Enthousiasme in Amerika over het Salk-vaccin tegen kinderverlamming Weerbericht De grote vraag blijft over de duur van de immuniteit Haarlems Dagblad Gunstig resultaat van proefnemingen Inentingscampagne in voorbereiding Toepassing in Europa nog onzeker Receptie in Moskou met tal van contacten Prins en prinsessen kunnen berghut niet verlaten ARKA heeft zich gewend tot de Staten-Generaal Nederlanders bij Makassar ontvoerd Attlee pleit voor erkenning China Het woord is aan Belgen visten binnen de 3 mijl Alkmaarse rechtbank acht Rijkswerf-fraude in Den Helder bewezen 69e JAARGANG No 233 WOENSDAG 13 APRIL 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMLTDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 80 Vaccinatie-campagne Europa Engelse stem Mening hoofdinspectie van Volksgezondheid: Wall Street reageert Hartelijke sfeer Lawinegevaar in Tirol; Klosters: sneeuwstorm Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe Salk-vaccin tegen de kinderverlamming. Het ministerie van Gezondheid, Onderwijs en Openbaar Welzijn heeft zes pharmaceutische fa brieken toestemming gegeven het vaccin te produceren en voor algemeen gebruik in de handel te brengen. Het nieuwe vaccin tegen kinderverlamming, dat is ont wikkeld door de Amerikaan dr. Jonas Salk van de universiteit van Pittsburgh, is veilig, krachtig en doeltreffend gebleken, aldus is Dinsdag bekendgemaakt op een speciale bijeenkomst in de universiteit van Michigan, die werd bijgewoond door een aantal vooraanstaande geleerden en medici. Dr. Thomas Francis, directeur van het proefinstituut, zeide dat het nieuwe vaccin voor 80 tot 90 procent doeltreffend is ge bleken in het voorkomen van kinderver lamming. Dr. Salk verklaarde onmiddel lijk er zeker van te zijn dat het vaccin voor bijna 100 percent doeltreffend kan worden gemaakt en de kinderverlamming volledig zal kunnen overwinnen. Dr. Francis verklaarde nog dat het vac cin buitengewoon veilig is bevonden en slechts in enkele van de beproefde geval len een reactie tengevolge heeft gehad. Slechts één van de kinderen, die met het vaccin waren ingespoten, overleed aan kinderverlamming. De proeven werden uitgevoerd met twee millioen kinderen in 1954. Dr. Salk drong erop aan de kinderen dit jaar slechts twee vaccinaties te geven ten einde de doeltreffendheid van het vaccin te bevorderen. Hij zeide dat deze vaccina ties met twee tot vier weken tussenruimte moeten worden gegeven, met een derde tenminste zeven maanden daarna, omdat het vaccin dan de beste bescherming blijkt te geven. Ook in Frankrijk Intussen maakte in Parijs het hoofd van de virus-afdeling van het instituut Pasteur, professor Pierre Lepine, Dinsdag bekend dat ook Frankrijk spoedig een doeltreffend vaccin tegen kinderverlamming zal hebben, dat ongeveer gelijk is aan dat van dr. Salk. Professor Lepine zei dat het vaccin, dat op het instituut Pasteur wordt gemaakt, over een paar weken gereed zal zijn voor aflevering aan artsen in geheel Frankrijk. Het nieuwe vaccin is reeds met succes be proefd op dieren en alle noodzakelijke vei- ligheidsproeven zijn ook met succes be ëindigd. Hij voegde eraan toe dat het nieu we Franse vaccin op dezelfde principes is gebaseerd als dat van dr. Salk, en sl&shts daarvan afwijkt in die mate, dat het spe ciaal is ingericht op de bestrijding van de kinderverlamming in Europa, die verschilt met die in de V.S. Professor Lepine zei voortdurend met dr. Salk gegevens over het vaccin te hebben uitgewisseld. Bij de beoordeling van de verkregen resultaten dient er rekening mee te worden gehouden dat de geneeskunst nog nooit een vaccin heeft gehad dat 100 pro cent doeltreffend was. Er wordt bijvoor beeld altijd