In Noordholland kwamen 54.263 woningen tot stand c medinos DËBRALIINE 1 m m m De blauwe Gomboom Clowntje Rick Woningbouw na bevrijding Vele moeilijkheden overwonnen ZATERDAG 9 APRIL 1955 Aantal werklozen daalde in Maart met 18.888 Gevluchte legionnaires huistoe Magnetiseur veroordeeld Redders van Noorse schip breukelingen onderscheiden Het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag Import van tarwe na 1 September vrij Voor de kinderen de superieure tandcream Scheveningse haven wordt feestelijk verlicht Koningin zond tulpenbollen naar Ottawa Eisenhower ondertekent de Parijse overeenkomsten Eisenhower bezorgd over uitlekken van geheimen Studio in Maastricht wordt verbouwd Onze Puzzle 1 FEUILLETON Door Dorothy Quentin Voor een aantal gemeenten uit Haarlem en omgeving waren de cijfers van het aan tal gebouwde woningen in de afgelopen tien jaar, van het aantal inwoners op 1 Januari 1954 en het aantal voltooide wo ningen per 1000 woningen: „Als straks het feit gevierd wordt, dat ons land tien jaar geleden bevrijd werd dan gaan de gedachten ook terug naar de verwoesting van zovele huizen In ons land en wat de omgeving van Haarlem betreft naar deze streken. Gelukkig kan dan gecon stateerd worden, dat er in de afgelopen jaren veel aan de woningbouw gedaan is, on danks het feit, dat moeilijkheden van velerlei aard moesten worden overwonnen. In Haarlem zijn voltooid 3107 woningen; in Bloemendaal 278; in V'elsen 4546; in Zand- voort 870; in Heemstede 599; in Benncbroek 158; in Haarlemmermeer 1256; in Haar- lemmerliede en Spaarnwoude 104 en in Beverwijk 1546", aldus deelde ir. F. Ottevan- gers, directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Noord holland, ons mee. De afdeling voor- pg WONINGMARKT 1947-1954 -sitvti, r#« lichting van het mi nisterie van Weder opbouw en Volkshuis vesting heeft feiten en cijfers over tien jaar wederopbouw samengesteld en ir. Ottevangers heeft ons een toelichting gege ven op de Noordhol landse cijfers. De materiële wederop bouw is slechts een onderdeel van de hele omvangrijke weder- opbouwtaak in ons land geweest, maar tevens een noodzake lijke voorwaarde voor het volbrengen daar van. Het is mede aan het tempo van die materiële wederopbouw te danken, dat ons land zich thans, tien jaar na de bevrijding, mag verheugen in een opmerkelijk herstel van zijn door oorlog en bezetting zo zwaar geschokte positie. De materiële wederop bouw is nagenoeg ten einde; sinds lang is de fase van wederopbouw en herstel op vele terreinen overgegaan in die van een normale behoeftenvoorziening. In de periode van 1947 tot 1955 was in Nederland de productie van woningen 56%, van bedrijfsgebouwen 33 van openbare gebouwen 9 en van overheidsgebouwen 2 Aan de woningbouw is bij voort during voorrang gegeven ten opzichte van andere bouw. Niettemin is de woningvoor ziening na de bevrijding in ons land achter gebleven bij de snel toenemende behoefte. Dat de woningbouw de bijzondere be langstelling heeft gehad van het ministerie van Wederopbouw is te begrijpen, als men weet, dat er in de oorlog 92.063 woningen totaal vernield zijn, 40.700 zwaar bescha digd en 386.000 licht beschadigd. Voor Noordholland waren de cijfers respectie velijk: 12.749, 1700 en 28.000. Zijpe is het zwaarst getroffen, want alle 107 woningen zijn vernield. In Velsen is het grootst aantal huizen vernield, namelijk 4200 of 31 procent; in Amsterdam zijn to taal vernield 3248 (of 1.4 in Diemen 454 (35 Den Helder 2400 (23%) en Zandvoort 724 (24 Zware taak Na de oorlog zag ons land zich dus voor een immense taak gesteld. Tengevolge van oorlogshandelingen was ongeveer 41/» van de totale woningvoorraad verwoest en was er ook niet gebouwd. Door de finan ciële steun van het rijk kon de woningbouw worden aangepakt, met het resultaat, dat sinds het einde van de oorlos 380.000 wo ningen zijn gebouwd. Van 1951 af kwamen Jaarlijks gemiddeld 60.000 woningen ge reed. Het cijfer in 1954 was 68 500. Van de totale na-oóriogs woningproductie is twee derde tot stand gekomen in opdracht van gemeentebesturen en woningbouwvereni gingen met behulp van rijksbijdragen. Ruim 30 is in opdracht van particulie ren gebouwd hoofdzakelijk met behulp van de rijkspremie; 2 zijn personeelswonin- gen van rijksdiensten. 