India laat zich onder geen beding in een oorlog meeslepen" Tweede Kamer is tegen de nieuwe huurvoorstellen Weerbericht Duidelijke taal van premier Nehroe tot „flirtende mogendheden" Haarlems Dagblad Krantenstaking Stakers zeer gegriefd over optreden van stadsbestuur Het woord is aan Overleg met de Russen wordt al voorbereid Ontzverp-Huurzvet ontmoet reeks van bezzvaren Koudste maand Maart sedert 1917 Ook vandaag geen trams in Amsterdam Actie-comité weer vergeefs aan stadhuis Amsterdamse Raad verwierp GPN-motie over de staking Men moet met grote vertraging rekening houden V.S. gaan luchtbases aan Zuidpool vestigen Minister Eden: Automobilist gelyncht Weerrapport 69e JAARGANG No 225 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295* Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 1 APRIL 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN, BEVERWIJK EN OMGEVING VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE STAKING, die alle Londense bladen en daarmee de gehele Britse landelijke dagbladpers al sinds een week het ver schijnen heeft belet, is wel een geval dat aandacht verdient. Dit temeer omdat pas vijf maanden geleden talrijke grote be drijven in Engeland en het Engelse be lang als geheel enorme schade hebben geleden door langdurige havenstakingen in Londen en andere steden. Het waren toen grotendeels wilde stakingen; er waren bui ten de talrijke werknemers, die het ad vies van hun vakbonden in de wind sloe gen, maar een paar kleine organisaties bij betrokken. En het bleek uiterst moeilijk om tot overeenstemming te komen. Dat verschijnsel heeft zich in het huidige geval herhaald, ofschoon het ditmaal geen wilde staking betreft: de stakers, maar zeshon derd in aantal, hebben de vakbonden van technici en electriciens achter zich. Het geen opnieuw blijkt is dat de arbeidsver houdingen in Engeland veel te wensen overlaten en de middelen om kostbare conflicten te voorkomen te kort schieten. Geen wonder dat wij in de loop der na oorlogse jaren zo menigmaal door Engelsen met afgunst hebben horen spreken over onze Stichting van de Arbeid, welke in stelling het herstel van Nederland in hoge mate heeft bevorderd. Onze ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft daar aan werkgeverszijde in belangrijke mate aan deelgenomen; men zou zich kunnen voorstellen dat bij de Engelse minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, de nei ging bestaat om hem eens vertrouwelijk om raad te gaan vragen. Maar dat is maar een veronderstelling. Dit krantenconflict is voor Engeland niet kostbaar zoals de „dockers' strike". Ge schat wordt evenwel dat het de Londense dagbladen, in Hollands geld gerekend, per dag vijf millioen gulden kost. Dat is ook voor deze grote ondernemingen een ernstig, financieel verlies en het zal de neiging, om in de naaste toekomst aan looneisen toe te geven, niet vergroten. Van andere aard is de overweging, dat het in moderne maatschappelijke verhoudingen een kwaad ding is als de dagbladpubliciteit in een zo groot en dichtbevolkt district zo lang stil gelegd wordt. Als schakel in het maat schappelijk verkeer is de Pers een ver keersmiddel van groot belang, zowel door haar snelle nieuwsvoorziening als door het advertentiewezen. Groter Londen heeft een bevolking van acht millioen weinig minder dan geheel België maar is bo vendien een der belangrijkste wereldcentra van handel en industrie: inderdaad een wereldstad. Wat het betekent als daarin de geregelde nieuwsvoorziening uitvalt wordt al aangeduid door een enkele mede deling: de krantenstaking heeft het dag gemiddelde op de Londense effectenbeurs van 11.000 transacties tot 7.500 verminderd. Dat