Mr. Bouman vraagt vrijwaring van vervolgingsmaatregelen Data eindexamens en gecommiteerden Gymnasia en Hoger Burgerscholen PANDA EN DE MEESTER-Z ANGERS Wereldnieuws De radio geeft Woensdag „Militaire dienst een plicht en een eer" CHINA DINSDAG 5 APRIL 1955 2 firn/!' „Noem je dat verven?" Verf met Langdurige verhoren hebben ernstige vermoeidheid veroorzaakt LIKDOORNS Oproep tot de communistische jeugd van Oost-Duitsland Singapore kiest een links en „Chinees" parlement Protestanten richten zich tot president Eisenhower Washington laat 76 Chinese studenten repatriëren Leider der PKI krijgt drie maanden Israel vraagt spoedzitting van de Veiligheidsraad Kerkelijk Nieuws kJ De Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de data vast gesteld voor de eindexamens gymnasia en gecommiteerden aangewezen: Kennemer Lyceum te Overveen op 9, 10 en 11 Juni, gecommiteerden: prof. dr. J. H. Waszink te Leiden, prof. dr. W. Leendertz te Santpoort, prof. dr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam en dr. H. Couvert, Amsterdam. Jac. P. Thijsse lyceum te Overveen op 10 en 11 Juni, gecommiteerden: A. J. S. van Dam te 's Gravenhage, prol. dr. M. David, Leiden en prof. dr. Th. C. van Stockum, Groningen. Gemeentelijk gymnasium, Haarlem, 1, 2, 3 en 4 Juni, gecommiteerden: prof. dr. D. Loe- nen, Amsterdam, prof. dr. G. Kuiper, Am sterdam, dr. A. F. Monna. 's Gravenhage en prof. dr. A. W. H. van Herk, Amsterdam. Coornhert lyceum, Haarlem, 1 tot en met 8 Juni, gecommiteerden: prof. dr. D. Cohen, Amsterdam, dr. F. W. N. Hugenholtz, Oegst- geest, prof. dr. H. R. Woltjer, Amsterdam en dr H. Couvert, Amsterdam. Lorentz lyceum, Haarlem, 29 en 30 Juni, gecommiteerden: prof. dr. P. J. Enk, Gro ningen, prof. mr. dr. J. A. van Praag. Sant poort en prof. dr. M. J. van Uven, Wage- ningen. Christelijk lyceum. Haarlem, 16 tot en met 22 Juni, gecommiteerden: prof. dr. C. W. Mönnich, Amsterdam, prof. dr. A. J. B. N. Reichling. Amsterdam, dr. W. T. van Est, Amsterdam en prof. dr. C. E. Bremerkamp, Bilthoven. R.K. Lyceum voor meisjes Sancta Maria. Haarlem, 22 tot en met 25 Juni, gecommi teerden: prof. dr. J. H. Waszink, Leiden, prof. dr. W. Leendertz, Santpoort, prof. dr. G. H. A. Grosheide, Amsterdam en dr. W. F. de Jong. Triniteits lyceum. Haarlem, 1 tot en met 7 Juni, gecommiteerden: A. J. S. van Dam, 's Gravenhage, prof. dr. M. David, Leiden, prof. dr. Th. C. van Stockum, Groningen. Felisenum, Vel;en, 29 en 30 Juni, gecom miteerden: prof. dr. A. Sizoo, Amsterdam, prof. dr. C. F. A. van Dam, Utrecht, dr. W. Peremans, Bussum en prof. dr. M. G. J. Minnaert, Utrecht. HBS a en b De data voor de eindexamens HBS a en HBS b zijn als volgt vastgesteld: Kennemer Lyceum, Overveen, HBS a van 29 Juni tot en met 2 Juli, gecommiteerden: dr. G. Kolff, Amsterdam. W. B. Reynen. Heemstede en W. Ruys, 's Gravenhage; HBS b van 17 tot 24 Juni, gecommiteerden: ir. J. H. Kroemer, 's Gravenhage. dr G. Baren- drecht, Heemstede en mej. dr. W. S. Russer, 's Gravenhage. Jac. P. Thijsse lyceum, Overveen, HBF a op 24 en 25 Juni, gecommiteerden: P. Eiber gen, Groningen, dr. D. H. Peereboom Vol ler. Overveen, dr. C. Brouwer, Haarlem; HBS b 6 tot en met 9 Juli, gecommiteerden: dr. J. G. Dijkman, Haarlem, dr. W. D. van der Heyde, Amsterdam en ds. W. G. >d- dingius, Purmerend. Gemeentelijke hogere burgerschool A, HBS a, 23, 24, 25. 27. 28. 29 en 30 Juni en 1 en 2 Juli: prof. dr. H. Th. Fischer, Utrecht, prof. dr. J. J. Hanrath, Voorburg en mr. J. L. Sanders, Zaandam. Gemeentelijke hogere burgerschool B, HBS b, 30 Juni en 1 2, 4, 5. 