2$ woningen per duizend inwoners in Noordholland In Noordholland zijn in de afgelopen tien jaar gebouwd 54.263 woningen of 28 per duizend inwoners. In Maart daalde het aantal werkloze mannen van 65.484 tot 46.596, terwijl de bezetting van de aanvullende werken toe nam van 18.383 (een door weersomstan digheden zeer gering aantal) tot 19.346, zo dat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 17.925 verminderde. Deze daling een gevolg van de intrede van het voor jaar kwam vooral tot uiting onder de bouwvakarbeiders, de landarbeiders, de losse arbeiders en de veenarbeiders. Het aanbod van bouwvakarbeiders daal de van 15.599 tot 10.003, veenarbeiders van 2543 tot 2323, metaalarbeiders van 2983 tot 2718, landarbeiders van 22.290 tot 15.828, hotelpersoneel van 2201 tot 1816, trans- portpersoneel van 4198 tot 3335 en losse arbeiders van 17.132 tot 14.436. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 41.644 tot 47.972. De werkloosheid was eind Maart het hoogst in Drente met 39 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 7. Het rijksge- middelde bedroeg 15, tegen 21 op 28 Februari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 4926 tot 4417. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk perso neel steeg van 29.766 tot 30.775. Vooral de behoefte aan huishoudelijk personeel en hotelpersoneel nam toe. ADVERTENTIE Aalsmeer 366 13.464 27 Amsterdam 16.113 853.702 19 Assendelft 219 6.504 34 Bennebroek 158 3.679 43 Beverwijk 1.546 29.729 52 Bloemendaal 278 19.700 14 Haarlem 3.107 165.142 19 Haarlemmerliede en Spaarnwoude 104 4.013 26 Haarlemmermeer 1.256 39.848 32 Heemskerk 239 6.154 39 Heemstede 599 25.118 40 Uitgeest 108 4.849 22 Velsen 4.546 54.632 83 Zandvoort 870 11.694 74 ADVERTENTIE Door bouw, verbouw en verandering van bestemming is het aantal woningen in Noordholland met 68.521 vermeerderd; door afbraak (9150), onbewoonbaarverkla ring (1685), verbouwingen (4527), veran dering van bestemming (4760) is de wo ningvoorraad verminderd met 20.122. De totale vermeerdering bedroeg dus in de provincie 48.399. JV oningbehoefte De cijfers van de woningbehoefte, die gedurende de oorlogsjaren waren gedaald, vertoonden na de bevrijding een enorme stijging. Een ongekend aantal huwelijken en de terugkeer van vele Nederlanders naar het vaderland waren daarvan de oor zaak. De toeneming van de woningbehoefte was in 1946: 73.000 en in 1947: 70.000, twee maal zo hoog als de gemiddelde jaarlijkse toeneming in de voor-oorlogse jaren. Na 1947 liepen deze cijfers weliswaar terug, maar in mindere mate dan verwacht werd. De toeneming van de woningbehoefte is met 45.000 in 1954 weer iets groter dan in de jaren 1952 en 1953 (41.000 per jaar). Tegenover deze enorme toeneming van de behoefte zonk de woningproductie aan vankelijk niet. Sinds 1949 ligt de jaarlijkse woningproductie evenwel boven het gemid delde jaarproductie uit de dertiger jaren en sinds 1951 is zij hoger dan in enig voor oorlogsjaar. Door de bouw van noodwonin gen en duplexwoningen, die in de woning voorraad worden meegeteld, alsmede door splitsing van bestaande panden was het aantal eenheden, waarmee de woningvoor raad toenam, aanvankelijk aanzienlijk gro