Tien jaar geleden overleed president Roosevelt ENTOSORBINE Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTERVANGERS Fa. B. ENGELENBERG Kort voor de val van nazi Duitsland Beverwijk Lijk van meisje bij Harderwijk gevonden Castricum IJmuiden Gronings toneel ZocU ié Aet zo NESTEN J DINSDAG 12 APRIL 1955 OfFICIélEVERKOOP SIKKfNS» IAKKFN De radio geeft Woensdag Brand in Haags pakhuis Schaakclub „Pat-Mat' Duivenseizoen begint op 1 Mei Padvinder ernstig gewond onder Santpoort Drukkerij Vrijdag 50 jaar Indiaas vliegtuig op weg naar Djakarta verongelukt Request aan Staten-Generaal „Kennemerland" hield eierenrit Eén Mei in Beverwijk Sterrit van de CRB Bouwkundige aangehouden Drie jaar voor roofoverval V. Tien jaar geleden op 12 April 1945 overleed Franklin Delano Roosevelt na twaalf jaar zonder onderbreking demo- cratisch president der Verenigde Staten te zün geweest, op 63-jarige leeftijd. Hij stierf toen de verbonden legers van de grote oorlogseoalitie zich gereed maakten Berlün te bestormen en nazi-Duitsland op het punt stond zich onvoorwaardelijk over te geven. Churchill herdacht hem in het Lagerhuis als „de grootste Amerikaanse vriend die wij ooit hebben gehad en de grootste kampvechter van de menselijke vrijheid die ooit hulp en bijstand van de Nieuwe Wereld aan de Oude bood". Zwart- omrande rode vlaggen werden gehesen op het Kremlin, op alle openbare gebouwen en de pleinen van Moskou. Een dergelük eerbetoon was nog nimmer aan een vreemd staatshoofd te beurt gevallen in de Sovjet- Unie.Maarschalk Stalin gaf uiting aan het diepe medeleven van de Sovjet-regering met het Amerikaanse volk. De dood overviel Roosevelt onverwacht tijdens het poseren voor een portret in het kleine Witte Huis te Warm Springs in Georgia, waar hij zich voorbereidde op de stichtingsconferentie van de UNO te San Francisco. Zijn vrouw bevond zich op het Witte Huis te Washington toen het nieuws haar bereikte. Warm Springs is een her stellingsoord voor lijders aan kinderver lamming. Roosevelt die op zijn 39ste jaar door de ziekte werd getroffen, vond baat in het geneeskrachtige water van Warms Springs. De tijd dat hij langzaam herstelde maakte hij zich ten nutte door een diep gaande studie te maken van politiek en ge schiedenis, vastbesloten als hij was in het openbare leven terug te keren. In 1928 was hij voldoende hersteld om het gouver neurschap van de staat New York te aan vaarden. Hij hield zich staande met be hulp van een ijzeren corset dat losgemaakt moest worden als hij wilde gaan zitten. Slechts eenmaal, toen hij een paar we ken voor zijn dood het Congres in ver enigde vergadering toesprak, vroeg hij verlof in zijn rolstoel te blijven zitten. Toen Roosevelt in 1933 zijn ambt als pre sident aanvaardde, na zijn eerste verkie zingszege in 1932, was de economische de pressie op haar dieptepunt. De volkshuis houding scheen een ineenstorting nabij. Er waren meer dan vijftien millioen werk lozen, meer dan 5000 banken waren ge sloten, meer dan 32.000 handelsfaillisse menten uitgesproken en het nationale in komen was gehalveerd. Met de leus „Wij hebben niets te vrezen dan de vrees zelf" ging hij de ontreddering tekeer. Voor zijn eerste vierjarige ambtstermijn ten einde was had hij een rijkgeschakeerder en be langrijker wetgeving tot stand gebracht dan een van zijn voorgangers. Belangrijker echter dan al zijn maat regelen was dat hij het Amerikaanse volk zijn zelfvertrouwen hergaf en belangstel ling wekte voor de publieke zaak. Zijn aanstekelijke moed had een psychologische uitwerking van onschatbare waarde. Hij had de gave het vertrouwen te winnen van mensen van allerlei stand en een vast ge loof in het politieke instinct van de ge wone man. Hij probeerde vertrouwen te winnen door eerst vertrouwen te schenken. Hij bezat wellicht de beste radio-stem van de Verenigde Staten en hij richtte zich in „Praatjes bij de haard" rechtstreeks tot het volk. Driemaal werd hij herkozen, in strijd met het staatsrechtelijk gebruik. De eerste maal in 1936, vervolgens in 1940 toen zijn hulpverlening aan het benarde Groot-Brit- tannië het gevaar dat de Verenigde Staten in de oorlog betrokken zouden raken, ern- ADVERTENT1E liniKirati if- -r H'.'l.ui 'l.i i FLEXA PLASTIC LAK de Wonderlak voor de amateur HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio- philharmonisch orkest. 