Sinds Vrijdag zit er weer In het IJmeidense leven Juist op tijd voor Pasen Veren igingsvaria nieuwste FALCON GERARD VAN PRAAG P. Krab Donderdag 25 jaar administrateur Vishandelvereniging Honderden aanvragen voor huur strandhuisjes werden afgewezen ARTISTIEK uit de IJmond Echtpaar Pronk al in IJmuiden Mét hélicoptère op „Watervliet" Beverwijk Castricum Jlex JJieatec Oud-trainer HUT sprak 19 Paas-ure in de Ichthuskerk Driekamp gewichtheffen ,Er veranderde heel waf Geslaagde ouderavond Jan Campertschool Grote belangstelling voor Paaswijdingssamenkomst Jan van Hemsbergen in Nijl-marathon Amsterdamse kunstenares trad op voor Katholieke meisjes Paaswijdingsdienst in de Evang.-Luth. Kerk Causerie voor „Suomi"-athleten DONDERDAG 7 APRIL 1955 OPGEWEKT EN VOL GOEDE MOED voor het nieuwe strandseizoen, dat met het mooie weer van de laatste dagen in feite al geopend mag heten, hebben de strandpachters en bewoners van de strandhuisjes de opbouw van het stadje aan de zee, ook dit jaar weer vierhonderd huisjes met daar- ïet het groene hc igade, aangepakt heeft de strandwachtpost op de stenen muur van de Zuid- tussen de vier grote paviljoens met het groene hoge gebouw van de IJmuider Redding Brigade, aangepakt. De politie pier al laten optrekken en getrouw geeft de klok het tij< van hoog en laag water aan. Enige maanden lang heeft het leven daar bij de voet van de pier wat traag geklopt. De hengelaars en een enkele stranclwandelaar kwamen er langs en alleen de paviljoens „De Strekdam" en „De Zuidpier" waren nog open om de gasten te ontvangen. Thans is het viertal weer geheel ontwaakt met de komst van de huisjes- bezitters. Mevrouw Pronk uit Amsterdam woont er zelfs al weer in haar witte gebouwtje; de wagens met meubelen en onderdelen voor de huisjes trekken af en aan door de smalle „geul" en de ijstentjes, winkelkeetjes en de rijwielstalling met parkeerplaats worden al weer schoon gemaakt voor het beginnende zomerseizoen. Een seizoen, dat heel misschien met Pasen al volop kan draaien, wanneer de zon maar even wil meewerken en de regen wegblijft. Het strand en de pier blijven door de jaren heen hun aantrekkelijkheid behouden voor een ieder. Een dag, waarop het water een behoorlijke temperatuur voor de badlustige strandbezoeker heeft is aus beslist nog geen vereiste voor een goed begin van het strand seizoen. Dat komt later wel weer. DONDERDAG is men aan het IJmui- dense strand begonnen. Agent Padmos was er als een \tin de eersten bij om zijn woninkje op de zanderige bodem op te trekken en op het terrein van de heer H. P. Verswijveren was meneer T. Krab zeker een van de snelsten om het strandhuisje op te bouwen. Volgende week hoopt hij er al in te wonen. Maar de snelste van elk voorgaand jaar en ook van dit jaar is weer mevrouw Pronk met haar man op het gebied van de heer P. Menger achter het paviljoen „Noordzee". De werkster was er gisteren al bij, het keukentje stond er glanzend en al geheel ingericht bij en sinds Zaterdag wonen de Pronkjes er al weer. Meneer is gepensionneerd als expeditiechef en dus kunnen zij het er thans van nemen. Tot September hopen ze ook dit jaar weer te blijven. Van 1946 staan ze al elk jaar aan de Noordzee bij IJmuiden en daarvoor de oorlog niet meegerekend verbleven zij al een dertigtal jaren in het kamp, waar nu „Ons Buiten" staat. Van pakhuis tot stalling DE IN DE ZOMER tot rijwielstalling gepromoveerde loods van de heer F. A. Schellinger heeft dit jaar de eerste huisjes eigenaars op bezoek gekregen om de eigen dommen te inspecteren en uit te laden. Schellinger bergt daar duizenden brokken en delen van IJmuidense strandhuisjes; er staan deuren, vloeren, matrassen, vensters, zoek maar uit. Een voor een komen de eigenaren om