Dorstig Velsen-Noord dwingt tot zinkerbouw Verenigingsvaria VANMORGEN IN DE V1SHAL EN OP ZEE1 Damkampioenschap eerste klasse in Kennemerland voor L. Visser Nog f 135.000 nodig voor de inrichting van een zelf-wasserij PWN kan niet bijspringen voor de Lek- waterleiding door de tunnel ligt uit de IJmond J. Slager kampioen bij damclub „Sportief" Natriumlicht voor vele Velsense wegen Hockeyclub Strawberries op tiendaagse tournee naar Frankrijk 15 NETELIG WATERPROBLEEM Veiligheidscursus voor Hoogovenmensen PLAN SNELLIUSSTR A AT Kostprijs per kilo was ruim 36 cent Uitgevaren visserijvaartuigen Stan Kenton in de moderne Jazz „Suomi" besluit winter- training met Paasveldlopen Onderlinge wedstrijd van Watervliet I en II Moties tegen rancune- maatregelen „Waterloo" naar „OFC" en „Egmondia" Panamese dank jegens „Klaas Wijker" Gemeente koopt huis om het af te kunnen breken Met het oog op de „sluisweg" Zowel in Zuid als in Noord Aparte gemeentelijke dienst voor W. F. Visser-huis Velsen helpt Beukelsz. eren Kort nieuws Scheepvaart ZATERDAG 9 APRIL 1955 Zoals bekend is, wordt voor de watervoorziening van Velsen-Noord gebruik ge maakt van een bij de Velserbrug gelegen zinker. Deze zinker is gelegd in 1952, om dat de toenmaals in gebruik zijnde zinker, gelegen ter hoogte van het gasbedrijf, lek was. De nieuwe zinker was tevens bestemd om als reserve-zinker dienst te doen, voor het geval de bestaande gaszinker defect zou raken: het voor Velsen-Noord be nodigde water zou dan tijdelijk door het P.W.N. geleverd worden via de aanwezige noodaansluitingen. Amerikaan geeft „les" in IJ muiden Het Nederlands Instituut voor Efficiency organiseert een tweetal vijfdaagse cursus sen over bestrijding van bedrijfsongeval len. Mr. A. R. Lateiner, een Amerikaanse deskundige en docent aan het City Col lege te New York, zal de cursussen leiden. De eerste reeks voordrachten zal van 12 tot en met 16 April a.s. te IJmuiden wor den gehouden; de tweede reeks van 18 t/m 22 April in Den Haag. Het ligt niet in de bedoeling van het N.I.V.E. de deel nemers enige veiligheidstechnieken bij te brengen, in de cursus wordt behandeld het opstellen van een pakkend veiligheids programma en een dusdanige beïnvloeding van het bedrijfskader dat een juiste instel ling ten opzichte van de bevordering van de veiligheid wordt verkregen. De Velsense raad kocht drie jaar geleden het pand Snelliusstraat no. 39 te IJmuiden aan om het te doen in richten als badhuis. Naderhand is echter de gedachte geopperd om in het gebouw naast de badinrichting, een zogenaamde zelf- wasserij in te richten, waar het pu bliek de gelegenheid wordt geboden zulks onder toezicht gebruik te ma in 1953 bleek, dat de capaciteit van de nieuwe waterzinker als gevolg van het toegenomen waterverbruik in Velsen- Noord tekort schoot. In verband hiermede werd besloten tot plaatsing van een op- jaagpomp achter de zinker; daardoor kon de watertoevoer aanmerkelijk worden ver droot, maar al gauw bleek, dat ook deze maatregel geen afdoende oplossing bood. Daarom ook is later afgezien van het oor spronkelijke plan om voor het opjaag- station een stenen gebouw te plaatsen: volstaan is met de oprichting van een tijdelijk houten gebouwtje, waardoor de kosten van de installatie zo laag mogelijk konden worden gehouden. De oorzaak ligt dus kennelijk in de stij ging van het waterverbruik in Velsen- Noord. Zowel het verbruik door de in dustrie als het normale huishoudelijk ver bruik zijn veel sterker gestegen dan in 1952 kon worden verwacht. Bovendien mocht er in 1952 bij het stel len van de prognose omtrent het toekom stig waterverbruik rekening mede worden gehouden, dat het P.W.N. zonodig tot aan vullende waterlevering zou overgaan. Het P.W.N. heeft zich echter genood zaakt gezien een verzoek van de gemeente af te wijzen, omdat het zelf ook heeft te kampen met een gebrek aan water; ophef fing van het watertekort zal daar pas mogelijk zijn na het klaar komen van de tunnel, waardoor de grote ruwwaterlei- ding zal worden gelegd, welke het Rijn water naar de duinen zal voeren. Zelfs dan zal er nog geruime tijd over heen gaan, voor dit Rijnwater, dat in