Na bewogen jaren staat Egypte weer voor beslissende tijd HANGCR/C IN DE WERELDPOLITIEK De crisis van het gezag CABALLERO Nieuwe ontwikkeling in het slepende proces der Bata's AKKERTJES Krachtproef voor Nasser en de zijnen op til Zullen de wapens van dictatuur en revolutie toch boemerangs blijken Spanning Kerk-Staat in Argentinië neemt toe Premier Ali komt voor de staatspolitie op Thomas en Jan vechten verder 5 Dure volksgunst Kwellende vragen Geen aarzeling als veiligheid van de staat wordt bedreigd Opbrengst kinderpost zegelactie f 1,2 millioen Nuja,ikzetafentoewel'nseengrotebekop, maar dit zal toch iedereen met mij eens zijn: da's constante kwaliteit. Tracteer U zelf eens: koop morgen 'n pakje! landerigloom Z^auw «rmoeW? Fusie Panhard-Citroën DONDERDAG 7 APRIL 1955 (Van onze reisredacteur) Egypte heeft in de afgelopen drie jaar twee opstanden beleefd. De eerste op de „Zwarte Zaterdag" in Januari 1952 toen het vriendelijke, lijdzame volk van Cairo eensklaps uitbarstte tegen alles dat rijk en vreemd was en in blinde razernij aan het muiten en branden sloeg. Die opstand werd snel neergeslagen: de volgende dag trokken stille, verwezen mensenmassa's langs de smeulende en rokende puinhopen, zelf geschrokken van de eigen furie. De tweede revolutie de on moedige had meer succes. Zij gaf Egypte een nieuw bewind van jonge offi cieren, die in ieder geval uit de beste bedoelingen handelden. Een regiem dat in zijn korte historie van nog geen drie jaar overigens niet van spanningen, schok ken en breuken vrij is gebleken. De grote vraag is nu of het in de nabije toekomst stabiel en duurzaam zal blijken. Een vraag die ons moeilijk koud kan laten, want dit hete, arme land ligt op de driesprong van Europa, Azië en Afrika en het Suez-kanaal loopt door zijn gloeiende woestijnen. Gamal Abdel Nasser's regiem nadert in het komende jaar het einde van de overgangsperiode, die het zichzelf gesteld heeft. Binnen een jaar zou de stevige grondslag van politieke en econo mische vernieuwing gelegd moeten zijn, zou de tijdelijke dictatuur vervangen moeten worden door een democratisch bewind. Zullen deze doelen bereikt worden? Het ziet er nog niet naar uit. Men zal dus moeten rekenen met nieuwe spanningen, nieuwe schokken, mogelijk zelfs met nieuwe breuken. Wil men onpartijdig: een tussentijdse balans opmaken van feilen en verdiensten van het nieuwe regiem, dan hoeft men niet zozeer te bekijken of er al veel bereikt is- Daarvoor was de chaos te groot. Het graat er eerder om of men de weg: heeft inge- slagren, die uitzicht op duurzaam resultaat biedt. Twee grondgegevens zouden die weg moeten bepalen: Egypte staat voor een economisch vraagstuk dat alleen met groot scheepse buitenlandse hulp kan worden op gelost en om tot nationale aanpak van zijn problemen te komen behoeft het regiem de steun van een zo groot mogelijk aantal eigen volksgroeperingen. Hebben Nasser en de zijnen het eerste gegeven tot grondbeginsel van hun buiten lands beleid gemaakt? Men zou zeggen van niet. Zij hebben gestreefd naar een op zienbarende leidersrol in de Arabische ge meenschap en daarbij andere Arabische landen zozeer voor het hoofd gestoten dat het tot een openlijke breuk is gekomen. Zij hebben de rijke kans op unie met de Soe dan een gebied met vele mogelijkheden ter grootte van een derde van de Verenigde Staten verspeeld. De Soedanezen, die in de nabije toekomst over de toekomst van hun land gaan beslissen, zijn kopschuw gemaakt door het verbod van de Moham medaanse Broederschap, de verwijdering van de half-Soedanees Naguib en het plan voor de hoge dam bij Asswan, die