een klein aantal kinderen ge boren dat door een afwijking in de eigen lichaamschemie niet in staat is afweer- stoffen in de eigen bloedsomloop op te bouwen. De meeste van deze kinderen ster ven als baby of als kind omdat zij geen verdediging hebben tegen infectieziekten. Ook is er een groep waarin het vermogen om afweerstoffen te produceren gering is. Deze groep verhindert dat welk vaccin ook 100 procent doeltreffend is. De vaccinatie tegen kinderpokken, die als de tot dusverre meest doeltreffende wordt beschouwd, heeft een positieve wer king van naar schatting 95 procent. Maar dit is een „levend" virus-vaccin, terwijl het Salk-vaccin een „dood" virus-vaccin is. Aan de proef is deelgenomen door 1.829.916 kinderen. Dr. Francis heeft bevonden dat het vac cin minder doeltreffend was bij kinderen van zes jaar en jonger dan bij oudere kin deren. Hij merkte op dat het beschermend effect schijnt toe te nemen naarmate de leeftijd hoger is. Intussen verklaarde in Helsinki een lid van de Finse hoge medische raad, dr. Risto Paetiaelae, naar aanleiding van het nieuws uit de Verenigde Staten, dat het vaccin van dr. Salk reeds ongeveer een jaar met suc ces in Finland is gebruikt. Hij legde er de nadruk op dat het vaccin van dr. Salk slechts vrij korte tijd zijn immuniserende uitwerking behoudt. In vele landen heeft het nieuws over het nieuwe vaccin de stoot gegeven tot het be sluit om tot massavaccinatie over te gaan. Zo zullen bijvoorbeeld alle schoolkinderen van Oslo waarschijnlijk gevaccineerd wor den nog voor de zomervacantie. De Noorse regering heeft reeds een voorlopige order in Amerika geplaatst, afhankelijk van het officiële rapport. Ook Zweden heeft bestel lingen gedaan. De belangstelling voor de strijd tegen kinderverlamming is sedert wijlen presi dent Franklin D. Roosevelt, zelf een slacht offer van deze ziekte, in 1938 de nationale stichting ter bestrijding van de kinderver lamming in het leven riep, overal in de Verenigde Staten sterk gestegen. Het Salk- vaccin is het resultaat van een jarenlange reeks proefnemingen door de geleerde van de universiteit van Pittsburgh en zijn medewerkers, die gebruik hebben gemaakt van de bevindingen, die andere geleerden in de loop van de laatste jaren op dit ge bied hebben opgedaan. In 1949 werd door de artsen John F. En- ders, Thomas H. Weller en Frederick C. Robbins van de Harvard-universiteit een methode gevonden om het virus ook op andere voedingsbodem dan zenuwweefsel te kweken en in het leven te houden in reageerbuizen en flessen. Deze ontdekking was een van de schitterendste resultaten, die het onderzoek naar deze ziekte heeft opgeleverd en waarvoor aan deze drie ge leerden in 1954 de Nobelprijs voor genees kunde en physiologie werd toegekend. De ontdekking van dr. Enders en zijn medewerkers heeft geleid tot onderzoekin gen van andere geleerden, welke op hun beurt een belangrijke bijdrage hebben ge leverd bij het vaststellen van de huidige methoden voor het produceren in het groot van het virus, dat nodig is voor het berei den van het vaccin. Het Salk-vaccin bestaat uit een mengsel van de drie typen van het virus, dat door een behandeling met verdunde formade- hyde onschadelijk is gemaakt. Een injectie met dit vaccin prikkelt het menselijk lichaam tot het opwerpen van een natuur lijke verdediging tegen het binnengedron gen virus door het produceren van zoge naamde anti-stoffen. Door officiële vertegenwoordigers van de Amerikaanse vereniging van medici, de Amerikaanse academie voor kindergenees kunde, de vereniging van staats- en terri toriale officieren van gezondheid, de Ame rikaanse vereniging voor de openbare ge zondheid, het Amerikaanse