de duinen worden gebracht, zover in de bo dem is gezakt 100 m), dat men aan winning van dit water kan gaan denken. B. en W. zien als enige oplossing een nieuwe zinker, bestaande uit drie buizen met een diameter van 150 mm. Maar waar? De vraag rijst, waar deze zinker zal moeten worden gelegd. Gezien het aantal buizen en kabels, dat reeds in het Noord zeekanaal aanwezig is, en gezien de ver anderingen, welke nog in het profiel van het kanaal zullen worden aangebracht, is Maandag 28 Maart: ml. Martenshoek IJM 283, Willy KW 141; mk. Wiron V IJM 208, Agatha Arie KW 126. Dinsdag 29 Maart: st. Bergen IJM 16; ml. Adrianus KW 10, Helena KW 39, Everard Christina KW 40. Aafke Jacoba KW 41, Hui- berdina Gij9bertha KW 85, Gebroeders KW 108 (8 April binnen), Robert Wiliam KW 123, Onderneming KW 175, Onderneming III SCH 117. Woensdag SO Maart: mt. Batavia IJM 99; ml. Neptunus KV/ 45, Java KW 159; mk. 1 Marianne IJM 7. Donderdag 31 Maart: st. Herman IJM 2, Sumatra IJM 62, Bloemendaal IJM 71: mt. Thorina IJM 38, Claesje RO 46: ml. Maria Jacoba KW 73, Gezina Geertrui KW 176. Vrijdag 1 April st. Gelria IJM 21: mt. Ma ria van Hattem IJM 10, Excelsior III KW 76; ml. Avontuur KW 114; mk. Stern KW 36. Zaterdag 2 April: mt. Johannes Polderman IJM 20, Eveline IJM 116. Maandag 4 April: st Haarlem IJ M9: mt. Allan Water IJM 34; ml. Heemstede IJM 53, aMrtha IJM 74. Gorredijk IJM 75, Verwach ting IJM 204, Wiron III IJM 221. Hubertha Gerarda KW 9, Willem Cornelis KW 16. Arie Nico KW 17, Volharding KW 23, Concordia KW 26. De Verwachting KW 28. Nederland VI KW 37, Bertha KW 38. De Vrouw Anna KW 52. Floris KW 59. Elizabeth KW 64. Willy Alida KW 65, Noordster KW 87 (7 April bin nen). Saturnus K W69. Nellv Maria KW 70, Excelsior II KW 78, Jan KW 84. Willempje KW 89, Toenadering KW 95. De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107. Petronella KW 125. Borneo KW 127, Voorwaarts KW 140, Arie KW 155, Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 1066, Een dracht KW 168. Aleida K W169. Jacoba Ge- sina SCH 36, Dolfijn RO 2; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Dageraad IJM 4, Texel IJM 5. Maartje IJM 8, (6 April binnen). Pool ster IJM 11, Klaas Junior IJM 22. Nelly v. B IJM 23, Twee Gebroeders IJM 27, Emisel IJM 31, Vios IJM 52. Corrie IJM 78, Rex IJM 228, Neeltje IJM 240 (6 April binnen), Mag- da IJM 272, Nehim I AM 16. Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26. Leen- dert Jacoba KW 12. Arendje Jacoba KW 21, Anna Marie KW 27 (le reis). Rein KW 30, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Her- mina IV KW 53, Alice KW 62. Albatros KW 68. Gerda Marianne KW 71, Vier Gebroeders TX 14. Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem KW 34. Hendrikje BU 33, Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 77, Arendje KW 98, Ko ningin Juliana KW 133, Jana KW 210. Dinsdag 5 April: st. Viking Bank IJM 183; mt. Post Bov IJM 35. Dirkje RO 53: mL Annie IJM 14. D'e Arend KW 7. Hette Mar- garetha KW 74. Bali KW 129, Onderneming II SCH 27, Bertina VL 85; mk. Dine Marie KW 57. Woensdag 6 April: st. Klaas Wijker IJM 85; ml. Vertrouwen KW 6, Grietje KW 20. Cornelis Marinus KW 48; mk. De Twee Ge broeders IJM 3, Maartje IJM 8, De Hoop I IJM 45, Neeltje IJM 240. Donderdag 7 April: mt. Elie Chénévière IJM 32. Shamrock IJM 129, Wiron II IJM 211. Antje RO 15; ml. Cornelia Maria SCH 135, Onderneming IV SCH 153. Vrijdag 8 April: mt. Wiron IV IJM 209; mk. Wiron I IJM 210. Kennemerland-ploeg in Ronde van Feijenoord Acht amateurs van de Beverwijkse Ren nersclub „Kennemerland" zullen op Konin ginnedag (30 April) in de Ronde van Feyen- oord te Rotterdam starten. Het zijn: J. Groot, D. de Ruiter, A. Geldermans. Cor en Frans Stroomer. A. Beentjes. Chr. de Nijs en H. de Droog, die behalve de individuele prijzen voor hun vereniging de clubprijs in de wacht proberen te slepen. Als ploegleider fungeert de heer J. Kuitwaard. Eveneens op Koninginnedag zullen zes nieuwelingen en zes adspiranten van „Ken nemerland" aan de „Oranje-ronde" in Haar lem-Oost deelnemen. Het zijn bij de nieuwe lingen Niesten, J. Beentjes, Braas, Jong, Vol kers en Duinmeyer en bij de adspiranten Van Duin, A. en C. Lute, Hendriks, Olden burg en Hulscher, die in deze ronde de „rood-blauwe" kleuren zullen verdedigen. het aantal mogelijkheden niet groot meer. De thans in bedrijf zijnde zinker nabij de spoorbrug zal direct na het gereedkomen van de tunnel moeten verdwijnen. Het komt daarom als het meest doel matig voor, de zinker te leggen tegenover de watertoren, van de Zuidoever van het Noordzeekanaal af naar de punt van het Sluiseiland nabij de Noordersluis. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de nieuwe zinker niet overbodig zal wor den, wanneer in 1957 de waterleiding door de tunnel gereed zal zijn. Met de uitvoering van de zinker over eenkomstig het vorenstaande en met het leggen van de benodigde leidingen naar de watertoren zal gemoeid zijn een bedrag van f 230.000.Dit bedrag zou in 20 jaar dienen te worden afgeschreven; een des betreffend crediet wordt de raad dan ook voorgelegd. Haarlemse wielerploegen in de „Kaperprijs 1955" In het Zeeuwse plaatsje Heinekenszand worden op Donderdag 19 Mei (Hemelvaarts dag) internationale wegwedstrijden gehou den om de „Kaperprijs 1955", waaraan door twee ploegen van de Haarlemse Sportver eniging „De Kampioen" zal worden deelge nomen. In de wedstrijd voor onafhankelijken en amateurs over 180 kilometer komen de Haar lemmers W. Eelsing, A. van 't Hof, W. Rus man, Piet en Tonny Peters en P. Steen voorden aan de start; A. Martens en H. van Weeren behoren tot de reserves. In de wedstrijd voor nieuwelingen over vijftig kilometer, die als p'.oegtijdrit ver reden wordt, bestaat het Haarlemse team uit: H. Buis. H. Hogerheyde. H. Koger, P. de Jong, C. Visser en J. van Wijk met als reserves A. Straver en P. van Galen. De renners worden vergezeld door de oud-renner Rijneveld, die als ploegleider fungeert. HET TOURNOOI om het damkampioen- t met twee stukken voor een fout beging. Als Postma de laatste partij van K. de Jong wint, is hij kampioen van Groot IJmuiden. Tevens zal Postma dan als zes de gegadigde meespelen in de eindstrijd om het kampioenschap van Kennemerland. Dukcl wint Ook de derde partij van de ontmoeting DukelPostma om de clubtitel van DCY is in het voordeel van Dukel beslist, de eindstand is dus: 60. Yme de Jong won van Leen Vooys en bezet thans in het eindklassement de derde plaats. schap eerste klasse Kennemerland is door L. Visser gewonnen. Een opmerkelijke prestatie verrichtte de DCY-er Klaas Meyer. Na zes remisepartijen slaagde deze er in van Leuffen en Masteling te winnen, waardoor de laatste partij tussen Meyer en de leider Visser in de belangstelling kwam te staan. Wanneer Meyer er in slaagde van de Haarlemse dammer Visser te winnen, dan waren vier spelers op de eerste plaats aangekomen. Na een boeiend gevecht eindigde de partij in remise, zodat de KNC-er L. Visser de eerste klasse titel van Kennemerland won. L. Visser zal nu uitkomen in het tour- nooi om het kampioenschap van Noord Holland eerste klasse. De uitslagen van de laatste ronde waren: OudhoffRoest 20, HorrichTer Haak 11, v. LeuffenFaay 02, Masteling Schelfhout 0—2, MeyerVisser 11. Ongeslagen bleef de DCY-er Klaas Meyer, die voor het eerst in dit moeilijke tournooi meespeelde. Hoofdklasse Definitief hebben zich nu in de finale „Kennemerland" geplaatst A. de Jong en H. Berk (damclub 't Oosten); B. Dukel en H. Swier (DCY) en H. Willemse (St. Ba- vo). De eindstrijd zal half April aan vangen. Groot IJmuiden K. de Jong kon weer spelen om de dam titel van „Groot IJmuiden". De titelhou der H. Swier moest in een gewonnen eind spel remise nemen, omdat de titelhouder Voor een kleine groep leden van de Vel- ser Jazz Society heeft de heer J. v. d. Laan Donderdagavond in het Hervormd Jeugd gebouw een disco-causerie gehouden over de muziek en de persoon van de Jazz musicus Stan Kenton. Op een moeizaime manier volgde de inleider de ontwikkeling van deze Amerikaanse bandleader, voor wie concertgebouwen zijn „afgebroken" en die daarnaast diep verguisd wordt door ettelijke duizenden iazz-fans. Op de vraag of de Stan Kenton-muziek jazz is. kon de heer v. d. Laan het antwoord ook niet vinden: de muziek bestaat