Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden „Theater" met zwak blijspel Aziaten stellen hun politieke verlangens op in Nieuw Delhi Ik kom als een dief" Hoofden van scholen zijn tegen nieuwe woordenlijst Bronsgieter Binder overleden Prof. Gerbrandy zeventig jaar ^Hoe is het ontstaan?^ J Premier Nehroe was tegen deelneming Reis aangeboden door „vrienden en vijanden" Bankier O. R. zal op 9 Mei terechtstaan 3 Vier ernstig gewonden bij verkeersongeluk dinsdag 12 april 1955 Kerkelijk Nieuws „Voor het lager onderwijs onaanvaardbaar" Slecht in samenspel, maar een boeiend solist Oud-minister Weiter 75 jaar De zoutschade op Walcheren Dit woord: GRIEP Wegens zijn manipulaties met Joods effectenbezit tijdens de bezetting Eén dode bij verkeersongeval Uit Haarlems Dagblad van 12 April 1905 KNAP HET EENS OP! BAKKER'BEHANG 99 Het zou niet hoffelijk zijn tegenover de wederom duidelijk haar kwaliteiten bewezen hebbende regisseusse Elise Hoomans of tegenover een echte actrice als Hetty Beck om te beweren, dat het Oost-Nederlandse gezelschap „Theater" ons Zaterdag in de Haarlemse Schouwburg op een zonderling avondje dilettantentoneel heeft onthaald. Maar ik kan toch niet anders zeggen, dan dat wij de Nederlandse première hebben beleefd van een niemendalletje, dat vermoedelijk een uitkomst zal betekenen voor de besturen van de vele amateurverenigingen, die op zoek zijn naar lichtverteerbaar amusement voor hun leden. Men hoort wel eens de gerechtvaardigde klacht, dat er eigenlijk te weinig schrijvers van de tweede rang aanwezig zijn om in de behoefte aan ongecompliceerde, maar sterke speelstukken of gezonde kluchten, te voorzien, doch zulks levert nog geen reden om smakeloze producten van de Parijse boulevards te importeren. „Ik kom als een dief" van Georges de Tervagne behoort daartoe. DINSDAG 12 APRIL Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopen stelling; verlichting met kaarsen: elke avond van 20—22/0 uur. Minerva Theater: „Potasch en Perlemoerin textiel", Toneelgezel schap Johan Kaart, 8.15 uur. Vleeshal: Bien- venido, Los Companeros, 8.30 uur. Rem brandt: „Zeven broers zoeken zeven meis jes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 8 uur. Palace: „Emiel en zijn detectieves", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Een gevaarvolle opdracht", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. „De vloot op stelten", alle leeft., 4.15 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. WOENSDAG 13 APRIL Gebouw HKB: Australië-avond, speciaal voor aanstaande emigranten, 8 uur. Cultura: Lezing Ned. Ver, voor sexuele hervorming, 8 uur. Minerva: Kindermatinée, Kindercir cus Tyl Uilenspiegel, 2 uur; „Via «mala", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Bijzon dere avondopenstelling; verlichting met kaarsen; elke avond van 2022.30 uur. Vlees hal: Bienvenido, Los Companeros. 8.30 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.25 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Wil lem Parel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Emiel en zijn detectieves", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bongo de beer", alle leeft., 2.30 uur; „F.on gevaarvolle opdracht", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Het won derlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 2, 6.45 cn 9.15 uur. De vloot op stelten", alle leeft., 10.30 en 415 uur. Luxor: „De gravin gaa* barre voets", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Op de Rijksweg nabij Den Helder is Maandagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie heren en een dame zeer ernstig gewond zijn. Omstreeks één uur naderde de manufacturier S. uit Juli- anadorp de Rijksweg terwijl een perso nenwagen. komende uit de richting Alk maar eveneens de kruising naderde, de heer S. verleende de van rechts komende op de Rijksweg rijdende, auto geen voor rang waardoor een botsing onvermijdelijk