Amerikanen kunnen zich een oorlogssituatie niet voorstellen De sigaar is weer aan de winnende band! Evacuatie-oefening in Juni Amerikaaanse B.B. slaat niet aan Belgische protestanten keuren schoolstrijd af Het grote raadsel .Hoe is het ontstaan? Hasdrubal Fa. B. ENGELENBERG 3 Mijnenveger „Waalwijk" te water gelaten Beroep op regering en burgers om verdraagzaam te zün Koop 'ft pakje extra voor Pasen West-Duitsland telt tien millioen vluchtelingen State Department is thans volledig gezuiverd Jij schurk Dit woord: SMOF& I OffICIelE VERKOOP SIKKENS.LAKKEN Emigratie-organisatie van de Reformed Churches DONDERDAG 7 APRIL 1955 (Van onze correspondent in Washington) Val Peterson, de directeur voor de Be scherming der Burgerbevolking in geval van oorlog, heeft in een tijdschriftartikel een 7.0 realistisch mogelijk beeld gegeven van de evacuatie-plannen, die bij een aan val met A. en H-bommcn in Amerika uit gevoerd zouden moeten worden. Het moet ook voor Europeanen interessant zijn om te lezen hoe de bevolking van de Verenigde Staten voorbereid wordt op een situatie, waarvan iedereen uiteraard hoopt dat zij nooit zal ontstaan. De bevolking van Ame. rika neemt zulke evacuatieplannen heel weinig au sérieux. want men is er psycho logisch eenvoudig niet aan toe. Peterson raadt allen, die in een grote stad wonen aan om een vluchtkoffertje ge reed te hebben staan, en voor ieder die enigermate buiten woont, acht hij het ver standig om een schuilkelder te bouwen in de tuin. Zulk een kelder geeft al voortref felijke beveiliging tegen straling, indien er een meter aarde boven de schuilplaats is. Het aantal mensen echter, dat een kof fertje heeft gepakt en dat met behulp van Peterson's handleiding een schuil- hol heeft ingericht, moet miniem ziin. Er zou een geweldige actie door de autori teiten gevoerd moeten worden, wilde men Amerika realistisch voorbereid maken op een ernstige luchtaanval. Tot dusverre heelt men dat nagelaten. Men beseft dat te veel praten over oorlog een oorlog na derbij kan brengen. Dit dan kan onder meer verklaren waarom de Amerikanen nog allerminst zijn voorbereid op een si tuatie, zoals Peterson heeft geschilderd. Zij zijn er geestelijk niet aan toe, zij kun nen er nauwelijks aan geloven en boven dien heeft men van hogerhand vrijwel geen voorbereidingen getroffen voor zulke massale uittochten. De stad Spokane, in de staat Washington, is voor zover mij bekend het enige wat grotere bevolkings centrum dat men bii wijze' van proef een keer heeft geëvacueerd. De waarschuwing Peterson begint zijn verhaal met een situatie zoals die in millioenen gezinnen dagelijks voorkomt: moeder is in de keu ken bezig met de afwas van het ontbijt, de kinderen zijn naar school in de buurt en de vader is naar het centrum van de stad vertrokken, waar hij zijn werk heeft. Plotseling hoort de moeder door de radio dat men een aanval op Amerika verwach ten moet, een aanval die plaats zal hebben binnen vier of zes uur. Ter bescherming van de burgerbevolking heeft men beslo ten 72 steden te evacueren. Via de radio krijgt de moeder opdracht om in haar auto te stappen en naar buiten de stad te rijden. De vrijwilligers van de burgerverdediging zullen haar op de wegen wel aanwijzingen geven waar zij heen moet. Moeder grijpt haar vluchtkoffertje, sluit het huis en vertrekt. Al spoedig krijgt zij passagiers in haar wagen: de burgerver dediging zorgt ervoor dat mensen zonder auto een lift krijgen. Op de wegen is het een drukte van belang. Duizend auto's per uur rijden over één baan van de weg. Vaak zal men in zo'n geval één rich ting verkeer kunnen