Drijvend laboratorium - geen „loodsmannetje" voor de visserij li Leerlingen Velsens Technische Avondschool gediplomeerd Thalia- Mantelcostuums Gerard van Praag Geen sloepenmaar wel de laatste nautische snufjes en radio over het hele schip VREEMDE TALEN Spelpeil over hoogtepunt heen Willem Beukelszoon" naar de haring IXGUAPHOIME Kleine sluis krijgt haar brug Weinig gezakten Voorman door vallende ooghaak getroffen VCK-IJmondtournooi op 4 Juni Vanmorgen in de Vishal en op zee „Maison Anny" thans aan Lange Nieuwstraat Burgerlijke stand Beverwijk Specialiseren harde noodzaak" IJMOND-V OLLE YB AL WIJ naar PVF Voetbalpraatje voor VVIJ-ers Schaakclub „Pat-Mat" schoof de stukken Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 1 APRIL 1955 99 Van een redacteur) ALS DE NIEUWE VISSERIJ-onderzoekingstrawler „Wil lem Beukelszoon" te water ligt, uitgehaald is en ter zee ver schijnt, is deze naar model en opzet bizarre visserman zijn soortgenoten in feite een twintig jaar vooruit. Vanwege het feit, dat „Willem Beukelszoon" geen visserschip is, in de ware zin des woords maar een laboratorium met zaken aan boord, die nog over geen halve eeuw op een trawler te vin den zullen zijn. Of zou het over lange jaren mogelijk kun nen zijn, dat in de traankokerij van de trawlers van dan een witgejaste chemicus de wacht houdt bij retorten en reageer buizen, zoals straks een witgejaste bioloog de scepter zwaait achter de instrumententafel van Nederlands nieuwe onder zoekingsvaartuig, de plankton onder de microscoop schuift en de haringwervels nauwkeurig gaat tellen en de jaarringen van de schubben afleest? Het is echter niet al leen het hart van het schip, het laboratorium, dat deze V.O. 2 tot een vaartuig der wetenschap zal stempelen, want ook in menig ander opzicht bijt het de spits af voor nieuwe visserij-metho den, nieuwe netten, een revolutionnair scheeps model en zelfs van een nieuw reddingsmiddel. Op deze Willem Beukels zoon zullen namelijk geen sloepen te vinden zijn, maar er wordt een Elliot-vlot op aange bracht, een opblaasbaar tentje op basis van een royale matras, die twin tig mensen kan hebben en die automatisch op gaat drijven, wanneer het schip mocht gaan zinken of kapseizen,zich zelf vliegensvlug op blaast en zelfs voorzieh is van een (regen) wa terleiding en vele andere gerieflijkheden. De davits zullen dus op de onderzoekings trawler, die de dertiende April in YVoubrugge te water gaat, ontbreken. Het is inmiddels te ho- pen, dat dit Elliot-vlot het enige stuk scheeps- inventaris is, dat nim mer gebruikt hoeft te worden het is te wen sen, dat de rest van de veelzijdige uitrus ting kan worden uitgebuit tot nut en lering van de Nederlandse visserij in het bijzon der en „de visserij" in het algemeen. De ervaringen, die de staf van biologen met dit schip straks het hele jaar rond zal gaan opdoen, zijn namelijk niet om onder de Nederlandse korenmaat te verbergen, maar om uit te wisselen via de Internatio nale raad voor onderzoek van de Zee, die elk jaar met zijn aangesloten landen over legt aangaande het werkprogramma en waarin Nederland bijvoorbeeld nauw sa menwerkt met Groot-Brittannië-en Duits land. Niet alleen de biologische vondsten en rapporten vinden op die wijze hun weg naar de bedrijven in de verschillende lan den, maar