Sportcolberts Sportpantalons Gh. de Koning Charmante show yaii verantwoorde damesconfectie Raadselachtige ondergang van schip op onbepaalde plaats B. Dukel opnieuw overwinnaar Passie-oratorium in Hervormde Kerk te IJmuiden Twaalfde keer in 26 jaar 'Rex JAeaiec 17 H- en S-lijn in het IJmuidense Patronaat Ds. Jac. Poort met emeritaat „Zonder geestelijk voedsel zal de mens niet bestaan" Het vergaan van de „Klipfontein" voor Raad van Scheepvaart Om de DCIJ-clubtitel Hele Beverwijkse groente- handel nu georganiseerd Acht maanden geëist tegen classificeerder Faillissementen Scheepvaart VRIJDAG 1 APRIL 1955 DIOR EN PATH hebben gisteren een gering deel hunner straling overgedragen op het IJmuidense Patronaatsgebouvv, waarvan de grote zaal in de middag en de avond door tien samenspannende Kennemerlaan-winkeliers was getransfor meerd tot een „salon", waar Vrouwe Mode haar troetelkinderen aan den volke toonde. Nu dient het begrip „salon" met enig zout genomen te worden, want de coquette sfeer van een der Parijse modehuizen was niet één-twee-drie naar de IJmuidense gewesten overgewaaid, maar wat men er gisteren in gezamenlijk zwoegen van gemaakt heeft, kon de toets van een fikse critiek toch glansrijk doorstaan. Bloemen, een muziekje een thé complet en een plankier langs de keurende aanhangsters der grillige mode: het was er allemaal. Bovenal trippelden er echter zeven le vensechte manne quins met gratie en kennis van zaken door de zaal en over het toneel, maar bo ven alles was de kle dij, welke zij lieten zien niet alleen draaglijk in de beste zin van het woord, maar ook betaalbaar uit een budget, dat niet elk seizoen op Dior of Fath kan af stemmen bij het kie zen van enige nieuwe garderobestukken. MOCHTEN de ja ponnetjes en de blou ses-met-rok plus de peignoirs en pyama's (deze veroverende maaksels bleken on der „avondkleding" te horen en natuur lijk niet geheel ten onrechte) de melo die aangeven in dit modieus concert, de byouterieën, schoen tjes, tassen, hoedjes en kapsels waren eveneens van eigen Kennemerlaan-bodem en omspeelden deze grondtoon zo voortreffelijk, dat de crea ties-zelve er door aan waarde wonnen. Zelfs de thé-complet was volkomen in heems en de luxueuse radio kwam uit de zelfde contreien, terwijl de neusjes der mannequins van tijd tot tijd gesierd wer den met brillen, die een plaatselijke opti cien uit zijn voorraad had verstrekt. Om te bewijzen, dat de bril dank zij het mo derne montuur geen noodzakelijk kwaad meer is maar vaak eerder de finishing touch kan geven aan een modieus toiletje. MEVROUW Christina v. d. Heijdt-v. Halteren uit Rotterdam heeft de zeven charmantjes met een deskundig babbeltje begeleid tijdens hun wandeling over en door de zaal en zij kon mannequin Teddy als eerste laten opdraven met een groen gestreept zomerjaponnetje, waaraan maat 42 niet af te zien was. Marike mocht op Queen-schoentjes een jurkje maat 38 laten zien en Renée begon met dé grote mode voor de hopelijk komende zomer: het fleu rig bedrukte katoentje. De grote maten voor de rijpere vrouw waren er ook: voorbeeldig gedragen door Rose, die voor een goede f 30.per stuk een grote variëteit van smaakvolle toiletjes liet zien gekleed zowel als sportief. DAT de complets met geen ellestok uit de mode te slaan zijn, hebben de meisjes van mevrouw v. d. Heijdt meermalen be wezen: rond de f 60.heeft de slanke Diana bijvoorbeeld menig appetijtelijk mantelpak mogen tonen. Peggy, de jongste der charmante zuste ren, verraste met enige étagère-rokken, met een geruite rok in een zeer fijne plissé, waarvan elk plooitje een dubbeltjes-kwes tie moet zijn, gezien de prettige prijs van het geheel en met een paar eenvoudige blouses, die de Nederlandse vrouw blijven trekken. Als ze gedragen worden zoals hier, dan zijn ze ook attractief. DE HOEDEN hebben meermalen een zucht van ontroering door de volle zaal ADVERTENTIE 59.50 en hoger 49.50 in moderne dessins en prima coupe Herenmodes' en Confectie O/J kennemerlaan ^4 Dit lieftallige wezentje op de „wandelpier" heeft in het Patronaat gisteren als één