Een stuk koloniaal verleden herleeft in de Verenigde Staten Werphengelwedstrijd 17 April op IJmuidens strand Kostbaar openlucht-museum Kort en bondig Williamsburg herrijst met Rockefeller-dollars Het nieuwe puntenraadsel Voor jonge hersens DONDERDAG 7 APRIL 1955 23 Over 2 jaar kernreactor van lO.OOOkw. in Nederland? Suikertentoonstelling in Amsterdam Nieuwe boten voor de Westerschelde-veren Gegevens gevraagd over Ooievaars Goederentrein ontspoord nabij Geleen Zeepieren maken een hele reis Tante Els feliciteert Scheepvaart (Van onze correspondent in Washington) Waarom heeft .föhn D. Rockefeller Jr 65 millioen dollar (dat is 247 millioen gulden) uitgegeven om een historisch stadje in Virginia weer op te bouwen? Dat stadje heet Williamsburg en het ontleent zijn naam aan de Nederlandse stadhouder Willem de Derde, die in 1688 Koning van Engeland werd. Men spreekt wel van de restauratie van Williamsburg, maar eigenlijk heeft zich hier een veel ingrijpender operatie vol trokken: niet minder dan 442 gebouwen, die te modern waren om historisch te wor den genoemd heeft men afgebroken, achttien huizen heeft men verplaatst. Op het terrein, waar het achttiende eeuwse Williamsburg zich bevonden heeft, zijn 66 kolo niale huizen hersteld en 84 huizen, waarvan alleen de grondvesten nog over waren, zijn herbouwd op de oude fundamenten. Tot die „nieuwbouw" volgens historische gegevens, behoren de twee voornaamste gebouwen van het stadje: het capitool en het paleis van de gouverneur en wanneer men thans door Williamsburg loopt, onder gaat men een eigenaardige sensatie. Men ziet dan namelijk het centrum van Enge- lands voornaamste kolonie in Amerika, zoals dat er inderdaad in de 18e eeuw moet hebben uitgezien. Toen immers waren die gebouwen óók nieuw! Een bezoek aan Williamsburg is bijzon der interessant. Iedere toerist, die naar Amerika komt, zou het op zijn program ma moeten zetten. Voor de Amerikanen is deze plaats bijna een nationaal bedevaarts oord geworden. Doch daarover verderop, wanneer ik terug kom op de vraag, waar om Rockefeller zo enorm veel geld aan deze herbouw heeft besteed. Dat men Williamsburg heeft doen her rijzen, lijkt mij volkomen verantwoord. Wat zich hier in Amerika's verleden heeft afgespeeld was zo belangrijk, dat men dit stukje nationale grond gerust mocht her scheppen in een openluchtmuseum, zo kostbaar als nergens ter wereld wordt ge vonden. Maar één ding moet mij toch van het hart: wanneer men deze gloednieuwe „achttiende-eeuwse" gebouwen ziet, dan heeft men aanzienlijke moeite zich in het verleden in te leven. Ik merkte reeds op, dat die nieuwheid iets authentieks heeft: zo moeten Washington en Jefferson deze gebouwen ook gezien hebben. Voor de mens van heden echter is dat nieuwe in oude stijl nogal ongeloofwaardig en weinig overtuigend. Een gebouw in de stijl van twee of driehonderd jaar geleden moet er voor ons gevoel kennelijk oud uitzien, wil len we er aan geloven. Een bewijs mis schien, hoe vrijwel iedereen vast zit in zijn eigen tijd en zich niet dan met veel moeite werkelijk kan verplaatsen in het verleden. Historische grond Genoeg gephilosopheerd! Laten we terugkeren tot Rockefeller's millioenen en de vraag waarom zij terecht zijn uitgegeven aan de herbouw van Wil liamsburg. Deze plaats is in het grootste deel van de achttiende eeuw de hoofdstad geweest van de uitermate belangrijk geworden ko lonie Virginia. De Engelse dichter Michael Drayton heeft Virginia „het enige paradijs op aarde" genoemd, doch de 120 Engelsen die daar in 1607 een nederzetting gingen vormen, zullen het met die definitie wel niet eens zijn geweest. In 1608 waren er nog maar 53 kolonisten in leven. Men was er heen getrokken om Indianen te bekeren, om goud te vinden en om de Noordwestelijke doorgang te ontdekken. De Jamesrivier bleek echter geen water weg naar de Stille Oceaan, goud was er