werd. De van Alkmaar komende auto, die de van de Schoolweg komende auto van de heer S. trachtte te ontwijken, botste met grote snelheid tegen een boom en werd volkomen vernield. De vier inzitten den werden met een ziekenauto naar het gemeentelijke ziekenhuis in Den Helder vervoerd. De namen der slachtoffers zijn de 50-ja- rige kapper D. uit Amsterdam, diens 48- jarige echtgenote en een 30-jarige dochter en de 30-jarige heer F. De heer D., die tussen stuur en zitplaats is bekneld ge raakt, werd levensgevaarlijk gewond. Men vreest voor zijn leven. De overige drie slachtoffers zijn, hoewel ernstig gewond, niet in levensgevaar. Geref Kerken Aangenomen naar 's-Gravenmoer J. J. Lamme Jr., cand. te Haarlem, die bedank te voor Hemelum, St. Jacobiparochie, Ol- deboorn en voor Oostvoorne. Bedankt voor Ferwerd H. Moll te Mid- wolda (Old). Doopsgez. Broederschap Beroepen te Edam-Monnikendam-Mid- delie J. C. Beekhuis, prop. te Akkrum, die dit beroep aannam. Aangenomen naar Oude Bildtzijl M. J. Heynes, prop^ te De Kaag. In Leiden is de jaarvergadering gehou den van de Landelijke Vereniging van Hoofden van Scholen. De voorzitter de heer D. Jansen uit Leiden, zei onder meer, dat de nieuwe woordenlijst der Nederland se taal voor het lager onderwijs onaan vaardbaar is. „Zij geeft geen oplossing voor de moeilijkheden, maar sticht slechts ver warring. ook daar waar deze eerst niet bestond. De inconsequentie bij het schrij ven van de bastaardwoorden, het hinken op twee gedachten ten aanzien van de voornaamwoordelijke aanduiding, het ge sol met de verbindings-n, maken dat wij deze woordenlijst, met alle respect voor het enorme werk dat de commissie heeft moe ten verzetten, voor het lager onderwijs on bruikbaar moeten verklaren". De heer Jansen besprak voorts enige actuele onderwijsproblemen. Hij consta teerde dat hoewel de Lager Onderwijswet is gewijzigd, een leidend en verantwoorde lijk hoofdschap onaangetast is gebleven. Over de gehuwde onderwijzeres merkte hij op, dat het absurd is 'dat een onderwij zeres bij haar huwelijk de ene dag wordt ontslagen en de volgende dag op minder gunstige voorwaarden weer wordt aange steld. Op 16 Januari waren van de 2650 vacatures er 1033 door gehuwde vrouwen vervuld. Dat in het ontwerp-Kleuteronderwijswet de huwende onderwijzeres geen ontslag krijgt, noemde hij een gunstig perspectief. Voorts zei hij, dat het enige doeltref fende middel om de waardering voor het ambt van onderwijzer te verhogen en zo doende het tekort aan onderwijzers op lange termijn te dekken, een betere bezol diging is. Nog meer klemt zijns inziens de onder waardering van de positie van het hoofd der school. Er zijn in eerste klas gemeen ten hoofden, die als marge 42 per maand netto ontvangen. Hij vroeg zich af hoe de jonge leerkrachten met onvoldoende prak tische vorming moeten worden geholpen als de schoolhoofden te zwaar belast zijn om de onervaren onderwijzers bij te staan. „Dagelijks wordt aan honderdduizenden kinderen tekort gedaan: 350.000 kinderen zitten in klassen van meer dan 45 leerlin gen. Laat men althans, aldus spreker, de gemeentebesturen een ruimer gebruik ma ken van het instituut van de boventallige onderwijzers. Over de onderwijsvernieuwing wordt verschillend gedacht. Vernieuwing in al gemene zin zal door niemand worden af gewezen. Als de vernieuwing ertoe kan bijdragen dat in de bestaande scholen een grotere differentiatie kan worden toege past, zal een groot aantal zwak begaafde leerlingen, waarvoor ons land geen school type kent, geholpen zijn en het probleem van het zittenblijven nader tot zijn oplos sing komen. In de nacht van Zondag op Maandag is in het St. Elisabeths gasthuis te Haarlem de bekende bronsgieter A. Binder op 65- jarige leeftijd overleden. De begafenis zal Vrijdag 15 April op „YVesterveld" plaats hebben. Er wordt, vooral uit kringen van beeldhouwers, grote belangstelling ver wacht. Het zal altijd de grote verdienste