Een week lang „kaleidof oon van verstrooiïngsmuziek Eerste Kamer is tevreden over het sociale beleid O WÊ Wereldnieuws LINOLEUM en VILTZEIL PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS WRIGLEY 8.50 Europese omroepsatnenzverking 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen 3.15 och ió hei zo J DONDERDAG 14 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 11 Fa E. DE GRAAFF De radio geeft Vrijdag Moeder liet 13-jarig doch tertje achter het autostuur H.A.L. bestelt een V racht-passagiersschip Verzending van zeepost Melco koopt Grema en Horna De marge in de aardappelhandel K*uW In'buisjes o 20 en flacons a 50 tabletten Goud- en deviezenreserve gestegen Examens Unilever in 1954 waarschuwen tegen Amsterdamse staking ter sprake Kerkelijk Nieuws Mieren aan de drank Voor de minnaars van de lichte muze breekt op 17 April een gouden weekje aan. Van 17 tot 24 April immers organiseren enige binnen- en buitenlandse omroepen de „Internationale lichte muziek week 1955", waarin beoogd wordt een algemeen beeld te geven van de hedendaagse verstrooiïngsmuziek. Het vorig jaar reeds wijdde de Avro een week lang haar programma's voor een flink deel aan amusementsmuziek, kórt daarop gevolgd door manifestaties in het zelfde genre door een tweetal Duitse omroeporganisaties. De Avro heeft bij die ge- gelegenheid een aantal buitenlandse gasten uitgenodigd, waarmee besprekingen werden gevoerd over de met de verstrooiïngsmuziek samenhangende vraagstukken. Uit dat overleg is de gedachte geboren in Europese samenwerking elk jaar een lichte muziekweek te houden, waarbij één land aangewezen zou worden als organisator, hetgeen er voornamelijk op neer komt dat zowel het openings- als het slotconcert door de omroep van dat land verzorgd zullen worden en door alle andere deelnemen de landen overgenomen. Daarnaast blijft elk land voor de programmering gedurende die periode autonoom. Elke deelnemende omroep kan gedurende de periode van 1724 April een reeks programma's op het terrein der lichte muziek van een andere radio-organisatie relayeren. Vermelding verdient, dat in ons land de Avro weliswaar het initiatief heeft genomen tot deze aantrekkelijk uitziende concertenreeks, maar daarbij de andere omroepen tot samenwerking heeft uitgenodigd. De KRO en de Vara zijn op die invitatie ingegaan, de NCRV heeft er geen belangstelling voor getoond. In Nederland worden in totaal 24 uit zendingen in het kader van de Interna tionale Muziekweek 1955 gegeven. Daar van worden er elf door één of meer bui tenlandse omroepen gerelayeerd, terwijl Nederland geen enkel buitenlands concert overneemt. In Hilversum heeft men ons dit verklaard als een gevolg van het vaste programmaschema waaraan men in dit jaargetijde nog gebonden is. De openingsprogramma's op Zondag 17 April omvatten onder meer een half uur met groeten in woord en muziek welke van de samenwerkende Europese omroep organisaties werden ontvangen en twee „Openingsparades", de eerste met een al gemeen totaalbeeld van de Europese mu- ziekproductie de Amerikaanse lichte muziek blijkt slechts een gering deel van het répertoire te vormen waaraan de Franse zangeres Yvette Giraud, de Duitse zanger Willy Schneider, de Nederlandse violist Sem Nijveen en de Zweedse accor- deorinist Andrew Walter meewerken aan een door het Metropole-orkest te geven concert, waarvoor de arrangementen van de Oostenrijkse omroep afkomstig zijn. Het tweede deel van deze Openingsparade is gewijd aan dansmuziek, uit te voeren door de dansorkesten van de drie deelne mende Nederlandse omroepen en een Bel gische en een Noorse zangeres. Het slotconcert op Zaterdag 23 April bevat in het eerste deel internationale volksmelodieën, waaraan een Bretonse zanger, een Zwitserse Boerenkapel, een Engelse zanger en guitarist en een Neder landse zangeres meewerken, en in het tweede