Costuums Sportcolberts Pantalons „Kleermakerswerk"! Joh. Meijer en Zoon Havenberichten Visserij-varia P.v.d.A.-vrouwen voorgelicht over het huis en zijn inrichting Kennemer c. Lantaarn Agenda voor Velsen Lit zesspan trawlers was de „Beatrice" een bijzonder kind Vroeger alleen een stuurrad, het kompas en de telegraaf in de brug Selecte Confectie! Paaswijdingsure in de Gereformeerde kerk r"s „Unie" opende drie-in één aan Marktplein WOENSDAG 6 APRIL 1955 8 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Laatste eer aan meester W. Hogewind Eerste voetbalwedstrijd van „Full Speed" Kolonel W. F. Palstra naar de Edisonstraat Bij Hoogovens kan de mens nog uit bomen vallen „Paula" in Thalia WB-Paascontactavond Tweemaal afscheid Lezing voor het Instituut DE WERVEN in Aberdeen stonden er in het begin van deze eeuw voor bekend dat zij goede trawlers konden bouwen. De trawlers, die in Aberdeen thuisbehoorden waren vrijwel alle in eigen plaats gebouwd. Er zijn daar enige werven en één ervan is Hall, Russel Co. Ltd., waarvan ook IJmuiden heeft geprofiteerd; al werden geen rechtstreekse orders geplaatst. De trawlers, die van Aberdeen naar IJmuiden kwa men hadden al enige jaren gevaren voor Schotse trawlerrederijen. ADVERTENTIE Het was even voor de eerste wereldoor log, dat de Aberdeen Steam Trawling Fishing Company Ltd van een zestal stoomtrawlers afstand deed. Deze rederij had in 1911 een vloot van 26 trawlers met twee smalle witte banden in de zwarte schoorsteen. De zes te koop aangeboden schepen kwamen de IJmuidense trawler- vloot versterken. De N.V. Zeevisserij Maatschappij Viribus Unitis directeuren de heren Elskamp en Hellinga kochten de „Strathnaver" A. 549 en de „Strath- leven" A. 430, die als IJM. 147 en IJM. 150 in IJmuiden werden ingeschreven en ter visserij gingen onder de namen „Henriet- te Elise" en „Pieter Cornelis". Voorts wa ren er de „Strathtay", de „Strathcona" en de „Strathclyde", die het eigendom wer den van de onder directie van de heer W. J. Kermer staande N.V. Zeevisserij Maat schappij „Vigor I, II en III". Na onder de Nederlandse Schepenwet te zijn gebracht gingen deze schepen van IJmuiden uit ter visserij, respectievelijk als „Beatrice" IJM. 118, „Bertha" IJM. 121 en „Louisa" IJM. 122. De zesde was een slag groter dan de vijf hierboven genoemde trawlers. Dit schip kwam onder de naam „Strath- fillan" A. 63 in IJmuiden na door de Maatschappij „Letty" te zijn aangekocht. De nieuwe aanwinst kreeg de naam „Let- tij" IJM. 215 en behoorde met de „Annie" IJM. 104, „Mini" IJM. 105 en „Irene" IJM. 156 aan een viertal afzonderlijke rederijen, waarvan de heer J. N. Klein directeur is geweest. „Letty" vergaan In die dagen waren het flinke stoom trawlers. Men kende toen nog geen vis serijschepen met een sloependek en de schippers hadden geen radiohut nodig. In de stuurhut trof men alleen het stuurrad, het kompas en de telegraaf aan. Electrisch licht op de vloot was zelfs heel zldzaam. De grootte van de „Letty" was 195 reg. ton bruto. Het schip was 33,62 meter lang, 6,63 meter breed en 3,55 meter diep. Hall, keerde het schip niet van de visserij terug, evenals de „Texel I" en de „Irene", die in dezelfde week als vermist werden opge geven. Russell Co had het vaartuig in 1906 af geleverd. De „Letty" heeft echter kort voor IJmuiden gevaren, want in Mei 1915 Zijn ze er nog? Deze rampen hadden tot gevolg, dat de opvarenden van de stoomtrawlers op Maandag 7 Juni 1915 een vergadering be legden waarop werd besloten om alle sche pen, die binnenlagen en die, welke de vol gende week zouden komen niet meer te doen uitvaren. Men wilde hierdoor trach ten te weten te komen hoeveel en welke schepen vermist werden, terwijl tegelij