ORCAM zware shag! Dames van PSV wonnen van de „sportbond" Hoogoven-brandweerman en „onderhoudend" technicus gehuldigd Voor BRILLEN DE BOER Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia Twee maal bezoek aan Velsen, éénmaal naar het Deense land F.C. „Wuppertal" stelde de gastheren ernstig teleur Spek vierde in de Herenduinen come-back met een overwinning Drie kwart „BIMIJ" thans voltekend „Suomi" sloeg haar vleugels over de grenzen uit IJtnond volleybal Wintertraining gesloten 8 Aanbesteding te Velsen Kwart eeuw werklust van de heer B. J. Nijhuis met feest in restaurant gesloten Om het clubkampioenschap van Nederland Vrotiwen en Well fare DOUWE EGBERTS Internationale athletiek-contacten Bliksembezoekaan Castricum [ORCAM Paas-veldlopen bij „Suomi" Softbaltournooi van Roos wijk Vluchtprogramma van „De Reisduif" DINSDAG 12 APRIL 1955 Tussen een haag van geüniformeerde brandweerlieden door en met applaus begroet door de honderden aanwezigen, betrad de heer B. J. Nijhuis, opzichter van de onder houdsdienst van de buizengieterij, met zijn echtgenote het ere-podium, dat opgesteld was in het restaurant van Hoogovens. De feestelijke bijeenkomst was georganiseerd ter huldiging van deze zilveren jubilaris, 25 jaren bij M.E.K.O.G. en Hoogovens. Directeur P. R. Bentz van den Berg bracht de gelukwensen en de erkentelijk heid van het directie-college over en over handigde hierbij de bekende jubileum-en veloppe en bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies merkte in zijn korte, hartelijke rede op, dat de geheel bezette zaal een bewijs is van aller instemming met de hulde, die de jubilaris thans bewezen wordt. „Hij is een geachte persoonlijkheid in ons midden, zo zeide spreker, niet alleen in het bedrijf, maar ook daar waar hij vrijwillig zijn plichten vervult, nl. bij de brandweer". Het was des sprekers taak hem te danken voor hetgeen hij voor het bedrijf heeft ge daan, welke dank onderstreept werd door het uitreiken van het vererend getuig schrift en gedenkbord der maatschappij. Ir. J. Rijkeboer, hoofdingenieur der Zuidfabrieken en commandant van de brandweer, sprak in deze laatste kwaliteit de brandmeester Nijhuis toe, die nu ruim 17 jaar zijn krachten aan het corps geeft, en zowel als brandweerman en als kame raad aller waardering geniet. Hij is immer enthousiast voor de dienst bij het corps, en dat is men niet omdat het werk zo specta culair of lucratief zou zijn, want dat is het geen van beide, maar om der wille van het bedrijf en de mensen, die daar werken. Het werk van de brandweer is vermoeiend en zwaar; het vraagt veel van de zelfdisci pline en zeer zeker ook van de wil tot sa menwerking. De jubilaris heeft de eigen schappen, die hiervoor nodig zijn, en om de grote waardering van het corps niet bij woorden te laten, besloot de heer Rijke boer zijn hartelijke woorden met het aan bieden van een fraaie tafel-sigarenaanste ker, een geschenk van het gehele corps. Hoe het begon De bedrijfsleider van de buizengieterij, ir. D. H. Soeters sprak vervolgens een geestige rede uit, waarin hij de loopbaan van de jubilaris bij het bedrijf naging. Vijf en twintig jaar geleden kwam de ju bilaris als bankwerker bij de jonge Mekog in dienst, waar hij weldra machinemon teur was. In 1936 werd hij bij de buizen gieterij aangesteld, om deze te helpen op bouwen; in 1937 was hij baas bij de werk tuigkundige afdeling. In vijf jaren werkte hij zich op tot opzichter eerste klasse, en thans is de onderhoudsdienst van de bui zengieterij in zijn bekwame