niet en de Indianen bleken lastig en ge vaarlijk. Pas toen men succes begon te hebben met de verbouw van tabak, brak een betere tijd aan voor de kolonie. Dat was ongeveer tien jaren na het moeilijke be gin. De koning, naar wie die eerste kolo nisten de rivier en hun eerste nederzetting genoemd hadden (Jamesrivier en James town) bleek echter het tabaksverbruik niet gunstig gezind. Hij achtte het roken slecht voor ogen en neus, schadelijk voor de hersens en gevaarlijk voor de longen. De meerderheid in Engeland trok zich van dit koninklijk oordeel echter niets aan en dat kwam Virginia ten goede. Het was in dit Jamestown, dat in 1619 reeds een vertegenwoordigende vergade ring bijeenkwam. Dit was het eerste de mocratische lichaam in de nieuwe wereld en zowel voor de democratie als voor de onafhankelijkheid van Amerika is Vir ginia van groot belang geworden. Op het einde van de zeventiende eeuw besloot men een nieuwe hoofdstad te bou wen. Jamestown lag op een eilandje. Over al in de omgeving waren moerassen waar de malaria-muggen welig tierden en in de zomer was het hier ondragelijk warm. Men koos voor de nieuwe hoofdstad een wat hoger gelegen terrein op een afstand van ongeveer 11 km. Daar bevonden zich reeds een plantage en een kerk en in 1693 was daar een universiteit geopend waar Wil lem en Mary van Engeland (onze Willem de Derde dus) het patronaat over hadden aanvaard (William and Mary-college). Williamsburg werd gebouwd volgens een simpel en mooi stadsplan. De stad zou zich uitstrekken tussen twee polen: de universi teit enerzijds en het Capitool (Eerste en Tweede Kamer) anderzijds. De millioenen van Rockefeller zijn goed gebruikt. De architecten, binnenhuiskun stenaars en tuin-ontwerpers, die Williams burg hebben doen herrijzen, waren zeer deskundig. Men heeft inventarislijsten en plattegronden geraadpleegd teneinde zo ge trouw mogelijk een reconstructie ten uit voer te kunnen brengen. Prachtig zijn de tuinen bij het paleis hersteld, de bomen zijn geschoren op achttiende eeuwse ma nier en de bloemen zijn de bloemen uit die tijd. Ook de kleine huizen zijn een bezich tiging zeer waard. Men kan achttiende eeuwse dranken drinken in een herberg, men kan brood zien bakken en schoenen zien maken op ouderwetse manier en bij de gevangenis kan men zich voor de grap „aan de kaak laten stellen". Voorspel van de revolutie Engeland kreeg ernstige moeilijkheden met de koloniën, toen het om de belasting heffing te vergemakkelijken een zegel wet uitvaardigde. Op iedere acte, scheeps papier, krant enz. zou voortaan een zegel moeten worden geplakt, dat een bepaald bedrag kostte. Het was vooral Patrick Henry, die zich in het Capitool te Williamsburg heftig tegen deze wet verzette. Het is altijd moei lijk om uit te maken, waar een revolutie begint, doch de welsprekende Henry ver tolkte ongetwijfeld het revolutionnaire ge voel van die dagen. En hij was niet de enige. In 1776 namen Virginia's wetgevers unaniem de „rechten van de mens" aan, een staatsstuk opgesteld door George Mason. Hierin werden vrijheid van godsdienst, persvrijheid en vrije verkiezingen als fun damentele mensenrechten omschreven. Te- De burgemeester van Groningen heeft daar de rijdende tentoonstelling „Het atoom, hoop van de toekomst" officieel ge opend, die ook reeds in Amsterdam en Den Haag is geweest. De directeur van het na tuurkundig laboratorium te Groningen, prof. dr. H. Brinkman, verklaarde dat de gehele Nederlandse energieproductie van het ogenblik gelrjk is aan de energie van twintig atoombommen. „Indien wij kans zien een oorlog te voorkomen", zo zei hij, „zijn'de atoombommen een prachtige reser ve van opgespaarde energie om te gebrui ken voor vreedzame doeleinden". Prof. Brinkman verwachtte dat over twee jaar de eerste proefreactor in Nederland in ge bruik zal worden gesteld: een kernreactor met een capaciteit van 