met melk meer mans Agenda voor Haarlem Zie Boven Bolvormige sterrenhoop te zien Prins en prinsessen per trein naar Klosters Optreden van de overheid tegen kartels geen strafmaatregel Maison „ELIZABETH" Coördinatie met regeringsbeleid beoogd Kom vooruit bij de Marechaussee Plan van minister Beyen voor economische integratie B en W van Amsterdam schorsen 445 PW-mannen Kamermeisje diende hötel-exploitante vergif toe Katholieke protest betoging te Antwerpen Britse oorlogswezen op bezoek in Nederland ee mede^artïsten ZATERDAG 16 APRIL 1955 3 Wet Economische mededinging Een Keurkorps van ons Koninkrijk Onze Puzzle Mr. Stoffels terug naar Djocja Wegens poging tot moord zes jaar geëist Raad van Voorhout keurt burgemeestersbeleid af Kerkelijk Nieuws Wegens het slechte weer Tsjoe En Lai via Singapore op weg naar Djakarta Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp inzake economische mededinging. Deze memorie is ondertekend door de ministers van Eco nomische Zaken, van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, van Financiën, van Justitie, van Wederopbouw en Volkshuis vesting, van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Sociale Zaken en Volksgezond heid. De ministers zeggen onder meer dat voor de beoordeling van het wetsontwerp be halve een inzicht in de wijze, waarop een bedrijfsregeling of de daaraan gegeven toepassing in strijd kan komen met het algemeen belang, ook van betekenis is de aard van de maatregelen, die bij strijd met het algemeen belang moeten worden ge troffen. In het algemeen gaat het steeds om het tegengaan van strijdigheid van de doel stellingen of de werking van de verschil lende vormen van economische macht met de doelstellingen van het sociaal-econo mische beleid van de regering. Deze kan bijvoorbeeld niet aanvaarden, dat haar vestigingsbeleid, haar beleid ten aanzien van lonen en prijzen of dat tot verruiming van de werkgelegenheid wordt doorkruist door groeperingen, die het in haar macht hebben ten aanzien van bepaalde bedrijfs takken een ander beleid te voeren. ADVERTENTIE Waar in het landsbelang speurzin en energie, doortastendheid en mensenkennis in één persoon ver enigd moeten zijn, dé. Ar vindt U de leden van bet Keurkorps van de Marechaussee Dit is iets voor UI Vraag inlichtingen over beroeps- dienst bij een Brigade-comman dant van de Koninklijke Mare chaussee of, schriftelijk aan de Sectie Persooneelsvoorzienlng van het Ministerie van Oorlog. Grote Marktstr. 40, Den Haag, Tel. 182290. ZATERDAG 16 APRIL Stadsschouwburg: „Geld te geef", De To neelvereniging, 8 uur. Minerva Theater: Leerlingen-uitvoering Aerdenhoutse muziek school, 2.30 uur. Begijnhofkapel: Interker kelijk Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Pinkster Gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14: G. R. Mik, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avond openstelling: verlichting met kaarsen. 20 22.30 uur Luxor: „De gravin gaat barre voets", 18 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „New-York op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het mysterie van tunnel 267", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadie Thompson", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Peter Pan", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: „Geld te geef", De To neelvereniging, 8 uur. Zuiderkapel: C. Van- ierbreggen, 10 en 5 uur; jeugdsamenkomst, 3 uur. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 15: Ab. v. Polen, 7.30 uur. Sionskerk, Ekster- straat: ds. C. M. Graafstal, 7 uur. Grote Kerk: Herdenkingsdienst honderdjarig bestaan H. J. M. V„ ds. H. J. van Heerden. 7 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling: verlichting met kaarsen. 2022.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „La vie des grands étangs", alle leeft., 11 uur; „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „New- York op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bongo de Beer", alle leeft., 11 uur; Het mysterie van tunnel 267", 18 jaar. 2, 4,15. 