kertijd van de binnenkomende schepen in formaties werden ingewonnen omtrent de Gistermiddag is het stoffelijk overschot van de heer W. Hogewind in leven onder wijzer aan de Marnix van St. Aldegonde- school in IJmuiden, op de Westerbegraaf plaats ter aarde besteld. De heer Hogewind, die in 1903 in Smilde werd geboren, was gedurende vierentwin tig jaren aan bovengenoemde school als onderwijzer werkzaam. Hij was een inge togen, stil mens, die zich nochtans vele vrienden had verworven. Een zeer groot aantal van hen heeft hem de laatste eer bewezen en het was een lange stoet van bestuursleden, personeel, oud-leerlingen en leerlingen die van de school naar de be graafplaats zijn baar volgde. Ook de kerke- raad van de Gereformeerde Kerk (K.O. art. 31) had zich hierbij gevoegd. In de gymnastiekzaal van de school had eerst ds. J. J. Arnold een korte dienst gehouden en gesproken naar aanleiding van Romei nen 7 en 8. Op verzoek van de familie werd aan het graf het woord gevoerd door slechts één spreker. Het was het hoofd der school de heer D. Visser, die namens het bestuur van de Vereniging voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerde grond slag en mede uit naam van het personeel en de vele vrienden woorden van herden ken sprak. „Tijdens het zeer ernstig lijden van de heer Hogewind hebben wij deze man eerst recht leren verstaan. En wij danken God voor wat de thans ontslapene voor de ver eniging en de school heeft mogen zijn", zei spreker onder meer. Nadat de scholieren het gezang „Mijn Verlosser hangt aan 't kruis" ten gehore hadden gebracht, las ds. Arnold een gedeelte uit Paulus brief aan de Thessalonicenzen wat de predikant besloot met het uitspreken van de geloofs belijdenis. Een broer van de overledene heeft ten slotte de aanwezigen dank gezegd voor de betoonde belangstelling. juiste plaatsen waar de münen werden aangetroffen. Het waren donkere dagen voor IJmui den. Men verkeerde voortdurend in angst over de bemanningen van de trawlers. Zowel de „Henriette Elise" als de „Pie ter Cornelis", de „Beatrice", „Bertha" en „Louise" alle tijdgenoten van de „Let ty" hebben vele jaren het IJmuidense visserijbedrijf gediend al zijn ze nog al eens van eigenaar veranderd. De „Hen riette Elise", later „Kijkduin" en daarna „Oostzee" en de „Beatrice" maakten zelfs de tweede wereldoorlog nog mee. Gedu rende die jaren hebben zij zich verdien stelijk gemaakt in Engeland. De „Oost zee" was er al in de Meidagen van 1940. De „Beatrice" verkreeg vermaardheid door er in de bezettingsjaren van door te gaan. Onder commando van schipper M. Grootveld vertrok de „Beatrice" op 16 Fe- mruari 1942 van IJmuiden ter visserij. In plaats van te gaan vissen werd koers gezet naar Engeland, waar men veilig aankwam. De „Beatrice" zal altijd met ere genoemd worden in de geschiedenis van de IJmui- der trawlervloot. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) De damesvoetbalclub „Full Speed", die in Januari haar oprichting beleefde di rect daarna aan de training begon, gaat de eerste wedstrijd spelen tegen de Zaandam- se club „Zilvermeeuwen". Deze wedstrijd is vastgesteld op Tweede Paasdag. Maandagmiddag dqs, om half twee in het Beverwijkse Sportpark aan de Hendrik Mandeweg als voorwedstrijd van De Kennemers-Rapiditas. Dit besluit is pas Dinsdagmorgen gevallen, nadat er eerst nog onderhandelingen over een wedstrijd met andere damesclubs zijn geweest. „Full Speed" heeft echter al de vorige Zondag officieus haar intrede op het wedstrijdveld gedaan tegen een Kennemerlandse dames club. waarbij kon worden vastgesteld, dat de Velsen-Noordse voetbalsters qua tech niek en balbehandeling wegens de met geestdrift gevolgde oefeningen al zeer ver