nu eenmaal en ze is interessant, ze maakt sfeer, ze is tot zekere hoogte psychologisch. Zijn zoeken naar nieuwe klank kwam uit de platenkeus voortreffelijk tot uiting zowel zijn „innnovations" als de grote bezetting, waarmee hij sinds 1946 optrad, zijn succes met de „progressive jazz" en de sterke rhytm-sectie, die na 1947 zijn orkest ging karakteriseren: dit alles bouwde mee aan de persoonlijkheid, die Kenton is ge worden in de moderne muziek. Hoe zui ver hij overigens zijn taak zag, bleek in 1948, toen Kenton liever zijn orkest ont bond dan zich te laten terugdringen naar de balzaal. De Kennemerstaten athletiekvereniging „Suomi", die thans overgaat naar het athletiekwedstrijdseizoen, zal Maandag morgen de winterbostraining voor de le den besluiten met onderlinge Paasveldlo pen in de „Herenduinen" om op Zondag, 18 April de oefeningen in duin en zaal ge heel te eindigen. De Paasveldlopen van „Suomi" zijn zo wel voor dames- als herenathleten; het ligt in het voornemen om, evenals bij de suc cesvolle St. Nicolaasveldlopen in „Wes terhout", weer estafettekoppels te vormen. Ingaande 19 April wordt 's avonds op „Watervliet" een aanvang gemaakt met de oefeningen cp de Sintelbaan en vervolgens daarna elke Dinsdag- en Donderdagavond. Zondagsmorgens wordt evenzeer op de baan geoefend. De start van hotel „Kennemerhof" voor de Paasveldlopen is om tien uur. Des avonds wordt in het sportpaviljoen „Wa tervliet" de pr ij zenuitreiking gehouden tij dens een gezellige bijeenkomst voor alle leden, verzorgd door de jeugdcommissie. Met de overwinning op Sport Vereent heeft het eerste twaalftal van de korfbal vereniging „Watervliet" zijn mooie kaïns op het kampioenschap behouden. Als Fortuna I, de grootste concurrent, op bezoek komt, kan die kans verder stijgen. Watervliet I heeft nu dertien wedstrij den gespeeld, waarvan er twee op neder lagen uitliepen en bezit nu 22 punten. Fortuna is op Watervliet twee wedstrijden ten achter met totaal 19 punten. Om alvast de spelconditie op te voeren is besloten om een onderlinge wedstrijd met het tweede Watervlietteam te spelen. Voor de competitie speelt Watervliet 4 Maandag uit tegen Aurora 4, in welke wedstrijd de Velsense kofballers een kans hebben opnieuw twee punten op de weg naar het kampioenschap toe te voegen. Vanmiddag is er de adspiranten wedstrijd DSV bWatervliet b. MARKTBERICHT 8 April Spinazie 2243; waspeen 2352; rabarber 47—86; witlof 28—58: prei 6176; rode kool 50—51; gele kool 16—23; spruiten 34—58; soepgroenten 5—18; appels 17—28. In de onderlinge competitie in groep Al is het J. Slager gelukt het clubkampioen schap van Sportief te behalen. Zijn naaste concurrent H. Lichtendahl, die zij het theoretisch zijn puntenaantal nog kon bereiken, verloor deze weck onverwacht van Gé Mooi. De laatste maakt door zijn overwinning nog een goede kans op de derde plaats. De strijd om de tweede plaats gaat in hoofdzaak tussen J. Janssen, H. Andrea, J. Jonker en H. Lichtendahl. De spanning zit er hier dus nog volop in. De voorzitter van Sportief, H. Andrea, won de afgebroken partij van J. de Boer. Hierdoor is J. de Boer danig afgezakt. J. Slager zal door het behaalde kam pioenschap volgend seizoen voor Sportief aan het eerste bord uitkomen. In Groep A 2 verloor Joh. Bos van P. Bakker. Vrijdag won J. Wesselius vain Joh. Bos Door deze nederlagen staat Bos op de onderste plaats. In groep A 2 moeten nog twee partijen worden ge speeld: Joh. Bos-W. Hoefafkker en Joh. Bos-H. Holt. Ook in groep B resten nog enige wedstrijden. De strijd om de tweede plaats is nog steeds niet beslist. De kans hebbers zijn M. Menger en C. de Ruiter.. De uitslagen in groep B waren: H. Veld man-A. Ras 20; H. Dijkhuizen-B. Glas 20; D. C. Koster-J. Bakker 20. Buiten do competitie werden nog ge speeld: W. Post-J. de Ruiter 11; P. Bak ker-P. Westerwal 11; W. Hoefakker-G. Huigen 02; J. Hogendijk-Jac. Groen 0—2; H. Holt-C. de Ruiter 1—1. „De Jump" aan bod De voornaamste uitslagen van de on derlinge competitie der IJmuidense brid geclub „De Jump" waren als volgt: Aid. A: 1. mevrouw Prins-Jonker 56 p.; 2. Witte- brood-Mainz 51'A p.; 3. Maarleveld-De Jong 47 