Matthaus Passion door de C.O.V. Kans op zege voor De Kennemers Rode regiem in Tsjecho-Slowakije schijnt iets soepeler te worden Kort en bondig Drie I Jmuidenaren emigreren als visbewerker naar Nieuw Zeeland Felle discussies over omvang en taak der Duitse defensie Twee wedstrijden voor VVB Lagere school annex kleuterschool inDuinwijk Bonn en de kzvestie-Bonin Critick van vele zijden op de officiële verdedigingsplannen Ook op Zondag in de rij voor de winkels 8 Acht waanden na een lezing: VOETBAL IN KENNEMERLAND Uitslagen schoolvvedstrijden Op Gereformeerde grondslag Op de hoek Eenhoornstraat - Dolfünstraat Puike samenwerking over 18 centi-are Een das rondkijken achter het Gordijn Examens Spoorwegen verkoopt grond in „De Gilden" ZATERDAG 9 APRIL 1955 NA DE LEZING OP 2 JULI van vorig jaar door een ambtenaar van de Nederlandse emigratiedienst voor de Vereniging van oud-leerlingen van de IJmuidense Visserij- school en de deelnemers aan de cursus viskunde en visverwerking, zyn drie jonge IJmuidenaren met het idee van een eventuele emigratie naar Wellington, waar een reder om een twintigtal Nederlandse zeevissers en visverwerkers verzocht, niet alleen blijven rondlopen. Zij wonnen meer inlichtingen in, verkenden het terrein en besloten tenslotte tot de grote stap. Twintig April vertrekken zij van Amsterdam uit met de „Zuiderkruis" om aan een lange reis te beginnen. Vele vrienden eni bekenden zullen hen uiteraard bij de IJmuidense Noordersluis een vaarwel na- zwaaien; en misschien een tot weerziens aan Teun Stam, Kanaalstraat 162; Jo Mastemaker uit de De Wettstraat 16 en Evert Visser, Van Krugerstraat 15. Het drietal, dat In Oud-IJmuiden vlak bij elkaar woont, heeft bij het gewone da gelijkse werk van visbewerker in de IJmui dense vishallen in die acht maanden tus sen de dag van de lezing en thans, ook een hele papierlawine te verwerken gehad. Voorts waren er de nodige besprekingen met de Chr. Emigratiecentrale in Haarlem en waren er nog diverse andere reizen nodig om de papieren voor elkaar te krij gen. Nu zitten de contracten veilig opge borgen in een grote enveloppe en nadert de dag van de twintigste April. Gisteravond is het trio ten huize van Jo Mastemaker begonnen met het schrijven van de biljetten, die op koffers en kisten moeten en zijn de eerste artikelen en wat werkkleding al ingepakt. Drie van de twintig De drie IJmuidenaren allen oud-leer lingen van de Visseryschool; Teun Stam volgde de cursus visbewerker zijn nog ongehuwd en hopen het in Wellington te kunnen redden. Voor een veertig-urige werkweek bedraagt het salaris er 11 pond. Zij hebben een contract voor twee jaar en zullen bij het vissersbedrijf ter plaatse aan de wal werkzaam zijn. In totaal had de rederij twintig vissers en visbewerkers nodig, maar tot op heden zijn deze drie mannen de enigen, die het gebrek aan vak bekwaam en goedgeschoold personeel in het Nieuw Zeelandse visserijbedrijf zullen gaan lenigen. Wanneer zij in Wellington aankomen worden zij voorlopig onderge bracht in een opvangkamp, hetgeen iedere émigrant overkomt. Na enige tijd, wan neer men onderdak heeft gevonden, kan De jaarlijkse uitvoeringen van de Mat thaus Passion van Bach door de Haarlemse Christelijke Oratorium vereniging, onder leiding van George Robert, genoten als steeds bijzonder grote belangstelling. Het werk werd, zoals het de laatste jaren ge bruikelijk is, onverkort gegeven zodat men, na van de recitant vernomen te heb ben dat Judas zich verhangen heeft, ver volgens nog diens aria te horen krijgt, waarin hij op vrij objectieve wijze kwestie van tempo zijn wanhoop ken baar maakt. Vroeger werd dit nummer met nog een aantal andere stelselmatig gecou peerd. Wanneer het weer eens zo ver zal zijn. dat men, rekening houdend met een normaal verteringsvermogen van het pu bliek, het zal aandurven enige minder be langrijke subjectieve passages te schrap pen, kan deze aria van Judas daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen. Het lijkt mij van jaar tot jaar moeilijker te worden een solistische bezetting van de Matthaus Passion samen te stellen waar mee een doorlopende stijleenheid te berei ken is. De jongere krachten, die aan bod komen, moeten meestal het evenwicht nog vinden, dat hier geleidelijk bereikt was. Bovendien is het aantal uitvoeringen van het werk zodanig gestegen, dat