Sieraden van Aardewerk Levensverzekering en de belastingaangifte Suiker en spieren WiHe tanden Frisse De Tiengebodenplant hun Paasbest Kinderen op ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Regenmantels 89.50 De nieuwe aangiftebiljetten de troef „Cadeaustelselwet zal averechts werken" Adres van „Het merkartikel" aan Eerste Kamer DONDERDAG 7 APRIL 1955 Vacantietoeslag voor overheidspersoneel PTT-ambtenaar knoeide ten nadele van het Rampenfonds Meer afwisseling, ook in broodbelegsel VAN OOSTEN' <~Öoor de^Ürouw ADVERTENTIE Vaak hoort men de mening verkondi gen, dat het gebruik van veel suiker aan te bevelen is, omdat het goed zou zijn voor de spieren. Deze mening is niet juist. Wèl spelen suikers een rol bij spier arbeid, maar deze suikers worden door Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD De mode brengt niet alleen voor volwassenen telkens weer wat nieuws ook de kleding onzer kinderen is aan voortdurende verandering onderhevig. Vergelijkt u maar eens wat u zelf in uw jeugd droeg, en wat heden ten dage onze dochtertjes kunnen kiezen: in het midden een schattig nylonjurkje in lichtgeel voor vijf- en zesjarigen, gecompleteerd met zwarte lakschomtjes. Links een kordaat juffertje in een katoenen zwart-wit manteltje en dito mutsje, rechts een op de matrozen- dracht geïnspireerd ensemble van donkerblauw jersey en wit zijde-linnen. Is e* iets bij voor de kleine dames? De lente en het Paasfeest eisen ook voor haar garderobe een aanvulling! EVEN VOORBIJ de crocustapijtjes aan de Vlaamse weg te Haarlem voert een smal pad naar ons doel. Het is een oude bollenschuur, en ga je naar binnen, het atelier door en de trap op, dan sta je in een grote, lichte ruimte vol sfeer. De planken van de vloer zijn elk in een andere, vage tint gebeitst de kleuren van een oud mozaïek. Het geïmproviseerde keukentje in de hoek met zijn tralieven stertje van touw en de hangplanten er omheen doet den ken aan de binnenplaats van een Spaans huis. De vrouw, die op de voorgrond aan tafel zit, bezig met het aanrijgen van stenen kralen, kan trouwens ook wel zó uit een Spaans intérieur zijn gestapt: het is Jenny Duller, de ontwerpster van een zeer apart genre sieraden, die ze bakt uit klei. Een ogenblik later zit ik bij haar aan tafel achter een haag van kettingen en kralen. Aan de wand voor me bengelen aan spijkers ook al weer kettingen in een prachtig kleu rengamma. Een heel lange trekt speciaal mijn aandacht. ons lichaam zelf gemaakt uit brood en aardappelen, uit groente en vruchten, uit melk, kortom uit het zetmeel en de suikers, die in de gewone levensmidde len voorkomen. De op deze wijze ontstane lichaams suiker is ook zonder extra aanvulling met suiker uit de suikerpot en andere zoetigheid voldoende voor de spierwer king, ja, zelfs ruimschoots voldoende. Slechts op momenten van zeer grote spierarbeid, b.v. bij het beoefenen van sport, kan een klontje suiker goede diensten bewijzen. Wat wél voor de opbouw van de spie ren nodig is, is eiwit: het spierweef sel bestaat n.l. voor het grootste deel uit eiwitweefsel. Deze eiwitbehoefte kan men dekken door het regelmatig gebruiken van vlees, vis, ei, peulvruchten en van kaas, melk en karnemelk, terwijl ook aard appelen en brood door de hoeveelheid, waarin zij gegeten worden, enige be tekenis als eiwitleverancier hebben. Gen. Cronjéstr. 40-44, Tel. 15438, Haarl. De Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst heeft zich onlangs uitgesproken over enke le wensen van de personeelsorganisaties in zake de toekenning van een vacantie-uitke- ring aan het rijkspersoneel. Besloten werd een herziening van deze regeling te bevorderen opdat te rekenen van 1 Januari 1955 de uitkering mede berekend wordt over het bedrag van de kindertoelage en de kindertoeslag dan wel van de kinderbijslag. Het bedrag, waarmede de vacantie-uitkering aldus wordt ver hoogd, zal echter, omdat dit deel van de uitkering is gebaseerd op een tijdelijke toe lage, toeslag of bijslag, ook slechts bij wijze van tijdelijke toelage worden toege kend. Voor het overige deel zal de vacan tie-uitkering van 1 Januari 1955 af als een veste toelage worden aangemerkt en een onderdeel van de pensioengrondslag uitma ken. Voorts ligt het in het voornemen de peildatum 1 Januari te doen wijzigen in 1 Mei. Tegen het opnemen van een minimum bedrag terzake van de vacantie-uitkering bestaat overwegend bezwaar Voor de rechtbank te Amsterdam heeft de sedert November van het vorig jaar ge detineerde 35-jarige P.T.T.