De praktijk der Nederlandse visserij samen met goed-toegeruste wetenschap Zomerstoffen K. TUSSEN Beverwijk viert de tiende Bevrijdingsdag met groot feest rThalia- f8 Een weelde van 2." p. M. j Per 1 September gaat Beverwijk zijn gemeentelijke HBS openen Schoolvoetbalcompetitie in Velsen Woensdag begonnen wsqwhi STRAKS AAN DE STRANDWEG Soms maakt een Laboratorium een betere marinade dan de vakman Imam Ahmed van Jemen weer op de troon HAIRCORD VISTRA NYLON ARTISTIEK H Dj Bouwkas hielp al 5000 woningen bouwen Beverwijkse narcissen voor Duitse Paastafels Heemskerk Haarlemse ambtenaar in arrest DONDERDAG 7 APRIL 1955 21 Geen gehoorzaal Zijn zoon joeg oom op de vlucht ■J 23 Raad deels ongerust over tekort van f 200.000 Inlijsten van foto's 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Nieuwe begraafplaats wordt opengesteld CHU gaat leden werven In „De Oranjeboom" werd weei gebridget Eerste lustrum van plattelandsjongeren Koopvaardij en marine gaan helpen bij de „Walvissenstudie" Verdacht van verduistering (Van een redacteur) ALS ER NIET WEER WAT TUSSEN KOMT zal het Centraal Laboratorium voor Visseriionderzoek, dat als een weinig aansprekende geel-stenen kolos in de bocht van de Strandweg te IJ muiden is verrezen, op of om de eerste Juni offi cieel geopend worden. Voor die tijd echter zal er in de laboratoriumzalen en in de boekerij al gewerkt worden door de verschillende takken van wetenschappe lijk visserij-onderzoek, die hier uit alle hoeken van het land samenkomen onder een dak, (lat niet alleen zo veel mogelijk allen tezamen dekt, maar dat bovenal een arsenaal van technische apparatuur verbergt, waarmee de wetenschap der Nederlandse visserij bepaalde duidelijke achterstanden snel kan inlopen. Dat tegen die tijd ook de nieuwe onderzoekingstrawler „Willem Beukelszoon" in de vaart kan zijn, is uiteraard geen toevalligheid - het wijst er op, dat het Neder land ernst is met de visserij en dat zowel de varende als de verwerkende sectoren van het bedrijf een research-apparaat achter zich krijgen, dat op zijn taak berekend is. Het contact tussen wetenschap en be drijf is in de afgelopen jaren waarin dus overal in het land plukjes van de weten schappelijke staf verstrooid waren, niet al te stevig geweest. Nu het laboratorium naar Umuiden komt als een eenheid, die zowel dc Helderse als de Utrechtse, de Haagse als de Amsterdamse sectoren van de visserij wetenschap omvat, kan dit zo hoognodige contact veel inniger worden en zullen de laboratoriummensen meermalen in de hal len, de fabrieken en de visruimen hun ken nis toetsen aan de praktijk. Soms zullen ze het beter weten, soms zal het bedrijf hen wat kunnen leren en pas dan is de weten schap vergroeid met het bedrijf, dat ze dient. Onderzoek met Spoorwegen Wat de apparatuur betreft, die meegeno men wordt en bovendien nog aangeschaft, is het Centraal Instituut voor Voedselon- derzoek, het Utrechtse CIVO de meest om vangrijke nieuwe bewoner van het Centraal Laboratorium. Dit instituut, dat zich dag In dag uit bezig houdt met de meest uit eenlopende problemen van vriezen en koe len, conserveren en roken, ijzen en dus óók de bacteriologie vaak een hand reikt, krjjgt nu eindelijk eens de kans de visaanvoer Vlak naast de deur te hebben. Het zal eindelijk eens kunnen beginnen aan een onderzoek van het transport van vis en haring, waarbij de Nederlandse Spoorwegen graag hun medewerking op voorhand hebben toegezegd, zodat dan uit de doeken gedaan kan worden, boe de vis zich in de wagens gedraagt, wat het kwa liteitsverlies is tussen IJmuiden en de grens en wat er tegen dat kwaliteitsverlies te doen is Datzelfde geldt natuurlijk voor een on derzoek