Nog 1.5 millioen Nederlanders hebben geen waterleiding HOOFDPM AKKERTJES f Tienjarenplan om gehele plattelands bevolking van water te voorzien Zwarte handel bloeit in de Sovjet-Unie UIT ANDERE BLADEN Propaganda voor de NATO Beeltenis Koningin met kogel doorboord Parijs verwacht exodus èn invasie met Pasen Onenigheid bij de NV Scholten's J Résille kan zich revancheren ZATERDAG 9 APRIL 1955 9 Uw laatste kans Tijdelijke schaarste van zekere goederen, bericht de Pravda „Hef schorsing van Amsterdamse stakers op" Wild-West in de Oost Een half millioen Parijzenaars maakt ruimte voor touristen Dr. E. A. H. Scholten op voorstel van mede-commissarissen ontslagen Schaken De partij tussen Smyslov en Gelier afgebroken Het voorjaar schenkt U het beste. blijft een klasse beter! Ontvangst op Raadhuis door gemeentebestuur Ranglijsten in de handbalcompetitie Russische waterpoloërs wonnen ook in Brussel Courses op Duindigt White Stars weer gelijk met HOG „Schoon water betekent gezondheid, on rein water ziekte en dood". Hiervan wil de Wereld-Gezondheids-Organisatie de mensheid ter gelegenheid van haar ver jaardag op 7 April overtuigen. In Neder land is men van deze waarheid reeds zeer lang overtuigd. In ons land is een „waterbeschaving" ontstaan, die over enkele jaren haar vol tooiing zal hebben. In 1953 was ongeveer 84 percent van onze woningen op de water leiding aangesloten. Als alles goed gaat, zal in 1963 nog slechts ongeveer 7 percent der inwoners van leidingwater verstoken zijn. Dat zullen landgenoten zijn, die zo danig wonen, dat hun watervoorziening duurder zou zijn, dan wellicht het bouwen van een nieuwe woning in een plaats, waar wel waterleiding is. Maar toch zal men trachten ook hen te voorzien. Oppervlakkig bekeken lijkt de water voorziening in Nederland niet veel moei lijkheden op te leveren. Er is inderdaad water genoeg. De grote strijd bij de water winning gaat echter tegen brak water, zout water en vuil water. De voorziening van het Westen des lands is door de grote omvang van zijn bevolking steeds moei lijker geworden. Het duinwater dreigt uitgeput te raken, het grondwater is brak of ontoereikend. Een goedkope methode om brak water zoet te maken, is tot op heden niet gevonden. Dus heeft men de zaak grootscheeps aan gepakt en een 60 a 70 millioen gulden be steed om het water in zo rein mogelijke toestand naar het Westen te brengen. Den Haag heeft daartoe een reinigings- en pompstation te Bergambacht aan de Lek gebouwd. Aan het einde van de komende zomer zal daar voor het eerst Lekwater in de bassins worden toegelaten. Daar wordt het ontdaan van bezinking en chemisch onrein, opgepompt, gefilterd en tenslotte via een 45 kilometer lange buis naar de Scheveningse duinen geperst. Deze leiding, die 140 centimeter wijd is, wordt gebouwd uit segmenten van beton. De betonwand is op strak gespannen staaldraden aange bracht, waardoor grote sterkte wordt ver kregen. Iedere buis is bovendien met staal draad omwonden en tegen roest en ver wering afgeschermd. Het water uit de Lek wordt in duinpan nen opgevangen en daar door het duinzand gefilterd. Naderhand wordt het met de bestaande installaties naar de oppervlakte gebracht en gedistribueerd. Voor Amsterdam en de provincie Noord holland wordt voor gezamenlijke rekening een dergelijke installatie aangelegd van Jutphaas naar de 80 kilometer verder ge legen duinwaterbronnen in Castricum. In dien men bedenkt, dat alleen Den Haag thans reeds