Chemische industrie, Hoogovens en scheepvaart in machtige show Stad van de toekomst in droom-maquette Thalia- Verenigi ngsvaria f 25.50 Joh. Meijer en Zoon Wisselende successen voor hockeyers in Kennemerland Zwitserse kantblouses Havenberichten Bijna duizend Velsenaartjes deden hun best op straat Visserij-varia Voor BRILLEN DE BOER Agenda voor Velsen 9 E 55 EN IJMOND W. van Zalinge Sr. verliet VGZ Porcellana originele ABVA-leden bespreken salaris-actie De Stichting 1940-'45 protesteert bij KNVB uit de IJmond Nieuwe Ireneschool kwestie van tijd Castricum Programma voor Duits voetbal-bezoek Streepjes en kruisjes in een verkeersexamen „En toen kwam Oma" bij V.V.IJ. Paaskinderdienst in dc Goede Herderkerk Aquarianen in vragenstrijd bijeen „Onder Ons" huldigde clubkampioen Voetbal op 5 Mei Lezing voor aquarianen Heemskerk belangstellend voor „Veilig Verkeer" Uitvoering „Spelende Nachtegalen" Kennemerland successen Paaswijdingsdienst in Ger. Kerk Huiskamerbijeenkomst Humanisten Eén Meifeest in Beverwijk Afscheid van de heer J. Bruinsma DINSDAG 5 APRIL 1955 ALS OP DE ACHTTIENDE MEI de grote nationale manifestatie van Neder lands bedrijvigheid in alle sectoren der industrie, de Rotterdamse E 55 door de Koningin geopend zal zijn, ontplooit zich aan de Noordelijke Maasoever een dynamisch beeld van „Energie", waarin uiteraard de metaalnijverheid, de scheepvaart en de chemische industrieën niet zullen ontbreken. Deze drie onder delen van het Nederlandse bedrijfsleven en de koophandel zullen achter de Mathenesserlaan en dicht bij het museum Boymans samengevat worden in een aantal paviljoens, welke vooral voor de inwoner van de IJmond, wiens dagelijkse leven zo nauw verbonden is aan één of meer van deze zaken, belangwekkend genoemd mogen worden. De E 55 begint met een beeld van Neder land In de wereld, in het door de Neder landse regering ingerichte entrée-paviljoen. Op een reusachtige wereldbol is Nederland aangegeven als een stipje, waarop 10'/» millioen Nederlanders wonen, wier energie en de resultaten hiervan in tien na-oorlogse jaren, het onderwerp vormen van E 55. Die tien jaren zijn echter slechts een luttel ogenblik in de tijd, waarvan men in het paviljoen tijdmeting ziet, hoe hij gemeten wordt. Hoe de aarde was in de eortijd met zijn voorwereldlijke dieren en hoe de bodem schatten zijn ontstaan, wordt suggestief in beeld gebracht in het paviljoen „Millioe- nen Jaren". Een natuurgetrouwe mijngang verbindt het paviljoen van de Oertijd met de inzending Delfstoffen, waarop o.a. een hoge koeltoren van de Staatsmijnen, een boortoren en een z.g. ja-knikker van de Nederlandse olie-industrie, de aandacht zullen trekken. Wonderland der chemie j De delfstoffen uit de Nederlandse bodem, als kolen, zout, mergel en olie, worden over transportbanden en door buizen naar hun plaats van bestemming gebracht. Ze vormen de basis van een vooral na de oor log sterk ontwikkelde en bloeiende Neder landse chemische industrie. De gezamen lijke chemische bedrijven komen op E 55 voor de dag met een boeiende inzending, waaraan de naam „Wonderland der Che mie" is gegeven. In het paviljoen ziet men een com- pleet, modern laboratorium in bedrijf; chemische symbolen en formules zul len onder een infrarode belichting op lichten in het halfduister. Elders kan men zien wat uit delfstoffen als kolen en olie wordt gemaakt: tot nylonkousen en jenever toe, Op de paviljoens Delfstoffen en Chemie sluiten in logische volgorde aan die van Gas en Electriciteit, welker opwekking realistisch in beeld gebracht is. Zo zullen er o.a. een