6 en 7 Juli, ir. J. H. Kroemer. 's Gravenhage. dr. G. Baren- drecht, Heemstede en mej. dr. W. S. Russer, 's Gravenhage. Gemeentelijke hogere burgerschool voor meisjes B, 4 en 5 Juli. G. R. Veldkamp. Delft, dr. L. D. Brongersma. Leiden en dr. W. Schreijer. Middelharnis. Coornhert lvceum. HBS a. 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli: P. Eibergen, Groningen, dr. D. H. Peereboom Voller. Overveen cn dr. C. Brouwer, Haarlem; HBS b, 17, 13, 20, 21, 22, 23. 24, 25 en 27 Juni, G. R. Veldkamp. Delft, dr. L. D. Brongersma. Leiden en dr. W. Schreijer, Middelharnis. Lorentz lvceum, BHS a, 2, 4 en 5 Juli, P. Eibregen, Groningen, dr. D. F. Peereboom Voller. Overveen en dr. C. Brouwer. Haarlem; HBS b, 20, 21. 22, 2?-, 24 en 25 Juni, dr. J. G. Dijkman, Haarlem, dr. W. D. van der Heyde, Amsterdam en ds. W. G. Reddingius, Purmerend. Christelijk lyceum, HBS a, 6, 7, 8, 9 en 11 ADVERTENTIE Jei riUKKlO oefotej/cuDw/! BARIEU0 RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 ITALIAANSE REGENJASSEN Juli: P. Eibergen, Groningen, dr. D. H. Peereboom Voller. Overveen en dr. C. Brou wer, Haarlem; HBS b, 25, 27, 28 en 29 Juni: ir. J. H. Kroemer, 's Gravenhage, dr. G. Ba- rendrecht. Heemstede en mej. dr. W. S. Russer, 's Gravenhage. Christelijk lyceum, Marnix van St. Alde- gonde", HBS a, 20. 21. 22 en 23 Juni: P. Eibergen, Groningen, dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen en dr. C. Brouwer, Haarlem; HBS b, 27, 28 en 29 Juni: dr. J. G. Dijkman, Haarlem, dr. W. D. van der Heyde, Amsterdam, ds. W. G. Reddingius, Pur merend. Mendelcollege, HBS a. 20, 21. 22 en 23 Juni: dr. G. Kolff, Amsterdam, W. B. Reynen, Heemstede en W. Ruys, 's Gravenhage.; HBS b, 30 Juni en 1, 2. 4 en 5 Juli: dr. J. G. Dijkman, Haarlem, dr. W. D. van der Heyde, Amsterdam en ds. W. G. Reddingius, Pur merend. Triniteits lyceum, HBS a, 4, 5, 6 en 7 Juli: dr. G. Kolff, Amsterdam. W. B. Reynen, Heemstede en W. Ruys, 's Gravenhage; HBS b, 25, 27, 28, 29 en 30 Juni: A. Smits 's Gra venhage, G. H. Frederik, Utrecht en mevr. M. Hempenius—Hissink. Overveen. Rijks HBS. Velsen, HBS a 24 en 25. gecom miteerden: dr. J. S. Bartstra, Haarlem, M. de Bloeme, 's Gravenhage en mevrouw A. GerzonCaffe, Bloemendaal; HBS b, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 Juli. gecommiteerden: A J. van der Loo, Haarlem, mevrouw M. G. de Graaf —Petri, Rotterdam en H. J. Nijland Visser, Bloemendaal. Middelbare scholen voor meisjes De data der eindexamens voor de Middel bare scholen voor meisjes zijn als volgt benaald: Kennemer Lyceum, middelbare school voor meisjes ,,'t Kopje" te Overveen, 4 tot en met 8 Juli, gecommiteerden: mevrouw L. A. M. van der Wyst—Van den Heuvel, 's Herto genbosch, mevrouw dr. C. L. Thijssen Schoute, Utrecht en mej. ds. F. W. Rappold, Alkmaar. Jac. P. Thijsse lyceum. Overveen, 17, 18, 20 en 21 Juni, gecommiteerden: mevrouw L. M. Schouten—Van Loon. Arnhem, mevrouw M. C. Laman—Bakker. Haarlem en ds. H. van Schothorst, Utrecht. Gemeentelijke hogere bureerschool voor meisjes. Haarlem, 20, 21, 22. 23, 24. 25, 27, 28 en 29 Juni: mevr. mr. M. N. Peereboom Voller—Sedee, Overveen, mevr. R. Vos— Beijerman, Utrecht en dr. J. H. J. van der Pot. Rotterdam. Christelijk lyceum. Haarlem. 30 Juni en 1, 2. 4 en 5 Juli: mevr. L. M. Schouten—van Loon. Arnhem, mevr. M. C. LamanBakker, Haarlem en ds. H. van Schothorst, Utrecht. R.K. lyceum voor meisjes „Sancta Maria", Haarlem, 30 Juni en 1. 2. 4, 5. 