gevorderd zijn. De dames van „Full Speed" hebben zich zelfs niet ontzien de laatste twee maanden en ondanks de vaak felle koude niet alleen tweemaal haar zaaloefe ningen te volgen, doch bovendien tweemaal op het open, harde veld van „Rooswijk" op Zaterdagmiddag en Zondagmorgen te trainen. De „Full Speed"-dames, die nu haar eer ste officiële wedstrijd tegemoet gaan, zijn dus wel voldoende moreel en mentaal ge traind om tegen de Zaanse dames te gaan voetballen. De damesclub uit Velsen-Noord heeft thans twee flink geoefende elftallen, die aanvankelijk eerst in Augustus de officiële veldsport zouden gaan spelen, maar we gens de aandrang van zusterverenigingen uit andere plaatsen dan nu toch maar deze omstandigheid mee hebben laten spreken om dus Maandag de eerste officiële wed strijd te spelen voor het publiek. De „Full Speed"-dames zullen dan te vens in haar officieel wedstrijdtenue ver schijnen, dat bestaat uit geel shirt met zwarte V om de hals en zwart broekje met gele bies. Het dameselftal van Velsen-Noord be staat uit: G. Eenhoorn; E. Otte en A. Kro ger; I. Zwaan, S. Haagsma en E. Schweit zer; G. Rosier, J. Ossel, N. Otte, W. de Boer en P. v. d. Zon. Zondag krijgt het IJmuidens Leger des Heils bezoek van de chef secretaris van het Heilslegerwerk in Nederland, kolonel W. F. Palstra. Deze zal 's morgens en 's avonds in de bijeenkomsten voorgaan. De kolonel, die ook in het buitenland belangrijke posities in het Leger heeft ver vuld, stamt uit een pioniersfamilie. Zijn vader, alsmede diens beide broers behoor den tot de eerste officieren, die in ons land het Legerwerk begonnen zijn. Dinsdag 5 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wittekind van Halmstad. Conglea van Swansea. Ardennia van Go thenburg. Boschfontein van Antwerpen. Nie- der Elbe van Londen. Stella Maris van Oxelosund. Schokland van Varsburg. Vlie- stroom van Liverpool. Rempang van Mar seille. Willemstad van Antwerepn. Boll- beck van Swansea. Bestevaer van Huil. Odile R van Rotterdam. Pieter Geertruida van Algiers. Vertrokken zijn: Ida B naar Hamburg. Eemstroom naar Huil Aristei naar Hamburg. Elmina naar Dakar. Paul Wetsers naar He roen Study naar Halmstad. Falcon naar Londen. Stella Maris naar Londen. Margriet L naar Londen. Thor naar Londen. Trauma naar Huerta la Craz. Wij bieden U keus uit 'n rijke sortering Voor coupe, afwerking en kwaliteit is maar één woord te vinden: Dames- en Heren-Modes en Confectie Maatkleermakers KENNEMERLAAX 36 - TEL. 4153 IJMUIDEN Arbeider raakte bewusteloos Dinsdag zou de arbeider van de firma Nelis W. J. uit IJmuiden-Oost nabij het pompstation „De Windhond", staande achter de Staalfabriek helpen bij het om trekken van een boom, die daar blijkbaar nog voor komen. Hij moest daarvoor een touw in de boom vastmaken, klom erin en gleed uit. Toen de man zich aan een dode tak vastklampte, brak zijn houvast en de arbeider viel, ongelukkigerwijs met het hoofd op de grond. Hij is enige tijd bewus teloos geweest en moest vervolgens ter observatie naar het ziekenhuis worden overgebracht. Thalia geeft Donderdag een speciale voorstelling waarin de film „Paula" wordt vertoond. Een aardig, beminnelijk verhaal tje, een beetje gezocht, maar toch aantrek kelijk genoeg om het met belangstelling te blijven volgen, is in deze film verwerkt. Een jongetje wordt aangereden en krijgt een hersenstoornis. De vrouw, die de aan rijding heeft veroorzaakt, adopteert het kind en zorgt met veel geduld en liefde, dat door allerlei oefeningen zijn spraak vermogen terugkeert. De jongen ontdekt echter door een toeval, dat het zijn pleeg moeder was die hem aanreed. Ook de po litie komt eraan te pas en de vraag is dan aan 't eind, wat de jongen zal doen. De