7 en 9.15 uur. Lido: „La Bohème", 14 jaar, 11 uur; „Miss Sadie Thompson", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Studio: „In het land van de Mau-Mau", alle leeft.. 11 uur; „De rode schoentjes", alle leeft.. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Peter Pan", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 18 APRIL Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Frans Hals museum: Bijzondere avondopenstelling: ver lichting met kaarsen, 2022.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoe ken zeven meisjes", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „New-York op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadie TTiompson", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Bussrisch ballet", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Bongo de Beer", 11 uur: „Ontsnapt van Duivelseiland", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. De kartelpolitieke maatregelen van de regering hebben allerminst het karak ter van een strafmaatregel. Het gaat hier niet om 't bestraffen van individuele han delingen, die in strijd zijn met wettelijk vastgestelde normen, maar om het in overeenstemming met het algemeen be lang brengen van regelingen, die veelal voor een groot aantal individuen gelden. Tegen incidentele besluiten van een kartel ten aanzien van een bepaalde on dernemer, voor zover deze zelf niet on der het begrip mededingingsregeling vallen, neemt de regering geen maatre gelen. Haar toezicht op kartelregelingen en andere economische machtsposities is veeleer te vergelijken met het toezicht houden op verordeningen van een be drijfschap. Ook wanneer het algemeen belang ge schaad is op een wijze, die op zichzelf mis schien ook wel door de rechter beoordeeld zou kunnen worden, zoals bij strijd met de behoorlijkheid of de rechtszekerheid, heb ben de maatregelen van de regering een geheel ander karakter dan een rechter lijke beslissing. Ook in dergelijke geval len beoordeelt de regering uitsluitend, of zij dient op te treden tegen de regeling van een kartel, die tot onbehoorlijk op treden of rechtsonzekerheid heeft geleid en overweegt zij geen optreden tegen uitvoe ringsbesluit geen mededingingsregelin gen zijnde in een individueel geval. De regering zal bij haar kartelbeleid in het bijzonder waakzaam moeten zijn ten aanzien van kartelregelingen, die de werking van het prijzenstelsel opzij zetten. Voor zover dergelijke regelingen wegens de concurrentieverhoudingen in een be paalde bedrijfstak onvermijdelijk zijn, zal een betrekkelijk straf overheidstoezicht voor de noodzakelijke coördinatie van het economische proces als regel niet ontbeerd kunnen worden. Om die reden moet het kartelbeleid in beginsel aan de regering worden toever trouwd, al zullen algemene normen kun nen worden opgesteld, waarvan de hand having aan de rechter kan worden opge dragen. De mogelijkheid daartoe wordt ge opend in het wetsontwerp. Langs deze weg kan naar de mening van de regering zoveel mogelijk met elkaar worden ver enigd wat op het eerste gezicht onver enigbaar lijkt, namelijk en realistisch, soepel en casuïstisch kartelbeleid met rechtszekerheid voor de betrokkenen. De ministers zeggen tenslotte dat het stelsel van het wetsontwerp reeds sinds 1935 in ons land geldt en door de Sociaal-Econo mische Raad in zijn advies over het wets ontwerp unaniem werd onderschreven. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft onlangs in het par lement medegedeeld, dat hij voornemens was een nieuw initiatief te ontwikkelen met betrekking tot de Europese economi sche integratie. Alvorens daartoe over te gaan wil hij echter eerst een onderhoud hierover hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van België en Luxem burg. Mr. Beyen is voornemens, dit te doen in een waarschijnlijk in Mei in Luxemburg te houden bijeenkomst van de K.S.G.