10.000 kiloWatt, be doeld als hulpmiddel bij verdere onderzoe kingen. Hij meende dat vijf jaar later de eerste reactor in een electrische centrale opgesteld zal zijn. De snelle ontwikkeling van de toepassing van atoomenergie is noodzakelijk wegens de slinjtende steen- koolvoorraad, ook in ons land. vens werd hierin gestipuleerd, dat het militaire gezag ondergeschikt diende te zijn aan het burgerlijke. Deze „Bill of Rights" is later de basis geworden voor de eerste tien amendementen van de Amerikaanse grondwet. In het voor-revolutionnaire Williams burg zijn dus belangrijke dingen gebeurd. Hier hebben George Washington, Thomas Jefferson, Patrick Henry en Richard Henry Lee gedebatteerd over politiek, maar hier hebben zij ook de feestelijke recepties be zocht in het paleis van de gouverneur. Zij hebben er gedanst op het bal, zij hebben naar de paardenrennen gekeken en zij heb ben in het stadje allerlei dingen gekocht, die zij voor hun plantage nodig hadden. Rockefeller heeft eer van zijn dollars. Voor Amerika is dit een toeristenoord van de eerste rang geworden. Een oord tevens waar men zich bezinnen kan op wat dit land groot heeft gemaakt. Op 15 April wordt de derde internatio nale suikertentoonstelling in het RAI-ge- bouw te Amsterdam geopend door de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt. De tentoonstelling draagt sterk een in dustrieel karakter. Veertig percent der to tale oppervlakte wordt ingenomen door machines van de suiker producerende, verwerkende industrie en de verpakkings industrie. Van de totale standruimte wordt 35 percent ingenomen door stands, waar producten van de suiker verwerkende in dustrieën worden tentoongesteld. Nieuw is de deelneming van de Neder landse Vereniging van Glucosefabrikan- ten, die op de tentoonstelling de belang rijkheid van deze uit zetmeel vervaardigde en voor verschillende doeleinden onmis bare zoetstof onder de aandacht brengt. Voorts zal het ontkleuringsprocédé, dat een belangrijke rol speelt bij de suikerfa- bricage, worden gedemonstreerd. Leraren en enkele der beste leerlingen van vakscholen zullen demonstraties ge ven in het decoreren van gebak. Ook voor de broodbakkerij is op de tentoonstelling een plaatsje ingeruimd. Voor deelneming aan de vakwedstrijden worden alleen die banketbakkers toegela ten, die reeds eerder prijzen hebben ge wonnen in wedstrijden. Er hebben zich reeds 140 candidaten aangemeld. In een' speciale afdeling „Van suyker- broot tot soetigheit anno 1855" zullen de bezoekers kunnen zien hoe een eeuw ge leden het snoepgoed werd gemaakt. Tijdens de tot 26 April durende tentoon stelling zullen twee congressen worden gehouden, namelijk van de cacao- en de suikerverwerkende industrie. Dezer dagen zijn in de sleeptunnel in Wa- geningen geslaagde proeven gehouden met een model van de nieuwe, honderd meter lange veerboten voor de veren over de V/ester-Schelde tot de bouw waarvan de Zeeuwse Staten vorig jaar besloten. De plannen worden thans aanbestedingsklaar gemaakt. De schepen zullen nog aan merkelijk breder worden dan oorspronke lijk de opzet was, waardoor zij nog meer auto's zullen kunnen vervoeren. Het is noodzakelijk, dat er voor deze schepen die in 1957 of begin 1958 in de vaart kunnen worden gebracht nieuwe en brede fui ken komen te Vlissingen en Breskens. De directeur der Provinciale stoomboot diensten heeft machtiging ontvangen, per soneel van „De Schelde" aan te trekken om, met dat van de eigen dienst, zo snel mogelijk alle schepen van de provinciale vloot na te zien, opdat in het drukke sei zoen de kansen op moeilijkheden en stag natie zo gering mogelijk zijn. De afdeling Natuurbescherming en Land schap van het Staatsbosbeheer heeft in 1950 een onderzoek ingesteld naar het aan tal ooievaars in ons land. Het aantal van 312 bewoonde nesten in 1939 was in 1950 teruggelopen tot 64. Uit gegevens van late