Eden Russisch-Oostenrijks overleg in Moskou begonnen Weerbericht Kanselier Raab hoopt op viermogendheden-overleg Haarlems Dagblad Kremlin leidt opzegging der verdragen met het Westen in Wens tot overleg niet verminderd Vriendelijke stemming en eerbetoon bij aankomst Perzië voelt voor het Turks-Iraakse verdrag Schip gezonken in Elbemond na aanvaring Paus bepleit schikking tussen Oost en West Nieuw complot ontdekt in Peking-China Het woord is aan CPN erkent agitatie bij de tramstakingen 69e JAARGANG No 232 DINSDAG 12 APRIL 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 79 Australië hecht weinig waarde aan conferentie van New Delhi Aansluiting is in overweging Sedert 1945 Koning Ahmed van Jemen maakt zijn zoon erfprins Waarschuwing tegen roekeloos omspringen met atoom stralen Bioscoopbrand te wijten aan baldadigheid? Lichte atoomontploffing in Nevada teweeggebracht Onderzoek naar voorspel van Dien Bien Phoe Scherpe strijd binnen de partij Tweehoofdig opperbevel in West-Duitsland? Stevenson critiseert het Formosa-beleid Duitsers naar V.S. Weer rapport ff f2 is s Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K. 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS EEN NIEUWE Engelse premier opgetreden en sommige commentators heb ben er nogal sterk de nadruk op gelegd dat Sir Anthony Eden nu „eindelijk" aan bod is gekomen, dat hij ten laatste het grote doel van zijn carrière bereikt heeft na twintig jaar in de schaduw van de grote Churchill te hebben verbleven. Eigenlijk is dit alles nogal overdreven. Eden is 57 jaar. Hij is acht jaar jonger dan Churchill was, toen die voor het eerst premier werd. Men wordt dat nu eenmaal niet jong, zeker niet in Engeland, waar langdurige ervaring op minder verheven posten gevergd wordt eer iemand voor de hoogste posten in aanmerking kan komen. Dit wordt bij de nu door Eden-zelf toe gepaste kabinetsherziening opnieuw be wezen in het geval van minister Selwyn Lloyd. Hij is 50. Hij heeft zich onder scheiden als onderminister van Buiten landse Zaken. Maar hij heeft pas één jaar aan het hoofd van een departement ge staan en dat acht de premier blijkbaar te kort: niet hij, maar Mac Millan is minister van Buitenlandse Zaken geworden en Sel wyn Lloyd heeft Defensie gekregen. In de Britse rangorde van waardering is dat een minder belangrijke post. Anthony Eden heeft bij zijn eerste op treden als premier gezegd, dat Churchill de eerste man in het Lagerhuis zou blij ven: een ongetwijfeld weloverwogen hoffe lijkheid, die niet letterlijk zal zijn aan vaard. De nieuwe premier zal zich vooral als zodanig moeten doen gelden en zelf zo snel mogelijk het besef willen doen doordrin gen dat hij nu het hoofd der regering en bovendien de leider van de regeringspartij is. Er zijn al verwachtingen geuit, dat bij belangrijke debatten vooral over buiten landse aangelegenheden Churchill wel weer in het Lagerhuis aan het woord zal komen. De nieuwe premier zal daar zeker niet naar verlangen en zijn voorganger zal, als hij hem wil steunen hetgeen te ver wachten is het bij korte woorden laten en niet meer trachten „het Huis te be heersen". Er is bovendien een andere fac tor die zich zal doen gelden: nu Churchill geen lid van het kabinet meer is zal hij niet over dezelfde voorlichting en gegevens beschikken die de ministers ten dienste staan en daardoor alleen al in een andere positie verkeren. Meermalen zal hij in de noodzaak verkeren, als hij het woord voert, de regering om opheldering te vragen over bepaalde punten, en evenals iedere andere afgevaardigde zal hij zich wel eens met gemaakt voorbehoud tevreden moeten stellen. De grote man is inderdaad afgetre den; in het Lagerhuis zal hij voortaan geen