blijven van prof. mr. P. S. Gerbrandy, die morgen 70 jaar wordt, dat hij tijdens de oorlog aan de Nederlandse regering in ballingschap te Londen, na de slappe periode-De Geer, een ruggegraat heeft gegeven. Prof. Gerbrandy is altijd een individua list geweest, slecht in samenspel maar als sterke persoonlijkheid, bewonderenswaar dig in zijn „soli". In Londen heeft hij dik wijls een eigenmachtig beleid gevoerd en ook vele fouten gemaakt, maar de leden van de Parlementaire Enquêtecommissie hebben hem in hun rapport eensgezind een pluim op de hoed gestoken met de ver klaring dat hij door zijn onverzettelijkheid in een kritieke tijd van ons volksbestaan de juiste man was om de leidende plaats in te nemen. Zoals hij in 1939 was toen hij minister werd (onafhankelijk tegenover zijn partij) en gedurende de oorlogsjaren (koppig-on- verzettelijk en onverschillig voor spelregels en vormen) zo is hij nog altijd. Een ty pische, bijna dagelijkse uitdrukking van Gerbrandy in zijn Londense jaren was: „Daar baggeren we wel doorheen". Zo staat hij ook nu in de Tweede Kamer, onver schillig voor de parlementaire vormen en tradities. Hij „baggert" dikwijls door het debat heen. Het deert hem niet, dat hij bij herhaling juist in de belangrijkste zaken een ander standpunt inneemt dan de rest van de AR-fractie, die hem er wel eens lelijk om aankijkt, maar er geleidelijk al aan gewend is. Hij boeit de Kamer, als hij met een sterk-persoonlijke, indringende betoogtrant zijn individuele mening verkondigt. Hij ontziet in geen enkel opzicht heilige huis jes en als het in zijn kraam te pas komt, hekelt hij bijvoorbeeld even ongezouten de Amerikanen en de Engelsen als de Russen. Om duidelijk te zijn zegt prof. Gerbrandy met zijn iedereen bekende kraakstem de dingen dikwijls op de man af, rond-uit en oijna grof. Hij is geen tactische, berekende parlementariër, maar hij meent alles niet zo kwaad als hij zich uit. In de dagelijkse omgang is hij een vriendelijke man, zon der „verbeelding" en zonder gewichtig doenerij. Maar hij is nu eenmaal prof. Ger brandy, die weet wat hij wil en daarvoor uitkomt. Hij veroorlooft zich in het parle ment vaak grapjes die een kamerlid met minder persoonlijkheid al lang on mogelijk zouden hebben gemaakt. Maar van prof. Gerbrandy „neemt" men het en lacht er bovendien om, omdat die eigen aardigheden nu eenmaal een typisch deel zijn van zijn markante persoonlijkheid. Hij is maar klein van stuk deze prof. Gerbrandy, maar hij is waarschijnlijk te „vierkant" van karakter voor deze tijd, die vooral tact, geduld en plooibaarheid eist. Diplomaten dragen geen baggerlaarzen, al streven zij dikwijls hetzelfde doel na als prof. Gerbrandy. Maar daarom hebben zij in hun hart toch vaak een zwak plekje voor „Pieter Sjoerd", die de dingen zo rond-uit kan zeggen en die van nature in vele gevallen een opposant moet zijn, al behoort hij dan tot een regeringspartij. Levensloop Dit is in vogelvlucht 2ijn levensloop. Hij werd geboren 13 April 1885 te Goënga- mieden in het hartje van Friesland. Hij J doorliep de Christelijke normaalschool te Sneek en het Gereformeerd gymnasium te Zetten en studeerde van 1904-1911 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam waar hij in 1911 promoveerde op een proefschrift „het heimstattenrecht" Van 1911-1914 was hij gevestigd als advocaat en procureur in Leiden, van 1914-1930 in Sneek. In dat laatste jaar werd hij benoemd tot hoog leraar in de rechtswetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Van 1920- 1930 was hij lid van Gdeputeerde Staten van Friesland, in 1928 werd hij lid van Radioraad, waarvan hij sedert 1937 voor zitter is. Na zijn benoeming tot minister van Justitie gaf hij in 1939 zijn hoogleraar schap aan de Vrije Universiteit te Amster dam op. Van 1940-1945 was hij minister president. De vereniging van Burgemeesters en Se cretarissen op Walcheren zal een adres richten tot Gedeputeerde Staten van