lief de voor zijn pleegmoeder wint het van de eerste schrik en, cje,, afkeer en in haar af men wordthét een gelukkig knaapje. Löretta Young speelt de rol van de pleegmoeder met grote soberheid, waar door het geval niet in tranen en sentimen ten verdrinkt. Getrouw aan de traditie van de Gerefor meerde Evangelisatiecommissie te Velsen- Noord werd Dinsdagavond in de geheel be zette Gereformeerde kerk aan de Konings weg een Paaswijingsbijeenkomst gehouden, die met de medewerking van het Gerefor meerd Evangelisatiezangkoor en het Chr. jeugdkoor „De Zangvogels" de aanwezigen meevoerde naar de evangelische gebeurte nissen rond de dood en de verrijzenis van Christus. De avond is geopend met samenzang van gezang 51:1 en 3, gevolgd door gebed en Schriftlezing door de liturg van deze avond, de heer A. Kok. Het grote koor bracht ver volgens het Evangeliemotet van Willem Mudde harmonisch tot uitvoering, waarbij dirigent H. Slings de registers uitstekend op elkaar had afgestemd, zodat ondanks de kwantitatieve meerderheid van de dames- registers deze niet domineerden. De heer Slings liet het jeugdkoor, dat in middels gegroeid is, maar opvallend weinig jongensstemmen telt, zeer gedisciplineerd „Gods liefde" van Mendelssohn Bartholdy zingen, waarbij de moeilijke passages er ook mooi gedragen uitkwamen. Een prachtige hoogte bereikte het grote koor met het homogeen en in schone klankverhouding gezongen „Ave Verum" van Mozart op Nederlandse tekst. A capella zong het koor Julius Röntgen's „Het leven is een krijgsbanier", waarbij de verrassend goede kwaliteiten van het koor, ook wat de uitspraak betreft, hoorbaar werden. Be halve enige bewerkingen door de dirigent getoonzet, zong het jeugdkoor uitermate verdienstelijk het Paaslied van G. Fr. Han del. Liturgie en samenzang voltooiden deze Paaswijding, waarin de heer Th. G. Kohier, organist, een groot aandeel had en ds. IJ. van der Zee uit Nieuw-Vennep mediteerde over „Kruis en kroon." Voor de leden van de voetbalvereni ging „Breesaap" wordt Zaterdagavond ter gelegenheid van het Paasfeest een con tactavond gehouden in het Statenhuis aan de Velserweg, waar gezelschapsspelen zul len worden gehouden om eieren. Het bestuur heeft op deze avond nog een verrassing voor de bezoekers in petto. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,50—2.50; gr. tong. 2,24—2,29; grm. tong 2,68—2.54; kim. tong 3.40—3,10; kl. tong I 3.60—3,50; kl. tong II 3,15—2,70; tarbot I 3,40—2.80, per kg. Gra griet 84; gr. schol 41—31; grm. schol 45—43; kim. schol 72—56; kl. schol I 63—55; kl. schol II 41—12; schar 16—10; bot 13; v. haring 2216; makreel 2420; gr. schelvis 2720; grm. schelvis 2621; kl.m. schelvis 26—21; kl. schelvis I 23—12; kl. schelvis II 18—8; wijting 14—8; gr. gul 38—32; midd. gul 33—28; kl. gul 20—14,50; kl. wolf 37—35; >oontjes 17—8; kl. koolvis zw. 19—10; kl. toolvis wit 2522, per 50 kg. Gr. kabeljauw 20883; gr. koolvis zw. 5445; gr. koolvis wit 65—58; gr. leng 70—58; gr. wolf 9284, p:r 125 kilogram. Aanvoer van Dinsdag. 85 kisten tong en tarbot, 15 kisten heilbot, 3 kisten griet, 57 ":jstea schol, 15 kisten schar, 15 kisten bot. 10 kisten haring. 1080 kisten makreel, 1580 kisten schelvis, 690 kisten wijting, 185 kisten kabeljauw en gul. 15 kisten leng. 15 kisten wolf, 50 kisten poon, 510 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 4550 kisten Het uit 1923 daterende vroegere vlaggeschip van de Australische marine de kruiser Australiëis zijn laatste reis begonnen. De Nederlandse zeesleepboot „Rode Zee" brengt hel hier de haven van Sydney uit om het naar Engeland te varen, waar het wordt gesloopt. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord verwierf zich de goede gewoonte haar leden in vele problemen van sociaal-economisch- en politiek belang te laten inwijden en Dins dagavond was de afdeling in het gemeente lijk ontspanningslokaal bijeen om wat meer te vernemen over het onderwerp „woning bouw", meer speciaal wat de richting van het huis betrof. Onder de titel „Hoe willen wij wonen" hield de heer A. de Wilde, aannemer te Velsen-Noord, hierover een met grote be langstelling gevolgde inleiding, waarin hij de dames voerde naar de „keuken van de woningbouw", die zich in de huidige tijd van .woningnood en grondschaarste* voor vele gemeenten richt naar steeds verder doorgevoerde hoogbouw. De inleider liet de dames kennismaken met de technische ontwikkeling van de woningbouw en de vele aspecten, welke hieraan zijn verbonden, waardoor zijn toe hoorsters enig idee kregen met welke grote moeiten plannen voor economisch en sociaal verantwoorde bouw (moeten) wor- Reddend klaverjassen Achter de schermen van het j rote wereldgebeuren klaver jast in IJmuiden de club „Stormvogels" en het zou geen kwaad kunnen, wanneer Boel- ganin en Eisenhower eens een marsje probeerden te halen bij deze vredelievende lieden - - wedden, dat de vrede spontaan uitbrak? Maar deze klaverjassende Stormvogels gaan nu toch wat meer in de openbaarheid tre den, want zij hebben zich het lot aangetrokken van een menslievende organisatie, die weliswaar grotere bekendheid geniet, maar in feite hetzelfde doet als de stormvogels voor noemd: op het ongewisse bie den. Dat is dan de KNZHRM, de reddingmaatschappij, die voort durend krap bij kas is, omdat het redden van schipbreukelin gen een opvallend dure bezig heid is, waarvoor kostbare scheepjes dag en nacht in de allerbeste staat gehouden moe ten worden en waarvoor tussen Rottum en Scheveningen vele guldentjes ter tafel moeten ko men om de motoren draaiend en het apparaat intact te houden. De „Stormvogels" zullen nu echter een injectie in de kas van de KNZHRM proberen te geven met een grote klaverjas- drive, die op 23 April en 7 Mei de bovenzaal van „Kennemer- hof" met gegons en kletsende kaarten zal vervullen. Om mooie prijzen, mag ik wel verklappen, want tenslotte wil het oog ook wat als het goede doel eenmaal gediend is en dat voor de luttele som van twee gulden per koppel. Nu even niet mopperen, dat twee gulden twee gulden is, want dit is een onhoudbaar ar gument: twee gulden is slechts het zoveelste deeltje van het jaarinkomen en de KNZHRM kan voor al die twee guldentjes weer een massa goed doen. De inschrijving tot deze dri ve blflft open tot 16 April bij de volgende Stormvogels-leden: J. de Graaf, Pr. Krugerstraat 58; G. Heilig, J. P. Coenstraat 2 en bfj hótel Kennemerhof aan de Kennemerlaan. Komt, ziet en klaverjast, vrinden dan kunnen dat twee mooie avonden worden. Stormvogels ook tegen De nogal onhandige manoeu vres, die de KNVB heeft uit gehaald rond de viering van de vjjfde Mei, namelijk door op deze nationale hoogtijdag aller lei mensentrekkende wedstrij den Tast te stellen en ook in Vclsen op „Schoonenberg" een wedstrijd vast te stellen, die klonk als een klok, hebben in middels van allerlei kanten protesten uitgelokt in deze ondermaatse kolommen hebt ge kunnen lezen, dat Velsens gemeentebestuurdeïen onmid dellijk „teuge" waren toen daar bekend werd van die wedstrijd op Schoonenberg. Ik heb dat toegejuicht en blijf het ver keerd vinden van de KNVB, maar volledigheidshalve en voor een goed begrip van de si tuatie dient te worden gezegd, dat ook Stormvogels, dat als partner in de voetbalwedstrijd zou fungeren, van meet af aan 3tekelig is geweest tegen dit jnplezierige plan voor de be vrijdingsdag. Ook daar klonk een volmondig „nee" en dat is reden temeer om te juichen 