hun spulletje, dat door een vrachtrijder voor een krats westwaarts wordt gereden om bij de fundamenten voor het nieuwe jaar afgeladen te worden. Schellinger is inmiddels ook al naar het plateau bij de Zuidpier verhuisd om er de zomerpost bij de stalling met op drukke dagen zo'n zes man personeel te betrekken. „Ons Buitennog stil BIJ „ONS BUITEN" de.bekende Am sterdamse kampeervereniging is het nog rustig. Zaterdag en Zondag zijn de eerste eigenaren uit Amsterdam overgekomen om de zaak weer eens te verkennen en de eerste aangewaaide zandhopen op te rui men. Er is wat geboend en gewreven en hier en daar zelfs al een lik verf uitgestre ken. Maar er woont nog niemand. Niet al leen uit een oogpunt van verkenning zijn die Amsterdammers van hun driehoog af gedaald om eens in hun huisje bij de pier rond te neuzen. Tijdens de gasschaarste door de staking herinnerden zij zich hun voortreffelijk geoutilleerde keukentje in het IJmuidense. Zij namen een retourtje en sjouwden het Buta-gasstel mee naar Amsterdam om er weer met genoegen van te kunnen eten. Bij de pachters: drukte DE STRANDPACHTERS zijn de schade van de laatste storm weer wat te boven gekomen. De heer Ramerman liet een nieuw plateau optrekken wat alleen al in de duizenden guldens liep en bij de heer H. P. Verswijveren van paviljoen „De Zuidpier" verrees ook een nieuwe om heining en is thans nog te zien hoe hoog het water toen heeft gestaan. In het pa viljoen is de vloer er nog enigszins van ontzet. Ook de heer P. Menger van pavil joen „Noordzee" heeft toen schade aan het gebouw gehad; trouwens wie niet, die iets op het IJmuidense strand had staan. Het water was dan niet zo woest en hoog als in de stormnacht van 1953, er is voor in de tienduizenden guldens schade geleden. DE HEER MENGER was nog bezig het plateau voor zijn zaak met behulp van enige assistenten op te bouwen. Binnen was het nog gelijkend aan de inhoud van een pakhuis, maar met de Pasen hoopt ook de heer Menger de strandgasten weer tot een zitje te noden. Dan zullen ook zijn strandhuisjes, die nu nog binnen staan op geslagen, weer in elkaar zijn gezet om te wachten op de eerste bewoners. In totaal plaatst de heer Menger negen huisjes voor de verhuur en moet hij een ieder, die thans nog om een huis verzoekt, schrijven, dat het IJmuidense strand wat dat betreft ge heel is uitverkocht. De belangstelling voor de huur van een strandhuisje was dit jaar er is maar een woord voor enorm. Ontelbare Duitsers (brieven zonder be taald antwoord) vroegen wat hebt u te „vermieten", allemaal maar „vermieten" en nog eens „vermieten". Toen de sneeuw er nog lag vielen de kaarten uit het bui tenland al bij de strandpachters in de bus. Uit Curacao er komen er twee bij Men ger uit Duitsland, uit heel Nederland, uit België en Frankrijk. De middenstanders, die door de zomer het stadje witte winkels bij het plateau bevolken, zijn ook al aan de slag gegaan. De letters komen er weer nieuw op te staan; er is al een streek wit gepresenteerd en de eerste voorraden gaan binnenkort over naar dit oord. Al te veel accommodatie kan het IJmui dense strand op dit gebied echter niet bie den. Goed, de heer Verswijveren beschikt over zes huisjes, Menger over liefst negen, de heer G. E. Gouda over drie en de heer Ramerman over een, in totaal negentien. Maar het dubbele aantal zou men ook in een seizoen bezet kunnen krijgen en he laas is er geen toestemming voor uitbrei ding te verkrijgen. Is dat een van de wensen, er zijn er meer: mochten we maar muziek maken op het strand, zeggen de pachters. IJmuidens strand zou nog meer aftrek hebben. De toiletten twaalf in twee rijen van zes zijn ook weer keurig hersteld en voor gebruik gereed. De monteurs en metselaars zijn er