maken en dan kan een grote ver- ADVERTENTIE Bij Verschure en Co's scheepswerf te Amsterdam is de kustmijnenveger „Waal wijk" te water gelaten. Het schip is een van de 32 kustmijnen- vegers, die op 14 Nederlandse werven wor den gebouwd ten behoeve van de Konink lijke Marine. Evenals de andere schepen heeft de „Waalwijk" een lengte van 46,62 meter, een breedte van 8,78 meter en een waterver plaatsing van 400 ton. Het schip wordt voorzien van speciaal uitgevoerde anti- magnetische Dieselmotoren met een totaal vermogen van 2500 pk. De beide schroeven zijn omkeerbaar. De bemanning zal bestaan uit ruim 40 koppen. Het schip wordt grotendeels in aluminium uitgevoerd met het oog op de anti-magne tische eisen. keersweg vierduizend auto's per uur ver werken. Raakt er een kapot of is de benzine op, dan wordt zij aan de kant van de weg gezet en de passagiers moeten overstappen in andere wagens. Men zal er bij de evacuatie rekening mee moeten houden, waar de radio-actieve deel tjes na een explosie zullen neerkomen (de zogenaamde „fall-out"). Deze deeltjes kun nen een uitgebreid, ovaalvormig gebied, voor geruime tijd levensgevaarlijk maken. Grenzen en omvang van zulk een gevaar lijke zóne worden bepaald door de heer sende wind op het moment van de aanval. Men zal uiteraard de evacuerende bevol king naar streken trachten te leiden waar het minste gevaar voor „fall-out" bestaat. De moeder, met wie ons denkbeeldig ver haal begon, zal gedirigeerd worden naar een dorpje op tachtig km afstand van haar woonplaats. Loopt alles volgens de plan nen, dan zal zij daar ook haar schoolgaande kinderen aantreffen. Die kinderen verlaten de school met schoolbussen en men wil ze brengen naar die plaatsen waar ook de moeders uit een bepaalde woonwijk heen gebracht worden. Waar de vader terecht zal komen, is moeilijk te voorspellen. Het is mogelijk dat men hem de eerste dagen niet bij vrouw en kinderen zal zien. Hij immers werkt in de binnenstad en het zal moeilijk zijn alle mannen uit het centrum te evacueren naar de plaatsen, waar hun gezinnen zijn ondergebracht. Bij zulk een evacuatie doen zich natuur lijk enorme problemen voor: men zal voor de vluchtelingen onderdak moeten vinden in scholen, kerken, hotels en schuren. Men zal voedsel moeten bijeenbrengen en dat vaak op houtvuren moeten koken. Nu houd ik nog maar niet eens rekening met de mogelijkheid dat een deel der bevolking gewond is geraakt of te lijden heeft door de straling. Op 17 Juni van dit jaar zal er in Ame rika een grote oefening gehouden worden. Men heeft haar „Operation Alert" ge noemd. Vijftienduizend ambtenaren en de president zelf zullen aan deze oefening deelnemen. Men zal het doen voorkomen alsof New York, Washington en nog vier andere steden door een H-bom zijn ge troffen. De ambtenaren zullen zich begeven naar commando-posten die 50 a 300 km van hun woonplaats gelegen zijn en zij zullen er zich in bekwamen om het rege ringsapparaat in functie te houden, hoewel hun bureaux ver uiteen zullen liggen. Men kan zich op deze manier voorberei den op een situatie, die in werkelijkheid waarschijnlijk duizendmaal erger zal zijn en honderdduizend maal meer problemen zal opleveren. Dat wil dus zeggen dat het een zwakke poging is om althans in enige mate een idee te krijgen van wat er zou kunnen gedaan worden. Meer dan een vaag en onvolledig idee krijgt men natuurlijk toch niet, al oefent men iedere dag. Het nut van dergelijke dure en stagnatie-bren gende experimenten is daarom tamelijk problematisch, doch men wil doen wat men kan en zichzelf later niet te verwijten heb ben, dat men