miniatuur-electrische centrale, een machtige turbogenerator en een trans formatorstation te zien zijn. Hoogovens In de aangrenzende Ahoy'-hal krijgt de bezoeker allereerst een Indruk van wat Nederland presteert op het gebied van de metallurgie en de metaalnijverheid. We zien hoe in het reusachtige comolex van de Hoogovens en aanverwante bedrijven bij IJmuiden uit ertsen, kalk en cokes de grondstoffen broden ijzer, walsproduc- ten, stalen platen en plakken blik voor de bloeiende Nederlandse metaalnijverheid worden vervaardigd. Hele fabrieksinstallaties zijn naar E 55 overgebracht en er wordt zelfs geprodu ceerd onder het enerverend gedaver en geronk van ingenieuze machines en moto ren: in een moderne grofsmederij worden zware kettingen gesmeed, waarvoor de grondstoffen elke morgen worden aange voerd. Een buizenzaagmachine zaagt de dikste ijzeren en stalen buizen met ont stellend gemak aan moten; elders worden gloeiende metaalmassa's onder hoogdruk in gekoelde matrijzen geperst. Bij de vele afgewerkte producten var» Nederlandse metaalverwerkende fabrieken die getoond worden, ziet de bezoeker de fijnste precisie-instrumenten als een sterre- kijker naast een geweldige grijper, die 21/- ton kan slokken en die we zelf kunnen ADVERTENTIE (hft theater met de beste films) WOENSDAGMIDDAG a.s. 2 uur Extra Familievoorstelling met DE DOLLE AVONTUREN VAN DONALD DUCK Entreeprijzen: 50, 70 en 90 ct. Kaartverkoop v.a. morgenmiddag 1 u. bedienen. Een Nederlandse automobiel fabriek komt voor de dag met de nieuwste vindingen op het gebied van autoconstruc tie. Vakopleiding In een verdiept gedeelte van de grote hal zien we leerlingen van vak- en be- drijfsscholen bezig bij hun arbeid en in dezelfde ruimte de vakopleiding in het bouwbedrijf. Men staat dan aan het begin van een der interessantste inzendingen op E 55: die van de sector Bouwen en Wonen. Het is één grote, levendige demonstratie van stadsplanning, van woningbouw in systeem- en traditionele bouw en de laat ste snufjes op het gebied van woning inrichting en huishouding worden er gede monstreerd. Een lift en een brug brengen de bezoeker naar de woningen-in-aanbouw. Op een speciale showbrug is een informa tiecentrum, waar zelfs plantekeningen verkrijgbaar zijn. Dan is er de fascinerende tegenstelling tus sen de Stad van het verleden en de Stad van de toekomst: een elf bij zeven meter metende maquette op schaal van het oude Rome van 2000 jaar geleden en een grote Met de heer W. van Zalinge sr., eerste schilder in de Bouwafdeling van Van Gel- der's papierfabriek is, nu hij de pensioen gerechtigde leeftijd na tweeëndertig dienstjaren bereikt heeft, een bekende fi guur van het bedrijf vertrokken. Voor do scheidende is dit afscheid, waar bij zijn collega's tevens vrienden, allen aan wezig waren, tot een naar de omstandig heden gerekend, prettig moment geworden, maquett;: dïc onder cV„ steedV wi^lVnde omdat zowel van de zijdeur directie als belichting een droombeeld van Nederlandse architecten en stedebouwers, de Stad der Toekomst voorstelt. Temidden van al dit gedruis ligt het stilte-centrum, als een schelp van acous- tisch materiaal gebouwd. Het is gewijd aan kunst en religie, als onmisbare fac toren in het leven van de werkende mens. Op een brug over een met groen en bloemen omzoomde vijver, is de moderne drinkwaterleiding tentoongesteld. De brug leidt van het voorterrein van E 55 recht streeks naar de grote Energiehal. Hierin toont Nederland de betekenis van de Rijn en Zeevaart voor zijn economie en geeft het een boeiend beeld van zijn scheeps- bouwindustrie. Schip