regeerder meer zijn, maar de geachte af gevaardigde van Woodford, zijn kiesdistrict in Essex. Voor Eden is het ongetwijfeld een zware taak, in de voetsporen van zijn voorganger te treden. Hij hoeft grote bekwaamheid bewezen, hij geniet hoge achting en ver trouwen. Maar hij is niet brillant gelijk zijn voorganger, hij heeft geen welslagen op zijn naam staan dat te vergelijken is met Churchills leiding in de critiekste pe riode van de oorlog. Er is geen legende aan Eden verbonden. Men zal hem critisch te gemoet treden en zich telkens afvragen: hoe zou Churchill in deze situatie zijn op getreden? Velen zullen dat niet alleen denken maar het ook zeggen en schrijven, en er het antwoord op pogen te geven. Ook zal men de nieuwe premier erg ernstig, soms vervelend vinden, vergeleken bij zijn voorganger. Het zal een troost voor Eden zijn dat hij niet bepaald de eerste is die deze moeilijk heid ervaart: een erkend groot man op te volgen en zelf nog te moeten bewijzen dat h:j die taak waardig is. Andere premiers in menig land hebben deze beproeving moeten doorstaan. Zij doet zich trouwens telkens op allerlei posten van minder verheven betekenis voor: in de leiding van talloze instellingen en bedrijven. Het verschil is alleen, dat de critiek daar uit veel beperk ter kring komt. Er moet bij gezegd worden, dat de nieuwbenoemde daar dan ook meestal genoeg aan heeft en tegen een voortdurende beoordeling in het openbaar, die zich niet eens tot zijn eigen volk be perkte, bezwaarlijk opgewassen zou zijn. De nieuwe Engelse premier staat al voor de moeilijke keus, wanneer hij verkiezin gen zal uitschrijven. De conservatieve par tij heeft op het moment de wind in de zeilen; bij de verkiezingen voor de provin ciale besturen heeft zij aanmerkelijke winst geboekt. Dit pleit voor snel ont binden van het Lagerhuis. Anderzijds zal de premier sterker staan als hij eerst enige maanden aan het bewind is geweest. Hij zou de stembus tot het najaar kunnen laten wachten, maar dan zou er wel eens tegenslag kunnen zijn opgetreden. Deze tactische beslissing lijkt al moeilijk genoeg en het welslagen van de keus zal belang rijk voor Eden zijn. Wie een rustig en prettig leven verkiest moet geen Churchill opvolgen. R. P. CANBERRA (United Press) Een woordvoerder van het Australische minis terie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de Zaterdag in New Delhi door confererende Aziatische landen ge uite eis, dat de Nederlanders Westelijk Nieuw Guinea moeten ontruimen, nog eens verklaard dat de regering van Australië de Nederlandse souvereiniteit over Weste lijk Nieuw Guinea blijft erkennen en ove rigens de inmiddels geëindigde conferentie van New Delhi beschouwt als volstrekt onofficieel. De woordvoerder herinnerde er aan dat ook de regering van India die con ferentie niet heeft willen erkennen. Australië heeft maar èèn over land lo pende grens, zei de woordvoerder, en acht het, omdat die grens van grote strategi sche betekenis is, van groot gewicht dat aan de andere zvde van die grens het Ne derlandse bestuur gehandhaafd zal blij ven. Australië, zei hij, erkent dan ook de aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw Guinea niet, maar meent dat de verschillen van inzicht op dit punt geen afbreuk behoeven te doen aan de goede be trekkingen met Indonesië. Zo zal Pasen 1955 in onze herinnering blijven: een paar verkleumde handen geflan keerd door twee bloemenslingers uit de bollenstreek als een demonstratie van de wijze waarop moeder Natuur toch nog afdingt op de geneugten, die ze zelf heeft geschapen. MOSKOU (Reuter) De ministerraad heeft het presidium van de Opperste So vjet voorgesteld de verdragen van weder zijdse bijstand en samenwerking