het Nijl- water tot in der eeuwigheid in hun nadeel zou bestemmen. Egypte's nieuwe regiem heeft bovenal nog steeds geweigerd zich bij het Westelijk blok aan te sluiten. Dat is politiek gezien zijn goed recht. Het had nochtans kunnen overwegen dat Egypte in een zo ongeluk- kig-belangrijke strategische positie ligt, dat neutraliteit in een volgende oorlog on denkbaar zou zijn. Temeer daar Groot- Brittannië bij verdrag het recht heeft ge kregen de zóne van het Suez-kanaal te be zetten ingeval van aggressie in het Midden- Oosten. Logische consequentie van deze positie ware dus haar eventuele nadelen nu reeds op te heffen door de zekere voor delen van een hechter bondgenootschap met het Westen. Nasser zou daarvoor een hoge prijs kunnen bedingen: economische en technische steun, die zijn land boven alles nodig heeft. Mogelijk zelfs politieke steun ter regeling van de kwestie-Israel, die, ook ten bate van Egypte zelf, toch eens uit de wereld moet worden geholpen. Edoch, Egypte's buitenlands beleid blijft voorlopig bepaald door drie emotioneler gedachten: Arabische eenheid, vreedzame neutraliteit en revanche op Israel. Ter winning van binnenlandse populariteit op ADVERTENTIE HEI REUZE PAK MEI IN DE ZAK BUENOS AIRES (United Press) Een bron op het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat Ar- gentinië's ambassadeur bij de Heilige Stoel. Maria Oliva Velez, voor besprekingen naar Beunos Aires ontboden is. President Perön heeft kardinaal Co- pello, de Argentijnse primaat, ontvangen Tijdens het onderhoud, dat de president met de kardinaal had. waren ook de Ar gentijnse minister van Buitenlandse Za- ken, Jeronimo Remorino en de minister van Binnenlandse Zaken, Angel Borlenghi. aanwezig. Gisteren heeft de officiële spreekbuis van het Vaticaan, de .„Osservatore Ro mano" scherpe critiek op het Peronis- tisch bewind geleverd en gezegd, dat de ethiek van Argentinië niet „op h«, chris tendom geënt" is. Het blad beschuldigde de Argentijnse autoriteiten er voorts van. dat zij de rooms-katholieken aan „admini stratieve willekeur" blootstelden en een scheiding van kerk en staat trachten door te voeren. De spanning tussen de Argentijnse re gering en het Vaticaan bestaat reeds ge ruime tijd en neemt in intensiteit toe. buitenlands terrein. De volksgunst wordt duur betaald. Erger nog, de volksgunst is niet gewon nen. Sinds Naguib door Nasser werd ver dreven, is van de nationale eenheid weinig gekomen. Nog steeds zijn politieke en reli gieuze groepen tegen het nieuwe regiem gekant. Het heeft ook gefaald in zijn pogin gen de massa enigszins te bezielen en het steunt bijaldien alleen op het leger. Een smalle basis, die des te wankeler is, omdat onder de „vrije officieren" zelf geen eens gezindheid heerst over de te volgen koers. Aan de ene kant staat Nasser, die sinds hij de opperste verantwoordelijkheid van Na guib overnam, aanmerkelijk aan rust en ervaring heeft gewonnen, aan de andere de gebroeders Salem Salah, de minister van Propaganda en Soedanese Zaken, en Gamal, de vice-premier. Salah Salem, de drieste majoor, die op zijn razende uitstapjes al de Arabische eenheid en de Soedan heeft verspeeld en zijn tijd verbeuzelt acht, wanneer hij een paar dagen eens niet in het middelpunt van de belangstelling staat, is de gevaar lijke genius van het regiem. Maar hij heeft steun onder de vrije officieren, het „ge weten van de revolutie". Maakt men nu de optelsom dan is het beeld niet rooskleurig: Egypte, dat van buitenlandse steun afhangt, heeft zich in vérgaande mate geïsoleerd, de binnenland se eenheid is niet bereikt, de leiding