ruim 18 millioen kubieke meter water per jaar verbruikt en in de toekomst waarschijnlijk andere gemeenten bij zal moeten springen en dat men verwacht, dat in 1980 50 millioen kubieke meter moet worden afgeleverd, dan kan men nagaan, wat Amsterdam en Noordholland met hun waterwinplaatsen in de Kennemerduinen, Wijk aan Zee, Castricum, Laren, Bergen en in de Loosdrechtse Plassen in dat jaar met hun dichte bevolking en zeer veel goed water eisende industrie zullen verslinden. Er zijn dus tijdig grootscheepse maatrege len genomen om het Westen des lands te voorzien. Water uit Rijn en Lek Het opdringende zeewater op de rivieren heeft Jutphaas en Bergambacht als water- ADVERTENT1E Uw laatste kans om toch nog het diploma H.B.S. A of B te behalen wordt U nu geboden door R.E.S.A. Deze bekende schriftelijke cursus leidt reeds jaren op voor het staats examen H.B 8., dat, blijkens Staats blad 511, zozeer is verlicht, dat de bezwaren, die er wellicht waren aan te voeren tegen een Schrif telijke opleiding, nu vrijwel gfjn vervallen. Grijpt dus deze laatste kans en vraag nog heden een pros pectus oan bij Resa-Hilversum. Bekende succesvolle Schriftelijke Cursus. LONDEN (Reuter). In de Sovjet-Unie zijn zwartehandelaars weer actief als ge volg van wat radio-Moskou „een tijdelijke schaarste van zekere goederen" noemt. Een hoofdartikel van de Pravda aanhalend zegt radio-Moskou, dat „profiterende elemen ten" gebruik makend van een tijdelijke schaarste van zekere goederen en het ge brek aan waakzaamheid van sommige handelsorganisaties, die niet naar behoren rekening houden met de behoeften van de consument, aankopen doen met de bedoe ling tot wederverkoop. Radio Moskou geeft geen aanwijzing, in welke takken van de handel de voornaam ste tekorten optreden. Wel worden bepaal de tekorten in de landbouwgebieden opge somd. Enkele producten als petroleum, naaimachines en zeep worden vermeld. Ook wordt gezegd, dat in sommige plaatsen ar tikelen als zout, lucifers, lampeglazen en aardewerk niet te krijgen zijn. Door slechte organisatie was in een gebied een te grote voorraad aluminium, voldoende voor vijf of zes jaar. Reuter tekent hierbij aan, dat de prijzen voor de kleinhandel in de Sovjet-Unie door de staat worden gecontroleerd. De schaar ste van „sommige goederen" zou in ver band kunnen staan met het feit, dat voor het eerst in acht jaar, op 1 April geen ver laging van de kleinhandelsprijzen voor levensmiddelen, kleding en andere ver- bruiksgoederen is bekend gemaakt. Var 1948 af zijn elk jaar belangrijke prijsver lagingen bekend gemaakt, die altijd op 1 April van kracht werden. Tot dusver is er geen officiële verklaring gegeven voor het achterwege blijven van een bekendmaking. stations doen uitkiezen. Westelijk Neder land verbruikt thans 209 millioen kubieke meter per jaar, waarvan 70 percent uit eigen bronnen en 30 percent uit de rivier. Over 40 jaar zal dit deel van ons land 600 millioen kubieke meter behoeven, waar van 15 percent uit eigen bodem kan wor den gehaald. De rest moet dus worden aangevoerd. De Rijn zal hiervan 400 millioen kubieke meter moeten leveren en daarnaast de stij gende behoefte van de landbouw moeten dekken. De thans in aanbouw zijnde lei dingen zullen dus op den duur niet vol doende zijn. Grote reservoirs, die kunnen worden gevonden in het deltaplan, in het IJselmeer en eventueel op een af te sluiten Waddenzee ook, zullen nodig zijn om aan de stijgende behoefte van Nederland