beproefde elementen overwerkt raken. Ongaarne hebben wij ditkeer het nobele geluid en de beheerste utidrukking van Guus Hoekman in de Christus-partij gemist. Hy werd bij de vooruitvoering van Woensdag vervan gen door de sonore Vlaamse baszanger Louis Hendrikx. die echter wegens onge steldheid op Donderdag verstek moest laten gaan. In zijn plaats werd de partij gezongen door Piet Tra, die zich heel ver dienstelijk van die taak kweet, maar nog de rustige verhevenheid van klank en ex pressie ontbeert, die wij ons als ideaal voorstellen, terugdenkend aan Messchaert, Kloos en Hoekman. Han le Fèvre had met indispositie te kémpen, maar liet dit haast niet merken. Hij heeft in ieder geval de stijl gevonden die in de traditie van de C.O.V. past. Zijn interpretatie mag de spil blijven waar om heen de vertolking van het gewijde drama zich ontwikkelt. De tenor Henk Meyer leverde met zijn heerlijk bezielde geluid de lyrische hoogtepunten van de uitvoering, zelfs op zeker ogenblik tegen een minder gelukkig stemmende instrumentale obli gaatpartij in. En ook de bas Rom Kalma schonk met zijn aria's de hoogste bevredi ging. Ik zie in deze zanger een veelbelo vende candidaat voor de Christus-partij. De kleine baspartijen werden door Arie de Rijk voldoende karakteristiek voorge dragen. Wankeler stond het met de vrou welijke solisten. Het klankkarakter van de sopraan Jeannette van Dijck bleek niet zonder charme, maar door haar geluid te forceren kwam de zuivere intonatie we! eens in de klem. Bovendien was haar al te pathetische manier van zingen oorzaak van storende schommelingen. Er zit stof in voor een goede vertolkster, maar het groeiproces is voor deze opgave nog te weinig gevor derd. De alt Maria Naveu heeft een mooi geluid en zij zingt zuiver, doch ook in haar interpretatie is er nog iets onrustigs en onzekers, dat overwonnen moet worden. De neiging tot pathetische overdrijving speelt haar nu en dan parten. Zij heeft echter hoedanigheden, die het beste doen hopen voor haar carrière. Het koor toonde bij een bewonderens waardige zekerheid een evenwichtig klank gehalte en een souplesse, die resDect af dwongen: de vrucht van jaren studie onder welbewuste leiding. Bijzonder fraai en in nerlijk geladen klonken de koralen. Het jongenskoor van Tom de Vries vervulde zijn taak in het machtige openingskoor op beschaafde wijze. De organist Piet Halsema toonde zich een vaardig vertolker van de niet te onderschatten continuopartij. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest be geleidde accuraat en met de nodige over gave. Met de gambist Piet Lentz onder scheidden zich als instrumentale solisten vooral de concertmeester Jan Hesmerg en de fluitist Marius Ruysink. Het is te hopen dat George Robert er in zal slagen de stevige eenheid in zijn solis tische bezetting te herstellen, om geheel naar eigen inzicht en verantwoording zijn interpretatie van de Matthaus Passion tot een modeluitvoering te maken. JOS. DE KLERK. een ieder zijns weegs gaan. Het is te hopen voor dit drietal jongeren, dat het zal sla gen in de Nieuw Zeelandse maatschappij. Wellicht ligt er dan na het opdoen van goede ervaringen de mogelijkheid en de basis voor het volgen en de vestiging van meerdere visbewerkers en wellicht dan ook vissers. Deze IJmuidenaren zouden in die zin op het gebied van de visserij dan zeer zeker als pioniers zijn te beschouwen. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Petrus B. J. z. V. Ter voort A. J. en Winkelhuijzen A; Claudia F. K. d. v. Oosterman E. J. A. en Drent F.; Adèle N. R. d. v. van Dam N. G. en Sur ges A. C.; Lilian C. d. v. Mouwes J. R. en de Bruin A. C.; Wilhelmina J. d. v. Kok P. A. en Kemper W. J.; Aleida J. C. d. v. Nyssen S. en Groenewoud C. T.; Hendrika J. d. v. Minnebo S. en Feenstra L.; Cor nelia J. M. d. v. Dekker A. H. en de Reus C.; Johannes A. P. z. v. Slootjes H. J. A. en Duiveman R. S.; Petrus A. M. z. v. Fluitman A. J. H. en Heijdeman S. M.; Geertruida M. d. v. Ruiter C. A. en Hol- lenberg A. ONDERTROUWD: Ormel H. F. en de Vries C. A.; de Boer P. W. en Schuijt J. G.; de Vries J. en Douwstra J. GETROUWD: Geen. OVERLEDEN: Spreeuw M. acht en vijf tig j. echtg. v. Liefhebber W.; Huijer C. negentig j. wed. v. Buis; Duiker W. zeven en zeventig j. wedn. v. van 't Padje M.; Post P. D. zes en zeventig j. wed. v. van 