bij geweest om de door IJmuidens stenen gooiende jeugd en de stornf van vorig jaar geleden schade te herstellen en alles staat er thans weer fris glanzend bij. Het paviljoen „De Zuidpier" van de heer H. P. Verswijveren is trou wens ook verder gemoderniseerd. Het be drijf beschikt thans ook over twee toilet ten. DAAR OP DE terassen sprekend met oud IJmuidenaars kunt ge nog wel het een en ander horen over het IJmuidense strand van vroeger. Goed, er waren niet van dergelijke goed geoutilleerde pavil joens als er thans staan. Paviljoens, waar over tal van bezoekers uit alle gaten van Europa zelfs zeggen, dat zij in geen enkele Nederlandse of Belgische badplaats een beter en mooier paviljoen op het strand hebben gezien, dan dit viertal in IJmui den. Wat achter dat strand aan de boule vard moet liggen, ja, om eerlijk te zijn dat missen die toeristen wel erg. Er zijn plannen. Vroeger heeft badhuis In de Ichthuskerk aan de Snelliusstraat wordt Zaterdag 9 April van 8 tot 9 uur een liturgische avondstilte gehouden, als inleiding tot het Paasfeest, waaraan mede werking verlenen een kinderkoor en een zangkoor. Ds. J. A. Tiemens houdt een korte meditatie en gemeentezang plus en kele orgelsoli completeren de wijdings- stonde. Op 9 April houdt de L.K.V. „Leiden" een Driekamp in het gewichtheffen. De IJ.K.v. „Hercules" neemt, met o.a. „Haarlem" en „Leiden" aan deze wedstrijden deel. Voor de IJ.K.V. „Hercules" gaan de volgende ath- leten naar Leiden: C. Demmers, J. Keus, P. Uitendaal, F. Anthonissen en de kampioen van Nederland 2e klasse en 4e prijswinnaar van de nationale kampioenschappen le klasse, A. Keirsgieter. De wedstrijden beginnen om 8 uur ln de Jacobazaal van de „Burcht" in Leiden. ADVERTENTIE ontvingen wij een zending van de Dames en Heren Tweedjassen KENNEMERLAAN 100 TELEFOON' 5501 Vraagt zlchtzending List by de semafoor. gestaan en het heeV dat er een ernen geïnteresseerde TJmuide- *>esrtukking over een motorboot, de VOLGENDE WEEK DONDERDAG, de veertiende April, jubileert de in IJmuiden en vooral in de vishallen bekende heer P. Krab, voorzitter van de Nederlandse Zeevis- groothandelvereniging voorheen de IJmuider Vishandelvereniging IJmuiden. Voor hem zal het op die dag vijf en twintig jaar geleden zijn, dat hij verbonden werd als administrateur aan de toen twee en twintig jaar oude vereniging, waarvan hij thans sinds vorig jaar tevens voorzitter is. „Vijfentwintig jaar is geen lange periode in de wereldgeschiedenis, maar toch lang genoeg in de betrekkelijk jonge geschiedenis van de visserijplaats IJmuiden om tot de ontdekking te komen, dat zich in die jaren ver schillende belangrijke structurele wijzigingen in de zeevisgroothandel hebben vol trokken", zegt de heer Krab er van. Zijn carrière in het veelal woelige IJmuiden heeft tal van hoogtepunten gekend. Zijn verwachtingen voor de toekomst zijn, gezien de voortdurende bevolkingsaanwas en de gestadige uitbreiding van de vissersvloot in het land met moderne schepen en mits er geen wereldbrand uitbreekt, voor de zee visgroothandel zeker niet pessimistisch. P. Krab kwam als geboren IJmuidenaar in het begin van het leven weldra in aan raking met het vissersbedrijf. Hij werd in 1916 jongste bediende op het Consenten- bureau, waar de toestemmingen voor de uitvoer van zeevis werden afgegeven. Na de wapenstilstand trad hij in dienst van de Zeevisgroothandel Job Gouda om tij dens de crisis van 1920 bij de Hollandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam voor een periode van anderhalf jaar in dienst te komen. Hij werkte er op de af deling in- en uitgaand vervoer naar Schot land en verkreeg daarmee een goede leer school voor de studie van het Engels. De heer Krab was toen pas zeventien