in de afslag, waar veelal zonder ijs wordt afgeslagen: het CIVO zou graag we ten en dat in het directe belang van de visserij welke kwaliteitsverliezen daar van het gevolg zijn, zoals er daarnaast nog legio andere omstandigheden tussen het moment van het legen van de boks en het bakken van de haring meespelen, die in het nadeel van de kwaliteit werken Dit CIVO, dat nu negen man personeel telt, zal zijn taak zien uitbreiden en daar door meer mensen nodig hebben de ruim te in het Centraal Laboratoruim hield daar overigens al rekening mee en het Instituut kan zeker verdubbelen. Hang of tunnel? Een geheel apart en nieuw project van het CIVO, waar men in Utrecht nog niet aan toe is gekomen, wordt het roken van haring of vis. Daartoe zal er het crediet moet nog worden goedgekeurd, maar er is goede hoop, dat dit gebeurt niet alleen een bokkinghang volgens de traditionele opbouw worden neergezet in een apart ge bouwtje terzqde van het laboratoriumcom plex, maar er komt óók een rooktunnel. De praktijk heeft nog niet duidelijk uitgewe zen, welk dezer beide systemen het beste en meest rendabel is de wetenschap wil dat nu wel eens haarfijn uitzoeken. Betere laboratoriumharing Zo is er meer. Het slaat echter allemaal vroeger of later terug op de praktijk der visserij. De rookproeven bijvoorbeeld zullen verschillende bedrijven op een ander spoor brengen dieper het binnenland in komen er nog vele bepaald achterlijke toestanden voor en proeven met marinades of con serveermiddelen kunnen de fabrieken uiter mate nuttige diensten bewijzen, zoals trou wens in het verleden ook wel overtuigend bewezeni is. Dat daarbij voorkwam, dat het laborato rium een betere, een „lekkerder" zure ha ring voortbracht dan een op dit punt toch echt niet domme inlegger, heeft enigen in dit vak aan het denken gezet. Sinds het s Het nieuwe Centrale Visserijlaborato- rium aan lJmuidens Strandweg moge uitstekend geoutilleerd zijn, er ontbreekt naar onze smaak één belangrijk onder- deel in dit trefpunt der Nederlandse visserij (dat toch niet alleen een tref- j punt voor de mensen der wetenschap wil zijn). Men heeft een ruimte verge- j ten. waar lezingen, filmvoorstellingen of j andere bijeenkomsten gehouden kunnen worden. Terwijl er een pracht van een ruimte voor aanwezig is: de zolder bo- j ven het hoogste deel van het gebouwen- complex. In de wetenschap, dat begin volgend jaar in IJmuiden een interna- j tionale visserijconferentie zal worden j gehouden, lijkt het ietwat vreemd, dat hieraan blijkbaar nog geen aandacht is besteed. ADEN (Reuter) De enige dagen ge leden afgezette koning van Jemen, de 61- jarige Imam Ahmed, heeft, volgens te Aden ontvangen berichten, met hulp van zijn zoon en bevriende stamhoofden de troon in Taez weer kunnen bestijgen. Zijn broer en opvolger, de 48-jarige Seif el Is lam Abdoellah, die hem had verdreven, is op zijn beurt op de vlucht gejaagd. Troepen onder leiding van Ahmed's oud ste zoon, Emir Seif el Islam Mohamed el Badr, brachten de eenheden, die Abdoel lah steunden, een nederlaag toe, waarna Imam Ahmed te paard, met ontbloot zwaard als teken van vredelievendheid, van het fort El Oerdhi te Taez, waar hij ge vangen had gezeten, temidden van de jui chende bevolking naar zijn paleis terug keerde. Eerder was gemeld, dat de troepen van Abdoellah te Taez en Rahida in hun kazer nes door een woedende menigte werden belegerd. Enige groepen zochten haar toe vlucht in het Britse protectoraat Aden. Abdoellah is naar verluidt, op de vlucht naar Riad in Saoedi-Arabië. ADVERTENTIE in Zeer mooie popeline voor blouses in pastelkleuren vanaf KOMT U OOK EENS KIJKEN? SNELLIUSSTR A AT Vraagt IJmond-zegels Bijna