Woonhuizen met schuur Agenda voor Velsen In Santpoort Uw eigen woning Italië's democratie weifelt tussen links en rechts Met bouw van speeltuin „De Moer- berg" wordt binnenkort begonnen EEN RAMP VAN DE MIDDELEEUWEN „Visserijschap" geeft visserman een vinger in de visserijpap Verbetering in de lossing te IJmuiden Coalitie behoeft nieuwe krachten, maar waar vindt men die Luidsprekers RUIME MIDDENSTANDS WONINGEN TE KOOP Ruimer „achterom" Aan de rand van de Rivierenbuurt Heroprichting vereniging over enige zveken Jaarvergadering vissersbond „Waakzaamheid geboden" Jeugdkoor Inter Nos krijgt bezoek uit Engeland Goed begin van een vacantie C. DE MAYER ZATERDAG 9 APRIL 1955 12 (Van onze correspondent in Rome) Het bewind in Italië wordt gevoerd door drie partijen. Het belangrijkst zijn de christen-democraten, die een nog al bont gezelschap vormen met een oer-conserva- tieve rechtervleugel en een linker, die in zucht tot sociale proefnemingen niet onder doet voor de communisten. Naast deze rooms-katholicke partijen hebben aan de re gering de sociaal-democraten deel, en de liberalen, kleine partijen, die haar invloed voornamelijk danken aan hun groot verleden. Hetzelfde geldt voor de republikeinen, de partij van Mazzini, die tot voor kort achter de regering-Scelba stond, maar die het nu op menig punt niet eens is met het gevoerde beleid. Zelfs als we de repu blikeinen meerekenen, hebben deze zuivcr-democratische partijen bij de laatste ver kiezingen nog niet de helft van de uitgebrachte stemmen behaald. Het gevolg is, dat voortdurend de vrees bestaat dat de boel zal vastlopen. De afwezigheid van een paar democratische Kamerleden kan de regering in moeilijkheden brengen of zelfs een crisis veroorzaken. Zou er een crisis ontstaan, hetgeen met kunst- en vliegwerk wordt verhoed, dan zal een oplossing mogelijk zijn zonder be roep op personen, die niet behoren tot de vier officieel als „democratisch" erkende partijen. Maar ook zonder crisis kan men proberen medewerking te krijgen van par tijen en groepen, die een democratisch tintje hebben. Ook zonder ministersposten te bekleden kan een partij steun geven aan de regering. Dat gebeurt dan ook her haaldelijk. Vooral de „royalistische bewe ging" stemt nog al eens in de geest ven de regering. Maar dat blijft toch altijd een weinig bevredigende oplossing. Het zou verkieslijker zijn, indien men de grenzen van de democratie wat ruimer kon stellen of een of meer oppositie-partijen tot rege ringspartijen zou kunnen maken. Velen streven hier naar maar het is allerminst eenvoudig. De rechtervleugels van de christen democraten en de liberalen (wier linker vleugel zich van de partij heeft afgeschei den) zijn wel bereid de monarchistische beweging een bewijs van democratisch gedrag te geven. Die „monarchisten" zijn maar een klein deel van de Italianen, die een koninkrijk boven een republiek ver kiezen. Het zijn conservatieven onder roya listische en nationalistische vlag: groot grondbezitters die zich benadeeld voelen door de landbouwhervorming, industriëlen, die de autarkische politiek van Mussolini heerlijk vonden. Zij raakten hun produc ten gemakkelijk en tegen hoge prijzen kwijt zonder de concurrentie van het bui tenland, en nu moeten ze kampen tegen de vakbonden met hun looneisen en stakin gen, tegen de regering met haar sociale wetgeving en tegen de buitenlandse con currentie Erg democratisch is die groep niet. Zij werkt samen met de fascisten, van wie het steeds moeilijk vast te stellen valt of ze nu uiterst-rechts zijn dan wel een soort fanatiek-nationalistische socia listen. Pogingen om de zogenaamde „mo narchisten" onder de regeringspartijen op te nemen hebben weinig kans op slagen. De sociaal-democraten, de republikeinen, maar vooral het grootste deel van de chris ten-democraten willen daar niets van weten. Mogelijkheden links Links zijn er evenmin veel mogelijk heden, hoewel