in aanbouw In de hal ligt de Rijn als een baan van licht, als onderdeel van een reusachtige maquette van het Rijn- en Roergebied, vanwaar de miniatuur-treinen, de delf stoffen en producten vervoeren naar de havens van de Randstad Holland, de havensteden Rotterdam en Amsterdam. Onder de Rijn-van-licht is een groot lang werpig aquarium, waarin specimina van alles wat er zwemt aan waterdieren in de Rijn en groeit op zijn bodem, bijeenge bracht zijn. Een enorm bassin bevat 1600 modelsche pen, die een indruk geven van de Neder landse handelsvloot.'De afdeling Scheeps bouw, eveneens in de Energiehal, omvat een zestig meter lang zeeschip in aanbouw op een scheepshelling. Er wordt druk aan de afbouw gewerkt. In de midscheeps brengt een Dieselmotor de grote, blank koperen scheepsschroef in beweging. Wie wil, kan de schroef zelf voor- en achter uit laten slaan door middel van de ma- chinekamer-telegraaf. De enorme schroef maakt golven in een groot bassin aan welks rand een grote panorama-foto van 35 bij 7 meter een beeld geeft van een Neder landse scheepswerf in vol bedrijf. van superieuren en collega's vele hartelijke woorden de minder opgewekte gevoelens weer goed maakten. De heer J. H. Smidt van Gelder, procu ratiehouder, dankte op het directiekantoor de trouwe arbeider, die hij tevens waar deerde als een goed vakman en iemand, die rustig zijn werk deed. De erkentelijk heid bij dit afscheid kreeg vorm in de aan bieding van het herinneringsbord der ven nootschap. In het bouwkantoor, waar collega's, be langstellenden en alle beambten van de afdeling aanwezig waren, richtte de heer P. J. J. Elmers, bedrijfschef, zich tot de heer Van Zalinge, die hij een voorbeeld noemde van rustige werkzaamheid - steeds bereid om te helpen, en iemand, die een grote dosis van vertrouwelijke kameraad schap gaf aan en kreeg van zijn collega's. De heer A. Boon schetste de scheidende collega als een trouwe vriend, op wie men aan kon en wiens prettige kameraadschap node zou kunnen worden gemist. Om de heer Van Zalinge toch nog enige tijd aan zijn vertrouwde omgeving te doen denken schonk de heer Boon hem als af scheidsgeschenk een enveloppe met inhoud. ADVERTENTIE MAROKKAANS LEDERWERK MAROKKAANSE POUFFES diverse prijzen Kunsthandel Kennemerlaan 55 ADVERTENTIE Gehee! nieuwe collectie Prijzen vanaf Dames- en Heren Modes Maatkleermaker Kennemerlaan 36 - Telefoon 4453 IJmuiden De afdelingen Velsen-IJmuiden en Be verwijk van de Algemene Bond van Ambtenaren beleggen op Woensdag 6 April in de van Rijswijkzaal van het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden een bijeenkomst, waarop bonds- pennningmeester G. Venema zal spreken over wat zich tijdens en rond de jongste salaris-actie heeft afgespeeld. Grondstof fenaanvoer Maandagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Neder landse m.s. ..Eemsborg" met een lading van ruim vijfhonderd ton houtstof uit Go thenburg. Maandag 4 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dieter Waltrand van Hamburg, Aeneas van Odense, Jessy Stove van Bremershafen, Manta van Fowey, Alja van Fowey, Rema van Bremen, Amstel- stroom van Bristol, Castor van Londen, Westland van Hamburg. Vertrokken zijn: Catharina naar Abadan, Amstelstad naar Glasgow, Ulmbrueder VIII naar Stockholm, Alfred Porr naar Ham burg, Mente naar Rotterdam, Matching naar Newcastle, Sylvia naar Hamburg, Netherland Coast naar Rotterdam, Leo nard T naar Bohus. Het is dit weekeinde op de tweede Zon dag na de gedwongen rustperiode geble ken hoe moeilijk het is de leden van de hockeyverenigingen nog te