is dus een daling met bijna een derde. Het leven in Londen is aanzienlijk duur der dan in ons land, zij het minder duur dan in Parijs. Met het verschil ten opzichte van Nederland moet men rekening houden als men leest dat de grondlonen van elec triciens in de nachtdienst, in Hollands geld omgerekend, ruim 137 en die van elec triciens in de dagdienst bijna 117 zijn (bij een werkweek van respectievelijk 35 en 40 uur) en dat in de week vóór de staking met overwerk etc. een gemiddelde van ruim 158 werd bereikt. Van werk nemerszijde werd een verhoging met ƒ31 per week geëist; een werkgevers-aanbod, dat niet officieel bekendgemaakt is, zou niet verder gegaan zijn dan 7,42 voor de nacht- en 6,36 voor de dagdienst. Het valt op en is ongetwijfeld kenmerkend voor de verhoudingen, dat vraag en aanbod zo ver uit elkaar liggen. En het geeft te denken dat een zo klein aantal stakers een zo ge weldige apparatuur, waarbij tienduizenden werknemers betrokken zijn en die dagelijks millioenen van nieuws voorziet, kan stil leggen zonder dat men snel tot een oplos sing kan komen. Het moge een soort krachtprestatie zijn, maar hier hapert iets. Er zit veel meer aan vast dan de financiële verliezen die de betrokken dagbladonder nemingen lijden. Het Londense publiek heeft zich ver baasd en geërgerd getoond over het uit blijven van een voorziening met exempla ren van buiten de hoofdstad verschijnende dagbladen. Een dier dagbladen, de Man chester Guardian, heeft daarop geantwoord dat in het algemeen dagbladonder nemingen geen profijt wensen te trekken van tegenslag bij collega's en dat ander zijds zij geen unfair aandeel willen nemen in de beperkte voorziening met kranten papier. Het laatste argument lijkt weinig overtuigend, omdat immers zoveel papier nu ongebruikt blijft en dus een verrui ming op de papiermarkt oplevert als an deren het niet verwerken. Wat het eerste motief betreft, dat is ongetwijfeld geldend, niet alleen in Engeland, maar men mag zich afvragen of het niet moet wijken, bijvoorbeeld voor'een regeling waarbij de getroffen bladen door hun collega's wor den schadeloos gesteld en deze laatsten zich bovenden verplichten, na de staking hun verspreiding terug te brengen op het oude peil. Geen wonder dat men reeds aao andere zijde is overgegaan tot de publicatie van een beknopt nieuwsblad, dat de noodza kelijkste berichten voor handel en industrie bevat. Het bericht van de Manchester Guar dian, dat Churchill in de loop der volgende week zou willen aftreden maar dat men in conservatieve kringen zou willen voorko men dat dit gebeurt op een tijdstip, waar op de Londense dagbladen tot zwijgen zijn gedoemd, heeft nog een extra staaltje ge geven van de betekenis van de dagbladpers als maatschappelijk verkeersmiddel. Ook in de politiek. Ik kan niet eindigen zonder te erkennen, dat de pas uitgebroken wilde staking in Amsterdam, die „het verkeersmiddel tram" heeft stilgelegd, evenmin mag gelden als een voorbeeld van goede arbeidsverhou dingen. De zeldzaamheid van zulke con flicten in ons land. in vergelijking met dc grote stakingen in Engeland in de na-oor- logse jaren, doet handhaven hetgeen in de aanvang van dit artikel is gezegd. R. P. NEW DELHI (United Press) Premier Nehroe van India heeft Donderdag tijdens het debat over de buitenlandse politiek in het parlement een rede gehouden, waarin hij zei, dat „India onder geen beding aan een oorlog zal deelnemen, zelfs niet wan neer de rest van de wereld in een oorlog vérwikkeld zou geraken." „India kan echter niet aan de gevolgen van een oorlog ontsnappen," zo zei hij, „en daarom acht ik het van groot belang, dat er vrede in de wereld zal heersen." Hij