De „Medan" komt eind Mei terug van Newfoundland f Visserij-varia <~LÜeek Aan de Heidestraat alvast een openbare bibliotheek Kerkdiensten Stichting 1940-'45 krijgt f 3000 van Velsen Beverwijk Daar straks de uitleenpost voor IJmuiden-Oost, Driehuis en Velsen Grondhandel voor de huisvesting Opvangfonds in Duitsland Beverwijk „De Moerberg" maakt speeltuin bij Maasplantsoen nm wmmmmmmmmmm ÊmM:mw*WÊʧmMiMMmÊm „Eigen Haard" vraagt voorschot Ambtelijke drie-eenheid kwam bergruimte te kort Bijwijze van overbrugging IJmond-Paastournooi gaat niet door Burgerlijke Stand Velsen Invoer-belemmeringen dreigen Reverwijk-HRC uitgesteld Medische diensten tijdens de Paasdagen K ind er diensten ZATERDAG 9 APRIL 1955 16 BIJNA VIER MAANDEN ZAL STRAKS, als we eind Mei schrijven, de IJmuidense trawler „Medan", eigendom van de rederij D. Gouda voor de kust van Newfoundland hebben gezworven in mist en zon, in korte, heftige stormen en te midden van een vloot, die de Nederlandse verschijning is gaan waarderen als cén der hunnen. liet was een experi ment. Het experiment is niet mislukt, maar niettemin komt deze Medan op de vijftiende Mei met zijn laatste vangst uit de Newfoundlandse wateren naar de thuishaven IJmuiden terug, om hier zo ongeveer 30 Mei te arriveren. Met schelvis en kabeljauw vermoedelijk, met schipper Cor Bal en al die andere IJmuidenaren aan boord, die in de verre vreemde aan een experiment hebben gewerkt, dat nogmaals, niet mislukte, maar dat toch wordt afgebroken. De pionier D. Gouda vindt het jammer, de handelsman Gouda moet toegeven, dat hij het zo zwaar niet opneemt tenslotte is dit van het begin af de bedoeling geweest en nu hij een overzicht heeft gekregen tijdens een bliksemreis naar het eilandje Saint Pierre, ten Zuiden van Newfoundland, waar de „Medan" zijn basis had, weet hij het zeker: trawlers horen daar eigenlijk niet. Zelfs al is er meer dan genoeg te vangen. In deze verlaten uithoek van de Noordamerikaanse wereld, waar de wegen op bevroren karresporen lijken en de tijd lijkt te hebben stilgestaan, waar echter ook grote mo derne vis-vriesfabrieken staan met een omzet van tien mil- lioen pond filet verzendklaar in drie uur ontbreekt het aan dat ene nodige détail, dat een visserij kan maken of breken en dat is een korte en snelle afvoerlijn voor het product. Het is in een paar woorden zo te stellen: de kost prijs van de vis maakt eigenlijk niets uit op het verkoopbe drag, want die kostprijs wordt door de verre reizen naar de consument verveelvoudigd en dan valt het bepaald niet mee een bedrijf rendabel te houden, zelfs al zijn vangsten van 1500 kisten in drie, vier dagen normaal en zelfs al lig gen de mooiste grondjes voor de mooiste schelvis op acht tot tien uur uit de haven. De trawlvisserij loopt op Newfoundland zelf ook terug: aanbiedingen van schepen van de omvang van de IJmuidense mid denslagtrawlers zijn schering en inslag. Het ligt overigens niet uitsluitend aan die lange afvoerlijn en de daarmee gepaard gaande hoge kosten van distributie, want er speelt nog een andere factor in mee: de bescher ming van de plaatselijke, kleine visserij. In het zomerseizoen gaan de locale be langen namelijk vóór en moeten de traw lers voor de kant blijven. Alleen des win ters mogen ze gaan vissen om de stille tijd voor de fabrieken te overbruggen. De meeste bedrijven houden dan ook een gro tere of kleinere vloot van trawlers aan om die leegloop in de wintermaanden op te vangen. Dit alles bij elkaar wettigt de indruk, dat trawlvisserij op Newfoundland nauwelijks of niet bloeiende te maken is. Het lijkt tegenstrijdig in een land, dat omspeeld wordt door een rijke en vruchtbare zee, waar het vissen geen jagen maar „halen" is en waar men, als de kabeljauw wegtrekt naar andere gronden, zoals thans gecon stateerd wordt, schelvis in overvloed kan buitmaken zodat het de moeite niet loont de