van de zeven mannequins haar best gedaan de „gewone confectie" zo voordelig mogelijk uit te doen komen. gejaagd: of is zwart raffia met een brede rand, een witte „koeliehoed", die het uit stekend doet bij een blauw-wit kantoentje en een „dakpan" hoed, gedragen op een diep-blauw toiletje met een bloemmotief soms geeen bede aan de heer des huizes waard? Dat de gesmade H-lijn elegant kan zijn bewees Betty (een IJmuidens meiske, dat zich wonderwel aanpaste in dit gezelschap) met een paar mantels, die hun charme vooral ontleenden aan de grote, ronde kra gen, maar dat de prille Peggy de S-lijn eveneens best verdroeg, liet ze zien met bijvoorbeeld een zwart-wit ensemble, dat menig vrouwelijk hart een maat sneller zal hebben doen kloppen. Niet uitsluitend, het vrouwelijk hart overigens. ZO IS HET doorgegaan: deze aantrekke lijke show van goede smaak en smaak volle opschik met telkens een wel gekozen hoogtepunt als dat geraffineerde zomerjurkje in bonte overdwarse strepen en met enige welkome onderbrekingen. Daarvan viel de thé complet het meest in de smaak, al werd het spannetje Teddy- Jan Littoy (die tussen haakjes onbevangen tussen al die mooie meisjes dartelde in anthracietkleurige- en sportcolberts) ook hogelijk gewaardeerd in een schetsje over de waarde van de goedgeklede vrouw. De humorist, die voor het laatste „num mer" enige baardige verhalen opdiende, was beslist niet het sterkste deel van dit feest der coquetterie de twee meisjes, die kinderkleding droegen waren daaren tegen weer wél geslaagd. DE OPZET van de middenstanders, om in een gezamenlijke, fleurige manifestatie op deze eerste marktdag te laten zien, dat de moderne vrouw die zich binnen de ge meentegrenzen kleedt, zich kan meten met de elegantste Parisienne, is gelukt: het in hoofdzaak vrouwelijke publiek is na af loop tevreden en zelfs ietwat verwonderd over de prestaties der confectieindustrie naar huis gegaan. J-F. Mater Atnabiliswerk Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is door de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat verleend aan ds. Jac. Poort, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. Ds. Poort stond achtereenvolgens te Eikerzee (classis Zierikzee) 19211924; Almen (classis Doetinchem) 19241927 en te Beverwijk 1927—1932. Op 17 April 1932 werd ds. Poort te 's-Gravenhage bevestigd. Indertijd verzorgde ds. Poort voor de microfoon van de NCRV de rubriek „On der de NCRV-leeslamp". Samen met ds. A. J. Wormgoor heeft ds. Poort indertijd de „Jong Hervormden" (thans de Jonge Kerk) opgericht. De voorzitter van Beverwijks R.K. open bare leeszaal en bibliotheek mr. J. M. F. Homulle, achtte het een voorrecht, dat in samenwerking met het bestuur van de „Mater Amabillisschool" aldaar, de leeszaal voor het eerst naar buiten kon treden en wel in het kader van de „boekenweek". Mevrouw A. BoudensVan Heel vond het prettig, in de leeszaal voor de leerlin gen van de M.A. te mogen spreken over „het boek". Zij begon met er op te wijzen, dat de mens niet alleen „goed voer en een warme stal" nodig heeft, doch dat ook geestelijk voedsel onmisbaar blijft: het boek is een steun in het leven ook bij voorbeeld voor de ongehuwde vrouw haar geestige lezing was aan de andere kant bijzonder prettig om aan te horen. „Heeft litteratuur dan ook werkelijk waarde in het leven," zo vroeg zij zich af. Met een voorbeeld uit eigen ervaring, toon de zij aan, dat dit inderdaad het geval is: een goed boek blijkt een goede vriend te zijn. Het boek :s een levensverrijking en een geluk helaas ondervindt het boek te veel concurrentie van radio, film en tele visie. Spreekster stelde haar gehoor enkele vragen, zoals: waarom moet men lezen, wie moeten er lezen en moet rnen veel lezen? Het antwoord kwam direct: het lezen ver rijkt de geest en dat heeft ieder mens nodig, maar men moet het zoals alle zaken des levens met mate doen. De bibliotheek zag zij als een waarborg voor een goed boek, mede dank zij het daar werkende vakkundige personeel,aldus meende spreek ster tot slot. Namens het bestuur van de Mater