activeren het sei zoen op normale wijze tot een einde te bren- geen. Meermalen wordt er door de wed strijdsecretarissen over geklaagd, dat het moeilijk is een elftal volledig in het veld te laten komen, omdat spelers zonder af zeggen wegblijven. Hierdoor speelden afge lopen Zondag verschillende elftallen met tien man en konden overwinningen met grote cijfers voor de tegenpartij worden bereikt. In de promotieklasse C heren, waar Alk maar met tweeeen van Amsterdam won en Strawberries een competitievrije Zondag had, deelde Zandvoort in Hilversum de punten door een gelijk spel van tweetwee en moest Eechtrop in Amstelveen met drie een de meerdere erkennen in Hurley. Strawberries II behaalde in de tweede klasse D een niet verwachte overwinning op Amsterdam IV, dat op eigen terrein met tweenul werd geslagen. De hockeyers speelden sterker en de doelpunten die pas na de rust werden gemaakt kwamen van de sticks van R. Hajema en G. Janus. De uitslagen in de derde klasse D spraken een woordje mee voor de uiteindelijke be slissing om de bovenste en laatste plaats in deze afdeling. Een onplezierige wedstrijd tussen Strawberries III en Eechtrop II, in Velsen gespeeld, gaf de spelers uit Beverwijk een voorsprong van eennul met de rust. Zij voerden in de tweede helft deze voor sprong op tot achtnul, doordat de thuis club het niet langer kon bolwerken. Ter riers won op een buitengewoon slecht veld met vijf—een van de tien spelers van de Zandvoortse hockeyclub. In deze afdeling speelde Eechtrop III niet. Tenslotte waren er bij de heren wedstrijden in de competitie voor de Onderbond Noord holland. In de afdeling II speelden het vier de en vijfde team van Strawberries op eigen terrein tegen respectievelijk BMHC IX en Eechtrop IV. Het resultaat van beide wed strijden was een eindstand van zeven—een in het voordeel van de vierde elftallen van Strawberries en Eechtrop. Dameswedstrijden In Bloemendaal leed BDHC III een neder laag van viereen tegen het bezoekende Strawberries I. M t rust was de stand nog gelijk eeneen. Voor de hockeyers van Strawberries scocn-'en achtereenvolgens de dames G. Nijssen B. van de Hofvan Mal- sem (uit een korte hoekslag) en G. Verkes Bleeker. EEN KLEINE DUIZEND zwoegertjes zijn vandaag en gisteren door IJmuiden ge koerst, per fiets of benenwagen om het zo mooi mogelijk te doen op kruisingen, over steekplaatsen en hoeken, voorrangswegen en bij verkeersrotondes. Daar zaten immers nauwlettende volwassenen met een groot papier op de knie toe te zien of Henk van de Ossendorpschool naar recht en regel voor de hoek de hand uitstak en of Marietje van de Adolf van Nassau wel kaarsrecht naar de overkant wandelde. Het zijn de dagen weer van de Velsense verkeersexamens-in-de-practijk, die in het prille voorjaar volgen op de even spannende schriftelijke keuring van het verkeers- begrip onder de jeugd. Een liggend streepje op de grote papieren was een fout, een kruisje een winstpunt en bij optelling van al die streepjes en kruisjes, verdeeld over een grote menigte van vakjes want verkeersexaminatoren gooien er zéker niet met de (politie)pet naar komt dan straks het eindoordeel uit de bus. Resumerend in „afgewezen" of „geslaagd". Woensdag 13 April zal V.V.IJ. voor le den en donateurs in het Patronaat in IJmui- den-Oost een opvoering geven van een blij spel in drie bedrijven dat tot titel draagt En toen kwam Oma". Schrijvers van dit toneelstuk zjjn H. F. Maltby en Fred Wynne. De regie is in handen van de heer A. H. Holtslag. De besturen van de kinderkerk en van de Hervormde Zondagsschool in IJmuiden- Oost