kabeljauwen achterna te stomen, maar het is zo. W onderlijk Het is een wonderlijk land, dit New foundland. Gander, tussenluchthaven op de internationale route naar New York aan de rand van een gebied, dat dooraderd is van bossen en meren, Gander, dat echter alleen per trein of per locaal vliegtuig te berei ken is uit het „binnenland". Het vliegtuig is dan geen stratocruiser maar een onge regeld machientje voor de Zuidelijke punt van Newfoundland en de trein komt niet boven de veertig kilometer per uur uit, zodat de 950 kilometer naar de „andere kant" een etmaal sporen kosten. Dat die trein dan niet doorrijdt tot de laatste haven op de Zuidkust, die naar de lieflijke naam Fortune luistert, is in de eerste plaats een ramp voor auto's, waarmee het vervoer moet worden voortgezet, want die auto's ondergaan de hevigste martelingen op het bevroren karrespoor, waardoor Fortune verbonden is met het binnenland. Maar men kómt dan in Fortune. Geklutst. Men ziet daar een rood-wi't-blauwe vlag in de haven, op een schip, dat de Medan blijkt te zijn en men veert op: dit is de mooiste overtocht, die Newfoundland kan bieden op een Hollandse trawler èn met Cor Bal en stuurman Van Pel, die hon derduit vragen over thuis en honderduit vertellen over „hier". „Gallantry" op postzegel „Hier" ligt achter de nevelige kim het eiland Saint Pierre, waar de mensen vriendelijk zijn en overwegend Frans spre ken. Dat kost drie uur varen van Fortune af, en dan blijkt er een proper haventje te zijn, waar de Medan binnensteekt als had hij nimmer anders gedaan. Vier maan den lang heeft hij straks, na korte reizen, inderdaad niet anders gedaan, vissend voor de fabriek zoals alle schepen in dit land en op de eilanden rondom vissen voor een fabriek. De mensen van Saint Pierre hebben de Hollanders leren waarderen en ze hebben hun bewondering voor de schepen uit IJmuiden, waar eerst de Job Gouda van daan kwam, die nu als „Gallantry" nog altijd een succesnummer is en waar nu ook de Medan uitvoer naar het onbekende land aan de overkant van de Atlantische Oceaan. Als de ex-Job Gouda straks op een post zegel komt te staan, wil dat toch wel wat zeggen over de waardering? Het hoofdbestuur van de Stichting 1940- 1945 heeft meegedeeld, dat de stichting in 1955 haar 10-jarig bestaan gaat vieren. Het wil deze gelegenheid aangrijpen om een groots opgezette inzamelingsactie te hou den. waardoor het, voor de voortzetting en voltooiing van de zo noodzakelijke werk zaamheden van de Stichting benodigde kapitaal in eens kan worden bijeenge bracht. Te dien einde verzoekt het de raad, voor 1955 een eenmalige subsidie aan de Stich ting 1940-1P45 te verstrekken, als jubi leumgift ter gelegenheid van het tweede lustrum van de bevrijding, aan welke be vrijding het verzet zulk een belangrijk en actief aandeel mocht hebben. Het verdient naar de mening van B. en W. van Velsen alleszins aanbeveling, het verzoek van de Stichting in te willigen en 3.000,beschikbaar te stellen. Het college stelt de raad voor, daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de ge meentebegroting voor 1955. De speeltuinvereniging „De Moerberg" te IJmuiden heeft het college van B. en W. verzocht, aan haar als speeltuin in gebruik te geven het terrein gelegen ten Oosten van het Maasplantsoen te IJmuiden. Hiertegen heeft het collge geen bezwaar en B. en W. stellen de raad voor, het ter rein met ingang van een nadere datum aan de speeltuinvereniging in gebruik te geven, tegen 2,50 per jaar als erkenning van het eigendomsrecht der gemeente. De Engelse experimentele trawler „Fair- try" heeft vlak bij de Medan gevist, toe vallig met de ontwerper van dit kostbare schip aan boord. Het ging wat waaien en menig schip zocht de haven op. De Medan bleef op zee en dat hebben die Engelsen van de Fairtry af rustig kunnen bekijken. Aan de wal zeiden ze het later zo: „She is