11.43 Platen. 12.10 Zigeunerkwintet. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest. 13.45 Platen. 15.10 Strijkkwar tet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Oude muziek. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en ver enigingsleven. causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Jaarrede door de heer H. W. Tilanus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio- philharmonisch orkest en solist. 21.25 Chris tus stopt weer in Eboli, causerie. 21.45 Ko ninklijke Militaire Kapel. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Koorzang. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymanstiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Boeken. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuir.bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Amuse mentsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd 16.50 Platen. 17.15 Promenade-orkest. 17.50 Regeringsuitzenidng: Nederland en de wereld: Koninklijk bezoek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dans muziek. 18.55 Kinderliedjes. 19.05 Dat is tien jaar geleden, klankbeeld. 19.30 Voor d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.40 Zout en azijn, hoor spel. 21.50 Lichte muziek. 22.15 Gevaren van atoomexplosie. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Lichte muziek. 23.4024.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL. 324 M 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 en 15.00 Platen. 16 02 Platen. 16.05 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zangrecital. 17.50 De boeken markt. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen, een uit- spraakles, deel 2. (Op 224 en 75 m.). stig had doen toenemen en tenslotte in 1944, toen Japan de Verenigde Staten in 1941 in de oorlog had betrokken en de krijgskans reeds was gekeerd. Roosevelt ontmoette Stalin tweemaal tijdens de oorlog. De eerste maal in Tehe ran en de tweede maai in Jalta aan de Russische Riviera. De publicatie van docu menten van deze laatste conferentie door de republikeinse regering-Eisenhower heeft opnieuw de twist doen ontbranden of Roo sevelt met zijn politiek van goed vertrou wen in de Russen en wantrouwen jegens de „imperialistische en koloniale mogend heden" niet bedrogen is uitgekomen. Zaterdagavond om half twaalf zagen omwonenden uit het dak van een pakhuis in de Haagse binnenstad de vlammen hoog op slaan. Aangezien dit pakhuis omringd is door woonhuizen aan de Gedempte Gracht, grote winkelpanden aan de Grote Marktstraat en aan het Spui, rukte de brandweer met zeer veel materieel uit. Het pand brandde fel. In het pakhuis was op de eerste verdieping een schaftlokaal gevestigd van een aannemersfirma. Op de tweede verdieping waren eveneens bouw materialen opgeslagen. Binnen het uur was de brandweer het vuur, dat vermoedelijk in het schaftlokaal is ontstaan, meester." De nablussing duurde nog geruime tijd. Een belendend pakhuis werd door de brandweer nat gehouden en voor brandschade behoed. Schakers van „Weenink" in onderlinge competitie De uitslagen vun de in de onderlinge competitie gespeeld partijen van de Be- verwij'ksë schaakclub „Weenink zijn. Afd. I: v. 