„Kapitein Klipfontein schuldig aan vergaan van zijn schip" WRIGLEY „Nederland moet berusten en afstand van Irian doen" Betere voorlichting in de jaarverslagen 'f Silver Stoepke j Conflict in Delftse ziekenhuis geregeld Corso uitgesteld tot Zaterdag 30 April „Anders geen verbetering der wederzijdse betrekkingen" Protestvergadering tegen ontwerp-crematiewet Amerikaanse hof voor plan-Biemond Auto reed in op colonne soldaten DONDERDAG 7 APRIL 1955 9 Inspecteur-generaal voor de Scheepvaart: een sterk horloge voor echte jongens j Directrice„Ik leefde er in een hel" KAuW EEN EN TWINTIG Mr Susanto, op de valreep Kerkelijk Nieuws „Onaanvaardbaar en beschamend" Dysenterie in Nijmegen S. Th. M. Hooij sociaal attaché te Djakarta Examens Trams voor Rotterdam in buitenland besteld Effecten- en Geldmarkt Het zal California millioen besparen Boete van f 150.- geëist tegen bestuurder De Raad voor de Scheepvaart heeft Woensdag het onderzoek naar het vergaan van het m.s. „Klipfontein" voortgezet met het horen van de eerste stuurman P. A., die verklaarde dat de scheepsverklaring voor het vergaan van het schip was opge maakt aan boord van de Bloemfontein Castle door de kapitein in overleg met de overige officiëren. „Is er onderling afgesproken dat u bij het afleggen van verklaringen zich alle maal daaraan zou houden?" vroeg de voorzitter. „Er is geen afspraak gemaakt om niets anders te verklaren", antwoordde de stuur man, „en er is geen morele dwang geweest bij het afleggen van de verklaring". Nadat nog enkele getuigen over de dé tails van het ongeluk en de gebeurtenissen die daaraan voorafgingen gehoord waren, concludeerde de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, dat de kapitein van de „Klipfontein", de 57-jarige thans gepensionneerde J. H. O. schuldig is aan het vergaan van zijn schip. De inspecteur-generaal, die bijna 1 Vfc uur aan het woord was, roerde als eerste punt de scheepsverklaringen aan. De daar in opgenomen diepten kwamen volgens hem niet overeen met die op de strook van het echolood. Vervolgens kwam de aan boord gebruik te Engelse kaart ter sprake. Deze kaart achtte hij ongeschikt voor het zo dicht va ren onder de kust. Dit noemde hij een kar dinale fout van de kapitein, die bovendien de waarschuwing, die op deze kaart voor kwam over stromingen bij de kust als ba gatel had beschouwd. „Er werd op niet toelaatbare wijze ge navigeerd. Andere kapiteins zouden bij dit punt niet zo roekeloos de navigatie ge voerd hebben als kapitein O. heeft gedaan", zo zei de inspecteur-generaal. Hij maakte de raad erop opmerkzaam, dat de verklaring, welke direct na het on geval op de „Bloemfontein Castle" is op gesteld, een misleidende en foutieve indruk maakt" en vervolgde: „Niemand kan mij wijsmaken, dat de kapitein niet heeft ge weten, dat hij dichter onder de wal voer dan in de scheepsverklaring door hem is opgegeven. Artikel 389 bis van het Wet boek van Strafrecht stelt, dat een schipper, die een verklaring opmaakt, waarvan hij weet, dat deze in strijd met de waarheid is, gestraft kan worden met een gevange nisstraf van vier jaar en dat schepelingen, die deze verklaring mede ondertekenen kunnen worden gestraft met een gevange nisstraf, van twee jaar". „Dit", zo voegde de inspecteur-generaal eraan toe, „zal de raad, indien hij met mijn conclusie mee kan gaan, in zijn uitspraak mede moeten overwegen". De inspecteur-generaal stelde de raad tenslotte voor, de kapitein te straffen door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van zes maanden. De raadsman, mr. F. baron van der Feltz, begon zijn pleidooi met de opmer king, dat niemand minder dan de kapitein nog steeds onder de indruk is van de on verklaarbare