is verdeeld. Het regiem kan er zich daaren tegen op beroepen Faroek te hebben ver- Onze reisredacteur besluit zijn re portage over Egypte onder het nieu we regiem met een beschouwing over de moeilijke positie waarin Nasser's „junta" zich op het ogenblik bevindt. De beslissingen waarvoor zij zich binnenkort gesteld zien en de daar uit voortvloeiende gevaren voor dit sleutelgebied in het Midden-Oosten. jaagd, het land bevrijd te hebben van de Britse aanwezigheid in de Suezkanaalzóne, de weg te zijn opgegaan naar groter sociale rechtvaardigheid, en een groot aantal plan nen voor de economische vernieuwing te hebben opgesteld. Het is meer dan een voorgaande regering ooit heeft gedaan. Is het genoeg om het volgend jaar het volk naar de stembussen te sturen? Gamal Abdel Nasser staat voor kwellen de en dringende vragen. Moet hfj tóch Naguib's weg volgen en een nationale ver broedering nastreven om het volk mee te krijgen? Of moet hij op het leger blijven steunen en het totalitaire bewind nog een eindweegs voortzetten? Moet hij neutraal en arm blijven of door aansluiting bij het Westen en dus een regeling met Israel, zijn land aan een economische transfusie hel pen? Welke weg hij ook kiest, hij zal altijd op tegenkanting stuiten. Kan deze tot een derde revolutie leiden? Zolang het leger vereend blüft. niet gemakkelijk. Als de militaire eenheid breekt, kan er echter alles gebeuren, tot burgeroorlog toe. Moet hij dus toch de kaart van het leger blijven spelen? Zonder de steun van het volk kan Egypte niet worden vernieuwd. De oplossing voor al deze vragen hangt nu grotendeels van één man af. Nasser staat voor de krachtproef. Zal deze thans 37-jarige luitenant-kolonel werkelijk be slissingen durven nemen, zal hij boven de anderen uit kunnen rijzen, heeft hij het formaat van een wezenlijk leider? Zo niet, dan zullen de gevaarlijke wapens van re volutie en dictatuur weer boemerangs blijken. Egypte staat voor een beslissend jaar. En het zijn niet alleen de diplo maten in Cairo's kanselarijen die op de uitkomst wachten. Ergens in een voorstad, in een villa achter prikkel draad, verbeidt een oude, wijze gene- raal-majoor de daden van de luitenant kolonel. Mohammed Naguib, de ver stotene, de man die het gekund zou hebben, wacht in opperste spanning af of men tenslotte toch de weg zal vol gen, die hij wees. DJAKARTA (PIA). De minister-pre sident van Indonesië, mr. Ali Sastroamid- jojo, heeft de beschuldigingen ontkend, die van „buitenlandse zijde" tegen het optre den van leden van de staatspolitie zijn uitgesproken. Sprekend ter gelegenheid van de dies natalis van de politie-academie zei de premier, dat de laatste tijd de naam van de staatspolitie „verscheidene malen is besmeurd en dat de staatspolitie beschul digd is van mishandelingen". „Deze aan tijgingen komen uit het buitenland en het is duidelijk, dat zij bedoelen de goede naam van de staatspolitie van Indonesië omlaag te halen en in verband te brengen met de verdediging van Nederlanders, die worden beschuldigd van misdrijven tegen de staatsveiligheid". Mr. Ali zei van de gele genheid gebruik te willen maken te ver klaren. dat de staatspolitie een staatsappa raat is, „welks taak het is deze affaire op te rollen en te onderzoeken" en dat de staatspolitie, indien de veiligheid van de staat wordt bedreigd, niet behoeft te aar zelen in de uitoefening van haar taak. De premier zei, dat ,.de aantijgingen en be schuldigingen van alle grond ontbloot zijn en een list vormen om het aan de gang zijnde proces te beïnvloeden". Hij sprak het vertrouwen uit, dat de staatspolitie zijn traditie