zeide, dat sommigen critiek leveren op de „Pantsja Sjila" het principe van vreedzaam naast elkaar bestaan en deze stellingen een communistische truc noemen. „Ik zeg hen, dat de Pantsja Sjila een uit daging voor de wereld betekent. Het is Azië's uitdaging aan de overige landen. Elk land zal hier een antwoord moeten vinden, of het er mee eens is of niet. Wanneer zij er geen antwoord op vinden, dan rest hun slechts vernietiging, wat geen land zou willen." „Ik geloof niet, dat er oorlogsgevaar is, d<*rh ik moet tot mijn spijt zeggen, dat de toestand in de wereld zich verergerd heeft. Er gebeuren dingen, die rampzalige gevol gen kunnen hebben," aldus zei Nehroe. De toestand in Indochina na de Geneefse conferentie was volgens hem hoopvol ge weest. Het Zuid-Oost-Aziatische pact, dat in Manilla getekend was, en de daarop ge volgde conferentie te Bangkok hadden echter „elk soort vrede en veiligheid in dat gebied" omvergeworpen. Met betrekking tot Formosa verklaarde Nehroe, dat men „het er algemeen over eens was geworden, dat de eilanden Que- moy en Matsoe tot het Chinese vasteland behoren." Nehroe verweet Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet-Unie, dat zij een conferentie over Duitsland tweeën eenhalf jaar hadden uitgesteld, omdat zij wilden onderhandelen vanuit een machts positie, terwijl de toestand zich van kwaad tol erger ontwikkelde. Ook was het kwalijk met elkaar te rijmen, dat men enerzijds ontwapening probeert na te streven en toch weer tot herbewapening van Duitsland overgaat. Het werven van militaire bond genoten door „sommige mogendheden" noemde de premier van India een verwer pelijk bedrijf, dat zich op den duur wreken moet. India zou echter onder geen voor waarde aan wat voor een oorlog ook deel nemen. Nehroe waarschuwde het Westen, dat het rassenprobleem wel eens een ernstige wending zou kunnen nemen en zei, dat In dia over dit probleem en in het bijzonder over de toestand in Zuid-Afrika zeer ver ontrust was. Hij drong aan op een spoedige beëindiging van alle rassendiscriminatie. Hij zei voorts, dat de ontwikkeling van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden een vreselijke catastrophe over de wereld zou kunnen brengen en stelde de leer van Gandhi aan de wereld ten voorbeeld. Deze leer, zo zeide Nehroe, is de enige, waar door de internationale vrede bewaard kan blijven. Sprekende over de rol, die Christelijke zendelingen en missionarissen in India spelen, zeide de premier, dat het buiten land „geen geestelijken moest zenden, om hen politieke idealen te laten preken." Hij voegde hieraan toe, dat hij van het Christendom hield, maar dat hij weinig op had met landen, die zich bemoeiden met de binnenlandse aangelegenheden van India. Wat betreft de viermogendhedenbespre- kingen zeide Nehroe, „de toestand ver slechterd, daarom zou ik wensen, dat men zo spoedig mogelijk tot onderhandelingen komt." Over de komende Afro-Aziatische confe rentie in Bandoeng zei Nehroe: „Dit zal een unieke conferentie worden. In Ban doeng zullen wij de grondslagen leggen voor de tijd, dat wij in staat zullen zijn om over onze eigen aangelegenheden te beslissen". „En laat het Westen niet in naam der vrede tussenbeide komen," zo voegde hij er waarschuwend aan toe, deze conferentie is namelijk niet tegen Europa of Amerika gericht. Ook vandaag staakt het personeel van de Amsterdamse tram. Dit werd vannacht besloten door de trammannen op een uiterst druk bezochte vergadering. Waren eergis teren ongeveer 400 man ter vergadering verschenen, vannacht was nagenoeg ieder een van het 1450 man tellende rijdende personeel opgekomen naar Frascati. De bestuurders, de conducteurs en niet te