er de laatste weken veel te doen is geweest over een „opening naar links". Daaronder verstaat men samenwer king van de democratische partijen met de socialisten van Nenni. Dat is een grote partij, de derde van het land. De arbeiders, die voor Nenni's socialisme stemmen, doen dit toch zeker om zich te onderscheiden van de communisten. Het zijn radicale so cialisten, die niet bereid zijn in alles aan de leiband van Moskou te lopen. Helaas geldt dat meer voor de gewone partyleden, dan voor de leiding. Nenni heeft een „pact van gemeenzame actie" met de communisten. Van christen democratische zijde is duidelijk gezegd, dat samengaan met Nenni's socialisme alleen mogelijk is wanneer dat verdrag wordt opgezegd. Dan is er nog een tweede punt. Nenni heeft niet minder dan de commu nisten geijverd tegen het Atlantisch Pact, tegen de Europese Verdedigingsgemeen schap en tegen de West-Europese Unie. Wil er van samenwerking sprake zijn, dan zullen de Nenni-socialisten uitdrukkelijk moeten verklaren, dat zij de richtlijnen der buitenlandse politiek van de regeringen De Gasperi en Scelba aanvaarden en be reid zijn de aangegane internationale over eenkomsten na te leven. Nu de Nenni-socialisten hun met span ning verwachte partijcongres achter de rug hebben, is er iets meer helderheid geko men in de toestand. Nenni heeft bij zijn openingsrede en bij de sluiting van het congres uitdrukkelijk verklaard dat het pact van samenwerking met de communis ten niet kan worden opgezegd. Dat pact, zo verklaarde hij, heeft maar één doel: ge zamenlijke actie tegen eventuele ondemo cratische (lees: fascistische) handelingen. Zolang de regering zich democratisch ge draagt, heeft zij van dat pact niets te vre zen en kan zij integendeel steeds rekenen op de hulp der beide partijen in geval van fascistische gewelddaden. Het klinkt heel mooi, maar de democratische partijen voe- WEEXABONNEMEKTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeien afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DINSDAG 12 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De zwarte parel". Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. WOENSDAG 13 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De zwarte parel". WIJ, 20 uur. Patronaatsgebouw, toneel uitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex, Joh an Kaart. SANTPOORT Ontspanning bejaarden, 20 uur, „De Weijiman", Beverwijks Accordeon Ge zelschap. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. len er toch weinig voor samen te gaan met wie zo innig verbonden is met Moskou. Menni draait bij Ten aanzien van het Atlantische pact en de West-Europese Unie hebben de Nenni- socialisten hun standpunt enigszins gewij zigd. Die verdragen worden aanvaardbaar geacht wanneer ze strikt-defensief blijven en men alle gedachten laat varen aan ag- gressie jegens de Sovjet-Unie of de andere volksrepublieken. Verder zou het gebied, dat onder die defensieve unie der West- Europese staten valt aardrijkskundig nauwkeurig moeten worden omschreven. Dit is stellig een stap in de goede richting en Nenni zal voor deze voorzichtige ver- dragspolitiek waarschijnlijk ook wel aan hangers buiten zijn partij vinden. Veel Ita lianen zijn van mening, dat de Amerikanen wel eens wat te ver gaan. Op sociaal gebied is samenwerking tus sen de socialisten en het overgrote deel der christen-democraten veel gemakkelij ker. De kern van de rooms-katholieke par tij neigt ook naar links en wenst ingrij pende sociale hervormingen. Het tienjaren plan van minister Vanoni werd tijdens het congres door verschillende sprekers ge noemd als een opzet waarover gedachten- wisseling mogelijk is. De moeilijkheden zijn vele en bereikt is er nog niets. Maar als men bedenkt hoe eng de marge is, waarop de huidige regering steunt, en daarnaast niet vergeet dat de liberalen een veel te behoudende politiek voorstaan om de sterke