de kop in het zand heeft gestoken. Bovendien is de opzet van al dit geoefen gebaseerd op de overweging, dat in tijd van oorlog de Amerikaanse lucht macht in staat zal zijn, zo vernietigend terug te slaan dat Amerika na de eerste klap geen tweede meer zal behoeven te verduren. Is die overweging fout,dan wordt de hopeloosheid van voorbereidingsmaat regelen nog groter, want een atoomoorlog die enige tijd zou duren en de bevolking van een land gedurende een langere tijd zou blootstellen aan atoom- en waterstof bommen, zal aspecten hebben die men zich zelfs met de stoutste fantasie niet kan voor stellen, laat staan dat men er maatregelen voor zou kunnen treffen. BRUSSEL (ANP) De raad van de federatie der Protestantse kerken in Bel gië is verontrust door de bitterheid waar mee de schoolstrijd wordt gevoerd. Hij vreest dat die leiden moet tot een smar telijke verdeling van ons volk en heeft een verklaring uitgegeven waarin hij hulde brengt aan de geest die hen bezielde, die in 1830 ons land een grondwet schonken die werkelijke vrijheid van geweten en meningsuiting waarborgt aan alle bur gers, ongeacht hun politieke of godsdien stige overtuiging. Wij sporen onze regeer ders aan deze geest stipt getrouw te blijven. De Belgische protestanten, die slechts een minderheid vormen (ongeveer 1 percent der totale bevolking. Red. ANP) drukken hun voldoening uit over de plaats, die hun in de natie wordt geboden. Dank zij het bestaan van een aantal door de staat gesubsidieerde protestantse scholen hebben onze kinderen, in een gezond con tact met andersdenkenden, zich de nood zakelijke kennis kunnen verwerven voor de uitoefening van het vak, beroep of ambt dat aan hun gaven beantwoordt. Wij betreuren de extréme stromingen, zowel clericale als anti-clericale, die de burger lijke vrede bedreigen en vijandelijke kam pen scheppen van burgers en kinderen en wij herinneren hen aan de geest van de grondwet. Hoezeer wij er ook van over tuigd zijn dat een gelovige zich niet aan het openbare leven mag onttrekken, keu ren wij toch elke deelneming van de kerk aan een partijenstrijd af. Zulk een deel neming kan niet anders dan een geloof in discrediet brengen. Wij doen een beroep op onze regeer ders en medeburgers een geest van ruime verdraagzaamheid te kweken ten aanzien van ieders mening. Wij vragen hun een rechtvaardige oplossing van het school- vraagstuk te zoeken welke een ieders ge weten kan bevredigen en alle jongeren de mogelijkheid schenkt hun persoonlijkheid te ontwikkelen in eerbied voor elkaar. ADVERTENTIE Churchill, op het ogenblik dat hij zijn ambtswoning in Downing Street verlaat om Koningin Elizabeth zijn ontslag aan te bieden. Eenmaal vluchteling, altijd vluchteling Haal eens heerlijk uit met de feestdagen en maak met mi .pii roomboter elk gerecht tot een feestdis... de boterham, de warme maaltijd en de „extra hapjes". PAASRECEPT: GEVULDE EIEREN IYI ft* Neem van 4 hard gekookte eieren het eigeel en meng 11 dit met 50 gram roomboter. Naar smaak afmaken met wat zout, peper, gesnipperde ham en peterselie. Vul hiermee de acht halve eiwitkapjes. BONN (Reuter). De millioenen vluch telingen in West-Duitsland zullen officieel de status van vluchtelingen behouden tot dat de kwestie van de verloren gegane Oostelijke gebieden in een vredesverdrag is geregeld, zo heeft een woordvoerder van het West-Duitse ministerie voor vluchte lingenzaken medegedeeld. De status van de vluchteling, waaraan verscheidene voor rechten verbonden zijn, gaat automatisch over op de kinderen, die na 1945 in Duits land geboren zijn om de aanspraken op hun land van