3ver standvastigheid, als het gaat om dingen van een waar de als een tiende bevrijdings dag. Herinnert u zich nog, dat de groepen 14, 15, 16 en 17 morgen, Donderdagavond op de optochtrepetitie aan de Abelenstraat verwacht worden? Donderdag 14 April is de groep 19 wel kom. VANMIDDAG zit het er op voor Anthonius Bernardus Vos, Velserbeeks groengemutste parkwachter en Jan Steenhoek, de man, die jaren nauw met Velsens reiniging verbonden was. Beiden en dat moet dan maar eens gezegd, vrinden, want mooipraten hélpt niet hebben zich véle vijanden gemaakt: „ome Jan" zelfs millioenen. Maar die van de Velserbeek-park- wachter kropen dan ook wederrechtelijk in de bomen en strui ken en de tegenstrevers van oom Jan hielden zich clandestien achter het behang op. Zodat de vijandschap een opbouwende strekking toegeschreven mocht worden in het belang van ge meente en gemenebest. Vos, de maji die de laatste jaren vergroeide met het park, dat ons als lustoord overbleef in de nabijheid van fabrieken en snelwegen, stamt uit Sant poort en kwam al in Februari 1916 als arbeider bij de ge meente in dienst, om spoedig dank zij zijn liefde voor alles wat groeit en bloeit de tuin mansrang te verwerven. Via voorman werd hij tenslotte parkwachter en zwaaide de zorgvuldige scepter over de ha ve van „Velserbeek", waar hij inwonend werd en vele ondeu gende kleine en grote mensen op het onbetamelijke hunner handelingen wees, zoals daar z\jn het onvakkundig snoeien, het zich onzaakkundig ophou den op gazons en het aloude wielrijden op daartoe niet aan gewezen paden. De schooljeugd heeft hem wel eens naar een andere pla neet gewenst en hjj omgekeerd de schooljeugd, maar zolang er parken en plantsoenen zullen zijn in dit goede land blijft deze controverse bestaan. Het beste kon Vosje het vin den met zijn vierbenige onder danen de herten en reeën, schapen en geiten, om de twee- beners niet te vergeten, die de zer dagen allemaal een nette poot gaan geven aan hun scheidende fourier. Tegelijk met hem neemt van middag, ook in het Cultureel Centrum, Jan Steenhoek af- pruimemond noemt „onrein"" delger van wat men met een in alle voorkomende vormen (en dat zijn er wat, zegt mtfn zwager, die medicijnen stu deert), hij wist het goede hu meur en de nog betere vrede al toos te bewaren. Zelfs in de jaren-twintig, toen „ome Jan" een fel oorlog je ging voeren tegen de mala ria in de polders en daartoe de Assendelfter boerenlanden zelfs afstroopte om de verderflrjke muggetjes de hoek om te hel pen. Daartussendoor maakte hij legers en legers ander „on rein" koud met de gemeente lijke machinerie, die er in vroe ger dagen voor moest zorgen, dat zulk ongedierte een snelle dood zou sterven. Zijn rust en vriendelijkheid bezorgden hem vele vrinden, wie het oprecht spijten zal, dat hij thans van de rust gaat ge nieten. Een rust, die hem ove rigens toekomt, want dat is een heel leven vol werk gewor den. Vroeger, als er besmette lijke ziekten uitbraken moes ten huis en huisraad, kledij en Anthonius Bernardus. scheid van de dienst na op 7 Mei 1917 als voorman-nacht wacht voor het eerst de ge meentelijke bok te hebben be stegen. Dat was in de jaren, dat het huisvuil gemoedelijk per paard en wagen werd op gehaald: overdag reed ome Jan de droesem der samenleving de plaats uit en 's nachts paste hij in de stal op de dertien paarden, die hem allemaal even graag mochten. Dat was overigens bij de mensen ook het geval, want al kreeg Steenhoek nadien een on gemakkelijk baantje als ver- „Ome Jan" beddegoed plus zo nodig, de schoolbanken ontsmet worden en dat deed Ome Jan dan met hartgrondige nadruk. Eigenlijk was hjj een één mans GGD-tje in die dagen, maar dat is voltooid verleden tijd