scheepsramp die hem is over komen. Loyaal heeft hij zijn medewerking gegeven bij het onderzoek en van zijn kant is alles gedaan om het volle licht te doen schijnen op deze zaak. Het is voor hem bijzonder teleurstellend, dat het onderzoek geschiedt in een sfeer van wantrouwen en zelfs van verdachtmaking. Dit culmineert in de mededelingen van de inspecteur- generaal, aldus de raadsman, die tot de ADVERTENTIE Koop toch in een warenhuis niet, wanneer een vakman U beter en goedkoper biedt! GEEF EEN in eenvoudige en luxe uitvoering in prijzen van 19.25, 19.90, 20-20, 22.95 en waterdicht voor 33.75 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM Woensdag is het bestuur van het Delftse ziekenhuis Bethel gedagvaard, voor de president van de Haagse rechtbank te ver schijnen voor een kort geding terzake van het ontslag der directrice van Bethel, zus ter C. Weener. Na een uitvoeringe toelichting op de dagvaarding door mr. Wieringa en het pleidooi van de verdediger van de Bethel- stichting, kwamen partijen overeen, dat zuster Weener vrijwillig met verlof zal gaan, het ziekenhuis nog voor Pasen zal verlaten en een behoorlijke vergoeding zal krijgen voor kost en inwoning tot 1 Mei a.s., waarop zij een eervol ontslag op eigen verzoek zal aanvaarden. Zuster Weener verklaarde nog tijdens de zitting, dat de afgelopen drie maanden voor haar in het ziekenhuis Bethel „een hel waren geweest". „Steeds ben ik op gejaagd", voegde zij hier aan toe, met na druk ontkennend, dat zij iets te maken had gehad met de staking van de ver pleegsters, die volgde op het besluit van het bestuur, haar te ontslaan. Op een vraag van de president, waarom zij dan niet gelukkig was, deze hel met een gun stige financiële regeling te kunnen ver laten (een jaar salaris en twee jaar pen sioenpremie zijn haar aangeboden), zei zuster Weener, dat zij nooit het vertrou wen had opgegeven, dat na een onderzoek haar positie beter zou worden. conclusie kwam, dat het onderzoek voor de inspecteur-generaal teleurstellend is ge weest, die heeft aangenomen, dat in de scheepsverklaring is gelogen door de ka pitein. Pleiter zei dat de scheepsverklaring te goeder trouw is opgemaakt. Alle scheepspapieren zijn gered waar door alles wat vóór de ramp geschied is vast ligt in journaal en brugboekje. Behal ve de scheepsverklaring zijn er verder nog de extra verklaringen van de hoofdgetui gen, die nooit zijn weersproken. Als men werkelijk zo'n haast had gehad bij het vertrek uit Lorenzo Marquez, waar.om was dan de normale route geno men en niet een kortere? Volgens pleiter had de kapitein op volkomen normale en verantwoorde wijze genavigeerd. Aan het slot van zijn bijna twee uur durend pleidooi kwam de raadsman tot de conclusie dat aan kapitein O. geen schuld te wijten is. Aan het slot van de zitting, die door een bijzonder groot aantal belangstellenden uit scheepvaartkringen werd bijgewoond, kreeg de kapitein het laatste woord. Met eèri door tranen'verstikte stem betoogde hij nogmaals, dat de bewuste scheepsverkla ring zonder enige dwang op schrift was gesteld. „De meer genoemde 3% mijl in deze verklaring heeft niet de bedoeling ge had om een verkeerde plaats van het sto ten aan te geven. Deze plaatsbepaling blijkt nu achteraf bezien niet juist te zijn ge weest." Tenslotte zeide de kapitein, dat nu al zijn woorden, bij de verhoren gesproken, „worden verdraaid". De raad zal later over enkele weken schriftelijk uitspraak doen. ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel bevordert uw spijsvertering ADVERTENTIE is zo'n leuke leef'ijd. Blijf lang een en twintig en kleedt U vooral op die leuke leeftijd niet ouder dan U bent. Vooral meisjes die smaak hebben zijn „uitgelaten" over die prachtige collectie regenmantels bij ANNO 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM Nadat er in de vergadering van het co mité, dat in de bloembollenstreek het corso voorbereidt, stemmen waren opgegaan om de datum van 23 April tc handhaven is Woensdagmiddag besloten het corso een week uit te stellen. De datum is Zaterdag 30 April geworden en de versierde wagens zullen Vrydag 29 April in Lisse tentoon worden gesteld. Het corso vertrekt uit Sas- senheim. Tot verschuiving van de datum moest worden besloten omdat er gebrek aan hyacinthen gevreesd wordt. Narcissen in bloei Van de zijde van de Provinciale VVV Zuid-Holland wordt ons bericht, dat indien het zachte weer aanhoudt de narcissen hoogstwaarschijnlijk de aanstaande Paas dagen beginnen te bloeien. Het goud-geel zal dan in de bollenstreek bij Sassenheim, Lisse en Hillegom de dominerende kleur zijn. Ook in de omstreken van Warmond, waar vele narcissen staan, hoopt men dat de velden dan met een lichtgeel waas over dekt zullen zijn. De laatste paarse en witte crocussen zullen dit kleurige schouwspel verlevendigen. Op Keukenhof Op de Keukenhof zijn de narcissen in bloei gekomen en de pracht is thans te be wonderen met de kleuren van tientallen soorten bijgoed. Het uitbottende groen van de heesters verhoogt de schoonheid. De kassen zien er prachtig uit. 35.000 tulpen staan in bloei. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Karimata" (14 April!Ned. iNeuw Guinea; s.s. ..Pyrrhus" (11 April); Ned. Antillen: m.s. „Palma" 112 April): Suri name: m.s. „Mentor" (20 April); Unie van Zujd-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Sterling Castle" (9 April); Canada: s.s. „Grote Beer" (9 April); m.s. „Prins Willem van Oranje" (14 April); Argentinië: s.s. „Andes" (18 April); Chili: via New York (14 April); Bra zilië: m.s. „Aldabi" (13 April); Australië: via Engeland (9 April); Nieuw Zeeland: via Engeland (9 April); via Engeland (16 April). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. „De betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zijn in de periode, waarin ik de Indonesische vertegenwoordiging in Ne derland heb geleid, helaas verslechterd", zo zei de scheidende waarnemende Indo nesische Hoge Commissaris in Den Haag, mr. Susanto Tirtoprodjo, Woensdagmiddag tijdens een onderhoud met het ANP op „Backershagen" de residentie van de Indonesische vertegenwoordiger. Mr. Susanto, die de genoemde functie ruim drie jaar heeft bekleed, verklaarde: „De Nederlanders moeten berusten in het onvermijdelijke: volledige overdracht van de souvereiniteit over het gehele ter ritoir van het voormalige Nederlands- Indië, dat houdt dus in de erkenning van de nationale eis van Indonesië op Irian- Bar&t" (Nieuw Guinea). Voorts zeide mr. Susanto dat „de Ne derlanders elke zucht tot inmenging, in welke vorm dan ook, in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië moeten opgeven". Hij lichtte dit toe met te wij zen op de steun, die „zekere groepen van de Nederlandse samenleving geven aan de onwettige opstandige beweging van de zo genaamde republiek der Zuid-Molukken en de wens, nog steeds invloed te willen blijven uitoefenen op de samenstelling van de Indonesische regering en de terugkeer van de federale structuur in de Indonesi sche staatsvorm". Als voorwaarde, waaraan van Indonesi sche zijde dient te worden voldaan, noem de mr. Susanto „het accepteren als een onvermijdelijke overgangstoestand van het normaal functionneren van het Neder landse bedrijfsleven in Indonesië". Hij voegde hier aan toe, dat het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië echter van harte dient mede te werken om zich aan te pas sen aan de wensen