-ministers. Het zou de bedoeling zijn de gedachte aan economische integra tie tot nieuw leven te brengen via het oude Nederlandse plan, dat minister Beyen in September 1953 te Rome bekend maak te. Er zijn toen van Franse zijde nogal be zwaren geopperd. Het oude plan zal wor den aangepast aan de nieuwe verhoudin gen, nu West-Duitsland nauwer is aange sloten bij de Westerse landen. Het wordt mogelijk geacht, dat de bezwaren van Frankrijk nu minder zwaar zullen wegen. Het is mogelijk, dat minister Spaak nog deze maand naar Den Haag komt om met minister Beyen over diens plan te spreken. Horizontaal: 1. bosgod, 3. inwendig deel van een vis, 5. pers. voornaamwoord, 6. lied, 7. afnemend getij, 9. reeds, 10. lengte maat (afk.), 12. gaffelvormige stutpaal, 14. vis, 15. vrijbuiter, 16. bijwoord, 17. gevange nis, 19. muzieknoot, 21. water in Friesland, 22. voorzetsel, 24. pret, 25. rivier in Siberië, 26. haal, trek, 27. vloeibaar beestenvoeder. Verticaal: 1. habijt, 2. zandheuvel, 3. af sluiting, 4. voornaamwoord. 5. bout van een varken, 8. opgezet. 9. stuk bouwland, 11. zij tak Seine, 13. plaats in België, 16. lidwoord, 18. zeehond, 20. ieder, 21. boom, 23. bijwoord, 25. voorzetsel. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f7,50, f5,en De b\jna 300 stratenmakers van de Am sterdamse dienst der Publieke Werken die zich Vrijdagochtend weer op hun werk hadden gemeld doch teruggestuurd werden met de mededeling dat z.y nader zouden horen en de enkele tientallen die zich in de loop van de dag met hen solidair hehhen verklaard het betreft thans 445 arbei ders hebben ook vanochtend hun werk niet kunnen hervatten. Zy hebben allen een brief ontvangen, waarin hun wordt medegedeeld dat zij voorlopig zyn ge sehorst. In de loop van de komende week zullen B. en W. beslissen over hun defini tieve positie. Als inleiding tot een mogelijke strafver volging tegen degenen die tot de grote sta king in Amsterdam hebben opgewekt en/of daaraan leiding hebben gegeven, zijn dezer dagen de eerste verhoren afgenomen. Nader vernemen \vy dat in verband met deze, eventuele, strafvervolging vandaag 4 arrestaties zijn verricht. Van het hoofd van de Zuid-Molukse ver tegenwoordiging, dr. P. J. Nikijuluw, wordt vernomen, dat mr. Stoffels, die de verde diging van enige beklaagde Ambonese lei ders op zich nam en thans in Nederland vertoeft, voor de hervatting van het proces tegen deze leiders naar Djocja zal terug keren. Waarschijnlijk vertrekt hij op 30 April per vliegtuig naar Djakarta. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft zes jaar gevangenis straf geëist tegen het 29-jarige kamermeisje C. J. P. wegens poging tot moord op de 39- jarige mevrouw A. T„ die een hotel op het Rembrandtsplein te Amsterdam exploiteert. Uit de behandeling van de zaak bleek dat het meisje, dat reeds enige keren we gens diefstal was veroordeeld', op 31 Maart 1954 bij mevrouw T. in dienst was getre den. Deze was in die tijd vaak afwezig om dat haar schoonmoeder in een ziekenhuis te Haarlem werd verpleegd en zij de pa tiënte dagelijks bezocht. Zij kon dus wei nig toezicht op haar personeel houden. Het kamermeisje C. J. P., dat bij afwe zigheid van mevrouw T. met vertrekkende hotelgasten afrekende, hield vaak het ont vangen geld achter. In September ontdekte mevrouw T. deze verduisteringen. Tezelf dertijd werd zij vrij ernstig ziek. De huis arts dacht aanvankelijk aan een psychische inzinking, maar na een week deden zich symptomen voor die op vergiftiging wezen. Bij verhoor door de recherche bekende het kamermeisje dat zij, uit vrees dat haar oneerlijkheid ontdekt zou worden, twee keer vergif, dat zij bij een drogist had ge kocht, door het eten van mevrouw T. had gedaan. Aan de drogist had zij gezegd het vergif voor rattenbestrijding nodig te heb ben. Mevrouw T. is maandenlang ernstig ziek geweest en heeft hevige pijn geleden. Door de inwerking van het vergif