herkomst te handhaven. Volgens de jongste gegevens zijn er in West-Duitsland 8.576.000 vluchtelingen uit gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse- grens. Hieronder zijn de in West-Duitsland geboren kinderen van de vluchtelingen be grepen. Verder zijn er in West-Duitsland 2.378.000 „immigranten" uit Berlijn, Oost- Duitsland en het Saargebied. De vluchte lingen maken meer dan een vijfde deel uit van de totale bevolking van ongeveer 50 millioen zielen. Het geboortecijfer van de vluchtelingen is „aanzienlijk hoger dan dat van de West-Duitse bevolking". WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft verleden jaar twee ambtenaren ontslagen, die beschuldigd waren van het onderhouden van betrekkingen met de communistische partij. Een derde werd ontslagen omdat hij een ander soort „vei ligheidsrisico" was. Deze mededeling ls verstrekt aan de commissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden door het hoofd van ae veiligheidsdienst van het departement. Hij deelde verder mede, dat het „State Depart ment" in 't geheel 104 ambtenaren wegens zedendelicten had weggezonden. De admi nistrateur van de dienst zeide, dat alle 11.282 ambtenaren van het departement thans aan een volledig onderzoek onder worpen waren. xx3oxaooccoooocoocoo^:c ooooocooooocoocoooooocooc Bij een heruitzending door radio Bratis- lava (Pressburg, Tsjechoslowakije) van 5 'n herdenkingsrede van premier Siroky, hoorden de luisteraars Maandag tot 5 grote verbazing een vrouwenstem zeer duidelijk zeggen „jij schurk", toen Siroky een adempauze inlegde na een verklaring over de „welstand van het 1 Tsjechische volk". <x»rcrox»coooocxxocoooocoooco»xiotxioo(xiooooc»ooajooooooo Tussen Purmerend en Scher- merhorn ligt Purmerhorn, om van Schermerend nog maar te zwijgen. Dat speelt trouwens ook geen rol in dit verhaal, zo dat de Schermerenders geen reden hebben om zich achter uitgezet te voelen. Integendeel, men zou kunnen zeggen dat zij het aan zichzelf te wijten heb ben, want zij hebben geen en kel initiatief genomen om hun woonplaats in het centrum der Nederlandse belangstelling te plaatsen. Zij zijn schromelijk in gebreke gebleven, terwijl alle andere Nederlandse ste den, dorpen en vlekken de hand aan de ploeg hebben ge slagen en voor het komende seizoen evenementen hebben georganiseerd, die tonen wat samenwerking vermag. Neen, dan de Purmerhorners. Die zijn al in de wintermaan den samengekropen in hun be kende café-met-vergaderzaal aan de Markt, waar zoals iedereen vermoedelijk weet het eeuwenoude uithangbord met de vergulde druiventros buitenhangt en dat, uiteraard, daarom „De Gouden Leeuw" is geheten. De Purmerhorners waren op onverklaarbare wijze tot de ontdekking gekomen, dat hun woonplaats dit jaar vijfhon derd jaar bestaan zou. Welis waar was het exacte bewijs voor deze ouderdom niet te le veren, aangezien men slechts houvast had aan een vreemd- gevormd kannetje, dat bij rio leringswerkzaamheden op de Markt werd opgegraven en volgens deskundigen het jaar tal 1455 droeg, doch men meende deze gelegenheid tot een groots herdenkingsfeest niet te mogen laten voorbij gaan. Men ging dus van het standpunt uit, dat het opgedol ven kannetje destijds door een Purmerhornse pottenbakker was gebakken ter gelegenheid van de feestelijke stichting van Purmerhorn en richtte in aller ijl een eeuwfeest-commissie op die, zoals dat heet, de plan nen der viering in uitvoerbare vorm moest trachten te gieten. Dat gieten werd een vlotte aangelegenheid, zodat het feest spoedig op poten stond. Naast allerlei andere originele ideeën zoals kinderspelen, een