en goede naam zal hooghou den. Hij zei, dat hij nog een ander symptoom wilde signaleren, „namelijk de poging van buitenlandse zijde om tweedracht te zaaien onder de leden van de staatspolitie door achterdocht te wekken tussen de leiding en de manschappen. Opzettelijk verspreidt men geruchten, als zou de .hoogste leiding van de staatspolitie goed en onbesmet zijn, terwijl de lagere manschappen onwettige en onzedelijke handelingen zouden plegen". Ook deze geruchten noemde de premier „van alle grond ontbloot" omdat, wat lage re rangen doen, onder verantwoordelijk heid geschiedt van de leiding volgens hiër archie en discipline. De verkoop van kinderpostzegels en prent- briefkaaarten met toeslag heeft in 1954 netto f 1.200.000 opgebracht, bijna f200.000 meer dan in 1953. De opbrengst der postzegels steeg met f 126.540,17 tot f791.502,88 (vorig jaar f664.962.71). Ook de opbrengst der kaarten vertoonde enige stijging. Van de 964Ó 9cholen die ons land telt, deder er in 1954 4987 (51,7 pet.) aan de actie mee. In 1953 waren dit 4255 scholen (44.1 pet). ADVERTENTIE ADVERTENTIE Verjaagdat lusteloze gevoeLNeem'nAKKERTJF om weer monter en fris te worden en, misschien een griep te voorkomen./ helpen direct f Mr. Korthals Altes uit Amsterdam heeft cassatie aangetekend tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarin werd uitgesproken, dat Jan Bata, halfbroer van de overleden stichter van het wereld omvattende schoenenconcern Thomas Bata Sr., zich terecht de eigenaar van het con cern beschouwt en derhalve ook eigenaar is van de betwiste aandelen van het Ne derlandse Bata-schoenenbedrijf in Best. Het hof was van oordeel, dat het gelijk luidende vonnis van de rechtbank te Am sterdam terecht gewezen is en dat de stuk ken, waarmee de Tsjechische schoenen magnaat Thomas Bata Sr. het concern na zijn dood aan zijn halfbroer Jan na liet, volledig rechtsgeldigheid bezitten. De zoon, Thomas Bata Jr., heeft overal ter Wie zich herrinnert, in zijn prille jeugd wel eens onder leiding van volwas senen een volkomen onbekend bosterrein te hebben bewandeld, denkt misschien ook nog wel eens aan de verlammende ontzetting die men als kind ondervond op het tijdstip, waarop het duidelijk werd dat de leidende volwassenen de weg waren kwijt geraakt. Als kind kan men zich vol ver trouwen overgeven aan de leiding, wanneer men ervan overtuigd is door die leiding weer veilig te zullen worden thuisgebracht. Doch als dit ver trouwen wordt geschokt, valt alle vertrouwen en ook vaak alle gezonde verstand weg. Dan kan men dwaze dingen gaan doen, in de onzinnige bevangenheid die optreedt wanneer men plotseling voor de noodzaak komt, zelf beslissingen te memen en zelf een uitweg te zoeken. Ik weet niet of het in alle details ver antwoord is, volken te vergelijken met kinderen en volksleiders met volwassenen, doch in zeker opzicht is deze parallel wel verantwoord en de practijk der wereld politiek vertoont vaak een volkomen con gruent beeld van onmondigen, die zich toevertrouwen aan de leiding van ver lichten. Zolang de weg, die de geleiden volgen, blijkt te voeren naar de veiligheid en be staanszekerheid met alles wat daarbij door de volken verlangd en verwacht wordt, vallen eer en gezag voortdurend terug op de leiders. Zij mogen in details falen zij mogen nu en dan, in de demo cratieën althans, worden vervangen door politieke tegenstanders, doch in hoofdzaak blijft de leidende groep dezelfde en de politieke verschillen die hun beleid ken merken raken niet de basis van de for mules, waarmede het democratische be stel wordt gecontinueerd. Doch wanneer