't Hoff-Koomen 0—1; Siebers- Jimmink af?.; Nijkarpp-Piët 01; Muyen- De Koier afg. Afd. It: Duinmeyer-Hoppen 10; Hoppen-v. Leeuwen 01; R. Meyei- Hoogvorst 01; Versseveld-De Vries 10. In de onderlinge competitie van de Ken- nemer Schaakclub „Pat (Mat" werden deze week de volgende resultaten behaald: Afd. I: J Beentjes-J. C. de Haas 01; A. de Vries-ir. D. S. Huygen 0—1; P. Zwart-M. P Suiker 0—1. Afd. II: P- M. Janssen-A. Süngs afg.: M. Soetemaivir. E. F. Peltzer afg.: E. Eckhart-E. Rijken afg. Afd. Ill: M. Metselaar-J Sonneveld 01. Afd. V: G. v. d. Berg-J. Heere 0—1; W. P. v. d. Lely- G. v. d Berg 01; W. Ruist-E. Toffoli 0—1: J. Lambrecht-D. Strengholt 1—0; W. Bakker-J. v, d. Meer 1—0; A. W. Lubert- G. v. d. Berg 01. In zaal Langedijk heeft de Beverwijkse postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" een ledenvergadering gehouden ter bespreking van het wedstrijdseizoon. De voorzitter, de heer G. v. d. Winden, deelde mede dat het seizoen op 1 Mei zal begin nen met een vlucht van Roozendaal af. Ook dit jaar zal weer een onderlinge com petitie voor oude en jonge duiven worden gehouden. Tot slot van de geanimeerde vergadering heeft de voorzitter verslag uitgebracht van de in Haarlem gehouden districtsbijeenkomst. I - Terwijl minister Dulles lachend toekijkt zet president Eisenhower zijn handtekening onder de Parijse accoorden, waarmee de ratificatie door de V.S. een feit werd. ADVERTENTIE WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is de 14-jarige Haarlemse padvinder W. M. op de Zuidelijke splitsing Hoofdstraat Rijksstraatweg deerlijk gewond geraakt als gevolg van een aanrijding met een auto. De jongen fietste uit de richting Velsen over het fietspad toen van de Haarlemse kant over de Rijksweg een automobilist naderde, die linksaf de Hoofdstraat in wil de De jongen had dus voorrang, maar de automobilist zegt noch hem, noch een naast hem rijdende dame gezien te hebben. De auto botste in volle vaart op de knaap, die tegen de grond gesmakt werd en met een gescheurde schedel en waar schijnlijk belediging der hersenen door binnengedrongen beensplinters in de Joan nes de Deo werd opgenomen. Zijn toestand was tweede Paasdag nog zeer zorgwekkend. Hedenmorgen was de toestand van de jongen iets beter na een rustige nacht. Met een zeer druk bezochte receptie heeft de N.V. Verenigde Drukkerij en Etiquet- tefabriek Vrijdags Drukkerij Eindhoven het vijftigjarig bestaan herdacht. Het mi nisterie van Economische Zaken was ver tegenwoordigd door de heer N. Buy ten. Het zangkoor „Het Rozenknopje" en de Strijpse Harmonie brachten een serenade. Veel belangstelling trok het optreden van de twee vendeliers van het "gilde St. Ca- thrien, die een vendoldemcnctratie gaven. SINGAPORE (Reuter/AFP) - Ten Noord- Oosten van Singapore bij het Indonesische eiland Groot-Natuna zijn overblijfselen waargenomen van een Constellation van de „Air India", die met acht leden van de communistisch Chinese delegatie naar de komende conferentie te Bandoeng en een aantal journalisten op weg van Hongkong naar Djakarta werd vermist. Volgens in Singapore ontvangen berich ten zijn drie bemanningsleden gered. De berichten zijn afkomstig van de beman ning van een vissersvaartuig, dat deel neemt aan het zoeken naar overlevenden en wrakstukken. De geredden hebben slechts lichte verwondingen. De moge lijkheid bestaat, dat er nog drie overle venden zijn. Het toestel had acht bemanningsleden en twaalf passagiers aan boord. Het vlieg tuig schijnt in ondiep water op een halve mijl afstand van de Westkust van het eiland te zijn neergestort en in brand ge raakt. Volgens de RAF in Singapore gelooft men, dat wellicht een aantal overleven den op eilanden in de buurt verblijft. Het leven begint bij veertig Naar aanleiding van het zijns inziens on bevredigend antwoord, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan Kamerleden heeft gegeven op vragen be treffende de arbeidsbemiddeling door deze uit particulier initiatief geboren stichting, heeft het bestuur van de stichting „Het Leven Begint bjj Veertig" te Amsterdam een request gericht tot de leden der Sta ten-Generaal. In dit request worden nog eens uitvoerig de opzet en de resultaten van de bemidde- lir.gsarbeid geschetst en wordt melding gemaakt van het feit, dat men de minister heeft aangeboden die arbeid te doen ge schieden onder contróle der