't Hoff M. Het Paasprogramma vermeldt onder meer dat de beide Beverwijkse tweede klassers op eigen grond in actie komen, Beverwijk tegen H.R C. en De Kennemers tegen Rapiditas. Voorts was er ook voor de derde klassers een flink programma vast gesteld. doch daar een aantal van deze ont moetingen op verzoek van beide clubs reeds eerder gespeeld zijn, komen er vier te vervallen. V.V.B. moet èn op Zaterdag èn od Maandag spelen, respectievelijk tegen G.V.O. en Z.V.V. De Kennemers ontvangt dus Rapiditas. De Beverwijkers zijn de laatste tijd goed op dreef en het resultaat van die goede prestaties is, dat de rood-zwarten thans in het midden van de ranglijst staan. Wij verwachten dan ook, dat zij revanche ne men voor de in Weesp geleden tweeéén nederlaag. V.V.B. trekt Zaterdag naar G.V.O. Van direct belang is deze ontmoeting niet, want nóch de bovenste nóch de onderste plaats komt er bij in het geding. Wij houden het op V.V.B. Twee dagen later trekken de V.V.B.'ers wederom Zaanwaarts, ditmaal om Z.V.V. partij te geven. Op eigen terrein bleven de Breesapers met drietwee in de meer derheid en ook thans slaan we de V.V.B.- kansen hoger aan. Vitesse geeft Zaterdag op eigen terrein de Z.V.V.'ers partij. Ook de Castricummers achten we in staat Z.V.V. er onder te hou den. In 3B is D.E.M. vrij, vermoedelijk om C.S.V. en Schoten gelegenheid te geven hun achterstand in te lopen. Revanche C.S.V. sleelt thuis tegen Q.S.C. Aan de eerste ontmoeting tegen deze Zaankanters bewaren de C.S.V.'ers beslist geen prettige herinneringen want ze verloren die wed strijd vrij onverwacht met éénnul. Daar om zullen de Castricummers zeker alles op alles zetten om revanche te nemen en wij geloven dat ze daarin zullen slagen ook. Wijk aan Zee gaat in Alkmaar de Boys partij geven. Op eigen grond deden de bad plaatsmensen zulks destijds met succes, maar wij menen, dat ze het ditmaal met een gelijkspel zullen moeten doen. Tussen Velsen en Schoten zal het aan spanning niet ontbreken. Ook in deze ont- Ook de tweede dag van de Velser school- voetbalwedstrijd mag weer als uitstekend geslaagd worden aangemerkt. Ook Donderdag werkte het weer in alle opzichten mee. Topscorer was ditmaal het tweede elftal van de Nijverheidsschool, dat het deTde elftal dier school met niet min der dan dertien-nul naar de verliezers ronde verwees. In de E-afdeling bracht het elftal van de Jan Campertschool met twaalf-nul het team van de Ossendorpschool op de knieën. Onmiddellijk hierop volgde het derde elftal wan de Willem de Zwijger- school, dat een zeven-nul zege behaalde op de Creutzbergschool. Zeer tot genoegen van de talrijke toe schouwers eindigden weer een paar wed strijden in een gelijkspel, zodat ook de liefhebbers van strafschoppen weer aan hun trek kwamen. Dit was onder meer ook het geval bij een der beste wedstrijden van de dag, namelijk die tussen de St. Adalbert VGLO en het tweede elftal van de St. Joannes ULO. Scheidsrechter Van der Lugt leidde even eens een spannende wedstrijd, namelijk de ontmoeting tussen St. Joannes ULO 1 en de openbare ULO uit Beverwijk. De Be verwijkers namen een twee-nul voor sprong, doch nog voor de rust hadden de St. Joannes-jongens de stand op twee twee gebracht. Na de rust scoorden de Be verwijkers uit een penalty het winnende punt. De gedétailleerde uitslagen luiden als volgt: Afdeling C (Eerste ronde): Nijverh.- school 2-Nijverh.school 3 130; Creutz bergschool 2-Willem de Zwijgerschool 2 1—6; HBS 2-Willibrordus ULO 0—5; St. Joannes ULO-openbare ULO (Beverwijk) 2—3. Afdeling D. Tweede ronde (winnaars): St. Adalbertschool-St. Joannes ULO 00 (St. Adalbertsschool wint); Creutzberg school 3-Willem de Zwijgerschool 3 07. Tweede ronde (verliezers). HBS 3-Kohn- stamschool 22; Nijverheidsschool 5-Elout van Soeterwoudeschool 41. Afdeling E. Tweede ronde (winnaars): Clara Sternschool-Emmaschool 31; Adolf van Nassauschool-Moerbergschool 31; Ossendorpschool-Jan Campertschool 012; Theo Thijssenschool-St. Franciscusschool 14; P. Vermeulenschool-Insingerschool 0—4. Tweede ronde (verliezers). Brederode- school-H. Hartschool 04; Jan Ligthart- school-Julianaschool 22 (Jan Ligthart- school wint); Comitéschool-Marnix- school 02; School met de Bijbel-St. Li- i duinaschool 2 10. moeting voelen wij veel voor een punten verdeling. Op Zaterdag is voor Waterloo de uit wedstrijd