die leiders op gegeven moment blijk geven van innerlijke onzekerheid, twijfel aan hun eigen vermogen om te leiden en besluite loosheid over de weg die zij zullen kiezen, raken de „kinderen" in verwarring, in vrees en in alarm. Op sommige plaatsen in de wereld heeft een dergelijke situatie in de loop der ge schiedenis geleid tot plotselinge wisselingen aan de top der naties, die men revoluties pleegt te noemen. De Franse Revolutie en de Russische Omwenteling staan ons het vergadering, woord, gedachte, godsdienst en pers drukken thans als een loodzware last op hun schouders. Zij zijn aan deze vrijheden verplicht, zich te uiten, zich te doen gelden. Zij hebben een persoonlijk geweten, waaraan zij persoonlijk verant woording moeten afleggen. Wanneer in de UNO-vergadering de Russische delegatieleider Sobolev „neen" zegt op een voorstel tot verzoening, zegt hij dat namens allen die zijn regering in de dwang van het Sovjet-stelsel heeft vastgeklemd. Wanneer Cabot Lodge, de Amerikaan, „neen" zegt op een voorstel om atoomproeven stop te zetten, zegt hij dat allerminst namens alle mensen die leven in landen welke in bondgenoot schappen met de Verenigde Staten ver bonden zijn. Want al die mensen hebben hun persoonlijke plicht des onderscheids en hun eigen gewetensstem. Het ver schijnsel, dat zich heden ten dage voor doet, namelijk dat steeds meer mensen in diepe persoonlijke conflicten gewikkeld hevigst voor de geest, orhdat hun conse- raken ten aanzien van het atoom- en Sobolev zegt namens allen „neen' hij hun geweten afsnoert. omdat quenties zich niet tot Frankrijk en tot Rus land bepaalden, doch het aanschijn van de ganse politieke wereld veranderden. De Franse Revolutie deed de democratie ge boren worden, de Russische baarde een dictatuur. Democratie en dictatuur hebben sindsdien hun weg vervolgd en de leiders der onderscheidene stelsels hebben gepro beerd hun weg te zoeken naar datgene, wat zij zich als ideaal voor hun volken hadden gesteld. Het vertrouwen was in de demo cratie de basis, waarop de leiders hun ge zag vestigden; in de dictatuur waren dwang en geweld voldoende om het stelsel en de groep vaste voet te doen houden. De Westelijke volken zijn merendeels zozeer aan die democratie gewend, dat zij de dictatuur niet meer vrijwillig kunnen accepteren. Het is ongeveer hetzelfde als met de opgroeiende jongeling, die zich met heel zijn wezen verzet tegen pogingen om hem aan tafel in een kinderstoel te doen zitten. In Oost-Europa en China zit men echter liever in de kinderstoel dan op de grond, waarvoor, van het standpunt dezer onvolgroeide volksgemeenschappen uit, wellicht ook wel wat te zeggen is. Afge zien daarvan echter kan zowel de jonge ling als het kind komen op een punt, dat zij zich plotseling volkomen verloren en misleid bevinden. En wie in een vrije de mocratie de zekerheid van het vertrouwen verliest, heeft minder houvast en groter vrees dan degene, die de ijzeren vuist van de dictatuur in zijn ribben voelt. Waarmee gezegd wil zijn dat in de situatie van vandaag, nu zowel de demo cratische als de dictatoriale landen door hun leiders gevoerd zijn naar de afgrond van een atoomoorlogsmogelijkheid, de persoonlijke moeilijkheid van de indivi duen groter is naarmate zij vrijer zijn. In het bos van onzekerheden en gevaren, waarin alle volken der wereld thans rond dwalen, hebben de Westelijke democraten het zwaarder dan de slaven van de dicta tuur. De Westelijke volken bestaan God dank! nog uit individuen, uit persoon lijkheden, uit mensen met persoonlijke vrijheid en dus persoonlijke verantwoor delijkheid. Hun