deel operettemuziek uit Frankrijk. Engeland en Oostenrijk met medewerking van twee Belgische vocalisten en de Ne derlandse tenor Bert Robbe. Het prome nade-orkest en het kleine omroepkoor staan onder leiding van Benedict Silber- mann en Hugo de Groot. Van de programma's, die tussen begin- en eindpunt liggen noemen wij allereerst een serie „Tien jaar Nederlandse lichte muziek", telkens aan twee opeenvolgende jaren tegelijk gewijd. Het is tamelijk ADVERTENTIE Uw 'leverancier van TYPHOON-SPORT HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuw en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.00 Kamer muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen 12.33 Zang. 12.53 Platen, of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen 14.00 Schoolradio. 14.25 Platen. 15.15 Voor dracht. 15.35 Sopraan, bas-bariton en piano. 16.00 Platen. 16.15 Platen. 16.30 Pianorecital 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Zoeklichten op de jeugdvorming. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Regeringsuitzendii.g: "erklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Na tuurbescherming en bosbouw. Plm. 19.20 emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 '"laten. 21.20 Naar zonnig Italië, klankbeeld 21.50 Platen. 22.25 Platen 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverzicht. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Cello en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Pla ten. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.47 Sport 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek 13.55 Koersen. 14.00 Muziekcauserie 14.55 Jeugdbockenschouw. 15.15 Gevarieerd Drogramma. 16.00 Orgel en Hammondorgel. 16 30 Voor de kinderen. 17.00 Gitaarensemble. 17.15 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Pla ten. 19.25 Sport. 19.30 Het dogma voor" ons. causerie. 19.50 Berichten. 20 00 Nieuws. 20.05 Boeken 20.10 2 piano's. 20.30 Benelux, cau serie 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Amusementsmuziek. 21.35 Buitenlands overzicht 21.50 Spaanse volksliederen en -dansen. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24 00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13 00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Geva rieerde muziek. 14.00 Platen. 15.00 Kamer orkest en solist. 15.45 Platen. 16.02 Opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Pla ten. 18 10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20 00 Platen. 20.15 Svmphoniseh orkest en solist (210021.15 Kunstkaleidoscoop) 22 00 Nieuws. 22.15 Inter, ationale Radio- Universiteit 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 73 m.). curieus, dat het jaar 1945 in deze reeks wordt heruitgezonden door Radio-Bremen. Voor de volgende tweejaarlijkse perioden heeft alleen de Noorse omroep belangstel ling getoond. Wij vestigen voorts nog de aandacht op een uitwisselingsprogramma tussen Hilversum en de BBC, waarbij in de studio aan de Heuvellaan de Dutch Swing College Band zal optreden en in Broadcasting House het Tommy Whittle- kwintet met Kenny Baker als solotrompet tist. Voor het overige zijn er nogal wat lichte programma's, welke anders toch wel een plaats in het zendschema zouden heb ben gekregen, thans aan de feestelijke gelegenheid aangepast, zoals een uur „Ar beidsvitaminen" op Maandag 18 April, wat cliché-assortimenten van gramofoonplaten, zoals „het kind in de lichte muziek", een cantineprogramma voor militairen, een programma van filmliedjes en dergelijke. Bijzondere vermelding verdient echter een „Nederlands mozaïek" van twintig minuten, een suite voor modern amuse mentsorkest, in opdracht van AVRO, KRO en VARA gecomponeerd door Jurriaan Andriessen, Jos Cleber, Cor Steyn en Benedict Silbermann. Cleber koos De zee, Andriessen de Nederlandse bloemen, Steyn Nederland-Waterland