Korte ontmoeting met premier Abdel Nasser van Egypte fawit de Mdewde <?MNTe$0eP 381 Conflict in het ziekenhuis Bethel in Delft Förmattiitif- Vijftig jaar geleden Zwarte Pieten slechts Een ongewoon interview Koffie en wachtkamers Geen premies voor de reserve-politie Felle broodoorlog in Dordt en omgeving r Hoe is het ontstaan? j cent PROF/TEER ERVAN.' Zusters legden het werk neer uit protest tegen ontslag van directrice 3 Exclusief33 seconden Geen commentaar Wordt U gekweld x Bakkers leveren ver beneden kostprijs Dekens voor de Philippijnen Overeenstemming over CAO in bouwbedrijf IJmuider aannemer en twee broers gearresteerd Utrecht krijgt een nieuw Tivoli IN Z N SAS Examens Scheepsbotsing in het Kanaal Uit Haarlems Dagblad van 5 April 1905 DINSDAG 5 APRIL 1955 (Van onze reisredacteur) CAIROApril 1955 DE KLEINE POLITIEMAN BIJ het grote hek ontcijferde met ernstig gezicht de elegante Arabische letters van de imponerende introductie. U komt voor minister-president Gamal Abdel Nasser? U kunt mij volgen. De laatste stappen op cle langste weg naar het kortste interview, dat ik ooit met een staatsman had, zouden eindelijk worden gezet. De eerste waren overi gens niet door mij gedaan. Ernstige Egyptiscne ambtenaren hadden mij bij mijn aankomst in Cairo en zelfs daarvoor al gevraagd: Wilt u premier Nasser spreken? Op zo n vriendelijke vraag zegt een journalist natuurlijk ja. Verheugd als hij is over zoveel medewerking, begint hij zich pas enige weken later al te vragen, wat die vraag werkelijk betekende. Misschien betrof zij louter een enquête? Misschien vonden die ernstige Egypti sche ambtenaren het alleen maar aardig om gewoon te weten of een buiten landse journalist er prijs op stelt, premier Nasser te ontmoeten. Mogelijk maken zij er zelfs een jaarlijks statistiekje van: 83 procent van de bezoekende buiten landse journalisten zeiden desgevraagd er prijs op te stellen de premier te ont moeten. Ironische overwegingen? Wat wilt ge, men wordt ironisch van sterke koffie en men heeft zo verschrikkelijk veel kleine kopjes koffie „mazbout" moe ten drinken in de vele uren, die men al vragende heeft doorgebracht in de kan toren van diezelfde ernstige Egyptische ambtenaren, vragende hoe het nu met dat interview met Nasser stoncT „Interview-met-Nasserzeiden die ambtenaren dan verbaasd, „ja hoor 'es, dat gaat zo maar niet, de premier heeft het heel erg druk!" Nee. zo maar ging het niet. Pas toen de koffiekopjes gingen rinkelen, omdat de journalist, die genoeg had gekregen van academische vragen, zijn practische over wegingen op het tafelblad kracht bijzette, nam een tot in zijn ziel geschokte voor lichtingsambtenaar de telefoon en belde Nasser's secretaris. Of ik direct wilde komen, mèt vragenlijst. Die vragenlijst heb ik gedurende de drie volgende uren, wachtende in drie verschillende wacht kamers en inmiddels de wereldkoffieomzet nog eens met zes kopjes verhogende, ge heel uit het hoofd kunnen leren. Dat was maar goed ook, want Nasser's secretaris, een glimlachende kolonel, maakte de lijst al binnen 24 uur zoek. Hetgeen hij niet zo erg vond, want die vragen waren toch wel erg lang en ingewikkeld en hoewel hij Nasser's ideeën van haver tot gort kende, zou hij het toch erg moeilijk gevonden hebben, ze zelf te beantwoorden. Dat was namelijk zijn taak. zei hij, alsmaar glim lachend. maar ik kon gerust mijn vragen en zijn antwoorden als een exclusief inter view met Nasser wereldkundig maken, mits ik mijn vragen kon samenvatten in enkele korte punten. Ik zou de antwoorden dan nog hebben voordat ik premier Nasser zelf even de hand zou mogen schudden. „Maar geen vragen aan de premier zelf," zei hij en hield even op met glimlachen, „als er ons iets niet duidelijk was, zou hij ons nog wel even nader