met Groot-Brittannië en Frankrijk te annu leren, omdat zii niet verenigbaar worden geacht met de Parijse verdragen. De verdragen dateren uit de oorlog. Dat met Groot-Brittannië is in 1942 gesloten en dat met Frankrijk in 1944. De Sovjet-Unie had met opzegging gedreigd als de Parijse verdragen zouden worden bekrachtigd. Deze bekrachtiging wordt in strijd geacht met de verplichtingen van Groot-Brittan nië en Frankrijk op grond van de verdra gen met de Sovjet-Unie. Men verwacht, dat het presidium van de Opperste Sovjet het voorstel van de ministerraad spoedig zal aannemen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ge zegd, dat de Russische stap niet gerecht vaardigd wordt door welke ontwikkeling in de Franse diplomatie ook. De stap zal geen verandering brengen in de buiten landse politiek van Frankrijk. Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkende, dat de Pa rijse verdragen in strijd zouden ziin met het vriendschapsverdrag met de Sovjet- Ume. Hij zeide de Russische houding te betreuren. De woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Suydam, ziet niets nieuws of on verwachts in de Russische stap. Functio narissen te Washington verklaarden, dat de Grote Drie en hun bondgenoten zich hierdoor niet zullen laten afbrengen van hun plannen om West-Duitsland in de West-Europese verdediging op te nemen. Uit de jongste mededeling van Moskou blijkt, dat de Sovjet-Unie van oordeel is, MOSKOU (Reuter) Kanselier Julius Raab van Oostenrijk, die in Moskou is aan gekomen voor besprekingen over de vooruitzichten van een staatsverdrag voor Oostenrijk, heeft vandaag de eerste officiële bezoeken afgestoken bij Sovjet-leiders. Hij bracht „beleefdheidsbezoeken" aan premier Boelganin en de minister van Buiten landse Zaken Molotov. De besprekingen kunnen volgens het Westen slechts verken nend zijn, daar de Westelijke Grote Drie accoord moeten gaan met een regeling en het terugtrekken der bezettingstroepen. Molotov was Maandag met andere Russische leiders op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Kanselier Raab is vergezeld van drie ministers en zeven andere ambte naren. De Oostenrijkse delegatie reisde in twee Russische vliegtuigen. Het vliegveld was versierd met Oostenrijkse en Sovjet-Russische vlaggen. Een orkest speelde het Oostenrijkse volkslied. Er was ook een erewacht. Raab brengt het bezoek op uitnodiging van de Sovjet-Russische regering. Men verwacht, dat hij drie dagen in Moskou zal blijven. Het vliegtuig was twintig mi nuten te laat. Intussen kortten Russen en de diplomatieke vertegenwoordigers van de Westelijke Grote Drie, die ook op het vliegveld aanwezig waren, de tijd met vro lijke gesprekken. Er was juist een sneeuw bui en Gromyko, de eerste plaatsvervan ger van Molotov, merkte lachend tegen de Amerikaanse ambassadeur op, dat dit weer uit het Westen afkomstig was. Toen Bischoff, de Oostenrijkse ambassadeur, ter begroeting van Mikojan, een plaatsver vanger van Boelganin, zijn hoed af nam, zei deze: „Zet uw hoed op. Dit is geen weer om hem af te zetten". Kanselier Raab verklaarde na aankomst dat de Oostenrijkse delegatie naar Moskou was gekomen om de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verstevigen en daardoor de vrede te bevorderen. „Indien onze bespre kingen leiden tot een nieuw viermogend- DAMASCUS (United Press) Hoessein Ala, de nieuwe premier van Perzië, heeft te Damascus medegedeeld dat Perzië over weegt zich aan te sluiten bij het Turks- Iraakse pact. Hij is intussen met zijn echt genote en zijn moeder in Parijs aangeko men om een medische behandeling te on dergaan. Hij vertrok uit Teheran kort na dat hij zijn kabinet aan de Majlis (par lement) had voorgesteld. Zijn