ook de technische ervaringen worden uitgewisseld, waardoor de Neder landse visserij bijvoorbeeld een heel eind verder met de toepassing van het echolood is dan zij geweest zou zijn, wanneer elk land op eigen houtje had gedokterd aan dit apparaat, dat zo langzamerhand een tweede rechterhand van elke schipper is geworden. Kostbare apparatuur Het hoeft dan ook niet te verwonderen, dat het echolood ook op de brug van de „Willem Beukelszoon" terug te vinden is in vele varianten. Buiten een Hughes M.S. 24 A zal daar gemonteerd worden een Elac Fischlupe. een Echograph Sr. en een licht flitsapparaat, dat de visserij zelf heeft leren kennen als „de vonker". Een elec- trische log, een Decca navigatie-apparaat ADVERTENTIE per gramofoon Het is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het betrokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ontwikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-methode. Teneinde dit systeem meer bekendheid te geven bevindt zich van 4 ft/m 6 April op het Marktplein te Velsen een demonstratiewagen, waarin belang stellenden over de Linguaphone-cur- sussen worden ingelicht. INSTITUUT AMSTERDAM Het eerste gedeelte van de bailey-brug ligt over de Zuidersluis; deze week en de volgende denkt men de overspanning te kunnen voltooien. Inmiddels heeft het Hoogovenpersoneel een niet geringe last van de verbouwin gen, die des nachts niet verlicht zijn en daardoor gevaar opleveren. Men acht het niet onmogelijk het werk te verlichten, al zal er met de scheepvaart rekening gehou den moeten worden. Perspectieftekening van het nieuwe laboratorium. en heel misschien ook nog een schrijvende Elac-asdic zullen op deze brug gebruikt kunnen worden. Dat is dus met het peri scoop-kompas het nautisch-technische deel van de kostbare uitrusting. Diverse onder water-apparaten zullen voorts metingen onder de zee-oppervlakte kunnen doen, waarbij zowel de trekkracht van het vis tuig, de hoogte en spreiding van een trawl- net als de helling en scheerhoek der bor den en de trekkracht in het net achter de borden afleesbaar worden. Twee hydrografische liertjes zullen de instrumenten voor bepaling van het zout gehalte en de temperatuur van het zee water vlot over boord kunnen zetten en weer ophalen, terwijl met laadbomen de planktonnetten overboord kunnen worden gezet en wat er al meer te water moet, om het beeld van de zee en haar bewoners zo compleet mogelijk te maken. „We zien jullie nooit".... „We zien jullie nooit" willen de vissers nog wel eens smalend opmerken tegenover de onderzoekers, die zich tot nu met de kotter „Antoni van Leeuwenhoek" moes ten behelpen. Dat klopt. De Beukelszoon zal óók geen getrouw loodsmannetje voor de haringvisserij of de tongenkotters wor den de vloot zal het schip wellicht even weinig zien als zij de „Antoni" in de pei ling nam. Want er zal allereerst een groots-opgezet haringonderzoek worden uitgevoerd met het nieuwe schip, waarmee dus het myste rie van deze Noordzee bewoner wellicht verder ontraadseld wordt. Daartoe zullen de gedragingen der haringen worden na gegaan, zoals bijvoorbeeld de trekbewegin- gen zowel in horizontale als verticale rich ting, er zal een onderzoek worden ingesteld op de paaiplaatsen, naar de voedingsbron nen, naar de verschillende haringrassen en