linkervleugel der christen-demo craten welgevallig te kunnen zijn, dan lijkt het toch of op den duur de grenzen der de mocratie wat meer naar links zullen wor den verlegd. Het huidige kabinet zal daar stellig niet toe overgaan, maar dat kan ge beuren, wanneer dit kabinet eenmaal valt. De heer V. R. Pauletta te Santpoort heeft verzocht, aan hem te verkopen een strook je grond, ter grootte van ongeveer 19 m2, grenzende aan de Noord-Oost zijde van zijn woon- en winkelhuis aan de Bloemendaal- sestraatweg om het te bestemmen voor toegangspad tot het achtererf. B. en W. gaan er mee accoord. Bouwgrond in particuliere handen De heer J. J. Bosman jr. te Velsen-Noord heeft verzocht, aan hem te verkopen een perceel bouwterrein, ter grootte van onge veer 175 m2 aan de Wijkerstraatweg. De verkoopsprijs voor deze grond is vastge steld op 20 per m2. B. en W. stellen de raad voor, te besluiten tot verkoop van deze grond. IN HET AAN DE MAASSTRAAT en bij het Gijzenveltplantsoen gelegen duinter rein zullen zeer binnenkort enige bulldozers beginnen met het egaliseren van het tci - rein, waarop IJmuidens nieuwe en herboren speeltuin „De Moerbergzal worden opgebouwd. Na onvermoeid en enthousiast werken van enige leden van het oude vooroorlogse bestuur is thans een groot terrein beschikbaar, is het geld voor de eerste aanleg van de speeltuin bijeen, mede dank z(j de toegezegde subsidie van de gemeente Velsen en heeft men na drie avonden huisbezoek door een van deze bestuursleden al ruim honderdtwintig gezinnen ingeschreven, die gaarne lid willen worden. Er zul len evenwel meer leden moeten komen, meent het voorlopig bestuur. Uiteraard wil len de gezinnen in IJmuidens Rivierenbuurt eerst iets zien van het nieuwe complex, maar er moet bij die subsidie van het gemeentebestuur nog heel wat meer komen. De omheining bijvoorbeeld: deze zal geheel uit eigen kas gefinancierd moeten wor den, wil men wat overhouden voor het aanschaffen van de speelwerktuigen. Vandaar het verzoek aan de gezinnen om zich thans al vast aan te melden. Het adres van de secretaris, de heer C. v. d. Veen, is Stephensonstraat 62. een terrein van ongeveer 400 bij 500 meter Al van het eerste jaar na de oorlog af, zijn de oud-bestuursleden van de sipeel- tuinvereniginig „De Moerberg". de heren J. Goris (voorzitter), C. Rustemeyer (pen ningmeester) en C. va,n de Veen (sècreta- rls) bezig geweest met de voorbereidingen voor de stichting van een nieuwe tuin. De voor de oorlog druk bezochte speeltuin „De Moerberg" werd tijdens de oorlogs jaren door de bezettende macht afgebroken en de inrichting van de tuin werd her en der versnreid en vernield. Deze tuin was gelegen bij de Cornells DrebbeLstraat, in de nabijheid van schoei J. Vergadering Aan het voorlopige bestuur zijn inmid dels enige heren toegevoegd, die ook een zeer werkzaam aandeel hebben gehad in de heropricnting van „De Moerberg". Dit zijn de heren K. de Ronde, C. van Dee en j. Silvis. Wanneer het ledenaantal binnen kort groot genoeg is en daar heeft het voorlopig bestuur het volste vertrouwen in dan zal een vergadering worden uitge schreven, waarop het definitieve bestuur zal worden gekozen en de verdere plannen besproken zullen warden. 400 bij 500 meter De nieuwe speeltuin komt te liggen op in het duingebied tussen de Maasstraat en de nog door de gemeente Velsen aan te leggen recreatieweg van de Zeeweg naar het IJmuidense strand. Het middengedeel te van het voor de speeUuinvereniging be stemde gebied, zal door de bulldozers wor den vlak gemaakt. Twee andere gedeelten blijven bebost, opdat de jeugd zich binnen de omheining tussen struiken en bomen kan vermaken. De nieuwe tuin zal zeer modern worden ingericht. Alle speelwerktuigen zullen van gzerconstructie zijn en in de toekomst wil men trachten te komen tot de bouw van een stenen lokaal, waarin kan worden ver gaderd, bij slecht weer kan wonden ge speeld