en Silbermann de Nederlandse stad tot inspiratiebron. De uitvoering, welke geschiedt door het Cos- mopolitainorkest onder leiding van de componisten, wordt merkwaardig genoeg door geen enkel buitenlands station ge relayeerd. Een dertienjarig meisje mocht in de Nicolaas Maesstraat te Amsterdam de auto van haar moeder, die ngast haar zat, be sturen. Twee meisjes, die op rolschaatsen langs de weg stonden, werden omvergere den. Daarna reed de 13-jarige autorijdster tegen een geparkeerd staande auto op. Een der aangereden meisjes kreeg letsel aan het linkerbeen en een hoofdwond. De twee auto's werden beschadigd. Tegen de moeder is proces-verbaal opgemaakt. De Holland-Amerika Lijn heeft bij de werf Jan Smit Czn. N.V. te Alblasserdam een vracht-passagiersschip besteld van 7.200 ton deadweight. Het schip zal in December 1956 worden opgeleverd. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. Memmon 16 April; Ned. Nieuw Guinea: m.s. Japara 14 Mei; Ned. Antillen: s.s. Zuiderkruis 18 April; Suriname: m.s. Mentor 21 April; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Pretoria Castle 16 April; Canada: s.s. Rijndam 18 April en s.s. Water man 23 April; Argentinië: s.s. Andes 18 April; Chili: m.s. Schiedijk 20 April; Brazi lië: s.s. Andes 18 April; Australië: s.s. Arca dia 16 April en Nieuw-Zeeland: s.s. Zuider kruis 18 April. In de te Alkmaar gehouden vergadering van de N.V. Melco, waarbij 22 Noordhol landse zuivelfabrieken zijn aangesloten, is met algemene stemmen besloten de melk inrichtingen Crema te Alkmaar en Horna te Hoorn aan te kopen van de N.V. Lijemf te Leeuwarden. Deze transactie was reeds door de commissarissen van het Lijemf- concern goedgekeurd. De Melco gaat in Heiloo een centraal productiebedrijf stichten voor consumptie- melk en consumptiemelkproducten. Het Tweede Kamerlid de heer Andries sen (KVP) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd of het juist is, dat de marge in de aardappelhandel aanmerkelijk hoger ligt dan waarop zij in 1953, vermeerderd met de inmiddels gestegen distributie- kosten, werd vastgesteld? Zo ja, is de minister dan van oordeel, dat deze toe stand kan worden bestendigd? Indien be stendiging niet kan worden aanvaard, wil de minister dan mededelen welke maat regelen dienen te worden getroffen om de marge wederom tot een redelijk peil terug te brengen? ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden ADVERTENTIE BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP. KEELPUN Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank, opgemaakt op 12 April, blijkt dat het saldo van de schatkist met ruim f 93 millioen is toegenomqp tot f 695 mil- lioen. In de eerste plaats is dit een gevolg van de overboeking ad f 43 millioen van de bijzondere rekening naar de gewone rekening van het rijk en in de tweede plaats zullen via belastingbetaling bank biljetten naar het rijk zijn toegevloeid. De chartale geldhoeveelheid kromp met f 38 millioen in tot f 3.560 millioen. De deviezenreserve steeg met f 22 mil lioen tot f 1.580 millioen. Bovendien heeft de centrale bank f 8 millioen aan goud ver kregen, zodat de voorraad munt en munt- materiaal gestegen is tot f 3.047.891.214, waarvan f 17,5 millioen zilver en de rest goud. Goud en deviezen tezamen belopen thans f 4.610 millioen. 