sitting like on a platform", hetgeen haast onvertaalbaar is, maar een goed com pliment inhoudt over de zeewaardigheid van deze Medan. Pionier en handelaar En toch komt hij terug. Niet omdat er slechte reizen gemaakt zijn, want de Medan heeft niet beter of slechter gevaren dan de Batavia van IJmuiden uit. Maar stel even, dat er een klap komt dan komt die klap ginds tien keer zo hard aan als op de Noordzee en de strop zal navenant zijn. Dat is het eerlijke verhaal van de reder, die een experiment aandurfde en er op tijd mee op durft te houden ook. Als volgende week Donderdag de nieuwe Soerabaya in IJmuiden zal verschijnen, van zijn proefvaart tussen Vlaardingen en de thuishaven en als het schip de dag daarop klaarmaakt om des Zaterdags nog naar de visserij te vertrekken, dan zijn er twee moderne Gouda-trawlers op de Noordzee te vinden. Als in Juni de Medan op honk is, worden het er drie. Voorlopig zal het daar wel bij blijven. Want deze reder mag dan voor één kwart pionier zijn, de overige driekwart van hem is hande laar. In September komt trouwens nog de „Curagao" ook. J. F. „Een meisje om te stelen" (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag) is de Neder landse vertaling van „Easy to love", met waterfestijn waarin Esther Williams de hoofdrol heeft. Huizenhoog spatten fon teinen, hele legers van waterskiërs trek ken in een klaterende, schiereindeloze finale voorbij en de „ster" wordt zelfs per helicopter het luchtruim ingetikt. Maar de Hollywoodse heersers hebben ditmaal wellicht beangst dat het publiek te veel water naar binnen zou krijgen voor deze keer waterjuffertje Williams de rol toe bedeeld van een meiske dat het zwemmen om den brode beu wordt. Zij heeft een baas die haar als profitabele attractie be schouwt en het merkwaardige is, dat Esther op het droge ook uitstekend tegen Esther Williams en Van Johnson in de film: „Een meisje om te stelen" de situatie opgewassen blijkt te zijn. Men krijgt de neiging zelfs om deze actrice, die alsmaar door de Hollywooders kopje on der geduwd wordt ook eens te willen zien in een fiLm waarin zelfs geen glas water te bekennen is. Een prettige showfilm die de moeite van een bezoek aan Thalia waard is. „De zwarte parel" (Thalia, Maandag tot en met Woensdag) is het verhaal van een telg uit een oud kapiteinsgeslacht, die op de walvisvaart trekt op een kapitaal schip in de vorige eeuw. Terwijl de voor bereidingen worden getroffen verschijnt zijn doodgewaande broer aan boord. Deze broer heeft zich een fortuin verworven aan parels, die te vinden zijn bij de Gil- bertseilanden. De vraag is nu wat be langrijker is: walvissen te verschalken of parels te zoeken. De zaak wordt nog in gewikkelder, want aan boord bevindt zich Pris, nu de vrouw van Joe, maar vroeger met broer Mare verloofd. De bemanning en Mare voelen veel voor de parels, maar Joe wil niet. Van dit gegeven is een span nende film gemaakt, een werk met de be kende activiteiten. Is het gevecht niet aan de gang, dan zit het in de lucht en me vrouw Pris doodt zich de tijd door zich alsmaar bij de reling staande af te vragen naar wie haar hart eigenlijk uitgaat. „Cassidy Is opstandig" draait in de ma tinee van Zondag, „Tarzans vlucht" is de titel van de middagvoorstelling op Twee de Paasdag. „Magnificent Obsession" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag). Deze film geeft de loutering weer van een kille, rijke nietsnut tot een warmvoelend en nuttig mens in het maatschappelijk bestel. Het gaat wel op een eigenaardige wijze. Want deze mens, die zeker moreel schuldig is aan de dood van een befaamd dokter en aan de blindheid van diens weduwe, komt na een kort gesprek met een schilder, waar hij toevallig de avond te voren dronken is komen binnenstommelen, tot nadenken. Dat heeft tot gevolg dat hij de weduwe hart en hand aanbiedt en na het vol tooien van zijn verwaarloosde