aan zoet water te kunnen voldoen. De Rijn echter wordt in steeds toene mende mate met chemische stoffen en olie yerontreinigd. Het is een zaak van inter nationaal overleg om het water zo schoon mogelijk te houden. Het Rijnwater moet rein zijn, omdat het anders voor de industrie en de landbouw onbruikbaar zal zijn. Dit betekent, dat nieuwe waterwinningsgebieden zonder be zwaar voor recreatie, doch niet voor be bouwing en industrie zullen kunnen wor den opengesteld. Het platteland: onrendabel gebied Ruim honderd jaar geleden werd de eerste waterleiding te Amsterdam aange legd. In 1910 hadden vrijwel alle Neder landse gemeenten met meer dan 20.000 in woners een watervoorziening. Totaal telt Nederland 195 waterbedrij ven van 810 gemeenten, die 82 percent van 's lands oppervlakte beslaan. Op de eilan den, onder andere op Texel, wordt hard aan een waterleiding gewerkt. Met de watervoorziening op het platte land is men thans op het punt gekomen dat rendabele aansluitingen niet meer mo gelijk zijn. De bedrijven werken echter aan een tienjarenplan om de resterende 13 per cent van de plattelandsbevolking van lei dingwater te gaan voorzien. Ondanks grote moeilijkheden zijn door de streekbedrijven na de bevrijding onge veer 190.000 huizen op de waterleiding aangesloten. De kosten waren daarbij het vijfvoudige van voor de oorlog. Men is thans zover, dat de bedrijven zelve de kos ten niet langer kunnen dragen zonder hun tarieven zeer drastisch te verhogen. Nog wachten anderhalf millioen Nederlanders op leidingwater. Een millioen daarvan zal met overheidshulp omstreeks 1963 aange sloten zijn. In 1963 zullen nog ongeveer 140.000 wo ningen ten plattelande op de kraan wach ten. De grootste vraagstukken op dit ge bied vindt men o.a. in Frièsland, Drente, een deel van Gelderland, een deel van Bra bant en in Zeeuws Vlaanderen. ADVERTENTIE migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn "AKKERTJESzijn ware pijnverdrijvers. hel pen direct.' Motie van CPN Ter inleiding van haar partijcongres dat vandaag en de beide Paasdagen te Am sterdam wordt gehouden, heeft de CPN Vrijdag in Carré een openbare vergade ring belegd, die door ruim 1300 personen werd bijgewoond. Na „de groeten te hebben overgebracht aan de Amsterdamse stakers", zei de voor zitter, de heer G. Wagenaar, dat „hij er trots op was dat de leden van de CPN zich bij deze staking in het eerste gelid hadden bevonden". De algemene secretaris der CPN, de heer P. de Groot, noemde de schorsing van een aantal arbeiders onder het Amsterdamse gemeentepersoneel, een „niet te tolereren willekeur van de zijde der reactie". De vergadering besloot aan de regering, B. en W. en gemeentebestuur van Amster dam een motie te richten, waarin „met kracht intrekking wordt geëist van de ran cune-maatregelen, die tegen enkele stakers onder het gemeentepersoneel zijn geno men". In „De Vrouw en haar Huis" (April nummer) schrijft dra. M. G. Schenk: „Wij zagen haar het eerst in The Times, maar enkele dagen later verscheen ze ook in grote Duitse, Franse en Nederlandse bladen: een advertentie van een hele pa gina. Wij zagen daar op een grote tekening van het Palais de Chaillot, centrum van de NATO. Een man en een vrouw kijken er vol verwachting naar. De „kop" luiat: In NATO-verband werken vrije naties samen om sterk te staan voor het behoud van de vrede in Europa. En dan volgt een uiteenzetting over het „grootse idee: een militair samengaan van de