Ama- bilisschool dankte mevrouw B. Rahussen Klompé spreekster voor haar uiteenzetting en het bestuur van de bibliotheek voor de prettige samenwerking. Donderdagavond gaf het Christelijk ge mengd koor „Looft den Heer" te IJmuiden, onder leiding van de dirigent Willem Wiesehahn, een uitvoering van het pas sie-oratorium „Der Tod Jesu" van Carl Heinrich Graun (17031759). Dit werk werd voor de eerste keer uitgevoerd op 26 Maart 1755, dus precies tweehonderd jaar geleden. Het draagt alle kenmerken van het in die tijd na J. S. Bach opkomende subjectivisme in de muziek, dat niet bij machte was zich op de door de Leipziger cantor bereikte eenzame hoogte te hand haven een subjectivisme dat in de vrije weergeving van de originele tekst van de Lijdensgeschiedenis eveneens tot uiting komt. Graun was als componist van gewijde muziek in Dresden werkzaam geweest, waar hij in 1740 door Frederik de Grote als kapelmeester naar het Pruisische hof werd geroepen om door de kunstlievende vorst met de leiding van de Berlijnse ope ra te worden belast. Dat hij in zijn tijd grote opgang maakte blijkt wel daaruit, dat Mendelssohn, nadat hij in 1829 Bach's Mattheüs-Passie opnieuw ontdekt had, nog lang tegen het passie-oratorium van Graun strijd had moeten voeren. Dat „Der Tod Jesu" zich niet kan meten met de Mattheüs-pasie bleek deze avond wel dui delijk. De solisten Leni Delsen (sopraan), Paul Hameleers (tenor) en Frans van der Ven (bas) bleken voor hun taak berekend te zijn, doch zij waren niet bij machte een sterke indruk van dit oratorium na te la ten. Leni Delsen heeft een fraaie stem, maar deze draagt niet ver. De derde aria voldeed ons het meest. Paul Hameleers zong een zeer verdienstelijke partij in aria no. 6. De bas Frans van der Ven bleek (vooral in zijn aria „So stehet der Berg Gottes") over de meeste overtuigings kracht te beschikken. Zijn prachtige volle stem vulde het kerkgebouw, zonder echter een ogenblik banaal te worden. Herman Nieland verzorgde de orgelbe geleiding op accurate en bescheiden wijze. Wel ware het te wensen dat bij uitvoerin gen in deze kerk het orgel tevoren goed gestemd werd, daar het instrument nu zelfs in de labiaal-stemmen vals was. Ter instrumentale begeleiding had „Looft den Heer" verder de beschikking over het Amsterdams Strijkersensemble. De zuiver heid van dit ietwat mager klinkende or kest liet nogal te wensen. De koren en koralen werden bijzonder fraai gezongen. Willem Wiesehahn had het koor stevig in de hand en liet de koralen in een fris tempo uitvoeren. Een extra vermelding verdienen het koraal „Wen hab' ich sonst als Dich allein" en vooral de met gloed en expressie gezongen koor fuga „Christus had uns ein Vorbild gelas sen". Wij verwachten dat „Looft den Heer" in dit jubileumjaar nog met de uitvoering van een positiever werk dan „Der Tod Jesu" zal komen, daar het deze avond opnieuw heeft blijk gegeven tot de beste koren in onze omgeving te behoren en tot goede prestaties in staat te zijn. J.M. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is Donderdag het onderzoek be gonnen naar het vergaan van het 10.555 b.r.t. metende m.s. „Klipfontein" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij Den Haag, op 8 Januari 1953 nabij Ponta Zavora voor de kust van Por tugees Oost-Afrika. Zoals bekend konden alle 103 passagiers en de 118 bemannings leden veilig in de sloepen komen, voordat het schip, dat op een onbekend voorwerp onder water was gestoten, onder de golven verdween. Een half uur later konden alle opvarenden door het Engelse m.s. „Bloem- fontein-Castle" worden opgepikt en over gebracht naar Beira. Als eerste werd de kapitein, de heer J. H. Oosterhuis uit Heemstede gehoord. Hij vertelde dat het schip een rondreis maakte via de Kaap heen en langs de Oostkust van Afrika terug: Ter plaatse was hij zeer goed bekend, omdat hij in dit gebied op een kustvaarder van de reeds genoemde maatschappij had gevaren. Aan boord waren alleen Engelse kaarten bij gewerkt tot de dag van vertrek van de „Klipfontein" uit Lorenzo Marques (naast Beira). Toen men op 8 Januari 