6 en 7 Juli: mevr. mr. M. N. Peereboom VollerSedee, Overveen, mevr. R. Vos—Beiierman, Utrecht en dr. J. H. J. van der Pot, Rotterdam. ADVERTENTIE weeklaagde het spock „Lamarotte, beste sukkel! Als ik zeg gedenk te verven dan be doel ik niet „Het Haventje van Prutselaersdijk"„Gember- potje met rozen".... of „Appel met kruik" „Appel zélf was opgetogen!" bitste de baron. „Henri!", heeft hij mij woordelijk toegeroepen, „Henri, pour moi tu peus quel- que chose (voor mij kan je wat)!" Wat wil jij nu eigenlijk, spook?" „Ridder, dat gij het Volk ten voorbeeld zijt! Dat gij datgene verft wat in dit aardse leven vervenswaard is! Uw home. dat Uw castle wil zijn. Uw castle, dat bezig is Uw krot te worden. Kort om, Uw bladde rende barak, sla bakker. Doe niet zo lam, Lama- rotte Gedenk te verven! En 't moet maar és goed gezegd: HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een word voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Pla ten. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen. 11.15 Herodes, Bijbels hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Johannes Passion. Handel. 15.30 Viool, clavecimbel en cello. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Boekbespreking. 18.20 Vraaggesprek. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. H. D. de Vries Reilingh: Ook België heeft zijn probleemgebieden. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Oude Franse muziek. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant 20.20 Strijkorkest. 21.00 Lijdensover denking. 21.30 Die sieben Worte des Erlösers am Kreuze, Haydn. 22.30 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12 00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Piancduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voo~ de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Platen. 17.35 Gitaarensemble. 17.50 Re geringsuitzending: Rijksdelen overzee. Jeugduitzending. Correspondentieclub „De brievenbus gaat open o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Orgel en zang. 19.00 Kinderlied jes. 1910. De overheid is meer dan een agent van politie, causerie. 19.30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd r~ogramma voor de soldaten. 20.40 De Bezoeker, hoor spel. 21.55 Promenade-orkest. 22.45 Water, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Instrumentaal trio. 23.40—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.15 Orgel concert. 16.10 Platen. 16.15 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliedjes. 17.25 Lite raire causerie. 17.45 Platen. 17.50 De boeken markt, 18.00 Vocaal ensemble. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kinderzang. 20.00 Marise, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Mo derne muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag en Engelse les voor beginnelingen, les 29 deel 2. tOp 224 en 75 m.). DJAKARTA (P.I.A.) De verdediger in het geruchtmakende proces-Jungschlae- ger, mr. Bouman, heeft zich schriftelijk tot de Indonesische minister van Justitie ge wend, met het verzoek waarborgen te geven voor een vrije verdediging, zonder lastig gevallen te worden door beschuldi gingen van getuigen. Dit werd bekend tijdens de achtste ziting in de zaak Jung- schlaeger. Mr. Bouman verscheen niet op deze zitting. De verdedigster, mr. Nani Razak, be schuldigde op deze zitting Amirudin er van meineed te hebben gepleegd. Amirudin, die de vorige zitting mr. Bouman beschuldigde zelf actief te hebben deelgenomen in een 'subversieve organisatie, had bij het ge tuigenverhoor de eed afgelegd als Islamiet, terwijl hij Christen