Zee land over de zoutschade aan woningen in het voormalige geïnundeerde gebied van het eiland. Voer de rampgebieden geldt een regeling, volgens welke woningen, die door het zeewater dermate zijn aangetast, dat men beter van krotten kan spreken, kunnen worden opgeruimd. De betrokken gemeente krijgt dan bouwvolume voor nieuwbouw. De bedoeling van het adres is te bevorderen, dat deze regeling ook voor Walcheren van toepassing wordt ver klaard. Na de inundatie van dit eiland heeft men immers met dezelfde moeilijk heden te kampen gehad als nu in het rampgebied, terwijl na tien jaar de zout schade op Walcheren nog altijd een grote rol speelt. De gemeentebestuurders achten het daarom billijk, dat Walcheren dezelf de faciliteiten verkrijgt. Griep in het Nederlands en Grippe in het Duits is de benaming van een ziekte die, zoals voor de hand ligt, in verband wordt gebracht met het Franse werkwoord gripper: grijpen, pakken. Inderdaad is de griep een ziekte die de mens plotseling aangrijpt. Vroeger sprak men van influenza, een Italiaans woord dat eigenlijk: invloed betekent, maar ook gebruikt wordt voor: epide mie. Van het Franse grippe in de zin van „catarrhe épidémique zegt een Frans geleerde dan ook: „ainsi dit paree qu'il grippe, saisit une foule de gens". Ethy- mologen evenwel zijn mensen die steeds verder zoeken en een hunner heeft de aandacht gevestigd op Russisch chripeti dat: hoesten, hees zijn betekent. Laten wij het echter voorlopig maar op de ^Fransman houden. De heer Binder bij een der door hem ge goten beelden, het door de beeldhouwer Kaas ontworpen verzetsmonument voor Edam. Naar aanleiding van dit verscheiden schrijft ons de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen: „Het overlijden van Binder betekent voor de Nederlandse beeldhouwers een zware slag. Niet alleen verliezen zij in hem man, maar ook een waarachtig vriend. In 1920 begon Binder een kleine brons gieterij die hij, bijgestaan door zijn wak kere vrouw, door taaie arbeid en door een steeds opvoeren van de kwaliteit van zijn werk tot een indrukwekkend bedrijf wis» op te voeren. Om zijn uitstekende kwali teiten als vakman, maar ook om zijn be minnelijke goedhartige persoonlijkheid was Binder bij de beeldhouwers zeer ge liefd en zijn dood heeft op ons allen dan ook een diepe indruk gemaakt. Het zal voor zijn weduwe een troost zijn dat het werk van haar man door haar zoon, een schoonzoon, en door de door Binder ge kweekte medewerkers met dezelfde toe wijding zal worden voortgezet. Grote werken werden door Binder tot uitvoering gebracht en het zou te ver voeren ze alle te vermelden. Ik noem slechts de twee ruiterstandbeelden van Albert Termote, te Utrecht, de beelden van het Troelstra-monument van prof. Esser, het Lely-monument van Andriessen. Vlak voor zijn dood voltooide hij een enorme groep van de Belgische beeld houwer prof. Jespers. Binder was een man, die steeds met hoofd en hart bij zijn werk was en er niet toe te bewegen was vacantie te nemen. Na de oorlog met opdrachten overladen, wist hij het werk toch zo te organiseren, dat het op tijd gereed kwam, ofschoon de beeldhouwers het hem dikwijls uiterst moeilijk maakten, door hem te laat hun gipsmodellen te brengen. Het is voor ons allen een moeilijk aan vaardbare gedachte, dat wij de vertrouwde figuur van deze trouwhartige en vriende- liike man niet meer in zijn werkplaats en in de hartelijke atmosfeer van zijn gezin -uilen aantreffen en wij zullen hem zeer node missen". Ter gelegenheid van de 75e verjaardag van oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de Katholieke Nationale Partij, is Zaterdag middag in hötel „Wittebrug" te 's-Graven- hage een drukbezochte receptie gehouden. De voorzitter van het huldigingscomité, prof. mr. P. S. Gerbrandy, zei in een toe spraak, dat de loopbaan van de heer Wei ter aantoont, dat hij kon dienen. Gij hebt grote gouverneurs-generaal meegemaakt, zei hij, en onder