twee uren van discussie had de Beverwijkse gemeenteraad er gisteravond voor nodig, om tot het stichten van een gemeentelijke HBS te komen, hoewel de raadsleden in principe reeds met het voorstel accoord gingen. Van bijna alle zijden werd het voorstel van harte toegejuicht, alleen rezen er bij diverse fracties bedenkingen over het jaarlijkse tekort van zo'n twee ton. De heer Koger (AR) wilde alleen dan met het voorstel accoord gaan, wanneer de momentele urgentie kon worden bewezen. Hij vond de in het voorstel verstrekte op gave van het Centraal Bureau voor de Statistiek wel wat eenzijdig en zag graag ook nog een sociologisch rapport. Deze afgevaardigde verbond aan het voorstel een idee om, indien dit nodig mocht blijken, ook een Protestants-Christelijke H.B.S. op te richten. Ook de subsidie kwam ter sprake, namelijk die voor leerlingen betaald wordt, die studeren aan een middelbare bijzondere school buiten de gemeente. De technologische zaal van het nieuwe visserijlaboratorium toonbeeld van moderne zakelijkheid. CIVO zo direct naar de praktijk toewerkt, is de waardering voor dit instituut duide lijk gegroeid. Dat men soms ook op nieuwe toepassingen van vis komt, zal niemand verbazen. Het zou bijvoorbeeld denkbaar zijn, dat het CIVO, al dan niet in opdracht, een gerookte conserve voor het forum van het bedrijf brengt. Theoretisch kan het heei goed. Het vriezen en koelen is een terrein apart geworden. Een wijd en deels nog onontgon nen gebied, dat moeizaam door de weten schap wordt doorvorst en waar ettelijke na tuurlijke barricades zijn te overwinnen voor deze wetenschap achter de waarheid is. Vier precisiekoelkasten Ook hier een stevig samenspel met de praktijk, want als het CIVO straks in IJmuiden begint in vier nieuwe precisie koelkasten uit te zoeken, hoe haring en vis zich gedragen bij +5, 0 en 5 graden Cel sius dan zouden er spijkers met koppen ge slagen kunnen worden over de juiste koel- temperatuur voor haring, die op het ogen blik op minus vijf graden wordt aangeno men, maar waarvoor geen andere verkla ring gegeven kan worden dan die van de ervaring. Ook voor verse vis is zulk een onderzoek hijzonder belangwekkend, want een paar graden verschil kan de houdbaarheid soms verdubbelen. De precisiekoelkasten hebben ettelijke cellen, die elk afzonderlijk gekoeld kunnen worden en daarbij tot op een halve graad of minder kunnen worden afgesteld. Als er dan eens een jaar lang op deze wijze „proefgekoeld" is, zal er heel veel aan het licht zyn gekomen, denkt men zo. Linoleum in de smidse Het gebouw zelf is zo goed als klaar. Het linoleum komt in de smederij, on danks het Homerisch gelach, dat deze vloer bedekking al heeft opgeleverd, de tegels komen in de technologische zaal en aan de ingang wordt hard gewerkt aan wat ver fraaiing het hoge deel van het complex is verdeeld in nette kamertjes en de grote re bibliotheek, waar iedereen, die zich over de visserij wil oriënteren vermoedelijk wel kom zal zijn en in de lange, lage vleugel naar het Westen blinken de kranen al en zijn de schilders reeds met de afwerking bezig. Biologen en technologen zullen hier zon der twijfel een rustig en goed geoutilleerd werkterrein vinden voor hun research, dat de visserij wil dienen in alle voorkomende vormen en gelegenheden. Een bedrag van 25.per jaar per leer ling vond hij wel erg laag. De heer Schröer (K.V.P.) hield een breedvoerig betoog over de noodzakelijkheid van deze school die hij niet bewezen achtte. Hij ver geleek Beverwijk met andere gemeenten, die ongeveer dezelfde beroepen-structuur hebben en die een middelbare school be zitten, die door een zeer klein percentage van het totaal aantal leerlingen