tegen O.F.C. ingelast. Het winnen van deze ontmoeting zal voor de Water- looërs wel een te zware opgave blijken te zijn. Het bestuur van de vereniging voor La ger- en Meer Uitgebreid Lager school onderwijs op Gereformeerde grondslag te IJmuiden heeft verzocht aan haar te ver kopen ten behoeve van de bouw van een lagere school en een kleuterschool een terrein, ter oppervlakte van ongeveer 3400 m2 op de hoek van de Eenhoorn straat en de Dolfijnstraat in het uitbrei dingsplan „Duinwijk" te IJmuiden. Tegen de vekoop daarvan voor dit doel hebben B. en W. geen bezwaar. De prijs voor deze grond is bepaald op f 10 per m2, met welke prijs verzoeker heeft ingestemd en waaraan ook het Prij- zenbureau voor Onroerende Zaken zijn goedkeuring heeft gehecht. Winkel aan Lange Nieuwstraat komt ruimte tekort De heer S. Korver te IJmuiden heeft de gemeente verzocht aan hem te verko pen een stook je grond ter oppervlakte van ongeveer 5 m2, kadastaal bekend gemeen te IJmuiden, Sectie M, no. 7374 ged., gele gen aan de Bonifaciusstraat en grenzende aan een door hem bewoond pand, zulks in verband met een verbouwing van het genoemde pand. De prijs is vastgesteld op f 22.50 per m2 en B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot verkoop van het stukje grond. BONN (Van de A.N.P.-correspondent) Het ontslag van de vroegere overste Von Benin uit het bureau-Blank, dat de plannen voor de West-Duitse bewapening uitwerkt, is Woensdag voorgelegd aan de West- Duitse parlementaire commissie voor Vei ligheid. De commissie beperkte zich er voorlopig toe, een verklaring van het bureau-Blank over het geruchtmakende ontslag aan te horen. Zij stelde een be spreking over het ontslag uit tot commis saris Blank persoonlijk zal kunnen toe lichten, waarom hij Von Bonin uit zijn staf heeft verwijderd. Blank vertoeft op het ogenblik in Engeland, waar hij de metho den wil bestuderen, waarmee in Engeland een democratische controle op het leger wordt toegepast. Het ontslag is intussen uitgegroeid tot een „affaire Bonin". Achtergrond van het verdwijnen van de zeer geziene voormalige officier van Hitiers generale staf is name lijk een diepgaande strijd der meningen in het bureau-Blank over de vraag hoe West- Duits land op de doeltreffendste wijze zal kunnen worden verdedigd. Von Bonin houdt er andere opvattingen op na dan de leider van de plan-afdeling van het ,.ministerie-in-spe", de vroegere generaal Heusinger. Bonin werd uit het bureau ver wijderd zodra gebleken was, dat hij onder vroegere officieren propaganda voor zijn eigen, door Heusinger veroordeelde, plan nen maakte. Dienstplicht of vrijwilligers? Bonins plan ging er van uit, dat het on mogelijk is West-Duitsland te verdedigen, wanneer twaalf Duitse divisies werden opgesteld, die operatief in het geheel der NAVO-strijdkrachten zijn opgenomen. Hij acht het wenselijk, dat de nadruk veeleer op een territoriale verdediging van het ge bied der Bondsrepubliek wordt gelegd. Bonin is van mening, dat de huidige ver houdingen in Duitsland en de bestaande afkeer van de militaire dienst onder een deel der jeugd het onmogelijk maken, snel een leger op basis van algemene dienst plicht op te stellen. Hij zou daarom voor eerst willen volstaan met een vrijwilligers leger van 120.000 tot 150.000 man. Deze opvatting wordt door vele Duitse militaire deskundigen gedeeld en zij is her haaldelijk in persbeschouwingen verdedigd. Kern van het plan van Bonin is, dat de Duitse troepen een diepe verdedigingszóne zouden moeten inrichten, vlak aan de grens der Russische bezettingszone. Deze gordel zou ongeveer vijftig kilometer breed moe ten zijn en moeten bestaan uit zeer sterke tankafweeir, die een Russische aanval ook onafhankelijk van een mogelijke reactie met atoomwapens hoogst riskant zou moe ten maken. Bonin meent door zulk een plan meer kansen te hebben om te voor komen, dat West-Duitsland tot aan de Rijn een strijdtoneel zou worden, dan bij de bestaande NAVO-plannen het geval zou zijn. Hij heeft ook politieke overwegingen tot grondslag van zijn plan gemaakt en betoogt dat de inrichting van zijn uitsluitend voor afweerdoeleinden bruikbare verdedigings gordel de Russen zal kunnen overtuigen van de uitsluitend defensieve instelling der Westelijke landen. Eenheid in het geding Daarentegen vreest hij, dat de afkondi ging van de