-ambtenaar J. J. uit Amsterdam terechtgestaan, verdacht van verduistering van 341 en valsheid in geschrifte. De verdachte bekende dat hij van Fe bruari tot Juni 1953, toen hij plaatsver vangend beheerder van een bijpostkantoor te Nieuwendam was, giroformulieren had vervalst, waarop door verschillende perso nen en instellingen ten bate van het Ram penfonds bedragen waren gestort tot een totaal van 341. Dit bedrag was op zijn eigen girorekening bijgeschreven. De officier van justitie noemde dit „een schandelijk misbruik maken van vertrou wen ten koste van mensen, die het geld in de tijd van de watersnood wellicht harder nodig hadden dan de verdachte". De offi cier eiste een gevangenisstraf van een jaar waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger betoogde dat de verdach te het geld nodig had gehad voor zijn ge zin. Hij vroeg, gezien de lange tijd, die de verdachte in voorarrest heeft gezeten, on middellijke invrijheidstelling. De rechtbank willigde dit verzoek in. Op 20 April zal de rechtbank uitspraak doen. ..JA", ZEGT MIJN GASTVROUW. ..dat zijn alle typen kralen, die ik de laatste jaren heb gemaakt. Van elke vorm heb ik één kraal bewaard aan die lange sliert". Het zijn inderdaad heel wat vormen: ovalen, rondjes, driehoeken, bikkeltjes, spiraaltjes, wervels en allerlei gesty- leerde bloemen. Enkele jaren geleden begon Jenny Duller met dit werk. „Mijn man was mijn leermeester", zegt ze. Toen hij zich had omgeschakeld van schilder tot pottenbakker een kunstuiting, waar in hij zowel zijn voorkeur voor kleur, vormgeving en abstract werk kan uitle ven hielp ze wel eens mee. Daarbij kwam ze er toe nu en dan een sieraad voor zichzelf te maken en „duimpjes" van klei te kneden, platte vormen dus, met de duim in het midden iets uitge hold en aan de kanten onregelmatig verlopend Hiervan reeg ze een ketting en daar begon het mee. „Na een aarzelend begin werd ik wat brutaler en zo ontstonden er ge durfder vormen. Maar het moet primi tief blijven en het wezen van de klei, dus van aardewerk, behouden, dus om een voorbeeld te geven, geen gepolijst glas worden". Nu is Jenny Duller al een paar jaar bezig met dat werk, dat een dagtaak is geworden. „Ik kan veel meer evenwicht tussen vorm en kleur brengen dan in het begin. Steeds ben ik ook op zoek naar nieuwe vormen. De mooie glazu ren, die mijn man maakt, zijn een grote bron van inspiratie. Kijk maar eens naar deze kleur rose die brengt je als vanzelf tot enorme vormmoge- lijkheden". INSPIRATIE KRIJGT JENNY ook door bepaalde typen, die ze ontmoet. „Soms frappeert mij een verschijning en dan weet ik meteen welk sieraad ik voor haar zou maken. Een sieraad moet harmoniëren met de draagster en mag niet te veel op de voorgrond treden. Het dient om als het ware onopvallend het geheel te vervolmaken". Dan krijg ik een armband van lang gerekte stenen met kralen er tussen te zien, alle geregen op blank touw, dat bij dit aardewerk prachtig past, oorhan gers, die door de kleurencombinaties exotisch aandoen, soms aan Egyptische, soms aan Indiaanse sieraden doen den ken. Ze zijn eenvoudig van lijn en daar de kleuren aan de natuur zijn ontleend, geven zij nooit een „vals" effect. En steeds weer word ik door de originali teit van de ontwerpster verrast: er wordt mij een ceintuur voorgelegd van brede en smalle blokjes, afgewisseld met ronde kralen, kettingen van kapit