ministerie van Gezondheid, Onderwijs en Volkswelvaart en de Nationale Stichting voor de Bestrij ding van de Kinderverlamming zijn onder staande plannen voor de campagne 1955 met het Salk-vaccin uitgewerkt: Door de nationale stichting zal het vaccin gratis aan de staatsdepartementen van ge zondheid ter beschikking worden gesteld in hoeveelheden, die voldoende zijn voor de vaccinatie die op verzoek van de ouders moet plaats vinden van 7.895.000 kinderen uit de eerste en tweede klasse van de openbare, particuliere en bijzondere scholen in de Verenigde Staten, Hawaii on Alaska gedurende dit jaar, en van 1.390.000 kinderen, die waren ingeschakeld bij de proefnemingen in 1954, maar nog niet ge vaccineerd werden. De kinderen uit de eerste en tweede klasse werden voor dit programma uitge kozen, omdat gebleken is dat onder deze groep kinderen het aantal gevallen van kinderverlamming groot is en omdat deze kinderen door de leerplichtwet geregelde bezoekers van de school zijn. Hoewel de Scandinavische landen Denemarken, Noorwegen, Zweden en Fin- Dr. Jonas Salk land naar verluidt reeds massale inen ting met Salk's vaccin tegen kinderverlam ming voorbereiden en het nieuws over het nieuwe vaccin zeker indruk heeft gemaakt, staat volgens Europese medische kringen nog niet vast dat het vaccin voor Europa afdoende zal zijn, zegt United Press. Inmid dels is al gebleken dat specialisten op het gebied van de bestrijding der kinderver lamming in landen als Engeland, Frankrijk en Duitsland voortgaan met het zoeken naar een bestrijdingsmiddel. Laatstge noemden wijzen overigens Salk's vaccin niet af. Zij bouwen voort op de resultaten van zijn onderzoekingen. De „Manchester Guardian" schreef over het vaccin van dr. Salk: „Het is verheugend dat het sociale gevaar en het medische vraagstuk der kinderverlamming zo snel zijn onderkend. Er zijn heel wat middelen tegen geprobeerd, doch het werd steeds duidelijker dat de grootste hoop op succes gelegen was in de vervaardiging van een vaccin. Tot dusver is het niet gelukt een vaccin te vinden, dat bestaat uit levende virussen en immuniteit kan opwekken zon der een van de ernstige symptomen der ziekte op te roepen. Het vaccin van dr. Salk maakt gebruik van dode virussen. Daardoor ontstaat de theoretische moge lijkheid dat de immuniteit na bepaalde, onberekenbare tijdsduur verdwijnt. Het gunstige rapport over dr. Saïk's vaccin geeft dus geen zekerheid ten aanzien van een mogelijke snelle uitroeiing der ziekte Doch in ieder geval is het resultaat bemoe digend en allen, die aan het experiment hebben medegewerkt, verdienen een geluk wens voor de omvang en de grondigheid waarmede het is uitgevoerd." Van Nederlandse zijde is uiteraard grote belangstelling voor het nieuwe vaccin tegen kinderverlamming van dr. Salk, waarvan Dinsdag in Amerika de resul taten bekend zijn gemaakt. Toen ons van bevoegde zijde uit Leiden bericht werd, dat de enige houding, die men in Nederland op dit tijdstip kan innemen, er een van voorzichtige scepsis is, hebben wij ons in verbinding gesteld met de hoofdinspectie van Volksgezondheid, waar men reeds geruime tijd contact heeft met Amerika over dit onderwerp, en waar men drie weken geleden nog een brief heeft verzonden om gegevens, zodat men niet gedwongen zou zijn op grond van algemene publicaties in de internationale pers een voorlopig oordeel uit te spreken. De gegevens mochten echter nog niet verstrekt worden. De arts, zegsman namens de hoofdinspectie, deelde het onderstaande mede. Nederlandse wetenschappelijke kringen hebben uiteraard de uitkomsten van de Amerikaanse proeven ter bestrijding van kinderverlamming nog niet kunnen bestu deren, aangezien