ter dan het aantal nieuw gebouwde wonin gen. ABERDEEN (United Press) De twee Nederlanders, die met het Duitse vracht schip „Chrisrtiane Schulte" uit Noord- Afrika in Schotland waren gearriveerd na te zijn weggelopen uit het vreemdelingen legioen, zijn Vrijdagmiddag per trein naar Blyth in Noord-Engeland gereisd, waar zij aan boord zullen gaan van een vrachtschip dat kolen laadt voor Aarhuus in Dene marken. Vandaar zal het tweetal de 31-jarige Herman de Haan uit Den Haag en de 29- jarige Nijmegenaar Andries Lock naar Nederland worden getransporteerd. De vijf Duitse deserteurs die bij hen waren, zijn naar Edinburgh vertrokken op weg naar Duitsland. HAARLEM De magnetiseur Th. F. uit Berkenrode, die reeds verscheidene malen veroordeeld is wegens onbevoegd uitoefenen der ge neeskunst, heeft opnieuw voor de Rotter damse kantonrechter terechtgestaan. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Juni en November van het vorig jaar drie per sonen in behandeling had genomen. De ambtenaar van het O.M. zei in zijn requisitoir dat F. ondanks de vele ver oordelingen blijft doorgaan. De wet ver biedt het nu echter, aldus de ambtenaar en het is niet mogelijk uit te maken wie de bona fide magnetiseurs zijn. Hij eiste drie maal zeven dagen hechtenis. Mr. A. van Doorninck, de verdediger, zei dat het zijn cliënt niet te doen was om winst. „Hij kan het niet laten", aldus plei ter, die de kleinst mogelijke straf vroeg. De kantonrechter veroordeelde F. tot drie maal f 10.boete en hield hem daar bij voor, dat het van het grootste belang is, dat hij contact houdt met doktoren. De president-directeur van de Ko ninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, de heer Murk Leis, heeft onderscheidingen van deze maatschappij uitgereikt aan de com mandant en bemanning van de helicopter H-03 van de „Karei Doorman" en aan de schipper en bemanning van de motorred- dingvlet „Directeur A. J. M. Goudriaan" voor het redden van de leden van de be manning van het Noorse schip „Gatt", dat op 13 Januari op de Zuiderpier te Hoek van Holland vastliep. De uitreiking geschiedde in de hangar van de „Karei Doorman", die te Rotterdam ligt. Luitenant-ter-zee vlieger tweede klasse P. M. van der We! ontving de zilveren leg- médaille van de reddingmaatschappij en zijn twee bemanningsleden kregen de bronzen legmédaille. Schipper W. van Seters van de „Direc teur A. J. M. Goudriaan" werd onderschei den met de zilveren gesp van de redding maatschappij; zijn zes bemanningsleden kregen de bronzen gesp. Bovendien kregen allen een oorkonde. Ter opheldering van oude en voor koming van nieuwe misverstanden heeft het „Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag 5 Mei 1955" aan de gemeente besturen een circulaire doen toekomen, waarin er nog eens op gewezen wordt, dat de regering uitsluitend contact heeft met het „Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955", dat onder de bescherming staat van de Koningin en Prins Bernhard. Het Co mité staat onder voorzitterschap van de heer M. A. Reinalda, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en wordt daarom ook kortheidshalve dikwijls „Co- mité-Reinalda" genoemd. Het comité organiseert behalve de her denking in de Nieuwe Kerk te Amster dam zelf niet, doch treedt uitsluitend bemiddelend en stimulerend op. Het gaf een boekje met richtlijnen en suggesties uit voor het organiseren der feestelijk heden in elke gemeente. Daarbij is het voorstel gedaan, alle eventuele inzame lingen of baten, van welke organisatie ook, ten goede te laten komen aan de Stichting 1940'45, die de zorg van alle nabestaanden van slachtoffers der bezet tingsjaren op zich heeft genomen. Een be scheiden bureau is ingericht te Amster dam (galerij 21, tel. 