is, aldus mevrouw Razak. Mr. Bouman heeft uitstel gevraagd van de behandeling, tot hij antwoord heeft ont vangen op zijn brief aan de minister van Justitie, waarin hij waarborgen vraagt om gedurende de processen Jungschlaeger en andere Nederlanders niet door vervolgings maatregelen te worden lastig gevallen. Mr. Bouman schrijft dat zijn cliënt Jungschlae ger met dit verzoek instemt. Ik wil mijn zware taak zo goed mogelijk uitvoeren in het belang van mijn cliënten en op na drukkelijk verzoek van de Nederlandse regering. Dit is echter niet mogelijk, indien ik geen gelegenheid heb om vrij van storin gen te werken. De langdurige verhoren, welke ik heb ondergaan naar aanleiding van de getuigenverklaringen, hebben een ernstige lichamelijke en geestelijke ver moeidheid veroorzaakt, waardoor herhaling van dergelijke verhoren, gebaseerd op getuigenverklaringen mijn werk als ver dediger zullen vertragen en verhinderen, aldus mr. Bouman in zijn brief. De openbare aanklager, Sunarjo, ver klaarde te kunnen instemmen met het ver zoek van mr. Bouman tot waarborgen voor een vrije verdediging. Sunarjo zei geen be zwaar te hebben de zaak te verdagen, tot dat mr. Bouman op de zitting verschijnt. Sunarjo vroeg vervolgens aandacht voor een aantal rapporten die geheim gehouden zijn, omdat publicatie moeilijkheden zou kuunnen veroorzaken. Een rapport van 1951 vermeldde een vergadering in kamer 7 van het hoofdkwartier van de Neder landse militaire missie, waarbij Jungschlae ger aanwezig zou zijn geweest. Op deze vergadering werd de werkwijze besproken van het vormen van een noodregering, in dien de Indonesische regering ten val zou zijn gebracht, aldus Sunarjo. In Juni van datzelfde jaar werd een andere geheime vergadering gehouden in het Javahótel, waarbij generaal Pereira en Jungschlaeger aanwezig zouden zijn geweest. In Mei van dat jaar zou Jungschlaeger met nieuwe in structies uit Holland zijn gekomen en op dracht hebben gekregen via de chef van de strijdkrachten inlichtingen te verkrijgen over militaire, economische cn scheep vaartzaken. In Januari 1951 waren nog andere vergaderingen gehouden. Sunarjo wenste geen andere namen te noemen, „omdat die toch niet belangrijk zijn." Hij liet daarna nog een schema zien van deze geheime voorbereidingen, waarop slechts de rechter een blik kon werpen. De volgende zitting werd vastgesteld op 18 April met het oog op de vacantie van de openbare aanklager Sunarjo. Mevr. Razak verhoor'' Na afloop werd de verdedigster, mevrouw Nani Razak, door journalisten omringd, die haar vragen stelden over haar verhoor door de openbare aanklager. Zaterdag wer den zij en haar echtgenoot aan een verhoor onderworpen. Mevrouw Razak wilde slechts zeggen: „Het komt mij voor, dat het de verdediging onmogelijk wordt gemaakt een getuige a décharge te horen." Zij weigerde verder op deze kwestie in te gaan. Indo nesische persorganen hadden geschreven, dat mevrouw Razak verhoord was, omdat zij bij gesprekken met mogelijke getuigen in de processen Schmidt en Jungschlaeger verder zou zijn gegaan dan de taak en com petentie van de verdediging toestonden. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.36 bespaart U veel ellende (60) BERLIJN (euter) De Oost-Duitse jeugd tussen 18 en 22 jaar, in het bijzonder leden van de communistische partij, zal worden opgeroepen om gedurende twee jaar dienst te nemen bij de gekazerneerde (paramilitaire) politie, aldus meldt het Oost-Duitse communistische partijblad „Neues Deutschland". Het blad zegt niet, of deze dienst vrijwillig of gedwongen zal zijn, maar elders verklaart het, dat vrij willige dienstneming „zeer belangrijk" is voor de bescherming van het land. De Oost-Duitse regering heeft de vorige week meegedeeld, dat zij reeds is begon nen met het nemen van beschermende maatregelen. Neues Deutschland zegt, dat de communistische partij de leiding zal nemen bij de organisatie van alle- mili taire maatregelen. Arbeiders zullen krachtige gevechts groepen in de genationaliseerde bedrijven vormen en de jeugd zal cursussen onder gaan in de (para-militaire) bond voor sport en techniek „om ieder ogenblik klaar te zijn voor de actieve verdediging van het land". Een niet nader genoemd aantal politiemannen zal binnenkort na twee jaar dienst afzwaaien en andere jongelieden zijn nodig om hen te vervangen, aldus het blad. Volgens Westelijke schattingen omvat de gekazerneerde politie die als de kern voor een toekomstig Oost-Duits leger wordt beschouwd, meer dan 100.000 man. Premier Grotewohl, verklaarde Zondag, dat het een „plicht en eer" voor de Oost- Duitsers is hun land te verdedigen. Lahourleider wordt eerste premier SINGAPORE Reuter/AFP) Het so cialistische Labourfront heeft zijn leider, de advocaat David Marshall, aangewezen aan het hoofd te staan van de eerste rege ring in Singapore, die door middel van alge mene verkiezingen wordt gevormd. Men verwacht, dat het Labourfront, dat 10 der 25 zetels in het eerste parlement veroverde, op verzoek van gouverneur Sir John Nicoll een minderheidsregering zal vormen, waarbij het zal kunnen rekenen op de steun van twee andere links-georiën teerde groeperingen de „partij voor volksactie" en het Maleis-Chinese verbond, die beide drie zetels verwierven. Het Labourfront en de andere linksge oriënteerde partijen zijn voorstanders van afschaffing van de noodmaatregelen ter bestrijding van het communistische terro risme, terwijl zij vóór alles onmiddellijke on afhankelijkheid voor de kolonie wensen. De kiezers van Singapore, aldus AFP, hebben door de linkse partijen zestien van de 25 zetels te bezorgen, „zo rood mogelijk" gestemd. Zij hebben bovendien „Chinees ge stemd": liet j^rlement zal veertien Chine zen tellen. Men neemt aan dat negen van hen eerder met Peking dan met Formosa sympathiseren. Geen risico voor Tsjartt? Kai Tsjek „Het riskeren van een wereldoorlog met atoomwapens voor het prestige van Tsjang Kai Tsjek zou niet alleen een dwaasheid, maar ook een misdaad van de eerste orde zijn", zo verklaren veertien vooraanstaande Amerikaanse protestanten in een brief aan president Eisenhower. Onder de onderteke naars van het schrijven bevinden zich de Episcopaalse bisschop van Massachusetts, Norman Nash, de bisschop van de Metho distische kerk te Boston, John Wesley, en de voormalige Episcopaalse bisschop van New York, Charles Gilbert. WASHINGTON (Reuter-AFP) Zesen zeventig Chinese studenten, die zich op het ogenblik in de Verenigde Staten bevinden en tegen wier repatriëring de Amerikaanse autoriteiten zich tot dusver hebben verzet, mogen thans naar communistisch China terugkeren. Het besluit staat lós van het lot van de Amerikaanse vliegers in China, aldus de woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken. Het is geen poging om het met com munistisch China „op een accoordje te gooien" wat betreft de vrijlating van de 15 Amerikaanse vliegers en 41 Amerikaanse burgers die in China vastgehouden worden. Reuter tekent hierbij aan, dat de com munistische vertegenwoordigers bij de on derhandelingen in Genève vorig jaar Juni over de vrijlating van deze Amerikanen, het verbod van de repatriëring van Chinese studenten en de gevangenhouding van de Amerikanen wel met elkaar in verband brachten. De 76 studenten hebben in de Verenigde Staten een opleiding genoten in de atoom wetenschap en andere technische vakken. 