re jaren bleek dat de ooievaar in Limburg en Zeeland niet voorkomt en in Noordhol land en Utrecht slechts in gering aantal Het meest komt de ooievaar voor in het gebied der grote rivieren en in de drie Noordelijke provinciën, het meest in Drente. Dit jaar wil de afdeling Natuurbescher ming en Landschap opnieuw een onderzoek instellen naar het in Nederland voorkomen de aantal ooievaars, waarvan de achteruit gang veroorzaakt wordt door ontginning, ontwatering, intensieve bodemexploitatie en door de jacht in het buitenland. Hierbij wordt de medewerking gevraagd van allen die belang stellen in de ooievaarsstand. Daar sinds 1950 geen onderzoek is ver richt wil men bij de afdeling Natuurbe scherming en Landschap van het Staats bosbeheer, J. M. Kemperstraat 3, Utrecht, ook gaarne inlichtingen hebben over de ja ren 1951 tot en met 1955, met opgaaf van gemeente, omschrijving van plaats en soort van het nest (paal, boom of dak), het aan tal eieren en het aantal uitgevlogen jongen. Treinverbinding met Lutterade gestremd Omstreeks half elf gisterenavond is tus sen Geleen en Lutterade een goederentrein ontspoord. Drie wagons kwamen buiten de rails te staan. De treinen van en naar Maastricht rij den thans via Heerlen. Er is een pendel dienst ingelegd van en naar Beek, Bunde en Geleen-Lutterade. Deze bussen doen alle stations aan, die de trein normaal ook aandoet. De N.S. verwachten dat vanavond een spoor zal zijn vrijgemaakt. DE HENGELAARS bevolken dagelijks de IJmuidense Zuidpier. Met hun zee- en werphengels zijn ze daar te vinden; soms bij tientallen, veelal echter bij honderden. Honderden, die hun wormen „levend aas, meneer, het beste" in de paviljoens van de heer Ramerman, „De Strekdam" of het paviljoen van de heer Verswijveren, „De Zuidpier" komen halen. Die wormen hebben, wan neer zij door die Amsterdammer, de Haarlemmer of de IJmuidenaar aan de haak worden geschoven, al een hele reis achter de kronkelende rug. In een houten bak ko men zij met twee duizend tegelijk van Den Helder ge reisd, waar een meneer aan de Bassingracht er zijn be roep van heeft gemaakt: „pierenkweker". In de achter kamer van zijn woning verblijven die pieren bij duizen den in de kweekbakken. En dagelijks is Pierenpiet, zoals men in Den Helder de pierenkweker kent, op de wadden achter de Helderse haven te vinden. Waar hij nieuwe pieren zoekt. Die pierenhandel - eigen lijk een service van de za ken - geeft voor de heren Verswijveren en Ramerman in de wintermaanden van de enthousiaste hengelaars uit binnen- en buitenland heel wat aanloop. De heer F. W. Jansen-Kok, voorzit ter van de Haarlemse Hen- gelaarsbond, die af en toe eens komt kijken hoe zijn leden zich gedragen op de Zuidpier, was daar gisteren ook bij en enthousiast heeft hij ons verteld van de zo gegroeide sport van het zeevissen op de IJmuidense Zuidpier. Vorig jaar is er dan wat last geweest, toen Rijkswaterstaat een ultima tum stelde. De pier werd namelijk door de hengelaars verontreinigd met aas en visresten en Waterstaat dreigde met sluiting. De heer Jansen-Kok heeft toen de definitieve sluiting van de pierweten te voorkomen. Hij heeft alle Nederland se kranten verzocht een be richtje op te nemen, waarin een beroep werd gedaan op de Nederlandse hengelaars om de pier niet langer te verontreinigen, te besmeu ren en voor het door Rijks waterstaat benodigde ver keer onbegaanbaar te ma ken. Binnen veertien dagen tijds is de reorganisatie doorgevoerd en wanneer men thans op de Zuidpier kijkt: geen fiets en geen vuiltje. De hengelaars heb ben zich zelf en elkaar op gevoed. Begin vorig jaar kon de chauffeur of man van Rijkswaterstaat, die een opmerking over de ver- keersobtakels of de veront reiniging maakte, een pak slaag krijgen - in ieder ge val minstens enige nare uit drukkingen. Thans is dat voorbij, kan de heer Jan sen-Kok trots meedelen. Werphengelwedstrijd