65690 en 65182). Dit bureau organiseerde „oriëntatiedagen" en gaf een viertal werkbladen uit met voor beelden en suggesties voor versiering. Bin nenkort zal aan alle gemeenten een affiche worden gestuurd. Geen enkele opdracht werd gegeven voor een rijmprent, boek werk of een voorwerp, dat tegen vergoe ding zou kunnen worden verspreid onder de schooljeugd of de gehele bevolking. Gedurende de eerste jaren na de oor log moesten tengevolge van de bijzondere omstandigheden vele producten door de overheid worden geïmporteerd. Nadien is de import van verschillende grondstoffen weder aan de normale handel overgelaten. De tarwe voor de broodvoorziening is het enige product, dat thans nog door het Voedselvoorziening Import Bureau wordt aangekocht en doorgeleverd aan de tarwe- verwerkende bedrijven. Inmiddels is ook voor tarwe de situatie dusdanig gewijzigd, dat, naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, de centrale aankoop van dit product door het V.I.B. per 1 September kan worden ADVERTENTIE tiet spreekt vanzelf, dat Bunkie die dag, trots als 'n pauw, met zijn mooie voetbal naar school ging. En het is ook te begrijpen, dat hij onmiddellijk alle schoolkame raadjes om zich heen kreeg, zodra die het nieuws vernamen Allemaal moesten ze de mooie bal bewonderen. En er waren enkele jongens bij, die eigenlijk wel 'n beetje jaloers waren op Bunkie! Maar dat was direct over, toen Bunkie met 'n kruk plannetje voor de dag kwam. „Weet je, wat we doen?", zei hij. „We richten een voetbalclub op met zijn allen, en dan gaan we oefenen". Dat vonden ze allemaal prachtig. In het vrije kwartier praatten ze er verder over en de club kwam tot stand. Toen kon men op de middagen, dat er vrij van school was, de jongens bezig zien op een landje, waar ze 'n paar goals hadden gemaakt van paaltjes. En daar werd braaf geoefend door de splinternieuwe club! ftMWtÊfm V .i**1 Let op de gele doos hondje met 't Uitsluitend verkrijgbeer bi] epetbekers. drogisten, keppers en de speclselbrsnche. Scheveningen zal op grootscheepse wijze het vijftigjarig bestaan van de haven vieren. Reeds is van de Koningin de toe zegging ontvangen, dat zij op Vlaggetjes dag, 21 Ivlei, de haven zal bezoeken. B. en W. van 's-Gravenhage zullen daags te voren, op Vrijdag 20 Mei, te Scheveningen een ontvangst houden. Teneinde het havencomplex ook in de avonduren een feestelijke aanblik te geven, zullen de eigenaren van de aan de haven gelegen panden deze van een bijzondere verlichting voorzien. Het comité heeft aan de gemeente verzocht harerzijds langs de haven en haar toegangswegen een feest verlichting aan te brengen. B. en W. stellen de gemeenteraad thans voor, hiertoe over te gaan. De kosten hiervan zullen naar raming rond 30.000 bedragen. Het jaarlijkse Canadese tulpenfestival van Ottawa zal dit jaar van 15 tot 30 Mei gehouden worden. Koningin Juliana heeft opnieuw, zoals zij elk jaar pleegt te doen. 16.000 bloem bollen gestuurd naar deze stad, waar zij gedurende de tweede wereldoorlog lange tijd gewoond heeft. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij nen dikwijls in 24 uur,evenals vuile poriën en vetwormpjes,door het beroemde huidgeneesmiddel WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft de Parijse overeenkom sten aangaande de herbewapening v?> een souverein West-Duitsland getekend. Voorts tekende Eisenhower een uitvoeringsover eenkomst, waarbij de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk het recht hebben ook verder strijdkrachten op Duits grondgebied te handhaven. De parlementaire bekrachtiging der Pa rijse verdragen moet thans nog geschieden door Denemarken en Nederland. Zodra alle landen de officiële goedkeuring van de ac- coorden hebben voltooid, zal West-Duits land beginnen met het opbouwen van een verdedigingsmacht van ongeveer 500.000 man die binnen vijf jaar beschikbaar zal zijn voor de Noord-Atlantische Verdrags- Drganisatie waarvan de West-Duitse repu bliek het vijftiende lid zal zijn. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower is ernstig bezorgd over het feit, dat talrijke „technische militaire ge heimen" in het bezit van de Sovjet-Unie zijn gekomen, als een gevolg van publi caties in de Verenigde Staten, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Hagerty, be kend gemaakt. Hij weigerde echter com mentaar te leveren op een bericht van de Washingtonse correspondent van de „New York Herald Tribune", die verband had gelegd tussen deze bezorgdheid van de president en de nieuwe, strengere richt lijnen, welke de minister van Defensie, Wilson, met betrekking tot de voorlichting heeft gegeven. Wilson heeft bepaald, dat voortaan niets betreffende de defensie mag worden gepubliceerd, voordat zijn departe ment het op politieke en veiligheidsgronden heeft onderzocht. Volgende week zal worden begonnen met verbouwing en modernisering van de studio's van de regionale omroep Zuid aan de Van Hasseltkade te Maastricht. De R.O.Z. is sedert 1947 gevestigd in een patriciërswoning uit het einde van de 18e eeuw. De studio is in Juli 1947 opgericht en op 12 December van dat jaar werd voor het eerst uitgezonden. Mede doordat in October de tweede F. M.-zender te Hulsberg waarover de R.O.Z. uitzendt, gereed zal komen,werden vernieu wing en versterking der studio-apparatuur noodzakelijk. De verbouwing houdt onder meer in een vergroting der huidige regel- kamer. Er zal een aparte ruimte voor de v.aste apparatuur komen. De muziek- en spreekstudio's worden accoustisch en aes- thetisch aan de moderne eisen van de ra dio- en studiotechniek aangepast. Er zal tijdens de verbouwing zo weinig mogelijk rechtstreeks worden uitgezonden om de voortgang der afbraak- en opbouw- werkzaamheden niet te storen. Bij de nieuwbouw zal ook zijn inbegre pen de bouw van een echokelder, welke de klank van muziek en stem op gewenste kleur en toon zal kunnen corrigeren. Horizontaal: 1. jongensnaam, 3. aandui ding van vermoeidheid of van verveling, 8. muzieknoot, 9. dorpje in Noord-Brabant onder Wouw, 10. gemeente in Limburg, 12. pauselijke encycliek (afk.), 13 boom, 14. thans, 15. op die tijd, 17. kledingstuk, 19. de oudste (afk.), 20. bijwoord, 21. voorzetsel, 22 gehucht aan de weg van Arnhem naar Apeldoorn, 24. residentie (Javaans), 26. afkorting voor lutetium, 27. kruipend dier, 28. afnemend in sterkte (afk. muziek). Verticaal: 1. dieventaal, 2. zoogdier, 3. zeevis, 4. telwoord, 5. bijwoord, 6. dorp bij Zoutkamp, 7. kropgezwel, 9. bijwoord, 11. snaarinstrument, 14. meisjesnaam, 16. dorpje in Limburg, 17. gemalin van Zeus, 18. dagtekening, 20. weke, vettige stof, 21. gewicht, 22. gewicht in China, 23. hoge priester, 25. gebod. 1 2 4 r i 7 1 10 15 14 17 TT n »4 25 it tl On in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f 7,50, f 5,en f 2,50, dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux; in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. De oplossing van de vorige week luidt: Horizontaal: 1. lathyrus, 9. Bea, 10. ara, 11. Ot, 13. nap, 15. ir., 16. ter, 18. Kis, 20. Irun, 22. tot, 24. mier, 26. pek, 29. mees, 31. li, 32. as, 34. pels, 36. tip, 37. paal. Verticaal: 2. Ab, 3. ten, 4. haak, 5. Ra, 6. Uri, 7. Sara, 8. Roti, 12. term, 14. pit, 17. ruim, 19. sop, 21. neep, 23. tel, 25. reep, 27. kin, 28. lat, 30. sla, 33. si, 35. sa. De prijzen werden na loting als volgt toegekend: P. Rietdijk, Burg. Beeckman- straat 32, Zandvoort (f 7,50), H. Twee- huysen, Maxwellstr. 