hebben besloten op eerste Paasdag de gewone kinderdiensten te vervangen door een bijeenkomst in de Goede Herderkerk. Het is de bedoeling dat de 500 kinderen zo mogelijk met hun ouders, eventueel fami lieleden, vriendjes en vriendinnetjes van half negen tot half tien de gezamenlijke kinderdienst zullen gaan bezoeken. Er is voor deze dienst een speciale liturgie sa mengesteld, waarin de Paasvertelling is opgenomen. Maandagavond hield de aquariumvereni ging Velsen een bijeenkomst in het Cultu reel Centrum. Achter de naam „Ik weet het beter" bleek zich een -aardige wedstrijd te verschuilen, waarbij de aanwezigen getest werden op hun kennis aangaande het hou den van vissen. Er werden een aantal vra gen gegeven, die men zo goed mogelijk op papier diende te beantwoorden en degene die ze het beste beantwoordde werd win naar. (Een vorige maal werd een kleine verhandeling o/er een aquarium voorgele zen waarin met opzet een aantal fouten was gemaakt). Voorts hield mevrouw J Broekens een lezing over voedseldiertjes en strandleven, die met een aantal plaatjes toegelicht werd. Contactavond „Geel Zwart" Woensdag De contactavond van „Geel Zwart" wordt niet, zoals men ons aanvankelijk meedeelde, gehouden Dinsdag-, maar Woensdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal. J. Ypes won twintig biljartpartijen De heer J. Ypes heeft kans gezien om in de onderlinge competitie der biljartvereni ging „Onder Ons" al zijn twintig te spelen partijen te winnen en hierdoor het club kampioenschap te behalen. Op de Maan dagavond gehouden clubavond heeft de voorzitter de heer J. B. Schoos gewezen op de snelle vorderingen, die de heer Ypes bij „Onder Ons" maakte: zijn moyenne ging met 50 percent omhoog en staat nu op 1.28. Als herinnering aan deze goede prestatie mocht de kampioen een médaille in ont vangst nemen Op deze avond werden er nog enige par tijen voor de competitie gespeeld en de heer Ypes won zijn partij tegen de heer Gaart- huis sr. De medewerking van de scholen en van het onder wijzend personeel wordt met het jaar groter, kan de politie met verheugenis constateren en elke wegge bruiker kan beamen, dat de jeugd over het algemeen beter de regels van het ge vaarlijke spel op de weg kent en toepast dan menige volwassene. Vandaar dan ook, dat de mensen van de politie, inspectrice A. E. Ro- sendahl, mej. C. Storck- meijer en inspecteur A. Wijnstroom telken jare met een zeker plezier aan hun vermoeiende tweedaagse wijd, zelfs menigmaal met verd, deze beide dagen, en zoveel ijver dat er een wed strijdje tussen de „wande laars" van kwam en de jon gens tegen de eindstreep, die weer op het binnenplein van het politiebureau lag, gingen „Zatopekken". Wat uiteraard niet de bedoeling was. De hand, die- niet op tijd of helemaal niet uitgesto ken wordt schijnt een hard nekkig euvel, zelfs onder de in deze zaken grondig on derwezen jeugd, te zijn, want de deskundige, die de wacht en het toezicht hield op de hoek van Velserduin- het eerst naar links en daar na naar rechts kijken bij het oversteken ontbrak er eveneens meermalen aan. Vooral bij de rotonde aan het eind van de Brinio- straat, waar dit nogal eens voor hoort te komen, maar blijkbaar even vaak grif vergeten wordt. Maar er vielen ook pluimpjes. Bijvoorbeeld bij Groenweg en Platanen- straat, waar menig voetgan- gertje een eervolle vermel ding verwief wegens het bijzonder goed uitkijken en taak beginnen en dat de po- Lange Nieuws,raat t!'