's morgens in alle vroegte uitvoer was het goed weer. Volgens de gebruikelijke instructies moest men zo snel mogelijk naar de volgende haven Beira varen. Het was bekend dat daar maar één ligplaats beschikbaar was en de „Bloemfontein-Castle" was ook onderweg naar Beira. Met een gemiddelde snelheid van 17 mijl was de „Klipfontein" naar deze plaats gevaren. In het middagbestek was de kapitein volgens zijn bepaling drie en een halve mijl uit de kust geweest. Het punt Zavora was hij op 1 mijl van de branding vooi- bij gevaren. De vraag van de voorzitter, prof. mr. J. Offerhaus, of hij volledig op de radar had vertrouwd, beantwoordde de kapitein bevestigend. Op dat moment, kort voor één uur, was het weer wat buiig ge worden. Het schip bevond zich toen bijna drie mijl uit de kust. De kapitein had toen de koers wat gewijzigd. Óp de Engelse kaart stond op dit punt een waarschuwing dat men daar rekening moest houden met onregelmatige stromen in de richting van de kust. Volgens de kapitein was daar geen ondiepte. Om 18 minuten over één door voer een lichte trilling het schip, gevolgd door drie stoten. Zeer uitvoerig werd het verhoor over het juiste punt waar het schip zich op dat moment zou hebben bevonden, aan de hand van de gebruikte kaart en een Por tugese kaart, voortgezet. De kapitein zeide in de overtuiging te hebben verkeerd, dat zoals hij het uit drukte de zaak daar schoon was. Hij merkte op, dat de dieptelijnen, die de Portugezen en „De Holland" van zijn rede rij hadden vastgesteld, van elkaar afwij ken. Hij bevestigde op een vraag van de voorzitter, dat er inderdaad risico bestaat als direct langs de kust wordt gevaren. De voorzitter citeerde nog een uitlating Door ook de tweede partij te winnen van de beslissingswedstrijd welke tussen Dukel en Postma noodzakelijk was, heeft B. Dukel opnieuw beslag gelegd op het clubkampioenschap van DCIJ. In het der tigjarig bestaan van DCIJ heeft Dukel 26 onderlinge jaarlijkse wedstrijden meege speeld en slaagde er in totaal 12 keer in de clubtitel te winnen. Postma werd in de opening het slacht offer van een geestig zetje nadat deze uit de 31-27 opening naar veld 22 met wit doordrong. Met een stuk voor gaf Postma zich in het eindspel (5 tegen 6 stukken) gewonnen. Een derde partij is nu niet meer nodig. De wedstrijd om de damtitel van Haar lem is op één partij na geëindigd. Als Meure er in slaagt deze afgebroken partij tegen Berk op remise te houden dan wint de 62-jarige voorzitter van damclub Het Oosten de titel van Haarlem. Met Berk zal dan De Jong uitkomen in de finale op het kampioenschap van Ken- nemerland. De eindstand (op deze afge broken partij na) luidt: 1. Abe de Jong, Het Oosten 7 3 4 0 10 2. H. Berk, Het Oosten 6 3 2 1 8 3. N. Blom, HDC 7 2 4 1 8 4. J. Poppen, Het Oosten 7 2 3 2 7 5. J. Meure, HDC 6 14 16 6. Hollenberg, KNC 7 13 3 5 7. A. Douma, Oosterkw. 7 13 3 5 8. J. Hekelaar, Haarl. damcl. 7 0 4 3 4 Finale hoofdklasse Kennemerland Abe de Jong en Berk (beiden damclub Het Oosten) plaatsten zich in de finale om het kampioenschap van Kennemerland. Voor de groep IJmuiden worden het vrij zeker Postma en Swier, terwijl B. Dukel en Willemse (St. Bavo) gerechtigd zijn mee te spelen. Dit zestal zal dan om de damtitel spelen en de drie eerst aanko- Op de Donderdagavond gehouden jaar vergadering van de vereniging van Groot handelaren en commissionnairs in groenten en fruit deelde de secretaris, de heer Joh. Slotemaker, in zijn jaarverslag mee, dat nu de hele Beverwijkse groothandel lid dezer vereniging is. Het bestuur heeft in het afgelopen jaar vele malen een bijeenkomst belegd met de veilingdirecties, om te komen tot een ver betering van enige misstanden. Het werk van de keurmeester is ook in 1954 tot aller tevredenheid gegaan, al zullen er altijd mopperaars blijven, omdat er nu eenmaal een winnende en een verliezende partij uit zijn werk overblijft. Er werd een lijst samengesteld over de uniforme inhoud der kisten, want het moet niet meer voorkomen, dat de ene tuinder een kist spruiten aan voert met een inhoud van 15 kilo