van Indonesië om de koloniale economie van het land om te buigen tot een nationale economie. De Ambonese kwestie Op de vraag, hoe men van Indonesische zijde een oplossing ziet van het vraag stuk van de in ons land verblijvende Am bonezen zeide mr. Susanto, dat naar zijn mening dit probleem alleen afdoend kan worden opgelost, indien het officiële stand punt van de Nederlandse regering, die de Ned. Herv. Kerk Beroepen te Frederiksoord (toez.) P. C. Schoonenboom, cand. te Zutphen; als gees telijk verzorger van gerepatrieerden in Noord-Brabant en Limburg J. v. Vessem te Gulpen die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Oosterland-Den Oever A. D. H. Huysman, vic. te Tjalleberd. Geref. Kerken Bedankt voor Amersfoort (vac. dr. F. H. von Meyenfeld) C. L. Ruben te Help man (Gr.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zuidbroek D. K. Smit, cand. te Kommerzijl. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Gouda M. Roos te Zwijn- drecht en H. M. Westerterp te Lutten a. d. Dedemsvaart. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelharnis A. F. Hon- koop te Goes. beweging van de RMS beschouwt als een opstandige beweging tegen het wettige ge zag in Indonesië, volledig door de gehele Nederlandse samenleving wordt aan vaard en dat dienovereenkomstig wordt gehandeld. Mr. Susanto achtte het zeer waarschijn lijk, dat met het benoemen van zijn opvol ger zal worden gewacht tot na de ratifi catie van het protocol tot opheffing van de Unieverhouding. Tenslotte zeide mr. Susanto, dat ondanks de politieke controversen zijn samenwer king met de Nederlandse autoriteiten steeds van vriendschappelijke aard is ge weest: „Mijn contacten met minister Luns en de regeringscommissaris voor Indische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, zijn zelfs „familiair" te noemen". Mr. Susan to zal Dinsdag zijn nieuwe functie van Indonesische ambassadeur in Parijs aan vangen. „Het wetsontwerp is in strijd met de grondwet en met de rechten van de mens en druist in tegen de begrippen van ver draagzaamheid jegens de medemens", aldus concludeerde prof. mr. P. J. Oud, in zijn i-ede op een protestvergadering, die Woens dag door de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding, en de Vereniging voor Crematie en de A.V.V.L., in de grote zaal van het Amsterdams Concertgebouw was belegd naar aanleiding van de aanvaarding door de Tweede Kamer van het ontwerp van de nieuwe crematiewet. Prof. Oud, die het „beschamend" noemde, „dat in 1955 nog een dergelijke vergade ring moet worden gehouden" kwam tot zijn standpunt na een historisch en staatsrech telijk overzicht van de principiële en prac- tische invloed van crematie op de begra feniswet van 1839. „Reeds meer dan veer tig jaar wordt in ons land gecremeerd", aldus prof. Oud, „en de rechtsontwikkeling is de wet in die periode voorbij gestreefd". Ook prof. dr. W. Banning, hoogleraar in de godgeleerdheid, besprak het „recht voor ieder, die dat wenst, zijn stoffelijk over schot te doen cremeren zonder enig spoor van discriminatie" en meende dat „de staatsmacht op dit terrein niet mag dwin gen". De meerderheid van een volk dient de minderheid vrijheid te geven en deze te waarborgen", aldus prof. Banning. Met name is het zijn inziens onaanvaardbaar, dat het ontwerp aan publiekrechtelijke lichamen verbiedt, crematoria op te rich ten of de oprichting daarvan te steunen. De beide overige sprekers, prof. dr. Libbe van der Wal (lid hoofdbestuur Humanis tisch Verbond) en de heer P. C. Boone, (namens de beide crematieverenigingen) spraken in dezelfde geest. Aan het slot van de vergadering beslo ten de ongeveer 2000 toehoorders op voor stel van de voorzitter, de heer