de invloeden op de trek van stroom, water temperatuur en zoutgehalte. En dan zit de kans er in, dat de „Wil lem Beukelszoon" plotseling „en route" met een bepaalde aanwijzing voor de visserij komt, zoals de Noorse G. O. Sars elk voorjaar het sein tot de stormloop op de haringscholen voor de f jordenkust geeft en daarmee elk jaar de dank der Noorse vissers oogst. Dat is echter een toeval het is bepaald niet het werk van een onderzoekingsschip de visser naar de vis te brengen dat zal hij zelf moeten doen. Het schip zal diepgaande onderzoekingen voor de visserij uitvoeren en in het perio diekje van de Directie der Visserijen „Vis- serijnieuws" zal daar mettertijd zeker meer over te vinden zijn, maar het schip zelf is óók een proefkonijn, zoals het ge bouwd is met afwijkende lijnen en met een vreemde, gewelfde kimkiel langs de beide flanken. Die kimkielen zijn er volgens de ervaring in de Delftse proeftank zo tegenaan gezet en niet anders. Ir. Balhan, die het onder zoek met het model van de „Willem Beu kelszoon" in handen had, liet op dat model overdwarse natte verfstrepen aanbrengen, die in de proeftank door het langstrekken de water deels werden uitgeveegd. Langs de aldus getekende vlekkerige golflijn zijn de kimkielen aangebracht, zodat bij dienst- snelheid en men denkt er een kleine tien mijl uit te kunnen halen, hetgeen voor een schip van dit kaliber, dat slechts 240 pk op de schroef ontvangt, een hele presta tie mag heten deze kimkielen precies met de golven meelopen en dus geen enkele extra-weerstand opleveren. Voor de vis serij is dit nieuw, de koopvaardij bevalt het al enige tijd best. Hallo, met de schipper Nieuw is ook de luidsprekerinstallatie aan boord, waardoor de brug in voort durend contact staat met voor- en achter dek, motorkamer, mess- en longroom, an dere vitale punten van het schip en hier mee ook andere schepen kan praaien. De man op het werkdek kan van daar af zijn schipper op de brug gemakkelijk be schreeuwen, want de luidspreker, die eerst een commando of vraag doorgaf, neemt het antwoord terug en geeft het naar de brug door. Met de bemanning van de „Antoni" zal de nieuwe „Willem Beukelszoon" straks zee kiezen, een schip, voortgekomen uit vele tekeningen en veel overdacht werk de varende proefbank van een bedrijf, dat moet zorgen „bij" te blijven, wil het geen kostbaar terrein verliezen aan buren, die hun inlichtingen wel kwijt willen, maar aan de andere kant ook wel eens bewezen hebben deze informaties beter te verstaan dan hun Nederlandse collega's. Gistermiddag geopend Als tweede in de rij van winkels en za ken, die mettertijd aan de Lange Nieuw straat ook tussen het Marktplein en de Vechtstraat moet ontstaan boekhandel Erasmus was de eerste hebben de heer en mevrouw J. en A. Waal-Van Opbergen gistermiddag hun riante dames- en heren kapsalon „Maison Annie" aan de Lange Nieuwstraat 381-385 geopend. Zowel voor de salon van de heer als die van mevrouw Waal betekent de opening en ingebruik neming van deze nieuwe zaak. vergeleken met het pand aan de Zeeweg, een hele verbetering. Tot nu toe waren zij met hun zaak ondergebracht op het evacuatieadres aan de Zee-.veg, waar zij het ruim tien jaar hebben moeten uithouden. „Maar gezellig was het er altijd", zeiden de cliëntele, die gisteren kwamen