voorganger, generaal-majoor Fa- zollah Zahedi, ondergaat een medische be handeling in Hamburg. Hoessein Ala heeft verklaard dat de Sjah, zonder de grote verdiensten van Za hedi te miskennen, na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten de generaal niet meer de juiste man voor het premierschap achtte. In Teheran gelooft men algemeen, dat de Sjah die op het toppunt van zijn mactit en populariteit staat, Zahedi heeft ver vangen om beslissende invloed uit te oefe nen en de leiding te geven in een tijdperk van krachtige sociale en economische her vormingen. Waarnemers verwachten, dat de vorst jonge mannen met idealen en een ruime blik de leiding zal geven voor het uitvoeren van dringende maatregelen, die een einde moeten maken aan de corruptie in het land. De boeren zouden geholpen moeten worden met een landhervorming. hedenoverleg over Oostenrijk zal het doel van onze missie zijn bereikt", zo verklaar de hij voor zijn vertrek. Molotov heeft de diplomatieke verte genwoordigers van de Westelijke Grote Drie een zakelijke nota overhandigd, waarin gezegd wordt dat de Sovjet-Unie een verdrag met Oostenrijk mogelijk acht, gezien de wens van alle belanghebbende landen. Al sedert 1945 voeren de vier grote mo gendheden onderhandelingen over een ver drag met Oostenrijk, maar zonder resul taat. Op 8 Februari stelde Molotov de vol gende voorwaarden: een waarborg, dat Duitsland en Oostenrijk zich niet opnieuw aaneensluiten; geen buitenlandse bases in Oostenrijk en geen Oostenrijks lidmaat schap van bondgenootschappen, die tegen de Sovjet-Unie gericht zijn. In Maart drong Oostenrijk aan op een bespreking met de Grote Vier. Het vroeg tevens om verduidelijking van de Russische voor waarden. Enkele dagen geleden herinner- CAIRO (Reuter) Iman Ahmed, de ko ning van Jemen, heeft zijn 29-jarige zoon Seif el Islam el Badr aangewezen als zijn troonopvolger om een eind te maken aan de familierivaliteit over de troonsopvol ging. Het koningschap in Jemen is niet erfelijk. De twee broers van de koning Abdoellah en Abbas, zullen terechtstaan wegens hoogverraad en pogingen om het bewind met wapengeweld omver te werpen. Een Egyptisch-Saoedi-Arabische missie heeft van koning Ahmed de verzekering ontvangen dat hij een einde zal maken aan de traditionele Jcmenietische politiek van afzondering en dat hij het land zal brengen tot volledige samenwerking mef Egypte en Saoedi-Arabië. Het Griekse s.s. „Igor" (7.207 t.) meldt, dat het Maandagochtend in de Elbemon- ding in aanvaring is gekomen met een on bekend schip waarvan de naam opge geven wordt als „Haren" dat daardoor in zinkende toestand kwam te verkeren. De sleepboot „Danzig" is uit Cuxhaven ter assistentie vertrokken. De Igor heeft de gehele bemanning van het gezonken schip aan boord genomen. den do Westelijke Grote Drie Oostenrijk er aan, dat ook zij gaarne een verdrag willen. Hun verklaring werd door de Sov jet-Unie uitgelegd als een uitoefenen van druk op Oostenrijk „om te voorkomen, dat een opbouwend resultaat wordt bereikt". VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII heeft op de Eerste Paasdag van een balcon van de St. Pieter acht minuten het v.oord gericht tot een half millioen men sen, onder wie pelgrims uit de gehele wereld. Hij deed een beroep op de staats lieden van Oost en West om ernstig te pogen een duurzame schikking te bereiken, verdragen tot stand te brengen, die de vrede in de gehele wereld zouden verzeke ren en een geleidelijke ontwapening te be ginnen om de mensheid de verwoesting van een nieuwe oorlog te besparen. In zijn zegen „Urbi et orbi" (over de stad en de wereld) noemde de Paus in het bij zonder „degenen, wier werkzaamheid een beslissende