of bijeenkomsten kunnen worden gehouden. Met de f 3000 subsidie van de gemeente kon het voorlopig bestuur een begin ma ken met het laten vervaardigen van de in richting van de tuin. Voor het aanvragen van de benodigde eerste gelden, de voor bereidingen voor de heroprichting en de bouw van de tuin heeft het bestuur veel medewerking gehad van Velsens ambte naar voor de jeugd, de heer G. J. Kwak kel. Men is de heer Kwakkel Jiiervoor zeer erkentelijk. OP VELERLEI GEBIED heeft de mens reeds de overwinning behaald op de sterke vijanden, die hem vroeger geregeld be dreigden. Epidemieën als van pest, cholera en andere besmette lijke ziekten, welke ontelbare slachtoffers eisten, kent men niet meer. Een andere vijand, vooral van de stadsbewoners in vroe ger eeuwen, trad geregeld op in de vorm van de beruchte stede- branden, waarbij een groot deel van de stad of een aantal wijken in vlammen opging. Een dergelijke ramp oorlogstijd uitgesloten, waarbij we denken aan Rotterdam, Nijmegen en het Bezuidenhoutkwartier in Den Haag is thans niet meer denkbaar, vooreerst omdat de houtbouw met rieten daken in de stad niet meer mag worden toegepast en verder ^oor de steeds grotere perfectionnering van de brandblusmiddelen. Bij de opkomst der steden in het begin van de veertiende eeuw waren de bouwstoffen hout, riet en stro. Zelfs de torens en poorten ter verdediging waren van hout. Men moet echter toegeven, dat het gevaar van uitbreiding bij brand toen nog niet zo groot was, want de huizen waren laag en stonden ver uit elkaar, met ruime erven, zodat een brand niet zo spoedig naar een ander perceel oversloeg. In het midden van die eeuw kwam hierin echter verandering. Naarmate de welvaart toenam, wer den de steden meer bevolkt en de bebouwing dichter. De huizen werden groter dochde bouwstoffen bleven dezelfde. Zelfs de grootste steden hadden toen houten huizen, met riet gedekt. Bovendien waren ze nog gepekt en geteerd. Sloeg de brand over, dan was er geen blussen meer mogelijk. Het vuur doofde ten slotte uit bij gebrek aan voedsel. Vele steden in ons land hebben in de loop van hun bestaan een of meer branden meegemaakt, die door de grote omvang tot de stedebranden moeten worden gerekend. Een opsomming hiervan dreigt al te eentonig te worden, maar een enkele van deze rampen willen we toch noemen. Amsterdam bijvoorbeeld is in de viiftiende eeuw twee keer door een grote brand geteis terd: met Pasen 1421, waarbij een derde van de toenmalige stad verwoest werd en het stadhuis en de Nieuwe Kerk. v/aarvan de bouw pas was begonnen, zwaar werden beschadigd. Direct begon men met de wederopbouw weer van het brandbare ma teriaal: hout en riet! maar nauwelijks dertig jaar later, in de nacht van 24 op 25 Mei 1452, brak er opnieuw brand uit, welke drievierde van de stad verwoestte. Toen begon men een van de voornaam ste schuldigen krachtig aan te pakken. De nieuw te bouwen huizen mochten niet meer van hout zijn. Rieten daken werden eveneens verboden. De muren en vooral de zijmuren moesten van steen worden op getrokken. Brand en de mogelijkheid tot uitbreiding dienden te worden voorko men. Zo werd bij voorkeur bepaald, dat men niet mocht stoken in woningen waar geen schoorsteen was (schoorstenen wa ren toen nog een weelde!). Ook trok men te velde tegen het algemene gebruik bran dende kaarsen tegen de wand te kleven. Aan smeden werd het verboden na zons ondergang te werken en voor een mole naar gold hetzelfde. Bedrijven, die gevaar voor brand opleverden, werden naar de rand van de stad verwezen. Brandmeesters moesten dit alles nagaan. Ze mochten de woningen betreden en verzet tegen hun bevelen werd gestraft als verzet tegen de magistraat zelf. Nu is het merkwaardig, dat Amsterdam nog altijd twee houten huizen bezit, dat is te zeggen, met stenen zijmuren. Het ene is Begijnhof 34 en het andere het aar digste staat aan de Zeedijk 1. Geen van beide