naties, niet om oorlog te voeren, maar om oorlog te voor komen". Tegen dit alles zouden wij mis schien niet zo heel veel bezwaar hebben, al heeft sinds de dagen van Hugo de Groot nooit iemand een door hem begonnen oor log als aanvalsoorlog durven betitelen, en al heeft sedert die dagen iedereen zich al leen maar verdedigd en zich bewapend om oorlog te voorkomen. Waar wij echter wel heel grondig be zwaar tegen hebben, is tegen het feit, dat deze advertentie-campagne uitgaat van één van de grote Amerikaanse vliegtuigfabrie ken, die onmiddellijk belang heeft bij de oorlogsindustrie. Boven het Palais de Chail lot schieten drie straaljagers voorbij; aan het slot van de advertentie staat: United Aircraft Corporation. Tijdens de eerste wereldoorlog verscheen er een pamflet: Hoge hoeden en pantser platen, waarin iets uit de doeken werd ge daan over de intriges van de internationale concerns van wapenfabrikanten en het is toch ook niet onbekend, hoe tijdens de tweede wereldoorlog tot diep in 1943 En gelse en Amerikaanse motoren via Zweden in Nederland en dus in Duitse handen kwamen. De advertentie over de zegeningen van de NATO verschijnt precies op het ogen blik, waarop West-Europa het gevoel heeft, dat de oorlogsdreiging iets minder urgent is geworden en waarop dus de neiging be staat het een beetje kalmer aan te doen. Als een dergelijke tendens doorzet, be tekent dit, dat de zaken voor vliegtuig fabrieken wel eens wat minder goed kon den gaan! Daarom vinden wij op dit ogenblik een lofzang op de NATO (die wij op zichzelf onvermijdelijk achten en die misschien zelfs nuttig kan worden voor de eenwor ding der wereld) door een vliegtuigfabriek kortweg griezelig. Tijdens de oorlog heb ben wij ons heel weinig laten misleiden door de nazi-propaganda. Dat was niet zo moeilijk, want die propaganda werd vaak niet al te handig gevoerd. Laten wij ons nu niet laten misleiden door propaganda, die wel handig wordt gevoerd, omdat zij een beroep doet op kostelijke ethische waarden". MGS (Van onze correspondent in Djakarta) In hotel Pendawa, in Tjipanas, het berg- oord halverwege Djakarta en Bandoeng, heeft zich dezer dagen een incident afge speeld. Daarbij is een revolverschot ge lost, doch slachtoffers zijn er niet geval len. Het doel, waarop de revolverschutter richtte, was namelijk een portret van Ko ningin Juliana. In dit hotel hangen aan de wand de beeltenissen van Koningin Juliana en van president Soekarna. De wijze van ophan gen was echter opvallend, schrijft het blad „Bintang Timur", waaraan wij dit bericht ontlenen. Niet alleen was het por tret van de Koningin groter dan dat van de president, doch bovendien had men de foto van de president lager gehangen dan die van de Koningin. Een Indonesische gast van het hotel, die zich in gezelschap bevond van de heer Surwenda, het hoofd van de vreemdeli- gen-registratie in Djakarta, wendde zich tot de leiding van het hotel, met het voorstel de foto's op de juiste wijze te doen ophangen. Aangezien hierop door de leiding niet werd gereageerd, trok hij zijn pistool en schoot op de foto van Koningin Juliana, waardoor deze beschadigd werd. Uiteraard verwekte dit geschiet nog al wat consternatie in het hotel. De gasten schrokken hevig, omdat zij dachten dat er een bende-aanval plaats vond. Even later arriveerde de politie om een onderzoek in te stellen. Van die zijde werd, volgens het blad, verklaard, dat de hotelleiding al eerder was gewezen op de onjuiste