49. Druipend liepen Enrico en zijn man nen verder het strand op. Het oude kaper schip bleef gebroken op de rotsen achter. „Daar zitten we nu", zei Enrico. „Eerst waren we opera-zangers, toen piraten en nu zijn we schipbreukelingen. De vraag is nu, waar we terecht zijn gekomen". „Op het strand", antwoordde een der piraten. „Dat weet ik ook wel", zei Enrico onge- I duldig, „maar ik wil weten, in welk land, of op welk eiland we zijn. Wie is er goed in aardrijkskunde?" „We zitten op een eilandje in de Stille Zuidzee", merkte Pan da op, „maar welk eiland dat is, weet ik niet". „Hm", zei Enrico, „ik heb hier juist een kaart van een eilandje in de Stille Zuidzee, en als ik het zo eens met de om geving vergelijk, moet ik zeggen, dat het erg veel hierop lijkt" „Het IS hetzelfde!", riep een piraat, over Enrico's schouder kijkend, „let maar eens op die drie bergen daarginder, die staan precies zo op deze kaart aangegeven!" „Hoe komt u aan die kaart?", vroeg Panda. „Dat is de schat kaart", antwoordde Enr..o. „De schat kaart?!", herhaalde Panda, „maar dat be tekent, dat we het Schateiland gevonden hebben!!" „Drommels ja!", riep Enrico, tot wie dit nu pas doordrong. „Hoera! Vooruit, mannen! We gaan de schat zoeken!" DJAKARTA (United Press) Een districtsrechtbank te Djakarta heeft de secretaris-generaal van de Indonesische communistische partij, D. N. Aidit, tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens belediging van vice-presi dent Mohammed Hatta. Aidit had in een rede gezegd, dat de communistische revolte in Madioen in het jaar 1948 uitgelokt was door Hatta en zijn aanhangers. Aidit zal appèl tegen het vonnis aante kenen. Hangende de behandeling van dit beroep voor een hoger gerecht zal hij op vrije voeten blijven. Tijdens het proces ontkende Aidit zich aan laster te hebben schuldig gemaakt. Hij had de gewraakte uitlating over Hat ta c.s. slechts gebezigd om de communisti sche partij tegen haar vijanden te verde digen. NEW YORK (Reuter) Israel heeft om een spoed bijeenkomst van de Veiligheids raad verzocht ter bespreking van „her haalde aanvallen" van Egypte. Het hoofdkwartier der UNO te Jeruza lem heeft bekend gemaakt, dat bij het vuurgevecht in het gebied van Gaza Zon dagavond twee Israëlische militairen zijn gedood en zestien gewond, van wie vier ernstig. Aan Egyptische zijde zijn twee doden te betreuren en twee gewonden. De vorige week heeft de Veiligheidsraad met algemene stemmen, twee resoluties aanvaard van de drie grote Westelijke mo gendheden. De ene hield in dat Israel ver antwoordelijk was voor het incident bij Gaza op 28 Februari en de andere dat Is rael en Egypte moeten streven naar ver mindering van de spanningen en de on veiligheid in het grensgebied. Geref. Kerken Beroepen te Hengelo (O.) (vac. E. H. Nagel) J. Verlare te 's-Gravenzande. Beroepen te Deventer (vac. G. Leene) C. Glaubitz te Hallum. Bedankt voor Zeist (4e pred.pl.) W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Rozenburg J. Mulder, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Smithville (Ontario, Ca nada) M. Baan te Dordrecht. Eenheden van het Franse leger zullen binnenkort worden uitgerust met een nieuw soort geleidprojectie. Het wordt langs electrische weg afgevuurd. Een