10, Haarlem (f 5, en A. J. C. Heijden, Kleine Houtweg 89, Haarlem (f 2,50). (12) Ik geloof dat hij dat veel te ernstig opnam, gromde Don, Het zou de jongen goed doen als hij met een heleboel andere jongens op een speciale school zat. Je kent Barry niet, merkte Fiona op terwijl ze zorgvuldig een groot gat in een van Mike's sokken bekeek. We hebben natuurlijk allemaal medelijden met hem, maar het gaat toch een beetje te ver dat hij beslag legt op het hele leven van zijn broer. Volgens mevrouw Dalkeith was Luke verloofd toen hij uit dienst kwam, maar toen Barry ziek werd raakte het af. Sally was rustig aan het breien en trachtte zich het meisje voor te stellen, dat een verloving verbrak omdat het jon gere broertje ziek was geworden. Maar waarschijnlijk is het Luke wel geweest, die het uitgemaakt heeft; hij kon erg trots zijn. De hele geschiedenis verontrustte haar en bracht haar aan het piekeren. Leefde dokter Jim nu nog maar, dan had hij de Daniels kunnen helpen! Ze wist dat hij voor Barry de juiste behandelingswijze kende.... en een mislukking kon hij niet accepteren.... Uit de woorden van de Barrs had Sally opgemaakt, dat Barry niet de verzorging kreeg, die het beste voor hem was. Dokter Jim had er altijd op aan gedrongen, dat de kinderen, die ernstig ziek waren geweest, steeds maar moesten oefenen, zodat ze zich langzamerhand weer iets zouden kunnen voortbewegen. Hij heeft zelfs een nogal vreemde huisleraar voor de jongen aangenomen, zei Don ongeduldig en grommend, Professor Martin, een niet meer zo'n jonge Engelsman, die van drie Universiteiten is verwijderd vanwege zijn drinken. Maar toch is hij geweldig knap, pro testeerde Fiona en op „Te Arama" zal hij geen druppel kunnen drinken. Don grinnikte. We weten allemaal wel dat je een speciaal plekje in je hart hebt voor Luke, lieve kind. Maar zelfs jij bent er niet in geslaagd ook maar iets op „Te Arama" te doen. Tussen twee haakjes, Sally, heeft Luke je mijn bougies gegeven? NeeHij heeft het waarschijnlijk vergeten. Wat vervelend! Het is niets voor hem zo iets te vergeten. Mike is morgen de hele dag op school e.n ik heb werkelijk geen tijd om ze te halen. Ik zal wel gaan. Sally lachte plotseling. Dat is dan meteen een goede gelegenheid om iets van de omgeving te zien. Don nam zijn pijp in de hand en keek haar glimlachend aan. Ja, dat is zo. Het is vijf mijl en als maar klimmen, maar als je de kortere weg door de bush zou nemen, zou je vast en zeker verdwalen. HOOFDSTUK VI Sally had Suzan's slaapkamertje ge kregen, terwijl Susan bij de tweelingen was gaan slapen. Nadat ze het licht had uitgedaan, had ze nog lange tijd voor het raam gestaan, kijkende naar de donkere heuveltoppen, die zich tegen de lucht af tekenden. De Barrs gingen altijd vroeg naar bed omdat ze er weer vroeg uit moesten. Ik ben het kindermeisje van enkele honderden fruitbomen, had Don grinni kend gezegd, en op deze tijd van het jaar hebben we het bar druk met spuiten, snoeien, opbinden en nog honderd en één andere dingen. Maar als je ze verleden jaar geplant hebt, kun je nu toch nog niet oogsten? had Sally opgemerkt. De bomen, die ze in het halfduister had kunnen onderschei den, waren nog jong. Don had haar toen uitgelegd dat ze op deze farm altijd aan citrus-cultuur hadden gedaan. Citroenen, grapefruits, een tweede soort sinaasappelen, waarvan marmelade wordt gemaakt. De bomen waren echter in een erg slechte conditie. De vorige eige naar heeft alles maar op zijn beloop ge laten. Ik heb de citrusbomen dus maar stevig uitgedund en alleen de beste ge houden en verder appelbomen, peren bomen en kersen geplantje zult de bloesem wel gauw zien, het is een prach tig gezicht. Vergeet niet de tomaten onder glas en de druiven, had Fiona opgemerkt. Ik geloof