feliciteren. De heer Waal begon zijn herensalon in 1935 aan de Kanaalstraat in Oud-IJmui- den, zodat het binnenkort precies op 5 April twintig jaar geleden zal zijn, dat hij de winkel in IJmuiden opende. Na an derhalf jaar kwam daar al een damessalon bij en zo heeft hij de zaak in twintig jaar weten op te werken tot een salon, die van vandaag af met zeven personeelsleden de Velsense cliëntele van dienst zal zijn. Beide salons hebben vergeleken met vroeger een aanzienlijke uitbreiding on dergaan. Men beschikt thans over zes plaatsen voor de dames en drie voor de heren. Uitbreidingsmogelijkheden zijn er evenwel nog. Met gerechtvaardigde trots kan het echt paar Waal een ieder vertellen, dat de in richting van de zaak geheel door hen zelf is ontworpen en op papier gezet: de ge scheiden salons en de afzonderlijke bijoute- rie-rookwerkvitrine incluis. De familie Waal beschikt ook over de boven de zaak gelegen woning, zodat het voor hen een verbetering in alle opzichten is geworden. GEBOORTEN: Robert J., z. van J. F. Gra- pendaal en S. P. de Jong; Gertrude, d. van G. Beekhoven en T. M. Kok; Aleida, d. van C. Duinmeijer en J. Steenbeek: Cecilia H„ d. van G. G. T. Boon en M. A. Konijn: Evert, z. van J. H. Prummel en H. C. M. Spring- veld; Ronald, z. van J. Schouten en T. van Dijk; Alida M., d. van J. van der Kolk en D. Pineda; Johanna, d., van P. van Delft en J. Zegel; Anne E. P.. d. van G. Bussen en J. C. Vercammen; Aaltina E., d. van J. Amers foort en A. E. Kooister; Margaretha E.. d. van P. Wagenaar en B. Jacobs; Catharina H.. d. van C. W. de Vries en H. van der Werf. ONDERTROUWD: S. Hartman en A. C. Reijnders; A. J. Schrijver en H. J. Pompert; G. Oukes en J. W. A. Steevens; A. E. C. Kui per en C. C. Bleijendaal. GETROUWD: J. Buijs en J. Koopmans; J. Wiebes en M. Snijders; M. Mensonides en A. Folkerts: H. Gemster en K. J. de Jong. OVERLEDEN: D. Duin, 73 j„ wedn. van M. F. Kramme; M. A. J. van Lier. 73 j., wed. van P. Geldermans, G. van Wilgenburg, 19 j.; S. P. Hartmans. 40 j., geh. met J. H Lieswijn; H. Steenbeek, 54 j., geh. met J. F. van Geemen. IN DE RUIME FILMZAAL van de Technische School te Velsen zijn gisteravond aan de geslaagde leerlingen van de Technische Avondschool van de cursus 19541955 de diploma's uitgereikt. Niet minder dan vijf en vijftig leerlingen waren er bijeen om eerst te worden toegesproken door de waarnemend voorzitter, de heer J. Olie en daarna uit handen van de directeur van de school, de heer P. L. Hubbeling het diploma te ontvangen. Verheugend is het feit, dat slechts een gering aantal leerlingen moest worden afgewezen: dit waren er drie in de afdeling A van de electrotechniek. De heer Olie trok m zijn toespraak tot de geslaagden een vergelijking tussen de techniek van heden en van vroeger en wees er daarbij op, dat het belangrijk is de studie zo lang mogelijk voort te zetten om zich vooral te specialiseren op een bepaald terrein. Ook de heer Hubbeling wees in deze richting voor de geslaagden van beide afdelingen. „Denk niet, dat je er nu al bent," aldus de heer Hubbeling. „Speciali seer je, want de hedendaagse techniek eist vakkennis en een gedegen inzicht van elk j mens." De heer Hubbeling maakte duide lijk, dat ook in het bedrijf, dus in de prac- tijk voor een ieder veel is te leren. „Vraag en