p. Afd. B: 1. Laman-Amsing 29 A p.; 2. De Haas-Wey 26A p.; 3. mevrouw KUlman-v. Amerongen 26 p. Afd. C: 1. Westra-Hannema 4IV» p.; 2. dames Elzer- man-Rolloos 39 p.; 3. Floor-Broeren 37 p. Onderstaande moties zijn verzonden aan de gemeenteraad van Amsterdam. „Circa 300 arbeiders van de Plaatwellerij te Velsen protesteren met klem tegen de door het college van B. en W. van Amster dam genomen rancune-maatregelen t.a.v. de personeelsleden der Gemeentediensten." Was getekend: C. Berghuis, Voorzitter van de arbeiderskern Met algemene stemmen werd in de Cen trale Werkplaats van de K.N.H.S. te IJmuiden ook een dergelijke motie aan genomen. Het wedstrijdprogramma van de IJmuidense voetbalvereniging Waterloo ziet er als volgt uit: OFC—Waterloo. Zaterdag 16.30 uur; Be verwijk 5Waterloo 2, Maandag 9.45 uur; Wijk aan Zee 3Waterloo 3, 12 uur; Schoten 6Waterloo 4, 9.45 uur; Egmondia I—Water loo I. 14.30 uur (vriendschappelijk). Waterloo I komt in beide wedstrijden uit met W. Kok; J. Buding en S. Zwart; B. Smits J. Schaap en L. N. Schaap; A .F. Broek, J. van Sikkelerus, J. v. d. Steen, G. Post en J. de Boer. Schipper C. Zwart van de trawler „Klaas Wijker", die in de stormnacht van 4 op 5 December de uit 29 leden bestaande be manning van de zich in zinkende toestand bevindende Panamese tanker „Falcon" aan boord nam heeft van de consul van Pana ma namens de regering van Panama een dankbetuiging ontvangen voor deze held haftige redding. In deze dankbetuiging worden ook de namen van de beman ningsleden Ph. Prins en L. Groen genoemd. Het staat weg naar nieuw station in de weg Aan de gemeente Velsen is te koop aan geboden een perceel grond met het daarop staande pand, Hagelingerweg 35 te Sant poort, voor de prijs van 5.500.in totaal. Het bezit van deze grond is nodig voor de realisering van het uitbreidingsplan Santpoort (plan A). Daar is namelijk de hoofdverbinding van de Hagelingerweg met het te bouwen spoorwegstation Duin en Kruidberg geprojecteerd. Het pand is gebouv/d in 1923, heeft een inhoud van 223 m3 en is momenteel verhuurd voor 6,75 per week. Deze verhuur kan na de aankoop, in af wachting van de afbraak van de woning, worden bestendigd. ken van de wasmachines, centrifuges, droogtumblers en mangels Destijds beschikten B. en W. nog niet over voldoende gegevens om de raad de finitieve voorstellen te kunnen voorleggen, maar inmiddels besloot de raad wel een deel van het pand in te richten als badhuis, met plaatsing van een voedingsapparatuur van zulk een capaciteit, dat deze te zijner tijd mede voldoende zou zijn voor de wasserij. De plannen voor de wasserij zijn thans zover gevorderd, dat er een rapport om trent de inrichting, de kosten, en een kost prijsberekening per wasbehandeling, aan geboden kan worden. Met het inrichten van het badhuis zal een bedrag van 96.530,20 zijn gemoeid, en dan is er voor de wasserij nog een bedrag van 29.218,80 beschikbaar. De aan de inrichting van de wasserij verbon den kosten worden geraamd op 164.378,80; het aanvullend crediet zal derhalve 135.160,moeten bedragen. De exploitatie-opzet is gebaseerd op het behandelen van 93.000 kg was per jaar; uitgaande van deze hoeveelheid zal de kos tende prijs per kg was 0.36,6 bedragen. Te zijner tijd zullen B. en W. de raad een voorstel doen ten aanzien van het vast stellen van de tarieven, maar voorlopig vragen zij een crediet van 135.160, Aan de exploitatiebegroting voor het washuis ontlenen wij nog, dat het in de bedoeling ligt, een juffrouw en een meisje in dienst te nemen, terwijl de machinist van het badhuis uiteraard ook voor de was serij zorgt. Als gevolg van de aanleg van de ver keersweg over de IJmuidense sluizen, zal de verlichting van enkele wegen daar moe ten worde* verbeterd. De praktijk heeft bewezen, dat voor we gen, die hoofdzakelijk door het snelverkeer worden gebruikt, natrium-verlichting de beste resultaten geeft. Daarom is een plan uitgewerkt, zoals is aangegeven op de bö de stukken gevoegde tekeningen, om de Stationsweg, Velser- brugweg, het kruispunt Kanaaldijk met Kerkstraat, de Hoflaan, Grote Hout of Ko ningsweg en de weg door de Gilden te voorzien van