ver geten de conductrices. De zaal van Frascati bleek te klein. Men ging midden in de nacht nog naar de grote zaal van Krasna- polski, doch ook deze bleek te klein. De foyer en wintertuin moesten ook betrokken worden. Tenslotte waren een 1400 tram- mannen, personeelsleden van de veren, en technisch trampersoneel aanwezig, die het besluit namen, dat in de vooravond al vast had gestaan: namelijk verder te staken. In de eerste plaats kwam aan de orde de grote grief van de stakers, dat zij niet door de wethouder, verantwoordelijk voor de gemeentediensten, waren ontvangen: maar daarbij kwam de nog grotere grief van de stakers die alleen in loondienst staan en gewend zijn Donderdag hun loon te ont vangen, dat de gemeente geweigerd heeft dc loonzakjes aan hen uit te reiken. Zij hebben van het aanvankelijke plan een vierentwintiguursstaking te houden afge zien en „zullen de staking voortzetten tot liet bittere einde." Dertienhonderd man van de stadsreiniging is vandaag weer aan het werk gegaan, vol gens 'n op 'n elders gehouden vergadering genomen besluit. Het personeel van de waterleiding zal eveneens weer aan het werk gaan, maar de stratenmakers hebben slechts in principe besloten aan het werk te gaan, doch stelden hun beslissing afhan kelijk van die van de trammannen. Nu ,,de tram" echter blijft doorstaken zullen de stratenmakers ook blijven staken. Ook het dekpersoneel van de ponten, behorende tot het gemeentelijke vervoerbedrijf, keerde vandaag niet naar het werk terug. Omstreeks 12 uur Donderdagmiddag be sloot het dekpersoneel van de ponten het werk neer te leggen. De ponten zijn toen van 12 uur tot kwart voor een uit de vaart geweest, op één na, die bemand werd met werkwilligen om ten behoeve van G.G.D., brandweer en politie te varen. Daarna zijn verschillende ponten weer in de vaart ge komen, die met hoger personeel bemand werden. De kapiteins en het machine- kamerpersoneel, die behoren tot de groep ambtenèren met jaarsalaris, zijn immers niet in staking gegaan. Daarna is ter ver sterking marinepersoneel gekomen. Met een grote vertraging hebben alle ponten De samengepakte stakers in De Nes, voordat het gezelschap naar de grotere zalen van Krasnapolsky toog, waar het besluit werd genomen om de staking voort te zetten de gehele verdere middag en avond ge varen. Om echter op alles voorbereid te zijn, heeft de verkeerspolitie van Amster dam in samenwerking met de rijkspolitie in het district Waterland alle doorgaand verkeer van Amsterdam-Noord omgelegd naar Zaandam, om zo via de rijksponten van de Hembrug de hoofdstad te bereiken. Het gevolg is geweest dat het verkeer over de IJ-ponten zeer vlot verliep, maar dat er enorme stagnatie ontstond nabij de Hembrug. Amsterdam is door het ongerief van de tramloosheid overigens op bijzondere wijze getekend. Het aantal voetgangers was na tuurlijk zeer groot en vooral op de spits uren zag men stromen wandelaars door onder andere het Vondelpark. Het aantal auto's in Amsterdam bleek véfrdubbeld. In het avondspitsuur hadden verschillende grote Amsterdamse bedrijven bussen gehuurd en vervoerden daarmede hun personeel naar huis. Fietsers hadden bijna allen een duo-passagier, taxi's wer den bestormd. Gistermiddag na 4 uur was geen tram meer op de hoofdstedelijke stra ten en. was ook de laatste van de negen wagens, die na 10 uur 's morgens nog had den gereden, verdwenen. De staking dreigt zich overigens uit te breiden als een olievlek. Vertegenwoordi gers van het personeel van verschillende grote Amsterdamse industrieën, zoals Ket- jen en Electrozuur, hebben aangekondigd jok hogere looneisen te stellen. Op de vergadering van de trammannen in „Kras" was