algemene dienstplicht en de opstelling van grote operatieve Duitse een heden op de Russen zodanig provocerend zullen werken, dat deze nog minder dan tot dusver geneigd zouden zijn hun mili taire posities in Oost-Duitsland op te geven. Met andere woorden: Bonin ziet in de plannen van het bureau-Blank, die in enkele jaren de twaalf divisies op de been willen brengen, een gevaar voor de Duitse eenheid. Het feit dat Boniris ontslag vrij wel alle politici in Bonn in heftige discus sies heeft verwikkeld, toont wel aan, hoe veel invloed deze voormalige Wehrmacht- officier en zijn plannen zich verworven hebben. De suggesties om de op een half millioen man geraamde omvang van het Duitse leger drastisch te verminderen, zijn niet van vandaag of gisteren. Zij leveren al lange tijd stof voor beschouwingen van de militaire medewerkers der West-Duitse bladen. Deskundigen uit de twee voor naamste fracties van het regeringsfront hebben het pleit gevoerd voor de opstelling van een militie, die men in wezen dezelfde taak toedacht als Bonin zijn tankgraf langs het IJzeren Gordijn. Vrees, dat bij een in de diepte werkend en elastisch verdedi gingssysteem het grootste deel van het Duitse gebied, in eerste instantie zou wor den prijs gegeven, schijnt al deze plannen te beheersen. Bonin heeft, vlak voordat zijn plannen deel van het beraad in een parlementaire commissie gingen uitmaken, de steun ge kregen van de militaire medewerker van de „Frankfurter Allgemeine". Deze is van mening, dat de officiële plannen van het bureau-Blank eerder zouden zijn gebaseerd op de militaire situatie van 1951, dan op die van het ogenblik. „Bij de overwegingen van Blank wordt de splitsing van Duitsland als een gegeven feit aanvaard, tenminste zijn alle plannen ontwikkeld op de politieke basis van de status quo," zo schrijft het Frankfortse blad. Het ziet de argumenten van Bonin versterkt door de jongste uitlating van de Amerikaanse generaal Gruenther, vol gens welke ook na het opstellen der Duitse troepen een Russische aanval niet terstond zou kunnen worden tegengehouden en slechts dreigende vergelding de eigenlijke veiligheid zou bieden. De „Frankfurter Allgemeine" schrijft: „Er bestaat dus een onderscheid in de At lantische en de Duitse gedachtengang. Wanneer wij al divisies opstellen, dan moeten deze tactisch en operatief ook zonder het middel der strategische af schrikking deugen. Wanneer generaal Gruenther dat voor de West-Duitse divisies in het kader van een Atlantisch leger bij voorbaat niet aanneemt, dan zijn onze offi ciële plannen foutief." Afgezien van de meningsverschillen over de beste verdedigingsmethode, die met Bonins ontslag aan de orde zijn gesteld, heeft de vroegere officier nog bezwaren ontwikkeld tegen het tempo, dat men in het bureau-Blank meent te kunnen aan houden bij het opstellen der divisies. Her haaldelijk heeft Blank beloofd, dat hij in twee of drie jaren alle divisies kant en klaar zou kunnen hebben. Dat is volgens Bonin een illusie, daar alleen de vorming van het kader een jaar of vier zou eisen. Bonin gelooft dan ook, dat het minstens zeven of acht jaren zal duren vooraleer een half millioen Duitsers bewapend zou kun nen zijn. Ook deze opvatting wordt door vele militaire deskundigen gedeeld. Zij schijnt ook steun te vinden in de economi sche overwegingen, die van de zijde van de Duitse industrie zijn geopperd. Velsen koopt in Beverwijk De gemeente Velsen zijn in koop aange boden in Velsen-Noord en Beverwijk ge legen gronden ter oppervlakte van 35 ha en 50 ca, die van belang zijn voor de ver wezenlijking van de in het streekplan en het plan IJmond-Noord aangegeven be stemmingen, althans voor een gedeelte daarvan De eigenaren zijn echter niet bereid, de verkoop te beperken tot die grondstroken, waarvan de bestemmingen in het uitbrei- dingsplan-in-hoofdzaak voor Velsen-Noord nader zijn uitgewerkt Krachtens dit uitbreidingsplan is voor lopig een gedeelte ter grootte van ongeveer 15 ha, bestemd voor industriële- en ver- keersdoeleinden. Het in de gemeente Be verwijk gelegen gedeelte, groot 7 ha, 12 a en 30 ca, is geheel bestemd voor industrie. De resterende grond kan voorlopig een agrarische bestemming behouden. Omtrent de aankoopsprijs zijn met de eigenaren onderhandelingen gevoerd die hebben geleid tot hun bereidverklaring, de gronden te