arbeids- bureaux en in de nauwste samenwerking met de overheid. Het bestuur nodigt de Kamerleden uit persoonlijk kennis te ko men nemen van de gevolgde werkwijze, een commissie uit hun midden te benoemen, die een onpartijdig onderzoek instelt naar alles wat bij dc stichting geschiedt, en b(j de minister te willen aandringen op be antwoording van de vragen zelf. In een dennenbos op de grens van de gemeenten Harderwijk en Ermelo is op Tweede Paasdag het stoffelijk overschot van de portierster van het sanatorium Scnnevanck te Harderwijk, de 25-jarige mej. Van de Vlegel afkomstig uit Grijps- kerk, gevonden. Het meisje werd sedert Woensdag 6 April vermist. Alvorens die dag haar werk in het sanatorium te hervatten, was zij nog even per rijwiel uitgegaan. Toen zij niet terugkeerde zijn de bossen in de om geving van het sanatorium door het per soneel van Sonnevanck en door militairen doorzocht, maar zonder resultaat. Gemeente- en Rijkspolitie gingen op on derzoek uit. Zij vonden het stoffelijk overschot van mej. Van de Vlegel voor overliggend. Volgens mededelingen van de politie is zij vermoedelijk na een vooraf gaande worsteling met haar eigen hals doek gewurgd. Verscheidene sporen wij zen volgens de politie hierop. Na een on derzoek ter plaatse door de officier van justitie te Zwolle, M. W. M. des Tombe, is het stoffelijk overschot naar Harderwijk overgebracht, waar de lijkschouwing is gehouden. De mnziekvereniging van PTT-personeel „De Haarlemse Postfanfare" geeft Donder dag 21 April een concert met medewerking van het Amsterdams Postaal Mannenkoor „Kunst naar kracht" in het Concertgebouw. De Beverwijkse rennersclub Kennemer land" heeft Tweede Paasdag voor haar le den de traditionele eierenrit georganiseerd, welke in de volgende uitslag eindigde; A en B klasse: 33 km.: 1. Chr. de Nijs in 58 min. en 22 sec.; 2. L. Braas; 3. A. de Graaf; 4. L. Koops. C klasse, 33 km.: 1. H. Hendriks 1 uur en 34 sec.; 2. H. Radema kers; 3. C. v. d. Bos; 4. L. Paap; 5. J. v. d. Putten; 6. P. de Heer; 7. H. v. d. Kom mer. Junioren 33 km.: 1. H. Oldenburg 1 uur, 1 min. en 12 sec.; 2. J. Niessink; 3. M. Put; 4. C. Burgmeyer; 5. J. Hulscher. De leden van de P. v. d. A. en de mo derne arbeidersbeweging zullen op Maan dag 2 Mei het Meifeest vieren, in het vei linggebouw 't Centrum aan de Koning straat. Spreker voor deze bijeenkomst is de heer A. B. van Heusden, lid van de gemeenteraad te Amsterdam en lid van de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. Een dubbelmannen-kwartet zal zijn medewerking verlenen en verder zal een Meispel worden opgevoerd, waarin de pro blemen van de tegenwoordige jeugd wor den afgewogen tegen die van de ouderen. Zoals bewoonlijk gaat de jeugd, gevolgd door vele ouderen naar het natuurvrien denhuis de Baniaert te Wijk aan Zee, waar o.a. de heer Joop Krom,, jeugdleider van Kenmemer Staten het gezelschap zal ver maken met een poppenkast. Filmavond Een groot reisbureau organiseert Woens dag 13 April een filmavond in het Bever wijkse Kennemer Theater. Er wordt een rolprent vertoond die de titel draagt: „Zwerftocht door Europa". De Castricumse Reddings Brigade „De Strandlopers" heeft Tweede Paasdag haar traditionele rijwiel-sterrit gehouden. Der tien Castricumse en zeventien leden van de Bloemendaalse Reddings Brigade gin gen om half twee in de middag van start van hotel De Rustende Jager voor een tocht docr de duinen. Er waren vijf controleposten (waarvan twee geheime) en de Castricumse deelne mers hebben deze posten niet, de Bloemen dalers hebben ze wel gevondenDe prijzen waren dus vcor de Bloemendaler^ De voorzitter van de CRB, de heer J. de Vries, reikte deze na afloop in hótel De Rustende Jager aan de winnaars uit en daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. UTD speelde om eieren De bridgeclub UTD speelde vorige week een wedstrijd om Paaseieren. De eitjes werden als volgt verdeeld: Groep A: 1. Jansen-Korver 49 pnt.; 2. Muller-Van Olst 40 pnt.; 3. Schoen-Koelemey 37 pnt.; 4. en 5. Snel en echtg. Meyer Roelofs 35 pnt.; 6. en 7. Pieterse-Kuipers Westerop-Berk- hout 3-1 Vi p.nt; 8. mevr. Slaats-Böhm 33K p.; 9. Van Burk-Visser 25pnt. Broep B: 1. mevr. Verhorst-Grentzius 64 pnt.; 2. en 3. Muis en echtg. 