hen geleerd wat u gewor den bent: een groot bestuurder. Gij zijt ge worden een staatsman, iemand, die door zijn voorarbeid een brede blik op de wereld heeft gekregen, een man, op wie de sou- verein als het land in moeilijkheden ver keert, een beroep kan doen. U bent geweest een parlementariër, die een minister en als het er op aankomt een kabinet, de schrik op het lijf kan jagen. De heer Gerbrandy deelde mede, dat men als stoffelijk blijk van hulde een reis heeft willen aanbieden. Het geld daarvoor komt uit smalle beurzen, uit middelbare en uit grote. Daar staat het Nederlandse volk achter, zei spreker; ook mensen, die u hebben willen „opeten", want ze zijn sportief. Als huldeblijk bood prof. Ger brandy een chequé aan met wensen voor een goede reis. Prof. Gerbrandy betrok ook mevrouw Welter in de hulde onder aan bieding van een chequé. De heer Welter zeide in ziin dankwoord, dat hij nooit gehuldigd is, „ik heb het al tijd kunnen ontwijken", maar mv» heeft gezegd: nu ben je erbij. Hij bra'cht dank aan het huldigingscomité onder voorzitter schap van prof. Gerbrandy, aan de vice- voorzitter prof. Lemaire en aan de secre taris de heer Zwarts. Dat de oud-gezant jhr. Van Nispen tot Sevenaer deel heeft willen uitmaken van 't comité stemde hem dankbaar. De heer Wel ter zei het verruk kelijk te vinden, dat hij een grote reis kan gaan maken. Dankbaar verklaarde hij er voor te zijn, dat de reissom bij elkaar is gekomen door kleine giften en enkele grote en dat politieke tegenstanders er ook aan hebben bijgedragen. Politieke tegenstellin gen. aldus de heer Weiter, behoeven we derzijdse waardering niet uit te sluiten. ..Het is gelukkig, dat dit in ons land zo is". Tenslotte bracht hij dank aan de gever van alle goede gaven, die hem een goede gezondheid heeft geschonken en aan zijn goede, verstandige vrouw, die hem 53 jaar heeft terzijde gestaan. Nieuw Delhi. (Reuter) Afgevaardigden van zestien Arabische en Aziatische landen, waaronder de Sovjet-Unie, die in Nieuw Delhi on-officiële besprekingen hebben ge voerd, hebben aangedrongen op een con ferentie van tien belanghebbende landen om het vraagstuk Formosa tot een op lossing te brengen. In een resolutie, die op de slotvergadering der conferentie is aan genomen, wordt geëist, dat alle Ameri kaanse troepen Formosa ontruimen, als mede de Pescadoren en de Chinese kust- eilanden De afgevaardigden verlangen voorts een internationale conferentie over het Kore aanse vraagstuk, „volledige vrijheid" voor de bevolking van Malakka, „de onmiddel lijke teruggave" van Okinawa aan Japan, de teruggave van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) aan Indonesië en het op geven van Goa, Daman en Dioe door Por tugal. De Britse koloniën Hongkong, Noord" West-Borneo en Portugees Timor werden niet genoemd. De afgevaardigden doen een beroep op alle regeringen van Azië en de wereld, de vijf beginselen van vreedzame samen leving, vervat in de verklaring van vorig jaar van premier Nehroe van India en de Chinese premier Tsjoe-en-Lai, te onder schrijven. Deze zijn: eerbiediging van ter ritoriale onschendbaarheid en souvereini- teit, non-aggressie, geen inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van andere landen, gelijkheid en wederzijdse voordelen en vreedzame samenleving. In andere re soluties worden internationale ontwapening en verbod op proeven met kernwapens en het opruimen van voorraden van deze Wapens verlangd. Veroordeeld werdt „rechtstreekse en zijdelingse druk op Azi atische landen om hen tot aansluiting bij militaire pacten te dwingen". De afgevaardigden verwerpen alle mili taire pacten zoals de Zuid-Oost-Aziatische- verdragsorganisatie en het Türks-ïraakse pact. Veroordeeld wordt verder „de aggres- sieve politiek van de heersende kringen van Israel". De toestand in het midden oosten wordt volgens de afgevaardigden door voortdurende inmenging van buitenaf op het kookpunt gehouden. De afgevaar