°K°!'"T^nht "Tklu litiemannen. die op kruis- heeft bedroefd hele ritsen n' punten en hoeken kruisjes streepjes moeten zetten ach- wij. JltL en streepjes zetten dat met ter de genummerd en, die nea,re dat héle rechte' evenveel plezier doen als de daar vergaten „tijdig en Er is scherp toegezien op onderwijzers, die twee da- duidelijk richting aan te de acht contróleposten en gen inspringen als examina- geven". Een candidaat koos door de vijf fietsende exa- t°ren. daar zelfs met zijn rug- minatoren, die zich nummer het verkeerde pad Die kleine duizend kin- en de gecommitteerde vulde deren zijn gisteren begon- laconiek op zijn staat in, nen met hun wandeling of achter dit nummer er- fietstochtje langs de moei- keerd gereden, niet meer lijkste puntjes van Velsens teruggezien stratennet. Vandaag volgde de andere helft en ze heb ben zich allemaal met hart De voorrangskwestie heeft en ziel aan dit examen ge- nogal wat foutjes opgele- onge- dwóngen onder de schare mengden, maar natuurlijk niet toestonden, dat er bij hen werd afgekeken. Wan neer al deze moeite echter slechts één dode minder kan opleveren in de gruwzame rij der duizendtallen van elk jaar, dan is zij niet vergeefs geweest. Prijzen van Maandag. Heilbot 3,70—2,50; gr. tong 2,44—1,98; grm. tong 2,28—1,90; kim. tong 3,002,30; kl. tong I 3,50—2,80; kl. tong II 3,20—2,50; tarbot I 3,60—2,75, per kg. Tar bot II 130110; tarbot IV 8449; gr. griet 90; tongschar 82—72; kl. tongschar 5250; schartong 5023: gr. schol 4030; grm. schol 57—26: kim. schol 66—31; kl. schol I 62—32; kl. schol II 36—11; schar 22—12; bot 10—8; v. haring 22—18; makreel 28—18: gr. schel vis 4316: grm. schelvis 4319; kim. schel vis 8620: kl. schelvis I 3416: kl. schelvis II 218; wijting 188; gr. gul 4427; midd gul 39—25: kl. gul 32—17,50; kl. leng 30; kl. wolf 45—30; poontjes 19—8: kl. koolvis zw. 26—12; kl. koolvis wit 30—26, per 50 kg. Gr. kabeljauw 23674; gr. koolvis zw. 5538; gr. koolvis wit 7462; gr. leng 7263; gr. wolf 90-73. per 125 kg. Besommingen van Maandag. IJM 183 Viking Bank f22.100; IJM 1 Tzonne f30.780; Haarlem f 28.800: KW 70 f 7850: KW 23 f 5220; KW 168 f8910: KW 9 f7800; KW 52 f5770; KW 95 f 5080; KW 166 f3030; KW 17 f3810; KW 107 f3030; KW 89 f2120; KW 84 f2730; KW 104 f2940; KW 69 f2630; KW 28 f3560; KW 51 f2780; KW 67 f 3480; KW 161 f3040; KW 127 f8010; KW 37 f4070; KW 74 f7690; KW 57 f4840: KW 129 f7840; SCH 27 f460 (deel); IJM 53 f2610; IJM Ï4 f3820; VL 85 f7750; HD 79 f 10.870; KW 210 f2929; KW 53 f2470; KW 21 f2150; KW 60 f 850; KW 71 f 1200; KW 98 f3150; KW 72 f3190: KW 12 f3540: KW 133 f3210: IJM 228 f 1680; IJM 52 f2760; IJM 5 f2780; IJM 78 f2690: IJM 31 f2830; IJM 22 f3180; RO 29 f 2920; BU 33 f2350; AM 26 f4370; AM 17 f3270; AM 16 f3170; WR 34 f 3650. In verband met het feit, dat de KNVB op de nationale feestdag 5 Mei voetbalwedstrij den heeft uitgeschreven welke feestdag daarmee wordt doorkruist kunnen in diverse gemeenten, o.a. Amsterdam binnen het raam der feestprogramma's geen wed strijden worden gehouden, waarvan de opbrengst ten bate van de laatste inza meling der Stichting 1940/45 komt. Het hoofdbestuur dezer stichting heeft zich nu met een protesttelegram tot de KNVB gewend. Ook het Nationaal Comité ter viering van de Bevrijdingsdag 5-5-55, waarvan de heer M. A. Reinalda voorzitter is. heeft in een expresse schrijven aan de KNVB verzocht om de competi'iewedstrijden op die dag af te gelasten. Beide organen zijn van mening, dat ook de KNVB zich niet mag onttrekken aan de wens van het Nederlandse volk om, o.m. door het organiseren van voetbalwedstrijden, gelden bijeen te brer.gen voor de laatste inzame ling der Stichting 1940/45 waarmee van dankbaarheid en offervaardigheid