59 pnt., Prins en echtg. 59 pnt.; 4. Klinkenberg- Groen 58 pnt.; 5. Rob en echtg. 54 pnt.; 6. mevr. Pieterse-Groot 51 pnt.; 7. dames Klinkenberg-Korver 50 pnt.; 8. dames Schoen Koelemey 49Y, pnt.; 9. Bakker en echtg. 49 pnt.; 10. Warger en echtg. 46J4 p. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De Grunneger Verainen Velsen „Mous- hörn" beschikt sinds betrekkelijk korte tijd over een „aigen" toneelgroep, zodat men hier bij het verzorgen van de feestavonden niet langer op een ensemble van buiten deze omgeving is aangewezen. En ofschoon de spelers er zelf wel van overtuigd zullen zijn, dat zij zich voorlopig nog niet kun nen meten met een vereniging als bijvoor beeld „Gruno" uit Zaandam, welke hier onlangs zulk een voorbeeldige opvoering van „De Laidjeszanger" gaf, kunnen de „Moushörn" ook in deze vorm ongetwij feld reeds vele prettige diensten bewijzen. Dit kwam Zaterdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan al tot uitdrukking met de opvoering van „As broodkrummels steken" een „bliedspul" door Jan Haykens, dat onder regie van de heer L. van Elmpt voor het voetlicht werd gebracht. Een korte omschrijving van de inhoud moet achterwege blijven, gehoord het Gro ningse dialect. Wat ondergetekende ervan begrepen heeft is, dat ditmaal de koopman Kloas Bakker door de stekende brood kruimels wordt bezocht, hetgeen hij onder meer kenbaar maakt door zijn duidelijke voorkeur voor knellende witte boorden. Uiteraard brengt deze hoogmoed hem voortdurend in conflict met zijn omgeving, die met beide benen op de grond gebleven is en voor zijn aanmatigende houding slechts weinig ontvankelijk blijkt. De on rust in deze familieverhouding neemt dan verder nog toe, wanneer zich twee gega digden tegelijk voor de hand van zijn dochter Trientje aandienen. Wanneer deze eindelijk haar juiste keuze heeft bepaald, acht ook Kloas de tijd gekomen om wat water bij de wijn te doen en is de vrede voorlopig hersteld. Een vrij eenvoudige geschiedenis dus, die de spelers op de weg naar het succes niet veel hindernissen bood. Ook de ka raktertekening stelde weinig eisen aan typeringskunst, omdat de tekst voldoende duidelijke aanwijzingen verschafte. Dit alles heeft ten gevolge gehad, dat deze toneelgroep van dit blijspel een geslaagde opvoerirfg wist te geven, waarop de met „landsluu" gevulde zaal met een vrolijk enthousiasme reageerde. Vooral dank zij de plezierige vertolking, die C. Klein van de arrogante Kloas Bakker wist te geven. Daarnaast speelde mevrouw G. Mulder- Schuur een struise Rikoa en wedijverden mevrouw G. Bertholé-Starken en mevrouw Mulder als Trientje en Aantje met elkaar in levendigheid en een doortastend optre den. Van de overige heren maakte P. Jonk man nog een goede beurt als de nu ook niet bepaald verlegen Raint. Aldus kon voor de „Moushörn" opnieuw een geslaagde ontspanningsavond worden genoteerd, waarbij ook het eigen muziek- ensemble nog even dient te worden ver meld, dat de verschillende pauzes met vro lijke melodiën wist aan te vullen. JAN VAN DAM De politie te Den Haag heeft de 62-jarige bouwkundige K. L. A. W. aangehouden. K. heeft drie notarissen bezocht; twee in Den Haag en een in Hilversum. Hij vertel de deze notarissen dat hij een huis kon kopen met meubilair, maar dat hij daar voor juist wat geld te kort kwam. Op deze wijze kreeg hij bedragen los van 250, 125 en 600 gulden. De eerste notaris gaf behalve de 250 later nog 200 gulden. Het geld heeft W. opgemaakt. Waarschijnlijk heeft hij nog meer slachtoffers gemaakt. Inzet. De voorzitter van de Indiase antl- koeslachting-bond, Brahamachari, heeft premier Nehroe aangeraden zijn parle mentszetel ter beschikking te stellen en dan te proberen hem weer te veroveren