KRACHT Friese dag op Keukenhof (mif Agenda voor Haarlem Witte tanden Frisse ac cANATOGEb Negenjarig Haarlems meisje won wedstrijd in pianospel Bejaarde man beroofd van 1180 gulden Vier doden en één gewonde bij ongeluk op onbewaakte overweg Fries als leervak op Friese lagere scholen Atoomexplosies en het weer 3 Kerkelijk Nieuws Jee. riUftKio ocfmi/cuMjj! Dit jaar wellicht 20.000 Nederlanders naar Australië Landbouwcursus heeft twee leiders extra Landelijke eindronde in Arnhem Geen uitbreiding van extra-uitkering op 5 Mei TV-studio in Bussum wordt herbouwd Faillissementen Orgelbespeling op Donderdagmiddag Buitenlands bezoek in 1954 Conferentie te Genève Agenten in Hongarije en Oost-Duitsland gearresteerd Pleidooi voor en tegen rassendiscriminatie in V.S. Strijd met pamfletten op Cyprus WOENSDAG 13 APRIL 1955 y Ieder jaar wordt tijdens de nationale tentoonstelling Keu kenhof te Lisse aan dacht besteed aan klederdrachten en folklore, waardoor in het bijzonder de bui tenlanders een indruk kunnen krijgen op welke wijze een streek of een provincie de klederdrachten in ere houdt. Voor morgen, Donderdag, staat een Friese dag op het programma. Het be stuur der Stichting Keukenhof heeft zich in verbinding gesteld met de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr. H. P. Linthorst Homan en op diens advies is overleg ge pleegd met mevrouw G. FaberHornstra van het Friese Cul tuurcentrum. Mede door haar bemidde ling is medewerking verkregen van de Hindeloper Kleder dracht, Skotsploegh Ljouwert in oud- Fries costuum en de groep Bergum in nieuw Fries costuum. Er wordt een ring- rijderij gehouden on der leiding van de Koninklijke vereniging ..Het Fries paarden-stamboek." Uit Leeu warden vertrekt een speciale trein naar Lisse. Om kwart over elf worden de Friese folkloristische groepen op Keukenhof ver wacht en toeschouwers zullen kunnen waarnemen, dat de Friese vrouwen van sieraden houden; gedragen zullen worden beugeltassen, de chatelaine en halskettin gen, evenals kralen, cornalijn, granaten en bloedkoraal. Er wordt zowel bij het theehuis als bij het grote restaurant opgetreden. De Hin deloper groep zal liederen zingen en groe pen uit Leeuwarden en Bergum dansen uitvoeren. Van kwart over twee tot half- vier wordt een ringrijderij gehouden. Tien Friese sjezen nemen deel. Ook zullen de groepen van kwart over vier tot kwart over vijf optreden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kolderveen E. J. N. Kronen burg vic. te Luttelgeest; te St. Jacobi- parochie P. C. Schoonenboom, cand. te Zutphen; te Zuiderwoude J. M. Baren- drecht te Noordgouwe; te Zoeterwoude (toez.) C. J. v. Embden, vic. te Terneuzen. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. J. H. Boerlijst) Ph. Loggers te Nigtevecht. Bedankt voor Delft (toez.) C. Treure te Ederveen. Geref. Kerken Beroepen te Rottevalle A. Molenaar, cand. te Nunspeet; te Nederhorst den Berg A. v. d. Kooij cand. te Amsterdam; te Weesp J. L. Boeijinga te 's-Gravenzande. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen G. Blom te Meer kerk en H. C. v. d. Ent te Werkendam. Beroepen te Nieuwpoort B. Bijleveld te Noordeloos. Dedankt voor Delft H. C. v. d. Ent te Werkendam. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Heerlen-Treebeek (als Evang. pred.) H. P. de Boer te Deven ter. Geref. Kerken Aangenomen naar Appingedam (vac. D. J. Modderaar) N. Korenhoff te 2e Exloër- mond. Bedankt voor Middelstum-Kantens (2e pred.pl.) G. Veeneman te Nes (W.D.). HERSTEL KERKELIJKE EENHEID Zaterdagmiddag zal te Utrecht in de Westerkerk een algemene vergadering worden gehouden van de Vereniging tot Herstel van de Kerkelijke Eenheid der Ge reformeerde Belijders. De vergadering zal zich bezighouden met het concept van een open brief, te zenden aan de komende Ge nerale Synode van de Gereformeerde Kerken en van die onderhoudende artikel 31 K.O. ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR HAAfelEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 FALCON TWEEDJASSEN WOENSDAG 13 APRIL Gebouw HKB: Australië-avond, speciaal voor aanstaande emigranten, 8 uur. Cultura: Lezing Ned. Ver. voor sexuele hervorming, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avond openstelling: verlichting met kaarsen; elke avond van 2022.30 uur. Vleeshal: Bien- venido, Los Companeros. 8.30 uur. Minerva: „Via mala", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het won derlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Emiel en zijn detec tives", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Een gevaarvolle opdracht", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft.. 6.45 en 9.15 uur. „De vloot op stelten", alle leeft.. 4.15 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. DONDERDAG 14 APRIL Zuiderkapel: ds. I. Vasseur, 8 uur. Miner va Theater: Optreden Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udaeta, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopen stelling: verlichting met kaarsen; elke avond van 20—22.30 uur. Vleeshal: Bienvenido, Los Companeros, 8.30 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonder lijke leven van Willem Parel", ailC- leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Emiel en zijn detectives", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bongo de beer", alle leeft., 2.30 uur; „Een gevaarvolle opdracht", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 2. 6 45 en 9.15 uur. „De vloot op stelten", alle leeft. 10.30 en 4.15 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Op Keukenhof zullen morgen tien Friese sjezen, wagens die alleen nog op hoogtij dagen voor de dag worden gehaald, be spannen met Friese paarden en bemand met epn paar in Fries costuum de Friese dag opluisteren. Een foto van een Fries paar op een sjees. In de Engelenburgstraat in Den Haag is een roofoverval gepleegd op een bejaarde man. De dader heeft zich met een bedrag van 1180 gulden uit de voeten kunnen maken. De 72-jarige heer W. J. Wubben woont in de Engelenburgstraat in een huis, dat vroeger winkel is geweest. Gistermorgen zat de heer Wubben in een kamertje achter de vroegere winkel ruimte geld te tellen. Het was geld, dat de gezamenlijke collectanten van de R.K. kerken in Den Haag bijeen hadden ge bracht om er samen een reisje van te gaan maken, totaal 1180 gulden. Er kwam een man binnen, die zeide iets te komen verkopen. Hij vroeg of de heer W. vijfentwintig gulden kon wisselen. Toen de heer W. zich bukte om in een la te kijken griste de man de 1180 gulden van de tafel. De heer W. greep een hamer, die in zijn nabijheid lag, en probeerde de overvaller daarmee op het hoofd te slaan, doch raakte hem op de schouder. De over valler nam de heer W. de hamer af en sloeg hem ermee tegen de borst en op de handen. Waarschijnlijk mede ten gevolge van de emotie verloor de heer W. het be wustzijn. De overvaller maakte zich met het geld uit de voeten. De politie is er nog niet in geslaagd, de dader te vinden. Op een onbewaakte, van knipperlichten voorziene spoorwegovergang; in de lijn WinschotenGroningen is Dinsdagmiddag omstreeks twee uur een ongeluk gebeurd, dat aan vier personen het leven heeft ge kost en waarbij één persoon werd gewond. De vijf inzittenden van de auto die hier verongelukte, waren mevrouw J. Hooyer- Hof, 63 jaar, uit Groningen; haar dochter mevrouw G. L. Behrcns-IIooyer, 44 jaar; en drie kinderen van deze laatste: het 