clectronische apparatuur houdt het in de koers. Opsiering. De wereldfederatie voor die renbescherming heeft bij de Deense minister van Landbouw geprotesteerd tegen de uitvoer van één-dags kuikens. Deze diertjes die in zes verschillende kleuren worden geschilderd, moeten dienen ter 'opsiering van Paas-étalages. Stad. De stad New York telde op 31 De cember 8.050.000 inwoners. Vangst. Bij Turijn heeft een visser een reiger gevangen die, op het ogenblik dat de man met zijn hengel een vis uit het water sloeg, de vis pakte en door slikte. Proost. Op 7 April wordt onder het motto „Zuiver water betekent een betere ge zondheid" de Wereldgezondheidsdag gevierd. Treinongeluk. Bij een spoorwegongeluk in Mexico zijn dertien mensen om het leven gekomen. Zes rijtuigen van een volle trein met vacantiegangers stortte in een 70 meter diep ravijn. Het aantal zwaargewonden bedraagt acht; 76 per sonen hebben lichte verwondingen op gelopen. Groet. Koning Boudewijn heeft zich Maandag naar Sclessin begeven. De vorst, die vergezeld was van de heer Clerdent, gouverneur van de provincie Luik, heeft in de gemeenteschool een groet gebracht bij de stoffelijke resten der slachtoffers van de bioscoopbrand, en begaf zich vervolgens naar de plaats van het ongeval. Slangen. In de Noordelijke Argentijnse provincie Santiagos del Estero zijn grote overstromingen ontstaan door wolk breuken van de laatste dagen. Talrijke plaatsen zijn overstroomd of van de buitenwereld afgesloten. De bewoners moeten uit de lucht van levensmidde len en medicamenten voorzien worden. Volgens de berichten zijn vele mensen, die in bomen waren gevlucht, door slangen gebeten, die daar eveneens een toevlucht hadden gezocht. Doodzwijgen. Premier Nehroe van India heeft gewaarschuwd, dat India niet kan aanzien of toestaan dat de apartheids politiek in Zuid-Afrika, waarbij blan ken inboorlingen op onmenselijke wijze behandelen, zal voortduren. Amerika nen en Europeanen spreken voortdurend over de atoombom, het communisme en het anti-communisme, zo zeide Nehroe, doch zij zwijgen dit gevaarlijke pro bleem dood. Waakzaam. Premier Siroky van Tsjecho- slowakije heeft in een toespraak gezegd, dat zijn land bereid is de economische, culturele en politieke betrekkingen met de kapitalistische landen tot ontwikke ling te brengen. Aan de andere kant moet men waakzaam blijven in de strijd tegen imperialisme en aggressie. De voornaamste binnenlandse taak was de productie in land'bouw en industrie te vergroten door verhoging van de ar beidsproductiviteit. Visserij. Op 18 April zal te Rome onder auspiciën van de UNO een wereldcon ferentie worden gehouden voor het vaststellen van internationale regels voor de visserij.- De conferentie zal te vens kwesties der territoriale wateren en dergelijke problemen bestuderen. Vertegenwoordigers van 84 landen en dertien organisaties zullen aan de con ferentie deelnemen. Ontvangst. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, is door de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken, Molotov, ontvangen. De gewezen Sovjet-premier Malenkov heeft Maan dagavond met andere leiders te Moskou een receptie bijgewoond ter herdenking van de bevrijding van Hongarije. Onderzoek. Het Zwitsers meteorologisch instituut is op grond van een onderzoek sedert het begin van de afgelopen win ter tot de slotsom gekomen, dat de atoomontploffingen aan de andere kant van de Atlantische Oceaan niet verant woordelijk zijn voor het slechte weer in Zwitserland. Er zijn geen radio actieve deeltjes waargenomen. De