vrijheden van vereniging, waterstofprobleem, is dan ook gemakkelijk te verklaren. De Westelijke politici be hoeven •zich er niet over te verwonderen, dat in pers en andere schrifturen steeds sterker de twijfel der mensen gaat spre ken over de vraag, of dit beleid nog wel verantwoord is. Een Nederlands minister, die onlangs in het openbaar de keus der mensen meende te moeten overnemen door het risico van een atoomoorlog namens zijn volk aanvaardbaar te noemen ingeval de mislukking van het Westelijk beleid er mee gemoeid zou zijn, overschreed daar mee de reikwijdte van het democratische staatsgezag. Bij een dergelijk wereldom vattend onheil met zodanige onherstel bare, vernietigende consequenties kan in een democratie niet één man voor allen kiezen. Nu de oorlogsgestalte aan de politieke horizon opdoemt als een vernietiger van alles en allen, ku.|ien politieke leiders niet meer waar maken wat zij als dwin gende taak op zich genomen hebben. Niet eens veiligheid of welvaart, maar zelfs voortbestaan der hun toevertrouwde vol ken zouden zij moeten riskeren om.... wat te winnen? Vrijheid, zeggen zij en democratie, want die worden bedreigd. Maar waar het leven zélf bedreigd wordt, komt vrijheid op de tweede plaats. Zonder leven heeft vrijheid geen zin, en mét leven kan onvrijheid althans nog in vrijheid ver keren. De politieke leiders drukken thans hun volken als individuele mensen als het ware met de neus op hun individuele verantwoordelijkheid, doordat zij moeten bekennen in dit uiterste geval niet meer de verantwoordelijkheid voor allen te kun nen aanvaarden. Pretenderen zij dat wel te kunnen doen, dan nemen zij de houding aan van de volwassene, die met zijn kin deren in het bos blindelings een pad in slaat met de stille hoop, dat de kleinen niet zullen merken hoe hopeloos hij ver dwaald is. In de aanvang van deze beschouwing werd deze vergelijking gecompleteerd met de overweging, dat de ontzette kinderen Cabot Lodge kan niet meer namens allen „neen" zeggen. dwaze dingen gaan doen, als zij hun zeker heid kwijt zijn. In deze tijd valt het dan ook op, dat velen zich met wanhopige, vaak volkomen onberedeneerde oproepen tot hun medemensen richten om althans iets te ondernemen tegen het dreigende atoomgevaar. In hun verlatenheid, die noch door politieke partijen, noch door kerkgenootschappen voldoende schijnt be grepen te worden, tasten zij als radelozen rond en hun kreten gaan verloren in de woestijn van somber zwijgen, die hen om ringt. Geleerden, journalisten, priesters, volksvrouwen, jongeren, grijsaards, alle soorten mensen geven blijk van hun hon ger naar vertrouwenwekkende leiding en begrip voor het onmetelijke doodsgevaar. Waarschuwingen van atoomdeskundigen, krantenartikelen, preken, ingezonden stuk ken in dag- en weekbladen, circulaires en brieven naar regeringspersonen zijn de blijken van deze honger. De zekerheid is weggevallen de twijfel grijpt om zich heen. Is dat niet een waarschuwing op zichzelf voor allen, die menen ook op dit critieke punt der wereldgeschiedenis nog te kunnen leiden volgens verouderde, kort zichtige en ontoereikende principes? Uitkijkende over de steeds onbeduiden der lijkende politieke verschillen heen, in heldere visie de formele verschillen tussen godsdienstige detail-opvattingen niet meer achtend, zouden de leiders der wereld moeten begrijpen dat het woord thans, on danks hun betoog, aan de mensen gegeven is. De mensen, die afgeleerd hebben be sluiten te nemen, omdat zij zich in blind vertrouwen hebben laten leiden. De men sen, die ondanks alles toch nog allemaal een persoonlijk geweten