13- jarige meisje I. II. A. Behrens, het 11- jarige meisje H. II. Behrens en de 8-jarige jongen W. H. Behrens, allen uit Oldenburg, Duitsland. Het oudste meisje en de jongen zijn ter plaatse om het leven gekomen. De twee dames werden ernstig gewend overge bracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen, waar de 63-jarige mevrouw Hooyer-Hof overleed. Het 11-jarige meis je is opgenomen in het R.K. ziekenhuis in Winschoten, waar het vanmorgen is overleden. Hoe het ongeluk kon gebeuren is nog niet geheel opgehelderd. De treinbestuur der heeft verklaard dat hij, vlak voor de overweg gekomen, de auto die door me vrouw Behrens-Hooyer werd bestuurd in volle vaart de overweg zag oprijden. Ge tuigen zeiden, dat het knipperlicht en het belsignaal goed functionneerden. De po litie is dan ook geneigd aan te nemen, dat de chauffeuse de waarschuwingen noch de trein heeft gezien. De toestand van de enige overlevende, mevrouw G. L. Behrens-Hooyer, die in Groningen wordt verpleegd, is nog zeer ernstig. Mevrouw Behrens kan nog niet door de politie worden gehoord. Ambtenaren van de Australische immi gratiedienst hebben in alle delen van Ne derland lezingen gehouden en voorlichting gegeven over de nieuwe regeling voor emigranten. Volgens deze Australiërs komen de aan meldingen voor emigratie naar Australië in zo grote getale binnen, dat het er dit jaar gemakkelijk 20.000 of meer kunnen worden. Tot nu toe werd het hoogste aan tal bereikt in 1951, toen 10.000 Neder landers naar Australië vertrokken. In ons blad van 9 April meidden wij de resultaten, die behaald waren door de leerlingen van de landbouwcursus in Vijf huizen. Wij hebben hierbij vermeld, dat de cursus wordt gegeven door de heer W. Braakensiek. Naar wij thans vernemen berust de leiding niet alleen bij de heer Braakensiek: ook de heer Siersma uit Ben- nebroek heeft als cursusleider zijn bijdrage geleverd tot het succes der geslaagde cur sisten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft geantwoord op de opmerkingen uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van die taal als voertaal bij het lager on derwijs op Friese scholen. De minister verklaart dat bij de opstel ling van het ontwerp, met name wat het gebruik van het Fries als voertaal in de lagere leerjaren betreft, overwegingen van paedagogisch-didactische aard tot richt snoer gediend hebben. Op een vraag, of de leerlingen nu eerst het Fries moeten leren schrijven en lezen en na een paar jaren naar het Nederlands moeten overgaan en dus met deze dubbele taalkennis worden belast, antwoordt de minister dat het experiment aan de proef scholen heeft aangetoond, dat deze dubbele taalkennis de ontplooiing van het kind ten goede komt en derhalve allerminst als een onredelijke belasting kan worden aange merkt. Voor de in het voorlopig verslag uitge sproken beduchtheid, dat het oordeel van het provinciaal bestuur meer zou worden beïnvloed door de wens, de Friese Bewe ging naar de ogen te zien dan door het welzijn van het jonge schoolkind, bestaat naar de mening van de minister geen en kele feitelijke grond. Hij wil zich dan ook van deze uitlating, die met geen enkel woord of met feitelijke gegevens is gemo tiveerd, nadrukkelijk distanciëren. De minister deelt niet het bezwaar, dat de beslissing niet afhankelijk zou worden gesteld van het antwoord op de vraag of de ouders het onderwijs en het Fries be geren. Hij is van oordeel, dat ook bij de voorgestelde regeling geen beslissingen tegen de wens der ouders zullen genomen worden. Dat door de voorstellen de kans ontstaat, dat „de taalstrijd op de ruggen van de kinderen wordt uitgevochten", is een bewering, die slechts waarheid zou kunnen bevatten, indien