F. A. Wol beek, een motie te aanvaarden, waarin de teleurstelling werd uitgesproken over het besluit van de Tweede Kamer en aan de Eerste Kamer werd verzocht, het wetsont werp te verwerpen. In Nymegen heerst een overwegend goed aardige vorm van dysenterie. De G.G. en G.D. heeft de bevolking een aantal medi sche wenken gegeven. Slechts bij enkele patiënten was de aandoening kwaadaardig. Ook uit diverse West-Brabantse steden en dorpen wordt melding gemaakt van een lichte dysenterie-epidemie. Er is een beroep gedaan op de inwoners, beschermende maatregelen te nemen, hoofdzakelijk hygië nische met betrekking tot de lichaamsver zorging en de bereiding der maaltijden. De heer S. Th. M. Hooij te Eindhoven, directeur van de stichting 19401945 voor Noordbrabant, Limburg en Zeeland, is volgens „Het Parool" benoemd tot attaché voor maatschappelijke en sociale aangele genheden bij het Nederlands Hoge Com missariaat te Djakarta Hij vertrekt op 7 April met de Willem Ruys naar Indonesië. Leiden. Geslaafd voor het doctoraal examen psychologie de heer J. A. A. van Leent te Den Haag (cum laude). Geslaagd voor het candidaatsexamen sociologie mej. H. Rozemond te Leiden en de heer P. C. N. Baesjou te Den Haag. ADVERTENTIE Eén behandeling met intioMa schenkt Uw kapsel de kleur en glans van het haar van "sweet seventeen"! Dit is het Indola vignet. Vraag Uw kapper advies, hij is de vakman. „Nederlands Fabrikaat" protesteert Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Rotterdam aan de gemeente raad, om in het buitenland rollend materi eel te bestellen voor de R.E.T., heeft de Vereniging Nederlands Fabrikaat een adres gericht aan de gemeenteraad van Rotter dam. Zij betreurt, zo wordt gezegd, dat de Nederlandse industrie niet in de gelegen heid wordt gesteld in open concurrentie met de buitenlandse industrie offerte te doen voor de levering van dit materieel. „Het geven van op zyn minst gelijke kan sen aan de binnenlandse industrie dient uit gangspunt voor activiteiten op buitenland se markten te zyn. Het Hestuur van de gen, de Nederlandse industrie alsnog in de vereniging meent er op te moeten aandrin- legenheid te stellen offerte te doen voor het materieel voor de R.E.T.", aldus het adres. Er is de laatste jaren in de financiële pers herhaaldelijk critiek uitgeoefend op de wijze van samenstelling der jaarversla gen van de Nederlandse ondernemingen, welker aandelen aan de beurs worden ver handeld en waarbij derhalve de Neder landse belegger van kapitaal is geïnteres seerd. In vele gevallen zijn de mededelin gen, welke door de directies worden ver strekt, onvoldoende en zijn de cijfers van de balans en de winst- en verliesrekening zodanig opgesteld dat het moeilijk, zo niet onmogelijk is zich van de bedrijfsresul taten en de financiële positie der onderne ming een juist oordeel te vormen. De bovenbedoelde critiek en zonder twijfel ook de gedurende de laatste jaren sterk gevoelde behoefte aan risicodragend kapi taal heeft de directies van sommige onder nemingen er reeds toe gebracht aandeel houders meer opening van zaken 'te geven. Zoals men weet is dit met name bij de grote internationale concerns het geval, die thans niet alleen uitvoerige jaarversla gen met vele statistische gegevens ver strekken, maar die ook hun bedrijfscijfers per kwartaal bekend maken, hetgeen uiter aard door de aandeelhouders en de pers zeer op prijs wordt gesteld. De actie voor een betere verslaggeving heeft er toe geleid dat de vier werkeevers- bonden in Nederland een commissie hebben benoemd om over dat onderwerp een rap port uit te brengen, hetwelk dezer dagen is verschenen. Men kan de vraag stellen of in deze commissie ook niet de Vereniging voor de