werkelijk dat Don meer belang stelling heeft voor zijn tomaten dan voor zijn gezin! Misschien wel omdat die tomaten ons in leven houden totdat de bomen vruchten gaan dragen, had Don goed gehumeurd ge antwoord, en toen tot zijn jonge gast ge zegd: Je moet weten Sally, dat het een nadeel is dat alles hier zo goed en vlug wil groeien. Er zijn genoeg kwekers die twee keer per jaar oogsten, maar later zijn er dan veel te veel tomaten. Ieder tuintje staat er vol van. Daarom kweek ik mijn tomaten onder glas en stuur ze in kisten naar het Zuiden. Hij had haar beloofd gauw de kassen en boomgaard te laten zien, maar de wande ling morgen naar „Te Arama" zou al meer dan genoeg voor haar zijn. We lopen hier niet veel, behoudens dan natuurlijk op ons eigen land. We gaan liever te paard of met een automaar bij „Te Arama" zul je genoeg te zien heb ben. Zijn huis ligt aan het begin van een vallei, die tot aan de zee doorloopt. Sally verlangde er naar „Te Arama" te zien na al hun verhalen over de Daniels. En ze wilde ook Barry graag ontmoeten. Ze had een bijna beroepsmatige nieuws gierigheid om eens met hem te praten. Maar ik moet hem niet vertellen dat ik een verpleegster ben, zei ze tot zichzelf. Fiona en Don hadden haar verzekerd, na dat Mike naar bed was gegaan, dat nie mand van de kinderen wist wie ze eigenlijk wel was. Ze zijn nog te jong om veel aandacht te schenken aan al dat geschrijf in de kranten, zei Don rustig, maar kinderen praten nu eenmaal graag en ik voel er weinig voor ze te vertellen dat ze moeten liegen. Ik lieg liever tegenover hen, in dien het tenminste niet anders kan. In dit geval een leugentje om bestwil, had Fiona er aan toegevoegd, toen ze de ongelukkige uitdrukking op Sally's gezicht had gezien. Ze had haar hand even op Sally's arm gelegd toen ze was opgestaan om naar bed te gaan. Maak je geen zorgen, Sally.... Ian heeft ons verteld dat je rust zocht. Je hebt het hier gevonden. De kranten vond ik verschrikkelijk, had ze langzaam, terwijl ze voor haar geestesoog wederom de koppen zag, ge antwoord. VERPLEEGSTER ERFT FORTUIN VAN ARTS TRAGEDIE KREEG VOOR WEESMEISJE GELUKKIG SLOT MODERNE ASSEPOESTER En ze had er aan toegevoegd: Ik heb ze alleen maar verteld dat ik nooit ver wacht had dat Sir James me iets zou na laten. Dat was trouwens helemaal niet no dig. Hij had me al een goede opleiding ge geven, zodat ik voor mijn eigen levens onderhoud zou kunnen zorgen. Ze hebben vast en zeker Londen getelegrafeerd voor de andere bijzonderheden. Ze hebben alles toch zo opgeblazen! Ze was naar bed gegaan met tranen in de ogen omdat Don en Fiona zo vriendelijk en hartelijk voor haar waren en ze voelde zich sterker tot Ian aangetrokken omdat zijn zuster en zwager zulke aardige men sen waren. Ze verborgen haar voor de speurhonden van de pers, en daar was ze dankbaar voor. Ze behandelden haar als behoorde ze tot het gezin en ze deden niets dat haar zou doen denken aan de erfenis. Ze voelde zich trouwens helemaal niet als een erfgename, dacht ze terwijl ze haar korte, dikke haardos kamde. Nadat ze haar gebed had gezegd het gebed dat ze op het weeshuis had geleerd en dat ze iedere avond steeds trouw opgezegd had draai de ze het licht uit, trok de gordijnen open en ging op de vensterbank leunen om naar de heuvels en de sterrenlucht te kijken. De natuur was vredig en de droefenis in haar hart was al kleiner geworden. Het leek wel alsof het verdriet hier tussen de bergen gemakkelijker te dragen was. En toen was het voor Sally alsof dokter Jim haar ver telde dat ze niet om hem treuren moest, maar dat ze zo goed mogelijk zijn werk moest voortzetten. Ze verbeeldde zich zelfs dat ze zijn vriendelijke stem hoorde! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9