zeepkistenrace, concerten op het Marktplein en een bloe mencorso bracht de com missie een verrassende vondst ter tafel: het houden van een tentoonstelling. Als er één plaats in Neder land is, waar een tentoonstel ling zin van bestaan heeft, dan is het wel Purmerhorn. De nij verheid van dit liefelijke plaatsje concentreert zich om twee ambachten, die de sfeer van oeroude degelijkheid en kunstzin met zich voeren: meu belmakers en linnenwevers dragen dagelijks de roem van Purmerhorn uit in degelijke stukken handwerk, die over de ganse wereld gevraagd worden om hun simpele charme, hun antieke eerlijkheid en hun duurzame handwerkkwaliteit. De Purmerhornse meubelma kers en linnenwevers waren er wel voor te vinden, eindelijk eens gezamenlijk voor het voetlicht der wereld te treden met een keur van hun produc ten. De expositie van hun al oude en toch weer gloed nieuwe ambachts-oeuvre zou niet alleen de grootse viering van het vijf-eeuwenfeest een onvergelijkelijke glans verle nen, doch tevens het materiële belang van Purmerhorn een danige duw in de goede rich ting geven. Zo zijn er dan achter de A schermen van „De Gouden Leeuw" maandenlang druk spijkers met koppen geslagen, waarbij het afwegen van be langen de voornaamste bezig heid vormde doch en dat zij met voldoening vermeld waardoor tenslotte de organi satie van de feestelijkheden een veelbelovende gestalte kreeg. Het programma zag er zó aanlokkelijk uit, dat het waar lijk niet daaraan geweten zou kunnen worden, wanneer niet heel Nederland en velen uit het buitenland naar Purmer horn zouden reizen om het ju belende dorp te bezoeken en te genieten van al de attracties, die in het vindingrijke brein van de commissie waren ont staan. Het is enkel jammer, dat ze daar in Purmerhorn zo'n moeite gehad hebben met een on belangrijk lijkend détail van de organisatie Het is merk waardig hoe een gans bouwsel van ideeën kan wankelen door de onvolkomenheid van één klein onderdeeltje. „Purmerhornse Meubelma kers en Linnenwevers" prijkte reeds in kolossale, sierlijke letters boven de enorme tent, waar de expositie van de am- bachtsschatten zou worden in gericht, toen men er nog steeds niet in geslaagd was, een manspersoon te engageren om als portier bij de ingang der tentoonstelling dienst te doen. Men had een keurig hemels- Mauw uniform laten maken net een prachtige pet erbij, wat de aantrekkelijkheid van ieze goedgehonoreerde sei- Eoensbetrekking niet weinig sou moeten verhogen. En toch Er kwamen honderden solli citanten, stoere en integere mannen, als het ware geboren om aan een ingang te staan en kaartjes af te scheuren doch geen van hen bleek ge negen om tenslotte de over eenkomst aan te gaan en zich te verhuren. De commissie zat verbaasd. Was het loon te laag? Zij deed er wat bij en plaatste een nieuwe aanlokkelijke oproep. Opnieuw werd zij nagenoeg weggespoeld door een storm vloed van liefhebbers, zodat „De Gouden Leeuw" te klein bleek. Doch opnieuw verlieten alle sollicitanten mismoedig en teleurgesteld in kleine groepen de lokaliteit, die zij met zoveel enthousiasme waren binnen getreden Het was een raadselachtige zaak. Het vijf-eeuwenfeest dreig de schipbreuk te lijden, voor zover men een dergelijk natio naal evenement met een schip kan vergelijken. De commissie begon aan spoken te geloven en sommige leden kregen be nauwde dromen. Een hunner ging tekenen van een nerveuze aandoening vertonen, die op het nippertje de kop kon wor den ingedrukt. En toen kwam de reddende engel. Het was een rechtschapen, struise boerenzoon, wiens on- dermatig bezit aan slimheid tenvolle werd