Effectenhandel had moeten zijn vertegen woordigd, omdat deze, evenals de vertegen woordiger van de financiële pers meer ob jectief tegenover het vraagstuk staat. Het is niettemin van betekenis te vernemen hoe de vertegenwoordigers van het be drijfsleven zelve over de aan een goed jaar verslag te stellen normen denken. En het mag met voldoening worden geconstateerd dat de commissie het over bepaalde nor men eens is geworden, ook al spreekt het vanzelf dat deze normen niet bindend kun nen worden opgelegd en dat er in de wijze van publicatie steeds een verscheidenheid zal blijven bestaan in verband met de uit eenlopende positie en structuur van de ondernemingen. En dat men in een rapDort van een commissie, waarin allerlei bedrij ven zijn vertegenwoordigd, in bepaalde gevallen afwijking van de gestelde normen toelaatbaar acht, kan ook niet verwonde ren omdat men tot een uitspraak moest of wilde komen, waarmede de gehele commis sie zich kan verenigen. Gevolg daarvan is dat sommige uitspraken in het vage blij ven zweven. Dit geldt bijv. van de geheime en stille reserves, welke door de commissie alleen aanvaardbaar worden geacht binnen zodanige grenzen dat het getrouwe beeld van vermogen en resultaat niet wordt ver troebeld. Dit is tot op zekere hoogte in strijd met wat verder wordt opgemerkt, n.l. dat het in beginsel even onjuist is het vermogen en het resultaat te ongunstig voor te stellen als te gunstig. Het is dui delijk dat hier een compromis is gezocht voor de mening van hen, die elke stille (niet de reserverir- maar de omvang ge heim) en elke geh'- reserve(reservering en omvang geheim) -:t den boze achten en die van hen, welke binnen bepaalde gren zen zulke reserves gewenst en verant woord achten. Het komt ons voor dat men hier inderdaad enige vrijheid aan de be stuurders moet laten en niet als absolute eis kan stellen dat in alle gevallen het vor men van interne reserves moet worden na gelaten. Wij kunnen ons voorstellen dat het gewenst is bepaalde verliezen te kun nen afschrijven zonder dat men dit in de jaarcijfers tot uitdrukking moet brengen, omdat hieruit conclusies zouden kunnen worden getrokken, welke voor de betrok ken onderneming schadelijk zijn te achten. In de meeste gevallen zal er bij een goed geleide onderneming altijd wel enige ruim te zijn voor het opvangen van dergelijke verliezen en al moge het dan in beginsel even onjuist zijn vermogen en resultaten te ongunstig als te gunstig voor te stellen, praktisch is het bezwaar tegen een te gun stige voorstelling o.i. groter dan tegen een te ongunstige. Maar het moet niet zo zijn. dat men, gelijk dit bijv. bij de Rotterdam- sche Bank het geval was. ODeens een reser ve van 20 mi'lioen te voorschijn tovert, met de mededeling dat er daarna nog ge noeg over is om de onvoorziene risico's te dekken en waaruit men ter beurze toen de conclusie heeft getrokken dat de in stilte gemaakte en geheim gehouden reserve zo ongeveer 50 millioen bedroeg, een bedrag dat gelijkstond met 100 pet. van het ge plaatste kapitaal. Het heeft ons verwonderd dat zonder enige restrictie de publicatie van het be drijfsresultaat en de omzet wordt aanbe volen, omdat er zeer zeker ondernemingen zullen zijn, welke daartegen en niet al tijd ten onrechte bezwaar hebben. Dit geldt vooral de kleinere ondernemingen met een ongecompliceerd bedrijf, welke laat ons zeggen een bepaald artikel fabri ceren en die door de publicatie van de omzet ook hun concurrenten in de keuken laten kijken, omdat uit omzet en bedrijfs winst immers ook de winstmarges kunnen worden berekend. Naarmate een bedrijf groter en omvangrijker is, geldt dit be zwaar in mindere mate en we zien dan ook dat het bij grote ondernemingen