Nieowtjes over de tassenmiode ïn plastic Wandeling langs de Jaarbeurs-stands Delta-hotel: deels aan en deels in Nieuwe Waterweg Van Niel Een blouse ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Pelargoniums of Geraniums Twee goede vrienden van U...: VRIJDAG 1 APRIL 1955 DIT MAKEN WE ZELF Tover van oud brood lekkere hapjes Huidverzorging op medische basis Laatste Marshallhulp-hótel te Vlaardingen geopend Staatssecretaris Veldkamp verrichtte de opening ER HANGT VEEL VAN AF Wichelroedeloper verkocht kastjes tegen aardstralen Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voorU! Vrouwenhond P.v.d.A. heeft meer dan 40.000 leden <V cor de^Ü rouw De luxe boodschappentas is te genwoordig bijzonder populair. Hier ziet men een emmermodel in perigord Een ander model van een luxe boodschappentas, ook wel „stads"- tas genoemd, is de tas in Picasso-dessin In de tassenmode voert plastic, dank zij de perfectionnering van het mate riaal en de schappelijke prijs in het zomerseizoen de boventoon. Willen we up to date zijn dan kiezen we een der modekleuren: rose, lichtblauw, wit, okergeel, ceriserood of lichtgrijs. Voorts handhaven zich het klassieke zwart en tinten van beige. Combinaties van twee tinten zoals rose en grijs zal men veel zien. De modellen zijn over het algemeen glad. Voor de jongeren zijn hoge sport en kleine koffermodellen populair, voor ouderen is er keuze uit een menigte fantasieën, royaal van formaat en voor zien van extra binnenvakken met rits sluiting. Er is een nieuw materiaal: perigord of mandjesplastic, dat doet denken aan de zittingen van ouder wetse stoelen, in rietkleur met bruin of wit met grijs. Tot een iets gekleder genre behoort het struisplastic, dat de struisvogelhuid imiteert. Luxe boodschappentassen zijn enorm populair, vooral het emmermodel. Ze worden ook wel „stads"tassen genoemd, daar zij veelal de handtas vervangen en plaats bieden voor niet te zware boodschappen. Behalve in effen plastic, worden zij ook gemaakt van perigord, ofwel bedrukt met Picasso-achtige mo tieven. En voor het nieuwe zilvergeld is al vast een handig klein beursje ge creëerd, de z.g. teddy-box, een bol- staand langwerpig model met een rits. Na enige uurtjes rondzwervingen over uitgestrekte afdelingen van het enorme Jaarbeursgebouw op het Vredenburg in Utrecht, is één ding heel duidelijk ge worden. Men zou inplaats ^an vier uur vier dagen nodig hebben om met ver moeiende Hollandse degelijkheid een uitgebreid en verantwoord verslag te kunnen geven van de nieuwste nieuwig heden, de mooiste mooiïgheden en de grootste bijzonderheden die uit binnen- en buitenland geëxposeerd zijn. Geluk kig is zo'n vierdaags bezoek voor mij niet mogelijk geweest. Ik heb uit de lijst der noviteiten enkele nummers opge pikt en ben daar op afgestevend. Stevig doormarcherend (voorzover dat moge lijk is in deze drentelende mensen massa) heb ik recht voor mij uitkijkend alle overige verleidelijke aantrekkelijk heden geen warme blikken geschonken en op deze wijs kwam ik terecht bij „het sprookje dat werkelijkheid is gewor den". Dit is de aanduiding voor de al- lervolmaakste keuken die ooit ergens kan bestaan, een bron van comfort en geriefelijkheid gemaakt van staal en bespoten met onafstootbare witte lak, voortreffelijkheden bezittend die bij een houten keuken niet eens ter sprake ge bracht kunnen worden. De keuken kan in een kleine ruimte worden ingericht. Hij heeft, als ik wel geteld heb, onder de aanrecht maar liefst acht kastjes en tien laden. Er boven hangen nog een stuk of wat kastjes en een doorlopende hoekkast. Naast de aanrecht kunnen ook nog enige stalen kasten worden geplant. Bovendien is zeer vernuftig in een schijnbaar verloren hoek een draai trommel aangebracht. Men drukt op een knop, het smalle deurrie qaat O'vn en de tourniquet wordt zichtbaar, be staande uit drie lagen waarop een enor me hoeveelheid potjes en flesjes kunnen staan. De geëmailleerde gootsteen be staat uit twee bakken, één voor het Een vlot jasje van popeline, waterdicht en met een voering van vrolijk-ge