handen. Voorwaar een carrière om trots op te zijn. Deze heeft hij te danken aan zijn bijzon dere vakmanschap: er is geen machine, die de jubilaris niet kent, en de B.G. met haar vele draaiende delen en extra-on derhoud vragende machines is een werk terrein, waar de jubilaris zijn techni sche knobbel geheel uit kan leven. Hij is ook inventief en vindt vaak oplossingen voor allerhand technische problemen in het bedrijf. Als mens is hij sympathiek en behulp zaam, en bij geniet aller sympathie, zodat ook om die reden de leiding van de on derhoudsdienst hem in vol vertrouwen wordt overgelaten. Feeling Namens de bazen van de mechanische dienst sprak vervolgens de heer D. Boom, die zijn erkentelijkheid uitte voor de pret tige samenwerking, die de gehele mecha nische afdeling met hem heeft. Vervolgens richtte spreker zich tot mevrouw Nijhuis (die overigens door geen der woordvoer ders werd vergeten), en hij bood haar een ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen Constant-Dordrecht brengt beslissing voor Zuid-Holland Het staartje, dat de Zuid-Hollandse dam- competitie te verwerken heeft gekregen door de beslissingswedstrijden tussen het aloude Constant (clubkampioene van Ne derland 1954), Leiden en Dordrecht heeft de gehele eindstrijd om het clubkampioen schap van Nederland iets verlaat. Het is nog nimmer voorgekomen dat het Rotter damse Constant zoveel tegenstand moest overwinnen om de clubtitel van Zuid-Hol land te veroveren als in het seizoen 1954- 1955. Uiteindelijk moet Constant op 14 April nog tegen Dordrecht uitkomen. De winnaar van deze kamp komt in de eind strijd, zodat in het begin van Mei de wed strijd om de clubtitel van Nederland, waar aan ook DCIJ deelneemt, kan beginnen. DINSDAG 12 APRIL IJ MUIDEN Thalia, 20 uur: „De zwarte parel". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. WOENSDAG 13 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De zwarte parel". WIJ, 20 uur. Patronaatsgebouw, toneel uitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex, Johan Kaart. SANTPOORT Ontspanning bejaarden, 20 uur, „De Weijman", Beverwijks Accordeon Ge zelschap. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. die terug kan zien op een carrière van fraaie plant aan als erkentelijkheid voor haar gastvrijheid tijdens de opbouwpe- riode van de buizengieterij en bij vele la tere gelegenheden. Een herinnering aan de beginjaren van de MEKOG en van jubilaris' loopbaan bracht de heer A. Hensen. In die tijden waren de installaties voor allen nog „vreemd" en toen waren de technische feeling en de vakkennis van de jubilaris reeds een steun en een hulp. Zijn werk tijd aldaar heeft niet alleen om zijn tech nisch kunnen, maar ook om jubilaris' hou ding als mens een prettige herinnering achtergelaten, en daarom werd de jubilaris namens de Bedrijfsdienst MEKOG ver eerd met een fraai schemerlampje. Als een symbool van de gehele buizen gieterij kwamen de heren H. Olthoff als voorzitter van het jubileumfonds en de heer N. M. J. Rees namens andere vrien den en belangstellenden gezamenlijk op het podium om met hartelijke en vriend schappelijke woorden aller geschenk: een modern radiotoestel, aan te bieden. Er is nauwelijks een vrouwelijker bezig heid denkbaar dan het verzorgen van de achteruitgestelde medemens: van de invalide, de zieke, de bedlegerige en dat deze sociale arbeid een prachtige bijdrage vormt tot het herstel of wat levensmoed der betrokkenen kan dag- in dag-uit bewezen worden door allen, die het stille werk der „wellfare" van nabij kennen. Velsens „Rode Kruis" gaat voor dit werk een cursus beginnen, waarvoor zich om te beginnen 15 vrouwen hebben aangemeld, maar waarvoor nog velen verwacht worden. Het kost tien Woens dagmiddagen en dus wat doorzettings vermogen, maar het levert op: de mooi ste voldoening, die een mens zich kan denken en die te lezen staat in de ogen van de zieke of lijdende medemens. Woensdagmiddag begint de eerste cur sus om 2 uur in het Patronaat, zij duurt tot kwart voor vijf. Het secretariaat van het Rode Kruis ziet graag nog een paar medewerksters tegemoet wie bij wil dragen tot eigen en anderer geluk, prente zich de komende Woensdagmid dag in het geheugen. Het Velsense gemeentebestuur heeft eind irorige week aanbesteding gehouden van het aanleggen van wegen en rioleringen op het industrieterrein aan de Zuidzijde van de Haringhaven te IJmuiden. De lengte van de te leggen rioleringen is ongeveer 1000 m en de oppervlakte van de te maken bestrating 5500 vierkante meter. Er werden vijf biljetten ingeleverd: 1. A. Bruisschaart, A. J. Bruisschaart en J. Witte, IJmuiden-Oost f 26.600; 2. Gebr. Bruisschaart, IJmuiden-Oost f 31.700; 3. H. Nelis, Yelsen-N. f 36.795; 4. F. Heere mans, Santpoort f 37 800; 5. H. J. Vessies, Santpoort f 38.350. De gunning is aange houden. Vijf en zeventig procent van de stand oppervlakte van de derde Velsense Jaar beurs „de BIMIJ" is thans voltekend. Dagelijks komen nog nieuwe aanvragen voor standruimte binnen, zodat er volop kans is dat de in September te houden middenstand en industriebeurs IJmuiden geheel bezet zal zijn. Het is thans zeker dat de „BIMIJ", evenals vorig jaar, komt te staan op het terrein tussen de Merwede- straat en de Spaarnestraat. ADVERTENTIE De Velsense athleten, verenigd in de Kennemer Athletiekvereniging „Suomi", die sinds 1946 haar internationale contacten zag uitgroeien tot een ongekende omvang, kan zich er op beroemen in het tiende jaar na de bevrijding niet minder dan drie internationale bezoeken af te gaan leggen of te ontvangen aan of van Engelse, Duitse en Deense atletiekverenigingen. De sportuitwisseling met Edmonton uit J Engeland, waarbij vorig jaar de Velsense I athleten niet tegenwoordig waren, zal dit jaar echter weer Engelse athleten en athle tes naar Velsen brengen zoals gemeld, tus sen Zaterdag 28 Mei (aankomst) en Zater dagmorgen 4 Juni (vertrek). De athletiekwedstrijd Velsen (Suomi) Edmonton zal. hoewel wijziging mogelijk is vermoedelijk op 30 Mei, Tweede Pinkster- I dag, op „Watervliet" worden gehouden. Duitsland Het bezoek, dat „Suomi" vorig jaar aan Sindelfingen en Gölheim (Duitsland) j bracht, heeft nu tot gevolg, dat de Duitse I athletiekvrienden en -vriendinnen deze zomer naar Velsen komen. De Duitse gasten uit Sindelfingen wor den Donderdagavond 14 Juli in Velsen ver wacht, om op Woensdagmorgen 20 Juli weer te vertrekken. Uiteraard houdt dit bezoek tevens een internationale wedstrijd in, die op 17 Juli op „Watervliet" wordt gehouden. Naar Denemarken Na als gastvrouwe van de Engelse en Duitse sportvrienden te zijn opgetreden zal „Suomi" zich begin Augustus gereedmaken om een bezoek te gaan brengen aan Dene- marken, waarvoor de reis thans definitief is vastgesteld. In November is al contact gezocht met de Denen en nu beschikt „Suomi" over uit nodigingen uit Söndenborg, Holte, Hörs- holm en Skodsborg. Aangezien de Suomi- leden graag het dichtst bij Kopenhagen wilden verblijven, is nu, wegens de moei lijkheid om de Velsense gasten in één plaats onder te brengen, een combinatie van ontvangende Deense clubs gevonden en wel „H.I." in Holte, „S.N.I.K." in Skods borg en „Hjerten" in Hörsholm, alle drie randgemeenten van de Deense hoofdstad. „Suomi" zal de reis vermoedelijk op 4 of 5 Augustus beginnen en op Zaterdag 13 Augustus terugkeren. In Denemarken zullen twee wedstrijden worden gehouden. 