wijze van onhangen der portret ten. Of zij het er mee eens is, dat men dan maar op zijn Wild-West moet gaan schieten, vermeldt het blad niet. (Van onze correspondent in Parijs) De deskundigen van het Franse toeris tenwezen beschouwen de Paasdagen van ouds als de graadmeter voor het komende seizoen. Druk vreemdelingenverkeer op beide Paasdagen kondigt vrijwel altijd een geslaagde zomer aan. De vooruitzichten zijn dit jaar bijzonder gunstig. De spoor wegen en de luchtvaartmaatschappijen hebben de nodige extra toestellen en trei nen ingelegd en toch zijn bijna alle plaatsen al besproken. Het vorig jaar bracht een vooruitgang van 25 procent op 1953 en men heeft geen reden om aan te nemen dat dit seizoen niet opnieuw eenzelfde sprong voorwaarts zal maken. In 1954 werden al leen in de Aprilmaand al ruim 135.000 vreemdelingen geregistreerd, zodat een schatting van 150.000 voor dit jaar wel aan de voorzichtige kant is. De Amerikanen stonden aan de spits met 26.000 koppen. Daarop volgden de Britten. De Nederlan ders kwamen op de zesde plaats met bijna 9000 zielen. Vliegen of rijden Terwijl de „continentalen" vrijwel allen met de auto of met de trein arriveren, stap pen de Britten en Amerikanen voor het merendeel in het vliegtuig. Tussen Groot- Brittannië en Frankrijk zijn de diensten deze dagen zo veelvuldig, dat men van een luchtbrug kan spreken. De Air France heeft een speciaal tarief ingesteld van 85 voor een retour Parijs-Londen, dat vier dagen geldig is. Duizenden biljetten zijn al ver kocht. Wanneer men al een massale toeloop mag verwachten dan belooft de uitvaart niettemin nog indrukwekkender vormen aan te nemen. De Franse spoorwegen hebben vierhon derd extra treinen ingelegd en het aantal Parijzenaars dat de stad wil verlaten, zal het half millioen met ettelijke duizendtal len overtreffen. Die aftocht schept wat ruimte voor de vreemdelingen die de eerst komende dagen het Parijse stadsbeeld weer zullen beheersen. In een buitengewone aandeelhouders vergadering van de N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken te Groningen is Donderdag een voorstel aan de orde ge komen tot het verlenen van ontslag aan dr. E. A. H. Scholten, een der commissaris sen, zulks ter uitvoering van de motie aan genomen in de aandeelhoudersvergadering op 28 Februari van dit jaaii Voor dit punt aan de orae kwam, legde de president-commissaris, dr. E. H. Ebels namens de grootst mogelijke meerderheid van de raad van commissarissen een ver klaring af over de controverse pussen dr. Scholten en de andere commissarissen. Hij zei onder meer: „Door de aggressieve hou ding welke dr. Scholten sedert een jaar aanneemt tegenover mede-commissarissen en directite, wordt het belang van de on derneming ernstig bedreigd. Door het pro ces dat de heer Scholten tegen de N.V., commissarissen en directie is begonnen, is de breuk onherstelbaar geworden, zo zei de heer Ebels. Het belang van de N.V. en het algemeen belang eisen dat de man die dit funeste antagonisme in het bestuur heeft veroorzaakt, daaruit wordt verwij derd". De aandeelhouder de heer P. W. Best te Den Haag, voorzitter van de Vereniging tot Effectenbescherming, verklaarde nadat hij een negatief antwoord gekregen had van de voorzitter op zijn vraag, welke bedragen aan tantièmes door de raad zijn ontvangen dat in 1952/53 elke commis saris f 30.000 aan tantièmes, en de directie in totaal f 100.000 had gekregen; In totaal was dus ruim f 250.000, dat