zie," was zijn advies. Vervolgens ging hij over tot de uitrei king van de diploma's. De geslaagden van de driejarige cursus (afdeling A) waren eerst aan de beurt en achter elkaar kreeg de heer Hubbeling de hand te drukken van: Machinebankwerken: N. Peeneman, W. Visser, A. Zwart, J. de Ruyter, C. Schel- levis (afgewezen: geen); timmeren: D. J. Klut, A. Roodzant, P. Bakker, J. van Hou- welingen, J. v. d. Berghe, (afgewezen: geen); gawalo: M. Beentjes, H. de Haas, E. Bras, (afgewezen: geen); schilderen: W. Jongejans, J. Peereboom, Th. Meyer, (af gewezen: geen); electrotechniek: R. Hol- lenberg (afgewezen: één). In de afdeling B tweejarige cursus voor leerlingen, die een diploma van de dagschool hebben behaald slaagden: machinebankwerken: A. Been, Th. Kochx, D. Schenk (5-j. c.), W. van Schagen, C. Bol, J. Malestein, C. Visser, P. Binkhorst, L. Visscher (5-j. c.), C. Huyg, C. van Scha gen, A. v. d. Steen, A. Uniken, (afgewezen: geen); timmeren: H. Riechelman, M. van Kaam, W. Sluis, G. Paap, J. Schelvis, J. Bakker, H. van Gelder, G. van Kaam. (af gewezen: geen); electrotechniek: C. Schoot, W. Verduyn, D. Jonckbloedt, B. Ooster (5-j. c.), N. A. v. d. Tuin, A. de Raad, J. Bran denburg, (afgewezen: twee); gawalo: E. van Maanen, G. de Vries, A. Martens, J. Admiraal, A. Kouwenhoven, F. van Brakel, (afgewezen: geen); schilderen: L. Spronk, K. Nicolai, J. de With, H. Alders, (afge wezen: geen). Tekening van het interieur. De voorman van het schildersbedrijf van de firma Henskes, welke firma werk zaamheden aan de zuurstofgashouder van de Mekog verricht, de heer J. F. A. uit IJmuiden, werd gisteren door een van on geveer 12 meter hoogte vallende ooghaak aan het hoofd getroffen en is ter behan deling in het Rode Kruisziekenlhuis in Be verwijk opgenomen. Om een hangsteiger te verplaatsen werd een katrol uit een ooghaak afgehaakt, waarbij de haak, die op zijn beurt aan de leuning van een bordes was vastgemaakt werd opgewipt en doordat hij vrijkwam naar beneden stortte met genoemd nood lottig gevolg. ADVERTENTIE (het theater met de beste film») Vrijdag 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur en Maandag 8 uur Humphrey Bogart - Van Johnson Jose Ferrer - Fred MacMurray in het beroemde filmwerk MUITERIJ OP DE CAINE in kleur door Technicolor! Een film, waarbij men sprakeloos toeziet Een groot drama van de zee op overweldigende wijze verfilmd Toegang 14 jaar. Dinsdag en Woensdag 8 uur DE TIRAN VAN CALIFORNH Een opwindende film vol avontuur! in kleuren! Zondagmiddag 3 uur en Woensdagmiddag 2 uur 2 speciale Familie-voorstellingen met DE DOLLE AVONTUREN VAN DONALD DUCK Geheel nieuwe belevenissen van de held v. d. jeugd Zaterdag trekt WIJ naar Amsterdam om daar het laaggeplaatste PVF te ontmoeten. Dit elftal neemt deze competitie een zeer be scheiden plaats in en een overwinning voor de IJmuidenaren ligt dan ook wel in de lijn der verwachtingen. ETO—IJMUIDEN 2; SMS—IJmuiden 3, Con cordiaIJmuiden 4. Junioren: Kennemerland bIJmuiden a. Adspiranten: IJmuiden aVVB a; IJmui den cVVB c. Toen J.l. Woensdagavond om even over elf de heer Formenoy zijn causerie over de spel regels en zijn belevenissen op de voetbal velden in binnen- en buitenland besloot, wa ren er tal van VVIJ'ers die dankbaar en en thousiast huiswaarts togen. De heer Forme noy bleek niet alleen een goed scheidsrech ter te zijn, maar tevens een uitstekend ver teller. Vóór de pauze werden de spelregels be handeld en het bleek wel voor welke pro blemen een hf:i''.»rf.