5 D OUWE EGBERT8 5 Grondstoffen aanvoer Zaterdagmorgen zijn voor de papier fabriek Van Gelder Zonen drie coasters aangekomen met grondstoffen. Het Duitse m.s. „Heino" voerde van de Noorse haven Gjeving bijna 490 ton houtstof aan en van Gothenburg kwamen aan de Nederlandse m.m.s.s. „Frieda" met 538 ton houtstof en „Rijnborg" met bijna 520 ton houtstof. De Castricumse katholieke voetbalclub Vitesse '22 is tijdens de Paasdagen als gast heer van de FC Wuppertal opgetreden. De afspraak was, dat de gasten met hun eer ste seniorenteam en vier juniorenteams zouden komen, maar zij zijn hun afspraak alleen wat de junioren betreft, nagekomen. Het was allemaal nogal verward, want de Duitsers waren er stevig van overtuigd, dat zij hun senioren hadden meegenomen, maar een der leiders van Wuppertal, de heer Seeger, vertelde, dat zijn jongens van 15- 21 jaar daaronder gerekend moeten wor den. Zaterdag verloren deze „senioren" met 5-1 van CSV. Dit feit was des te opmerkelijker, omdat de heer Seegers, na aankomst van zijn „senioren" Zaterdagmiddag in hótel Meijer aan de voorzitter van Vitesse '22, de heer H. Hoogervoorst vroeg, of de teams van Vitesse en CSV zo sterk mogelijk voor de dag wilden komen, daar hij anders vreesde dat zij voor Wuppertal geen partij zouden zijn. Zulks omdat Wuppertal in kracht gelijk zou staan met een zeer sterke Hollandse tweede klasse club. In dit opzicht hebben de gasten hun gastheren lelijk bij de neus genomen en naar de Hoogervoorst ons per soonlijk mededeelde, zal hij zich over deze kwestie nog nader in verbinding met de Duitse voetbalbond stellen. CSVWuppertal 51 Met een reis van 7uur nog in de benen trad het team van Wuppertal Zaterdag middag op het Vitesse-terrein in het veld voor de eerste wedstrijd tegen CSV. De verwachtingen waren hoog gespannen doch deze verwachtingen werd spoedig de bodem ingeslagen door het spel, dat de gasten ontplooiden. Het leek op veel, behalve op voetbal. Men kreeg meer de indruk dat een stel jongens, die het overigens aan zin om te voetballen niet ontbrak, onderling een par tijtje speelden, zij het dan ook een slecht partijtje. Enig verband zat er niet in en in dit opzicht sloeg CSV een veel beter figuur, ondanks het feit, dat de Castri- cummers met vijf invallers speelden. Hier van waren B. de Vries en T. Beiersbergen van Henegouwen de beste en met hun medespelers stichtten zij keer op keer ver warring in de Wuppertal-defensie, waar van vooral de 16-jarige doelman een wei nig solide indruk maakte. B. de Vries opende in de achttiende mi nuut de score en twee minuten later maak te de Wuppertal midvoor, Dahm, de stand gelijk. Van Diggelen en J. Duinker brach ten voor rust de stand op 3-1 en na de hervatting maakten Van Diggelen en E. Riethorst er op gemakkelijke wijze 5-1 van. Toen vonden de Castricummers het ge noeg en was het wachten op de ontmoe ting Vitesse '22-Wuppertal op Tweede Paasdag. Vitesse '22—Wuppertal 2—2 Vitesse '22 heeft toen de wedstrijd tegen de gasten kennelijk wat al te gemakkelijk opgevat, waarschijnlijk van mening zijnde dat zij met minstens dezelfde cijfers als CSV van Wuppertal kon winnen. De gasten daarentegen wilden de nederlaag van Za terdag