kleurde plaid, is de ideale dracht voor de vrouw op de scooter in het komende jaargetijde. Het jasje kan met en zon der ceintuur gedragen worden. spoelen, één voor het wassen van de vaat. Er zit aan de kraan een extra knop, die als men hem oplicht een gum mi doucheslang blijkt te verbergen, welke men gebruikt om op de grond staande emmers zonder tillen met wa ter te vullen. De dekplaat van het buf fet van de aanrecht is gemaakt van Vi nyl, een materiaal dat tegen hitte en zuren bestand is. De kastjes hebben al lemaal een handige veersluiting en bie den ruimte aan alles wat met eetkamer of keuken te maken heeft: eetservies, broodtrommel, groente, fruit, messen bakken, enzovoort. Beschikt men in de keuken over weinig ruimtë, dan is een tafel al gauw een sta in de weg. Van daar dat hier een tafel onder de aan recht staat en alleen als hij nodig is uitgeschoven wordt. Als ik voor één keer eens een prijs zou mogen noemen: dit sprookje is in beginstadium verkrijg baar vanaf vijfhonderd gulden en wordt in de loop der sparende jaren opge bouwd tot een werkelijkheid van vier duizend gulden. Stavast De aandacht van kantoren, inrichtin gen en grote huishoudens dient te wor den gevestigd op de Stavast-kop, het theekooie dat niet van het schoteltje kan glijden. Het schoteltje heeft een put in het midden en het kopje heeft onder aan een rand die in de put past. Zo kan de kop een hoek van vijfenveertig gra den maken zonder dat er scherven van komen. De fabrikant heeft overigens het schoteltje nog een practische handig heid meegegeven. Namelijk een randje aan de onderkant, zodat er een hele stapel op_ elkaar geplaatst (eigenlijk moet ik zéggen in elkaar geplaatstïkun- nen worden zonder dat ze gaan glijden. Deze stavast-kon lijkt ideaal voor de schouwburg-koffie en voor oude men sen met onzekere handen. Het kopje is goedkoop, is effen getint en in acht kleuren verkrijgbaar Dezelfde firma levert in aardewerk een non-stop-filterpot. De koffie wordt in de enorme filter gedaan, in één keer wordt de filter met kokend water opge goten en dan afgesloten met een dubbel deksel. Deze bestaat uit een deksel die op de koffiepot past en een plaat met een brede gleuf. De losse plaat dient als afdruipbakje voor de filter als hij straks van de koffiepot wordt afgenomen. De brede gleuf vangt de overgebleven druppels op. Verrukkelijk is ook de electrische schaar voor iedereen die iets met knip pen te maken heeft. Zonder enige krachtsinspanning, zonder de vingers te bewegen, knipt dit apparaat textiel, plastic, kunstleder, papier, enzovoort, enzovoort. Het ding lijkt eigenlijk spre kend op een electrisch scheerapparaat. Aan de ene kant zit het snoer, aan de andere kant het zeer kleine schaartje dat door twee mesjes gevormd wordt. Het bovenste mesje krijgt vijfduizend trillingen in één minuut als men het rode knopje bovenop indrukt. Het on derste blijft onbewogen. Het schaartje wordt nooit bot want door de trillingen slijpt het meisje zichzelf. Ik heb er even mee mogen knippen in een flanellen lap en heb deze met veel plezier in stukken geknipt. Hij knipt keurig recht en zonder moeite. De electrische schaar lijkt me bij uitstek geschikt voor kran tenknipseldiensten: nooit meer dat ver moeiende geknipknap met de lange papierschaar om dan toch nog een slor dig uitgeknipt berichtje te krijgen, maar ge steekt de schaar in het papier en keurig recht ligt even later het artikel uitgeknipt voor u. Deze schaar zal bin nenkort wel onmisbaar zijn in alle ma nufacturenzaken en mode-ateliers. ANNEKE. Moet men werkelijk zoveel weggooien? ..Restverwerking" is een niet onbe langrijk deer van de dagelijkse bezig heden der huisvrouw waar 't verzorgen der maaltijden betreft. Er zijn zo vaak hapjes van het een of ander over en 't is niet altijd even eenvoudig zo'n restje te verwerken tot een weer smakelijk en gezellig uitziend gerecht. Laten we U op weg helpen met een paar recepten. Geroosterd brood met kaasboter. 