digden zeggen begaan te zijn met het lot van de Arabische vluchtelingen en steunen „hun recht naar Palestina terug te keren" Tenslotte wordt betreurd, dat de UNO „van haar oorspronkelijk doel is afge dwaald". Aanvankelijk was verwacht, dat er 300 afgevaardigden uit achttien landen zouden komen, doch er kwamen 200 vertegen woordigers van zestien landen. Leden van de Indische congrespartij hadden zich te ruggetrokken, nadat premier Nehroe zijn afkeuring over hun deelneming had uit gesproken. In een boodschap aan Tune sische, Marokkaanse, en Algerijnse natio nalisten werd verontwaardiging uitgespro ken over het terreurbewind en de wreed heden aldaar en aangedrongen op een on middellijk einde van deze barbaarsheden. Op 9 Mei zal voor de bijzondere straf kamer van de rechtbank te Amsterdam de zaak behandeld worden tegen de 54-jarige Amsterdamse bankier O. R. Hem is ten laste gelegd dat hij gedurende de oorlog van Duitsland tegen Nederland als Neder lander opzettelijk de vijand hulp heeft verleend om de financiële positie van Duitsland te versterken, de staat heeft be nadeeld en het Duitse streven heeft ge steund om Joodse Nederlanders hun bur gerlijke rechten te ontnemen. Hij zou dit gedaan hebben als medewerker van Bühler, de „Beauftragte für die Niederlandische Bank", door voor een waarde van tiental len milüoenen guldens aan effecten, meren deels afkomstig uit de vermogens, die op Duits bevel door de Joodse Nederlanders in depót waren gegeven bij de bank van Lipmann Rosenthal te Amsterdam, in ons land te verkopen en voor een groot deel uit te voeren en in het buitenland van de hand te doen. De manipulaties van de bankier R. heb ben hier te lande na de oorlog de effecten registratie noodzakelijk gemaakt teneinde de mogelijkheid te scheppen aan de vroe gere eigenaars der effecten zoveel mogelijk rechtsherstel te verlenen op grond van het Londense Besluit E. 100. Koningin Juliana is al gereed om er op de ski's op uit te trekken, maar Prinses Margriet moet nog geholpen worden bij het onderbinden van de lange latten. Een foto uit het Zwitsers wintersportcentrum Klosters, waar Koningin en Prinses momenteel verblijven. Een verkeersongeval te Bergen op Zoom, op de Wouwestaatweg ongeveer 2 kilo meter ten Oosten van de stad, heeft Maan dagavond om half negen aan een voet ganger het leven gekost. De 61-jarige heer P. de K. stak onverwacht in het donker de drukke rijweg over en werd gegrepen door een kleine personenauto, bestuurd door de heer C. van E. uit Halsteren. De man werd op slag gedood. De bestuurder van de auto kon niet zeggen, hoe het ongeval precies gebeurde. LONDEN. Te Chatham zijn 30 Engelse oorlogsschepen, slagschepen, kruisers en torpedobooten als oud roest verkocht. Zij brachten 138.000 pond ster ling op. De koopers moesten zich ver plichten. oogenblikkelijk tot slooping der vaartuigen ter plaatse over te gaan. Om het wegvaren te beletten waren de machi nes van alle schepen bij voorbaat ver nield Het is mogelijk, dat „Theater" hiermede in plaatsen met een weinig verwend pu bliek succes boekt, maar cultuursprei ding zou men dat toch niet mogen noemen. Misschien is het erg ste nog wel, dat de auteur een aardige vondst zo deerlijk verknoeide. Het stuk speelt zich af in het kasteel van freule Aline des Aubiers. die ons op een even onhandige als kinder achtige wijze als spi- ritiste wordt voorge steld. Door bemidde ling van een media mieke huishoudster is baar een verrassende ontmoeting beloofd met iemand, die zal komen „als een dief in de nacht". De in derdaad verschijnen de inbreker (die uit hoofde van zijn kunstgevoel door zijn bendebreoders „de antiquair" wordt ge noemd) profiteert ge wiekst van haar naar later blijkt ge veinsde bijgeloof dat hij een nieuwe incarnatie zou zijn van haar sinds jaren vermiste neef, de verloofde van haar knappe nichtje Cécile. Het vervolg is zo flauw, dat het niet de minste zin heeft de intrige na te