met als verkiezingsinzet de kwestie van het slachten van koeien. Brahamachari, een orthodoxe Hindoe die het vorig jaar Nehroe's tegencandidaat was bij de. algemene verkiezingen, zegt dat het slachten van koeien niet slechts een religieuze aangelegenheid, maar ook een zaak van economisch belang is. Protest. De Indiase regering heeft aan de Portugese autoriteiten in Goa een nota overhandigd, waarin wordt geprotes teerd tegen „massa-arrestaties, gevan- genhouden zonder gerechtelijk onder zoek en mishandeling van vreedzame Satyagrahis (leden van een passieve verzetsgroep)". Onmogelijk. Advocaten voor de staat Virginia hebben in een verklaring aan het Amerikaanse hooggerechtshof be toogd, dat naar hun mening het laten wegvallen van de scheidsmuren tussen blanke en negerkinderen in Virginia „op dit tijdstip onmogelijk" is wegens het lagere peil van de kennis van de neger kinderen en het hogere percentage be smettelijke ziekten onder hen. Motie. De senaat van de universiteit van Washington heeft met 56 tegen 40 stem men een motie aangenomen tegen het besluit van de rector, een lezing af te zeggen, die de bekende natuurkundige Robert Oppenheimer er dit voorjaar zou houden. Vergissing. Een vergissing van het com munistische blad „Neues Deutschland" heeft in West-Berlijn aanleiding tot veel hilariteit gegeven. Het Oost-Duitse blad bevatte een artikel van een halve pagina van de hand van de „werdien- stelijke volksdokter" Friedrich' War- necke, een afdelingschef van het Oost- Duitse ministerie van Volksgezondheid, die enige dagen tevoren naar het Wes ten was uitgeweken Vliegende schijf. De Amerikaanse marine heeft proeven genomen met een vleu- gelloze schijf, die verticaal opstijgt door middel van twee ingesloten propellers. Deze worden door twee afzonderlijke motoren van tezamen nog geen 100 pk aangedreven. De bestuurder staat in het midden van de ronde schijf. Als hij een bepaalde richting wil uitgaan, be hoeft hij slechts in die richting te leu nen. Men zal onderzoeken in hoeverre dit principe kan worden toegepast bij militaire vliegtuigen. Zekerheid. Volgende week zullen de Franse spoorwegen op het baanvak ParijsLe Mans gaan experimenteren met een radiografisch bestuurde loco motief. Voor de zekerheid zullen echter enige monteurs de tocht meemaken. De locomotief zal van hetzelfde type zijn als die, waarmee onlangs een snelheid van 331 km per uur werd bereikt. Aanstootgevend. Een standbeeld van Mo hammed dat 52 jaar deel heeft uitge maakt van de uitwendige versiering van het gebouw van het Hof van Appèl te New York aan het Madisonplein is verwijderd op verzoek van de ambassa deurs van Indonesië, Egypte en Paki stan die er aan herinnerden dat een af beelding van Mohammed voor een Isla miet aanstootgevend is. Het beeld, uit gevoerd in wit marmer, is in een pak huis opgeslagen. Het werd omstreeks 1902 vervaardigd door de Mexicaan Charles Albert Lopez. Vermakelijk. Oud-president Truman heeft hartelijk gelachen toen hij in zijn krant las dat zijn portret niet langer op een ereplaats in het Witte Huis hangt, maar evenals het portret van zijn voorganger Franklin D. Roosevelt plaats heeft moeten maken voor portretten van Washington en Lincoln. Truman zei dat voor zover hij wist het steeds een goede gewoonte is geweest de portretten van de twee voorafgaande presidenten ere plaatsen te geven. „Het is vermakelijk," zei hij, „meer zullen we er maar niet over zeggen." Verraad. Het Amerikaanse departement van Justitie onderzoekt 176 mogelijke verraadgevallen, waarbij Amerikaanse militairen betrokken zijn, die in Korea hebben gestreden. Tot dusver is er nog geen vervolging ingesteld voor een der gelijk geval. Thans wordt „een groot aantal mogelijke spionnagegevallen" onderzocht. De rechtbank te Maastricht heeft Za terdagmorgen de 19-jarige L. P. uit Maas tricht. terzake een roofoverval, conform de eis, veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf door te brengen in een jeugdgevange nis, met daarna voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering. De jongeman had op 19 November van het vorig jaar getracht de kassier der gemeen te-administratie van zijn tas te beroven. P. wilde geld stelen om te gaan trouwen. 