werd be zocht. Ondanks de gegevens van het C.B.S. bleef er twijfel bestaan. Waarom nu? Een tegenstrijdig geluid liet zijn fractie voorzitter, de heer D e W e y e r horen, die direct vóór het voorstel wps, indien het college maar duidelijker accentueerde dat het nu reeds noodzakelijk was een HBS te stichten. Hij diende een amendement in, dat tot doel had de bijzondere en openbare mid delbare scholen gelijk te stellen, althans wat de subsidie betreft en wil in deze zin dat een bedrag, gelijk aan de kosten per leerling aan de gemeentelijke H.B.S., on der aftrek van reeds toegestane subsidies door het rijk, zou worden betaald voor ADVERTENTIE Speciaal adres voor het Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - IJmuiden riool-afvoerrecht" werd op voorstel van wethouder Alberda naar een volgende ver gadering verschoven. Woonwagenkamp verhulst De verplaatsing en verbetering van het woonwagenkamp brachten mevrouw Allan en de heer Koger in 't geweer, die bei den het bestaande kamp hadden bezien en er eenparig hun afkeuring over uitspraken. De heer D e B o e r (P. v. d. A.) vond het nieuwe terrein naast de rioolwater-zuive ringinstallatie nu niet je „dat", maar wet houder Vessies deelde mee, dat het geen permanent kamp betekende en dat er van het gevraagde crediet a 52.600.na tien jaar nog zeker 30.000 over zou blijven, hetgeen de heer Koger in twijfel trok. Op vragen van vele zijden wist de wet houder te vertellen, dat er een mooi tegel pad, goede sanitaire voorzieningen, verlich ting, vuil-afvoer en verzorging van het ter rein op het programma stonden, zodat het nieuwe woonwagenkamp een „voorbeeld voor heel Nederland" zou worden Een evenzo betreurenswaardige toestand wordt nu ook verholpen door 33.000. toe te staan voor verbetering en moderni sering van het gemeentelijk opslagterrein aan de C. H. Moensstraat. Een grote erger nis, vooral voor de omwonenden wordt hiermee weggenomen. Enkele andere voorstellen werden met hamerslag afgedaan, zoals een voorstel tot wijziging en aanvulling van het Algemeen Ambtenarenreglement, het toekennen van subsidie aan de R.K. H.B.S. en het bouwen van een gymnastieklokaal nabij de Groene- laan. De notulisten en secretarissen van commissiën uit de raad zullen voortaan een zelfde vergoeding ontvangen als de raads leden. Ook het voorstel tot wijziging van het verplaatsingskostenbesluit voor onder wijzend personeel werd zonder stemming aangenomen. Conform het voorstel werd mevr. J. M. de JagerVan Mensch te Krommenie benoemd tot lerares in de handwerken aan de gemeentelijke huis houd- en industrieschool. leerlingen aan Bijzondere Middelbare Scholen. Van de zijde van het college berichtte toen wethouder Niesten (Kath.) dat er een supplement op het voorstel was ge maakt, dat het amendement impliceerde, zodat dit na de vele sprekers in de tweede ronde kon worden opgeschoven tot de vol gende raadsvergadering. De reizende kinderschaar, die voortaan in de gemeente op school zou moeten gaan, was eveneens een onderdeel van het ur gentie-plan en werd uitvoerig door de raadsleden Romunde (P. v. d. A.), Schröer (K.V.P.), Koger (A.R.). mevr. Allan (V.V.D.) en De Ruiter (C.H.U.) besproken. (De C.P.bJ. was door ziekte niet vertegenwoordigd). Na re- en dupliek was alleen de heer Schröer tegen en de rest voor, zodat per 1 September de gemeentelijke H.B.S. met de eerste klas gaat beginnen. Het agenda-punt „nieuwe verordening Het Beverwükse comité „Viering Bevrijdingsdag" dat Woensdag zijn officiële pro gramma kon aankondigen, heeft eer van zijn werk: Beverwijk krijgt een goed en fors opgezet feest voorgeschoteld op de tiende vijfde Mei. De nieuwe algemene begraafplaats „On- derlangs", te Castricum, wordt Donderdag 14 April opengesteld. Het gedeelte van de begraafplaats, bestemd als kerkhof ten be hoeve van de katholieke parochie van Ma ria ten Hemelopening te Bakkum, zal dan door de herder van deze parochie, pastoor J. de Wit, plechtig worden ingewijd. Door spaarders van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten werden reeds meer dan 5000 eigen woningen gebouwd. Ook in Heemskerk bestaat voor het werk van de Bouwkas een grote belangstelling en de plaatselijke afdeling telt ongeveer honderd leden. Teneinde deze instelling nog meer be kendheid te geven werd Woensdagavond in zaal Dam een openbare vergadering ge houden, waar de heer van Brero, inspec teur buitendienst van de bouwkas, het één en ander heeft verteld. Er zijn thans ruim 500 gemeenten aangesloten en tot nog toe werden ruim vijfduizend woningen door spaarders gebouwd. Door middel van kleurendia's kregen de aanwezigen een indruk, welke soort wonin gen er kunnen worden gebouwd, waarna door de heer Van Brero nog vele vragen werden beantwoord. De viering begint 's morgens om 8 uur met het gebruikelijke jeugdappèl bij het monument in het Westerhout door de ge organiseerde jeugd en de sportjeugd. Van 8.15 uur tot 9.00 uur is er een ré- veillemars door de Beverwijkse Harmonie en sportjeugd, eindigende in een défilé voor het gemeentebestuur in „Scheybeeck" Van 8.15 uur tot 12.00 uur komt de „hots- knotsknobbeltocht", een soort van gan zenbordspel voor de georganiseerde jeugd in de omgeving van de Oostertuinen met als centraal punt de Wilgenhoflaan. Om half tien zullen door het gemeente bestuur in „Scheybeeck" aan alle kinderen die in 1945 geboren zijn, herdenkingsbor den worden uitgereikt. Deze borden tonen een meisjesfiguur, die haar armen hef fend, de vrijheid tegemoet gaat. Dezelfde voorstelling wordt uitgebeeld in het vuur werk van 's avonds als sluitstuk. In de Grote kerk is 's morgens om 10 uur een herdenkingsdienst, waarin zullen spreken ds. F. C. Willekes, ds. Alb. Vis en ds. J. M. Meijer. Van gemeentewege, dus buiten het co mité om, zal op alle scholen om half twaalf aan alle leerlingen een blijvend aanden ken aan deze tiende Bevrijdingsdag wor den uitgereikt. Van half één tot kwart over één wordt met vertegenwoordigers van besturen van alle plaatselijke verenigingen, die zich hebben gemeld, een burgermaaltijd ge houden, waarbij burgemeester mr. H. J. J. Scholtens als tafelpraeses zal fungeren en ir. A. H. Ingen Housz, de president-direc teur van Hoogovens, een tafelrede zal uit spreken. Om half twee en om half vier worden in het KSA-gebouw twee kindervoorstel lingen gegeven door het gezelschap „Puck" met „Jacht op een pony", die te kwart over vijf eindigen. In het gemeentelijk sportpark is er van 13.0014.15 uur een handbalwedstrijd; om twee uur maakt de Beverwijkse Harmo niekapel een muzikale rondgang, die naar het sportpark leidt, waar tussen half drie en half vijf een voetbalwedstrijd wordt gespeeld tussen Volendam en een combi natie-elftal van De Kennemers, Bever wijk, DEM en Wijk aan Zee, opnieuw ge volgd door een muzikale rondgang van de Harmonie. Te zeven uur 's avonds komt dan het openluchtspel „De weg omhoog" op „Wa tervliet" aan de orde, waarna het sympho- nieorkest „Hoogoven Kunstkring" van 20.30 tot 22.00 uur in de Grote kerk een concert geeft met medewerking van de heer G. J. Moed, organist. Het toneelgezelschap „Puck" verzorgt van 20.00 uur tot 22.30 uur in het KSA- gebouw de opvoering van „Het weder zijds huwelijksbedrog" door Pieter Lan- gendijk. De Beverwijkse Harmonie, die om tien Op de Woensdag in Beverwijk gehouden omvangrijke bloemenveiling werd het grootste deel van de gele narcissen ge kocht voor export naar Duitsland. Het „geel" bracht hoge prijzen op, een goede bos Carlton haalde ter veiling 95 cent en de gele „King Alfred" gold f 1 per bos. Op de Woensdagavond gehouden jaar vergadering van de Beverwijkse C.H.U. heeft de voorzitter, ds. Joh. Jansen de le den voorgesteld om zo spoedig mogelijk het ledental op te voeren: „Ieder lid werve er drie bij", aldus de predikant. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester wezen op een rustig jaar. De beschrijvingsbrief voor de algemene ver gadering werd besproken en tot afgevaar digde naar deze algemene vergadering in Amsterdam werden benoemd mevrouw E. Frölich-Hoenderdos en de heer B. de Boer. uur nog weer een muzikale rondgang be gint, brengt het publiek naar het vuur werk, dat om elf uur op 't terrein Arends- weg-Zuid ingang Florastraat en Popu lierenlaan) wordt ontstoken. Daarna kan het publiek zich nog wat vermaken tot des nachts één uur bij het Lunapark op het Kuenenplein, welke vermakelijkheden tot en met Zaterdag 7 Mei zullen blijven. Te Wijk aan Zee Het Bevrijdingsdagprogramma voor Wijk aan Zee is uiteraard van veel bescheidener omvang. Daar wordt 's morgens het feest te negen uur geopend door herauten, waarna er een rallye voor kinderen is. De kinderen krijgen 's middags in „De Zon" een operette voorstelling en later maakt „Arion" een muzikale rondgang. Des avonds volstaat men in de bad plaats met een cabaretvoorstelling met bal na. De Heemskerkse bridgeclub „De Oran jeboom" hield een bridgedrive, waarvan de uitslag was: Groep A: 1. Koopman-De Jong, 40 pnt.; 2. Spijker-Flentge, 38 pnt.; 3. dames Spij- !«ér-Flentge, 38 unt.; 4. Muyen-v. d. Wel, 35 pnt.; 5. de heer en mevrouw v. d. Lee, 29 pnt. Woensdagavond waren de Plattelands jongeren van de Hollandse Maatschappij van Landbouw bijeen om het vijfjarig be staan der afdeling te vieren. De voorzitter, de heer Jac. Kranendonk, bracht in zijn openingswoord de wens tot uiting dat na deze jubileumavond vele leden zouden toetreden tot de afdeling. De presidente van de bond van Platte landsvrouwen, mevrouw van Weelderen, bood haar gelukwensen aan en schonk de vereniging een bloemstuk. Het feestprogramma werd door de le den zelf verzorgd. Onder buitengewoon gunstige weersom standigheden zijn Woensdag de jeugdige schoolvoetballers gestart, sommige zelfs met rugnummers. Velen kwamen even op het sportveldencomplex aan de Tolsduinerlaan een kijkje nemen en onder hen zagen we o.a. wethouder De Boer en diens ambtenaar voor de sport, de heer T. T. G. Smakman. Onder de beproefde leiding van oud-voet ballers en (of) nog actieve voetballers als Van der Lugt, Akkerman, Broekhuizen en Wey, hadden de wedstrijden een sportief verloop. Er was slechts één dissonant en deze gold nog niet eens het verloop van een wed strijd, doch een vrij ernstige beenwonde, welke een speler van de St. Joannes ULO opliep. De heer Bakker was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Op deze eerste dag bleek, dat nog lang niet alle elftallen ingespeeld waren en dat de krachten nog al eens sterk uiteen liepen. Vooral tussen de St. Franciscusschool en de School met de Bijbel, alsmede tussen de Jan i Campertschool en de Comitéschool was het een spelletje van kat en muis. Zeer tot genoegen van het publiek moes-1 ten een tweetal wedstrijden door strafschop- j pen worden beslist. In de D-afdeling behaalde het vierde elf- j tal van de Nijverheidsschool de grootste overwinning, namelijk viernul. Tot de rust gaf de Elout van Soeterwoudeschool goed j partij, toen was de stand nog nulnuL De uitslagen waren: Afdeling D: St. Joannes ULO 2—HBS 3 1—0; Creutzbergschool 3Kohnstamschool I 10; W. de Zwijgerschool 3—Nijverheids- I school 5 41; Elout van Soeterwoudeschool Nijverheidsschool 4 04. Afdeling E: Emmaschool—Brederodeschool 20; H. HartschoolAdolf v. Nassauschool 01; MoerbergschoolJan Ligthartschool 00 (Moerbergschool *.vint), Julianaschool Ossendorpschool 22 (Ossendorpsch. wint); Comité-schoolJan Campertschool 17; Theo Thyssensschool—Mamixschool 41; St. FranciscusschoolSch. met de Bijbel 10 0; St. Liduinaschool 2P. Vermeulen- school 1—3; St. Liduinaschool—Insingersch. 