Amerika's hoop gevestigd op kalmerende invloed van Rusland Weerbericht Boek en krant Tramstaking in Amsterdam Amerikaanse diplomatie, ook daar, tussen twee vuren Om looneisen kracht bij te zetten Ook stadsreiniging functionneert niet Washington in benarde situatie betreffende China Het woord is aan De onrust in het nabije Oosten Nieuw plan tot beveiliging van de kwetsbare Oriënt Pas in 1958 een effectief Duits leger Leger van 25.000 man naar Diem over Verklaring van minister Staf: h rekening Bondsdag verwierp motie tegen Saaraccoord Duitse adviseur voor Indonesië Prestige is alle* Generaal Gruenther: Werk hervatten anders ontslag Dit jaar minder Neder landers naar Canada? Verrassing in Saigon Bü gebruik van atoomwapenen leer om leer Weerrapport 69e JAARGANG No 224 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 31 MAART 1955 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE 299e JAARGANG No 71 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Gróte Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro- 273107 ten name v. Haarl. Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE BOEKENWEEK kan de vraag, welke onderscheiding eigenlijk tot uiting komt in de termen „journalistiek" en „lit teratuur" als actueel gelden. Journalisten schrijven in deze dagen meer dan ooit over litteratuur, zonder de betekenis van hun eigen werk daarbij te berde te bren gen. Dat plegen wij dan ook zelden of nooit te doen. Ik zal mij aan deze regel houden en liever het oordeel van de ver maarde Engelse dichter, essayist en toneel schrijver Thomas Stearns Eliot doen spre ken. T. S. Eliot is van geboorte en afkomst een Amerikaan; hij werd in St. Louis ge boren en studeerde aanvankelijk taal wetenschappen en filosofie aan Harvard University. Maar hij zette die studies voort aan de Universiteit van Parijs, de Sor- bonne, vestigde zich daarna in Engeland, liet zich als Engelsman naturaliseren, werd lid van de Anglicaanse Kerk en nam voorgoed afscheid van Amerika. Nog steeds is hij, nu 67 jaar oud, directeur van de bekende Londense uitgeverij Faber Faber. Als dichter met een zeer uitge sproken persoonlijkheid en toon, maar ook als brillant essayist en in zijn drama's in verzen (Murder in the Cathedral, The cocktail party) heeft hij grote invloed uit geoefend. Een voorname figuur, wiens scheppende arbeid in 1948 geëerd werd met de toekenning van de Nobelprijs voor litteratuur. T. S. Eliot noemt de onderscheiding tus sen „journalistiek" en „litteratuur" vol komen waardeloos, tenzij men zulk een hevige tegenstelling oproept als die tussen Gibbon's History of England en het avondblad van heden, en zulk een tegen stelling is te hevig om zin te hebben. Gij kunt, zegt hij, niet simpelweg een onder scheid tussen journalistiek en litteratuur maken in de schaal van litteraire waar den, bij wijze van een verschil tussen het geen goed en hetgeen buitengewoon goed geschreven is: een tweederangs roman is geen journalistiek, maar zeker geen litte ratuur. De nauwkeurigste definitie van de term journalistiek kan men naar zijn in zicht bereiken door het soort van geest en de geestesstaat te beschouwen, waarin het beste journalistieke werk tot stand komt. Er is een soort schrijversgeest, zegt Eliot (en ik sta daarmee in nauwe verwant schap, voegt hij eraan toe) die alleen tot schrijven kan komen of alleen zijn beste werk voortbrengen onder de drang van een onmiddellijke aanleiding. Deze soort schrijversgeest zie ik als die van de jour nalist. De kwestie is niet zozeer dat hij stof verwerkt die anders is dan die van andere schrijvers, maar dat zijn beweeg reden een andere