gaarne ongedaan maken en ten minste een gelijk spel uit het vuur slepen. Zij zijn daarin geslaagd, niettegenstaande hun spel in kwaliteit ongunstig bij dat van Vitesse afstak. Moreel was Wuppertal ech- fer sterker dan de thuisclub en door de twee-nul voorsprong die Vitesse reeds voor de rust door doelpunten van H. Borst en N. Stuifbergen had bereikt, lieten de gas ten zich niet afschrikken. Zij vielen ver woed aan en het was opmerkelijk dat zij, waar nodig, zowel met tien man in de voor hoede speelde. Vitesse kon hierdoor haar gewone spel niet ontplooien, ondanks dat zij voor rust de vrij sterke wind mee had. Na de hervatting maakte midvoor Dahm al spoedig een verdiend tegenpunt en in de twintigste minuut bracht de Wuppertal- rechtsbinnen Döhler de stand op gelijke voet, twee-twee. Met deze stand kwam het einde en amper een half uur later hadden de gasten de terugreis naar Wuppertal in een grote touringcar alweer aanvaard. De volleybal ontmoeting PSV-Sportbond in de tweede klasse dames van de afdeling IJmond der NeVoBo is in een overwin ning voor het PSV-team geëindigd. De Sportbond-dames kwamen mentaal kenne lijk slecht voorbereid in het veld. Het en thousiasme, dat zich in de tweede en derde set nog even vertoonde, ontbrak verder. Het betere serveren en afgeven van de bal bij PSV gaf uiteindelijk de doorslag. Enkele time-outs, die door de Sportbond- coach overigens te laat werden aange vraagd, konden de nederlaag niet meer keren, waardoor de overwinningenreeks van de roodwitten werd gestuit. Met nog enkele wedstrijden voor de boeg zullen beide teams waarschijnlijk gelijk eindigen, hetgeen een beslissingswedstrijd noodza kelijk maakt. De spanning blijft er dus nog even in. Uitslag 30 (153, 157, 15—10). Heren Tweede Klasse TVIJ verraste door een gelijkspel tegen Sportbond 2: 2—2 (3—15, 7—15, 15—11, 15-11) en reglementaire winst op Water loo 2: 3—0 (15—0, 15—0, 15—0), dat on volledig opkwam. Het team heeft zich hierdoor in de middenmoot gehandhaafd en zit nu VCK 4 dicht op de hielen. De overige wedstrijden van deze week werden in verband met zaalmoeilijkheden afgelast. Mede door het feit, dat de zaal De leden van de Kennemerstaten Athle tiekvereniging „Suomi" hebben in de och tend van de tweede Paasdag hun gebrui kelijke onderlinge Paasveldlopen in de „Herenduinen" gehouden, waarvoor heel wat belangstelling bestond. Hoewel er nu nog twee Zondagen in de duinen zal wor den geoefend waarna men volledig over gaat op de training op de sintelbaan van „Watervliet" (die op 21 April begint), kunnen deze Paasveldlopen toch wel als sluiting van de winteroefeningen worden beschouwd. Voor deze onderlinge veldlopen was op nieuw het systeem van de estafette toege past, waarbij alle leden deelnemers(sters) in ploegen van vijf door loting werden aangewezen, waardoor toch over alle groepen ongeveer dezelfde krachten wa ren verdeeld. De af te leggen afstand voor elke groep, die uit vijf athleten bestond, bedroeg on geveer 1700 meter. Er is met animo gestre den en de jongere athleten(es) stelden er kennelijk een eer in een zo goed mogelijk resultaat te behalen. De uitslag van deze koppelrace werd: le. A. Knoet - H. Gnodde - E. Schik - Kerkhoff - mej. C. v. d. Wel: 4.37 min. 2e. A. Spek - W. Tegel - W. v .d. Meu- len - B. Berghuis - G. Grapendaal: 4.41 min. 3e. J. Smit - P. v. Leeuwen - J. Hurk- mans - Mej. R. Visman Mej. E. v. d. Werf: 4.52 min. 4e. G. v. Alfen - S. Jellema - P. Dekker - Mej. R. Cornelisse - Mej. W. v. d. Veen: 4.55.6 min. 5e. J. Miedema - F. Busscher - Mej. T. Hommes - Mej. E. Dibbets - Mej. G. v. d. Linde: 4.55.8 min. 6e. H. Weenink - J. Bakker - A. Smits - Mej. G. Wiljouw - Mej. G. v. d. Velde: 5.00 min. 7e. W. Kok - v. Gelder - H. Snip - Mej. E. v. d. Ploeg - Mej. I. Grapendaal: 5.05.6 min. 8e. G. Weber - A. Dekker - Mej. M. Bakker - Mej. L. Meyjes - Mej. R. Bak ker: 5.22 min. Daarna volgde een veldloop om de individuele prestatie, waarbij de lan- ge-afstandloper A. Spek weer van de partij was na een lange rustperiode op het „wedstrijdfront". Spek bleek inmiddels opnieuw een topfi guur te zijn, want op een eveneens 1700 m lang parcours maakte hij een mooie tijd: hij liet zijn concurrent ruim zeven tien seconden achter zich. Hier is de uitslag geworden: le. A. Spek, 5.16 min.; 2e. H. Weenink, 5.33.1 min.; 3e. J. Smit, 5.38.8 min.; 4e. A. Koet, 5.43.1 min.; 5e. J. Miedema, 5.47 min.; 6e. W. Kok; 7e. H. Gnodde; 8e. E. Schik; 9e. W. v. d. Meulen. In „Watervliet" Onder auspiciën van de Suomi-jeugd- commissie werd de succesvolle wedstrijd dag Maandagavond besloten met een ge zellige bijeenkomst van alle leden. De heer H. J. Klaver, voorzitter, vond het prettig zoveel clubvrienden bijeen te zien, daar van bestuurszijde alles wordt gedaan om de clubgeest, mede met het oog op de komende zomerwedstrijden, zo goed mogelijk te doen zijn. Hij noemde de on derlinge Paasveldlopen een groot succes en een stimulans om de clubliefde te be vorderen. Daarna werden de prijzen van de veld lopen, bestaande uit eieren aan alle deel nemers uitgereikt. De voorzitter van de jeugdcommissie, de heer G. Grapendaal, begroette de leden op deze laatste contactavond van het seizoen om vervolgens alle leden aan te sporen door middel van de zelfwerkzaamheid op en om de sintelbaan mede te werken „Suomi" tot grotere prestaties in staat te stellen. De aardige avond, die werd afgewisseld met dansen en spel, heeft opnieuw bewe zen, dat er in „Suomi" een sterke onder linge band bestaat. Ook dit jaar organiseert de vereniging „Rooswijk" in Beverwijk weer het tradi tionele openings-softbaltournooi. Dit tour- nooi zal worden gehouden op Zondag 8 Mei. Hoewel van enige verenigingen nog bericht van deelname moet binnenkomen, hebben de verenigingen OWO en DEC (beiden Amsterdam) en de Haarlemse ver enigingen EDO, SC Haarlem, THB, TYBB en Schoten reeds hun toezegging gedaan. De competitie zal officieel op Maandag 9 Mei a.s. een aanvang nemen. niet meer op Zaterdagmiddagen beschik baar is, komt de competitieleider voor een probleem te staan en bestaat de kans, dat het einde Mei wordt voordat de compe titie is afgelopen, hetgeen tevens een lang dradige kwestie dreigt te worden ten aan zien van de tweede klasse kampioen schappen. Nieuw programma Voor de komende week is het program ma als volgt vastgesteld: Dinsdag (Tweede klasse heren): SVIJ 2—SVIJ 1; VGV 2— VCK 3; Sportbond 2—VCK 5; TVIJ—Wa terloo 2; een avond waarop spanning en verrassing kunnen worden verwacht. Woensdag: Waterloo 2VSV 3 (Tweede klasse dames); VCK 5Waterloo 2 en TVIJ—VCK 4 (Tweede klasse heren); TVIJ—SVIJ (2e klasse dames). Spelleiders Op de Zaterdag in Alkmaar gehouden bijeenkomst der cursisten van de spellei derscursus van district VII (Noordholland) werd medegedeeld, dat een zestal candi- daten uit de afdeling IJmond, dat aan het examen had deelgenomen, het bondsdiplo- ma voor spelleider kon worden uitge reikt. Hierdoor is de afdeling ten behoeve van haarzelf en de aangesloten verenigin gen een aantal technici rijker geworden. Jeugd teisterde