afkomstig is uit de chemische fabriek (een dochter onderneming) en in feite voor het grootste deel aan de aandeelhouders van de aard appelmeelfabriek behoort. Volgens de heer Best zou voorts op 14 Januari 1941 een re organisatie met algemene stemmen door de raad van commissarissen zijn aangenomen, waarbij commissarissen zich verbonden geen gebruik te maken van de tantième rechten van de chemische fabrieken. Ver der wraakte de heer Best een onderhandse aandelenemissie van f 500.000 en zei hij dat winsten waren weggewerkt onder de post crediteuren. Hij concludeerde dat commissarissen in gebreke waren geble ven en stelde voor, inplaats van dr. Schol ten, de andere commissarissen ontslag te verlenen. Na enige discussie legde dr. Scholten nog een verklaring af, waarin hij zei dat hij zich geen illusies maakte, „want dank zij enige manipulaties had het bestuur zich van een kunstmatige meerderheid ver zekerd". Hij waarschuwde op zijn beurt de aandeelhouders en vond de door hem ge wraakte punten „zweren in het overigens gejonde vlees van de vennootschap". De vergadering aanvaardde daarna het voorstel tot onslag van dr. Scholten met 1131 stemmen voor, 562 tegen en blanco. ADVERTENTIE In de omgeving van Lisse maakte de fotograaf deze opname van bloeiende crocusvelden. De derde partij van de match tussen Smyslov en Geiler om het Russisch schaak kampioenschap, waarbij Smyslov met wit speelde, is na 40 zetten afgebroken. De partij had het volgende verloop: Smyslov: wit; Geiler: zwart. 1. d2-d.4 d7-d5, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pb!-c3, Pg8-f6, 4. Pgl-f3 Lf8-e7, 5. c4xd5 e6xd5, 6. Lel-f4 c7-c6. 7. Ddl-c2 g7-g6, 8. e2-e3 Lc8-f5, 9. Lfl-d3 Lf5xd3. 10. dc2xd3 Pb8- d7, 11. h2-h3 0-0, 12. 0-0 Tf8-e8. 13. Tal- bl a7-a5. 14. Dö3-c2 Le7-f8. 15. a2-a3 Pd7- '06, 16. Pf3-e5 Pf6-d7, 17. Pe5-d3 Pb6-c4, 18. Tbl-dl, f7-f5, 19. Tfl-el Dd8-f6. 20. Lft-h2 Df6-f7. 21. a3-a4 Ta8-c8, 22. Pc3-bl Df7-e7, 23. Pbl-d2 Pc4xPd2, 24. Dc2xPd2 Tc8-a8. 25. Dd2-c2 Pd7-b8, 26. Pd3-e5 De7- p6. 27. Dc2-b3 Lf8-b4. 28. Tel-e2. Pb8-a6, 20. K*l-hl Te3-e7, 30. Tdl-cl Lb4-d6. 31. Fe5-'!3 Lö6xLh2, 32. KhlxLh2 De6-d6 t, 33. g2-?3 Pa6-b4, 34. h3-h4 Pb4xPd3, 35. Db3xPd3 Dd6-b4. 36. Tel-al h7-h5, 37. Te2 -c2 TaS-a6, 38. Kh2-g2 Ta6-b6, 39. Tal-a2 Db4-d6, 40. Tc2-c5 Tb6-a6. Daarna werd de partij afgebroken. Het voorjaar schenkt U de zuiverheid, de zachtheid en de geurigheid van de ontluikende natuur. Als., ja., als 't mooi weer is! In King's Cross gaan zuiverheid, zachtheid en geurigheid echter altijd in volmaakte harmonie samen. Schenk Uzelf met de feestdagen dus in elk geval dit persoonlijk genoegen. Hockeytournooi BJMJJ.C Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft vanmorgen om kort na 19 uur ruim zeventig van de Nederlandse en buiten landse deelnemers aan het internationaal hockeytournooi van BMHC ontvangen in de raadzaal. Daar waren ter begroeting aanwezig burgemeester dr. D. H. Peere boom Voller, wethouder A. van Geluk en de raadsleden mevrouw J. Poulus-Baum en de heren H. Smidt van Gelder, mr. H. W. Vliegen en ir. C. A. de Vassy. In zijn welkomstwoord vroeg burgemees ter Peereboom Voller zich af wat BMHC waard is en hij Paf daar direct het ant woord op, dat BMHC veel waard is. Het is niet zo maar èen vereniging. Deze hockey club heeft Bloemendaal een zekere bekend heid gegeven. Het is prettig vandaag te kunnen verklaren hoe het gemeentebestuur daarover denkt, beter dan dat wij door middel