vertellen. De schrijver heeft blijkbaar niet kunnen besluiten wat hij nu precies wilde voort brengen: een farce of een comedie, een na volging van Scribe of een parodie op een gangsterdrama. En tenslotte wist hij niets beters te doen dan zijn personen lekker heel hard vieze woorden te laten roepen. Af en toe moet men er wel een beetje om lachen, maar meer als bevriiding uit de malaise dan omdat er werkelijk iets leuks aan de hand is. Men zal echter nooit kun nen weten hoeveel er met een in dit genre bedreven bezetting nog te redden was ge weest, want de thans gedemonstreerde spelprestatiés kwamen nauwelijks boven het peil van vrolijke en voortvarende vrijetijdsbesteding uit. Natuurlijk was men gehandicapt door de ziekte van Lies Franken, die zich als Cécile moest laten vervangen door Karen-Else Sluizer, met ongeveer twee weken ter voorbereiding. Ethel Barrymore heeft eens gezegd, dat om succes te kunnen hebben een actrice over het gezicht van een Venus, de hersens van een Minerva, de gratie van Terpsichore, het geheugen van een Macau- lay, het figuur van Juno en de huid van een rhinoceros moet beschikken. Mijn ver maarde Amerikaanse collega George Jean Nathan, aan wie ik dit citaat ontleen, noemt dit de grootste onzin die hij heeft gehoord, sinds Jean Cocteau de laatste keer in het openbaar zijn mond open deed en te recht. Maar men mag van een Nederlandse actrice toch ten mintse verwachten .dat zij niet alleen duidelijk, doch ook zuiver spreekt, althans op een zodanige wijze haar accenten over de zinnen weet te verdelen, dat zowel mededeling als gevoelswaarde tot uiting komen. Met het maken van deze ADVERTENTIE met firn NIEUW RE"ANG ▼TYTVTVYTTTTTTVTTVTTYVTTTTVT Gen. Cronjéstr. 135, Hrl., Tel. 11657 Randjes afsnijden 5 ct. per rol. Karen-Else Sluizer en Frans van der Lingen in de hoofdrollen van „Ik kom als een dief" bij de Toneelgroep „Theater". opmerking is de voornaamste tekortkoming aangegeven. Het ietwat exotische in de tekstvoor dracht van Karen-Else Sluizer gaf aan haar weinige, nuchtere woorden als „de boodschapper" in „Wachten op Godot" een mysterieus, of liever onwerkelijk effect, dat daar zeer goed ter zake diende. Thans echter, met de veel langere volzinnen, werd men telkens getroffen door een onlogische intonatie en een te harde uitgang. In een ander opzicht heeft zij echter veel voor op haar Nederlandse kunstzusters: zij is niet alleen mooi, zij werkt ook heel suggestief met een levendige mimiek, zij beweegt zich even doelbewust als gracieus en zij weet haar toiletten voortreffelijk te dragen. Men zal slechts sporadisch rollen weten te vin den, waarin men van haar typische kwali teiten profijt kan trekken. Hetty Beck vond evenmin een emplooi, dat haar van nature ligt, maar zij wist aan de verward bedrijvige, lieverig getikte tan te Aline een flinke bekoorlijkheid te ver lenen. Annie Langenaken voldeed op sma kelijke wijze als de huishoudster aan de geringere eisen en Mia Goossen maakte het optreden van een ordinaire vamp aan nemelijk. De mannelijke hoofdrol was toe vertrouwd aan Frans van der Lingen, meer een rappe charmeur dan een bedreven to neelspeler. Wat hij aan veelzijdigheid te kort kwam om de twee kanten van deze gentleman-inbreker voldoende contrast te geven, vergoedde hij met zwierigheid en een innemende toon. John Soer maakte van de inhalige bandiet Canari een vermake lijke gluiper, John de Freese was de vol komen onverwacht een ernstige noot in het midden brengende ex-krijgsgevangene en Sacco van der Made vertolkte met samen geknepen lippen zo'n inspecteur van politie als men alleen op het scherm van een bio scoop ontmoet. Elise Hoomans heeft in haar mise-en- scène niets onbeproefd gelaten om er een vlotte vertoning van te maken en men kon dank zij de goede smaak van Johan Greter met genoegen drie korte bedrijven lang naar hetzelfde décor kijken. DAVID KONING.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9