men redenen had om aan te nemen, dat de gemeente- en schoolbesturen in Friesland onbekwaam zijn te zorgen voor goed onderwijs. De minister wil gaarne aannemen, dat er zekere bezwaren kunnen bestaan, wanneer men welbewust een volkstaal wil doen uit groeien tot een taal met een „algemeen be schaafd" gedeelte, een eigen grammatica en eigen spellingregels. De Friese taal be vat deze elementen echter reeds lang, zo dat er geen sprake is van een kunstmatige taalvorming, daargelaten of die praktisch mogelijk zou zijn. Bovendien is slechts ten dele waar, dat officiële talen na enige tijd tekenen van verstarring gaan vertonen. Ook het algemeen beschaafd Nederlands is een levende, zich wijzigende taal, die door elementen van de volkstaal wordt gevoed. De minister kan niet instemmen met de mening van ettelijke leden, dat in het wets ontwerp het Fries in vergelijking met an dere streektalen te zelfstandig wordt ge maakt en dat het te zeer van de rijkstaal wordt losgeweekt. Het Fries neemt naar zijn mening een bijzondere positie in. Tegen een erkenning van deze positie ziet hij geen enkel bezwaar, zulks te minder omdat de Friezen zelf prijs stellen op een behoor lijke kennis van de Nederlandse taal en geenszins een vervreemding daarvan be geren. Het experiment met de proefscholen heeft tot dusver geen aanwijzing opgeleverd, dat de uitvoering van het wetsvoorstel vermindering van de kennis van het Ne derlands ten gevolge zal hebben. ADVERTENTIE altijd bij de hand, als U Sanatogen in huis heeft - Een paar lepel tjes na elke maaltijd verzekert U een blijvende reserve aan zenuwkracht en frisse gezond heid. Sanatogen maakt U fit en houdt U fit Wr hel zenuwsterkend tonicum Voor de tweede keer heeft de Nederland se Bond van Piano- en Orgelhandelaren en -fabrikanten een oproep tot de pianospe lende jeugd van Nederland gericht om mee te doen aan een jeugdwedstrijd in piano spel. En evenals bij de eerste wedstrijd, in 1953 gehouden, werd daaraan door talrijke jongens en meisjes gevolg gegeven. Niet minder dan drieduizend jeugdige pianisten lieten zich inschrijven. Zij speelden ter be oordeling van hun spel eerst in voorron den en plaatselijke eindronden. Voor de landelijke eindwedstrijd, die Dinsdagmiddag in gebouw „Musis Sacrum" te Arnhem gehouden werd, kwamen ten slotte negenentwintig uitverkorenen in aanmerking om mede te dingen naar een van de zes prijzen, die de organiserende bond had uitgeloofd. Deze jongens en meisjes hebben het de jury, bestaande ui: de voorzitter Sem Dresden en de leden Annie Nederbragt en Gerard Hengeveld, niet gemakkelijk gemaakt. Want wat zij ten gehore brachten, stond over het alge meen op een uitstekend niveau. Door de vele bijzonder goede prestaties werd het een echte muziekmiddag, waarvan de vele belangstellenden bijzonder genoten hebben. Vergeleken met de vorige landelijke eindronde was het gehalte der uitvoerin gen en van de gekozen werken doorgaans veel beter. Een voorliefde voor beproefde instructieve muziek (van Diabelli en Kuh- lau bijvoorbeeld) bleek nog altijd te be staan. Een paar moderne werken waren een poging tot doorbraak uit muzikaal con servatisme. De polyphone muziek was met een Inventio van Bach al heel schaars ver tegenwoordigd. De invloed, die uitgaat van vergelijking der gekozen composities, is echter niet gering en ik ben er van over tuigd, dat bij een volgende wedstrijd de programma-samenstelling weer een aan merkelijke verbetering zal tonen, ook door een groeiend besef van artistieke verant woordelijkheid. Een bespreking van elke vertolking zou ver uitgaan boven het bestek van dit ver slag. Ik kan echter niet nalaten om buiten de bekroonde voordrachten ook de vlotte uitvoering