die hier nog niet beschik baar zijn. Men kan het dan ook minder juist achten, dat het rapport is vrijgegeven, voordat medische deskundigen bijvoor beeld in Nederland het hebben kunnen bestuderen. Men kan echter wèl bepalen, wat er maximaal te verwachten valt van de proefnemingen tot op dit tijdstip: na melijk dat zou kunnen blijken, dat aan een aantal kinderen grotere bescherming in 1954 is gegeven dank zij het vaccin, dan daarvóór mogelijk was. Meer is er niet te verwachten. Want in hoeverre die bescherming blij vend zal zijn kan alleen de tijd leren, een langere periode van onderzoek. (Uit Leiden opperden bevoegde zegslieden bijvoorbeeld als mogelijkheid dat als zou blijken dat het vaccin slechts een tijdelijke immuni teit verzekert de keerzijde zou kunnen zijn een grotere vatbaarheid na die im- muniteitspenode). Door het contact dat de hoofdinspecteur van volksgezondheid met de Amerikaanse deskundigen heeft gehad, en door het rap- aooooooooooooocxxxjosoooooixouaxioooco&xxooo-occcxojtxxx: Op de New Yorkse effectenbeurs zijn de noteringen gisteren tot een nieuw 8 hoogtepunt gestegen. Bij deze koersstij- 3 ging werd de toon aangegeven door staalfondsen, spoorwegfondsen en aan- delen van chemische fabrieken. 3 Er bestond aanvankelijk vraag naar l aandelen der fabrieken, die het nieuwe j vaccin tegen kinderverlamming produ- ceren. Als gevolg van winstnemingen was het koersbeeld van deze groep ten- slotte echter verdeeld. Reeds bij opening waren de noteringen 8 hoger. Het hogere koerspeil bleef tot het 3 einde van de beurshandel gehandhaafd. port, dat een deskundigencommissie van de wereldgezondheidsorganisatie waar in ook een Nederlander zitting had in 1953 uitgaf, is in Nederland toch wel iets over de proeven bekend. Er waren twee vaccins in studie. In 1954 was het vaccin klaar, waarmee de proeven genomen zijn. Dit vaccin bestaat uit doodgemaakte smet stof. Het andere vaccin dat nog in stu die is bestaat uit verzwakte entstof, waarin die smetstof dus nog levend is, maar slechts zo'n onschuldige vorm van de ziekte kan veroorzaken, dat de afweer stoffen, die het lichaam onmiddellijk vormt, tijdelijke of blijvende immuniteit veroorzaken. Hiermee zijn dus nog geen proeven op grote schaal genomen. Dit vac cin is alleen nog in studie. De resultaten van de inenting met het vaccin van doodgemaakte smetstof zijn nu bekend geworden. De proef is genomen op 1.830.000 kinderen, waarvan er 440.000 met het nieuwe middel gevaccineerd zijn. Een aantal der resterende kinderen is inge-ënt met een vaccin, waarvan de werking op vrijwel nihil werd geschat, en de derde resterende groep werd helemaal niet inge ënt. Nu valt uit de resultaten vermoedelijk zij zijn in Nederland nog niet geheel bekend af te leiden, dat het Salk-vaccin grote bescherming heeft geboden. Maar de belangrijke vraag is nu: is die bescherming blijvend; en vervolgens: is er gewerkt met vergelijkbare grootheden. Want bij sommige kinderen, die aan poliomyelitis lijden, treedt verlamming pas later op, zodat niet alleen de ziekte als zo danig groepen vergelijkbaar maakt, maar ook moet worden nagegaan hoe die ziekte zich verder openbaart om nauwkeurige resultaten te kunnen vaststellen. Ook in dit opzicht schijnt de tijd, die beschikbaar was om het rapport samen te doen stellen, te gering om nu reeds van nauwkeurige resultaten te gewagen. Men verwacht echter zeer spoedig het rapport in Nederland te hebben, zodat ook Nederlandse deskundigen het kunnen onderzoeken. MOSKOU (United Press) Tijdens een luisterrijke galareceptie ter ere van de Oostenrijkse delegatie onder leiding van kanselier Julius Raab hebben de Russische premier Nikolai Boelganin en