is: een beweegreden die niet minder achting verdient en vaak méér achting. Gewoonlijk wordt hem na gegeven dat zijn werk slechts van vluch tige betekenis is, dat het beoogt onmiddel lijk indruk te maken en tot eeuwige ver getelheid gedoemd is nadat het deze uit werking heeft gehad. Met dit te zeggen negeert men evenwel de redenen die tot kortstondige aandacht leiden, en de merk waardige omstandigheden die het werk eens schrijvers van vergetelheid kunnen redden. Eliot noemt daar voorbeelden van. The Drapier's Letters van Jonathan Swift, ver maard gebleven in de Britse letterkunde, zijn onbetwistbaar journalistiek. Maar als Swift niet Gulliver's Reizen had geschre ven, als hij geen merkwaardige rol in de politiek had gespeeld en bovendien niet een bijzonder belangwekkend persoonlijk leven had geleid, zouden alleen een paar geleerden nog wel eens aandacht schenken aan The Drapier's Letters. Niemand an ders zou ze lezen. Hetzelfde lot zou de schotschriften van Daniel Defoe hebben getroffen als hij niet Robinson Crusoe het eerst verschenen als feuilleton in een krant en Moll Flanders had geschreven. Voor Samuel Johnson's schrifturen zou geen belangstelling zijn blijven bestaan als Boswell, zijn trouwe paladijn en levens beschrijver, hem niet tot zijn held had gemaakt. De Apologia van John Henry Newman zou vergeten zijn als hij als lei der der Kerk niet zulk een prominente plaats had ingnomen; de Apologia is even zeker journalistiek als de journalistieke arbeid van Swift, Defoe of Johnson. Gij zoudt uit deze vergelijkingen van Eliot kunnen afleiden dat de journalist, wil zijn werk voortleven, zich op ander gebied onderscheiden moet hebben. Eliot trekt die slotsom niet; misschien ligt zij ook te zeer voor de hand. Wel moet hier opgemerkt worden, dat ook in ons land het werk van tal van journalisten niet al leen in de krant maar ook in boekvorm verschenen is: werk van zeer verschillen de geaardheid en qualiteit, maar ook dit duidt aan hoe moeilijk inderdaad het onderscheid tussen journalistiek en litte ratuur is te maken, dat T. S. Eliot kort weg als waardeloos betitelt. Hij keurt het af, dat aan litteraire stijl soms magische eigenschappen worden toe geschreven. Die mening ligt ver van de volle waarheid. Stijl alleen verduurzaamt niet; alleen een goede stijl verenigd met een blijvend belangwekkende inhoud kan dit bereiken. Voor hen, die de Boekenweek niet al leen tot lezen maar ook tot denken aan spoort, biedt dit citaat uit een van Eliot's essays ongetwijfeld interessante stof. R. P. BONN (United Press) De West- Duitse Bondsdag heeft vandaag een socia listische motie, die er op gericht was de overeenkomst over Saarland „in de ijs kast" te zetten tot na nieuwe Frans- Duitse besprekingen, verworpen. Na een debat, dat anderhalf uur in be slag nam, verwierpen de afgevaardigden de motie bij handopsteken. Adenauer had de socialisten tevoren laten weten dat het te laat was om de overeenkomst over het Saargebied nog langer op te houden. Dr. Kurt Horstmann uit West-Duitsland zal de regering van Indonesië raadgeven op het gebied van bevolkingsvraagstukken in het kader van de technische hulpverle ning van de UNO. Hij is vice-voorzitter van de Duitse vereniging voor demogra fisch onderzoek. Op het tentoonstellingsterrein van De Keukenhof te Lisse vindt men niet alleen bloemen. Langzamerhand is het traditie geworden dat er ook werken van Neder landse beeldhouwkunst te bewonderen zijn. De „Twee schoolmeisjes", op de foto vielen niet in de prijzen. Zij stalen nochtans onmiddellijk ons hart. Het is een werkstuk van mevrouw J. G. van Riemsdijk te Den Haag, eigendom