van briefwisseling steeds tot de gulden middenweg trachten te komen. De burgemeester zei, dat de vereniging met haar verzoeken nooit te ver is gegaan en hij voegde er lachend aan toe, dat dit na tuurlijk geen reden mag zijn meer te gaan vragen. Vervolgens bracht de spreker hulde aan het bestuur voor het vele verrichte werk. waar de buitenstaander maar nauwelijks besef van heeft, om tot de opbouw te komen van zo'n groots programma. In deze dank betrok hij eveneens de jubileum-commissie, voor de uitgave van een fraai herdenkings boek met allerlei wetenswaardigheden over de oude historie, en de tournooicommissie, voor wie het eigenlijke werk nog moet be ginnen. Tenslotte stond burgemeester Pee reboom Voller in zijn toespraak nog enige ogenblikken stil bij het opvoedend karak ter van de hockeysport voor de jeugd, die daardoor minder tot baldadigheid is ge neigd. Uit het herdenkingsboek had spre ker kunnen opmaken, dat het in de oude historie meer was voorgekomen, dat de Musschen een der componenten van BMHC in Haarlem de lantaarnpalen als doelwit en doelpalen gebruikten. De heer C. de Jong Jzn., vice-voorzitter van de jubilerende vereniging, dankte ver volgens het gemeentebestuur voor de hoge uitzondering, dat BMHC deze ontvangst was waardig gekeurd. Daarna begaf het gezelschap zich naar de hockeyvelden aan de Aelbertsbergweg, waar later op de ochtend met het hijsen der vlaggen van de landen, waaruit de deelnemers afkomstig zijn, hef tournooi officieef werd geopend door burgemeester Peereboom Voller, die tevens beschermheer van BMHC is. De ranglijsten voor zover van belang voor de clubs uit Haarlem en omgeving in de handbalcompetitie zijn als volgt: le klas dames: le klas heren: HOC 8 13 Zandvoortm. 7 13 Rapiditas 8 13 Concordia 2 8 9 CSV 8 10 Rapiditas 2 6 7 De Blinkert 9 6 HOC 8 6 Beverwijk 9 4 Beverwijk 6 Concordia 2 9 4 De Blinkert 7 3 2e klasse dames: 2e klasse heren: Foresters 2 7 12 Zandvoortm. 2 5 7 HOC 2 7 10 IJmond 2 5 7 Zandvoortm. 5 6 Concordia 3 4 4 IJmond 2 7 6 De Blinkert 2 4 0 De Blinkert 2 5 4 Rapiditas 2 6 4 THB 7 4 Heemstede 3 2. De ranglijsten in de afdeling Haarlem zijn Beker: le klasse dames: le klasse heren: Rapiditas 2 4 Concordia 2 2 4 CSV 1 2 Zandvoortm. 2 3 De Blinkert 2 2 Raoiditas 2 2 3 HOC 2 2 HOC 2 2 Beverwijk 1 0 De Blinkert 3 2 Concordia 2 2 0 Beverwijk 3 0 2e klasse dames: Zandvoortm. 3 6 Heemstede 2 2 Rapiditas 2 4 6 HOC 2 4 2 IJmond 2 2 4 De Blinkert 2 4 1 Foresters 2 3 4 THB 4 1 Tijdens de waterpolowedstrijden in Brus sel heeft het Russische zevental, dat in Ne derland twee fraaie overwinningen boekte, de Belgische nationale ploeg verslagen met 7-2. Bij de rust hadden de Russen een 5-0 voorsprong. Van de in het najaar geïmporteerde vol bloeds stelden op de openingsmeeting van Dunidigt er zich reeds een aantal met suc ces voor. Op tweede Paasdag beheersen zij geheel het renprogramma, daar ook het restant zich thans op Nederlandse bodem komt weren. Hieronder is de formidabele Swashbuckler, die voor een hoge prijs in Engeland werd aangekocht. Dit paard ver wierf zijn faam voornamelijk door een tweede plaats achter de wereldberoemd heid Pinza, die op 3-jarige leeftijd de Derby te Epsom won. De zoon van de Derby-winner Ocean Swell komt onder gelijke condities te staan als de Belgische cracks Kilo Moto, Brin d'Herbe en Rémus, die evenals Swashbuck ler op Duindigt debuteren. Op grond van zijn in Engeland getoonde verrichtingen wordt aan Swashbuckler