natrium-verlichting De kosten van uitvoering van dit plan en de jaarlijkse exploitatie-kosten worden geraamd op respectievelijk 65.000,en 6.000,—. B. en W. stellen de raad thans voor, voor dit doel credieten tot deze bedragen uit te trekken en daartoe vast te stellen de in ontwerp bij de stukken gevoegde wijziging van de begroting der gemeente en van de begroting van het Gasbedrijf, voor het dienstjaar 1955. SCH 140 aangekomen De tweede logsger, de „Onderneming I" (SCH 140), die door de N.V. Visserij Maat schappij Corn. Vrolijk te IJmuiden naar Noorwegen is verkocht, is daar gisteren aangekomen. Vorig jaar December werd als eerste de SCH 95 „Bonefaas" naar dit land weggebracht door een Nederlandse bemanning en thans hebben Nederlanders onder commando van schipper M. Kramer ook de SCH 140 naar de nieuwe eigenaar gebracht. In de plaats van deze twee schepen komt in Juni bij de scheepswerf van Boot te Alphen aan de Rijn een nieuwe trawler voor Vrolijk gereed. Wat er was De „Java" (KW 159) was er vandaag met 600 kisten vis en 200 stuks stijve ka beljauwen. Aangevoerd werden 300 kisten kleine makreel, 75 grove makreel, 20 wij ting, 50 koolvis en wolf, 100 schelvis en piepers en 55 diversen. Enige loggers, kot ters en wat kleine vaart zorgden verder voor 25.000 kg tongen. Prijzen van heden Kabeljauw, tarbot, heilbot, tongen en schollen waxen vandaag voor export be stemd. Regels kabeljauw deden 96 tot 80, grote tarbot 3.80 tot 4.60, heilbot 3.70. Grote tong ging weg voor 2.15 tot 2.30, grootmiddel voor 1.95 tot 2.10, halve pondjes voor 2.55 tot 2.60 en slips voor 2.45 tot 2.50. Grote schol maakte 28 tot 30, middel 34, zetschol 40 tot 44 en schol I 37. Binnenland kocht de schol 2 voor 22 tot 25, schol 3 voor 9 tot 15, wijting voor 12 tot 16 en makreel voor 20 tot 24. Alle kleine makreel verdween in de puf- schuit. Grote gul haalde 30 tot 35, mid del 30 en torgul 20. Zwarte koolvis maakte 55 tot 65. De schelvis lag iets hoger in prijs en deed nu voor de grote schelvis 29 tot ƒ31, grootmiddel ƒ31 tot 32, kleine middel 32 tot 42, pennen 29 tot 38 en braad 24 tot 29. Wat er komt Voor de Dinsdagmarkt worden vier trawlers verwacht: de „Bergen" (van 29 Maart), de „Batavia" (van 30 Maart) en de „Herman" en „Sumatra" (van 31 Maart). De vangst van de „Bergen" was vanmor gen al bekend: 1010 kisten vis en 100 kleine kistjes haring en 125 stuks stijve kabel jauwen. Oudste boten zijn daarna: de SCH 117 (van 25 Maart); de „Bloemendaal", „Tho rina", „Claesje" (van 31 Maart); „Van Hattum" en „Gelria" (van 1 April); „Pol derman" en „Eveline" (van 2 April). Oudste loggers zijn: KW 141 (van 28 Maart); KW 41, 40, 108, 123, 85 (van 29 Maart); KW 40 (van 31 Maart); KW 176, 73 (van 31 Maart); KW 76, 114 (van 1 April); IJM 75, 74, 204, 53, 221; RO 2; KW 43, 169, 26, 140, 162, 16, 60, 78, 65, 64, 168, 38, 23, 17, 84, 107, 161, 69, 104, 37, 28, 127, 89, 95, 52, 9, 59 (van 4 April). In hoger beroep De N.V. Visserij Onderneming „De VEM" te IJmuiden heeft hoger beroep aange tekend tegen de uitspraak van de Econo mische politierechter te Haarlem. In deze uitspraak werd de VEM veroordeeld wegens overtreding van de wet op de mini mum maaswijdite. Binnengekomen IJM 208 Wiron 5; 209 Wiron 4; 283 Mar tenshoek; 45 De Hoop; 4, 11, 27, 5, 78; KW 10 Adrianus; 26 Agatha Arie; 175 Onder neming; 125 Petronella; 39 Helena; 159 Java; 155 Arie; 56, 71, 60, 184, 72, 35, 128, 53. 36: UK 46, 7, 73, 1, 103, 96; Z 321, 104, 793, 38, 5, 555 (Belgen); BR 5, 13; WR 33. Vertrokken IJM 210 Wiron 1, 209 Wiron 4; UK 57, 80, 87, 79. 243, 169, 168, 176, 76, 48, 234, 2, 136, 90, 91, 194, 32; TX 21, 33; Z 555 (Belg), BR 13, 5. Nog kleine voorsprong De omzet in Maart van het Staatsvis- sershavenbedrijf is beneden het bedrag van Maart 1954 gebleven. Toen werd omgezet voor een bedrag van f 3.188.271 en thans voor een bedrag van 2.858.202. In de eer ste drie maanden van vorig jaar werd om gezet 7.142.477 en in de eerste drie maan den van dit jaar 7.760.603. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN IJm. 208 f 5300, IJm. 253 f 7670, KW. 10 f6800, KW. 126 f6460, KW. 175 f5400, KW. 125 f 1240, KW. 39 f5860, KW. 155 f2950, KW. 159 f 10.900, KW. 56 f990, KW. 71 f 1040, KW. 60 f 1400, KW. 98 f 1700, KW. 30 f 1340, KW. 72 f 1500, KW. 35 f 1350, KW. 128 f 1240, KW. 53 f 1460, WR. 67 f 2600, WR. 7 f 2750, WR. 33 f 2330, IJm. 4 f2320, IJm. 11 f 1950, IJm. 5 f2170, IJm. 78 f 1380, IJm. 45 f1400, IJm. 31 f2130. Vrijdagmorgen vertrok uit Velsen een autobus met ruim dertig dames en heren leden van de Kennemer hockeyclub Straw berries voor een tiendaagse reis naar Frankrijk. Een aantal leden volgde later met auto's. De Strawberries worden Zon dagavond 17 April in Velsen terug ver wacht. Vrijdagavond kwamen de hockeyers in Parijs aan en hadden daarmee een ver moeiende tocht van 540 kilometer achter de rug. Vandaag wordt de reis voortgezet van Parijs naar Cholet, een afstand van ruim driehonderd kilometers. Hier blijven de hockeyers met de Paasdagen. Strawberries zal waarschijnlijk spelen tegen Cholet en later tegen S.C.O. uit Angers. In Angers wordt de hockeysport eerst beoefend sinds 1920. Dinsdag wordt de reis voortgezet naar Angers en Dinard. De opstelling van de tourploegen van Strawberries is: Dames: doel: L. Groeneveld; achter: J. Nobel en W. Otto; midden: G. Dalhuysen, A. Rosier en J. Westerwal; voor: G. Nijs- sen, R. Brunink, G. Verkes (aanvoerster), N. Eggermont en M. van Amerongen. Heren: doel: H. Verkes; achter: P. Min- derhoud (aanvoerder) en J. Otto; midden: D. Schermer. P. Baljet en H. Brunink; voor: K. Kuiper. H. Koovman, J. Dalhuysen, W. Ot'o en W. van Offenbeek. Reserves zijn: W. van der Kuil, R. van der Sluis, N. van Duin en F. Stipriaan bij de dames en dr. J. de Nobel bij de heren. Burgerij mede-beherend Velsens raad besloot op 24 Februari 1953 al een tehuis voor bejaarden aan de Rijn straat te bouwen; in Januari werd de naam van wethouder W. F. Visser er aan verbon den, maar een beheersvorm is nog niet op gesteld.. B. en W. zijn van mening, dat er een af zonderlijke dienst moet komen, terwijl bij het beheer een commissie van advies moet worden ingeschakeld, waardoor het moge lijk wordt, dat de burgerij meer direct bij dit sociale werk wordt betrokken. Voor de huur- en pensionprijzen zal als nog een regeling worden opgesteld. Met bijdrage voor monument Er heeft zich, zoals al hekend gemaakt is, een landelijk comité gevormd, dat zich ten doel stelt, te Biervliet een ge denkteken voor Willem Beukelszoon op te richten - de man die in de 14e eeuw de kwaliteit en de houdbaarheid van de haring bevorderde en de ontwikkeling van de haringvisserij mogelijk maakte. Het comité heeft zich tot Velsens ge meentebestuur gewend met het ver zoek, te bevorderen, dat deze gemeente een bijdrage verleent in de kosten. B. en W. menen, dat die uitvinding van het haringkaken een van de belangrijkste middelen van bestaan in de gemeente heeft mogelijk gemaakt en stellen daar om de raad voor het comité een bijdrage van f250 te verlenen. Zaterdag 16 April viert de 75-jarige prof. dr. J. Ridderbos, rustend hoogleraar aan de theologische hogeschool der gerefor meerde kerken te Kampen, zijn gouden jubi leum als predikant. Prof. Ridderbos heeft tal van jaren aan het leven der Gereformeerde kerken in haar generale synoden leiding gegeven. De Unie van Baptistengemeenten, die haar voorgangers laat opleiden aan het semi narium te Hamburg, is voornemens hier te lande een eigen opleiding in het leven te roepen. Op de 10—12 Mei te houden alge mene vergadering komt de uniecommissie met een uitgewerkt plan ter zake. Als rector docent wil men benoemen ds. J. Rei ling te Haulerwijk (Drente). Arkeldijk, 8 te Antwerpen. Artemis, 8 v. IJmuiden n. Trinidad. Bali, 8 v. Hollandia n. Soerabaja. Am pen an, 9 te Suez. Arendskerk, 9 te Marseille. Argos, 8 v. Genua n. Livorno. Ben-.nkust, 8 v. Freetown n. Dakar. Blitar, 8 v. Suez n. Aden. Blommersdijk, 8 te Marseille. Breda, 10 te Rotterdam verwacht. Banka, 8 v. Singapore n. Manilla. Cleodora, 8 v. Calcutta ti. Chittagong. Cradle of Liberty. 7 Gibraltar gepass. naar Port Said. Caltex Nederland. 