verkopen voor een koopsom, be rekend naar 1,65 per m2. De gronden worden door de eigenaren zelf voor het landbouwbedrijf gebruikt, zodat zij vrii van pacht kunnen worden op geleverd. Wel hebben de eigenaren de voorwaarde gesteld, dat de gronden in 1955 vrij van pachtbepaling bij hen in gebruik kunnen blijvèn. Hiertegen bestaat naar de mening van B. en W. geen bezwaar. Het gemeentebestuur van Velsen heeft zich inmiddels tot burgemeester en wet houders van Beverwijk gewend, met het doel, te bevorderen, dat de aankoop van de op het grondgebied van die gemeente gele gen percelen rechtstreeks door haar ge schiedt. Dat college heeft bericht, dat het bereid is tot aankoop en de aan de over dracht verbonden kosten, in verhouding tot de door de gemeente Beverwijk te be palen koopsom, voor rekening van die ge meente te doen nemen. (Van onze correspondent in Wenen) Ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd Tsjecho-SlowakijeOostenrijk hebben on geveer 1100 Oostenrijkers een visum voor 24 uur gekregen. De meesten van hen wa ren echter niet naar Brunn gegaan om er een partijtje voetbal te zien, doch om ein delijk na tien jaar weer eens contact op te nemen met familieleden, vrienden en ken nissen aldaar. Ook wij hebben dit gedaan. Natuurlijk is 24 uur veel te kort om een gefundeerd oordeel uit te spreken, maar toch was die tijd voldoende voor het op doen van een paar indrukken, die onze vroegere opvattingen volkomen bevestig den. De mensen zijn er over het alge meen sober bijna armoedig, gekleed en ze staan, ook op Zondag, in lange rijen voor de bakkers- en slagerswinkels. Vraagt men naar een verklaring, dan zeggen zij dat hun producten grotendeels worden geëx porteerd. Zij zeggen het zonder bitterheid en ze weten wel degelijk dat ze ons daar mee niets nieuws vertellen. De lonen zijn laag en de prijzen hoog, bijzonder hoog echter voor ons buitenlanders door de hoog opgeschroefde koers van de Tsjechi sche kroon. Het gevolg is dan ook dat een buitenlander voor een paar worstjes met mosterd en een kadetje drie gulden en voor een gewoon middagmaal vijftien gul den moet betalen. Tranen en verbazing Intussen werden de buitenlandse bezoe kers uiterst correct behandeld en ook werd ons alle mogelijke vrijheid gelaten. Bij het passeren van de grens in Breclav con troleerde de grenswacht de coupé's alleen naar kranten. Het vreemde was echter dat zij alleen Oostenrijkse bladen in beslag nam en geen kranten uit West-Duitsland. Ook keek men in de toiletten, onder de banken en zelfs onder de wagons of er misschien blinde passagiers of spionnen waren meegekomen. De bagage werd evenwel in het geheel niet nagekeken. In Brunn aangekomen, konden wij met ieder een spreken, die Engels, Frans en Duits verstond een taal die een paar jaar gele den hier nog taboe was. Men sympathiseert heel sterk met de Oostenrijkers en legt er de nadruk op dat men hen niet „als Duitsers" ziet. Boven dien zien de Tsjechen in Oostenrijk een dorado, een land van welvaart en vooral van vrijheid. Toen de speciale trein met 700 reizigers 's morgens om zes uur in Brunn aankwam, stond het stationsplein vol mensen, gedeeltelijk nieuwsgierigen, maar vooral familieléden en vrienden die hun verwanten en kennissen uit het Wes ten stonden op te wachten. Er speelden zich hartroerende tonelen af tussen Tsjechen en Oostenrijkers, die elkaar om de hals vielen, met tranen in de ogen, om dat zij elkaar sinds de oorlog niet meer hadden gezien. Datzelfde ontroerende schouwspel her haalde zich om elf uur, toen twaalf splin ternieuwe autobussen uit Oostenrijk het Zelenyplein opreden, waar minstens 4000 Tsjechen waren samengestroomd. Wie niet naar kennissen zocht, bewonderde de bus sen en de auto's. De meeste bewondering trok echter een Oostenrijker die zich ten aanschouwe van de gapende menigte met het nieuwste electrische scheerapparaat begon op te knappen. In tegenstelling tot Boedapest werden de kijkers in Brunn niet door de politie weggejaagd. Ook konden wij versnaperin gen, nylons, een lap stof of kleren meene men, want de douane wist dat het ge schenken waren. Toen de voetbalwedstrijd was begonnen, wees een Tsjechische col lega ons op minister-president Siroky die op twee meter afstand van ons zat. Een Amerikaanse fotoreporter nam zijn toestel, richtte en drukte af. Wij dachten: dat had