wordt ge tuigd jegens de velen, die uit de kringen van het verzet gedurende de bezettingsperiode zijn gevallen. MARKTBERICHT 4 April Andijvie 4548; spinazie 4562; waspeen 2242; witlof 3966; rabarber 3781; prei 4379; knollen 1115: boerenkool 5; gele kool 11—22; uien 7—20; peen 6—17; soep groenten 5—8. Voor de leden van de Castricumse aquariurfi-vereniging „Roodvinzalm" heeft de heer A. v. d. Nieuwenhuizen, uit Heem stede, Maandag in hotel De Rustende Ja ger een lezing gehouden. Met grote kennis van zaken besprak hij de inkoop, selectie en het onderbrengen van de vis, alsmede kweekstellen, paarvorming, temperatuur, kweekbak, turffilter en lichtinval. De raadgevingen die de spreker gaf zullen de Castricumse aquarianen ongetwijfeld ter harte nemen. Na de pauze werden dia plaatjes vertoond, die betrekking hadden op de lezing en speciaal op de kweek van eierleggende vissen. De traditionele verloting ontbrak niet aan het programma. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer S. Boer. In Heemskerk is een afdeling opgericht van het Verbond van Veilig Verkeer. Dit besluit werd genomen tijdens een propa- ganda-filmavond, die in het Marquette- theater is gehouden. Veel van de hier aan wezigen gaven zich reeds als lid op. Deze avond werd geopend door opper wachtmeester Sijbering, die zich verheugde in de grote belangstelling die er bestond voor dit wel zeer actuele onderwerp. Het programma omvatte een aantal leer zame films, waarin verschillende verkeers situaties nader werden toegelicht door adjudant Edzes. De films zijn des middags vertoond voor schoolkinderen. Het R.K. kinderkoor „De Spelende Nach tegalen" te Beverwijk geeft op Dinsdag 19 April in het KSA-gebouw een opvoering van de operette in drie bedrijven van Hans Schouwman „De stukgedanste balschoen tjes." Een aantal leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" heeft deelge nomen aan de in Amsterdam gehouden ronde van de Vismarkt. Bij de amateurs bezette J. Groot de derde plaats. D. de Ruiter finiste als vijfde. Bij de nieuwelin gen eindigde G. Duinmeier op de eervolle derde plaats. In de Gereformeerde kerk aan het Moensplein te Beverwijk heeft op Woens dag 6 April een Paaswijdingsdienst plaats. Hier zal voorgaan ds. H. W. Wierda van Haarlem en medewerking wordt verleend door het Gereformeerde Evangelisatie koor en het Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels" onder leiding van H. Slings. Organist is de heer Th. G. Kohier. De gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond houdt op Donderdag 7 April een huiskamerbijeenkomst op het adres Wijk aan Duinerweg 4. De heer H. W. Muzerie, die dit onderwerp in Beverwijk reeds eerder behandelde, zal hier spreken over „Het begrijpen van poëzie." I)e Irene school voor Christelijk onder wijs heeft Maandag in de bovenzaal van deze school een drukbezochte ouderavond gehouden. Ds. J. O. Norel deelde in zijn openingswoord mede dat de plannen voor een nieuwe school zover gevorderd zün dat men alleen nog op toestemming wacht van het ministerie, zodat Beverwijk binnen af zienbare tijd een school op Christelijke grondslag rijker zal zijn. Nadat ds. J. O. Norel de zevende leer kracht, de heer A. W. Post, welkom had geheten, was het woord aan de heer J. Ende die sprak over het onderwerp „Straffen, waarom en hoe?" Hij begon met er op te wijzen, dat straf fen volgens bepaalde normen onmogelijk is, want straf moet geen vergelding zijn. Over het algemeen wordt er te veel ge straft, waardoor de waarde tot nul geredu ceerd wordt. Straffen mag geen afreageren van eigen