Er is nu laatst wel veel ophef gemaakt van de eer ste zeewedstrijd door een groep artisten op de Zuid pier, maar de beoefenaars van de moderne hengelsport met de werphengel hebben vorig jaar al een onderlinge wedstrijd op de pier gehou den en dit jaar staat een tweede wedstrijd met ruim zeventig deelnemers om de wisselbeker op het pro gramma. De werphengelwedstrijd wordt gehouden op Zondag 17 April, wanneer de deel nemers 's morgens om half tien op het strand tussen de semafoor en de Zuidpier op de daar uitgezette baan bij elkaar zullen komen. Er zal op afstand en op doel- schijven worden geworpen en tot besluit gaan de deel nemers de pier op om „het geleerde in de practijk te brengen" en nog een visje te verschalken. De heer P. E. Willemsen van de Boter markt te Haarlem is thans bezitter van de wisselbeker. Hij zal deze met hand en tand moeten verdedigen, daar ernstige concurrenten zich als deelnemer voor de wedstrijd hebben aange meld. f. DONDERDAG, 7 April 1955. Beste kinderen, v Eindelijk is de lente dan toch gekomen en we hebben de afgelopen dagen allemaal genoten van het warme zonnetje. Overal zie je de jonge groene blaadjes aan de bomen en struiken verschijnen en je kunt je bijna niet meer voorstellen dat een goede week geleden alles nog wit zag van een plotselinge sneeuwbui. Maar April heeft nog die verraderlijke „r" in zijn naam en dat moet ons nog zeggen, dat er ons nog wel iets anders te wachten staat voor de maand om is. We zijn nu echter erg blij met wat we genoten hebben en dat is al plezierig genoeg. Ons plaatje van de week is ook al in lentestemming: een houtduif op haar nest. Ik weet niet of jullie wel eens zo'n duif gezien hebben in het bos? Het is namelijk een aanmerkelijk grotere vogel dan een gewone duif, dus op het eer ste gezicht vergelijk je hem niet zo gauw met de kleine, sier lijke duif, die we bij de huizen gewend zijn, maar als je dit plaatje goed bekeken hebt, dan herken je in het bos vast wel een houtduif - als zij zich laat zien tenmin ste! En na dit lente plaatje en -praatje is hier m'n eerste brief. WIELRENNER is erg verheugd over zijn prijs. Wat leuk hè, dat nu al je moei te eens beloond werd. Voor de Paasdagen zul je je boek wel in huis hebben, denk ik. Ga je nog uit in de Paas-vacantie of blij ven jullie gezellig thuis? Van MARJA M. kwam een leuke prentbriefkaart met de beste wensen voor de Paasdagen. Dank je wel, kleine meid en van hetzelfde hoor! Inderdaad GOUDOOGJE, in het vorige puntenraadsel was een „r" vergeten, maar ik heb bij niemand daarvoor een fout ge rekend, dus jullie hadden allemaal gelijk. Ik vind echter, dat je de raadsels erg goed oplost. Als je zo doorgaat, win je vast nog eens een mooi boek. Van HARDLOPER kwam deze keer een kort briefje. Je hebt het natuurlijk druk gehad met het Paas-rapport Gelukkig heb je een hele vacantie vóór je om uit te rus ten. Fijn, dat de cijfers allemaal zo goed waren. Veel plezier met de Paasdagen, hoor! REPELSTEELTJE had vast niet ver wacht, dat haar tekening zo mooi in de krant zou komen. Maar dat valt mee, hè? Natuurlijk mag je die twee grappige hon den ook tekenen, maar ik kan je niet be loven, dat elk plaatje van jou in de krant zal komen. Nu wil je nog iets weten over de puntenraadsels. Je hebt nu de eerste van de nieuwe ronde opgelost. Zo'n ronde bestaat uit vier raadsels. Aan het eind van de ronde tellen we de punten op die je voor elk raadsel gekregen hebt en wie dan het hoogste aantal heeft, wint een mooi boek. Begrepen? Doe je best maar dan win jij ook vast wel eens de prijs. MARJANNEKE stuurt alleen de oplos sing van het raadsel en schrijft daarbij nog even gauw, dat ze de Paasdagen naar oma gaat. Dat zal fijn zijn, meisje! Ik kan me voorstellen, dat je je al bij voorbaat ver heugt op die feestdagen. Veel plezier, hoor! Tot besluit is hier WOELWATER, die niet inziet wat haar