en een ander 16, 17 of 20 kilo levert. In het bestuur werd de heren G. Groene- veld en Joh. Slotemaker herkozen. Tot lid van de kascommissie werd de heer G. Nij- man benoemd. menden komen uit in de provinciale eind strijd. Visser leidt eerste klasse Ondanks de onverwachte nederlaag van Visser tegen Ter Haak blijft Visser aan de kop van het tournooi le klasse Kennemer land. Wel is de spanning weer toegenomen en zal het de laatste ronde (Woensdag) ge ducht spannen. De uitslagen van de voorlaatste ronde luiden: RoestMasteling 20; Horch Faay 20; Ter HaakVisser 20; Oud hofMeyer 11. De stand van de wed strijd is: Visser 12, Ter Haak 11, Horch 11, Roest 9, Schelfhout 7, Meyer (DCIJ) 6, Faay 6, Óudhoff 5, v. Leuffen 4, Maste ling 3. K. Meyer (van DCIJ) heeft nog inhaal- partijen tegen Masteling en Van Leuffen. De laatste ronde spelen tegen elkaar: HorchTer Haak, v. LeuffenFaay, Mas telingSchelfhout, OudhoffRoest, Meyer Visser. Wegens poging tot inbraak in liloetnendaal Tegen de 45-jarige Amsterdamse clas sificeerder P. T. eiste de officier van Justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. E. van der Valk Bouman, Donderdag we gens poging tot diefstal een gevangenis straf voor de tijd van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. T. was, volgens zijn eigen verklaringen, in de avond van 21 Januari van dit jaar met een beitel, nijptang en twee lopers op zak naar Bloemendaal vertrokken om daar in te breken. Hij was een woning in het centrum van Bloemendaal binnengedrongen, werd daar bij echter onmiddellijk door de bewoner ontdekt en was weer op de vlucht geslagen. Later in de nacht werd hij door de po litie aangehouden. Voor de Haarlemse rechtbank verklaar de hij, dat zijn financiële toestand zodanig was, dat hij zich genoodzaakt had gezien om ergens in te breken. Dit werd beves tigd door de mededelingen van de verde diger, mr. H. J. M. Tonino, die uitvoerig de huiselijke omstandigheden van de ver dachte schetste. Daarbij wees hij vooral op het feit. dat de Bloemendaalse musicus, bij wie de verdachte had trachten in te breken, zich bijzonder in T. en diens gezin had geïnteresseerd en Jiem zelfs bijna aan een vrij goede betrekking had geholpen. Met het oog hierop vroeg mr. Tonino de rechtbank om de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stel'en. Dit verzoek werd echter afgewezen, waarna de uitspraak bepaald werd op 14 April. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillessement verklaard: C. A. van Duyn, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Westlaan 12, van beroep bloembollenkweker; rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer; curator mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haar lem. van een Portugees visser, die de Klip fontein dicht onder de kust had waar genomen en een ramp had verwacht. Het Portugese opnemingsvaartuig had ergens een ondiepte geconstateerd. Later is echter de aanvankelijk uitgegeven waarschuwing daarvoor ingetrokken. Eenzelfde vaartuig van Engelse natio naliteit had 3,8 mijl uit Zavora een on diepte waargenomen. De kapitein had bij vroegere verhoren verklaard te hebben aangenomen, dat dit het punt kon zijn geweest waar het schip op een obstakel was gestoten. Ter zitting vanochtend gaf hij een andere mening. Dit deed de voor zitter opmerken, dat de raad nu ging twij felen aan de juistheid van zijn waar nemingen. Vervolgens werd de thans 61-jarige Klipfontein-passagier de heer S. E. Hocke uit Aerdenhout gehoord, die kort na de aanvaring een foto heeft gemaakt waarop een stuk van de railing en van de kustlijn voorkomen. De heer Hocke vertelde, dat hij omstreeks één uur aan tafel was ge gaan. Toen hij het schip voelde stoten was hij naar zijn hut gegaan „om zijn foto toestel te halen omdat hij meende, dat het nuttig zou zijn dit moment vast te leggen". Dit fotomateriaal was ter hand gesteld van ir. J. Visser, docent aan het Inter nationaal Opleidingscentrum voor Lucht- kartering te Delft. Ir. Visser heeft deze foto met ander beschikbaar materiaal uit voerig onderzocht en de opnamen