ook een vertegenwoordiger van de Rotterdamse tram, die kwam ver tellen dat het personeel van de Rotterdam se tram ook in nachtvergadering bijeen was, om met dezelfde looneisen als de Amsterdamse tramstakers ook een actie te beginnen. De looneis van de Amsterdamse trammannen betreft een herklassificering van de vierde naar de vijfde loongroep. Vanmorgen is het actie-comité van het stakende personeel van het Gemeente- Vervoerbedrijf weer ten stadhuize geweest en heeft evenals gisteren, een afwijzende beschikking gekregen op het verzoek om door B. en W. ontvangen te worden. Bijna een uur lang hebben de leden van het comité in de hoop geleefd, dat op hun verzoek een goedkeurend antwoord zou komen. B. en W. waren in vergadering bij een en het verzoek voor een onderhoud werd hun via een bode schriftelijk over handigd. Intussen vertelde bestuurder Groeneweg, dat hij vanmorgen vroeg bij een remise een gesprek met burgemeester d'Ailly heeft gehad. De burgepieester heeft van morgen enige remises bezocht. De burge meester zou op het gezegde van bestuur der Groeneweg: „Op mijn erewoord, bur gemeester, de toestand in onze gezinnen is nijpend, wij lijden armoe", geantwoord hebben: „Daar valt over te praten, maar eerst moeten jullie aan het werk." Bij de aanvang van de Donderdag ge houden gewone vergadering van de Am sterdamse gemeenteraad, waarop nog en kele overgebleven agendapunten van de vergadering van Woensdag zouden worden behandeld, heeft de voorzitter van de C.P.N.-fractie. de heer W. Brandenburg, het woord gevraagd. Hij kreeg daartoe beperkte gelegenheid van de voorzitter, mr. d'Ailly, die zei te vermoeden dat ge sproken zou worden over de staking bij een deel van het Amsterdamse gemeenteper- soneel. De heer Brandenburg zeide, dat de staking van een „zeer belangrijk aantal leden van het gemeentelijk personeel' zeer zeker een belangrijke, aangelegenheid is, die de aandacht van de raad moet hebben. Hij diende als motie van orde in deze kwestie nog in deze raadsvergadering aan de orde te stellen. Mr. d'Ailly stelde voor de motie te ver werpen omdat B. en W. maatregelen heb ben genomen in de hoop dat „deze mensen op de dwalingen huns weegs zullen terug komen". De motie werd door de raad verworpen met 26 tegen 9 stemmen. Voor stemden alleen de leden van de commu nistische fractie. Het personeel van de gemeente-bedrij ven, dat in staking is, heeft vannacht van B. en \V. de ontslagbrieven ontvangen, die gisteren reeds aangekondigd waren. Deze brieven zUn bezorgd door de dienst van het girokantoor. Het verkeer en de staking Met medewerking van de Rijkspolitie is ook vandaag door de Amsterdamse politie een regeling ontworpen voor het verkeer, dat via de LJ-ponten naar de stad wil. Bij Purmerend, Edam, Monnikendam, Ilpen- dam. Het Schouw en op de Oostzanerdijk zijn posten van de Rijkspolitie geplaatst, die het verkeer naar Zaandam of Buiten huizen leiden. In Amsterdam moet met grote vertraging rekening worden gehouden. Om half tien vanmorgen was bij de Buik- sloterweg 2 en bij de Valkenweg één pont indienst. Van de kleine veerdiensten vaart alleen een bootje naar Nieuwendam. De Amerikaanse marine deelt mede, dat in de komende winter in het Zuidpoolge bied een marineluchtvaartstation zal wor den aangelegd: een hoofdbasis en twee of meer andere stations, waarvan een zo dicht mogelijk bij de Zuidpool. Een speciale mobiele eenheid van 200 vrijwilligers zal tegen het einde van het jaar met een expeditie onder leiding van admiraal Richard Byrd naar het Zuidpool gebied gaan om de nodige verkenningen te doen. De voornaamste basis zal worden ge vestigd nabij Klein Amerika, admiraal Byrds basis bij vorige expedities. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Douglas J errold In deze wereld kan de waarheid wachten; zij is eraan gewend. NEWCASTLE (Reuter) Op een bij eenkomst van de Conservatieve partij te Newcastle heeft Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Donderdag ver klaard, dat de Westelijke mogendheden reeds bespreken, hoe de volgende „onder handelingsronde" met de Sovjet-Unie op gang zou kunnen worden gebracht. SAN SALVADOR (United Press) Een automobilist die na met een telefoonpaal in botsing te zijn gekomen met zijn wagen vier boeren had doodgereden, werd Woens dagavond door andere boeren uit zijn auto gesleurd en met messen doodgestoken. De twee mede-inzittenden ontsnapten een dergelijk lot door de komst van de politie die 11 arrestaties verrichtte. De voorstellen van de regering inzake een huurverhoging van 5 a 10 percent vinden van geen enkele zijde in de Tweede Kamer instemming, zo wordt in het Voorlopig Verslag der Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Huur wet medegedeeld. Vele leden herinneren eraan dat de regering aanvankelijk dacht aan een huurverhoging van gemiddeld 25 percent, waarvan een deel door een bestemmingsheffing ten goede zou komen aan de financiering van nieuwe woningen. In werkelijkheid, aldus deze leden, is echter uiteindelijk een voorstel van veel geringer allure uit de bus gekomen, dat zelfs het karakter van een algemene huurverhoging mist. Hier komt bij, dat de regering de huren van de nieuwbouw de laatste jaren sterk heeft laten uitlopen op de huren van soortgelijke oude wo ningen, zodat economisch gelijkliggende groepen van huurders vèr uiteenlopen de huurprijzen hebben te betalen. Deze Kamerleden vroegen zich af of de regering er nu mee door mag gaan, de noodzakelijke aanpassing der huren aan de gewijzigde omstandigheden ondergeschikt aan en afhankelijk te stellen van de loon- en prijspolitiek, welke naar haar mening dient te worden gevoerd. Vele andere leden brachten in herinne ring, dat bij de beraadslagingen over de jongste wijziging van de Huurwet de mi nister in uitzicht stelde, dat een volgende huurronde niet vóór 1956 aan de orde zou komen. Van dit voornemen kwam de rege ring reeds in de troonrede van 21 Septem ber 1954 terug. Thans blijkt de regering andermaal haar koers te hebben gewijzigd. Vele andere leden bepleitten een alge mene huurverhoging voor het oude wo- ningbezit van 10 pet. Zij waren van me ning dat indien een algemene huurverho ging niet past in het regeringsbeleid, ook een gedeeltelijke verhoging achterwege moet blijven. De rechten van de eigenaren der het laagst in huurprijs liggende woningen schijnen de regering volkomen onverschil lig te hebben gelaten. Over deze rechten en over de tenachterstelling daarvan irf het wetsontwerp wordt zelfs door haar in het geheel niet gerept, hoewel nog pas uit een onderzoek naar de onderhoudskosten van woningen door het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting is ge bleken dat het indexcijfer dezer kosten reeds is gestegen tot 385, zo verklaren deze leden. Andere bezwaren tegen het wetsontwerp, die in het voorlopig verslag worden ge uit, zijn: het meten met twee maten ten aanzien van de huiseigenaren, onrechtvaar digheid ten opzichte van de middengroe pen, die het voordeel van de belastingver laging weer te niet zien gaan door huur verhoging, en het uiteenscheuren van on derlinge huurverhoudingen. Woningcomplexen, waarvan het gemid delde huurpeil in de buurt van de voorge stelde huurgrenzen ligt, zullen door de huurverhoging als het ware worden door sneden. Zelfs binnen een en hetzelfde per ceel zal het voorkomen, dat de ene