we reldorganisatie voor meteorologie van de UNO heeft alle leden verzocht een onderzoek naar de invloed der proeven op het weer in te stellen. Proefterrein. Australië en Groot-Brittan- nië zijn overeengekomen in de woestijn in Zuid-Australië een proefterrein in te richten voor atoomproeven. Er zullen geen waterstof- of atoombommen tot ontploffing worden gebracht, maar wel zeer explosieve ladingen, teneinde de techniek betreffende atoomwapens te bestuderen. Het nieuwe terrein krijgt de naam Maralinga. ZocU ió het zo r~ IN TWEEëRLEI opzichten is de derde eeuw v. Chr. voor China van bijzondere betekenis geweest. In de eerste plaats werd het land, dat vóór dien uit een enorm aan tal feodale staatjes had bestaan, geünifi ceerd onder Tsjeng-wang, koning van Tsj'in, die zich in 221 v. Chr. keizer kon noemen, omdat hij alle an dere concurrenten had ver slagen, of ze althans aan zich ondergeschikt had weten te te maken. Tsjeng-wang noem de zich in het vervolg dan ook Tsj'in Sje Hwang-ti, d.w.z. de eerste keizer der Tsj'in-dynas- tie, die slechts 15 jaar over China heeft geregeerd, doch waarvan we, dank zij de regering van Sje Hwang-ti, nog talrijke sporen aantreffen. In de eerste plaats heeft de oorspronke lijke staat Tsj'in, die geheel in het Westen lag (in Sjen-si) en het meest met Centraal- Azië in aanraking kwam, naar alle waar schijnlijkheid zijn naam gegeven aan het tegenwoordige China; of, wanneer men het anders gezegd wil hebben: algemeen wordt aangenomen dat de naam China van Tsj'in is afgeleid. Voorts liet Sje Hwang-ti, die een ener giek en bekwaam man was, de Chinese muur voltooien, waardoor het land bevei ligd werd tegen invallen van de Hunnen, die in het tegenwoordige Mongolië rond trokken en de Noordgrens van China voortdurend bedreigden. De keizer vestigde echter tevens een militaire staat, waarvun alle macht in zijn handen berustte. Hij wilde voorgoed bre ken met het feodale systeem, en alles uit wissen dat aan vroegere toestanden her innerde, zodat hij het rijk op geheel nieu we grondslagen zou kunnen optrekken. Dit a lijkt op zichzelf wellicht geen kwaadaar dig plan, maar zijn bevel om voor dit doel alle oude boeken te vernietigen en in het bijzonder de werken van de verschillende wijsgerige scholen uit het oude China, kun nen we toch weinig waarderen. Bovendien was het zinloos, want toen Sje Hwang-ti in 210 v. Chr. stierf, duur de de Tsj'in dynastie nog drie jaar, waarna onder de Han dynastie de oude tra dities weer in ere werden hersteld. Maar goed, Sje Hwang-ti leefde nu eenmaal in de droom dat zijn dynastie China verder door de eeuwen heen zou regeren, en dus gaf hij in 213 v. Chr. opdracht alle oude boeken te vernietigen, een rampzalig bevel, waarDan historici thans nog de ge volgen ondervinden. Want weliswaar had niet iedereen aan dit bevel gevolg gege ven, en ook kenden velen de klassieke boe ken uit hun hoofd, zodat de oude teksten zo veel mogelijk weer in ere konden wor den hersteld, maar deze wedergeboorte der oude litteratuur tijdens de Han-periode werd. tevens zoveel mogelijk gebruikt om de nieuwe regeringsvorm te rechtvaardigen, zodat men zich bij de reconstructie der teksten niet alleen heeft laten leiden door historische, maar vooral ook door politieke gezichtspunten. Vele oude Chinese teksten uit die tijd. zijn daarom vervalst en bieden de historicus allesbehalve vaste grond. Laten we thans ook eens spreken over de zgn. zijdeweg, waarover we het de vorige keer hadden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2