goedgemaakt door een onkreukbare volg zaamheid. Hij zei op alles ja en amen, hij aanvaardde alle voorwaarden en paste gehoor zaam het keurige uniform en de glanzende pet met gouden letters. Hij vond niets, dat hem kon doen aarzelen. Het loon was hoog. Het pak was mar tiaal. Het werk was licht. Waarom wilde niemand? Hij wilde wél. Hij wilde zelfs graag, en hij zou met genoe gen te eeuwigen dage kaartjes blijven afscheuren als de com missie dat van hem verlangde. Onkreukbaar en gehoorzaam. De commissieleden vielen elkander om de hals en riepen de waard van „De Gouden Leeuw", aangezien men een hartversterking zeer wel van node had. De gloednieuwe por tier ging, met zijn uniform in een bruin papier onder de arm, naar huis om de openingsdatum af te wachten en op die dag in alle vroegte te verschijnen. Alles was in kannen en krui ken. De „Purmerhornse Meu belmakers en Linnenwevers" gingen een glorieuze tijd tege moet. Doch aan de vooravond van de opening kwam de vader van de struise portier het pak terugbrengen. Zijn zoon had zich toch bedacht, zei hij. Hij had het wel willen doen, maar de hele familie had het hem verboden. Zij hadden gedreigd hem een pak ransel te geven, als hij het toch zou doorzetten. De simpele, volgzame jonge man was voor dat geweld ge zwicht. Maar waarom??! vroeg de commissie wenend. De vader pakte het uniform uit en nam de prachtige pet in zijn ruwe boerenvuisten. Hij wees met een knoestige vinger naar de gouden letters op die pet en zei: „We willen niet dat hij voor aap staat". En de commissie sperde de ogen open om de gouden letters nader te bestuderen. Zij zette brillen en lorgnetten op en zei toen: „O!" Op de pet stond de afkorting van de naam der expositie. Verder niets. De afkorting van „Purmerhornse Meubelmakers en Linnenwevers". Gewoon dus: PUMMEL. J. L\J Onder een smoes verstaan wij een verzinsel, een praatje, dat men gebruikt als voorwendsel, verontschuldiging of aanloopje tot een gesprek. Het is een woord dat uit het Hebreeuws stamt. Daar betekent shemu oh: tijdingen, nieuws. Oorspronkelijk werd het dus door onze Israëlietische landgenoten ge bruikt; vandaar is het in de algemene taal opgenomen. Van smoes is natuur lijk het werkwoord smoezen afgeleid, dat zowel betekent: praatjes verkopen als: bedekt en zacht met iemand praten, vooral ten koste van iemand anders. In Oud-Beijerland betekent smoesen: begrijpen, waarschijnlijk door de bijge dachte aan de uitdrukking: in de smie zen hebben, waarover de volgende keer ^icts zal worden meegedeeld. j Zij vormen onmiskenbaar een tweeling, zo van naar schatting tien jaar. Hun blon de krullenkopjes volgen met rukkende be wegingen de meest markante punten van het voorbijschietende landschap, want zo'n sneltrein biedt geen gelegenheid tot een rustig bekijken van al dat fraais. Het zijn aardige kereltjes, die twee, met hun wipneusjes en bolle wangetjes, hun blauwe vestjes en korte grijze broekjes. Zodra de eindeloze rij weilanden en sloot jes hun begint te vervelen, openen zij een gesprek met een kolossale geelbruine speelgoedaap, die met onbewegelijke ogen de reizigers aanstaart: een pluizig brok kinderplezier met een veel te grote kop en een wanstaltig lichaam met verhoudin gen, die moeder Natuur nooit voor haar rekening zou willen nemen. Maar voor de tweeling is hij de enige aap, die meetelt op deze wereld. Intussen is hun vader een gesprek be gonnen met zijn overbuurman in de coupé. Het duurt niet lang, of de dure tijden ko men ter sprake en al spoedig heeft de vader het dan over het dure reizen. Het is haast geen doen meer, vindt hij, vooral