invloed heeft op het welzijn van de mensheid en de redding der zielen en in wier handen een geweldige macht rust, hetzij ter bevordering van deze doelen of tot ernstige afbreuk er van." Aandringend op ontwapening, spoorde de Paus de geleerden der wereld aan, moedig en vol vertrouwen te volharden in de ont wikkeling van de mogelijkheden van het gebruik van atoomenergie voor vredes- rioelen. De Paus riep ook Gods hulp in voor de geleerden bij het gebruik van de talrijke soorten stralen, die de mensheid ter be schikking staan, opdat zij van dienst zou den kunnen zijn bij het oplossen van het vcedselvraagstuk der wereld. Ernstig waarschuwde de Paus voor de gevaren die het gevolg zouden kunnen zijn van roekeloos gebruik van radio-actieve bronnen voor het voortplantingsvermogen van de mens. De menigte juichte de Paus nadat hij de zegen had gegeven, uitbundig toe. In ver schillende talen klonk het „Lang leve de Paus." BRUSSEL (Belga) De exploitante van de bioscoop „Rio" te Sclessin, mevr. Delbrouck, die vrij ernstige brandwonden heeft opgelopen bij de brand in haar bio scoop, die 30 mensen het leven kostte, heeft verklaard, dat de voormalige exploi tante haar gewaarschuwd had, dat kinde ren en jonge lieden in de bioscoop wel eens rookten en sigarettenpeukjes naar het doek wierpen. Op de dag van de brand hoorde mevr. Delbrouck een voetzoeker in de zaal knal len. Zij ging naar binnen om de orde te herstellen. Bij het doek gekomen, knalde een tweede voetzoeker uit elkaar. Een jongen van 16 of 17 jaar verklaarde, dat hij de voetzoekers had aangestoken. Er was nog een jongen, die een voetzoeker in de hand hield. Een van de medewerkers van mevr. Delbrouck zei dat het verwarmings apparaat in de zaal niet werkte. Mevr. Delbrouck beweert een bewijs te hebben dat de door de burgemeester aangewezen controleur 30 Maart, dus vier dagen voor de ramp, de zaal gecontroleerd heeft. Gebruik van atoomafval Volgens dr David Keys, wetenschappelijk adviseur van de „Atomic energy of Ca nada", is het mogelijk, dat eens het radio actieve afval van atoomreactors gebruikt zal worden voor het steriliseren en conser veren van levensmiddelen. Hierdoor zou tegelijk het vraagstuk hoe men dit afval moet kwijtraken, opgelost. dat niets het van kracht worden van de verdragen meer kan verhinderen. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de Russische Hoge Commissie in Oost-Duitsland, moet de voorgenomen an nulering van de vriendschapsverdragen niet beschouwd worden als een terugtrek ken van de hand, welke de Sovjet-premier, maarschalk Boelganin, het Westen op 26 Maart heeft toegestoken. Boelganin betuig de toen zijn instemming met het voorstel van president Eisenhower voor een spoe dige conferentie der grote mogendheden ter vermindering van de internationale spanning. De Sovjet-Unie is, volgens de Pravda, wel gedwongen de verdragen op te zeggen, omdat deze landen hun belofte om nieuwe Duitse aggressie te voorkomen hebben gebroken en in feite een militaris tisch West-Duitsland in een anti-Sovjet- alliantie hebben opgenomen. Wanneer de Sovjet-Unie hieruit de „logische conclusie" trekt, wil dat niet zeggen, dat zij niet meer met het Westen tot overeenstemming wil komen over alle hangende vraagstukken, aldus genoemde kringen, die verwijzen naar de Russische nota's aan de „Grote Drie" over Oostenrijk. LAS VEGAS (Reuter/U.P). In de woestijn van de Amerikaanse staat Ne vada is weer een atoomwapen tot ontplof fing gebracht. Ditmaal op een toren van 100 meter hoog. Men vermoedt dat het een prototype was van een ontstekingsinrich ting voor een waterstofbom. De explosie was van betrekkelijk geringe omvang. Te Las Vegas, op 120 kilometer afstand, werd geen