van een Rondo van Haydn door Rineke Cornelissen uit Haarlem, de gave uitvoering van het Scherzo in Bes van Schubert door Tom Demmers uit Bever wijk. het bewuste spel van Chris Merkx uit Maastricht (Inventio van Bach) en de mu zikale voordracht van de Malaguena van Albeniz door Sonja van der Ven uit Hil versum, te noemen. Zij zullen de jury wel voor een heet ,.keuze"-vuur geplaatst heb ben. Zamirah Sieval uit Haarlem overrom pelde jury en toehoorders in de zaal, waar ook talrijke persfotografen en filmopera teurs aanwezig waren, met haar technisch vervolmaakte en muzikale solovertolking van het eerste deel van Haydn's Pianocon cert in D men kan met belangstelling de ontwikkeling van dit zeldzame negenjarige talentje tegemoet zien. Nelly Verzaal uit Wassenaar speelde heel mooi, met een on gewone diepte van voordracht composities van B. van de Sigtenhorst Meijer en van Béla Bartók. De kleine Lodewijk Rours uit Maastricht onderscheidde zich met een pittige voor dracht van Beethoven's Sonatine in G en Micheline Lachinsky uit Breda kwam met muziek van Kuhlau goed voor de dag. Ton de Jonge kon na acht maanden lestijd il heel aardig een Sonatine van Diabelli spe len. Een vlotte techniek toonde Rob de Groot bij zijn voordracht van het Impromp tu in As van Frans Schubert. Het duurde geruime tijd voordat er een einde kwam aan de spanning van het wachten op de uitslag. Er was althans ruimschoots gelegenheid voor een der deel- nemertjes. de tienjarige Johan Wimmers uit Den Haag, om namens de drieduizend kinderen, die zich voor de wedstrijd had den opgegeven, aan het bestuur van de Johanna-stichting te Arnhem een prachtige piano aan te bieden, aangekocht met het geld, dat bij voorronden gecollecteerd was. Namens het bestuur van de stichting dank te ds. A. Keers bewogen voor dit kostbare geschenk. De burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Matser, had in een toespraak ter inleiding van de middag zijn dank uit gesproken voor het initiatief om met deze wedstrijd de Johanna-stichting te beden ken. De burgemeester gewaagde ook van zijn waardering voor de demonstatie van familie cultuur, die niet beperkt moest blijven tot de muziek alleen, maar die de heer Matser ook uitgebreid zou willen zien tot andere vormen van huiselijke kunst beoefening. De uitspraak van de jury luid de dan als volgt: In groep A der absoluut beste prestaties: eerste prijs Zamirah Sieval, tweede Nelly Verzaal en derde Rob de Groot. In de B- groep der relatief beste prestatie, afhan kelijk van leeftijd en lesduur, werd Lode wijk Rours eerste, Micheline Lachinsky tweede en Ton de Jonge derde. P. ZWAANSWIJK. Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (CPN) heeft onlangs aan de minister van Sociale Zaken vragen gesteld over het ver lenen van een uitkering ter gelegenheid van de 5de Mei aan verschillende cate gorieën van niet in armenzorg opgenomen personen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft geantwoord dat de re gering het onjuist acht de verstrekking van een feestgave, waartoe verscheidene gemeentebesturen ten behoeve van per sonen in de armenzorg besloten hebben, uit te breiden tot hen, die uitkering genie ten krachtens de sociale bijstandsregeling en de Noodwet Ouderdomsvoorziening, de uit overheidsfuncties gepensionneerden en tot hen, die uitkering ontvangen van de Dienst van Maatschappelijk Werk, zoals de heer Gortzak had gevraagd. ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Het bestuur van de Nederlandse Tele visiestichting heeft besloten dat de door de brand vernielde televisiestudio in Bussum zal worden herbouwd en opnieuw inge richt. Wel heeft men de mogelijkheid onder het oog gezien de plannen voor het bouwen van een nieuw studiocomplex thans te be spoedigen, doch deze bouw zou tenminste twee jaar vergen. Men hoopt de Irene- studio over ongeveer een half jaar weer in gebruik te kunnen stellen Intussen be raadt men zich over de vraag op welke wijze de uitzendingen het eerstvolgende halfjaar voortgang te doen vinden. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 12 Aoril wegens gebrek aan baten opgeheven het faillissement van: de N.V. „de Kennemer Uitgevers Maat schappij" te Overveen, Militairenweg 25. Rechter-comissaris: mr. C. E. Muller. Cura tor: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. Door het verbindend worden van de uit- delingslijsten zijn de navolgende faillisse menten geëindigd op 9 April 1955: H. Dil, groothandel te Zaandam, Westzijde 212. Rech- ter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal Otto te Wormerveer. de N.V. „Mema", maatschappij tot Exploi tatie van Merkartikelen, gevestigd te Haar lem en kantoorhoudende te Heemstede. Spiegellaan 12. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. op 10 April 1955: de Vennootschap onder Firma Steenkist en Zweed Zilversmederij „De Sleutelbloem", te Haarlem, Kleverlaan 28 F, en haar vennoten: K. Zweed te Haar lem, Roerdompstraat 5. J. B. Steenkist te Haarlem, Kleverlaan 32. Rechter-commissa- ris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. W. Cre- feld te IJmuiden. Het programma der orgelbesoeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdagmiddag 14 Aoril van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Fantasie G gr. t., J. S. Bach; 2. Canoni- sche koraalbewerking od „Jesus unser Trost und Leben" van Joh. Seb. Bach, Herman Nieland; 3. Variaties „Est-ce Mars", J, P, Sweelinck; 4. Fantasia, A. van den Kerck- hoven; 5. Christ ist erstanden, 3 verzen. J. S. Bach; 6. Sonata da chiesa, Tema con varia- zioni e finale, Hendrik Andriessen. Duitsers ver in de meerderheid Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft cijfers bekend gemaakt over het aan tal buitenlandse bezoekers en hun over nachtingen in Nederlandse hotels en sei zoenpensions gedurende 1954. In dat jaar werden in Nederland 5.363.248 overnachtingen geboekt, waarvan 2.150.742 door buitenlanders en 3.212.506 door Nederlanders. Van de hötelbezoekers waren 952.460 buitenlanders en 1.491.514 Nederlanders. Van de buitenlandse bezoekers waren de Duitsers verre in de meerderheid. Totaal waren het er 233.943, die gezamenlijk 453.476 maal overnachtten. Na de Duitsers volgden de Amerikanen (110.141 personen met 292.079 overnachtingen), direct ge volgd door de Belgen en Luxemburgers (105.446 personen met 192.844 overnach tingen) en de Engelsen (104.015 personen met 298.204 overnachtingen). Van de andere landen, waarvan minder dan 100.000 toeristen in ons land over nachtten, gaat Frankrijk aan de kop met 83.695 personen en 162.478 overnachtin gen. Dan volgt Zweden met 57.883 per sonen en 103.512 overnachtingen en de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland met 50.487 personen en 119.540 overnach tingen. Uit andere landen kwamen minder dan 50.000 toeristen in ons land overnachten. Zwitserland zorgde nog voor meer dan 100.000 overnachtingen, namelijk 101.202. die door 41.509 personen werden geboekt. Uit Suriname en de Nederlandse Antillen verbleven 2.475 personen totaal 15.907 nachten in ons land. Een Amsterdamse schillenboer werd de laatste dagen voor het probleem gesteld hoe de vrijheidsdrang van zijn paard te beteugelen. Het paard had namelijk de lente in het hoofd en ging, wanneer zijn baas zich met de klanten bezighield, een klein ommetje maken. De schillenboer vond er iets op. Een gewicht aan de nek doet thans het op escapades