was zij boven dien kaalhoofdig geworden. De officier van justitie achtte poging tot moord bewezen. Hij wilde niet aannemen dat het meisje mevrouw T. alleen maar ziek had willen maken, want na haar her stel zou de verduistering toch aan het licht gekomen zijn. Hij vorderde zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van zeven maan den voorarrest. Mej. mr. E. Oskam, die het meisje ver dedigde, achtte poging tot moord niet be wezen en vroeg op juridische gronden van hetgeen subsidiair ten laste was gelegd (poging tot doodslag of tot zware mishan deling) ontslag van rechtsvervolging. Voor de eveneens ten laste gelegde verduistering verzocht zij het meisje een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Op 29 April zal de rechtbank uitspraak doen. De gemeenteraad van Voorhout heeft na een heftig dispuut Vrijdagavond een motie aangenomen, waarin zij haar afkeuring uitspreekt over het beleid van de burge meester. Het dispuut tussen wethouders drs. Derksen en mr. J. Weve enerzijds en de voorzitter drs. C. N. de Graaff ander zijds was oorzaak dat de gemoederen zo danig verhit werden, dat de vergadering een half uur werd geschorst. Na heropening werd met instemming van alle leden, door mr. Weve een motie ingediend. Daarin spreekt de raad zijn af keuring uit over het verbod dat de burge meester onlangs heeft opgelegd aan de ambtenaren van de gemeente om aan de raadsleden, met inbegrip van de wethou ders en leden der raadscommissies, op hun verzoek inlichtingen te verschaffen over aangelegenheden welke met de uitoefening van hun taak als raadslid verband houden. Tevens spreekt de raad zijn bevreemding uit over de opvatting van de burgemeester dat een verdeling van functies in het col lege van B. en W. in strijd met de wet zou zijn. De raad besloot deze motie ter kennis aan de beide Kamers der Staten-Generaal en de minister van Binnenlandse Zaken te brengen. BUS-ONGELUK IN OOSTENRIJK LINZ, Oostenrijk (Un. Press) Vier passagiers werden gedood en 15 anderen gewond, waarvan enkelen ernstig, toen een bus met 60 personen nabij het dorp Rose- nau in een rivier stortte. ADVERTENTIE f2,50, dient men uiterlijk Dinsdag 1/ uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux; in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. De oplossing van onze vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. Ari, 3. geeuw, 8. re. 9. Heerle, 10. Geleen. 12. R. N„ 13. iep, 14. nu, 15. toen, 17. hemd, 19. Sr, 20. mee, 21. op, 22. Teriet, 24. Negara, 26. Lu, 27. slang, 28. dim. Verticaal: 1. argot, 2. ree, 3. geep, 4. een, 5. er, 6. Ulrum. 7. wen, 9. heen, 11. lier, 14. Neel, 16. Ospel. 17. Hera, 18. datum, 20. merg, 21. ons, 22. tan, 23. Eli, 25 ga. De prijzen werden na loting als volgt toe gekend: M. H. ZwaanFeije, Bloemendaalse- straatweg 72, Santpoort-station (f7,50), A. M. G. Huntink, Pijlslaan 146, Haarlem (f5,—) en A. Rasmussen, Rustenburgerlaan 10, Haarlem (f2,50). ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de ZUlwee Haarlem Tel (K 25001 1102P INBOEDELVEILING 26/27 APRIL 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldtenst Wij hebben de eer U mede te delen, dat wij in Heemstede een salon voor de verzorging en verfraaiing van Uw uiterlijk gevestigd hebben. Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 27938 Depositaire officiel PROF. DR. A. H. EDELKOORT 40 JAAR PREDIKANT Maandag 25 April zal het 40 jaar zijn geleden, dat prof dr. A. H. Edelkoort, thans hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat hij in 1914 door het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 25 April 1915 door wijlen ds. H. H. Barger van Utrecht te Markelo in Overijsel in het ambt bevestigd. Daarna stond hij achtereenvolgens te Dedemsvaart, Meppel, Rotterdam-Feijenoord en Amster dam. Wegens zijn benoeming tot hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht werd hem op 21 November 1945 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus verleend. Prof. dr. Edelkoort is voorzitter van de Nationale Christen Geheelonthoudersver eniging; van de Predikanten Geheelonthou dersvereniging; van de Vereniging tot me dewerking aan de uitbreiding van het Christendom onder de Joden en vice-voor zitter van de NCRV en van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Er zijn twee soorten sterrenhopen, „open" en „bolvormige". Van de eerste soort is er hier enkele weken geleden een besproken: die der Pleïaden (het Zevenge sternte), welke nu echter al onder de horizon is verdwenen voordat het donker wordt. Op het ogenblik is er echter een van de andere soort zichtbaar en wel aan de Noordoostelijke avond hemel: een wazig vlekje in het sterrenbeeld Her cules. De maan is er deze week 's avonds niet, zo dat wij alle gelegenheid hebben, voor het waar nemen van betrekkelijk zwakke hemelobjecten; een daarvan is de bol vormige sterrenhoop in het sterrenbeeld Hercu les. Onder gunstige om standigheden (heldere hemel, geen maneschijn, geen storend stadslicht en scherpe ogen) is deze sterrenloop wel zonder kijker waarneembaar. Bijgaande foto laat zien hoe terecht deze sterren families - dit is die uit Hercules - hun naam dragen. In tegenstelling tot de open sterrenhopen (zoals de Pleïaden, waar men bij wijze van spre ken „dwars doorheen kijkt") vertonen deze bolhopen een zeer dichte kern, een enorme opeen hoping van zonnen. Van grote afstand krijgen wij de indruk van één ge weldige lichtbol. Deze, in Hercules, Is 30.000 lichtjaren van ons verwijderd, meer dan drieduizend keer zo ver als de ster Sirius dus. Toch hoort zij nog bij wat wij „ons melkweg stelsel" noemen; zij Wat het blote oog als een wazig vlekje in het sterrenbeeld Hercules ziet, blijkt in de telescoop een bolvormige verzame ling van ettelijke honderden sterren te zijn. i Kern hopi maakt dus deel uit van het grote spiraalvormige sterren-eiland dat hon derd milliard sterren telt (waarvan onze zon er één is). Merkwaardig is dat wij deze sterrenkluiten niet aantreffen in de buurt van het midden vlak van onze spiraalne vel; zij komen alleen voor in de grensgebie den. Die ontdekking heeft geleid tot de ver onderstelling dat bol vormige sterrenhopen tot de oorspronkelijke for maties van onze sterren wereld behoren. Wijlen sir James Jeans, de Engelse astronoom, zei 't ongeveer als volgt: Het kan best zijn dat de Pleïaden, de Hyaden, de Grote Beer en vele an dere sterrengroepen, oor spronkelijk ook deel heb ben uitgemaakt van bol vormige sterrenhopen. Deze zijn dan onder in vloed van de aantrek kingskracht van andere hemellichamen, in de buurt van het midden vlak van ons melkweg stelsel, uiteengerukt. Al leen de zwaarste sterren slaagden erin, in de for matie te blijven; de lich tere zijn verspreid. Zo beschouwd brengen de bolvormige sterren hopen ons tot de hypo these dat zij 'n „oer-ge- daante" van de kosmi sche materie vertonen. Hun ontstaan is echter nog altijd een even groot raadsel als bijvoorbeeld het ontstaan van het melkwegstelsel zelf, met haar millioenen soortge noten in het heelal. G. v. W. BRUSSEL (ANP) Tienduizenden ka tholieken zullen Zondag te Antwerpen deelnemen aan de protestbetoging der CVP tegen de schoolpolitiek der regering. Volgens de organisatoren moet deze ma nifestatie aantonen, dat 26 Maart (de mars naar Brussel) geen eindpunt betekende en de katholieke bevolking meer dan ooit besloten is het van kracht worden der wetsontwerpen-Collard te verhinderen. Op een kaderdag, die aan de demonstra tie te Antwerpen vooraf zal gaan, zullen de leiders van de CVP richtlijnen voor hun nieuwe actie bekend maken. Oud-minister Segers verklaarde op een persconferentie te Antwerpen dat een par lementair debat geen oplossing kan bren gen omdat de CVP met een compromis in de schoolkwestie, die voor haar een le vensprobleem betekent, geen genoegen kan nemen. Segers was ook van oordeel, dat koning Boudewijn zijn voorgenomen reis naar de Congo beter kon uitstellen omdat zijn aanwezigheid in het land hem gewenst voorkomt. Alle katholieke studenten en de leerlin gen van de hoogste klassen van het mid delbaar onderwijs in de provincie Ant werpen zijn opgeroepen Zondag aan de manifestatie te Antwerpen deel te nemen. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: De heren J. v. Har- tingsveld, vic. te Wehe (Gr.), C. Knijff, voorm. zendingspred.' te 's-Gravenhage en H. v. Arkel, idem te Oegstgeest stellen zich beroepbaar. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zwolle (voor miss. dienst voor Oost-Soemba) C. v. Kalkeren te IJsel- monde-Bolnes-Slikkerveer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te St. Thomas (Ontario-Cana da) (Free Chr. Ref. Church) J. Overduin te Alemo; te Gouda H. U. Westerterp te Lutten a. d. Dedemsvaart. Geref. Gemeenten Bedankt voor H. I. Ambacht en voor Dordrecht J. W. Kersten te Genemuiden; voor Paterson Peoples Park (U.S.A.) J. W. Vergunst te Corsica (U.S.A.) (voorheen te Zeist). ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlands Zuivelbureou, Grovenhoge Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben Vrijdagmorgen omstreeks negen uur de YViesbadener-hut verlaten om zich naar het Silvretta-huis te begeven. Door het slechte weer werd na anderhalf uur besloten terug te keren naar de W'ies- badener-hut, het gezelschap kwam daar omstreeks het middaguur aan. Nadat het Koninklijke Gezelschap een uur had ge rust, vertrok het wederom en ditmaal door het Ochsental naar het Madlenerhuis. Daar werd een korte tüd uitgerust en ver volgens begaf men zich op weg naar Parthennen, waarbij de rivier de Hl werd overgestoken. Volgens de tot dusverre door het Oosten rijkse persbureau APA in Innsbrück ont vangen berichten zou prins Bernhard voor nemens zijn met de prinsessen van Par thennen uit per auto naar Bludenz in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg te gaan. Daar zou de nacht worden doorgebracht en op Zaterdag zou het gezelschap met de sneltrein van Bludenz uit naar Zwitserland gaan. De tocht over het Silvretta-gebergte is derhalve wegens het ongunstige weer niet mogelijk gebleken. Het gezelschap is bij het Madlener-huis in auto's gestapt die het naar de in de 111 gebouwde waterkrachtcentrale hebben ge bracht. Daar is het overgestapt in wagen tjes van het kabelspoor van deze centrale. Dit kabelspoor loopt met een steille hel- lingsbaan naar Parthennen in het Monta- fon-dal. De kabelbaan dient uitsluitend voor het vervoeren van materialen naar en van de waterkrachtcentrale en het is het publiek verboden er gebruik van te maken. Het is zonder twijfel voor het eerst dat een prins en twee prinsessen van dit goederen spoortje hebben gebruik gemaakt om zich naar Parthennen te begeven. Vijfenzeventig Britse kinderen kwamen vandaag met een speciaal gecharterd toe stel van de K.L.M. uit de Britse hoofdstad op Schiphol aan. Zij zullen de graven van hun vaders bezoeken, die in de oorlogsja ren en in het bijzonder bij de slag om Arn hem in 1944 op Nederlandse bodem gesneu veld zijn. De kinderen, die de gasten zijn van Ne derlandse gezinnen, zullen ook een bezoek aan de Waalbrug bij Nijmegen brengen, om welke brug in 1944 zo verwoed gevoch ten is. De Anglicaanse geestelijke R. Royle M.C. zal een dienst leiden en aanstaande Maan dag zullen de kinderen met hun Neder landse gastheren de graven van hun vaders gaan bezoeken. De reis, die in het geheel vijf dagen zal duren, is georganiseerd door het Britse Legioen. De kinderen werden op Schiphol verwel komd door de Britse ambassadeur in Den Haag, sir Paul Mason, diens echtgenote Lady Mason en door functionarissen van het Nederlandse oorlogsgravencomité. Wie een dezer dagen de Artis binnen wandelt en na de Papegaaienlaan en de Apenrots gepasseerd te zijn alsmaar links aanhoudt kan dan achter de onvermurw bare tralies van verscheidene roofdierhok- ken kalme werklieden