fout was uit het vorige raadsel. Nu kind, dat was alleen een taal fout, die je niet had behoeven te maken. Zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten, luidde het spreekwoord en jij schreef ver trouwt met een „d". Dat was dus niet in orde, begrijp je? Was je Paas-rapport in orde? Paddestoelen komen nè de zomer meestal, dus op het ogenblik zal er geen enkele te vinden zijn. Waarom vraag je dat? Dit was het laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). ELFJE POETSGRAAG, die volgende week Woensdag haar verjaardag hoopt te vieren. Veel geluk en een plezierige dag, nicht. oooocooooooooooooooooo Deze keer een bijna geheel aardrijks kundige puzzle. Dus haal de atlas er maar bij! Hier komt het: x land in Zuid-Amerika x plaast in Zuid-Arabië x plaats in West-Duitsland x rivier op Java x woonhuis in groot gebouw x plaats aan het IJselmeer x rivier in Duitsland x rivier op Sumatra x meer in Zuid-Afrika. Als je alle woorden goed gevonden hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een veel gebruikt woord van dit ogenblik. Doe je best, het raadsel is weer tien punten waard! T. E. De oplossing van het vorige puntenraad sel is: „LENTEZON" (lasteren, verlegen, genodigd, lantaarn, vergeten, tegenzin, naaldbos, verhalen). Puntentelling: Woelwater 8, Wielrenner 9, Goudoogje 8, Marjanneke 8, Hardloper 9, Repelsteeltje 9. BINNENLAND De staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mej dr. A. de Waal. heeft ten departemente geïnstalleerd de advies-commissie voor de in te stellen staatsexamens paedagogiek. Haar taak zal zijn het ontwerpen van een reglement en programma's voor in te stellen staatsexa mens in de paedagogiek en van een over gangsregeling met betrekking tot de rechten, toe te kennen aan hen. die in het bezit zijn van de door de Vereniging tot Bevordering van de Studie der Paedagogiek verkrijgbaar gestelde akten paedagogiek A en B. De aanvrager van een halve premie voor de bouw van een woning in de vrije sector moet verklaren, dat hij voor de woning geen andere geldelijke steun in welke vorm ook van overheidswege ontvangt of zal ontvangen. Het verstrekken van hypo thecaire leningen door gemeenten of een ander openbaar lichaam wordt ook be schouwd als het ^verlenen van „andere gel delijke steun". Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank van 4 April blijkt, dat het saldo van de banken met f88 millioen is verminderd tot f496 millioen. In eerste instantie zijn deze gelden in de chartale om loop terecht gekomen. De bankbiljetten- circulatie vermeerderde met f72 millioen tot f.3599 millioen. Daarnaast is het tegoed van de schatkist met f21 millioen versterkt tot f 603 millioen. De netto deviezenreserve heeft een gering daling ondergaan met ruim f 3 millioen tot f 1558 millioen. De goud voorraad bleef ongewijzigd op f3023 mil lioen. De president van de Rotterdamse recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort ge ding, dat de Gereformeerde Kerk in Syno daal Verband te Gouda aanhangig had gemaakt tegen een uitgetreden groep, de Gereformeerde Gemeente Gouda.. De vorde ring van eiseres, dat de koster, die tot de uitgetreden groep behoort, de woning bij de kerk zou verlaten, werd niet toegewezen. De oude korenmolen „Assumburg" te Nieuw Vossemeer behoeft dringend restau ratie. De totale herstelkosten zijn begroot op f23.637. De gemeenteraad heeft een sub sidie toegezegd van f2757, mits ook de pro vincie in de kosten bijdraagt. De Nederlandse neuro-physiologe dr. Ingeborg Pauw zal op 9 April in Londen in het huwelijk treden met dr. Jaime Villareal, eveneens een neuro-physioloog. Dr. Pauw en dr. Villareal, die een broer is van de ambassadeur van Columbia in Londen, zijn beiden werkzaam in het „Brentwood Hospi tal" in Middlesex. De spoedcursussen ter opleiding voor de akte onderwijzer, die zijn bestemd voor hen, die een HBS. gymnasium