jaar. Vervolgens is hij weer in dienst geko men van de firma Job Gouda, om daarna enige tijd werkloos te geraken door een nieuwe crisis. Hij trad in dienst als boek houder bij de zeevisgroothandel Visprins in 1923 en heeft daar tot 1930 prettig en goed kunnen werken. In 1930 volgde zijn aanstelling tot administrateur van de IJmuider Vishandelvereniging IJmuiden, waarbij hij tevens leider van de expeditie van de vereniging werd. Dit laatste was een belangrijk onderdeel van de vereni ging, daar vele zendingen naar het bui tenland door de leden groepsgewijze gin- dat er een groep geïnteresseerde IJmuide naren bezig is een dergelijk bedrijf op nieuw leven in te blazen. Maar talrijk zijn de problemen. Daar zijn de defensie kringen van het IJmuidense fort. Een permanent gebouw kan er nimmer komen, of de wet zal veranderd moeten worden. Ook de pachters op het strand kunnen bevel krijgen binnen vier en twintig uur hun zaak af te breken. Men schijnt bij de instanties niet onwelwillend te zijn ont vangen en er wordt nog verder gewerkt aan een en ander. En meer plannen? Och, veel zal afhan gen, van wat de commissie volksbadplaats IJmuiden uiteindelijk zal gaan zeggen. Enige honderden meters zuidelijker dan het plateau zal een weg van Driehuis af uitmonden op het strand en wat dan te zeggen van een boulevard tussen die weg van de hoogte van het paviljoen van Gou da, via de „Geul" naar de semafoor. Ge ziet het al voor u: een wandelboulevard, hoog op het duin, mooi uitzicht op zee en de pieren en langs die boulevard enige eenvoudige bedrijven en zaken voor het vreemdelingenverkeer. Zo zou het moeten groeien met desnoods een brug over een dan verbrede „Geul". Met een dergelijk centrum voor het verkeer van toeristen zou IJmuiden niet alleen als industrie plaats maar ook als badplaats kunnen gaan meetellen. W. N. ruging ook motorboot, ;,Ome Hein"' vernoemd naar de nestor van de vishandel, Oom Hein Lustig. Deze „Ome Hein", die in 1928 te Alphen aan de Rijn was gebouwd, voer wekelijks elke Vrijdag van IJmuiden naar Antwerpen en Brussel om zendingen vis weg te brengen. In de loop van 1933 werd -het scheepje verkocht. Voor de geringe som van f 6200. „Stervend IJmuiden" De entree van de heer Krab bij de IJW begon in 1930 onder niet bepaald gunstige en moedgevende omstandighe den. Zelf weet hij er uitgebreid van te vertellen: Nadat de visexport zich na de eerste wereldoorlog tot een record hoogte had ontwikkeld, veroorzaakte de wereld crisis van 19291930 in bijna alle landen, die als afnemer van IJmuiden genoteerd stonden een algemene drang om zich zelf te kunnen bedruipen. Dit geschiedde door middel van contingenteringen, verhoogde invoerrechten en betalingsrestricties. Er bestond nog geen Bedrijfschap voor Vis serijproducten in die dagen en derhalve waren Vishandelvereniging en Redersver- eniging wel geheel op eigen initiatief aan gewezen om zich tegen de noodlottige gang van zaken te verweren. Tal van ma len is de heer Krab in die dagen met de collega van de Redersvereniging, de heer F. P. Vermeulen, naar Brussel en Parijs ADVERTENTIE Kunsthandel 13 M U I D E N Kennemerlaan 5 Encadreur - Restaurateur van schilderijen Meer dan tweehonderd ouders waren Woensdagavond naar het gymnasium in Velsen getrokken om daar de verrichtin gen van hun kinderen, allen leerlingen van de Jan Campertschool, te beluisteren. Al vorens zij zulks echter konden doen, richtte eerst de voorzitter van de ouder commissie van deze school, de heer J. J. Bolland, zich met een woord van welkom tot de in wel zeer groten getale opgeko men ouders, om daarna aan het onderwij zend personeel van de school de verheu gende mededeling te doen, dat het binnen kort als cadeau van de ouders een smal