medische studie, eigenhandig opereert, zodat zij het gezichtsvermogen terug krijgt. Het doet dan wel een beetje raar aan dat bij deze operatie, die de dokter feitelijk niet aan durft, de hogere macht die zijn hand be- stuurt wordt gevonden in de schilder, die vanuit de hoogte toekijkt. Een film die speculeert op het gevogl. „Hyena's van het rotsgebergte" zullen de bezoekers de beide Paasdagen in de matinee opvrolijken. „Het teken van de heiden" (Luxor, Vrij dag tot en met Woensdag) Dit cinemas- copische werk steunt geheel en al op de meest gruwelijke delen van de historie der grijze oudheid. Jack Palance met zijn af schrikwekkend gelaat staat voor de Hun nenkoning Attila, die een aanslag op het verdeelde Romeinse rijk in de zin heeft. Het plan wordt verijdeld door een snel in aanzien opklimmende zoon van een san- dalenmaker, Marcianus. Hij heeft het érg moeilijk maar wordt bijgestaan door de Romeinse prinses Pulcheria, die hem, als Attila eenmaal verslagen is, tot echtgenoot neemt, zoals dat vroeger wel eens een en kele keer voorkwam. Jack Palance, die altijd op overtuigende wijze, om het zacht uit te drukken minder aangename personen uitbeeldt, schiet in deze prent ook niet tekort. Hij maakt van Attila een schurk in optima forma. Het is allemaal wel erg rauw. „Circussterren" is de titel van de film die beide Paasdagen in de matinee wordt gedraaid. „Pas op.i .val niet" (Kennemer-theater, Vrijdag tot en met Maandag) is een waar lachsucces. Af en toe wordt de kolder score weieens wat te hoog opgevoerd, maar over het algmeen zijn de scènes van dien aard, dat men er hartelijk om kan lachen. Dat kan ook moeilijk anders, wan neer de twee dwazen Martin en Lewis ver zeild raken in een sinister gezelschap, dat zich bezig houdt met het gokken bij paar denraces, daarbij door allerlei chantage middelen trachtend hun paard te laten winnen. De dolle paardenren waarmee de film besluit en waaraan een van de beide komieken, achterstevoren op zijn paard ge zeten, deelneemt, vormt een waardig slot van dit kleurrijk lachsucces. „De ondergang van de Titanic" (W.B. theater, Vrijdag tot en met Maandag) Op 15 April 1912 verging het nieuwe en luxueus ingerichte Engelse passagiersschip de „Titanic". Het schip liep op een ijsberg en in weinige minuten voltrok zich een zeedrama, waaraan de overlevering vast knoopte dat de vijftienhonderd passagiers die de dood in de golven vonden, in de laatste minuten het lied „Nader mijn God tot U" zongen. W.B. brengt gedurende een paar dagen een Amerikaanse film op het doek, die deze scheepsramp tot onderwerp heeft. Niemand heeft in werkelijkheid deze ramp overleefd en het verhaal is dan ook gebaseerd op een vermoeden hoe de ramp zich zou kunnen hebben toegedragen. Voornamelijk speelt de familie Sturges in deze film een rol, een man en een vrouw die zeer uiteenlopende meningen over de opvoeding van hun kinderen hebben. De vader, een oppervlakkig rijk man, krijgt een grote schok te verwerken als zijn vrouw hem een onthulling doet over het zoontje, dat hij altijd als het zijne heeft beschouwd en met trots. Na kennismaking van de familie met verschillende andere passagiers doemt de ijsberg op, die vele verwende levens met de dood confronteert. Het dan volgende drama is sober, maar suggestief weergegeven. „De pelsjagers van de Hudsonbaai" wordt de beide feestdagen in de matinee vertoond. De Christelijke Woningbouwvereniging „Eigen Haard", gevestigd te IJmuiden, heeft het college verzocht, in verband met de ter beschikkingstelling aan deze corpo ratie van een aantal van 108 woningwet woningen in de Herenduinen te IJmuiden, een voorschot voor de grond- en bouw kosten van deze woningen te mogen ont vangen. Het betreft de volgende woningen, waarvan de stichtingskosten ongeveer 1.409.820,bedragen en welke bij raads besluit van 4 December 1951 en 18 Augus tus 1953 aan