geworden zodra de omstan digheden beter werden en ach ter het behang maar zelden iets krioelde. Mag ik beide functionarissen een onbezorgd pensioen en een lange klandizie toewensen? Het ga u voortreffelijk! LAMPENIER den gewikt en gewogen, voordat men ein delijk aan het bouwen toe is. Hij gaf de dames een inzicht in de kost prijs der woningen, die uiteindelijk de nasis voor de huurprijs uitmaakt en hoe vaak een bouwobject wegens wijzigingen, welke de sociaal verantwoorde huurprijs, dus de kostprijs moeten bepalen, kan wor den getraineerd. Soms gaan maanden verloren, voordat een complex bouwrijp kan worden ge maakt en als het dan zover is, gaan in de huidige tijd bovendien de arbeidslonen en de bouwvakkundigheid van de arbeiders nog een hartig woordje meespreken. Uiteraard werd ook de inrichting van de woningen niet onbesproken gelaten en het bleek, dat de vrouwen met haar erva ringen van alle dag diverse wensen heb ben. Een belangrijk onderdeel vond men de te kleine kastruimte in vele nieuwe huizen. Mevrouw GoossensBrons, voorzitster, dankte de heer De Wilde voor zijn leer zame inleiding, die verhelderend heeft ge werkt. Vandaag heeft „Unie" een unieke zaak opengesteld voor het publiek. Een drie-in een zaak aan het Marktplein, hoek Lange Nieuwstraat. Dat wil zeggen de entrée voor de meubelafdeling is aan het plein en voor de dames- en heren-confectie is het riante pand te betreden via twee aparte ingangen aan de Lange Nieuwstraat. Deze zaak mag er zijn in het nieuwe IJmuiden. Dat was de algemene mening gisteren tijdens de officiële receptie. Het waren niet alleen de talrijke bloemstukken die het geheel een fleurig aanzien geven, want flora's kinderen is meest een kort leven beschoren. De keur van zomerse toiletten, mantelpakjes en blouses die in en buiten de keurige vitrines te wachten hangen op kooplustigen brengen evengoed fleur aan als de keurig gerijde herenpak- ken en de glanzende meubelen. De in vro lijke tinten gehouden behangsels en de lichte verf dragen daar ook toe bij. En in de paskamer met de uitklapbare spiegels moet het een lust zijn zich ten voeten uit in het nieuw te kunnen zien. De sfeer is rustig gehouden, zodat de koper op zijn ge mak zich het begeerde kan laten passen. Wie zijn huis van nieuw meubilair wil voorzien krijgt op de bovenverdieping kans vele soorten stoelen en tafels op degelijk heid te toetsen. Zo is de heer v. Nifterick ook eindelijk op honk gekomen. Want de zaak aan de Meeuwenlaan was voor een zakenman die zijn vleugels uit wil slaan wel heel be nauwd geworden. Ook de omgeving werk te niet mee, nu het zakencentrum zich meer op Nieuw IJmuiden concentreert. Om van die eerste zaak van jaren geleden in de Houtmanstraat nog maar niet eens te spreken. De afdeling Castricum van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling houdt Donderdag 14 April in hótel De Rustende Jager haar laatste bijeenkomst van dit winterseizoen. De heer dr. Melchior, uit Haarlem, zal alsdan een lezing houden over zijn reis naar het Amazonegebied en het gesproken woord verduidelijken met een film. Zaterdag 23 April maken de le den een excursie naar de tunnelbouw te Velsen. WOENSDAG 6 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De tyran van Californië" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-16.30 u. VELSEN „Suomi", 20 uur, sportpaviljoen „Water vliet": lezing. DONDERDAG 7 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Paula". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. Velser Jazz Society, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, lezing. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet- hpuder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8