film-projectietoestel kan tegemoet zien. Daarna was het de beurt van de kinde ren. Uit alle klassen traden vertegenwoor digers voor het voetlicht. Er werd gedecla meerd en gezongen. Dat een en ander in de smaak der ouders viel, bleek ongetwij feld uit de grote aandacht, waarmede het programma werd gevolgd en uit het gulle applaus. De avond werd besloten met het zingen van het Wilhelmus door de leerlingen van de hoogste klas, hetgeen door alle aanwe zigen staande werd aangehoord. De samenwerkende Evangelisatiecom- missies in Castricum hebben ook dit jaar weer laten zien wat hun werken vermag. Woensdag vond in zaal Roozendaal een Paaswijdingssamenkomst plaats die door deze commissies op touw gezet was. De beloning bestond uit een flinke belang stelling. Na samenzang opende het Christelijke Meisjeskoor met een mooi gezongen Paas- lied, dat gevolgd werd door een Paas- hymne. Het gemengd dubbelkwartet „Can- tabili", uit Beverwijk, liet zich eveneens horen. De Schriftlezing was in handen van de heer K. Pijlman, uit Amsterdam, welke tevens op uitmuntende wijze een recitatief en aria uit de Mattheus Passie, van J. S. Bach, zong. Mevrouw T. van Loenen-Jansen, uit Hoorn, declameerde onder andere „Simon van Cyrene", van A. Wapenaar. De Gereformeerde predikant te Castri cum, ds. A. A. Leenhouts, heeft een toe spraak gehouden over het onderwerp „Het evangelie een fiasco?" Het was een geslaagde bijeenkomst. „Ons Genoegen" klaverjaste Ter versteviging van de onderlinge band hebben de leden van de Beverwijkse post duivenvereniging „Ons Genoegen" een kla ver jaswedstrijd gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde: 1. W. v. Wijk, 2. Th. Kuys; 3. mevrouw Zoontjes. Wielrenners gaan rijden om eieren De Beverwijkse rennersclub „Kenne- merland" organiseert Tweede Paasdag voor haar leden de traditionele eierenrit. Contactavond „Beverwijk" De sportvereniging „Beverwijk" houdt Woensdag 13 April in haar clnbauis de laatste contactavond in dit seizoen. Vandaag zullen veertig zwemmers uit zes tien landen starten in een tweedaagse lange afstandswedstrijd in de Nijl. De gehele te vol gen route Is 57 kilometer lang. De eerste dag wordt 32 kilometer gezwommen, de tweede dag 25 kilometer. Voor Nederland heeft Jan van Hemsbergen ingeschreven. De Amsterdamse voordrachtskunstenares, mejuffrouw Miep de Leeuw, heeft Maan dag in het Jeugdhuis te Castricum een voordrachtsavond gehouden voor de leden van de Katholieke Jongeren Gemeen schap. De kunstenares begon haar optre den met twee gedichten van Guido Ge- ze 11e om vervolgens een vlot Amerikaans blijspel voor te dragen. Na de pauze toonde de kunstenares haar grote kunnen in de bekende Maria legende van Gabriël Smit en het gehele optreden werd een dermate éclatant succes, dat men overweegt mej. De Leeuw nogmaals voor een avond van de J. G. uit te nodigen. Klaverjassen om Paaseieren Om al vast in de stemming te komen voor de aanstaande feestdagen hield de Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" een wedstrijd, waarvoor de prijzen bestonden uit Paaseieren. De meesten hiervan wer den gewonnen door: 1. P. Fatels; 2. P. Beentjes; 3. A. Stengs; 4. N. Pekel; 5. me vrouw Castien. Het laagste aantal punten behaalde mevrouw Kunnen: zij ontving een troostprijs. P. Krab gereisd om tegen dit onheil te velde te trekken. Op den duur was echter niet tegen ds stroom op te roeien. De visexport ging met sprongen ach teruit, de vloot ging over in slopershan den en de noodkreet „Stervend IJmuiden" was in alle dagbladen aan te treffen. Er werden verwijten tot de regering gericht, maar deze begonnen de minister blijkbaar te vervelen, want bij de behandeling van de begroting riep hy uit: „Wanneer ik aan stervend IJmuiden