de genoemde vereniging in beheer werden gegeven: 54 étagewoningen, tezamen vormende de blokken 1 en 2 van een complex van 132 woningen in de Scheldestraat en de Vechtstraat en 54 étagewoningen, tezamen vormende de blokken II en IX van een complex van 210 woningen in de Vechtstraat en de Rijn straat. B en W. stellen de raad voor, „Eigen Haard" het gevraagde voorschot te ver lenen. De kantoorruimte, die de gemeente in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplant- soen heeft gehuurd voor de ambtenaren voor culturele-, sport- en jeugdzaken, is te klein voor het opbergen van de kantoorbe nodigdheden en archiefstukken. Het bestuur van de Stichting-eigenaresse is bereid de aan het kantoor grenzende ruimte, die voorheen als keuken werd ge bruikt, als bergruimte te verhuren. Nederlanders willen gestrande Franse trawler vlotbrengen Vrijdagavond is in Londen een groep Nederlandse deskundigen aangekomen om een poging te doen de Franse trawler „St. Pierre l'Eglise", die op 13 Febrauri nabij Waxam, aan de kust van Norfolk, aan de grond liep, vlot te krijgen. De kansen om het schip vlot te krijgen zijn zeer klein. De Nederlandse deskun digen rekenen erop, dat hun pogingen verscheidene weken in beslag zullen ne men. De waarde van de trawler wordt ge schat op 40 millioen francs. Gelet op de omstandigheid, dat er zeker nog wel twee jaar mee heen zal gaan voor de bouw van een openbare leeszaal en bi bliotheek zal zijn voltooid, hebben B. en W. de mogelijkheid onder ogen gezien om nu al te beginnen met een jeugdbibliotheek en via deze de scholen van boeken te voor zien. Dit plan is uitvoerbaar gebleken. Mede door overneming van de Nuts- bibliotheek kan een voorlopige gemeente lijke openbare uitleenbibliotheek (zonder leeszaal) tot stand worden gebracht. Als ruimte voor dit doel acht het col lege met de Inspecteur van de Centrale Vereniging voor openbare leeszalen en -bibliotheken voldoende de lokaliteiten in het voormalige schoolgebouw aan de Hei destraat te IJmuiden (Oost), welke thans voor de bibliotheek van het Nut in ge bruik zijn, mits hierin het een en ander veranderd wordt. De verbouwing zal ook van nut zijn, als te zijner tijd, na de ope ning van de centrale leeszaal en -biblio theek, de bedoelde lokaliteiten bestemd worden als uitleenpost voor IJmuiden (Oost), Driehuis en Velsen. De aan de verbouwing en inrichting ver bonden kosten worden geraamd op 12.500,waarin is begrepen een bedrag De handbalvereniging „IJmond", die het plan had om, evenais vorig jaar, op Twee de Paasdag een handbaltournooi op „Wa tervliet" te houden, heeft hiervan moeten afzien. Van de verenigingen, die waren uitgeno digd, hebben te vele afgeschreven. De binnentraining is inmiddels deze week geëindigd en in de komende week gaat „IJmond" met de veldoefeningen beginnen op Vrijdagavond. Voor Maandag zijn geen competitie wedstrijden vastgesteld. GEBOREN: M. H. M. J. Wijdeveld—van der Drift, z., Dr. Kuyperlaan 35, Velsen; C. Sneekesvan der Zwet Slotemaker, d., van Saelenplantsoen 8, Velsen; M. A. Kosterde Jong, d., Hunzestraat 16, IJmuiden; M. Schol Terol, d., Curacaostraat 50, Santpoort; W. Snijder—Voogt, d. Noorderlaan 46, Vel- sen-N.; A. E. ZuijdamGozeling, d., Beuken straat 5, IJmuiden. OVERLEDEN: J. D. Ileijkoop, 82 j., we duwnaar van M. van der Plas, Kennemerlaan 107, IJmuiden. GEHUWD: F. J. Ploeg en E. Been, Edison- straat 11, IJmuiden; P. Smit en A. M. Lich- tendahl, de Genestetlaan 30, Driehuis; B, Bindels en C. Oudendijk, Tesselschadestraal 75. Haarlem; M. Waleson en E. M. Oepts, Willem de Zwijgerlaan 27, Santpoort; Th. W. Donkerlo en E. J. J. Bakker, van Tuyllweg 6, Velsen; J Jansen en W. Schijf, Duinweg of Duivelslaan 22, Santpoort; B. A. Loogman en A. Donker; G. van Boekei en A. J. Hart man; L. N. Schaap en W. C. Visser, Zanders- straat 38, IJmuiden; J. A. Huhl en A. van der Vis; R. Hajema en