huur der wel, de ander geen huurverhoging krijgt. Algemeen werd als een ernstig bezwaar Het K.N.M.I. deelt mede: De maand Maart heeft wel bijzonder veel koude gebracht. De gemiddelde temperatuur is te De Bilt 1.9 graden Celsius geworden tegen 4.9 graden Celsius normaal. Dit bete kent. dat de afgelopen maand even koud was als Maart 1917. Men moet tot 1883 teruggaan om een koudere maand Maart te vinden. Het betekent ook. dat de afgelopen lentemaand even koud was als een normale maand Ja nuari. Van de 31 dagen waren er 26 aan de koude kant. Slechts 4 dagen deden aan het voorjaar denken. Bijzonder koud was het op 8 Maart, toen de temperatuur te De Bilt de gehele dag onder het vriespunt bleef, hetgeen voor Maart een zeer ongewone gebeurtenis moet Noorden genoemd. De hoeveelheid neerslag was over het alge meen vrijwel normaal. Wel moet worden op gemerkt dat er herhaaldelijk sneeuw viel, in De Bilt zelfs op 11 dagen tegen op 4 normaal. Elf sneeuwdagen in Maart is iets, dat niet veel voorkomt. Zowel in 1916 als in 1944 had Maart op elf dagen sneeuw, maar dit aantal dagen is tot nu toe in deze eeuw in de lente maand nooit groter geweest. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 158 tegen 133 normaal. tegen dit ontwerp aangevoerd, dat aan de bestaande huurniveau's nu nog weer eens een aantal nieuwe wordt toegevoegd, waar door het huurprobleem nog ingewikkelder wordt gemaakt dan het reeds is. Golden tot dusver ten aanzien van de vooroorlogse woningen 5 huurpeilen, gegrond op verschil in gemeenteklasse, bij aanvaarding van het wetsontwerp zullen het er 15 zijn. Hoe denkt de regering, zo werd gevraagd, ooit tot de noodzakelijke gelijktrekking van de huren, welke zij thans verder uiteentrekt, te komen? Vele leden vestigden de aandacht op de hoge huren van tal van nieuwe woning wetwoningen. In ieder geval zal aan de nieuwbouw hulp in de vorm van verhoging van de subsidiebedragen geboden dienen te wor den. De regering zal deze consequenties van haar huurvoorstellen moeten aanvaar den. Vele andere leden waren getroffen door de mededeling in de memorie van toe lichting, dat de huurprijs van met over heidssteun tot stand gekomen of geëxploi teerde woningen door de regering wordt vastgesteld of herzien. Zij vroegen welke voornemens de minister in dit opzicht koestert. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- OA C - i r c O L. OL Sf toestand T3 So f2 a i- ZS Helsinki licht bew. WNW 2 -12 0 Stockholm onbewolkt W 2 -6 0 Oslo onbewolkt windstil -3 0 Kopenhagen onbewolkt W 2 -1 1 Aberdeen half bew. WNW 4 2 0,1 Dublin licht bew. WNW 2 1 0 Londen zwaar bew. W 2 2 0 Amsterdam geheel bew. NNW 6 4 0 Brussel motregen NW 4 4 0 Parijs nevel NNO 2 3 0 Bordeaux onbewolkt N 3 1 0 Grenoble geheel bew. NNW 4 5 6 Nice zwaar bew. O 12 11 0 Berlijn regen NW 6 3 0,6 Frankfort zwaar bew. windstil 2 0 München onbewolkt ZW 2 -4 0 Zürich nevel O 2 -4 0 Genève half bew. NO 6 2 0 Locarno half bew. O 3 3 0 Wenen onbewolkt W 2 1 0 Innsbruck half bew. windstil -3 0 Rome geheel bew. windstil 4 3 Neerslag laatste 24 uur. r mmor IETS HOGERE MIDDAGTEMPERATUREX Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Nu en dan opklaringen, maar hier en daar ook gedurende korte tijd wat lichte regen. Matige wind tussen Noord-West en West. Vannacht plaat selijk lichte nachtvorst. Morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag. 2 April Zon op 6.17 uur, onder 19.16 uur. Maan op 14.07 uur, onder 4.08 uur. Maanstanden 7 April 7.35 uur- Volle maan 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 April Hoog water: 12.16 en uur. Laag water: 7.14 en 20.16 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1