niet als je met z'n vieren op stap gaat, en hierbij wijst hy op zijn vrouw en de tweeling. Het is even stil, dan komt er een reactie op zijn woorden. Niet van de overbuurman, maar van een der tweelingen, die het ge sprek blijkbaar heeft gevolgd. Hebt u dan niet voor Hasdrubal be taald?, vraagt de kleine man verwonderd, terwijl hij demonstratief de grote aap een eindje optilt. Het ontkennende antwoord doet de twee ling enigszins beteuterd naar hun aap kij ken. Vreemd, denken ze, Hasdrubal is bijna net zo groot als wij, hij reist met iedereen hier in de trein mee en tóch is er voor hem niet betaald De trein nadert het einddoel: de reizigers staan op, hijsen zich in hun jasen en halen de koffers uit het bagagenet. Ook de twee ling moet er aan geloven; de rode jasjes moeten worden aangetrokken en dus wordt Hasdrubal even in een hoek gezet. De conducteur, spiedend over banken en bagagenetten, doet zijn laatste ronde door de lege trein. De buit is groot vanavond: twee hoeden, een parapluie en een actetas. Hij laat zijn ogen glijden door de laatste coupé en begint dan te grinneken: in een hoekje zit, in elkaar gedoken alsof hij in diepe slaap is, een enorme geelbruine speelgoedaap. Kom vriend, laat me je kaartje maar eens zien, grapt de man met de pet en dan sjort hij het beest onder zijn arm. Wat zul len de collega's lachen! In de bus is het verre van stil. Hoog boven het rumoer van de motor uit klinkt het gehuil van twee jongetjes. Ze hebben blonde krullen, ondeugende wipneusjes en dragen gelijke rode jasjes. Hun moeder probeert hen te kalmeren: Zo erg is het nu ook weer niet; mor gen gaan we terug naar het station, wie weet of niet een aardige meneer Hasdrubal gevonden heeft! Maar die toezegging alleen is voor de jongetjes niet voldoende; daarmee is de schuldige nog niet aan de kaak gesteld. En dan gilt een van hen, vol verbittering, terwijl hij driftig met z'n vuistjes in z'n ogen wrijft: Het is pappie z'n schuld, dan had-ie maar voor hem moeten betalen! N. R. K. ADVERTENTIE ItocM/sw ALPHA PASTA WATERVERF De „Reformed Churches" in Australië, waarvan de leden voornamelijk afkomstig ziin uit een van de kerken van de gerefor meerde gezindte in Nederland, hebben een georganiseerde hulpverlening gevormd voor pas aangekomen Nederlandse emigranten. Deze organisatie, het „Reformed Migrant Sponsoring Committee", heeft de erken ning verkregen van de Australische re gering en kan thans emigratiewerk ter hand gaan nemen. Haar tegenspeler in Ne derland is de Christelijke Emigratie Cen trale. De moeilijkheid is, dat, wil de orga nisatie erkend worden, deze zich over ge heel Australië zal moeten uitstrekken, dus vertegenwoordigers zal moeten hebben in alle staten. De „Reformed Churches" zijn daarin thans geslaagd. De heer C. Moerman te Wollongong is tot algemeen secretaris van het comité benoemd. In alle staten zijn re gionale comité's gevormd. Nu de organisatie is erkend, is de bepa ling van een verplicht tweejarig contract vervallen. De belangstelling voor Australië neemt toe. Dit land staat thans voor de Neder landse emigratie aan de top. In de eerste drie maanden van dit jaar waren er in totaal aanmeldingen voor emigratie van 6250 eenheden (ongeveer drie per eenheid). Daarvan waren er voor Australië 1272, voor Canada 673, voor de Ver. Staten 475, voor Nieuw Zeeland 271, voor Zuid-Afrika 201 en voorts nog naar andere landen. Naar Nieuw Zeeland liep de emigratie te rug. De cijfers in de afgelopen jaren waren respectievelijk 3781 (1951), 4575 (1952), 2575 (1953) en 768 (1954).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5