van het Haagse gemeentemuseum, in bruikleen aan De Keukenhof afgestaan. De Amsterdamse trams rijden vandaag niet. Het besluit werd vannacht genomen na een nogal stormachtige vergadering in de Brakke Grond door ongeveer 400 tot 600 man van het Amsterdamse tramperso neel (rijdend gedeelte). De 24-uurs-staking moet hun looneisen kracht bijzetten. De vergadering duurde tot ongeveer 4 uur. daarna trokken de mannen naar de remises, waar zij hun collega's van het besluit op de hoogte brachten, toen deze kwamen om de trams te halen. Door het late uur, waarop de beslissing viel, was het voor de vele Amsterdammers vanmorgen een onprettige verrassing al wachtende te bemerken, dat er geen trams reden. Bij sommige remises kwam het 's nachts om 4 uur tot relletjes; onder andere bij de remise in de Havenstraat. Een aantal agen ten, tijdig gewaarschuwd, had daar post gevat en wist de orde te herstellen. Van de remise Havenstraat, waar een groot aantal van de Amsterdamse trams stalling vindt, zijn twee tramstellen vanmorgen in de prille ochtend vertrokken. Een ervan is, nadat het personeel er een half uur mee gereden had, op straat verlaten en het personeel is eveneens naar huis gegaan. De gemeentebussen rijden ook niet van daag. Het ontbreken van trams en bussen geeft aan het stadsbeeld een nogal trooste loze indruk. Bovendien is het parool uitgegeven dat vandaag: ook het personeel van de stads reiniging in staking zal gaan om de tram staking kracht bij te zetten. Reeds vanmor gen vroeg is daarop het personeel van de stadsdienst van de reiniging niet uitgegaan. Ook de straatmakers staken- Hedenavond komen de stakers weer in vergadering bijeen. Bij de tramstaking zijn 1500 man betrokken; bij destadsreinigings- staking 700 man en bij de straatmakers 80 man. In de loop van de ochtend hebben ook In diverse andere gemeentebedrijven grote of kleine gedeelten van het personeel het werk neergelegd. Bij het gemeentelijk ver voersbedrijf staakt niet alleen het zo goed als gehele rijdende personeel, doch staken ook velen van de technische diensten, die in totaal circa 1000 man tellen. Het gevolg (Van onze correspondent in Washington) Washington bevindt zich, tengevolge van de laatste politieke ontwikkelingen, in een benarde en vreemde situatie. Men nam algemeen aan, dat indien Duitsland en Frankrijk de protocollen van Parijs zouden ratificeren een bijeenkomst der grote vier voorlopig niet mogelijk zou zijn. De Russen zo luidde de redenering zou den dermate ontstemd raken, dat zij niet al te spoedig bereid zouden blijken om met Amerikanen, Engelsen en Fransen rond één tafel te gaan zitten. Maar het is gevaarlijk, op dergelijke veronderstellingen af te gaan: Boelganin heeft althans de politieke waarnemers te Washington volkomen verrast met zijn vrij gunstig klin kende reactie op Eisenhowers suggesties voor een overleg tussen de grote mogend heden. Ook thans zal de Sovjet-Unie het nog niet opgeven, om te trachten Duitslands herbewapening tegen te gaan. Wellicht zullen de Russen proberen om zowel Oos tenrijk als Duitsland zelfstandig te maken, doch ontwapend te houden. Voor hen kan er daarom haast zijn bij een conferentie der Grote Vier, men moet spijkers met koppen slaan alvorens een West-Duits leger geformeerd wordt. Te Washington ziet men echter nog een andere reden waarom de Russen haast kunnen hebben en men hoopt, dat die reden althans ten dele aanleiding geweest is tot de snelle reactie van Boelganin: men zou het zich hier kunnen voorstellen, dat de Russen toch wat ongerust waren over de onstuimigheid, waarmede de communisti sche Chinezen in het Verre Oosten politiek