de overwinning toegedacht vóór Kilo Moto en Brin d'Herbe. In de andere internationale ren kan de Franse merrie Résille, die de eerste keer verrassend werd geklopt, zich revancheren. De eerste ren zal haar goed hebben gedaan en daar de gewichtsverhoudingen nu in haar voordeel zijn, maakt zij een eerste kans, tenzij Kilo Moto's trainer verkiest de hengst in deze ren te laten lopen. In de Are en Ciel-prijs wordt een zege verwacht van stal Minimus (Douce France, Le Chevreuil), vóór Alyol en Sakina. Bij de dravers is Geersen niet minder dan viermaal favoriet en wel in c.e Fryske Lee-prijs met de voortreffelijke Tira, die Surprise G en Sylvia Anna gemakkelijk de baas moet kunnen blijven. Zijn tweede victorie daagt met zijn keuze uit de beide vertegenwoordigers van stal Pays-Bas (Queenly Bertha, Ruth Buffington). Ge makkelijk zal deze zege niet ziin, daar hij in Queen G en Rob vrijwel gelijkwaardige tegenstanders treft, die beide bovendien op een voortreffelijke vorm kunnen bogen. De verrassing kan komen van Sita. De vorm, waarin Proximity op dit mo ment verkeert, doet hem van de ene zege naar de andere snellen. Hoewel de vos hengst deze keer op zware concurrentie stuit, mag toch niet worden verwacht, dat een Monsieur Hollo en O Lapize K hem ook ditmaal in zijn opmars zouden kunnen stuiten. Slechts Quick P zou hiertoe in staat ziin, indien deze zijn bekende wispel turigheid nu eens niet voor de sulky zou demonstreren, In het internationale slotnummer wacht Geersen eveneens een zware opgave, daar hij met Pearl Spencer, de sta'.genoot Brin d'Am our IV, Nellie Gregor. O Marijke en Playsier moet weerstaan. Zijn uitzonderliik kunstmatige rijkwaliteiten zullen in de harde eindstrijd vermoedelijk wel de door slag geven. Het openingsnummer kan trainer Bloem- saat met zijn keuze uit Trabant en Tector op zijn naam brengen, tenzij in de jonge garde nog verborgen grootheden schuilen, welke zouden kunnen verrassen. Eén van de meest fel omstreden nummers zal zeker worden de Fille de Flandre-pr'js, waarin Parel Holland C voor haar laatste over winning 20 m extra belasting heeft gekre gen, hetgeen haar taak juist te zwaar zal doen zijn. Nu valt de keuze op Nico Ste Saint, gevolgd door de mount Kohier (Oranje Nassau, P. Louis II). De basketballcompetitie «?D belangrijke damestonfmoeting in de eerste klasse van het Haarlemse basketball district tussen de teams van The White Stars en Antilooen is in een verdiende 2116 zege van de Stars geëindigd. In de eerste helft van deze wedstrijd won nen de White Stars'! ames reeds een veilige 10—2 voorsprong. Na de rust kwamen de Antilopen-dames echter fel opzetten en het team slaagde er zelfs in deze grote achter stand weer op te halen tot 1814, zodat met nog vijf minuten te spelen de Starszege nog niet veilig was. Op het juiste moment verhoogde Drieke van Giffen echter voor haar team de score, waardoor de overwinning veilig was gesteld. Door deze overwinning van de Stars is dit team weer gelijk gekomen in puntenaar.tal met HOC. zodat de belangrijke ontmoeting' tussen deze teams volgende week de beslis sing zal brengen. De volledige uitslagen waren: Dames: Tvohoons 2—7BVS 3 16—17; Anti- lonen 1—White Stars 1 1621. Heren: Exereitia 1—Typhoons 2 32—24: Auprora 1HOC 3 436: Harlem Tig^-rs 2 Antilopen 3 24—19: HOC 1—SC Haarlem 1 22—23: IHJ 3—SC Haarlem 3 35—8. Junioren meisjes: AntilopenSC Haarlem 47—8.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3