's Gravenhage. Geslaagd voor het examen nijverheidsonderwijs: voor akte N B paeda- gogisch getuigschrift E. P. Akermans, Oss; voor akte N F Paedagogisch getuigschrift: Th. J. Kunst, Alkmaar. P. Maat, Vlaardin- gen, J E Platerink. Uithuizen en H M. van Leeuwen, Wehe (Gr): voor akte N III pae- dagogisch getuigschrift: A. E. van Agt, Eind hoven. J. van Brugge, Haarlem en J. A. Remmits, Wezep. Utrecht. Geslaagd voor het semi-arts examen: F. Brummer, Utrecht. W. Ester, Utrecht, J. A. Goddefroy, Utrecht, mej. M. van Oosterom, Utrecht. Arts-exame: mej. C. L. van Oort, Bursum, mej. H. M. M A. Oosterbeek, Sliedrecht, P J. J. van Pol, Buggenurr (L.). Vee-artsexamen: A. A. Gries. Utrecht, mej E .F. Kleyn, Scheveningen Dochtoraal exa men veeartsenijkunde: J. M. Jansen. Winters wijk, H Rozemond. Amsterdam. H. J. W Volbers, Enschedé, J. Venema, Opende (G.), H. P. Daniels, Utrecht. De raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited hebben besloten aan de op 26 Mei te houden algemene ver gaderingen voor te stellen over 1954 een slot-dividend van 8# pet uit te keren op de gewone aandelen der Nederlandse en een slot-dividend van 9# pet op de ge wone aandelen der Engelse maatschappij. Met inbegrip van de op 10 December 1954 betaalbaar gestelde interim-dividenden beloopt het totale dividend over 1954 der halve voor Unilever N.V. 14 pet en voor Unilever Limited 15# pet. De door beide maatschappijen tezamen over de gehele wereld behaalde bedrijfs winst is f 745.813.000 (v.j. f 655.251.000). Van de Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde netto-winst f 135.522.000 (v.j. f 94.788.000) en de eigen netto-winst f 65.343.000 (v.j. f 50.083.000). ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In do loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. Se Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carters Leverpilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, tonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden ttjdelük vertragen, neem dan tUdelijk Carter» Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwtjt en vervalt u niet In de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter'e Leverpületjea, t 1.20 per flacon 60 Van verschillende kanten werd gister avond in de Eerste Kamer bij de behande ling van de begroting vap Sociale Zaken tevredenheid betuigd met het beleid van minister Suurhoff en staatssecretaris Van Rhijn. Algemeen werd ook ingestemd met het emigratie-beleid. In de loop van het debat prees de heer Kramer (P. v. d. A.) het N.V.V. _als de enige vakorganisatie die onmiddellijk heeft getracht de staking te Amsterdam te bre ken. De bedoeling van de communisten was, zo zei hij, de tot nu toe gevoerde loon politiek te doorbreken, het georganiseerd overleg kapot te maken en daarmee de de mocratie te vermoorden. De heer Geugjes (CPN): Wat denkt u van de Amsterdamse lonen? De heer Kramer: De Amsterdamse lonen staan aan de spits. De heer Geugjes: En wat denkt u dan van de lonen in Nederland? De heer Kramer: De lonen van het rijks- en gemeentepersoneel zijn even hoog als in de metaal-indusetrie en ze staan dus niet achter bij het particuliere bedrijf. Er was dus geen aanleiding tot een actie als in Amsterdam. Maar de Amsterdamse staking vond de heer Kramer wel een waarschuwing om de belastingen niet verder te verlagen ten gunste van de naamloze vennootschappen In deze tijd van topbedrijvigheid hebben j de arbeiders er recht op dat zij van de j grote welvaart hun deel krijgen, aldus de heer Kramer. Als de regering er niet in slaagt de prijzen te verlagen, dan is er niet aan te ontkomen dat een nieuwe loonronde aan de orde wordt gesteld. Bij stijging van de welvaart kan ook de vraag aan de orde komen of verkorting van de werktijd voor keur verdient boven loonsverhoging. Daar om vroeg de heer Kramer, evenals de heer Van Lieshout (K.V.P.), de Sociaal- Economische Raad het probleem van de werkweek van vijf dagen in studie te doen nemen. De heren Schipper (A.R en V a n Lieshout (K.V.P.) drongen aan op een spoedige noodvoorziening voor weduwen en wezen, eventueel door een toeslag op de sociale verzekeringsuitkeringen. Voor de landbouwers kwam de heer Louwes (V.V.D.) in het geweer omdat het sociale beleid de landbouwers naar de industrie trekt, waardoor de arbeidsvoor ziening in de landbouw somber moet wor den ingezien. Beheerste loonpolitiek blijft volgens de heer