te woord staan." Wij, want er waren inmiddels een Britse en een Canadese collega bijgekomen, ook op weg naar een exclusief interview met de leider van Egypte, hebben toen in stille berusting het hoofd gebogen en in afwach ting van het grote moment voor het laatst de Egyptische koffiehandel gestimuleerd, want een kopje „mazbout" hoort er nu eenmaal bij. En daarna hebben wij ons in de rij der delegaties geschaard, die de grote man de hand kwamen drukken. Er waren zeer veel delegaties, delegaties van de jeugd en delegaties van de ouderdom, van de boeren en van de arbeiders, van intel lectuelen en van officieren. Het nieuwe Egypte kwam zijn leider begroeten. Hon derden nieuwe Ègyptenaren. Honderden malen vele kopjes koffie, iedere dag weer. Welk een zegen voor Brazilië is dit nieuwe regiem. Toen sprong de kamerbewaarder ineens zo krachtig in de houding, dat het gebouw ervan schudde. De deur ging open en wij werden binnengeleid. Een hoge kamer met het goud van het oude regiem op de spie gellijsten, een groot bureau, wat leren stoe. len en midden in het vertrek een grote forse man, die met snelle passen op ons toe kwam lopen: Gamal Abdel Nasser, de leider van de Egyptische revolutie. Toen wij hem de hand drukten, gingen de flitslampen van de fotografen af en zijn De glimlach voor de fotograaf. Rechts premier Nasser, links onze reisredacteur. gezicht trok automatisch mee in een snelle glimlach. Amerikaanse fotografen hebben hem vermoedelijk geleerd „cheese" te fluis teren als hij op de plaat moet. Zo gauw het kieken klaar was, liep de glimlach te rug tot zijn wat verlegen en ongemakke lijke vriendelijkheid. Prettige donkere, maar heldere ogen in een gezicht dat veel magerder was dan op zijn statiefoto's. Zijn haar begon trouwens al licht te grijzen. Tweeënhalf jaar pogen een land uit het moeras te trekken, zijn niet ongemerkt aan hem voorbij gegaan. Van de jonge revolutionnaire kolonel-in- uniform is hij de bezorgde premier in bur ger aan het worden. Maar hy droeg zijn grijze pak nog niet met het elegante gemak van de staatsman. Dat gemak mankeert hem trouwens ook in het gesprek. Hier volgt het: Egypte.... mooi?" Koortje van buitenlandse journalisten: „Ja, Egypte heel mooi". Prettigetijd gehad? Koortje: „Ja, heel prettige tijd". Een blik op het horloge: het spijt mij ...ik heb het erg druk. Drie handdruk ken, driemaal de snelle glimlach, driemaal de flitslampen. Drie exclusieve interviews zijn afgelopen. Tijd: drie en dertig secon den. Drie exclusieve interviews: wanneer u wilt weten wat volgens de glimlachende kolonel de mening van premier Nasser over een aantal Egyptische problemen is, dan citeer ik een paar punten. Zou hechtere samenwerking met het Westen Egypte niet hoog-nodige militaire en economische hulp verschaffen? „Egypte is de afgelopen 70 jaar door de Britten bezet geweest, die iedere sector van de nationale activiteit overheersten. Daarom moet bij de regeling van iedere kwestie het psychologisch standpunt van Egypte en het Midden-Oosten in rekening worden genomen. De waarheid is dat al deze volken een hecht geloof koesteren dat alle buitenlandse machinaties verworpen moeten worden, aangezien zij opnieuw het overheersen van buitenlandse belangen met zich mee zouden brengen. Hieruit vloeit voort dat de defensie van dit gebied een punt van speciale aandacht voor deze volken uitmaakt". Nieuwe vraag: Naar de mening van vele waarne mers zal de Soedan straks onafhanke lijkheid boven unie met Egypte ver kiezen. Wat is uw mening hierover en hoe zal eventuele Soedanese onaf hankelijkheid de plannen voor de bouw van de hoge Nijldam bijAsswan beïnvloeden De glimlachende kolonel heeft al ge leerd dat voorzich tige onduidelijk- aeid de moeder der diplomatieke por- celeinkast is: „Niets kan over de toekomst van de Soedan beslist wor den eer de Soeda- nezen zelf in volle vrijheid hierover beslist hebben. Noch kunnen de waarnemers zelf iets uitmaken voordat zij reke ning houden met de verschillende elementen onder de Soedanezen en hun verschillende hou dingen. Wat de ho ge dam aangaat, niets definitiefs kan worden voor speld over iets dat nog discutabel is". Vier vragen zijn de glimlachende kolonel toch nog teveel gebleken en hij heeft ze onbeantwoord gelaten. Zij betroffen de verhouding van het nieuwe regiem tot de Islam, de eventuele invoering van een de mocratisch regiem in Egypte, het al of niet volgen van een „neutralistische" lijn door Egypte in de internationale politiek en de mogelijkheid van een vreedzame regeling met Israel. Maar op een ander punt is hij uitvoe riger ingegaan: de huidige meningsver schillen tussen de Arabische landen. Hij zegt: „Egypte heeft de vorming van een Arabisch pact voorgesteld met Egypte, Syrië en Saudi-Arabië.Wij hebben redenen om te geloven dat zonder twijfel ieder Arabisch land van dit pact deel zal uit maken." Ieder Arabisch land! Wanneer men in Bagdad de mening hierover zou vragen van premier Noury-es Said van Irak, die zo juist zijn pact met Turkije heeft geslo ten, krijgt men wel een ander antwoord. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88 Het Tweede Kamerlid Peters (KVP) had schriftelijke vragen gesteld over het niet toekennen van een premie aan vrijwilli gers bij de reserve-politie. In hun antwoord schrijven de ministers Beel en Donker: Bij de oprichting van de militaire reservediensten werd van de ver onderstelling uitgegaan, dat geen behoefte bestaat aan honorering doch ten hoog ste aan een vergoeding voor gemaakte kos ten, welke thans is gesteld op f 1 per oefening. Naderhand is een premie van f 100 voor elke twee jaar trouwe dienst toegekend aan de leden van de nationale reserve en de toenmalige reserve-grensbewaking. Na ampel overleg zijn de ministers tot de slot som gekomen, dat de reserve-rij kspolitie en de reserve-gemeentepolitie voor zulk een premie niet in aanmerking komen. Het verschil is namelijk dat de vrijwilligers bij de nationale reserve, in tegenstelling tot die bij de reserve-rij kspolitie en de reser ve-gemeentepolitie, te zijner tijd hun wer kelijke dienst vrijwel altijd buiten de eigen woonplaats zullen moeten verrichten. ADVERTENTIE EULAN voormotechte behondeling wol en onder# dierlijke veieli;een wetenschappelijke pionier».prestatie von BAYE tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. De meeste Dordtse bakkers leveren sinds Maandag hun brood vijf cent goedkoper af, dit omdat enkele grote bakkersbedrij ven zijn begonnen een lagere prijs in het vooruitzicht te stellen, teneinde nieuwe klanten te winnen. Vanavond komen de bakkers op een vergadering bijeen om de gerezen moei lijkheden te bespreken. Deze plotseling uitgebroken broodoorlog zal zich overigens niet tot Dordrecht be perken, maar zich ook tot de Zwijndrecht- se- en de Alblasserwaard uitstrekken. De Dordtse bakkers zijn Maandagavond bij een geweest en eenstemmig hebben zij be sloten de handschoen, die hun door een in Dubbeldam gevestigd groot bedrijf is toe geworpen, op te nemen. De motivering van de prijsverlaging was, dat het Dubbeldamse bedrijf mee wilde werken aan de pogingen van de regering om de spanning tussen lonen en prijzen te verminderen en dit ook kon doen, om dat nauwkeurige berekeningen hadden uitgewezen, dat ondanks een prijsverlaging van vijf cent nog een redelijke winst te maken was. De directie van het bedrijf wees de klanten er op, dat deze prijsver laging, voor wat haar betrof, definitief was. Vertegenwoordigers der Nederlandse Bakkerijstichting zullen vandaag gaan praten met de leiding