even goed een pistool kunnen zijn. Nie mand had ons immers van tevoren ge fouilleerd. De mensen bestormden ons met vragen over de prijzen van levensmiddelen, tex tiel, schoenen en galanteriewaren in het Westen. Feitelijk wilden zij alleen maar een bevestiging horen van datgene wat ze al lang wisten. Zij bewonderden onze jas sen, een vulpen, een waterdicht horloge en andere snufjes waaraan wij niets bijzonders vinden, maar het meest- waren zij verbaasd toen zij hoorden hoe goedkoop al die dingen zijn vergeleken met de prij zen in hun land. Evenals Boedapest, dat wij een paar maanden geleden hebben gezien, maakt ook Brunn een stoffige en verwaarloosde indruk. Er zijn wel een paar grote nieuwe gebouwen opgetrokken, voor de partij en Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen Ned. recht de heren M. C. A. A. van Oppen, Heemstede, M. G. H. Postma, Baarn, J. van der Haar, Mijdrecht en J. T. Warmenhoven, Den Haag. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Z. Dokoupil, geboren te Sviadnov (Tsjechoslowakije) en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Geslaagd voor het can didaatsexamen geneeskunde de dames J. M. Balek te Den Haag, C. A. E. Weis te Den Haag en de heren M. van Blankenstein te Londen, E. Goodkin (U.S.A.) en J. M. Werre te Santpoort; GESLAAGDEN Voor de practijkexamens der Vereniging van Leraren slaagden voor het kantoor diploma Machineschrijven de dames J. A. v. Kampen en M. A. C. Croonenborg en de heren H. Parson en P. J. J. Ruygrok; het diploma Steno Nederlands behaalde mej. J. C. Guyt, allen -te IJmuiden. Zij werden opgeleid door het Instituut van Otterlo te IJmuiden. Ter realisering van het uitbreidingsplan „de Gilden" is het gewenst, dat de gemeen te de beschikking verkrijgt over percelen ter totale oppervlakte van 2775 m2, uit makende een deel van de Koningsweg en van de Schulpweg in Velsen-Noord. Zij zijn nog eigendom van de Nederlandse Spoor wegen die zich bereid heeft verklaard, ze te verkopen voor de prijs van 545 in totaal en onder bepaalde voorwaarden. Enige, uit deze voorwaarden voortvloeien de werkzaamheden komen de gemeente op ongeveer 700. de politie bestemd, maar verder wordt vrijwel niets gedaan om het uiterlijk van de stad te verfraaien. De mensen ver goelijken dit door te zeggen dat zij daar voor geen tijd hebben en dat er hard, heel hard moet worden gewerkt. Intussen liet men ons vrij rondwande len en met iedereen spreken. Wij zagen op Zondag een aantal vrouwen als met selaars werken in lelijke slobberige pof broeken. Voelt dit land zich al zo sterk, dat het vreemdelingen een dergelijke vrij heid van rondneuzen kan gunnen? Of was het omdat men weet dat wij binnen een paar uur toch weer over de grens zouden zijn? Hoe dan ook, er is iets veranderd en dat geeft de bevolking zelf ook toe. De politie en de controle door de partij schij nen soepeler te zijn geworden. In de laatste tijd heeft men, zo wordt ons verteld door een man die beslist geen communist is, een groot aantal politieke gevangenen vrijgelaten en men kan ook zonder controle met het Westen correspon deren. Als wij echter over de echte demo cratische vrijheden beginnen, viel er steeds een pijnlijk zwijgen. De Tsjechen moeten zich bij de feitelijke toestand neer leggen en ofschoon zij weten dat er hier en daar verzetsgroepen werkzaam zijn, ge loven zij dat al deze pogingen vergeefse moeite blijven. Toeristen gevraagd Een employé van het reisbureau „Cedok" wist ons te vertellen dat men het toeris tenverkeer uit het Westen in de aanstaan de zomermaanden wil vergroten, voorna melijk dat uitWest-Duitsland. Men weet namelijk dat de Duitsers hier nog de meeste familierelaties hebben. „Cedok" werkt al samen met reisbureaux in Han nover en München, met het doel de bui tenlandse toeristen weer naar Karlsbad te lokken, waar intussen het hotel „Belle- vue" voor hen wordt opgeknapt. En de Duitsers zullen beslist komen, ook al kost een dag pension 23 dollar. Er valt dus ontegenzeggelijk een zeke re ontspanning waar te nemen, tenminste wat betreft het verlangen om met het Westen tot meer normale betrekkingen te komen. Natuurlijk weet de bevolking dat dit alles voor een groot gedeelte op reke ning moet worden geboekt van de propa ganda, maar hoe dan ook: zij verkiest deze reclame boven het verschrikkelijke isole ment. BINNENLAND