Th. Schermer, Brederode- weg 79, Santpoort; P. J. van Oevelen en A. M. van Heusden, Bestevaerstraat 4, IJmuiden. ONDERTROUWD: G. van Henten, Tas manstraat 16, IJmuiden en N. Ras, Huijgens- straat 25, IJmuiden, toek. adres: de Wet straat 13. IJmuiden; T. Bijlsma, de Rijpstraat 5. IJmuiden en B. Kramer, Varendusstraat 6, IJmuiden. toek. adres: J. van Heemskerk straat 1, IJmuiden; F. Kramer, Varenius- straat 6, IJmuiden en L. van Dijk, Kerk straat 11, Zanrvoort, toek. adres: de Ruyter straat 11, Zandvoort, toek. adres: de Ruyter- Buitenachtstraat 213 a. Rotterdam en J. G. Kolvoort, Willem de Zwijgerlaan 31, Sant poort; C. B. J. Bouckaart, Julianastraat 142, Lisse en J. A. R. van Duijnen. Stationsweg 64, Velsen; P. Dik, Wardenaarstraat 11. Vel- sen-N. en H. van Klinken, J. Verhulstweg 16. Bloemendaal. Indertijd heeft de gemeente Velsen van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Santpoort", welke N.V. is opgeheven en omgezet in de firma Aannemings bedrijf Holleman en Zonen) gekocht een perceel grond van 378 m2, voor een pro-forma koopsom van f 0,25. Dit perceel was be stemd voor wegaanleg. Bij de verkoop heeft de eigenaresse als voorwaarde gesteld, dat, wanneer het ter rein door een eventuele wijziging van het uitbreidingsplan niet voor wegaanleg zou worden bestemd, haar dit voor dezelfde koopsom zou worden teruggegeven. Bovendien heeft de eigenaresse bij de overdracht een bedrag van f 1.987,50 in de gemeentekas gestort, namelijk f 1.365 voor verbetering van de Kerkweg en f 622,50 voor het aanleggen van een weg over het in eigendom overgedragen perceel. Tengevolge van een wijziging van het uitbreidingsplan is het bedoelde perceel thans niet meer voor wegaanleg bestemd, het aangrenzende perceel aan de gemeente te koop aangeboden en daarbij verzocht, ten aanzien van de koopsom rekening te houden met de hiervoor omschreven om standigheden. De eigendom van dit perceel is voor de gemeente van belang, met het oog op de verwezenlijking van het uitbreidingsplan voor Santpoort. De eigenaresse heeft zich bereid verklaard, haar eigendom aan de gemeente te verkopen voor een bedrag van f 5.412,45, in welk bedrag dan is opge nomen een schadeloosstelling ad f 1.757,70 voor het perceel, dat indertijd voor f 0,25 is verkocht. Deze koopsom komt neer op een bedrag van f 2,44 per m2, hetwelk naar de mening van B. en W. redelijk is te achten. Voorts heeft de firma Holleman ver zocht, aan haar te verkopen een aan de Wulverderlaan te Santpoort gelegen bouw terrein van ongeveer 1450 m2 voor f 11 per m2. van 6400,voor het aanschaffen van stalen boekenrekken. In verband met het bovenstaande stel len B. en W. de raad voor, het benodigde crediet te verlenen en daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de gemeente begroting, dienst 1955. De commissie voor de Voedselvoorziening uit de Westduitse Bondsdag heeft de Bonds dag voorgesteld een Visserijwet goed te keuren, welke in de eerste plaats financiële steun voor de visserij en bevordering van de afzet van vis beoogt. Vissers en afne mers zullen volgens deze wet regelingen treffen voor de leveranties en het afnemen van de aangevoerde vis. De invoer moet worden aangepast aan de Duitse behoeften en zo nodig geregeld wor den door middel van tijden van verboden invoer. Ook wordt bij deze wet de vorming van een marktorganisatie voorgesteld, waarin ook de verbruikers vertegenwoordigd zul len zijn. Verder ligt het in de bedoeling een fonds te vormen door heffingen en uit dat fonds steun te verlenen, wanneer de aange voerde zeevis niet tegen de minimumprij zen verkocht kan worden. De tweede klasse competitiewedstrijd BeverwijkHRC, die op tweede Paasdag zou worden gespeeld, is door de K.N.V.B. uitgesteld. Artsen: Van Zaterdagmiddag 12 uur tot eerste Paasdag 9 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, telefoon 3340. Van eer ste