van het Dubbel damse bedrijf en dan de toestand met de Dordtse bakkers nogmaals onder ogen zien. Een door de Rijksaccountantsdienst gemaakte calculatie wees uit, dat het door een prijsverlaging van vijf cent veroor zaakte verlies per brood ongeveer twee driekwart cent bedraagt. De meeste bakkers zijn aangesloten bij het landelijke weerstandsfonds, dat in het leven is geroepen juist om broodoorlogen te beteugelen. Dit fonds vergoedt hun het gemaakte verlies, maar waarschijnlijk niet de winstderving. De werknemers in het bakkersbedrijf vrezen dat de prijsverlaging de in uitzicht gestelde verbetering van de arbeidsvoor waarden onmogelijk zal maken. Ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving op de Philippijnen heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis duizend dekens beschikbaar gesteld. Deze dekens zullen op 13 April met de „Phyrrus" in Rotterdam worden ver scheept. De waarde van de zending be draagt 30.000 gulden. Een telegram waarin deelneming wordt betuigd en hulpverlening wordt aangeboden, werd reeds door het Nederlandse Rode Kruis aan het Philippgn- se Rode Kruis verzonden. Na langdurige onderhandelingen tussen de werkgevers- en de werknemersorgani saties, is overeenstemming bereikt over een collectief arbeidscontract voor 't bouw bedrijf, het eerste na de oorlog. Men zal zich nog nader beraden over een CAO voor de chauffeurs in het bouw bedrijf. De nieuwe CAO zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan het college van rijksbemiddelaars. Vooruitlopend op deze goedkeuring is overeengekomen, dat de be" paling in de CAO, dat bij ziekte van twee weken of langer de wachtdagen zullen worden doorbetaald, reeds op een nader te bepalen datum in de loop van deze maand van kracht zal worden. Familiecomplot om vorstverletfonds op te lichten? Maandag zijn, verdacht van het indienen van valse declaratie-staten en medeplich tigheid daaraan, voor de officier van justi tie te Amsterdam geleid een 42-jarige, kor telings gefailleerde aannemer van beton- vlechtwerk uit IJmuiden, twee van zijn broers - een metaalbewerker uit Amster dam en een koopman uit Tiel - en een 35- jarige zwager van de aannemer, koopman van beroep en eveneens wonende te Tiel. Enige weken geleden deed bij de Velser politie een contróleur van een sociaal fonds voor de bouwnijverheid, aangifte, dat de aannemer dit fonds zou hebben benadeeld voor de bouwnijverheid aangifte, dat de gepleegd hebben door het indienen van valse declaratie-staten, waardoor hij be dragen kreeg uitgekeerd, die aan de arbei ders bij vorstverlet zouden zijn uitbetaald. Deze staten bleken te zijn ingevuld met gefingeerde namen en werkzaamheden, die Jn het geheel niet door deze aannemer zou- Ven zijn uitgevoerd. Oude congresgebouw bleek onherstelbaar De Utrechtse gemeenteraad heeft Maan dag besloten tot de afbraak en nieuwbouw van het congres- en concertgebouw Tivoli. De architecten prof. ir.'F. P. J. Peutz en ir. B. Bijvoet zullen de nieuwbouwplannen uitwerken. Gebleken is dat het uit 1871 daterende Tivoli in een dermate desolate toestand verkeert, dat verbouw (waarmee vier en een half millioen gulden zou zijn gemoeid) niet wel meer mogelijk is. Nieuwbouw wordt daarom de enige verantwoorde op lossing geacht. Voor ongeveer twee en half jaar zal nu op Lepelenburg een tijdelijk Tivoli worden gebouwd. Voor de oprich ting van dit gebouw is nu een lening ver strekt van ƒ450.000. In het gebouw komt een concertzaal die plaats biedt aan onge veer 1500 personen. De Nederlandse taal kent het woord sas in talrijke betekenissen die niets met elkaar te maken hebben. Vroeger noemde men een lompe, ruwe kerel een sas. „Een hoop sassen en boutspreecken- de fielten, lantlopers en quaczalvers", heeft Coornhert geschreven. Voorts