panden echter dateert uit de vroeg ste tijd. Ze zijn meermalen gerestaureerd. DE EERSTE en primitiefste blusmidde len waren emmers, ketels en zelfs keuken gereedschap en gieters, waarmee natuur lijk niet al te zachtzinnig kon worden om gesprongen, omdat men dit materiaal na de inhoud in de brandhaard te hebben uit gestort, gemakshalve neersmeet, waarna andere blussers er weer voor zorgden, dat ze van hand tot hand gevuld terugkwa men. De leren brandemmers, die vervol gens werden ingevoerd, brachten al enige verbetering: gelijk van vorm en inhoud en bovendien zeer sterk. Het bleven ech ter maar lapmiddelen totdat Daniël Stal- pert (mogelijk dezelfde als de toenmalige stadsarchitect van Amsterdam) in 1654 de Hierboven: een beeld van de grote brand op 29 December 16G9 in een suikerbakkerij op de Lauriersgracht naast het weeshuis in Amsterdam, ter blussing waarvan men de brandspuit van Stalpert gebruikte. De plaat hieronder toont de grote brand in het hoofdstedelijk stadhuis van 1652. De Nederlandse Vissersbond heeft in Utrecht zijn jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer R. Brands uit Urk. Als gasten waren aanwezig de verte genwoordiger van het Bedrijfschap voor Visserijproducten en van de Inspectie der Visserijen, alsmede de ere-voorzitter en tevens oprichter van de bond, de heer J. Stevenson. Een ogenblik stilte werd betracht ter nagedachtenis aan de elf Helderse en Urker vissers die in de stormnacht van 6 op 7 October met hun kotters zijn vergaan. De voorzitter zeide dat de bond in de 21 jaar van zijn bestaan veel heeft mogen bij dragen tot de opbloei van de Nederlandse kustvisserij. De uitkomsten van de bedrijven waren in het afgelopen jaar niet ongunstig. Wat de garnalenvisserij betreft, werd er wel minder aangevoerd, doch de besomming lag een half millioen gulden hoger. Bij alle partijen garnalen die de minimumprijs niet haalden, kon het verschil worden aan gevuld uit het egalisatiefonds. Wat betreft de sterke uitbreiding van de kottergroep, vroeg de voorzitter zich af hoelang deze uitbreiding nog zou kunnen doorgaan, want het kotterbedrüf is een bij uitstek gevoelig bedrijf. De aanvoer be staat hoofdzakelijk uit platvissoorten. Bij een stagnatie in de export is er spoedig een teveel van en dan zakt de markt direct beneden de kostprijs. De heer Brands achtte hier waakzaam heid geboden. Hij hoopte dat de door de regering ingediende visserijnota spoedig zijn uitwerking zou krijgen, want met de kleine kustvaarders gaat het niet goed, om dat de kleine bedrijfjes niet meer mee kunnen. De bevordering van de export is door het bedrijfschap met kracht voortgezet en ook aan de propaganda voor visgebruik wordt alle aandacht besteed. De minimumprijs regeling en de opvangfondsen werkten uitstekend. Bij alle aangevoerde haring en andere vis waarbij de minimumprijs niet werd gehaald, kon het verschil worden aange vuld. Niettegenstaande dat, bleef er nog een flink bedrag over, dat aan de inbren gers zal worden terugbetaald. Betere garnalen Door het vergroten van de zeefwijdte van het net is een betere kwaliteit gar nalen aangevoerd en werd de minimum prijs verhoogd. Na het in 1954 tot stand komen van de „Stichting Vislosregeling IJmuiden" is er verbetering gekomen in de lossing te IJmuiden, zodat het bestuur van de bond meent in deze kwestie de juiste beslissing te hebben genomen. Bij de besprekingen over de PBO werd van bestuurszijde medegedeeld, dat het in te stellen Productschap te vergelijken is met het huidige bedrijfschap. Het visserijschap Het Productschap zal in overleg met de overheid de aanvoerregelingen en waar schijnlijk ook de prijsregeling beheren. Het bestuur van het productschap zal be staan uit 28 leden, waarvan de helft uit de visserij: van werkgevers en van werk nemerszijde elk zeven. Het in te stellen Visserijschap krijgt tot taak: de opvangregelingen en een gedeelte van de