telstokjes lopen door mijn vingers, ik bewonder snoeren van ringen met ron de kraaltjes gecombineerd. Haar werk is zeer oorspronkelijk vaak grillig en gedurfd, maar altijd speels en hyper- vrouwelijk. Sommige vormen, die een jaar of drie geleden niet gewild waren, worden nu veel gevraagd: men moet er aan wennen en dan wil iedereen ze. Thans zijn de sieraden van Jenny Duller in veel kunstnijverheidszaken te vinden. De charme er van ligt ook in de on gelijkheid van de onderdeeltjes. Geen Maranta kerekhoveana noemt men ook wel tiengebodenplant: normaal ko men op elk volwassen blad tien donker bruine vlekken voor en die vormen dan ook de attracttie van deze mooie sier- bladplant. Het is een sierplantje dat niet zo veel ruimte in beslag neemt en zelfs in een smalle vensterbank gekweekt kan worden. De volle zon kan ze beslist niet verdragen en daartegen dient men haar De Maranta of Tiengebodenplant. dus te beschermen. Een venster op het Oosten kan men voor haar als heel ge schikt beschouwene doch tegen tien uur in de morgen zal men haar daar toch ook al iets moeten beschermen. Overigens moet u niet menen dat ze wel ergens in een donker hoekje weg gestopt wil worden. Tegen de avond krullen de fraai ge tekende bladeren een beetje om en meent men dat het met de plant helemaal niet goed gaat; dat is zo haar natuurlijke eigenschap een soort slaaptoestand de volgende morgen zijn ze weer helemaal fris. De plant houdt van een vochtige atmosfeer en verlangt in de wintermaan den normale kamerwarmte; veel sproeien is dus wel gewenst. In deze tijd van het jaar kan men haar om de veertien dagen een weinig opgeloste kamerplantenkunst- mest geven; mors er niet mee op het blad. Zet de plant ook zo dat er niet tegen het blad gestoten kan worden; ze zijn er erg gevoelig voor en zullen dan direct dode bladpunten krijgen en dan is haar eigenlijke sierwaarde al verloren. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: In de strijd om de voorrang slaan de zoete broodbelegsels in ons land geen slecht figuur. Behalve uit het oogpunt van smaak is deze voorkeur moeilijk te verklaren, want ze zijn voor onze ge zondheid niet noodzakelijk en zeker niet onmisbaar. Het is zelfs zo, dat de gewoonte om voornamelijk zoetigheid op het brood te eten ongunstig kan wer ken, omdat men er dan niet toe komt waardevoller producten te gebruiken, zoals kaas, vis, vleeswaren en vruchten. Ruim daarcm naast de zoete brood- belegging een groter plaats in voor de hartige en frisse belegsels. Hartige beleggingen Bij hartige beleggingen denkt u waar schijnlijk in de eerste plaats aan vlees waren. U kunt deze klaar kopen, u kunt ze ook voor de verandering zelf bereiden. Beleg uw boterham met ge kookte nier of lever, met een restje van een gestoofd runder- of kalfslapje, eventueel met wat gebakken ui of ge hakte augurk er door. Leg ter verho ging van de smaak eens wat mosterd of ketchup onder het vlees. Wat u ook doet. zorg voor variatie: niet alleen door zelf te experimenteren met vlees als broodbelegsel, maar ook door eens een ander soort vleeswaren te kopen. Behalve kaas, die u waarschijnlijk wel regelmatig zult gebruiken, is er ook vis. De visaanvoer is op het ogenblik groot. Er zal dus voor ieders smaak wel iets te vinden zijn. Geeft u een visbo- terham mee aan de overblijvers, kijk de vis dan goed na op graten en vellen: zij kunnen veel van het genoegen vergal len. Vermijd het, hun te zoute vissoor ten mee te geven als er weinig drink- gelegenheid is, dus geen gerookte vis, maar liever gestoomde of niet sterk ge zouten. Heeft u er bezwaar tegen gra ten te zoeken, koop dan liever filets. Er zijn momenteel zowel bokking- ais scharfilets verkrijgbaar. Geef sprot, zo lang hij er nog is. een kans en denk eens aan gekookte visiever, gebakken hom en kuit. Honderdduizenden belastingplichtigen hebben van de minister van Financiën de gebruikelijke uitnodiging ontvangen vóór 15 April bij de