be tekent sas: een snel verbrandend meng sel van vet en hars dat bij vuurwerk wordt gebruikt. Verder is sas: schut sluis. In die betekenis vindt men het in: Sas van Gent. Dialectisch betekent sas: borrel, speciaal borrel met suiker. Men kent ook: leut met sas voor: koffie, melk en suiker door elkaar gekookt. In z'n sas zijn zou dus kunnen betekenen: zich daar bevinden waar goed geschon ken wordt, in een opgewekte stemming Algemeen wordt verondersteld, dat Sin terklaas tezamen met zijn Pieten geduren de vrijwel hot gehele jaar in Spanje ver toeft. Dit berust echter op een groot mis verstand hetgeen duidelijk werd voor de rechter, waar drie jongens terecht stonden. Op de avond van de vijfde December toen iedereen in dc gezellige huiskamer van het Sint Nicolaasfeest genoot, wankele gedich ten voorlas en de pakjes van het onnodige verpakkingsmateriaal ontdeed, toen waren de jongens er op uitgetrokken om de mede dorpelingen eens danig aan het schrikken te maken. „Een soort cultuurgebruik" veronderstel de de openbare aanklager nu en sloeg de ogen op naar de blauwe lucht. Het was een prachtige lentedag. De Pieten, die in het gewone leven fa brieksarbeiders bleken te zijn, knikten ent housiast. „We deden het elk jaar", vertelde de oudste, „het werd algemeen erg gewaar deerd. Alleen die meneer was er tegen". En verwijtend keek hij naar de man voor de rechter, die ijverig stond te getuigen, dat hij zich bijna doodgeschrokken had van het gebons op de ruiten en dat hij helemaal niet aan Sinterklaas en zijn trawanten had ge dacht. Daar was hij trouwens te oud voor. De rechterlijke ambtenaar voelde met de geplaagde mee. „Zo, zo", zei hg en keek over zijn bril heen naar de Pieten, „vonden do heren dat zo leuk om midden in de nacht eerzame burgers van hun zo verdiende nachtrust te beroven?" De pseudo-knechten werden iets stiller, voerden nog als verzachtende omstandig heid aan, dat iedereen in het dorp het ge bons altijd als een aardige grap had opge vat, maar zij verbleekten toch toen de open bare aanklager nog eens verklaarde, dat hij er niets lolligs in zag en de jongens een flinke straf in het vooruitzicht stelde. De parketwachter, die z(jn taak begreep, stond op en rammelde zachtjes met de hand boeien. Toen waren de jongens murw. Zij beloof den stotterend, dat zg het nooit meer zou den doen en knikten bljj, toen de rechter ziin mild vonnis uitsprak. „Vijf gulden voor elke knecht. En daar komen jullie er gena dig mee af. Jullie kunnen gaan..' Op de publieke tribune stond een oude man op en schuifelde naar de uitgang. Hij had een lange baard. Onder zijn arm droeg hij, keurig opgevouwen, drie lege jutezak ken. ADVERTENTIE ZACHT EN GEURIG - VOL HEERLIJKE VOORJAARSGROENTEN per Zllverxakje voor 4 diepe border» Het Capitool, zoals Washington en Jefferson het gekend hebben en wij het in onze dagen opnieuw kunnen leren kennen. Leiden. Geslaagd voor examen godgeleerdheid Voorhout. het candidaats- G. Wassing te Een conflict, dat reeds enige tijd bestaat bij het protestants Christelijk ziekenhuis „Bethel" in Delft, is thans openbaar ge worden. Nadat er intern reeds vele moei lijkheden waren geweest tussen de direc tie en het bestuur, die er tenslotte toe leidden, dat de directrice, zuster C. M. Weener, zich bereid had verklaard per 1 Mei ontslag te aanvaarden, indien zij een gunstige financiële regeling zou krijgen, werd haar eind vorige week op gedragen voor Woensdag 6 April met ver lof te gaan en tevens voor die datum haar kamer te ontruimen en haar eigendommen uit het huis te verwijderen. Op verzoek van de directrice heeft thans de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel zijn advocaat mr C. L. Wi erin ga te Utrecht een onderzoek doen instellen. Het conflict in het ziekenhuis