4 sneetjes oud wit brood, 4 lepels ge raspte oude kaas 40 gr. margarine, wat fijngehakte peterselie. Snijd de sneetjes brood doormidden en haal de bovenkorst eraf, Rooster ze goudbruin. Roer de margarine met de kaas tot een roomachtige massa ont staan is. Voeg hieraan de fijngehakte peterselie toe en smeer deze pasta op de geroosterde stukjes brood. Dien ze warm op. Inplaats van kaas kan men b.v. ook kerrie nemen. Turfjes met bessensap. 6 sneetjes oud witbrood, stukje margarine. 2.5 dl bes sensap, 2.5 dl water, pijpkaneel, 4 lepels suiker, 10 gr. aardappelmeel. Snijd van het brood de bovenkorst af en verdeel iedere boterham in 4 reepjes. Smeer deze reepjes aan alle kanten in met margarine en bak ze in de koekepan goudbruin. Men kan ook een stukje margarine in de pan smelten en hierin de niet ingesmeerde reepjes bakken. In dit geval zijn de reepjes meestal iets vetter wat in combinatie met het bessensap niet smakelijk is. Zet het water op met een stukje pijp kaneel en laat dit een poosje trekken. Bind dan het water met het aange- Dit wordt een „Verstroostinghe" aan alle vrouwen, (tie voor een uitverkoop zijn gezwicht. We weten zelf hoe dat gaat, eerst constateer je, dat je eigenlijk niets nodig hebt. Dan ga je eens kijken wat er allemaal te koop is en hoe goed koop je uit geweest zou zijn, als je wel iets nodig had gehad. En terwijl je daar zo half geïnteresseerd rond loopt, zie je plotseling „Het Lapje". Precies de kleur die je zo goed staat, een mooie kwaliteit en...-, voordelig. Dus koop je het en toont het thuis verrukt aan je wederhelft, die zegt natuurlijk: „Leuk zeg, had je dat nodig?" Mannen kunnen zich nu eenmaal nooit voor stellen, dat je iets koopt omdat het goedkoop is en als je dan bij nader inzien merkt, dat het toch eigenlijk aan de kleine kant is, is de aardigheid er helemaal af. Vandaar deze troostrede. Wij gaan u helpen van 1 m stof van 130 cm breed een blouse te maken. Ons voor beeld is getekend voor 96 cm B.W., maar u kunt het patroon, dat maar heel eenvoudig is, gemakkelijk ver groten. Voor- en achterpand zijn gelijk, op de hals na, die vóór dieper is. We teke nen een rechthoek op een stuk papier van 65 bij 44 cm. We tekenen hierin de beide halslijnen. Vervolgens vanaf het schouderpunt naar rechts een lijn trekken van 55 cm die 19 cm onder de lijn van de rechthoek eindigt. Aan de onderkant 20 cm opzij meten en van daar 11 cm omhoog. Nu vanaf die 11 cm naar rechts een lijn trekken van 35 cm die 20 cm onder de lijn vanaf de hals, ophoudt. Daarna de bovenste lijn bij het laagste schouderpunt, 2 cm omhoog tekenen en over dit punt de nieuwe lijn trekken. De lijn onder de arm rond bijtekenen, en ons patroon is klaar. U vouwt de stof dubbel en knipt eerst het rugpand en daarna het voorpand (met de lagere hals dus) uit. Midden achter knipt u een split van 12 cm en passepoileert dit. De boorden kunt u zelf breien, U kunt ook een stel kant en klaar kopen! U kunt ze aanstikken, als u ze onder het naaien uitrekt. Naai tenslotte een ritssluiting in het split. Hopelijk heeft u nu geen spijt meer van uw koop! L. C. B. maakte aardappelmeel, voeg de suiker toe, haal de pijpkaneel eruit en doe het laatste het sap erbij om geur en smaak- verlies te voorkomen. Dien de turfjes en het sap apart op omdat het brood anders zacht wordt. Broodschoteltje met kaas. 200 gr. oud brood zonder korst, 5 dl melk, 100 gr. geraspte kaas, 1 ei, (fijngesnipperde ui) margarine. Kook van de melk en het brood op de gewone wijze broodpap en roer hier door de geraspte kaas en desgewenst een stukje margarine. Voeg iets van deze warme pap bij de dooier van het ei dat eerst uitgeroerd is. Doe dit beetje pap weer in de pan terug maar laat ze niet meer koken. Voeg zonodig nog wat zout toe. Klop het eiwit stijf en ver meng hiermee luchtig de pap. Doe de massa in een vuurvast schoteltje, maak het af met een dun laagje paneermeel en kleine klontjes magarine. Laat er in de oven een bruin korstje op komen. Wanneer men er op gesteld is kan men wat gebakken ui aan de pap toe voegen. In de volksmond wordt Pelargonium geranium genoemd en hoewel dat hele maal verkeerd is, weet u nu toch