met elkaar vergeleken. Een van zijn conclusies was dat het punt waarop de heer Hocke zijn foto had genomen Noordelijker lag, dan de plaats waar een Engels opnemings vaartuig een ondiepte had aangetroffen. Voorts was hem bij zijn onderzoek ge bleken, dat de foto van de heer Hocke, die de meeste punten van overeenstemming had met een der foto's die een plaats aan gaf, die één mijl dwars van de ondiepte lag, die op de Portugese kaart staat. Daar na werd de zitting geschorst. In de 's middags voortgezette zitting deelde de kapitein mede, dat bergers de bodem van het wrak hebben laten sprin gen en 1100 van de 1500 ton koper was geborgen. Op de kernvraag „Hoe is deze ramp te verklaren, zelfs als het schip drie mijl uit de kust is geweest" antwoordde de kapi tein: „Ik kan het zelf niet verklaren en ik zal het nooit kunnen". Een der raadsleden merkte op, dat zijns inziens het traject naar Beira onder een zekere spanning was afgelegd omdat de „Klipfontein" voor de „Bloemfontein- Castle" binnen moest zijn in Beira. De kapitein zeide hierop, dat het een kustreis was. Ook indien hij geen haast zou heb ben gehad, zou hij niet anders "hebben gevaren. Toen opnieuw de navigatie ter sprake kwam, verklaarde de kapitein, die 25 a 30 jaar op deze kust heeft gevaren, dat de radar het grootste navigatiehulpmiddel was geweest op dat moment. Een der raadsleden zeide, dat de kust van Afrika een der moeilijkste is om te verkennen. Hij vroeg de kapitein of deze zich niet te veel zou hebben laten leiden door zijn er varingen opgedaan toen hij op de kust vaarder „Holland" voer. De gezagvoerder aanwoordde hierop, dat hij met dat schip nog veel dichter onder de kust had ge varen. Hij voegde er nog aan toe, dat heel veel collega's zo varen als hij had gedaan. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart stond nogmaals uitvoerig stil bij een scheepsverklaring, die direct na het on geval aan boord van de „Bloemfontein- Castle" was opgemaakt en door de offi cieren was ondertekend. Zeer nadrukkelijk verklaarde de kapitein, dat de opstelling van deze verklaring absoluut geen afspraak is geweest doch in vrije wil door alle be trokkenen in gemeenschappelijk overleg was afgelegd. Tot slot werd de derde stuurman, de 27-jarige F. Prass uit Haarlem als getuige gehoord. Zijn verklaringen stemden in grote lijnen overeen met die van de kapi tein. Om twaalf uur des middags was hij op wacht gekomen. De kapitein was, naar hij zei, belast met de navigatie. De koers, die de gezagvoerder aan de roerganger had opgegeven, had hij regelmatig gecon troleerd. Zeer positief was hij in zijn ver klaringen op vragen of er mogelijk een andere, van de opgegeven koers afwijken de, was gestuurd. Dit was volgens hem niet het geval geweest. Volgens zijn schat ting was op het moment van stoten het schip twee mijl uit de kust geweest. Daarna werd de zitting geschorst tot Woensdagmorgen 6 April, als de eerste stuurman, die thans op zee is, in Neder land terug is. ADVERTENTIE V-'--" xcceoyyyyyoociccKx.j^Ktjj> <-< >i*iwwiiooceeeeocoo(/ta* Akkrumdljk. 30 te New York. Andijk. 31 te Rotterdam. Alphard, 31 te Recife. Arendsdijk, 30 v. Bremen n. Rotterdam. Adincia, 31 v. Pladju n. Soerabaja. Albireo, pass. 31 Fern. Noronha n. Buenos Aires A'.uöra, 31 v. Rotterda n. Hamburg. Amsteldiep, 31 te Bona. Antonia, 31 v. Tjilatjap n. Plaoju. Arendskerk, 31 te Suez. Argos, 31 te Barcelona. Armilla. te Tj. Priok. Baarn, 30 v. San Antonio n. Talcahuano. Bacchus, pass. 30 Fayal n. Dordt. Britsum, 30 Ouessant gepass. n. Antwerpen. Bawean, 31 te San Francisco. Bonaire, 31 te Trinidad. Boskoop, 30 te Aruba. Benlnkust, 31 te Takoradl. Bloemontein, 31 1000 m. ZO. St. Helena. Blommersdljk, 31 v. Rotterdam n. Calcutta. Borneo. 1 April te Bahrein. Caltex Leiden. 1 April Sidon verwacht. Ceronia, 31 v. Abadan n. Bahrein. Congostroom, 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Cronenburgh, pass. 31 Ouessant n. Onton. Caltex Nederland. 