de minister van Buitenlandse Zaken, W. M. Molotov, tal van vriendelijke toasts uitgebracht op de hoge Oostenrijkse gasten en de hoop uitgesproken, dat de begonnen onderhan delingen zullen leiden tot een definitieve regeling van de Oostenrijkse kwestie. De receptie werd gehouden in de ambts woning van minister Molotov, het zoge naamde Spiridonowka-paleis. De hartelijke sfeer op de receptie werd gekenschetst door de joviale houding van eerste plaatsvervangend premier van de Sovjet-Unie, Anastas Mikojan, die bijvoor beeld opmerkte, dat de Amerikanen uit stekende bolsjewieken zouden zijn, wan neer zij de zaken maar op Russisch revo- lutionnaire wijze benaderden. Mikojan en eerste plaatsvervangende premier M. G. Perwoekhin werden op een gegeven moment letterlijk door Westelijke correspondenten omzwermd. Op een van de vragen antwoordde een glimlachende Mikojan: „Ik heb goede herinneringen be waard aan het oude Amerika, dat ik in 1936 (als lid van een Russische handels missie) bezocht. Ik ben echter bang, dat ik het vandaag den dag niet meer zou her kennen." Hij zeide zijn herinneringen niet te willen bederven. Volgens hem had hij in de Verenigde Staten èen eenvoud, een gemis aan lastige formaliteiten en een snel werktempo ge vonden, die hij bijzonder op prijs stelde. „Maar," zo voegde hij hieraan toe, „het McCarthyïsme kunt u voor uzelf houden." Mikojan zei, dat Amerikanen en bolsje wistische revolutionnairen zeer veel ge meen hadden. „Wij hebben in de Sovjet-Unie zelfs een leuze gehad, die als volgt luidde: „De bols jewistische revolutie moet gepaard gaan met de Amerikaanse efficiency en de Duitse accuratesse," zo zeide Mikojan lachend. Over de gistermiddag gehouden bespre kingen is niets bekend geworden. Van ochtend zijn de besprekingen hervat- De Amerikaanse ambassadeur Bohlen had tijdens de receptie een langdurig ge sprek met premier Boelganin, dat over tal van onderwerpen scheen te handelen. Naar men aanneemt werden onder andere de landbouw in de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten alsook de internationale be trekkingen besproken. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene bevinden zich nu al sinds Zondag in de Jamtalhütte, een zeer moderne berg hut, op 2163 meter hoogte gelegen, in de Zuid-Westelijke hoek van Tirol nabij de Italiaanse grens, waar de laatste dagen meer dan een halve meter sneeuw gevallen is. Nog heersende sneeuwstormen en lawinegevaar maken het gevaarlijk de hut te verlaten. Een groep van drie ervaren bergbeklimmers heeft echter toch een tocht naar de hut gemaakt vanuit het Galtuerdal, en post en voedsel gebracht. Deze drie mannen hebben de Prins een afdaling sterk ontraden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S De Jamtalhütte lijkt veel op een klein hotel en is een der modernste van de Oos- tendijkse Alpen. Er is voldoende voedsel voor weken en voor de gasten is er geen enkel gevaar zolang zij zich niet buiten wagen. Het gebied rond Galtuer wordt tot de fraaiste winterlandschappen van Europa gerekend. De Jamtalhütte heeft geen telefoon-aansluiting. Vorige week Woensdag kwamen de Prins en prinsessen voor een winter- Paasvacantie in Oostenrijk aan. Donderdag verlieten zij Innsbrück en begaven zich met ski-instructeurs naar de berghut, die op de Noord-Oostelijke keten ligt van de berg Silvretta, 90 kilometer ten Zuid- Westen van Innsbrück, nabij het Italiaanse Tirol. De Prins en de prinsessen waren er per rendierslee heengegaan. Naar verluidt Zelfs officieel wordt thans aangenomen dat de winter voorbij is, want aan de regeringsgebouwen op het Buitenhof worden de markiezen weer aangebracht. Intussen, voor de aandachtige beschouwer