of een MMS heb ben doorlopen, zijn oo 1 April begonnen. De belangstelling heeft de verwachtingen verre overtroffen. Het aantal deelnemers bedraagt ongeveer 2000. Aan de kantonrechter in Arnhem rar. G. J. van Brakel is op zijn verzoek per 1 Augus tus eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de door hem in rechterlijke betrekking bewezen diensten. Tijdens graafwerk voor de in aanbouw zijnde ambachtsschool te Beilen, hebben arbeiders zes gouden armbanden en vier gouden munten gevonden, daterend uit de tweede eeuw. De goudwaarde wordt ge schat op f450 per stuk. Het postmuseum in Den Haag heeft een nieuwe afdeling in voorbereiding welke na de lopende expositie „oude brieven en post merken" zal worden geopend. Deze nieuwe uitstalling is gewijd aan de werkzaamheden op de grote postkantoren. In een historisch overzicht wordt getoond hoe de steeds was sende brievenstroom grote problemen heeft geschapen bij de dagelijkse sorteerarbeid. Maquettes met honderden figuurtjes laten zien, hoe deze arbeid tegenwoordig is ge organiseerd. Op Maandag 25 April zal de afsluiting en bewaking van de overweg in de spoorlijn AmersfoortZwolle aan de Hoogstraat in de gemeente Nijkerk worden opgeheven en door een automatische knipperlichtinstal latie worden vervangen. Voor de 76ste Ünicollecte ten bate van de scholen met de Bijbel hebben 750 plaat selijke comités thans f325.356.07 bijeen gebracht. Vorig jaar werd f292.653,57 ver zameld. Alcyone, 5 v .Pto Alegre n. Rio Grande do Sul. Algenib, 5 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alnati, 5 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alhpard, 5 y. Bahia n. Rio de Janeiro. Ampenan, 6 te Port Soedan. Amsteldiep, 5 v. Genua n. Port Said. Amstelpark. 5 v. Bremen n. Hampton Roads. Amstelstad, pass. 5 Wight n. Glasgow. Aalsdijk, pass. 5 Vlissingen n. New Orleans. Abbedijk, 5 te Boston. Abbekerk, pass. 5 Ouessant n. Antw. Alhena, 4 v. llheos n. Antwerpen. Blommersdijk. pass. 5 Gibraltar n. Marseille. Boissevain. 3 v Penang n. Mauritius. Bonaire, 5 v. Paramaribo n. Georgetown. Borneo. 6 v. Bahrein n. Bombay. Caltex The Hague. 6 Rotterdam. Charis, 6 v. New York te Curasao. Caltex Leiden, pass- 6 Algiers n. Rotterdam. Cradle of Liberty, 12 Port Said verwacht. Daphnls. 6 te Georgetown. Dordrecht, 5 v. Londen n. Liverpool. Drente. 5 v. Barcelona n. Rotterdam. Dalerdijk, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Dordrecht. 8 Stanlow verwacht. Eemdijk, pass. 5 Azoren n. Havanna. Elizabeth b. pass. 5 Lands End n. Dordrecht. Eos, 5 v. Lissabon n. Palermo. Friesland (SSM). 6 v. Rotterdam n. Huelva. Falco, 5 te Lissabon. Groote Beer, 7 Southampton verwacht. Helicon. 6 te New York. Hoogkerk. 6 te Mombasa. Ilos. 6 te Malta. Kertosono, 5 v. Beira n. Mombasa. Lekhaven, 5 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Lieve Vrouwkerk. 5 v. Aden n. Karachi. Lombok, 5 v. Seattle n. Portland Oreg. Loppersum, 5 v. Ceuta n. Port Talbot. Nieuw Amsterdam, 5 te Istanboel 6 v. Istanboei naar Athene. Oostkerk, 3 v. Kobe n. Yokohama. Oranjestad, 5 v. Aruba n. Pto Limon. Orestes, 6 te Rotterdam. Peperkust, 5 v. Bordeaux n. Dakar. Prins Alexander, 8 te St. John. Prins Joh. W. Frlso. 6 v. Rotterdam te Antw. Prins Philips Willem, 5 v. Dakar n. Bordeaux. Prins Willem v. Oranje, 6 te Halifax. Papendrecht, 6 v. Rastanura n. Suez 26 Algiers verwacht. Pendrecht, 9 Trinidad verwacht. Sliedrecht, 6 te Finnart. Schie, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Sirrah, 6 Rotterdam verwacht. Sloterdljk, 5 v. New Orleans n. New York. Tamo, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Taria, 6 v. Rotterdam op de Theems. Teucer, 5 te Djibouti. TJipanas, 6 ie Buenos Aires. Trompenberg, 5 te Hamburg. Themisto, 11 Rotterdam verwacht. Waal, 5 te Rotterdam. Waterman, 5 550 m. N. Fayal. W. Alton Jones, 10 Mena el Ahmadi verw. Wleldrecht, 14 Port Said verwacht. Willemstad, 5 te Amsterdam. IJsel, 5 100 m. Z. Kp. Finisterre. Zaan, 6 Gent verwacht. Zeeland (SSM), 6 v. Kopenhagen n. Blyth. Zijpenberg, 6 te Gravesend. KLEINE VAART Anna b, 6 v. Algiers te Bona. Arnoudspolderpass. 