Louwes noodzakelijk en hij vroeg zich af of in deze tijd van span ning op de arbeidsmarkt de motie-Romme inzake vrijere loonvorming wel zou kun nen worden uitgevoerd. Alleen de heer Schipper (A.R.) meende dat voor een vrijere loonvorming meer vertrouwen kan worden gesteld in het bedrijfsleven omdat de bona fide vakorganisaties geen onrede lijke eisen zullen stellen. De bouw van ziekenhuizen wordt steeds duurder. Wanneer men ook kleine zieken huizen hyper-modem wil inrichten met een eerste klas medische staf, dan wordt het ziekenhuiswezen on-economisch. Daarom pleitte de heer W i b a u t (P. v. d. A.) voor hyper-moderne districts-ziekenhuizen, waarin iedereen zich geestelijk thuis kan voelen, met daaromheen in het district kleinere ziekenhuizen. Algemeen werd de verwachting uitge sproken dat de minister er in zal slagen vóór 1 Juli de definitieve ouderdomsvoor ziening bij de Tweede Kamer in te dienen. De heer Vixseboxse (C.H.U.) drong er hierbij op aan het vraagstuk van ver hoging van de pensioengerechtigde leeftijd ernstig in studie te nemen. Volgende week antwoordt minister Suurhoff. Zuiderzeefonds De Kamer behandelde voorts de begro ting van het Zuiderzeefonds. De heren Louwes (VVD) en Hoogland (P. v. d. A.) kwamen op voor belangen van de gemeente Urk. Zij verlangden vooral fi nanciële hulp aan Urk voor de kosten van de riolering. Minister Algera vond het on juist indien de kosten werden betaald door de Zuiderzeewerken, met het oog op de consequenties want er zijn tientallen ge meenten, die op het IJselmeer lozen. Voor de provinciale verdeling van de Zuiderzee polders overweegt de regering thans een oplossing. De eenvormigheid van de boerderij- bouw in de N.O.-polder heeft de volle aandacht van de minister, want ook hij zou verscheidenheid toejuichen. Maar om dat de bouw gelijke tred moest houden met de ontginning, zijn moderne bouwmetho den toegepast, die de oorzaak zijn van een vormigheid. De N.O.-polder levert 10 pet. van de bie tenproductie. De moeilijkheden met het vervoer van de bieten zijn in studie. De begroting van het Zuiderzeefonds werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. ADVERTENTIE WIJ BRENGEN de nieuwe vrolijke dessins LINOFELT thans v. d. Ned. Linoleumfabriek 7 50 HOUTNERF. 200 breed MOIRÉ (gevlamd) VILTZEIL v. d. Ned. 200 breed Linoleumfabriek KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Ned. Herv. Kerk Benoemd tot ziekenhuispred. te Amers foort G. W. K. Hugenholtz, a.s. em. pred. te Nijkerkerveen. Beroepen te IJselmuiden H. Goedhart te Middelharnis. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zuidlaren W. G. de Vries te Winschoten. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Toronto (Ontario-Canada) (Free Chr. Ref. Church) I. de Bruyne te Hilversum-C. Rem. Broederschap Tweetal te Amsterdam (vac. dr. J. F. v. Royen) D. Tjalsma te Groningen en J. J. v. Hille te Haarlem. Baptisten Gemeenten Beroepen te Pernis Stavoren. M. Boeschoten te Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.) Aangenomen naar Rilland-Bath J. B. Bel te Krabbendijke die bedankte voor Aagtekerke en voor Scheveningen. ADVERTENTIE 7 tl V»»cM W1 Transpiratie. Twee Amerikaanse geleerden beweren dat kamelen het langst buiten drinkwater kunnen stellen, omdat deze dieren pas beginnen te transpireren bij een temperatuursverhoging van twaalf graden. De meeste dieren krijgen transpiratie na een verhoging van drie ëneenhalve graad. De mems begint reeds te transpireren na een verhoging van een deel van een graad. De water voorraad van de kameel bevindt zich ln het bloed, aldus de geleerden. Fascisten. Een Italiaanse rechtbank heeft zeven provinciale leiders van de auto nome Italiaanse sociale beweging ver oordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van zes maanden tot drie jaar, wegens een poging om de verboden fascistische