<,h:»r .:ar Komtn te staan. Na de pauze nam de heer Formenoy ons mee op zijn tochten in binnen- en buiten land, waarbij de humor niet ontbrak. De beide wedstrijdavonden van deze week van de afdeling IJmond der NeVoBo ken merkten zich door enigszins afbrekend spel. De competitie loopt met nog dertig te spelen wedstrijden op haar eind en de teams hebben na het bekend worden der kampioenen in de eerste klasse en de on bereikbaarheid der topploegen in de twee de klasse de adem voor de eindspurt blijk baar al uitgeblazen. De publieke belangstelling was eveneens gering, waarschijnlijk nog slechts in af wachting van de krachtmetingen tussen de koplopers in de dames- en heren tweede klasse. Gespeelde wedstrijden Het kampioensteam van De Kennemers (dames) kon tegen DGS niet verder komen dan een gelijk spel: 22 (1416, 1614, 153, 515). Hierdoor hebben de ook dit seizoen weer hardwerkende DGS-dames zich definitief op de tweede plaats genes teld. Het PSV-damesteam baande zich door 'n 30 overwinning op Waterloo 2 (150, 153, 152) een weg naar het koplopende Sportbond in een „opslag"wedstrijd. Tegen Kennemers 3 handhaafde Water loo 2 zich daarna met een gelijk spel: 22 (15—7, 4—15, 10—15, 15—9) op de derde plaats, om die kennelijk niet meer af te staan. In de tweede klasse heren bevocht VCK 5 een 30 zege op VCK 4 (155, 1715, 152) en bleef daardoor de leiders op de voet volgen. VCK 3, dat slecht op dreef was, won eveneens met 30 van Kenne mers 2 (153, 157, 1510) en behield daarmede zijn positie in de top. TVIJ spande zich tegen SVIJ 2 nog eens in en won zonder veel moeite met 30 (156, 158, 159) en bereikte de dubbele cijfers op de ranglijst. SVIJ 1 kwam in het veld tegen VGV 2, waarvan het de eerste set won. Daarna vond men bij VGV dat er toch iets aan gedaan moest worden en werden de rollen omgedraaid. Resultaat 1—3 (15—13, 12—15, 3—15, 6—15). SVIJ 1 speelde nogmaals en nu tegen Waterloo 2; thans met meer succes, want het won met 3—0 (15—9, 15—4, 16—14). Nieuw programma Voor de komende week zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Dinsdag (tweede klasse dames) VSV 3 SVIJ; TVIJ—Kennemers 3; PSV—Water loo 2; VSV 2Sportbond. Woensdag (tweede klasse): TVIJSport bond 2 (heren); SVIJKennemers 3 (dames); Waterloo 2VCK 4 (heren) en de wedstrijd PSVSportbond (dames). Zaterdag (tweede klasse): VGV 2Ken nemers 2 (heren); VSV 2Waterloo 2 (dames) en SVIJ 1Kennemers 2 (heren). Districtskampioenschap Op Dinsdagavond 19 April zullen in het Krelagehuis te Haarlem de kampioens wedstrijden worden verspeeld van het Dis trict VII (Noordholland). De IJmond-kam- pioensteams De Kennemers (dames) en PSV (heren) komen dan uit tegen de kampioensteams van de afdeling Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Enkhuizen en Den Helder. De hieruit voortkomende dames- en heren-districtskampioenen zullen op 26 er. 27 April in het Gymnasium te Velser- De uitslagen van de deze week gehouden onderlinge competitie van de Kennemer schaakclub „Pat-Mat" ziin: Afd. I: M. de Vries-W. Steeman afg.; A. P. de Rruyn-J. E. Strengers 01; J. Jansen-P. Hart