8 te Stockholm. Caltex The Hague, pass. 8 Ouessant n. Port Said. Dordrecht, 8 te LiverpooL Kernland, 7 te Victoria. Esso Amsterdam pass. 5 Gibraltar n. Le Havre. Felipes, 9 te Padang. Graveland, 9 te Bahia verwacht. Groote Kerk, 9 te Bangkok. Heemskerk, 9 te Aden. Hydra, 7 v. Amsterdam n. Cumana. Haulerwijk, 8 v. Ceuta n. Hamburg. Japara (KRL), pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Loenerkerk, 9 te Rangoon. Loosdreoht, pass. 8 Dover n. Marseille. Loppersum, pass. 8 Finisterre ln. Port Talbot. Langkoeas, 9 te Belawan verwacht. Mataram, 9 te TJ. Priok verw. Molenkerk, 8 v. Livorno n. Port Said. Mariekerk, 8 te Port Elizabeth. Marken, 7 v. Newport News n. Engeland. Noordam, 8 580 m. w.t.Z. Valentia n. Rotterdam Oranje, 8 180 m. Ot.Z. Guardafui. Prins Alexander, 7 v. St. John n. Montreal. Roggeveen. 8 v. Hongkong n. Ocaka. Sal&wati, pass. 8 Gibraltar n. Hamburg. Sliedrecht. 7 v. Finnart n. Mena el Ahmadl. Sommelsdijk, 9 te Soerabaja. Stad Arnhem. 8 te Amsterdam. Straat Makassar. 8 v. Hongkong n. Kobe. stad Leiden. 8 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ternate, 9 te Singapore verwacht. Tomlni, 10 te Singapore verwacht. Tawali. 8 te Basrah. Utrecht, 8 Ceylon gepass. n. Singapore. Van Noort, 9 te Bombay. Van Waerwijck, 7 v. Hongkong n. Singapore. Waal. 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Weltevreden, 8 v. Bintar.g n. Semarang. Westland. pass. 8 Noordhinder n. Rio de Janeiro Wonorato. 8 v. Tj. Priok n. Cheribon. Westerdam, 8 420 m. O.t.Z. Kp. Race. Willem Ruys, 8 v. Southampton n. Port Said. Willemstad. 8 v. Hamburg n. Bremen. Zeeland (KRL), 8 rede Koewait. Zuiderkruis, 8 te Amsterdam verwacht. KLEINE VAART Algarve. 6 v. Middlesbro n. Tonnay Charente. Amibiorix, 6 v. Megara n. Riposto Amstelstroom, 7 v. Amsterdam n. Portsmouth. Anna, 7 v. IJmuiden n. Soldertelje Ardeas, 6 v. Burriana n. Valencia. Aeneas, 7 v. Rotterdam n. Tel Avlv. Arctic. 8 v. Londen te Rotterdam. Ballic, 7 v. Rotterdam n. Garston. Barracuda, 7 v. Gothenburg te Rotterdam. Birmingham. 7 v. Amble te Rotterdam. Bellatrix, 6 v. Delfzijl te IJmuiden. Bab T, 7 v. Manchester n. Swansea. Curasao, 7 te Capelle. Delfzijl. 6 v. Rotterdam n. Bergen. Deo Gloria, 7 v. Kalmar te Amsterdam. Dido. 7 te Antwerpen. Diana V, 7 v Newcastle te Rotterdam. Draco. 6 te Amsterdam. Eemstroom. 7 v. Huil te Amsterdam. EUewoutsdijk. 7 v. Swansea n. St. Servan. Erkalin. 7 v. Rotterdam n. Huil. Export II, 8 v. Londen te Rotterdam. Frejo. 7 v. Bordeaux te Rotterdam. Geert, pass. 6 Hansweert n. Alblasserdam. Grebbestroom. verm. 7 v. Bublin. Gaasterland, 7 v. Rotterdam n. Harlingen. Geert. 7 v. Alblasserdam te Rotterdam. Gratia. 8 v. Great Yarmouth te Rotterdam. Haskerland, 7 v. Roterdam n. Harlingen. Hoflaan. 8 v. Londen te Rotta,-dam. Ilias, 6 v. Kopenhagen n. Aarhus. Iris. pass. 6 Hansweert n. Antwerpen. Kwiek. 7 v. Amsterdam p. IJmuiden. Kenitra. 7 v. Rotterdam n. Lissabon. Leo S. R v. Flixboro te Rotterdam. Lydia (i), 7 v. Dordt te Rotterdam. I.ydia, 7 v. Londen te Dordecht. Larix. 7 te Londen. Makkuni, 7 v. Zaandam te Amsterdam. Maria Theresia, 6 v. Port Talbot te Fowey. Maymere. verm. 7 v. Gent n. Londen. Missouri. 6 te Wormerveer. Manta. 7 v. Rotterdam n. Poole. Meres N. 8 te Rotterdam. Midsland, 7 v. Grangemouth te Rotterdam. NOorrirtad. 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Noordholland, pass. 7 Terneu'en n. Gent. Pavo. 7 v. Londen n. Gyon Mussel. Ponto. 7 te Preston. Phidias, 8 van Taneer n. Savona. Philetas, 6 v. Venetië n. Triëst. Pelikaan. 5 v. Harlingen n. Malmö. Poortvliet, 7 v. Rotterdam n. Stettin. Roelf, 6 v. Bilbao n. Pasajes. Strabo, 6 v. Carthagena n. Malaga. Sambre. 7 v. Rotterdam n. Parijs. Ttlly. 6 te Bayonne. Thames. 7 v. Rotterdam n. Brest. Westerdok, 7 te Amsterdam. TJsel. 7 v. Brest te Rotterdam. Zeevaart. 6 v. Harlingen n. Goole. SLEEPVAART Algiers n. IJmuiden. v. Gibraltar n. Alexa-drië. 200 m. ZO. Suez met bak. 230 m. ZW. Ouessant met bagger- Cyclooo 6 Gele Zee Oocee. 8 Hudson. 6 molen. Humber, fi Oceaan. 6 en bak. Poolzc. 6 Rode Zee. Australia "Witte Zee, 6 150 m. O. Sai>an£. *40 m. W. ten Z. Padane met ruieer. 70 m. N. Kp. Finisterre met zuiger yonder slecn t.e La isnez|a. 6 620 m. ZO. Kp. Ygri: m t krultei

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13