partij nieuw leven in te bla zen. De autonome beweging is een af gescheiden groep van Neo-fascistische sociale beweging (MSI), die twee jaar geleden in de laatste algemene verkie zingen bijna zes percent van het aantal uitgebrachte stemmen behaalde. Omzichtig. De regeringen, van de Zuid- Amerikaanse Staten Chili, Peru en Ecuador hebben de Verenigde Staten en Groot-Brittannië laten weten, dat de uitbreiding van de territoriale wateren van deze landen van drie tot tweehon derd mijl ten doel heeft de natuurlijke hulpbronnen van de zee, nodig voor de voedselvoorziening van de bevolking, omzichtig te gebruiken. Het besluit be oogt niet de zeevaart te verhinderen. Consultatie. Aan de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" is een vergun ning geweigerd voor een nieuwe lijn dienst tussen Antwerpen en Düssel- dorf, zo verneemt het ANP van geal lieerde ziide te Bonn. De Civil Aviation Board, het geallieerde bestuursorgaan ter controle van de burgerluchtvaart in West-Duitsland heeft zijn afwijzend besluit genomen na consultatie van het West-Duitse ministerie van verkeer. Geslaagd. De Franse spoorwegen hebben Woensdag proeven genomen met een draadloos bestuurde locomotief, die een aantal derde-klassewagons en een rij dend laboratorium voorttrok. De reis begon te Connerré op de lijn Parijs-Le Mans, binnen drie minuten had de trein een snelheid van negentig kilometer. Volgens de autoriteiten is deze inleiden de proef goed geslaagd. In de komen de dagen zullen er meer volgen, waarna er Maandag een tocht voor de pers zal worden gemaakt. Men is niet voorne mens op deze wijze snelheidsrecords te vestigen. Ook bestaan er geen plannen binnen afzienbare tijd een geregelde dienst met draadloos bestuurde trei nen te beginnen. Ongelukkig. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Sjigemitsoe heeft in antwoord op vragen in een Senaats commissie te Tokio verklaard, dat hij 't veiligheidsverdrag en de administra tieve overeenkomst met de Verenigde Staten als „ongelukkige historische overblijfselen van de Japanse neder laag" beschouwt. Hij voegde daar even wel aan toe. dat Japan de overeen komsten dient te eerbiedigen zolang zij bestaan. Realistisch. Acht ingenieurs uit commu- nistisch-China maken een reis van een maand langs Franse ijzer- en staalfa brieken, met toestemming van de Fran se regering, aldus verneemt Reuter uit goedingelichte bron in Parijs. Premier Faure verklaarde onlangs in een vraag gesprek, dat Frankrijk een „realisti scher" houding ten aanzien van de be trekkingen met communistisch-China dient aan te nemen. Gedupeerd. De Amerikaanse communisti sche partij heeft het Amerikaanse Op- pergerechtshof verzocht, een besluit on gedaan te maken volgens hetwelk de communistische partij op grond van de wet-McCarran (1950) haar leden moet laten registreren. Genoemde wet kwam tot stand tijdens de Koreaanse oorlog. Na te hebben opgemerkt, dat „geen en kele Westelijke democratie de commu nistische partij buiten de wet stelt", zegt de partij, dat „wat begon als een actie tegen de communisten onverbid delijk heeft geleid tot het duperen van duizenden niet-communisten". Tegenstelling. De Perzische premier Hoessein Ala, die in Parijs is om een operatie te ondergaan, heeft tegenover een verslaggever verklaard, dat, in te genstelling tot andersluidende berich ten, Perzië niet is uitgenodigd om toe te treden tot het Turks-Iraakse ver drag. Uitwisseling. Het presidium van de Joego slavische Nationale Vergadering heeft een voorstel van de Opperste Sovjet der Sovjet-Unie, over te gaan tot uit wisseling van parlementaire delegaties tussen beiden landen, aanvaard. 