denk, dan schiet mij telkens het beeld te binnen van de ster vende held in de opera, waarbij men zich er ook over verbaast, dat hij nog zoveel geluid kan voortbrengen". Enfin, IJmui den is niet gestorven, al was dit in de tweede wereldoorlog dan ook haést wel geschied. Volgens de heer Krab pleit het in dit verband voor de energie van de di rectie van het Staatsvissershavenbedrijf, dat zij de wederopbouw van de vishallen en de overige haveninstallaties direct na de bevrijding in 1945 met grote voortva rendheid ter hand heeft genomen. Tal van verschillen Tussen de visexport in vroeger jaren en in de jaren na de laatste wereldoorlog zijn ook heel wat verschillen te constate ren. Gelukkig beweegt die export zich weer in stijgende lijn en is men al in de wolken wanneer de export naar België is toegenomen van 2454 ton in 1953 tot 2893 ton in 1954 en dat de totale visexport steeg van 9572 ton in 1953 tot 10.511 ton in 1954. Wanneer men daar nu eens de cijfers van vroeger naast legt, dan ziet men het volgende: in 1930 was de visexport naar België 9145 ton groot en in totaal werd 18.165 ton geëxporteerd. Bij deze export hebben de spoorwegen in de loop der ja ren een belangrijke veer moeten laten aan de vrachtauto's. En dan nog een belangrijk verschil in die vijfentwintig jaar: om streek 1930 kende men bijna geen aanvoer door trawlers van verse haring. In 1954 werd niet minder dan 31.472.000 kg. netto aangevoerd. Gecompliceerder Ook in de uitoefening van de handel is een en ander veranderd. De handel is ge compliceerder geworden en de strijd om het bestaan des te harder. Men mist helaas, volgens de heer Krab. de collegialiteit van weleer. Van tal van certificaten, vergun ningen, machtigingen, opvangprijzen en zo voort had men in 1930 nog geen begrip. Ook op sociaal terrein is er in die jaren veel veranderd. De hoogtepunten in zijn vijfentwintigjarige carrière vat de heer Krab in zes punten samen. Het „Libra"- geschil, toen geen handelaar vis aankocht, in September 1930 was het eerste punt en de verantwoordelijke en veeleisende, maar desondanks prettige taak van de centrale export in een hand van vis naar België, Frankrijk, Engeland en Zwitserland van begin 1946 tot eind 1950 vormt er het laat ste punt van. Hij herinnert zich voorts de staking van vissers, havenarbeiders en visknechten m het gehele eerste halfjaar van 1933, de met succes gevoerde strijd in 1944 en 1945 om de leden en het personeel vrij te houden van de „Arbeitseinsatz" naar Duitsland, de terugkeer van de ver eniging na de bevrijding en de distributie van de eerste aanvoeren van verse zeevis na de bevrijding. Tot besluit de heer Krab recipieert op Donderdag 14 April in het Cultureel Gebouw van 15 tot 17 uur de opinie van deze IJmuidenaar over de vishandela ren, waarmee hij dagelijks omgaat: „Zij zijn het schijnbaar niet altyd met elkaar eens, maar laten zij niet merken, dat zij in hun positie belaagd worden". In dit ver band wees de heer Krab er op, dat de ver eniging in het federatief verband van de zusterorganisatie onmiskenbaar de meest vooraanstaande plaats inneemt. W.N. In het raam van de viering van de tien de Bevrijdingsdag op 5 Mei van het door het Beverwijkse comité in samenwerking met vertegenwoordigers uit Veisen-Noord vastgestelde programma zal het des avonds van zeven uur tot kwart voor negen op „Watervliet" uit te voeren openluchtspel „De weg omhoog", geschreven door de heer G. Barbiers, een bijzonder effect krij gen dank zij het „optreden" van een wen telwiek. Dit spel, waaraan de gymnastiekvereni gingen uit Beverwijk en Velsen-Noord me dewerken, verschillende sport- en jeugd verenigingen, alsmede afdelingen van het Nederlandse Roode Kruis, Bescherming Bevolking, een