Paasdag tot 's avonds 12 uur: Swaab, Kuenenplein 8, telefoon 4169. Van tweede Paasdag 0.00 uur tot 's avonds 12 uur: G. J. Vos, Warande 13. telefoon 3586. Apotheken: Voor beide Paasdagen: Duin- wijk-Apotheek, Populierenlaan 44, tel. 3383. Heemskerk: Artsen: beide Paasdagen: J. J. F. Brugman, Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513 - 212. le en 2e Paasdag IJMUIDEN: Ned. Ilerv. Kerk. Kanaalstraat, le Paas dag, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden. 2e Paasdag, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Chr. Belangen, 10 uur: Jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen, 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, le Paasdag, 10 en 17 uur: ds. J. W. v. d. Gronden, 2e Paas dag, 10 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 uur: Bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, le Paasdag, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 7 uur: Gezongen Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Ves pers. Maandag 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis. Dinsdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, le Paasdag 10 uur: Heiligingsdienst, 19 uur: Openlucht samenkomst, 20 uur: Verlossingssamen komst. Diensten onder leiding van de chef-secretaris. Baptiste Gemeente, IJmuiden, Cultureel Gebouw, Plein Moerbergplantsoen, le Paasdag, 10 uur: de heer F. Oosterwijk. IJMTJIDEN-OOST: Ned. Ilerv. Kerk, Goede Herderkerk, lc Paasdag, 10 uur: ds. Joh. H. W. Dick- hout, 19 uur: ds. W. Oorthuys van Be verwijk, 2e Paasdag, 10 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon', Kapel Vareniusstraat, 10 en 19.30 uur: H. C. v. d. Flier van Garderen (zangkoor en trompetsolo) Woensdag 19.45 uur: J. A. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, bijeenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 2e Paasdag 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, le Paasdag, 6.30 uur: Paasjubel op het Kerkplein, korte dienst. 9.45 uur: Zang- dienst, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORI): Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. G. v. Leeuwen van Am sterdam, Jeugddienst, 2e Paasdag, 10 uur: ds. H. P. Huisman. Donderdagmarkt Slechts twee loggers en enige kleine vaart waren Donderdagmiddag aan de IJmuidense afslag. De KW24 voerde aan 50 kg. tong, 55 kisten schol, 20 diversen en van de KW67 (gebroken reis; blad van de schroef) stonden er twintig kisten vis. De kleine vaart was er met 500 kg. tong en 200 kisten schol. In totaal waren er 630 kisten vis. De UK142 voerde twee zalmen aan, die van f 11 tot f7 per kg. opbrachten. De besom ming van de KW24 was f 7435 en van de KW67 f 477. Wat wijting deed van f 17 tot f 14. Vrijdagmarkt Vrijdag was van de trawlervloot de „Vios IIJM24 present met 1300 kisten vis en 40 stuks stijve kabeljauwen. Een logger en wat kleine vaart zorgden verder voor 5000 kg. tongen en 300 kisten schol. De haring van de „Vios I" ging weg voor f 20 tot f 15; de makreel voor f 23 tot f 18. Tong en schol van de kleine vloot waren voor export bestemd. Grote tong deed f 2 tot f2.14, grootmiddel fl.92 tot f2.20, kleinmiddel f 2.40 tot f 2.68, tong 1 f 2.95 tot f 2.80 en tong 2 f 2.30 tot f 2.54. De gro te schol haalde f 25. de middel f 30, zetschol f40 tot f 37 en schol 1 f 30 tot f 36. Ook grote tarbot ging naar het buitenland: voor f 3 tot f 4.60 per kg. Heilbot deed f 2.80. Het binnenland kocht schol 2 voor f 22 tot f 18 en schol 3 voor f 8 tot f 14. De zwarte koolvis haalde f 51 tot f 59, torgul len f 20 tot f 18, middel gulen f 37 en grote gullen f 37. Kabeljauw ging van de hand voor f 80 tot f 90 per regel, grote schelvis voor f40, grootmiddel voor f 45 tot f 36, kleinmiddel voor f 48 tot f 43, pennen voor f 48 en de braad zakte van f 19 naar f 13. Wjjting zat tussen f 16 en f8. Schar deed f 14 tot f8 en bot f 9 tot f 8. Donderdag vertrokken IJM32 Elie, 129 Shamrock, 211 Wiron 2, 239 241 249: R015 Antje; SCH153 Ondef- neming 4, 135 Cornelia Maria; BR20 41 5 13 48 28 26 38; CZ3; TX37; UK119 44 53 70 244 5 125 11 32 105 70 60 15; HD116 89 4 49; Z555 (Belg); KW63 en VD9. Donderdag binnengekomen IJM24 Vios, 241 249 239; KW67 Noord ster I, 108 Gebroeders. 