55. „Eindelijk zijn we op de goede weg", zei Enrico, terwijl hij met Panda in de onderaardse gang afdaalde. „Denkt u dat?", vroeg Panda. „We zoeken een schat en geen tunnel!" „Geheime onderaardse gan gen leiden altijd naar een schat", ant woordde Enrico ongeduldig. „Dat behoor je te weten, want zo is het ook altijd in de opera's. Maar nu genoeg gepraat; voor uit, m'n dapperen, neem kisten en zakken mee!" „Hoe kan hij nou zo zeker weten, dat hij hier een schat zal vinden?", dacht Panda. „Al gebeurt zoiets altijd in opera's, daarom is het toch nog niet zeker? Dit is geen opera!" Maar Enrico en zijn mannen ivaren ervan overtuigd, dat zij nu einde lijk succes zouden hebben. De meester zanger ontstak een toorts en rende jode lend de tunnel in. „Laatste acte!", kraaide hij. „de piraten vinden de schat!" Vooruit, m'n duifjes, rijkdommen wachten ons! Niets kan ons meer weerhouden Maai er bleek wel degelijk iets te zijn, dat hem weerhield: een gemetselde muur. die de tunnel afsloot Een holle bons weer galmde door de gang, toen Enrico zijn m/Ê muzikaal hoofd tegen dit obstakel stootte, de vlinderrupsen, maar vooral vele kever- MIERENNESTEN worden niet alleen bevolkt door de rechtmatige bewoners, maar eveneens door talrijke vreemdelin gen. Hiertoe rekenen we niet zo zeer de bladluizen die door sommige soorten in aparte stallen worden gehouden, noch de slaven die het werk voor de slavenhouden- de mieren moeten verrichten. Ook hebben we hier niet het oog op de slechts 1 d 2 millimeter lange diefmier, die vaak in de tussenwanden van vreemde mierennesten leeft en langs geheime gangetjes naar de broedkamers sluipt om daar de larven, eieren en poppen uit te zuigen of te roven. De gast heer-mieren staan volkomen machteloos tegenover deze pa rasieten, want zouden zij de tussenwanden openbreken, dan zouden zij hun eigen nest verwoesten. Dit zou boven dien hiets helpen, want in een openlijk gevecht delven zij bovendien het onder spit tegen deze griezelige medebewoners die zich in geweldige hoeveelheden vast bijten in het lichaam van de aanvaller, wiens kaken niet in staat zijn de kwel geesten te pakken, omdat zij langs hun lichaam afglijden. Maar, zoals gezegd, bij het bespreken van de vreemdelingen in de mierennesten, hebben we deze parasieten niet op het oog, want we wilden iets zeggen over de wer kelijke gasten die in sommige mierenkolo nies verblijven. We moeten daarbij erg aan de oppervlakte blijven, want bij de 15.000 soorten mieren welke zijn beschreven, zijn in het geheel ruim 5000 verschillende soor ten gasten geteld. Hiertoe behoren bepaal- soorten, zoals bijvoorbeeld de haarboske ver, welk diertje sprekend op een gewone mier lijkt. Voor de bescherming en het voedsel dat deze gasten ontvangen, bieden zij als tegenprestatie suikerhoudende sap pen aan, die door de gastheren met grote voorliefde worden opgelikt. Toch klinkt deze wellevendheid van de zijde der gasten aantrekkelijker dan zij in werkelijkheid is, want in het algemeen ligt het voordeel aan de kant van de gasten. De sappen, die zij uit bijzondere klie ren afscheiden, hebben - zo als in het geval van de haarboskever - vaak de uit werking van bedwelmende vergiften, waaraan de mieren volkomen verslaafd kunnen raken. Zij gaan de kevers en de keverlar ven beter verzorgen dan hun eigen broed, dat vaak aan verwaarlozing wordt prijs geven, zodat de kolonie degenereert. Maar dat is nog niet alles. De gasten ontpoppen zich nu in hun ware gedaante en vergrij pen zich zelfs aan de eieren en larven van hun gastheren, die het niet verhinderen, zodat de hele kolonie ten gronde kan gaan. Kortom, de voorliefde voor deze bedwel mende sappen is bij enige mierensoorten tot een sociaal kwaad uitgegroeid, waar door alle plichten worden verwaarloosd en de ondergang van de kolonie wordt inge leid. Het bedwelmende sap heeft in deze samenleving een even funeste invloed als de alcohol in de menselijke maatschappij. Laten we nu ook nog iets mogen zeggen nner de witte mieren die geen mieren zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2