aantal blikcontroleurs van de Breedband.de Hoogovenharmonie, me vrouw Van Berkum-van Workum die de declamatie en de heer A. Kok die de ver telling verzorgen, zal een herinnering op roepen aan de laatste oorlogsjaren met de hongertochten en het wegvoeren van ge vangenen door de bezetter. Het voert étappegewijze naar de bevrij ding en de opbouw. Plotseling wordt deze opbouw doorbroken door de watersnood ramp van Februari 1953 en in deze phase van het spel wordt een hélicoptère inge zet, die het reddend werk in die angstige dagen uitbeeldt. Het hefschroefvliegtuig zal onder bewaking van 5 op 6 Mei op „Rooswijk" de nacht moeten overstaan om daarna weer naar zijn basis, het vlieg veld IJpenburg te kunnen terugkeren. Een machtige slotapotheose zal het spel, dat zoveel herinneringen zal wakker ma ken aan duistere en droeve dagen en de blijdschap van de bevrijding, besluiten. Tijdens dit spel zullen er gramofoon- platen gedraaid worden, die gedeelten zul len weergeven van originele redevoerin gen uit de tijd, waarin het spel speelt. In het kerkgebouw van de Evangelisch Lutherse Gemeente werd gisteravond een Paaswijdingsdienst gehouden, waaraan medewerking werd verleend door me vrouw B. de Otter-Slotboom, zang en de heer C. Bakker, orgel. Bovendien is er het lekenspel „Miohaël" opgevoerd door jonge cathechisanten. Dit stuk is geschreven door Tolstoï en werd later bewerkt als le kenspel. Het verhaal vertelt over de engel Michaël, die wegens ongehoorzaamheid aan God gestraft wordt en naar de aarde wordt verwezen. In Rusland wordt hij dan liefderijk opgenomen door een arm schoenmakersgezin. Met bescheiden middelen hebben de jon gens en meisjes een alleraardigste vertol king van dit spel gegeven; de kleding was bijvoorbeeld uitstekend verzorgd. Mevrouw De Otter zong enige gewijde liederen van Joh. S. Bach op verdienste lijke wijze, o.a. „Bist du bei mir" en „Lieb- ster Herr Jesu". GESLAAGD Aan de Rijkslandbouw Winterschool in Alkmaar slaagde de Beverwijkse heer P. Joor. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: John z. vail H. Mittendorf en N. Schweppe: Robertus Gerardus Hen- drikus, z. van J. Roemer en C. G. J. van der Lee; Annemieke, d. van D. Prins en J. H. Brouwer; Margaretha Theresia Cornelia, d. van F. N. Beentjes en C. Bleeker. OVERLEDEN: Wilhelmina Karolina Han seier, 60 j., wonende te Haarlem. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Van Vrijdag t.m. Maandag elke avond 20 uur: JANE WYMAN - ROCK HUDSON BARBARA RUSH in de onvergetelijke film MAGNIFICENT OBSESSION in Technicolor. Zondag- en Maandagmiddag De spannende actie-film HYENA'S VAN HET ROTSGEBERGTE Het bestuur van de Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" heeft de le den tijdens de Woensdag in het sportpavil- joen „Watervliet" gehouden contactavond door de heer J. J. P. Hut, thans pers- en propagandacommissielid van de KNAU, iets laten vertellen over zijn ervaringen als athletiektrainer. De heer Hut, oud-oefenmeester van HAV „Haarlem" en de RKSV „DEM", noemde het een groot voorrecht voor jeugdige ath- leten, om te mogen meehelpen aan de op bouw van een stuk sociaal leven, dat door de athletiek kan worden gediend. De heer Hut wist de zeer grote schare van de Suomi-familie, voor wie niet eens voldoende zitplaatsen waren, bijzonder te boeien met zijn causerie, die nog eens werd verduidelijkt door een uitstekende athletiek-instructiefilm, welke alle onder delen van deze sport „van de grond af behandelde en die met de grootste belang stelling is gevolgd. Niet alleen de Suoml- leden maar ook de aanwezige oefenmees- ters konden in deze film nog voldoend» stof ontdekken om de training te vervol maken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 23