bedrijven. Misschien is de wens bij de Amerikanen de vader van de gedachte, maar men hoopt in elk geval, dat de Rus sen niet gaarne zien, dat er een oorlog ont brandt om Quemoy en Matsoe. Enkele jaren, ja enkele maanden geleden nog, ware er misschien nog wel een elegan te oplossing te vinden geweest voor Que moy en Matsoe. Maar thans is dat bijna onmogelijk. Indien Tsjang Kai Tsjek ver beten vecht om deze eilanden en Amerika springt niet bij als de zaken mis gaan, dan verliezen de Verenigde Staten wel prestige in het Verre Oosten. Het was wellicht niet nodig geweest dat deze situatie ontstond, maai* nu zij er eenmaal is, kan men toch wel begrijpen, dat een man als Dulles (om van Knowland niet eens te spreken), ern stige rekening houdt met de mogelijkheid van Amerikaanse gewapende steun tot be houd van nu ja, eigenlijk niet zozeer deze eilanden, als wel het Amerikaanse prestige. Amerika zélf kan weinig doen om zich uit deze benarde positie te redden. De be volking beseft in het algemeen niet hoe benard deze is, doch de leiders zijn er zich terdege van bewust. Noch Engeland, noch India hebben tot dusverre succes gehad bij hun pogingen om Peking-China te kalmeren en tot een compromis te bewegen. De enigen, die nog een kans schijnen te hebben in dit opzicht, zijn de Russen. Van hen zijn de commu nistische Chinezen als het er op aan zou komen een grote oorlog te voeren zeer afhankelijk. Alle zware wapens zouden uit de Sovjet-Unie moeten komen. Het is een vreemde situatie, maar het beste wat men te Washington op dit mo ment kan hopen, is steun van de Russen teneinde uit het moeilijke parket van Que moy en Matsoe te raken. Zijn de Russen, ten dele uit eigen belang, daartoe bereid? Men kan er slechts op speculeren. Gaan die speculaties in vervul ling, dan zouden de Russen hun Chinese bondgenoten aanraden om althans nog even te wachten met aanvallen op Quemoy en Matsoe. Misschien, zo zouden de Russen kunnen laten doorschemeren, kan commu nistisch China die eilanden wel cadeau krijgen zonder dat er voor gevochten moet worden. Maar daartoe zou men dan een conferentie der grote mogendheden moeten afwachten. Het is met enige grimmigheid, dat men hier te Washington moet vaststellen, dat het de Russen zijn, die het meest er voor in aanmerking komen om Amerika te red den uit een bijzonder moeilijke situatie. AFP meldt: Een woordvoerder van het nationalistisch-Chinese leger heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat een grote aanval van de communisten op het eiland Matsoe ieder ogenblik kan worden onder nomen. Tegenover Matsoe zijn 110.000 man samengebracht en de communisten be schikken over voldoende landingsvaartui gen. President Eisenhouwer betreurde Woens dag aldus meldt Reuter, op zijn pers conferentie dat zoveel gissingen worden geuit over de kansen van oorlog naar aan leiding van de situatie bij Matsoe en Que moy voor de kust van communistisch- China. Dergelijke speculaties dienen de zaak van de vrede geenszins, zo zei hij. Hij leverde hiermee commentaar op be richten, volgens welke admiraal Carney, vertegenwoordiger voor de marine in de commissie van Amerikaanse stafchefs, had verklaard, dat midden April de commu nisten een aanval zouden doen op Quemoy en Matsoe. „Mijn ondergeschikten hebben het recht hun meningen uit te spreken", aldus Eisen hower, „doch zij mogen geen verklarin gen afleggen die moeilijkheden kunnen veroorzaken voor hun opperbevelhebber en de regering." Op de vraag of Carney berispt zou wor den, antwoordde de president: „niet door mij." Sir Anthony Eden heeft in het Lagerhuis verklaard dat Engeland er naar zal