63; HD89 4 116; UK44 119 59 53 125 244 5 105 11 68 90 62 70 72 243 91 194 176 89 76 169 15 234 248 116 79 57 87; BR48 20 28 58 38 41 5 13; VD9; CZ3; Z538 38 555 (Belgen). Besommingen Vrijdag Trawler „Vios" f26.380, KW108 f5630. Silverpitt: iets! Naar verluidt vist de logger SCH27 van Corn. Vrolijks Visserij Maatschappij N.V. te IJmuiden thans in de Doggerbank en in de Silverpitt. Omtrent de resutaten is weinig bekend: Er is haring op het echolood te zien, maar deze zit aan de oppervlakte. De schipper gaf door twee trekken te hebben gedaan voor 100 kisten haring, een trek voor 75 stuks kabeljauwen en een trek voor een pak haring 30 manden. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. W. Diepersloot, 17 uur: ds. J. v. Leeuwen. Vrije Evang. „Emailuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, le Paasdag, 10, 16 en 20 uur: de heren W. Hoeken dijk en Achtereen, 2e Paasdag, 10 uur: de heer Th. Dikkens, 16 en 20 uur: de heren W. Hoekendijk en Achtereen. Bei de dagen 18 uur: Liefdemaaltijd. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, le Paasdag, 9 uur: ds. J. O. Norel; 10.30 uur: ds. F. C. Willekes; 19 uur: ds. F. C. Willekes, gezinsdienst; 2e Paasdag, 10 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, le Paasdag, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 2e Paasdag: geen dienst. Jeugdkapel, Groenelaan, le Paasdag, 10 uur: heer A. Wouda. Ger. Kerk, Moensplein, beide Paasdagen, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, le Paasdag, 10 uur: ds. A. H. Haantjes van Heemstede; 2e Paasdag: geen dienst. Evang. Luth. Gemeente, le Paasdag, 10.30 uur: ds. J. A. Roskam. Maranatha, le Paasdag, 10 uur: de heer A. T. Polderman van Den Haag. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, le Paas dag, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondagsschool; 16.30 uur: Kinder samenkomst; 20 uur: Verlossingssamen komst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, le Paas dag 10 uur: ds. J. Wiersma, gezinsdienst. 2e Paasdag, geen dienst. CASTRICUM: Eerste Paasdag Ned. Herv. Gem., 10.15 uur: ds. L. Can- negieter. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver., 9.15 uur: ds. Aertsen, van Amsterdam. Tweede Paasdag geen diensten. SANTPOORT: Ned. Ilerv. Kerk, le Paasdag, 9 en 10.45 uur: ds. D. ter Steege, 2e Paasdag, 10.30 uur: ds. P. J. Mackaay van Oegstgeest. „De Toorts", geen dienst. Chr. Geref. Kerk, „De Kapel", 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, le Paasdag, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Sunday, Evening Service, 3 p. m. Easter Communion, 4 p. m. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool om 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool om 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat om 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool om 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht om 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool om 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost" en Herv. Zondagsschool, gezamenlijke kinderpaas- dienst om 8.30 uur le Paasdag in de Goede Herderkerk. (Hier zijn ook de ouders welkom). Geref. Zondagsschool, Bethelkerk om 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. DRIEHUIS-VELSEN-DORP: Herv. Zondagsschool, te Driehuis, Koffie kamer Westerveld t/m 8 jaar om 10.15 uur; 9 jaar en ouder om 11.45 uur. Hervormde Zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat om 11.45 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15