wel welke plant we hier op het oog heb ben. Menigeen probeert die plant over te houden en dat lukt ook wel; nu zal ze echter verpot moeten worden. De te lang uitgegroeide stengels kan men dan ook een flink stuk terug snijden en dan dient men alle oude droge aarde die zich in de pot bevindt te verwijderen. Dan neemt men verse bloemistenaarde en spoedig zullen dan nieuwe groene scheutjes tot ontwikkeling komen. De jonge koppen die men afsnijdt kan men nu als stekken gebruiken. In een potje met zanderige aarde zullen ze vrij gemakkelijk wortels vormen doch dan dient men hen wel de eerste veer tien dagen uit de volle zon te houden. Pelargoniums voldoen alleen maar in dien ze kunnen groeien in een zonnige vensterbank of op een beschut zonnig plekje in de volle grond van de tuin. Daarmee zal men echter nog moeten wachten tot begin Mei. Voor uw bal- De bloeiende Pelargonium of Geranium konbakken zijn het ideale planten vooral indien de rode geraniums ge bruikt worden in combinatie met de mooie donkerblauwe lobelia's. De bloe mist heeft beide voor u in voorraad en uw bakken kunnen dan na half Mei be plant worden. G. KROMDIJK ADVERTENTIE /w spiegel, die U vleiend kan vertellen, hoe charmant U er weer uitziet, maar die óók niet zwijgt, als U het dagelijks contact met die andere vriend, Uw COSMETICA Dr. VAN DER HOOG verzuimt. Houdt Uw goede vrienden in ere Verzorg Uw huid met de medisch verantwoorde- COSMET1CA, volgens recept van Dr. P. H. v. d. Hoog (huidarts). Zij wekken en bewaren Uw charme. Speciaal afgestemd op ons klimaat en type en dus ook voor U de idtalt COSMETICA. Een door menigeen gedurfd geacht plan van de gemeente Vlaardingen heeft de eer ste fase van verwerkelijking bereikt. Aan de Maaszijde, tegenover het oliecentrum Pernis, is door de Rotterdamse architect R. H. Fledderus een plein ontworpen van 200 x 100 meter, met als afsluitstuk op de achtergrond een flat van 10 a 14 verdie pingen. Het front daarvan is naar het water gekeerd. Aan weerszijden zullen kleinere flats het plein omzomen. Als belangrijk onderdeel van dit plan was een groot hotel ontworpen. Met het oog daarop werd in 1953 opgericht de N.V. Hötelexploitatiemij. Vlaardingen. Vele in dustrieën en ook de gemeente Vlaardingen hadden er geld voor over en voorts werd door een belangrijk Marshallcrediet de verwezenlijking van de bouw mogelijk. Thans is het hotel gereed gekomen. Het heeft met het oog op de waterbouwkundige plannen in de omgeving en ook om de lig ging de naam Delta-hótel gekregen. Het staat aan de Vlaardingse Maasboulevard, gedeeltelijk in het water, waarvoor in de rivier een damwand moest worden opge trokken. Als steunpunt voor de café vleugel is een zogenaamde olifantspoot gebouwd. Voorts verlangde de Rijkswater staat, geleerd de ervaring dat een schip wel eens uit zijn roer kan lopen, dat er een eind in de rivier een ondiep gedeelte werd gemaakt, dat een eventuele vernieling ADVERTENTIE Al koopt U een collier van ver over de honderd met een paar nylons en een Bally schoentje, „geslaagd" wordt het pas, wanneer daarbij Uw regenmantel 't goed doet. Prettig dat LIPPITS zo'n prachtige collectie heeft. Anno 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM „Het is zwendelverklaarde hij voor de rechtbank Onlangs heeft de officier van justitie bij de retrhtbank te Leeuwarden een vervol ging wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst ingesteld tegen de 30-jarige wichelroedeloper S. K. uit Lens. Doordat de rechtbank de verdachte vrijsprak, is een dagvaarding wegens oplichting tegen K. uitgevaardigd. Tegen hem werd nu drie maanden voorwaardelijk geëist. De man ging de boerderijen bezoeken die hij op aardstralen onderzocht. Een der gelijk onderzoek kostte 10.en voor een „anti-aardstralenkastje" moest 320.a 360.en soms 600.worden betaald. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte thans dat hij goede zaken had ge maakt, maar dat hij slechts 20 pCt. winst had genoten. Zijn geloof in de werking van de kastjes was nu verdwenen en hij vond het nu zelf zwendel. De officier van justitie was verheugd over deze mededeling, omdat er steeds mensen zijn, die meer vertrouwen stellen in een geheimzinnig kastje, dat vooral niet mocht worden opengemaakt, dan in man nen van de wetenschap. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met de bepaling, dat de verdachte niet meer „anti-aardstralenkastjes" aan de man mag brengen. van het hotel zou voorkomen. Voor een dam onder water is dan ook gezorgd. Het eigenlijke hótelgedeelte is op het land gelegen en is vijf verdiepingen hoog, bestaande uit 24 dubbele kamers met privé- bad, toilet en telefoon. Daarnaast bevindt zich op elke étage een kleine flat met slaapkamer, badkamer en zitkamer. Elk vertrek heeft uitzicht op de rivier. Op de hoogste étage is een cirkelvormig uitkijk- zaaltje gebouwd. Staatssecretaris Veldkamp verrichtte de opening De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft Don derdagmiddag het hótel officieel geopend. Hij zei dat de bouw niet alleen mogelijk is geworden door financiële steun van een aantal grote firma's in de omgeving van de Nieuwe Waterweg en Vlaardingen, maar voornamelijk ook door de Marshallhulp. In 1950 werd zeven millioen gulden uit de tegenwaarderekening beschikbaar ge steld voor de bevordering van de bouw van nieuwe hotels. De toen gekoesterde verwachting, dat een aanzienlijk aantal Amerikanen bij zijn bezoek aan Europa ook naar Nederland zou komen is ten volle in vervulling gegaan. In 1948 hebben Amerikaanse bezoekers aan Europa honderdnegentien millioen dollar uitgegeven. In 1954 worden hun uit gaven geschat op vijfhonderd millioen dol lar. In dat jaar, aldus dr. Veldkamp, mocht Nederland niet alleen een groeiend aantal Amerikaanse toeristen, maar ook een aan zienlijke stijging van het aantal bezoekers uit andere landen registreren. Ons land heeft dank zij het toeristenverkeer in 1948 terugontvangen zevenentwintigeneenhalf millioen gulden. In 1954 wordt een ont vangst geraamd van niet minder dan hon derdzesentachtig millioen gulden. Het Delta-hótel is het laatste van een serie hotels, dat gedeeltelijk met Marshall- geld is gebouwd. Met inbegrip van dit nieuwe hótel is het mogelijk gebleken 1300 bedden, verdeeld over ongeveer 25 gelegen heden, aan de hotelaccommodatie van Nederland toe te voegen. De wijze, waarop het Delta-hótel is ge bouwd, namelijk gedeeltelijk aan en in de Nieuwe Waterweg, symboliseert op tref fende wijze de nauwe banden, die bestaan tussen de stad Vlaardingen en het water. De ontwerper van het hótel, ir. Boks, heeft in 1950 een studiereis naar Amerika ge maakt, om bouwstijlen, inrichting en ex ploitatiemethoden van Amerikaanse hotels te bestuderen. De daarbij door hem opge dane ervaringen zijn in dit hótel verwerkt. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 In Arnhem is de bondsvergadering van de Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid gehouden. Bij de talrijke gasten be vonden zich de nieuwe partijvoorzitter de heer Evert Vermeer en de partij-secretaris, de heer F. Albrechts. In haar openingstoespraak zei de voor zitster, mevrouw E. Ribbius-Peletier onder meer dat het ledental thans boven de 40.000 is gestegen. „Onze samenleving heeft begrijpende, denkende en daad krachtige vrouwen nodig. Man en vrouw moeten beiden hun aandeel hebben in de vormgeving der samenleving", zei me vrouw Ribbius, die verheugd was dat mi nister Donker een vrouw had benoemd tot rechter. Namens het partijbestuur bracht de heer Evert Vermeer dank voor de activiteit door de vrouwen betoond. Op 4 April houdt het Ambtenaren- centrum een landelijke ledenvergadering in 'sGravenhage over de mislukking van het salarisoverleg. ADVERTENTIE adviseert U gaarne. Een specialiste van dit wereldberoemde schoonheidsinstituut is van Maandag 4 April tot en met Vrijdag 8 April ln onze parfumerie-afdeling aanwezig voor het geven van gratis adviezen voor huidverzorging en make-up. Maakt tijdig Uw telefonische afspraak parfumerie N.V., Gr. Houtstraat 92, Haarlem. Tel. 12160

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9