Ds. J. J. Buskes Jr., die een reis van drie maanden door Zuid-Arika heeft ge maakt en in Evenston een conferentie van de Wereldraad van Kerken heeft bijgewoond, is in ons land teruggekeerd. Een aantal Oostenrijkse grafici zal bin nenkort een bezoek aan ons land brengen ter bestudering van het leerlingstelsel in de gra fische industrie. De studiereis begint op 17 April en staat onder auspiciën van de Con tactgroep Opvoering Productiviteit. De drie werknemersbonden van grafici verlenen medewerking. Winkeliers uit de Vijzelstraat te Am sterdam hebben een comité opgericht tot steun aan de slachtoffers van de instorting van enige flats in deze straat. Dit comité heeft een bedrag van f 800 bestemd voor de geneeskundige verzorging van mevrouw Klaus, die een operatie moet ondergaan ten gevolgen van de val, die zij bij de instor ting maakte. Tengevolge van kortsluiting is Vrijdag brand uitgebroken in de boerderij van H. K. in Raalte. Het woonhuis en schuur gingen geheel in vlammen op; 13 koeien, 9 varkens en 2 kalveren kwamen in de vlammen om. De minister van Oorlog heeft generaal- majoor J. G. Warringa, thans commandant van de Derde Divisie, aangesteld tot alge meen inspecteur, ♦evens commandant van de mobiele colonnes van de Bescherming Be volking. Tot 1 November zal hij deze functie vervullen naast zijn functie van commandant der Derde Divisie. Op 1 November zal hij het commando over de Derde Divisie neer leggen. De padvindersorganisaties beginnen volgende week de actie ,,'n heitje voor een karweitje". Honderdvijftigduizend jongens en meisjes van de Nederlandse verkenners- en padvindstersbeweging zullen van Dinsdag na Pasen af tot en met Vrijdag weer op pad gaan om op verschillende manieren het geld voor hun verenigingskas te verdienen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 April 1.999.118 tegen 1.988.583 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 511.465 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 509.821 op Februari. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft de 52-jarige directeur van een verzekerings bedrijf uit Den Haag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een iaar. Hij werd schul dig bevonden aan verduistering en valsheid in geschrifte. Hij zou een hem niet toebeho rende auto hebben verkocht voor f 6000, een valse koopacte hebben opgemaakt en voorts ongeveer f7000 hebben verduisterd. Dit be drag hadden agenten als premie aan hem afgedragen. De rechtbank had hem tot twee jaar veroordeeld. i De Utrechtse politie heeft een inval gedaan in een woning aan de Melis Stoke- straat te Utrecht, waar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Tien spelers werden gearresteerd, doch na verhoor weer vrij gelaten. De bankhouder, de Amsterdammer H en de hoofdbewoner R. werden in ver zekerde bewaring gesteld en zullen Dinsdag voor de officier worden gelid. Een bedrag van f550 werd in beslag genomen. In 1954 hebben 505.000 personen de Am sterdamse dierentuin „Artis" en 215.000 per sonen het aquarium bezocht. Een Nederlandse delegatie voert te Rome besprekingen met vertegenwoordigers van de Italiaanse regering en van het Italiaanse bedrijfsleven over het in Neder land te werk stellen van een aantal ge schoolde Italiaanse schcepsbouwarheiders. Het ligt in de bedoeling de tewerkstelling in beginsel voor de tijd van twee jaar te doen geschieden en haar afhankelijk te doen zijn van de stand van de arbeidsmarkt. HAARLEM EN OMGEVING Op de morgen van Eerste Paasdag om kwart over acht zingen kinderen van de Hosannabond der Stadsevangelisatie opstan dingsliederen in het Proveniershuis. Na dit bezoek, waarbij aan iedere bewoner bloemen worden uitgereikt, wordt een zangdienst ge houden met medewerking van het gemengd koor Eben Haëzer in het gebouw aan de Lange Herenstraat 6. Ten bate van het bouwfonds in twee R.K. parochies Oud-Schoten zal in tenten op het terrein van de St. Bavoschool aan de Eemstraat een fancy-fair worden gehouden, welke Donderdagavond 14 April om half negen door burgemeester Cremers wordt geopend. Ir- H- A. Breuning zal op Maandag 18 April in de Kroonzaal van restaurant Brink - mann voor de Vereniging „Haerlem" spreken over „Een Hollandse stad in de tropen en een vergelijking met Haarlem en andere steden".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10