1—4. De "werkgroep walvisonderzoek" der T.N.O. heeft zich tot de rederijen gewend met het verzeok, aan ieder schip twee exemplaren van een brochure van prof. dr. E. J. Slijper over een verzoek om mede- j werking aan Nederlandse zeevarenden voor het waarnemen van walvissen, te doen toe komen. In deze brochure wordt uiteengezet, waarom en op welke wijze het onderzoek naar walvissen moet geschieden. Sedert Nederland namelijk in 1946 weer met de walvisvaart is begonnen, is ons land lid van de „international whaling commission", die er voor wil zorgen dat de walvissen- stand or een zodanig peil blijft, dat ook in de toekomst de walvisvaart kan worden beoefend. Dergelijke regelingen moeten berusten op een grondige kennis van de levenswijze der dieren, aldus prof. Slijper. De walvis varenden landen hebben dan ook de ver plichting op zich genomen aan het weten- schapoelijk onderzoek mee te werken. E=»n van de onderzoekingen, waaraan Neder land zal deelnemen, is de bestudering van de trekbewegingen der dieren. Belangrijk is vooral een nauwkeurige kennis over de plaatsen waar de antarctische walvissen zich in het winterseizoen (onze zomer) be vinden. Behalve van de redersvereniging is ook steun verkregen van de chef van de ma rinestaf. De schepen van de Koninklijke Marine bevinden zich namelijk dikwijls op routes die door koopvaardijschepen zelden of nooit worden bevaren. ADVERTENTIE (bet theater met de beste films) SCHITTEREND PAASPROGRAMMA Vrijdag 8 uur. Zaterdag en Zondag (le Paasdag), 7 en 9.15 uur Esther Williams - Van Johnson in de spectaculaire super-technicolor EASY TO LOVE (Een meisje om te stelen) Een romantisch en muzikaal filmwerk met een sensationeel watercircus- festijn! De beste Esther Williams-film die U ooit heeft gezien! Maandag (2e Paasdag) 7 en 9.15 uur, Dinsdag en Woensdag 8 uur Robert Taylor - Ann Blyth - Stewart Granger in DE ZWARTE PAREL in kleuren! Opgezweepte hartstochten tijdens een zeereis vol verschrikking Een groots en machtig filmwerk Zondagmiddag (le Paasdag), 3 uur: „CASSIDY IS OPSTANDIG" Maandagmiddag 2e Paasdag), 3 uur: Johnny Weismuller in TARZAN'S VLUCHT Donderdag a.s. in één speciale voorstelling DE FORSYTE SAGE Een boeiend filmwerk naar de beroemde roman van Galsworthy. Sinds enige dagen bevindt zich een 41- jarige ambtenaar van do rijksbelasting dienst tc Haarlem in arrest onder verden king enige duizenden guldens te hebben verduisterd ten nadele van een eerste-hulp- bij-ongelukken-vereniging en een bouwfonds te Haarlem. De verduistering, welke voor de E.H.B.O.- organisatie, waarvan de verdachte pen ningmeester was, ongeveer drieduizend gulden en voor het bouwfonds, waarvan hij tweede penningmeester was, duizend gul den zou bedragen, zou gedurende een reeks van jaren zijn gepleegd. Beide organisaties hebben bij de politie aangifte gedaan toen bij een accountants onderzoek onregelmatigheden in de boeken was gebleken. De verdachte heeft een be kentenis afgelegd. Van het geld, dat hy te eigen bate gebruikte, is niets meer over. Hij is ingesloten en inmiddels voor de offi cier van Justitie geleid.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19