31 te Rotterdam. Cradle of Liberty, 30 v. Newport News n. Port Said. Chama, 2 April Suez n. Port Said verw. Duivendijk, 30 te Tacoma. Dorestad, 31 v. Amsterdam n. Noordzee proef vaart. Eemdijk, pass. 31 Ouessant n. Lissabon. Eemland, 30 te Santos. Eos, 31 te Rotterdam. Etrema, 31 te Rotterdam. Esso Den Haag. pass. 31 Pantellaria n. Antw. Farmsum. 31 te Antwerpen. Friesland (KRL), 31 te Rotterdam. Garoet. pass. 30 Gibraltar n. Hallfax. Groote Beer. 30 v. New York n. Southampton. Gooiland, pass. 31 Kp. Verdische eil. n. Las Palmas. Helder. 31 te Carthagena. Haulerwijk, 31 v. Morphubaai n. Hamburg. Ittersum. 27 te New Orleans. Indrapoera, pass. nacht 31-1 Sabang n. Belawan. Ivoorkust. 31 te Le Havre. Japara (KRL), 30 v. Suez n. Genua. Joh. v. Oldenbarnevelt, 31 540 m. O. ten Z. Diego Garcia. Kenia. 31 vroeg te Willemstad. Kota Gede. pass. 13 Kp. Finisterre n. R'dam. Krebsia, 5 April Curacao verwacht. Luna. 30 te Constanza. Loosdrecht, 29 te Londen. Lekkerkerk, 31 te Karachi. Loppersum, 31 te Benisaf. Laertes, 31 v. Port Said n. Amsterdam. „Rex draagt de kroon voor beeld en toon HEDEN t.m. MAANDAG BROOD, LIEFDE EN FANTASIE Een pittige film uit het vurige Zuiden. ZONDAGMIDDAG 3 uur GEEF 'M DE SPOREN met Bud Abbott en Lou Costello Langkoeas, 31 v. Aden n. Belawan. Lieve Vrouwekerk, 31 v. Suez n. Aden. Madoera, 29 te Port Swettenham. Mu.derkerk, 30 v. Suez n. Djibouti. Marken, pass. 30 Bermuda 2 April Newpoit News verwacht. Maureen, pass. 31 Malta n. Londen. Maipessa, 29 te Hongkong dokken. Metuia. 31 v. Pulubukom n. Aden. Noordam. 29 te New York. Nieuw Amsterdam, 2 April v. Port Said n. Lar naca. Oranjestad. 30 te Trinidad. Overijsel, 23 te Melbourne. Oranje, 31 v. Tj. Priok n. Singajore n. A dam. Oranjefontein, nacht 31-11 Ite Port Elizabeth. Poeiau Laut. 29 v. Penang n. Belawan. Prins Joh. W. Friso, 31 te Rouaan. Prins Willem IV, 31 te Rotterdam. Peperkust, 30 te Antwerpen Phrontis, 31 te Amsterdam. Pleter S. 31 v. Swansea n. Rotterdam. Polyphemus, 31 te Port Satd. Pr.ns Casimir, 31 v. Rotte* dam n. Antw. Ridderkerk, 30 v. Port Said n. Genua. Rempang, 31 v. Marseille n. Amsterdam. Rijndam. 30 610 m. NW Fayal n. Hallfax. Rotula, 31 Ad enverwaebt. Sarangan, 27 te Philadelphia. Schiedijk. pass. 30 Fayal n. Liverpool. Sommelsdijk, 30 v. Singapore. Sloterdijk, 27 te Houston. Straat Makassar. 28 te Singapore. Sunetta, 29 te Melbourne. Stad Haarlem, 31 Vlissingen verwacht. Salawati, 31 te Sue/. Saroena, 31 v. Tj. Priok n. Pladju. Sibaiak, 31 230 m. O. Kp. Guardaful. Sirrah, pass. 31 Kp. St. Vincent n. Lands End. Stad Alkmaar. 30 v. Lorenzo Marquez n. Dar es Salaam. Straat Mozambique, 31 te Lorenzo Marquez. Tabian, 27 te New Orleans. Tabinta, 31 te Belawan. Tamo. 2 April Rotterdam verwacht. Tegelberg. 31 te Singapore. Teucer. pass. 30 Ceylon n. Djibouti. Tiba. pass. 30 Madeira n. Rio de Janeiro. Tibia. 30 te Rotterdam. TJipanas, 31 te Rio de Janeiro. Trajanus. 30 te Paramaribo. Triton. 31 te Curaqao Tarakan. 30 v. Penang n. Colombo. Taria. pass. 31 Dover n. Rotterdam. Van Heutsz. 28 v. Singapore n. Semarang. Van Linsehoten. 31 v Le Havre n. Amsterdam Van Noort, 29 te Bombay. Waal, 31 te Lissabon. Willem Barendsz. 30 te Kaapstad. Willemstad, 31 300 m. N.NO. Fayal. Wonorato, 1 te Singapore. IJsel, 31 te Rotterdam. Zeeland (SSM), 31 v. Londen n. Rotterdam. Zeeland (KRL). 31 te Bahrein. Zuiderkruis, pass. 31 Dakar n. Las Palmas. Zijpenberg, pass. 31 Kp. St. Vincent n. Dagen ham. KLEINE VAART Anna Sylvia. verm. 30 v. Londen n. Sables d'Olone. Amoudspolder. 31 v. Rotterdam te Lissabon. Appingedam, 30 v. Oporto n. Rotterdam. Aaitje, pass 31 Vlissingen n. Londen. Algarve, 2 Rotterdam verwacht. Ary Scheffer, 31 v. Ellesmereport n. Rotterdam Att S, 31 v. Ellesmereport n. Manchester. Antje, verm. 30 v. Londen n. Hartepool. Audacia, 31 v. Terneuzen n. Antw. Alcetas, 30 v. Oran n. Amsterdam. Amoldus G. pass. 31 Southgoodwon n. Avon- mouth. AliS, 1 v. Charleston te Rotterdam. Angeja, 31 v. Aberdeen te Rotterdam. Berend N, verm. 30 v. Londen n. Tes. Betty Anne S, 2 Rotterdam verwacht. Bab T, 31 40 m. Smalls n. Manchester. Bemisse, 1 te Kingslynn verwacht. Casablanca, 30 v. Casablanca n. Burriana. Catharina, verm. 30 v. Londen n. Dieppe. Continental, 30 te Cork. Coolhaven, pass. 30 Lizard n. Duinkerken. Casana. 