schok gevoeld. De lichtflits werd waargenomen te Oakland in Californië, op 650 kilometer afstand. Opnieuw is bij regenval in Noord-Japan radio-activiteit waargenomen, die af komstig zou zijn van de atoomproeven in Nevada. PARIJS (Reuter) Generaal Pierre Koenig ,de Franse minister van Defensie, heeft een militaire commissie gevormd, die een onderzoek moet instellen naar de uit voering van de militaire operaties, die ge leid hebben tot de slag om Dien Bien Phoe in de Indochinese oorlog. De commissie, onder leiding van generaal Georges Ca- troux, zal de militaire en politieke situatie ten tijde van de slag onderzoeken, alsook de oorlogvoering op regeringsplan, de op drachten aan generaal Navarre, de toen malige opperbevelhebber, en de middelen die hem tijdens zijn bevelhebberschap werden verstrekt. MOSKOU (Reuter). Het Russische persbureau Tass meldt uit Peking, dat in de Chinese provincies Sjensi en Kansoe onlangs een „grote contra-revolutionnaire organisatie" is ontdekt. De leiders waren „Tsjang Kai Tsjek-bandieten". Er zijn le den van de organisatie aangehouden en wapens, vlugschriften, valse documenten en een drukpers gevonden. „De bandieten zullen binnenkort worden berecht", aldius Tass. Het Volksdagblad van Peking schrijft, dat de strijd binnen de Chinese commu nistische partij „scherper en ingewikkel der in plaats van zwakker" zal worden. Het blad spoort de leden aan „nauwlet tend, stelselmatig en geregeld elk partij lid, zelfs de meest vooraanstaanden, in het oog te houden". Het blad neemt het verzoek van het cen trale comité om Kao Kang en Jao Sjoe Sjih te royeren, „een belangrijke overwin ning in de geschiedenis van de partij". Het Volksdagblad zegt, dat de samen zwering van Kao en Jao een poging was om de beproefde leiding van de partij on der Mao Tse-Toeng omver te werpen. Ten slotte wordt de leden op het hart gebon den, te waken tegen „verslapping van de discipline". President èn bondskanselier Bonn (Reuter) De mogelijkheid be staat, dat het opperbevel over de toekom stige West-Duitse strijdkrachten verdeeld zal worden tussen de West-Duitse presi dent en de bondskanselier, volgens een compromisvoorstel, dat in Bonn wordt be sproken. Geopperd is, dat de president ti tulair opperbevelhebber zal zijn, doch dat de bondskanselier als hoofd van het kabi net de defensiezaken zal coördineren en verantwoordelijk is aan het parlement. Zowel de christen-democraten als de so cialisten, die de oppositie vormen, hebben zich er voor uitgesproken, het opperbe velhebberschap in handen van de bonds kanselier te stellen. Zij zijn van mening, dat de opperbevelhebber verantwoordelijk moet zijn aan het parlement en herinnerde aan de toestand tussen de beide wereld oorlogen, toen president Von Hindenburgs invloed als opperbevelhebber rampzalige gevolgen had in de politieke sfeer. De vrije democraten echter, die de een na grootste groep uitmaken in de coalitie, hebben verklaard, dat de bondskanselier reeds genoeg macht heeft en dat de opper bevelhebber boven de politiek dient te staan. Tenslotte is gesteld, dat de defensie vraagstukken in het tijdperk van de wa terstofbom te veelomvattend zijn voor een opperbevelhebber van het klassieke type. Ex-veldmaarschalk von Manteuffel is lid van deze partij. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Montesquieu: Wat redenaars aan diepte ont breekt, geven zij u in lengte. De Communistische Partij Nederland heeft Zaterdag, Zondag en Maandag haar zeventiende congres gehouden. Voorzitter Wagenaar opende het congres en gaf een overzicht van de werkzaamheden der partij gedurende de laatste tweeëneenhalf jaar. Vervolgens sprak de algemeen-secretaris P. de Groot de congresrede uit, die twee- eneenhalf uur duurde. Tijdens de zitting; van de laatste dag sprak Harry Verhey een rede uit over de voorbereidingen, die de CPN moet treffen voor de Tweede Kamerverkiezingen van het volgend jaar. Hij zei daarin onder meer: „Wij hebben bij de grote strijd van het gemeentepersoneel in Amsterdam de vorige week een reeks van ervaringen opgedaan, die wij moeten onthouden. Honderd agita toren van onze partij hebben in deze staking een groot deel gehad. Dit massale optreden van de agitatoren met het middel van de mondelinge agitatie was een nieuw verschijnsel. De discussiegroepen op straat ontwikkelden zich tot kleine volksvergade ringen. Dit optreden van de agitatoren was buitengewoon krachtig. De verbondenheid van de agitatie met de actie is de enige mogelijkheid om grote verandering in de publieke opinie tot stand te brengen. CHICAGO (A.F.P./Reuter) Adlai Stevenson, leider van de democratische partij, heeft in een radiotoespraak de po litiek van de regering in het Verre Oosten gecritiseerd. Hij zei dat de regering dreige menten uit, die zij niet bereid is in daden om te zetten..Deze veelheid van woorden heeft de vrienden van de Verenigde Staten meer verontrust dan dat zij de vijanden ontmoedigd heeft". De instandhouding der bondgenootschappen en het respect van de bevriende Aziatische landen zijn belang rijker dan het bezit van een paar eilanden voor de Chinese kust, aldus Stevenson. Volgens persberichten te Washington heeft president Eisenhower generaal Tsjang Kai Tsjek meegedeeld dat de Chi nese nationalisten in eerste instantie alleen verantwoordelijk zijn voor de verdediging van hun grondgebied. De Amerikaanse strijdkrachten in het gebied zouden paraat zijn, maar niet aan gevechten deelnemen als zij zelf niet zouden worden aangevallen. Als de nationalisten de strijd met de com munisten zouden dreigen te verliezen, zou Eisenhower pas beslissen over een Ameri kaanse interventie. Wanneer het alleen ging om de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe, zou Eisenhower moe ten afgaan op de wereldopinie en de reac tie van de bondgenoten. Als hij tot de over tuiging zou komen dat een aanval op die eilanden een voorloper zou zijn van een aanval op Formosa, dan zouden Ameri kaanse strijdkrachten, uitgerust met kleine atoomwapens, aan de strijd deelnemen, al dus de persberichten. Vorig jaar zijn 32.935 Duitsers naar de Verenigde Staten geëmigreerd. In totaal gingen in dat jaar jaar 110.000 personen uit Europa naar de Verenigde Staten. De Duitsers vormden het grootste contingent. (van hedenmorgen 7 uur) toestand ?c c. ■05 "óo ë-o U 5 PM 6 zs Helsinki sneeuw windstil -11 0,1 Stockholm sneeuw ZZW 3 -4 0 Oslo geheel bew. Z 2 0 2 Kopenhagen geheel bew. ONO 2 1 8 Aberdeen zwaar bew. W 8 9 0 Dublin licht bew. WZW 5 10 0,4 Londen zwaar bew. W 2 8 0 Amsterdam licht bew. windstil 5 0 Brussel licht bew. windstil 5 0,1 Parijs licht bew. windstil 8 0 Bordeaux zwaar bew. WNW 2 10 0,2 Grenoble half bew. NW 8 11 0 Nice half bew. NW 3 9 0 Berlijn geheel bew. N 5 3 1.5 Frankfurt half bew. NNW 6 7 0,1 München zwaar bew. W 6 - 2 Zürich zwaar bew. windstil 6 0,1 Genève licht bew. N 2 5 0,3 Locarno zwaar bew. OZO 5 11 6 Wenen regen NW 9 6 5 Innsbruck regen WZW 10 3 36 Rome zwaar bew. windstil 10 0 Neerslag laatste 24 uur. OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige Westelijke wind. 13 April Zon op 5.52 uur, onder 19.34 uur. Maan op 1.18 uur, onder 9.01 uur. Maanstanden 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 April Hoog water: 6.38 en 18.58 uur. Laag water: 2.16 en 14.37 uur. Woensdag 13 April Hoog water: 7.13 en 19.36 uur. Laag water: 2.47 en 15.05 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1