belastinginspecteur aangifte te doen van het in 1954 genoten inkomen. Vergeleken bij vroeger is het aangifte formulier er wat eenvoudiger op geworden, maar het is toch nog altijd een stuk, waar mede de leek op fiscaal gebied niet altijd even gemakkelijk raad mee weet. Doordat men niet met alle bepalingen en voorschrif ten precies bekend is, gebeurt het herhaal delijk dat iemand een te hoog inkomen aan geeft, waardoor hij later meer belasting moet betalen dan strikt noodzakelijk v/as geweest. Het verdient dus wel aanbeveling tevo ren de bij het aangiftebiljet gevoegde toe lichting goed te bestuderen. Het i3 niet on dienstig op een enkel punt, waarmee nogal eens vergissingen worden gemaakt, de aan dacht te vestigen. Een belastingplichtige, die in 1954 krach tens een voor eigen rekening gesloten ka pitaalverzekering een of meer uitkeringen ontvangen heeft, moet de bedragen daar van niet ten volle als inkomen opgeven. Hij kan ermee volstaan slechts het in de uit kering begrepen interestbestanddeel als in komen te vermelden. Dat interestbestanddeel is van een tegen termijnpremie gesloten kapitaalpolis gelijk aan drie kwart percent van het verzekerde bedrag voor elk vol jaar, dat de polis heeft bestaan. De jaren vóór 1 Januari 1941 tel len niet mee. Overigens behoeft nooit meer dan 25 jaar in aanmerking te worden ge nomen. (Voor een koopsom-post geldt een percentage van anderhalf). Kan evenwel worden aangetoond dat 4 percent samenge stelde interest over de betaalde premiën respectievelijk gestorte koopsom tot een la gere uitkomst leidt, dan kan men de be lastingdienst verzoeken dat lagere bedrag als betaalbaar inkomen te beschouwen. Is na overlijden van de verzekerde totaal niet meer dan 200 gulden ontvangen, dan is dat bedrag voor de begunstigde belas tingvrij. Aftrekbaarheid van premies Een ander punt is de kwestie van de af trekbaarheid van premiën. Wie in 1954 premie heeft betaald voor een zuivere lijfrente (d.i. een renleverzeke- ring waarvan de uitkeringen afhankelijk zijn van het al dan niet in leven zijn van een of meer personen) of voor een kapi taalpolis voorzien van de fiscale lijfrente clausule (op grond waarvan het kapitaal ten tijde der uitkering zal moeten worden aangewend voor een Irjfrent-verzekering), mag volgens art. 16 van het Inkomstenbe- lastingbesluit 1941 de premie op zijn onzui ver inkomen in mindering brengen. Alleen moet er aan gedacht worden dat de aftrek baarheid aan grenzen gebonden is, die nauw samenhangen met de burgerlijke staat van de belastingplichtige en diens gezinsgrootte. De maximale aftrek bedraagt per jaar voor ongehuwden 600 gulden, voor gehuw den 1200 gulden, voor degenen die aan- i spraak kunnen doen gelden op aftrek voor 1 tot en met 3 kinderen 1500 gulden en tén- slotte voor belastingplichtigen voor 4 of moer kinderen 1800 gulden. Sedert 1954 is niet meer zoals voorheen het aantal kinde ren doorslaggevend bij de vraag om men 1500 dan wel 1800 gulden aan lijfrentepre mie van het inkomen mag aftrekken. Het per 1 Januari 1954 ingevoerde be lastingplan 1953 kent een vrij ingewikkelde regeling betreffende kinderaftrek. Zij komt er in het kort op neer, dat kinderen jonger dan 16 jaar steeds voor één tellen, maar dat kinderen van 16 tot 27 jaar al naar ge lang de omstandigheden fiscaal voor twee of drie gelden. Tenslotte is er ook nog het z.g. „Lucaskind". Zo kan het voorkomen dat men met twee nog op school gaande of studerende kinderen tussen de 16 en 27 jaar, er door de goede zorgen van de fis cus voor ieder van hen nog een of twee „fiscale kinderen" bij krijgt. In zo'n geval zal men niet, zoals dikwijls wordt gedacht, aan een aftrekbare lijfrentepremie van 1500 gulden gebonden zijn, maar tot 1800 gulden kunnen gaan. Hierin schuilt voor de belastingplichtige nog een extra financieel voordeel, want naast een hogere kinderaftrek geniet hij dan ook nog een hogere premie-aftrek, waardoor het inkomen dat voor de aanslag als basis zal worden genomen, nog verder verlaagd wordt. Het is uiteraard niet mogelijk in kort be stek alles wat met verzekering en fiscus te maken heeft te bespreken. Men informere in geval van twijfel of onzekerheid bij de maatschappij, waarbij men verzekerd is. ADVERTENTIE ,met ingebouwde fietsrok 54,50 T.T.T. van Top Tot Teen beschermd ADVERTENTIE ÏH DIVANBED M. STAALDRAAD MATRAS GEVULD LINNEN MATRASDEK BINNENVERENDE BOVENMATRAS compleet MET 10 JAAR GARANTIE VAN: Barteljorisstr. 