nu reeds voorkomt. Ook Van Gelder heeft ditmaal voor het eerst de omzetcijfers naast de be drijfsresultaten vermeld. Van groot belang is de aanbeveling om in de winst- en verliesrekening het bedrag der betaalde en gereserveerde belastingen te vermelden, de balans op te bouwen in volgorde van liquiditeit en de cijfers van het vorig jaar ter vergelijking op te nemen, hetgeen thans reeds door vele ondernemin gen wordt gedaan. De verhouding tussen eigen vermogen en vreemd vermogen en het onderscheid tussen vastgelegd en vlot tend kapitaal moet voorts op een balans duidelijk zichtbaar zijn. Dat in het verslag een verklaring moet voorkomen van een openbaar accountant hebben we reeds meermalen betoogd. Tenslotte moet alles worden gedaan om het vertrouwen van de aandeelhouder te winnen. Naar de leuze van een onzer levensverzekeringsmaatschappijen:Vertrou- wen door openbaarheid. SACRAMENTO (United Press) Ame rikaanse watervoorzieningsdeskundigen hebben volmondig toegegeven dat ir. C. Biemond, de directeur van de gemeente waterleidingen te Amsterdam, hun het schaamrood op de kaken heeft gejaagd met zijn plan dat voorziet in de ontzilting van de rivierendelta tussen Sacramento en San Francisco en in de watervoorziening in dat gebied Het plan-Biemond, dat „uitmunt door eenvoud en doeltreffendheid" en slechts 152 millioen dollar zal vergen (tegen 1371 millioen die Amerikaanse plannenmakers hebben begroot), is van harte bij de legis latuur van de staat Califomië aanbevolen door de commissie van deskundigen die op verzoek van de waterstaatdienst van de staat Californië het verziltings- en water verontreinigingprobleem in de delta van de rivieren de Sacramento, de San Joaquin, de Father en de Mokelumne heeft bestu deerd. Ir Biemond heeft voorgesteld, de Sacra mento af te dammen bij Rio Vesta, een flink stuk landinwaarts, en het rivierwater voor irrigatie doeleinden door kanalen, aquadui- ten en pijpleidingen zeewaarts te voeren. Op die wijze hoopt hij een vruchtbaar tuin bouw- en ooftgebied van 160.000 hectare in de rivierdelta doeltreffend te bevloeien en tevens de verzilting en de verontreini ging tegen te houden. Op 16 September van het vorige jaar om even voor half acht reed op de Hornerweg bij Roermond een auto in op een marche rend peloton infanterie. De gevolgen wa ren vreselijk; een soldaat wera op slag ge dood, een groep anderen werd min of meer ernstig gewond. Ter zake van dood door schuld en het toebrengen van ernstig let sel vroeg de officier van justitie te Roer mond Dinsdag tegen de verdachte, de 27- jarige vertegenwoordiger uit Reuven, een straf van f 150 of 30 dagen en intrekking van het rijbewijs voor een half jaar. Tegen de bevelvoerende officier van de colonne, luitenant W. was door de Krijgsraad te velde een straf geëist, daar de colonne geruime tijd na zonsondergang zonder licht had gemarcheerd. Een wachtmeester van de Rijkspolitie had met een majoor van de infanterie on der dezelfde omstandigheden daags na het ongeluk de rit van verdachte overgereden. Zij zagen ondanks scherp opletten de troep pas op 30 meter afstand. De verdediger, mr. Houthoff zag een spanning tussen de theorie en practijk in dit geval. Hij betoogde dat in de sche mering het oog slechts contrasten waar neemt en die waren er bij deze in camou flage kleuren geklede troep niet. Hij vroeg vrijspraak, subsidiair een lichte straf en geen intrekking van het rijbewijs. Woensdag brak brand uit in het gebouw bouw terwijl de vlammen uit het „Irene' van de Nederlandse televisiestichting te Bussum. Onze foto toont het ge- dak slaan. Op de voorgrond een reportagewagen van de televisiestichting.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7