aantreffen. Zij zijn hier bezig de verblijven van de heren (of dames) tijger, poema of luipaard te ver fraaien en zij doen dit in alle gemoedsrust, daar de eigenlijke bewoners zolang ergens anders ingekwartierd zyn. Nu zyn er be zoekers die zich vast voorgenomen heb ben alles in deze dierentuin te bezichti gen, van olifant tot sprinkhaan, en op hun ronde ook bij deze kooien terecht komen. Zij blijven er dan enige tijd voor staan met dezelfde belangstellende uitdrukking op hun gezichten als waarmee zij naar de blauwe gnoe (of het wildebeest) keken. Als men verder slentert, onderweg ape nootjes uitdelend aan de dieren die hier van gediend zyn (dat zijn ze vrijwel alle maal, de slangen, wisenten en enkele pin- guins uitgezonderd) mag men niet verzui men even bij de pandabeertjes langs te gaan. Zij zijn pas kortgeleden in Artis ge arriveerd. Wij hebben hen ook opgezocht, nieuwsgierig naar de neven en nichtjes van onze Panda uit de leerrijke strip-ver halen die onder de titel „Panda en de Meester-goochelaar" of „Panda en de Meester-zangers" enzovoorts in ons blad verschijnen. Wij herinnerden ons hem als een zwart-wit gekleurd, kwiek en voort varend beertje, gedurig voor een goede zaak vechtend. Een eindje voorbij het massieve beeld van een statige Boeddha, waarachter twee hoge schijnlorken stilletjes ruisten, vonden wij een rond gebouw, bezet door een hete rogeen berengezelschap. Daar waren, af dalend volgens grootte, een tfsbeer, een grizzly-beer, twee kraagberen en vier Ma- leise beertjes. De drie wasbeertjes vonden wij tenslotte op een klein veldje, neerge zet in een grote ronde betonnen bak, waar middenin een dode boomstronk met zijtak ken als klauterobject diende. De zwarte oren en de witte snuit van onze Panda hadden deze panda's niet, dat zagen we direct. Eigenlijk speet ons dit een beetje, want we waren het nu eenmaal zo gewend. De beertjes in de kuil hadden een bruin- crème tint en, daar keken wij ook van op, allemaal o-pootjes. Bovendien lagen zij er maar lui by, als zonnende, dikke meneren aan het strand. Een der beestjes had zich neergevlijd tussen twee takken van de dode stronk en telkens wanneer bezoekers hem wilden kieken wendde het doelbewust zijn kop af. Nee, onze Panda wist zich al tijd beter te gedragen. Nu kan het zijn dat wij door het lezen van de Meester-verhalen een ietwat on juiste kijk op het doen en laten der pan da's hebben gekregen. In dat geval zullen wij een grondig wantrouwen jegens strip tekenaars blijven koesteren. Starend naar de nietsdoende was-beertjes in hun Artis- domein schoot ons het beeld van de fraaie figuur Joris Goedbloed te binnen, die lis tige vos, altoos in de weer met schelmen streken en Latijnse blunders. Tot onze spijt was ook het vossenhuis bezet door ijverige werklieden en een op passer vertelde dat zij (de vossen) in een vreemd hok vertoefden, waar geen bezoe kers mochten komen. Joris laat verstek gaan mijmer den wij zeker gepikeerd dat we eerst naar de panda's zijn gegaan. Ach ja, het heeft eigenlijk nooit goed geboterd tussen Joris Goedbloed en Panda. H. S. (Reuter) De Chinese eerste minister, Tsjoe En Lai, is per vliegtuig uit Rangoon via Djakarta naar Bandung vertrokken, zeven uur later gevolgd door de eerste ministers van India, Egypte en Birma, respectievelijk Nehroe, Nasser en Oe Noe. Tijdens een tussenlanding te Singapore heeft hij zich op het vliegveld enige minu ten onderhouden met Malcolm Macdonald, de Britse Hoge Commissaris voor Zuid- Oost-Azië. Er waren uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen. De politie zette het vliegveld af. Uit het vliegtuig stapten drie Chinese rechercheurs die buiten post vat ten. Toen Tsjoe En Lai en andere leden van de delegatie waren uitgestapt volgden de rechercheurs hen op de voet. Tijdens oponthoud van de delegatie in het stations gebouw bewaakten Chinese rechercheurs de wachtkamer.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5