blijven streven door direct contact met Moskou en Peking een staken van het vuren in het gebied van Formosa te bewerkstelligen. Te Washington is vernomen, dat Groot- Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada er krachtig bü de Verenigde Sta ten op aandringen Tsjang Kai Tsjek over te halen zijn nationalistische troepen temg te trekken van de eilanden Quemoy en Matsoe, die vlak onder de kust van China liggen. De vertegenwoordigers van de landen van het Britse Gemenebest zouden bij in formele besprekingen in Washington over de Formosaanse crisis verklaard hebben, dat, als de Verenigde Staten zouden beslui ten met de nationalisten deze eilanden te verdedigen, hoogstwaarschijnlijk het Ge menebest niet zal helpen. Wel zouden de Gemenebestlanden bereid zijn steun voor de verdediging van Formosa en de Pesca dores toe te zeggen, als Quemoy en Matsoe ontruimd zouden worden. daarvan is dat ln de drie remisen het werk volledig moest worden neergelegd. De werf der afdeling bestratingen staat eveneens volledig stil. Zowel de huisvuil ophaaldienst als de straatvegerij en de vuilverbranding functioneren evenmin. Voorts zijn enkele honderden werkne mers van het gemeentelijk waterleiding bedrijf niet aan het weric gegaan, zodat het bedrijf aan de Haarlemmerweg wordt bemoeilijkt. Ook in enkele diensten van de gemeen telijke haven- en handelsinrichtingen, zoals in de Petroleumhaven, de Houthaven en het Nieuwe Dok hebben kleine groepen van het personeel zich bij de staking aange sloten. B. en W. van Amsterdam zijn in een spoedvergadering ten gemeentehuize bij een gekomen. De eerste officiële berich ten luiden, dat een vierde deel van het trampersoneel aan het werk is gebleven en eenzelfde deel van de arbeiders bij de gemeente reiniging. Dat betekent intussen dat geen normale dienstverrichting moge lijk is. De wethouder voor de arbeidszaken, de heer B. Ram, beraadt zich thans met het college over de te ondernemen stappen. De taxi's hebben op het ogenblik een gulden tijd, zo zeer zelfs dat de wagens voor het luxe-verhuur, dus de wagens die geen blokband dragen en duurder zijn, ook op straat verschenen zijn. Van kwart voor acht tot ongeveer half elf was echter prac- tisch geen taxi te krijgen. De chauffeurs zijn er daarom, om het publiek te helpen, toe over gegaan om meer dan één passa gier mee te nemen. De ritprijs sloegen zij om over het aantal voor elkaar vreem de passagiers. De grote bedrijven heb ben gelukkig niet veel hinder van de tramstaking ondervonden. Het aantal laat komers was weliswaar hoger dan nor maal, maar bepaaldelijk niet erger dan op dagen van erge sneeuwval, zoals afgelo pen winter. Ondertussen heeft een comité van stakers getracht een onderhoud te verkrijgen met het College van B. en W. van Amsterdam. Zij werden echter niet op het Stadhuis toe gelaten. Het ziet er overigens thans naar uit dat ook morgen de hoofdstedelijke trams niet zullen rüden. Laat in de ochtend is een pamflet ver spreid, gericht aan de „stadgenoten" en ondertekend „Het Rijdend personeel van het gemeentelijk vervoerbedrijf." „Wij weten", zo staat in het geschrift, „dat ons besluit om 24 uur het werk te staken u veel ongerief veroorzaakt. Het is ook na een zeer ernstig beraad, dat wij tot deze stap zijn overgegaan. Al enige jaren proberen wij een hogere loonindeling te krijgen. Met het huidige loön kunnen onze gezinnen niet rondkomen en voldoende personeel komt er daardoor ook niet. Ge volg: wij hebben slechte diensten en geen verlofdagen en u een slecht vervoer. Wij vertrouwen dat u dit zult begrijpen en dat wij op uw steun kunnen rekenen". Bij het ter perse gaan