53. Het viel niet mee, om de harde be strating open te breken, maar na een uur tje van stevig hakken en graven hadden onze schatgravers tenslotte toch al een flin ke kuil gemaakt. Natuurlijk bleef zoiets midden in de stad niet onopgemerkt. Een agent kwam naderbij en keek wantrou wend naar dit gedoe. Het bordje met WERK IN UITVOERING, dat Enrico lis tiglijk bij de kuil had gezet, scheen de die naar der Wet er voorlopig van te weer houden om in te grijpen, maar het was duidelijk, dat er vele vragen In hem op borrelden. „Ik hoop, maar dat we iets vin den, voor die agent lastig wordt", fluister de Enrico, die samen met Panda buiten de kuil even uitpufte. Op dat ogenblik klonk er plotseling een hevig geraas. Spa den en houwelen vlogen de lucht in te midden van dichte stofwolken. Verschrikt keerden Panda en Enrico zich om en daar zagen zij tot hun verbijstering, dat al hun makkers plotseling waren verdwenen! „Lieve help!, riep Panda, „wat is er opeens gebeurd?!" VERSCHILLENDE vogelsoorten ver vaardigen de meest uiteenlopende nesten, van het eenvoudige kuiltje in de grond af tot de meest kundige bouwsels van onein dige verscheidenheid. Wanneeer we een sierlijk, fijngevlochten vogelnest in het kreupelhout ontdekken, moeten we eens letten op de zorgvuldigheid en de kunde, waarmee grasjes, haartjes, twijgen en halmen tot één geheel zijn ge- weven, en welk een werk het de vogel gekost moet hebben het materiaal hiervoor bijeen te brengen. Het nestje van een geelgors bleek bijvoorbeeld te bestaan uit 630 paardenharen, 1755 korte haartjes, een stuk van een oud vitragegordijn, 35 gram schapenwol, 195 gram kweekgras, 3 vruchten van de klaver, een stuk touw en 20 bladeren van het havikskruid. Hoe vaak moet het dier wel heen en weer zijn ge vlogen vóór het deze bouwstoffen bijeen had gebracht! In Indië leeft een hoogst eigenaardige vogel, dat het snijdertje wordt genoemd. Deze handwerkkunstenaar naait met gras halmen grote bladeren zakvormig aan el kaar, welke buidel gebruikt wordt als het buitenste omhulsel voor het eigenlijke nest. In zekere zin kan dit omhulsel ver geleken worden met de plastic pyama waarin sommige auto's des nachts gewik keld worden om de wagens te beschermen tegen de weersinvloeden van de nacht. De meest kunstzinnige nesten worden echter door de wevervogels vervaardigd, dii kans zien een peer-vormig nest te we- ven dat als het ware met een steel aan een dunne tak is opgehangen. Die steel is een buisvormige uitgang die naar een ronde kamer in het inwendige van het peervormige nest voert. Deze vorm is bui tengewoon doelmatig, omdat de buisvor mige uitgang kan worden gesloten, waar door eieren of jongen niet door roofvogels kunnen worden ontdekt. Daar het nest zelf bovendien aan een dun ne tak hangt, die weliswaar sterk genoeg is om het nest met inhoud te dragen, maar te zwak om roofdieren te torsen, is het van alle kanten tegen gevaar beveiligd. Bo vendien is het weefsel van het nest zó dicht en dik, dat het inwendige volkomen beschermd is te gen tropische regens en dito zonnehitte. In streken waar veel schapen zijn, schij nen de wevervogels vaak gebruik te maken van wol, en deskundigen verzekeren dat in die gevallen de nesten van deze vogels van een soort textiel vervaardigd schijnen, althans van een weefsel dat uit verschil lende lagen vilt bestaat, zodat het volko men waterdicht is. Het zijn echter niet de vogels alleen, die zich op het terrein van weven en naaien hebben begeven, want ook de zgn. wever- mieren verrichten in dit opzicht opmerke lijke prestaties. Wanneer u deze diertjes bezig ziet, zoudt u haast denken dat zij de vakschool voor naaisters hebben doorlo pen! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2