blijken te hebben, dat geen politicus en geen theoloog kan wegredeneren. Dit zou de persoonlijkheden op de hoog ste posten, waar ter wereld ook, reeds lang moeten hebben geconfronteerd met het wezenlijke gevaar, dat door gebrek aan realiteitszin van sommige hunner de kracht van alle gezag wordt ondermijnd en dat de chaos wordt nabij gebracht reeds vóór er één atoombom gevallen is. J. L. ter wereld zijn halfoom, Jan Bata, doen dagvaarden, omdat hij van mening is, dat de stukken niet rechtsgeldig zijn. Alle ge rechtelijke uitspraken in het buitenland zijn tot dusver in het nadeel van de in Bra zilië woonachtige Jan Bata uitgevallen. Alleen het gerechtshof in Amsterdam, waarvoor indertijd de zaak over het eigen domsrecht van het Nederlandse schoenen- bedrijf in Best en de winkels in Nederland heeft gediend, is van mening, dat Jan rechtsgeldig eigenaar is. Voor Thomas Jr. treedt op mr. R. Korthals Altes. Beslissing van New Yorkse rechter De „Bata Development London" deelt inmiddels mede, dat een New Yorkse rech ter dezer dagen heeft vastgesteld, dat Jan Bata, een halfbroer van de stichter van het Concern Thomas Bata, zich heeft schuldig gemaakt aan „contempt of court" (gemis aan eerbied voor de rechter). Ten zij een cautie gesteld wordt van 2300.000 cruzeiros zal Jan Bata voortaan voor geen enkele Amerikaanse rechter meer kunnen verschijnen. In de kringen van het con cern verwacht men, dat deze beslissing wel eens van overwegende betekenis zou kunnen zijn voor de familie-procedure, waarover in diverse landen processen lo pende zijn. Ter toelichting op deze uitspraak dient het volgende: In de procedure in New York heeft Tho mas Bata er de aandacht op gevestigd hoe ongewenst 't was, dat een deel van het be twiste bezit door Jan Bata werd misbruikt voor zijn acties tegen hem, Thomas. Het New Yorkse opper gerechtshof heeft daar om bij beslissing van 4 Maart 1953 aan Jan Bata verboden, voort te gaan met de verkopen van land van het Bata-concern in Brazilië waaruit Jan zijn proceskosten betaalde. Deze beslissing werd bij de „New York Appellate Division" in gewijzigde vorm bevestigd op 14 April 1953. In Juni 1953 stelde Thomas vast, dat Jan Bata zich van deze beslissing niets aantrok. Thomas verzocht daarom de rech ter, vast te stellen dat Jan zich schuldig had gemaakt aan „contempt of court". In eerste aanleg werd het verzoek van Thomas toegewezen. In hoger beroep werd een onderzoek gelast door een bepaalde rechter, een „special referee", die tevens tot een schikking zou zien te komen. Na dat de „special referee", rechter Mc. Geehan, had vastgesteld dat het Jan bij de schikkingsonderhandelingen geen ernst was, wees hij nu enige dagen geleden het verzoek van Thomas Bata toe en stelde daarmee vast dat Jan Bata zich heeft schuldig gemaakt aan „contempt of court". ADVERTENTIE ÏÏMALT1M' <§5'<0J PARIJS (United Press) Twee van de grootste Franse automobielfabrieken, Pan- hard en Citroën, hebben een fusie aange gaan. Het bericht kwam voor ingewijden niet onverwacht, want het was bekend dat Panhard al enige tijd in moeilijkheden verkeerde en dat Citroën geïnteresseerd was in een fusie met deze oude firma. De fusie vormt een antwoord op de sa* mensmelting van de Franse Ford en dn Simca-fabrieken in het vorige jaar en op de modernisering van twee andere grote auto-bedrijven, die van Peugeot en Re nault. Woensadgmiddag is een acht-jarig jon getje. dat op de Hemweg ter hoogte van het Houtveem plotseling de rijweg overstak, onder een personenauto geraakt. Het kina was onmiddellijk dood.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9