van dit nummer kwam de melding, dat ook het personeel van de Amsterdamse ponten in staking is gegaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Bulwer Populariteit is een voorrecht, dat men hoofdzakelijk door negatieve eigenschappen verkrijgt; hoe min der men aanspraak maakt op bewondering, hoe meer recht men heeft op liefde. *9- B. en W. van Amsterdam hebben de stakers op straffe van ontslag gelast het werk te hervatten. „Andijk" in Vlissingen De „Andijk", die Woensdag voor de Bel gische kust aan de grond raakte, maar op eigen kracht vlot kwam, is nu in Vlis singen aangekomen. Het schip is opge varen met de loodsboot en is op de rede van Vlissingen ten anker gegaan. WASHINGTON (United Press) In diplomatieke kringen in Washington wordt vernomen, dat de V.S. in de naaste toe komst nieuwe diplomatieke stappen zul len gaan ondernemen in het Nabije Oosten can de veiligheid van dit gebied te ver groten en de internationale spanning te doen verminderen. Er wordt druk uitgeoefend op Eisen hower en minister Dulles opdat zij enige positieve maatregelen zullen nemen met betrekking tot dit woelige gebied, dat mis schien wel het slechtst verdedigde is van alle strategische posities langs de Sovjet grenzen. Vooral de democraten slaan politieke munt uit wat zij noemen de pro-Arabische politiek van de regering-Eisenhower. Zij vragen voortdurend om een soort garantie voor Israël, dat geïsoleerd wordt door vij andige buren, waarvan sommigen wapenen van de V. S. ontvangen. Kolen en geiten. Evenwel wordt het zeer onwaarschijn lijk geacht dat Eisenhower en Dulles hun steun aan de combinatie van landen als Turkije, Irak, Iran en Pakistan zullen op zeggen, daar zij het enige bolwerk tegen een Russische expansie naar het Zuiden vormen. De regering zou reeds besloten hebben zich, evenals de Engelse regering, bij deze alliantie aan te sluiten. Een andere overweging voor de regering te Washington is het probleem Egypte, een land dat tot iedere prijs in de Amerikaan se vriendenkring gehouden dient te wor den. Washington wil alles in het werk stellen om Egypte uit het neutralistische kamp te houden. Egypte wenst zich op geen enkele wijze te verbinden aan de Turks-Iraakse alliantie en stelt al het mogelijke in het werk om de andere Ara bische landen er eveneens buiten te hou den. Anderzijds ligt Egypte voortdurend overhoop met Israel over grensinciden ten en andere schermutselingen. Temidden van al deze problemen tracht men thans te Washington een formule te vinden voor een politiek welke alle be trokken partijen tevreden zal stellen. Het nieuwe Amerikaanse plan voor het nabije Oosten zou bestaan uit: 1. Het toetreden van de V. S. als lid van de Turks-Iraakse alliantie. 2. Een wederzijds defensie-verdrag met Israel, waarom Tel Aviv reeds bij herha ling heeft verzocht, waardoor de democra ten tevens zouden zijn gerustgesteld. 3. Een aanbod voor een wederzijds de fensie-verdrag met Egypte, wanneer dit land blijft volharden in haar houding, niets met het Turks-Iraakse verdrag uitstaan de te willen hebben. EDMONTON (Canada) (United Press). Dit jaar zullen zich vermoedelijk naar ver houding met vorige jaren weinig Neder landers in Canada gaan vestigen. Dit is hier medegedeeld door de Nederlandse landbouwattaché in Ottawa, A. S. Tuin man. De heer Tuinman noemde het cijfer 9.000, het laagste in drie jaren. De terug gang, zei hij, was ten dele het gevolg van de omstandigheid dat andere landen, zo als Australië en Nieuw Zeeland, aantrek kingskracht uitoefenen op Nederlanders die willen emigreren. Een andere factor is volgens hem de heersende werkloosheid in Canada. Hij