afg.; P. Zwart-M. P. Suiker afg.; M. de Vries- A. P. de Bruvn 10. Afd. II: A. Slings-P. A. Janssen afg.; S. S. Oppenheimer-M. Soeteman 01; J. Oort-ir. E. F. Peltzer 01. Afd. Ill: M. Metselaar-J. v. Dijk V*W, A. de Vries-P. Siebers 01; A. de Vries-J. Sonneveld 14'/tl B. de Heer-K. Comis 01; J. v. Dijk-P. Siebers y2 A. J. Boom:iouwer-L. Mostertman 10; K. Comis-J. v. Dijk 1—0. Afd. IV: A. C. v. Lamoen-C. Sauer 0—1. Afd. V: J. Sauer- A. W. Lubert afg.; J. Lambrecht-J. L. v. d. Meer 1—0; G. v. d. Berg-W. v. d. Lely 10; A. W. Gerrits-Neere *A: W. Buist- E. Toffoli afg. IJMUIDEN Dokters van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. Mac Daniël, de Genestetlaan 4, tel. 4203 cn P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, tele foon 4507. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter. Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53. tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: J. G. Lange, Wijk aan Dui- nerweg 3. tel. 4234. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur L. J. Vreeling, Vondellaan 29. tel. 3364. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadDleeen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek. Bloemendaalse- seweg 85, Bloemendaal. tel. K 2500—22181 en Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp. tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden Oost en West: zr. Gomes. Leeuweriklaan 39: voor Velsen Noord. Velserbeek en Velsen dorp: zr. Aardema. van Rijswijkstraat 22, Velsen-Noord; voor Santpoort en Driehuis: zr. De Jong, Brederoodseweg 43. HEEMSKERK Dokter D. C. Smelik. Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. beek uitkomen tegen die van de districten VIII (Den Haag e.o.) en IX (Rotterdam e-o.). Verwacht mag worden, dat het de IJmond-volleyballiefhebbers dan gegund zal zijn volleybal van de bovenste plank te zien. De bestudering daarvan zal de toe schouwers uiteraard ten goede kunnen komen. Tournooien Het eerste tournooi in deze afdeling is al bekend: het VCK-IJmondtournooi 1955, dat vorig jaar voor de eerste maal met suc ces werd gehouden. Het zal op 4 Juni plaats vinden op het sportpark „Watervliet" te Velsen-Noord. ADVERTENTIE Grote sortering nieuwste modekleuren Diverse prijzen KENNEMERLAAN 100 Tweetal vandaag Twee trawlers, drie loggers, een kotter en wat kleine vaart waren vanmorgen binnen. De „Eveline" (van Vrijdag 18 Maart en dus twee weken oud) voerde aan 925 kisten vis, waarvan 220 schelvis en piepers, 80 makreel, 180 gul, koolvis en leng, 225 zwarte koolvis, 30 haring, 65 gestripte wijting. 50 dichte wijting, 25 stok- kebit, 40 radio en 60 stuks stijve kabel jauwen. De „Allanwater" (van Vrijdag 25 Maart en dus slechts zeven dagen oud) bracht 855 kisten vis. waarvan 410 schel vis en pieper-s, 220 dichte schelvis, 30 gul en heilbot, 75 wijting, 110 makreel, 10 stokkebit en 25 stuks stijve kabeljauwen. De IJm. 221 „Wiron 3" was er met 300 stuks ijskabcljauwen en 300 stuks stijve kabeljauwen en 100 kisten vis. waarvan 15 schol, 25 gu! en kabeljauw, 35 wolf, 15 wijting. Drie loggers en de kleine kotters voerden 8000 kg. tongen en 400 kisten schol aan. Prijzige markt Gezien het gewoonlijke beeld van de Vrijdagmarkt en de aanvoer door twee trawlers, waren de prijzen vandaag hoog. Kabeljauw zakte iets