inkorflokaal In de ledenvergadering de Beverwijkse vereniging van duivenhouders „De Reis duif', heeft de voorzitter de heer G. v. d. Winden, het binnenlandse vluchtprogram ma bekend gemaakt. Op 17 April vliegt men van uit Hillegom, 20 April van uit Leiden, 24 April van uit Delft, 27 April van uit Dordrecht en op 1 Mei komt Roosendaal aan bod de offi ciële eerste vlucht van het nieuwe seizoen. Er kwamen nog enige punten ter tafel: zo bracht de voorzitter ook hier verslag uit van de in Haarlem gehouden districtsver gadering. De leden hebben zich gezamen lijk beijverd om het inkorflokaal, dat door de jeugd danig vernield was, weer bruik baar te maken. Zaterdag 9 April kwamen IJmuiden bin nen: Atlas van Kopenhagen. Hunzeborg van Skagen. Deo Due van Kopenhagen. Werna van Rotterdam. Laertes van Port Said. Rijn- borg van Gothenburg. Mulan van Rotterdam. Neptunus van Fowey. Corona van Kotka. Gooiland van Brazilië. May van Fowey. Hans Bornhofen van Waterford. IJstroom van Swansea. Tom van Oxelosund. Ilias van Aarhus. Schie van Rotterdam. Isarthal van Hamburg. Caraïba van Norrköping. Vertrokken zijn: Meeklefield naar Goole. Munkfors naar Skoghal. Cetas naar Goole. Dorestad naar Curacao. Hondsbosch naar Londen. Bullfinch naar Londen. Borota naar Rotterdam. Arundelhill naar Rotterdam. Sambre naar Parijs. Ardennia naar Gothen burg. Twee Gebroeders naar Hamburg. Deo Duce naar Rouaan. Ruhr naar Immingham. Midas naar Kopenhagen. Reliable naar Ham burg. Alcetas naar Kopenhagen. Missouri n. Penryn. Amazonas naar San Juan. Traquair naar Leith. Draco naar Stavanger. Stad Arn hem naar Hamburg. Zondag 10 April kwamen binnen: Norbrijn van Bergen. Boreas van Gothenburg. Kaap Falga van Oxelosund. Wokingham van Cey lon. Calumet van Freetown. Margriet L. v. Londen. Karimata van Hamburg. Sandetti van Halmstad. Fivelborg van Londen. Antha van Gothenburg. Willemstad van Bremen. Santé Inesz van Bremen. Beckobronn van Novorsisk. Spaarnestroom van Huil. Wester singel van Port Talbot. Ciudad de Bucara- manga van Antwerpen. Trito van Dublin. Vertrokken zijn: Werna naar Stockholm. Westerdok naar Londen. Neptunus naar Delf zijl. Lucas M naar Hamburg. Eddy Stone n. Londen. Berkelstroom naar Londen. Congo- stroom naar Antwerepn. Rijnstroom naar Londen. Dido naar Hamburg. Skaraas naar Le Havre. Eemstroom naar Huil. Maandag 11 April kwamen binnen: Wiros van Stockholm. Fidra van Söderhamn. Suo- men Nyto van Abö. June van Newport. Fal con van Londen. Bomma van Drammen. Corry B van Londen. Vertrokken zijn: Rempang naar Hamburg. Kiviek naar Malmö. Marwit naar Rotterdam, i „DE VROEGE KOMKOMMERTIJD" wor den de weken tussen Pasen en Pinksteren wel eens genoemd, weken van rust in de meeste sectoren van het visserijbedrijf, dat evenals in de omliggende landen Duitsland en Engeland min of meer onder zeil gaat om pas straks met de nieuwe en de verse haring weer los te branden. Het is evenwel geen zelf-opgelegde vacantie, want in de productiesector ziet men deze tijd van wei nig aanvoeren en dus geringe verdienste altoos met enige zorg tegemoet. Nu is het visserijbedrijf gelukkig grillig genoeg, om verrassingen niet uit te sluiten en daar volgt dan ook onmiddellijk uit, dat deze komkommerweken geen jaar gelijk zijn. Er behoeft overigens echt geen stille tijd overheen te komen, want de „goede week" deed voor de visserij zijn naam in letter lijke zin bepaald geen eer aan. De situatie, die zich de daarvoorliggende week in de platvis aftekende, ging zich nu ook in de rondvis manifesteren. Een Maandag