5 Kp. Finisterre n. R dam. Audacia, 6 v. Antwerpen te Stockholm verw. Advent, 5 v. Frederiksund n. Nakskov. Amigo, 5 v. Dublin n. Londonderry. Annie, 5 v. Cork n. Belfast. Arienoldus G, 5 v. Barrydock n. St. Malo Arctic, 5 v. Rotterdam n. Londen. Bab T, 1 te Manchester. Bree Helle, 5 van Rotterdam n. Lor.den. Barendsz, 5 v. Avonmouth n. Port Talbot. Barracuda, 7 v. Gothenburg te Rotterdam verw. Bestevaer, 6 v. Amsterdam n. Hull. Binnenhaven, 6 v. Rouaan te Casablanca verw. Birmingham, verm. 6 v. Amble n. Rotterdam. Brcm, 5 v. Oporto n. Antwerpen. Coolsingel, 6 v. Antwerpen n. Rotterdam. Corrie b, 6 op de Theems. Crescendo, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Carpe Diem, 5 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Coolhaven, 5 v. Duinkerken n. Rouaan. Dollard, 5 v. Malmö te Gothenburg. Deneb, 5 v. Duinkerken te Rotterdam. Deni, verm. 6 v. Antwerpen n. Vejle. Diligentia, 6 v. Isle of Grain te Kingslynn. Driebergen, 5 v. Newross te Swansea. Eminent. 5 v. Londen te Norwich. Eibergen, 6 v. Antwerpen te Roterdam. F.ncarnacon, v. Rotterdam te Hamburg verw. Evertsen, 5 v. Newburg n. Londen. Eljo, 5 van Rouaan naar Ayr. Ferocia, 5 v. Brest n. Quimper. Fiducia. 5 v. Maassluis n. Boston. Faternité, 5 v. Swansea n. Bayonne. Gaastei land, 5 v. Goole n. Kingslynn. Hast IV, 6 v. IJmuiden n. Caen. Hast V, 7 v. Guernsey te Gent verw. Hec Vinces, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ida Pieter, 5 v. Milfordhaven n. Poortershavon Ingeborg, 6 v. Gdynia te Antwerpen. Inspecteur Mellema, verm. 7 v. Rotterdam naar Malmö. Joost, 2 te Aberdeen. Jaba, 6 v. Rotterdam n. Kalmar. Keyser, 5 v. St. Brieuc n. Preston. Kortenaer, 5 v. Roscoff n. Portsmouth. Lucerne. 6 v. Poole te Rotterdam. Larix, 3 van Bayone n. Londen. Lies. 5 v. Londen n. Middlesboro. Marcella, 6 v. Gonfreville te Rotterdam. Mathew. pass. 5 Suni n. Billingham. Mercurius. 6 v .Rotterdam te Stockholm verw. Mulan, 6 v. Londen te Rotterdam. Muphrid N, 6 v. Gent te Antwerpe nverwacht. Markab N. verm. 6 v. Lissabon n. Famagusta. Menkar N. 5 v. Bordeaux n. Fedalah. Misland, 5 v. Graneemouth n. Rotterdam. Mies. 5 v. Cork n. Marans. Mlrzam N. 5 v. Casablanca n. Rouaan. Muphrid N, 6 v. Gent te Antwerpen verwacht. Nautilus, 5 v. Sheerness te Rotterdam. Nieuwland, 5 v. Rotterdam n. Leith. Nij en burgh, 5 v. Rotterdam n. Kingslynn. Nassauhaven, 7 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Nottingham, 5 v. d. Tyne n. Delfzijl. Odille R, 5v. Rotterdam n. IJmuiden. Oosterburgh, 5 v. Stockholm te Rotterdam. Pavo, 1 te Londen. Ponto, 4 te Garston. Perregaux, 5 v. Casablanca te Agadir. Ruby, 5 v. Londen te Dublin. Rijnhaven, 8 v. Duinkerken te Casablanca. Silvretta, verm. 6 v. Rotterdam n. Kopenhagen Stieotje Mensinga, 5 v. Alexandrië n. Boston. Swift, 5 v. Rotterdam te Oslo. Sambre, 5 v. Parijs te Rotterdam. Senior, 5 v. Vestervik te Rotterdam. Spirit, 5 v. Rotterdam n. Boston. Start, 5 v. Ipswich te Rotterdam. Soemba, 5 v. Gothenburg n. Londen. Spolanda. 6 v. Rotterdam n. Nantes. Statensingel, verm. 6 v. Newport n. Gent. Stella Maris, 6 v. IJmuiden te Londen verw- Tilly, 4 v. La Roebelle naar Bayonne. Taormina, 5 v. IJmuiden n. Goole. Tom v. d. Heide, 5 v. Rouaan te Casablanca. Tromp, 5 v. Middlesboro n. Avonmouth. Timo, 6 v. Rotterdam n. Londen. Tinda, 5 v. Rotterdam n. Delfzijl. Vigilanter, pass. 5 Kp. Roca n. Frederikstad. Vlieland. 5 v. Parijs n. Roeneby. Westersingel, 6 v. Wicklow te Port Talbot. Westpolder, verm. 6 v. Lissabon n. Oporto. Zuldland, 5 v. Cork n. P»nl»"iy. Zeevaart, 5 v. Rs;t:.-am r.. ilariingen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15