beluste paard op de plaats rust houden. Genève, (ANP) Zijn de zo sterk ver anderde weersomstandigheden van de laat ste jaren wellicht een gevolg van de voort durende proefnemingen met atoom- en waterstofbommen? De tweede algemene vergadering van de wereld-meteorologische organisatie zal zich binnenkort met dit probleem bezig houden. Zü zal dit doen aan de hand van een technisch documentair rapport van haar waarnemend secretaris generaal, dr Gustave Swoboda (Zwitser land). Deze algemene vergadering zal op Don derdag 14 April te Genève worden ge opend en naar verwacht wordt ongeveer vier weken duren. Ongeveer 200 afgevaar digden uit 87 landen, onder wie verschei dene meteorologen van wereldfaam, zullen aan deze conferentie deelnemen. De Nederlandse delegatie, die onder leiding zal staan van ir C. J. Warners, hoofddirecteur van het KNMI, bestaat uit prof. dr W. Bleeker, vice-admiraal mr J. W. Termijtelen, dr K. R. Postma, drs C. G. C. Schütte allen van het KNMI te de Bilt en jhr dr W. H. J. van Asch van Wijk, permanent vertegenwoordiger van Neder land bij het Europees bureau van de UNO te Genève. WENEN (Reuter). Radio-Boedapest meldt, dat in Hongarije een groep van elf agenten is ontdekt, die werkte aan de om verwerping van het communistische re giem. Vijf leiders van de groep waren al ter dood gebracht en de andere zes hadden gevangenisstraffen gekregen variërend van 9 tot 14 jaar. De Oost-Duitse regering deelt mede, dat onlangs 521 agenten zijn gearresteerd, die werkten voor de Amerikaanse en de Britse geheime dienst. Een groot aantal spion- nage- en terreurgroepen was opgerold. Allerlei materiaal was in beslag geno men, aldus de mededeling, zoals 19 radio zenders en ontvangers van Amerikaanse makelij, codes, vuurwapens, munitie, ver gif, landkaarten en valse paspoorten. In de regeringsverklaring wordt verder gezegd, dat de drie Westelijke bezettings- mogendheden Amerika, Engeland en Frankrijk van West-Berlijn het voor naamste centrum voor haar activiteit tegen Oost-Duitsland hebben gemaakt. Een der gearresteerden zou in Februari het gebouw van radio Oost-Berlijn in brand gestoken hebben. Anderen hadden 5000 stuks vee vergiftigd, waarvan 1200 dieren gestorven waren. Washington (United Press) Bij het onderzoek naar de doorvoering van het be sluit van het Amerikaanse opperste ge rechtshof, dat op scholen in de V.S. blan ken en negerkinderen niet langer behoren te worden gescheiden, hebben advocaten in naam van de zuidelijke staten in de V.S. voor dit hoogste Amerikaanse rechtscollege verklaard, dat een vroegtijdig doorvoeren van dit besluit niet alleen het voortbe staan van de openbare scholen zou be dreigen maar bovendien zou leiden tot ernstige ongeregeldheden. De advocaat voor de Amerikaanse be weging van rechten voor de negers Thur- good Marshall antwoordde, dat de houding van de zuidelijke staten een vorm van chantage was. Hij vroeg het opperste ge rechtshof tijdens de zitting van gisteren, de bezwaren van het Zuiden te negeren en de staten te bevelen tegen de herfst of uiterlijk September 1956 de rassenschei ding op de scholen op te heffen. De politie op Cyprus heeft Dinsdagavond in het Engels gestelde pamfletten in be slag genomen, waarin de Britse troepen er voor worden gewaarschuwd, dat er veel bloed zal worden vergoten, indien de sol daten schieten op Cyprioten, „die voor hun vrijheid strijden". De pamfletten wa ren ondertekend door de geheime organi satie Eoka. De politie maakte bekend dat te Nicosia drie mannen in hechtenis zijn genomen in verband met het verspreiden van de pam fletten, die in de omgeving van Brits* militaire kampen werden gevonden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5