met drie boten met schelvis had er op kunnen wijzen, dat er Dinsdag zo goed als niets zou zijn. Maar dat was niet waar: drie schepen voor de Dinsdag. Het werd een tik voor de piepers, die behoorlijk zakten en om dan nog de ƒ20.000 uit een reis te halen, die voornamelijk om die schelvis draait, is bijkans een onmoge lijkheid. Dat er dus trawlers waren, die met de helft genoegen moesten nemen, heeft nie mand verwonderd. De tongen hielden zich ook niet aan de afspraak: het heeft er even op geleken alsof de prijzen van Dinsdag af steeds zou den stijgen tot ongeveer Donderdag, maar de Woensdagmarkt kwam dat spelletje le lijk door elkaar gooien, want de goede 15.000 kilo van die dag heeft de laptongen niet boven de ƒ2 kunnen krijgen en de grootmiddel zat ietwat moedeloos op een 1.95 terwijl de kleintjes, die het buiten land met plezierige graagte afneemt, met een 2.50 tot 3 gingen strijken. Zaterdag kwam daar alleen ten opzichte van de bei de grootste soorten een lichte verbetering in. De schol gedroeg zich overigens ongeveer als de schelvis: de prijzen van Zaterdag lagen heel wat hoger dan die van het mid den der week. Er is toch wel een prettig geluid gehoord. Met het verstrijken van de eerste drie maanden van het nieuwe jaar is een voor lopige balans opgemaakt over de vraag naar vis in het binnenland en de binnen landse handel is het er wel over eens, dat deze vraag, vergeleken bij 1954, hoger lag. Terwijl men over de „goede week" ook niet ontevreden is geweest. Prijzen van Zaterdag. Heilbot 3,70—2,70; gr. tong 2,342; grm. tong 2,12—1,94; kim. tong 2,64—2,34; kl. tong I 3,05—2,80; kl. tong II 2,54—2,34; tarbot I 4,60—3.70; zalm 6, per kg. Tarbot II 180; tarbot IV 50; gr. schol 32—24; grm. schol 3925; kim. schol 62—32; kl. schol I 5732; kl. schol II 40—8; schar 168; bot 108; v. haring 15; makreel 2518; gr. schelvis 31—29; grm. schelvis 3130; kim. schelvis 3632; kl. schelvis 1 3229; kl. schelvis II 3027; wijting 208; gr. gul 45—28; midd. gul 37—27; kl. gul 2717; kl. wolf 56; poontjes 8; kl. koolvis zw. 27, per 50 kg. Gr. kabelpauw 192—87; gr. koolvis zw. 6756; gr. leng 70; gr. wolf 86, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 670 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 775 kisten schol, 170 kisten schar, 100 kisten bot, 10 kisten haring. 360 kisten makreel, 110 kisten schel vis, 345 kisten wijting, 85 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten leng. 5 kisten wolf, 7 kisten poon, 21 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 2680 kisten. Besommingen van Zaterdag. IJM 208 f5320; IJM 283 f7670; KW 10 f6810; KW 126 f6460; KW 175 f5410; K W125 f 1240; KW 39 f5860; KW 159 f 10.930; KW 155 f2950; KW 53 f1460; IJM 4 f2320; IJM 11 f1950; IJM 5 f2170; IJM 78 f 1380; IJM 45 f1400; WR 33 f2330; KW 71 f1050; KW 60 f1400; KW 98 f1730; KW 30 f 1340; KW 72 f 1520; KW 35 f1350; KW 128 f 1240; KW 56 f990; IJM 31 f2139; WR 67 f2610; WR 7 f2750. Huizen voor Urlers Naar wij vernemen heeft het Breskense gemeentebestuur de Urker haringvissers wo ningen voor hun gezinnen aangeboden voor de tijd dat z(j in het Kanaal en bij Breskens de haringsvisserij uitoefenen. De Urkers behoeven don niet wekelijks de vrij lange reis naar Urk te maken. Tot dus verre kwam en ging men per bus. Het be treft hier vervoer van ongeveer 35 span vis sers, dat is van ongeveer 70 kotters.Uiter- aard heeft Breskens van de haringvissers grote plaatselijke voordelen (ook de mid denstand)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10