in prijs, m?.ar gul len, grove schelvis, goede schol en tongen waren duur. Voor expor* gingen weg ka beljauw, schol, tangen, tarbot en heilbot. De grote (goede) schol haalde f 37, mid del f 45, zet f 60 en schol I f 57. Grote tong maakte f 2.90 tot f 3, grootmiddel f 3.05 tot f3.10, kleinimiddel tong f3.20 tot f3.30, tong I f 3.40 en tong 2 f 3 tot f 3.10. Rijen kabeljauw gingen van de hand voor f 90 tot f75, kisten voor f 110 tot f 100. De grote tarbot zat tussen de f 3 en f 3.40 en de heilbot voor export tussen f 2.50 en f 3. En de rest Waren er dus goede prijzen voor de fijnvis met het oog op de week voor de Paasdagen, ook de andere vis kwaan er niet slecht af. Binnenland kocht grote gul voor f40, middel voor f31 tot f35 en tor- gulten voor f 27. Makreel deed naar kwa liteit f 32 tot f 24 en haring f 22- tot f 24. Bij de schelvis haalde de grote soort f 40 tot f 45, middel f 37 tot f 41, kleinmidiel f 38 tot f 40. pennen f 36 tot f 40 en braad f 20 tot f 26. Zwarte koolvis ging het land in voor f 54 tot f 45, wijting voor f 19, schol 2 voor f 37 tot f 30 en schol 3 voor f 17 tot f20. Binnengekomen IJM 116 Eveline, 34 Allanwater, 204 Verwachting, 221 Wiron 3. 226, 318, 206, 239. 249, 202. 240; KW 64 Elizabeth; RO 2 Dolfijn; SCH 21 Arie van der Zwan. 76; BR 28,. 58, 38, 20, 46. 13; UK 7, 5, 243, 2, 119, 90, 194, 73. 136. 40, 4, 87, 11; TX 37, 36, 33; N 502 (binnengesleept door N 801 (Belg). Vertrokken IJ 20 Johannes Polderman, 71 Bloemen daal, 33 Thorina. 2 Herman, 249, 202, 24. 318, 206, 239, 3. 2.40, 218, 8; KW 176 Ge- zina Geertrui, 73 Maria Jacoba, 71, 60; RO 46 Claesje; SCH 21 Arie v. d. Zwan, N 801 (Belg); UK 80, 176, 70, 194. 36, 90, 57, 202, 76, 104, 62; BR 38. 46, 28, 13, 20, 58, 41. Wat er komt Voor de Zaterdagmarkt wordt geen aan voer van de trawlervloot verwacht. Wel zal de VL 166 (van 21 Maart) present zijn met 2200 kg tong, 15 schol, 5 gul en kooivis en 15 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 36 (van 21 Maart) met 2000 kg tongen, 40 kisten schol, 12 wijting. 6 tarbot en 20 stuks stijve kabeljauwen en de KW 125 (ook van 21 Maart) met 1700 kg tongen en 40 kisten diversen. Ook de KW 38 en de KW 155 zijn thuisstomend voor de Za terdagmarkt; vangsten onbekend. Oudste boten Voor de Maandagmarkt zullen het ver moedelijk drie boten worden: de „Haar lem", de „Tzonr.e" en de „Dirkje". Dit zijn namelijk de oudste trawlers. De volgorde is „Haarlem" (van 21 Maart); „Tzonne" en .„Dirkje" (van 22 Maart); „Postboy" en SCH 153 (van 24 Maart) en „Vikingbank" en „Klaas Wijker" (van 25 Maart). De „Tzonne" komt voor de Maandag- markt met 1600 kisten vis waarvan 400 wijting en 120 haring. Oudste loggers en kotters zijn: IJM 75 HD 79; RO 2: KW 7, 9, 78. 65, 125, 162. 52 (alle van 21 Maart); IJM 14. 74; HD 87. VL 85 KW 70, 64, 38, 95. 129, 168, 16. 23, 74 (alle van 22 Maart); SCH 135; KW 127 (van 23 Maart); SCH 27 (van 24 Maart); IJM 208, 53, 283; KW 26. 51, 67 17, 155, 69, 57, 24, 141, 161. 166. 12, 6 126. 107, 48. 28, 84, 37, 104 en IJM 21 (alle vüp 28 Maart). „Vriendenkring" houdt klaverjasdrivt De Bevcrwijkse klaverjasverenter- „Vriendenkring" organiseert Dinsdag 5 April in haar clubhuis een klaverjasdrive. De prijzen zullen ditmaal bestaan uit X

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 17