van de foto: de man op de voorgrond is niet minister-president Drees Het Overleg-A mbtenarensalarissen Tijdens de Dinsdagavond gehouden alge mene vergadering van de afdeling Maas tricht van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren Vereniging, heeft dr. W. Dijs- selbloem, directeur van het Arka-bureau, onder andere als zijn mening te kennen gegeven, dat de controverse tussen regering en de ambtenarenorganisaties alleen kan worden overbrugd, wanneer beide partijen bereid zijn een gedegen onderzoek in te stellen naar het werkelijk verdiende loon, onder meer in de industrie en in de land bouw. Het resultaat van dit onderzoek kan leiden tot de oplossing van deze contro verse. Teneinde het overleg weer op gang te krijgen, heeft de ARKA zich gewend tot de Staten-Generaal, „dus niet om een rel te verwekken," aldus dr. Dijssel bloem, d'ie desnoods een wijziging van de grondwet of van de positieve wetgeving noodzakelijk acht. De regering dient met harde feitelijke argumenten te worden overtuigd. De spre ker hoopte, dat de regeringsdelegatie rui mere onderhandelingsbevoegdheid zal krij gen. Mr. G. Boot, algemeen voorzitter van de ARKA betoogde dat het probleem van de denivellering nog steeds levend is geble ven. Het rapport van de R.K. Centrale moet in de toekomst worden gerealiseerd. De heer Boot gaf een opsomming van de ma teriële activiteiten van de ARKA. Hij vroeg zich af, of eventuele korting op de pensioe nen mogelijk is, wanneer de ambtenaren ook worden opgenomen in de algemene ouderdomsvoorziening. Hij beschouwt dit probleem als zeer actueel. In het belang van de Nederlandse ambtenaar blijft de ARKA bereid samen te werken met het A.C.O.P. (Algemene Centrale Overheids Personeel). We zullen open moeten staan voor het compromis en we zullen meer moeten onderhandelen in onderlinge chris telijke solidariteit, aldus mr. Boot. DJAKARTA (Pia) Volgens een be richt uit Makassar zijn vier Nederlandse personeelsleden van de Garuda Indonesian Airways door een bende ontvoerd. Zij be hoorden tot het personeel, dat zich in de vroege ochtend per vrachtauto van Makas sar naar het vliegveld Mandai begaf voor het vertrek van het vliegtuig naar Mena- do. Onderweg werd de vrachtauto door een bende aangehouden, die alle inzitten den ontvoerde. De Nederlanders zijn de heren J. B. Si- benius Trip, assistent-stationschef te Ma kassar (hij kwam 1 Maart 1948 bij de KLM en werd bij de Garuda gedeta cheerd), B. L. Kobesen, motormonteur bij de technische dienst (op 1 Augustus 1947 kwam hij bij de KLM in dienst, hij werd eveneens bij de Garuda gedetacheerd), Emondt en Gaspersz. (beide laatstgenoem den zijn locale krachten van de Garuda). Verder werden een Chinees personeelslid en een Indonesische chauffeur ontvoerd. Ook een bus van de Garuda, die achter de vrachtauto reed, werd aangehouden. De inzittenden daarvan werden echter onge moeid gelaten. Een onderzoek wordt inge steld. Clement Attlee, de leider van de Britse Labourpartij, die op het ogenblik in Cana da verblijft, heeft Dinsdagavond in een redevoering te Fort William verklaard, dat communistisch China erkend dient te worden en de zetel van nationalistisch China in de UNO dient te krijgen. Hij noemde het „belachelijk", dat de regering van nationalistisch China deze zetel bezet houdt. Attlee geloofde, dat de „Russen bang voor China zijn". Hij zei, dat de we reld een vreedzame samenleving wenst Cicero: Niets is onnozeler dan onnozel gelach. hebben zij de eerste Paasdagen doorge bracht met het maken van skitochten. Het weer verbetert geleidelijk en ver wacht wordt, dat het lawinegevaar niet lang meer zal bestaan. Ook in Klosters in Zwitserland, waar Koningin Juliana en prinses Margriet ver blijven, hebben felle sneeuwstormen ge woed. Koningin Juliana bleef gisteren binnenshuis, maar prinses Margriet heeft in het slechte weer niettemin haar dagelijkse skilessen genomen. Zij werd hierbij vergezeld door een politieman. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur zijn op de Noordzee tussen Petten en IJmui den ongeveer tien onbekende visserssche pen aangetroffen, die binnen de drie mijls- zóne aan het vissen waren. De havens van herkomst en de nummers waren aan het oog onttrokken floor zeildoek en netten. Nader is gebleken, aldus het ANP, dat het hier Belgische vissersvaartuigen betrof, vermoedelijk garnalenvissers. Vorige week hebben ook enige Belgische garnalenvissers binnen de drie mijlszóne van Nederland gevist. Zij zijn toen door hélicopters van de marineluchtvaartdienst op hun vergissing opmerkzaam gemaakt, zo vernemen wij van de zijde van de Marvo. Gevangenisstraffen van 1 en 2 jaar Vanochtend heeft de Alkmaarse recht bank, onder presidium van mr. A. D. van Kegteren Altena, uitspraak gedaan in de „Helderse zaak." waarbij vier hoofdambte naren van de Rijkswerf te Den Helder be trokken zouden zijn geweest. Hun was ten laste gelegd, dat zij gedurende de jaren 1951 tot en met 1954 steekpenningen had den aangenomen van de N.V. Navigator en de N.V. LKM-werken te Amsterdam. Deze N.V.'s zouden zij hebben begunstigd bij leveranties aan de Koninklijke Marine en de Rijkswerf. Een hunner, de 35-jarige P. H. F. werd op de laatste dag der aan deze zaak ge wijde zittingen veertien dagen geleden in vrijheid gesteld, nadat de officier van justitie, mr. dr. J. Vellinga, anderhalf jaar gevangenisstraf tegen hem had geëist. Hij werd vandaag veroordeeld tot een gevan genisstraf van 368 dagen met aftrek. De uitspraak tegen twee der overige verdachten luidt: tegen de 31-jarige be- drijfsingenieur ir. N. H. M. twee jaar met aftrek, de eis was drie jaar met aftrek; tegen de 45-jarige technische hoofdambte naar Fr. J. L. 382 dagen met aftrek, de eis was twee jaar. Deze L. werd terstond in vrijheid gesteld. Tegen de vierde verdachte M. J. was wegens diens ernstige ziekte de behande ling der zaak aangehouden. De rechtbank acht ten aanzien van de genoemde drie verdachten het aannemen van steekpenningen bewezen en duidt het de hoofdverdachte, ir. M. in het bijzonder euvel, dat hij misbruik heeft gemaakt van zijn invloed op zijn ondergeschikten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 3 U tl v u r® s i* js •b P ci iïr ?A! 2 a 25 Helsinki sneeuw ZZO 4 -1 4 Stockholm geheel bew. WZW 2 2 5 Oslo mist NNW 2 -1 0 Kopenhagen half bew. W 8 6 0,5 Aberdeen licht bew. W 7 7 0,1 Dublin geheel bew. windstil 9 0.1 Londen geheel bew. ZZW 2 10 0 Amsterdam geheel bew. NW 8 8 0,1 Brussel zwaar bew. W 3 11 0 Parijs zwaar bew. WNW 3 11 0 Bordeaux onbewolkt ONO 4 8 0 Grenoble onbewolkt windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 6 10 0 Berlijn motregen WZW 5 8 0,3 Frankfurt regen ZW 4 7 0,1 München licht bew. ZZW 2 1 0 Zürich mist O 2 -1 0 Genève licht bew. NNO 2 2 0 Locarno onbewolkt windstil 3 0 Wenen half bew. W 3 5 1 Innsbruck mist windstil -1 5,5 Rome licht bew. N 10 11 0 Neerslag laatste U uur. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen. Zwakke tot matige wind, ruimend naar Noord tot Noord-Oost 14 April Zon op 5.50 uur, onder 19.36 uur. Maan op 1.58 uur, onder 10.02 uur. Maanstanden 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 April Hoog water: 7.13 en 19.36 uur. Laag water: 2.47 en 15.05 uur. Donderdag 14 April Hoog water: 7.53 en 20.24 uur. Laag water: 3.22 en 15.42 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1