subsidieregelingen. Het bestuur van dit Visserijschap zal uit 14 leden be staan en wel 7 van werkgevers- en 7 van werknemerszijde. Van groot belang werd geacht, dat de taak van de opvangrege lingen zal worden uitgevoerd door het vis serijschap, dus door de vissersmensen zelf. Het betreft hier het opleggen van hef fingen. Het instellen van egalisatiefondsen, het concentreren van overschotten en de door levering daarvan aan de visfabrieken. Deze werkzaamheden gebeurden tot he den door het bedrijfschap. De visserij-nota van de regering heeft volgens het bestuur van de visserijbond al te lang op zich laten wachten. Gewezen is voorts op ver schillende onbillijkheden en tekorten in de nota. Hiervan werden genoemd een on evenredige behandeling van aanvoer en afzet, het niet toekennen van een sloop- premie en de hoge rentevoet. Geen wezenlijke betekenis Gezien de grote uitbreiding van de kot- tervloot in de laatste jaren, zou de nota niet van wezenlijke betekenis zijn voor de kotters. Ook zal het voor de garnalenvis- ser moeilijk blijken om tweedehands vaar tuigen aan te schaffen. Vooreerst: waar moeten deze schepen vandaan komen en als men geen slooppremie ontvangt voor het oude bedrijf, waarop dikwijls nog hoge schulden drukken, hoe zal men dan aan de vereiste 25 percent eigen middelen moe ten komen, aldus de Visserijbond. Toch vertrouwt men dat de nota een goed effect zal sorteren. Tweede Paasdagavond zal in Haarlem The Colwyn Bay Girls Choir dirigente me vrouw M. Hooson-Nicholas, uit Engeland arriveren. Het is een der beste koren uit Wales. Het koor is de gast van het jeugd koor Inter Nos, dat onder leiding van Jan Booda staat. Door beide koren zal op Vrij dag 15 April in de gemeentelijke concert zaal een uitvoering gegeven worden, waar voor nu al heel veel belangstelling bestaat. Door Inter Nos worden behalve Neder landse werken ook „Liebestraum" van Franz Liszt en gedeelten uit de operette „In het Witte Paard" ten gehore gebracht. De leerlingen van de Ivo-school te Bloe- mendaal zijn hun Paasvacantie met goede voornemens ingegaan.Zij hebben een loterij georganiseerd ten bate van een Nederlands Huis in het Kinderdorp-Pestalozzi te Tro- gen in Zwitserland. Ter informatie van de jeugdige colporteurs vertoonde dr. A. de Vletter, de oud-rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, lichtbeelden over het Kinderdorp en deelde wat propaganda, lectuur aan de jongelui uit, zoals hij dat op vele andere scholen gedaan heeft. Spre ker deelde mede, dat b.v. de M.M.S. te Eindhoven door het houden van een bazar bijna 2000 voor het goede doel heeft bij eengebracht. In de volgende winter wordt de actie op grotere schaal ingezet door het vertonen van de film „Een Nieuwe Mor gen" voor scholieren, leden van perso neelsverenigingen, enz. Nette WINKELJUFFROUW, 25 jaar of ouder voor cho colaterie. Bartels, Hoofdstr. 198, Santpoort. WERKSTER gevr. 1 of 2 da gen per week. Aanmelden na 8 uur. Mevr. Biewinga, Julianakade 31, IJmuiden. NET JONG MEISJE gevr. voor halve dagen. Mevr. Kors, Meervlietstr. 24, Vel- sen-Zuid. Voor direct gevr. een goede VERKOOPSTER in het tex- tielvak. Brieven L 3865. Voor direct gevr. in textiel zaak een LEERLING-VER- KOOrSTER. Brieven L 3863 Voor direct gevr. in textiel zaak een FL. NAAISTER Brieven L 3864. eerste brandspuit maakte. Men stelle zich er echter niet al te veel van voor! Het was een groot log gevaarte, bestaan de uit een koperen ketel, die op een slee stond en door twee paarden naar de brand moest worden gesleept. In de ketel stond een pomp met twee zwengels en tenslotte een straalpijp, die het water op het dak kon spuiten. Het systeem komt vrijwel overeen met de oude glazen spuit, die ook geen onafgebroken straal water gaf. Voor vulling van de ketel moest natuurlijk nog op de ouderwetse manier worden gezorgd. Deze spuit had echter bovendien het grote bezwaar, dat men op deze manier