31 v. Kopenhagen te Malmö. Coolsingel, 31 te Swansea. Corrie b, op de Theems. Cornelia b I, 31 v. Tripoli te Port Talbot verw. De Ruyter, 30 te Avonmouth. Dilligentia. 31 v. Thameshaven n. Kingslynn. Dollard, 31 te Antwerpen. Deni, 31 v. Esbjerg n Brussel. Eibergen. 31 v. Caidiff n. Antwerpen. Encamacion. 1 v. Las Palmas te Antw. verw. F.lisa, 30 v. Ceuta n. Iskenderun. Eminent, 30 v. Plymouth n. Southampton. Evertsen. 30 te Kristiansand. Fedala, 31 te Port Said. Goote, verm. 1 v. Rotterdam n. Ttalië. Gaasterland, 31 v. Goole te Harlingen. Haaksbergen. 31 v. Plymouth n. Boucau. Hast III. 31 v. Halmstadt n. Brunsbtlttel. Heemraadsingel, 30 v. Newport n. Gent. Houtman, 30 v. Rouaan te Portsmouth te Antw. Henrica, 1 v. Cardiff te Rotterdam verw. Hoe Vinces, verm. 1 v. Grimsby n. Rotterdam. Hasewint, pass. 31 Hornrif n. Oslo. Import, verm. 31 v. Lissabon n. Oporto. Ingeborg, 30 v. Rotterdam n. Gdynia. Jacob oorburg, 31 v. Lowestoft op de Tyne verwacht. Jar. Kreumer, 31 v. Londen te Rotterdam verw. Jaba. 31 Londen verwacht. Kemphaan, verm. 31 v. Liverpool n. Algiers. Kitty, 311 v. Stockton te Rotterdam. Irene S. verm. 30 v. Lor.den n. Grangemouth. Marcella, 31 v. Brake n. Gonfreville. Matthew. 30 v. Beckton n. Billingham. Mutatie, pass. 31 Vlissingen n. Antw. Mynelis, 31 Goole verwacht. Mercurius, verm. 31 v. Antwerpen n. Pernis. Merwehaven, 30 Ouessant gepass. n. Casablanca. Meuse. 31 v. Rotterdam te Oscarshamn. Michel Swenden. 30 v. Port Talbot te Gent. Mies, 30 v. Antwerpen te Rieme. Minerva, verm. 30 v. Londen n. Rotterdam. Monica, 30 v. Dublin n. Belfast. Maartje. 31 bij Hanstho'm n. Moss. Markab N. evrm. 31 v St. Nazaire n. Lissabon. Meres N. 31 v. Kingslynn te Bremerhaven. Mintaka N. pass. 31 Kp. Cantin n. Cacablanca Mount Everest, 31 v. Swansea te Zeebrugge. Marne, 31 v. Antwerpen te Rotterdam. Midsland, 31 v. Grangemouth te Rotterdam. Nassauhaven. 31 v. Rotterdam te Gothenburg. Neeltje b. 31 te Avonmouth verwacht. Nero, 29 Gibraltar gepass n. Amsterdam. Nieuwehaven, verm. 1 v. Rotterdam n. Kopen hagen. Netta. 30 v. Cork, n. Bordeaux. Noorderhaven, 31 v. Glassondock te Garston. Noodster, pass. 31 Vlissingen n. Antw. Nederland, pass. 31 Lizard Head n. Rouaan. Nott neham. pass. 31 Smithknoll n. Rotterdam. Olivier v. Noort, 1 Antwerpe nverwacht. Oosterburgh, 30 v. Rotterdam te Stockholm. Oostereems, 31 40 m. N. Pitboei n. Ierseke. Oosterdok. 31 v. Kopenhagen n. Newcastle. Oleum, pass. 31 Vlissingen n. Antw. Oranje, pass. 31 Vlissingen n. Antw. Plato, 31 te Rotterdam n. Algiers. Phioias. 31 te Rotterdam n. Tanger. Ponto, 29 v. Goole ti Bordeaux. Ponza, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Roelf, 31 v. Kopenhagen te Rotterdam. Sambre, 30 v. Rotterdam te Parijs. Silvretta, 30 v. Moss n. Rotterdam. Sctas, 31 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Spora. 30 v. Bordeaux n. Belfast. Silvretta, 2 v. Moss te Rotterdam verw. Sporota. 31 v. Liverpool n. Avonmouth. Spurt, 31 te Portsmouth. Statensingel. 1 v. Great Yarmouth te Water- ford verwahc. Stelia Maris, 1 Oxelosund verw. Swift, 30 v. Parijs n. Oslo. Soaarnestroorn. 31 v. Amsterdam te Fewoy verw Steady. 31 v. Norwich te Rotterdam. Theano, 31 v. Belfast te Droeheda. Ton S. 31 v. Cardiff te Rotterdam. Tilly, verm. 29 v. Londen n. La Rochelle. Trim. verm. 30 v. Lo-den n. Kopenhagen. Unitas. 31 v. Port Talbot n. Fleetwood. Vlgilanter. 30 v. Sfax n. Frederiksund. Vindicat Atque Polit. verm. 31 v. Torrevleja n. Stomoway. Veenenbrugh, 31 v. Middlesbro te Rotterdam. volharding, 1 te Rotterdam verw. Westerdok. 31 v. Lodnen. Zeehaan, pass. 31 Gibralar n. Londen. SLEEPVAART Gele Zee. pas*. 30 I,!«sabon n. Alexandrië. Ooeree. 31 v. Ma«awa n. Suez me bak. Humber. 30 210 m. Z.t.O. Anderhalfgraadskan. met 2 zuieers. Oceaan. 30 80 m. O. Kp. de Gata met zuiger er. een bak. Poolzee.: 30 50 m. w.t.N. Algiers. Tyne, 30 80 m. Z.ZW. Ouessain n. Rotterdam.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19