merkte echter op dat verre weg de meeste Nederlanders die zich de laaste jaren in Canada hebben gevestigd er goed voorstaan. De Amerikaanse generaal Alfred Gruen ther, opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, heeft in Londen verklaard dat West-Duitsland ongeveer over twee jaar strijdkrachten op de been zal hebben maar pas na ongeveer drie ja ren over een doeltreffend leger zal be schikken. Als het zover is, zeide hij, zullen de Westelijke landen in staat zijn Europa te verdedigen. Gruenther zei dat de krijgswetenschap thans zover is „gevorderd" dat er in een komende grote oorlog geen overwinnaar meer zal kunnen zijn. SAIGON (United Press) De Boedhis- tische godsdienstige sekte Cao Dai is thans met een leger van 25.000 man overgelo pen naar het nationale leger van Zuid- Vietnam, waardoor de overwinning van premier Diem over de sekten werd verze kerd. De staf-chef van de Cao Dai strijd krachten generaal Nguyen Thanh Phoeong heeft zijn strijdkrachten opdracht gegeven zich onder het commando van het natio nale leger te laten stellen. In politieke kringen in Saigon spreekt men van een meesterlijke zet van premier Diem. Deze is kennelijk teruggekomen van een vroegere verklaring, dat hij slechts een klein deel van de particuliere legers van de secten in het nationale leger wil opnemen. Daardoor heeft hij het over lopen van het gehele leger van de Cao Dai bewerkstelligd. De ministers van de Cao Dai, die even als hun collega's van de Hoa Hao hun ont slag hadden aangeboden, hebben nadruk kelijk verklaard, dat hun actie geen de monstratie tegen Diem is. Zij willen slechts de door de premier voorgenomen kabinetswijziging gemakkelijker maken, zo werd bekendgemaakt. De gevechten in Saigon hebben 26 doden en 112 gewonden gekost. Minister Staf heeft vanmorgen in de Eerste Kamer medegedeeld dat de N.A.T.O. raad in December 1954 heeft besloten de West-Europese strijdkrachten te versterken met tactische atoomwapenen, omdat de Russische strijdmacht met conventionele wapenen vele malen sterker is. Indien het Westen met atoomwapenen wordt aange vallen, zal prompt met atoomwapenen worden geantwoord. De regeringen zullen er over beslissen of bij de dreiging van een algemeen conflict atoombombardementen zullen worden uitgevoerd. Dat besluit kan het uitbreken van een oorlog voorkomen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand g Si EU C r - i si ju cn ■o o g-* u SL Helsinki sneeuwbui WZW 6 -5 1 Stockholm half bew. W 2 -3 0 Oslo zwaar bew. windstil -1 1 Kopenhagen geheel bew. W 11 4 0 Aberdeen regen NW 9 5 0,1 Dublin onbewolkt NO 1 -1 0 Londen onbewolkt N 2 -4 0 Amsterdam zwaar bew. WZW 3 0 0 Brussel onbewolkt NO 5 -3 0 Parijs onbewolkt NNO 7 -2 0 Bordeaux licht bew. NNO 2 3 0 Grenoble geheel bew. ONO 3 3 1 Nice licht bew. windstil 10 0 Berlijn zwaar bew. ZW 4 -1 0 Frankfort onbewolkt NO 4 -3 0 München onbewolkt O 5 -3 0 Zürich geheel bew. ONO 7 -1 0 Genève zwaar bew. NO 5 2 0 Locarno geheel bew. NNO 2 4 1 Wenen licht bew. NO 1 -4 0 Innsbruck nevel windstil -4 0,3 Rome geheel bew. NNO 10 8 0,2 Neerslag laatste 24 uur. MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land plaat selijk wat lichte regen. Overwegend matige Noord-Westen wind. Minder koude nacht. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. 1 April Zon op 6.20 uur. onder 19.14 uur. Maan op 12.49 uur, onder 3.42 uur. Maanstanden 7 April 7.35 uur: Volle maan 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoor en laae water in IJmuiden Vrijdag 1 April Hoog water: 10.39 en 23.33 uur. Laag water: 5.34 en 18.36 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1