woede zijn, want door driftig en onbeheerst straffen ontstaat een breuk tus sen opvoeder en kind. Indien het kind op zettelijk een fout heeft begaan, die het verstandelijk had kunnen voorzien, dan kan alleen een straf uitkomst brengen, die duidelijk een opvoedende tendens heeft. Na de lezing, die met grote aandacht werd gevolgd, bestond er voor de ouders gelegen heid over dit onderwerp van gedachten te wisselen, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt werd. Het 1 Mei-feest van de verschillende socialistische verenigingen en organisaties in Beverwijk, dat ditmaal op 2 Mei gevierd wordt, zal bestaan uit een middagbijeen- kemst, die plaats vindt in „De Banjaert" te Wijk aan Zee, onder leiding van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid en van de A.J.C. 's Avonds is er een vergadering in het Beverwijkse „Centrum". Hier heeft de op voering plaats van een 1 Mei-spel en men zal er voorts kunnen luisteren naar zang van een dubbelmannenkwartet. In de pauze zal de uitslag van de ver loting ten bate van „Ons Huis" worden be kend gemaakt. BBB naar tentoonstelling E 55 De Beverwijkse Bestuurdersbond van het N.V.V. zal bij voldoende deelneming een bustocht organiseren naar de tentoonstel ling E 55, die van 18 Mei tot 3 Sepember in Rotterdam zal worden gehouden. Bij NS.-Castricum Het voltallige personeel dat de Neder landse Spoorwegen in Castricum bezit, heeft Zondag in het kantoor der N.S. af scheid genomen van de adjunct-commies, de heer J. Bruinsma, in verband met zijn vertrek naar Amsterdam. De chef van het station, de heer G. Wiekenkamp, sprak de scheidende functionaris hartelijk toe en vertelde dat de heer Bruinsma, in de 14 jaren, dat hij in Castricum gesta- tionneerd is geweest, zich heeft doen ken nen als een man, die het uitstekend met het personeel en het reizend publiek kon vinden. De chef releveerde ook de vrije tijdsbe steding van de heer Bruinsma, welke ge heel gewijd is aan de voetbalsport. Als aandenken aan Castricum mocht de heer Bruinsma een boek in ontvangst nemen; zijn echtgenote kreeg een fraai bouquet. De heer Bruinsma is met ingang van 1 April te Amsterdam aangesteld in de rang van commies-titulair aan het Centraal Station. De Castricumse katholieke sportvereni ging Vitesse '22 treedt zoals gemeld tij dens de Paasdagen als gastheer op van de West-Duitse voetbalclub Wuppertal, welk team in de prof-liga speelt. De gasten zullen Zaterdagmiddag om 12 uur in Castricum arriveren en onderge bracht worden bij Vitessenaren. Om 17.45 uur komen zij in het veld tegen CSV. Aan deze wedstrijd gaat de competitiewedstrijd Vitesse '22ZW vooraf. Tweede Paasdag komt Vitesse '22 tegen Wuppertal in het veld. Deze ontmoeting begint om 14.30 uur. Drie junior-teams van Vitesse '22 spelen daaraan voorafgaand tegen even zovele juniorteams van Wup pertal: deze wedstrijden beginnen om 12 uur. De gasten zullen een duinexcursie maken. Er staat tevens uiteraard een trip naar Volendam voor hen op het pro gramma. ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen DINSDAG 5 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De tyran van Californië" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-16.30 u. VELSEN-NOORD Vrouwengroep P. v. d. A., 20 uur, zaal van Diepenstraat: lezing. WOENSDAG 6 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De tyran van Californië" Pieter Vermeulenmuseum: als Dinsdag. VELSEN „Suomi", 20 uur, sportpaviljoen „Water vliet": lezing. Raadhuis, 1012 uur: spreekuur wet houder van Sociale Zaken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11