bereikte enige maanden geleden een climax, toen de directrice door het bestuur was ont slagen. Aanvankelijk was dat ontslag per drie maanden gegeven, nadat het bestuur uit een efficiëncy-rapport had geconclu deerd, dat de directrice niet was berekend voor haar door de uitbreiding van het ziekenhuis verzwaarde taak. Het aange zegde ontslag had een reactie tot gevolg bij een groot deel der verpleegsters, die handtekeningen verzamelden en bij het bestuur een verzoek indienden, zuster Weener als directrice te handhaven. Het bestuur meende dat de directrice de hand in deze actie had gehad en ontsloeg haar op staande voet. Dit lokte weer een pro testactie uit met het gevolg, dat 't onmid dellijke ontslag werd teruggenomen. Voor gesteld werd toen de directrice per 1 Mei eervol te ontslaan, de zusters in de gele genheid te stellen op waardige wijze af scheid van haar te nemen en de directrice een behoorlijke financiëie regeling te bie den. Dit voorstel werd door de zusters aanvaard. De directrice, die het bestuur ten laste legt, dat het deze voorstellen niet heeft gerealiseerd, haar de reden van ontslag weigert mede te delen en haar verweer schrift als onwaar terzijde te hebben ge legd, berust niet in het ontslag en heeft zich daarom van de steun van de vakor ganisatie verzekerd. Dit laatste is haar door het bestuur kwalijk genomen en dit stelt zich dan ook op het standpunt, dat het voor de positie van „Bethel" gewenst is, dat zij zo spoedig mogelijk de inrich ting verlaat. Verlof met ontruimingsbevel De voorzitter van het bestuur, ds A. Johannes deelde ons mede, dat zr Weener tegen 6 April met verlof is gezonden, hangende de bij het arbeidsbureau inge leide ontslagaanvrage. De goede orde en sfeer in het ziekenhuis vereisten volgens hem dit verlof. Betreffende de schadeloosstelling was bijna een accoord bereikt, doch op het laatste moment is volgens het bestuur, de directrice op het een en ander terugge komen. De protestactie van de zusters ten bate dei directrice wordt door het bestuur be schouwd als „een vooral in een ziekenhuis volstrekt ongeoorloofde staking". De directrice betoogt, dat zij het „verlof" niet als zodanig kan zien. Het werd gegeven met de lastgeving het huis te verlaten. Dit acht zij een tegen ieder rechtsgevoel indruisende last tot ont ruiming, zonder enige vorm van proces. Nadat de directrice ontslag op staande voet was gegeven verklaarde een aantal zusters zich niet bereid, langer in „Bethel" te blijven werken. Zij besloten de volgende nv-rgen niet direct aan het werk te gaan, doch zorgden dat de sleutelposities bezet bleven. De geneesheer- directeur heeft ons medegedeeld, dat de patiënten niet onder de actie hebben geleden, hun verzorging was geheel gewaarborgd. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. heeft zich kort geleden beschik baar gesteld voor het vormen van een com missie van goede diensten in dit conflict. Maandag zijn in het Kanaal, op ongeveer 25 mijl van Dover, het Liberiaanse stoom schip „Ocean Daphne" (7.041 ton) en het Belgische schip „Marchovelette" (6.639 ton) met elkaar in botsing gekomen. Op de „Ocean Daphne", die midscheeps geraakt werd, ontstond brand, die echter spoedig geblust kon worden. ADVERTENTIE f"'"' BETERE BESCHERMING tegen BESMETTING biedt de keelorrtsoietfende tobleften HAARLEM. De stoomtram Leiden Haarlem overkwam hedenmorgen een zonderling avontuur. Van de tram, die om halfnegcn te Haarlem aankomt, was na melijk ter hoogte van de Blauwe Brug de koppeling gebroken. Daardoor bleven de wagens achter en stoomde de locomo tief heelemaal alleen naar Haarlem Daar bemerkte de machinist pas tot zijn groote verbazing, dat hij onderweg wagens en reizigers had verloren!

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5