13-17, HAARLEM De stichting „Het Merkartikel" heeft in een adres aan de leden van de Eerste Ka mer met klem verzocht, hét door de Twee de Kamer aangenomen wetsontwerp Be perking Cadeaustelsel alsnog te willen ver werpen. Als voornaamste bezwaren noemt de stichting: a. Door slechts het cadeaugeven van z.g. „branche-vreemde" goederen te verbieden en de korting- en geldzegelsystemen onge moeid te laten, zal de ontworpen regeling niet tot een sanering, doch tot een ver scherping van de concurrentie leiden. Kor ting heeft als concurentiemiddel alleen zin, wanneer zjj aan de consument regelmatig over een belangrijk deel van zijn aankopen kan worden verleend. Ondernemingen met een beperkt productenassortiment zijn dus op het cadeausysteem aangewezen. Door alleen dit laatste te beperken, trekt men de concurrentieverhoudingen scheef. b. Het voorschrift, dat een onderneming alleen die goederen als cadeau mag ver strekken, die van dezelfde soort zijn als de goederen die zij tegen betaling levert, komt neer op een scherpe achterstelling van de fabrikant bp de groot- en kleinhan del, die uiteraard uit een veel ruimer assor timent keus hebben. c. Juist op zijn belangrijke punten bevat het ontwerp een aantal zodanig vage ter men en begrippen, dat een omvangrijke ju risprudentie zal moeten zijn gevormd, al vorens de belanghebbenden enigermate we ten waar zjj aan toe zjjn. Bij een wet met zo zware strafsancties als de onderhavige moet dit als uiterst ongewenst worden be schouwd. Precisiewerkbij het kunstwerk, maar zie straks het resultaat. steentje is precies gelijk aan een ander, net als de blaadjes van een boom, die gelijkvormig en toch onderling zo ver schillend zijn. Hoe zo'n sieraad tot stand komt? Eerst kneedt Jenny de vormen uit klei, die dan gedroogd en biscuit gebak ken worden. Dan volgt het glazuren. Soms worden de kralen geheel in de glazuur gedoopt, soms komt er een penseel aan te pas, zoals bijvoorbeeld bij een oorbel verschillende kleuren zijn toegepast. Wanneer het glazuur wordt ingebak ken, moeten de kralen eerst op een metalen draad worden geregen, want zij moeten vrij van elkaar in de oven lig gen. „Bij dat werk helpt mijn man al tijd", zegt Jenny. „Wij bakken de kra len altijd zeer hoog, zodat ze tegen een stootje kunnen en niet zo gauw stuk vallen. En dan komt de laatste bewer king, die voor mij het prettigst is: het rijgen. Daarbij kan ik het kleuren schema vaststellen en dan voel ik voort durend de spanning in me, als ik het sieraad onder mijn handen zie groeien". MET EEN GUITIGE BLIK naar haar man zegt ze: „En tot slot komt de critiek. Dat is een vaste gewoonte van ons. Zonder een blad voor onze mond te nemen becritiseren wij eikaars werk, zodat de stukken er wel eens afvliegen. Wij vinden niet altijd dezelfde dingen mooi, maar als je eikaars argumenten hebt aangehoord en er een paar dagen over hebt nagedacht, ga je het anders bekijken en waarderen". Scheppend vermogen heeft Jenny Duller in hoge mate en eenzijdig is ze allerminst. Aanvankelijk wilde zij zich geheel aan de litteratuur wijden en verschillende van haai- gedichten wer den gepubliceerd. Ook nu komt het wel voor, dat ze midden onder haar werk plotseling een paar aantekeningen maakt: de begin- of kernregels van een gedicht. Haar grootste liefde heeft ech ter haar tegenwoordige werk, dat haar een bijzondere artistieke voldoening geeft. TINEKE RAAT

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13