de vuur haard niet kon bereiken. De brand moest eerst uitslaan,^voordat men dit blusmiddel kon gebruiken? De slangenbrandspuit moest worden uitgevonden, voordat men van een werke lijke verbetering van de primitieve blus middelen kon spreken. De eer hiervan komt, zoals algemeen bekend is, toe aan de gebroeders Van der Heijden en wel aan Jan in de eerste plaats. De slangen waren aanvankelijk nog vervaardigd van geklon ken lederen hulzen, maar het systeem van blussen heeft zich gehandhaafd totdat de waterleiding en de stoombrandspuit hierin verandering brachten. W.S. BAKFIETS STALL, aangeb. tevens pakh. zeer geschikt voor een bedrijf. Br. L 3860. BURGER WOONHUIS te k. gevraagd in gem. Velsen. Omg. IJm. O.. Drieh. evt. Santp. Moet binnen half jaar vrij zijn voor zclfbewoning. Br. L 3859. WONINGRUIL Hrl.-IJmui- den. Aangeb. vrij huis te Haarlem omg. Soendaplein. Gevraagd woonruimte te IJm. Brieven L 3861. WONINGRUIL. Agb. flat woning L. Nieuwstraat, 3 kam., keuk., gr. zolder, huur f 7.45 p. week. Gevr. heel huis, hoger huur geen bezw. Br. L 3846. RUILEN. Een vrijstaand huis te Bilthoven. 2 kamers, 1 kl. en 2 gr. sl. kamers, keuken en garage met voor tuin. Gevr. huis met 2 w.- kamers en drie sl.kamers. Gem. Velsen. Inl. Wijker straatweg 236, Velsen Nrd. Tel. 3280. AUTORIJSCH. „IJMOND" Gedipl. Instructeur. Les in nieuwe Ford Anglia. Ver- keerstheorie gratis. Celsius- straat 52. Tel. 4551 v/h. Ga rage Giesberts. Tel. 4156. „Kennemer Tabakshuis" Marktplein 5. Tel. 5795. EEN BETERE ONTVANGST met een Wisi-antenne f 8.10 plaatsing inbegrepen. Filiaal Velo, Trompstraat 68, IJm. Tel. 5198. WIJ VERHUREN voor elke TE KOOP 2 pers. eiken le- gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, electr. gramofoon met platen, lucht bedden. ledikanten en de kens. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting Trompstraat 35. Tel. 4273, IJmuiden. LOMPEN, METALEN. OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48, Tel. 5852. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. Dagel. v. 8.30 v.m.6 u. n.m. Tev. Mnd., Woensd. en Vrijd.av. tot 9 u. H. Olivier. Acaciastr. 16, achter Ziekenhuis. Spec, reparatie-inrichting. VOLKSWAGENVERHUUR zonder chauffeur. Nieuwste type met open dak. All risks verzekerd. Bromfietsenver- huur Kaptein Mobylette. Warmenhovenstraat 70, IJm. KOUSEN REPARATIE Mevr. Visser, Tasmanstr. 4, v/h. Dirk Hartoghdwarsstr. IJm. BIJ DOLF: Belle peronne 85 ct.; Genista f 1.25. Soen daplein 31. Tel. 19903, Hrl. AANGEBODEN: Electrische wasmachine, idem wringer, z.g.a.n. Filiaal Velo, Tromp straat 68, IJmuiden. dikant en Auping spiraal. Kompasstraat 50, IJmuiden. WANDELW. te koop, opv.b. f 15 en fietóstuurzitje f 2.50. Waterloolaan 32, Driehuis. HERENFIETS te koop f 30. Strengholtstr. 14, IJm.-O. VACANTIERUIL. Gevr. huis bij zee en duinen, aangeb. vrij huis. 8 slaappl. voor 4 weken (tussen 15 Juli—1 Sept.). Boreelstraat 21, Hil versum, tel. 3336. FRIESE STAARTKLOK, an tiek, f 200, loopt pr., in pr. staat trapnaaimachine merk Singer, met ringspoel f 100, als nieuw. Bok eri wringer f 30. Rijksweg 324, Santpoort Dorp. WONINGRUIL. Agb. te Vel- sen-Nooord won., bev. voor- en achterkam., keuk., 2 gr. sl.kam, zolder, voor- en ach tertuin, Huur f 4.75. Gevr. won. te IJmuiden-O. Hoger huur geen bezw. Inlicht. G. Reede, Dorpsstr. 33, Assen delft. WOONHUIS te k. gevr. omg. Santpoort of Drieh. Leeg te aanv. Brieven L 3862. HOREX 350 c.c. k.k. Pr. st. te k. IJsselstr. 47 boven, IJm. bev. gr. zit-eetkamer, Bruynzeelkeuken, 3 slaapkamers, badkamer, zolder en zolderkamer. Prijzen v.a. 15.300.— (minus 1000.— premie). Inl.: J. BAIS, Da Costalaan 56, Driehuis, tel. 5686 (02550) Koopsom vanaf 15.000.—. Vrij op naam ruilen. Ruime hypotheek beschikbaar. Met Juli-Augustus te aanvaarden. Makelaars- en Assurantiekantoor IJmuiden - Oosterduinpiein 3 - Telefoon 4228

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 12