Verrassing Soekarno kondigt nieuw tijdvak aan voor Afrika en Azië De helft van het Franse kiezerscorps verscheen niet Weerbericht Kolonialisme, blokvorming en atoomwapens veroordeeld Treinstaking dreigt op 1 Mei in Groot-Brittannië H Haarlems Dagblad Conferentie van Bandoeng geopend Oostenrijk zal spoedig Grote Vier inviteren Londense krantenstaking duurt voort Premier Imre Nagy van Hongarije afgezet Dulles ontdekt gevaar voor Formosa Het woord is aan Lusteloze verkiezingen MAANDAG 18 APRIL 1955 EDITIE VOOR VELSEN.IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 84 Duitsland komt volgens Nuschke beslist niet ter sprake Agenda Partij zegt het vertrouwen op Algemene verkiezingen in Indonesië op 29 September Westelijke politiek in het Midden-Oosten veroordeeld Onthulling over concentratie van de Chinese luchtmacht Twee broers van de koning van Jemen onthoofd Weer rapport 69e JAARGANG No 237 Kennemerlaan 186, IJmuiden,. Tel. Adm. 5437, na 5 inn v .x /'achten bezorging 6450. Telef. Redactie V ij, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meeivlic-ts'. aat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Ad\ ertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro-/ rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER HEERST VREUGDE in Oostenrijk. De bevolking heeft de uit Moskou terug kerende delegatie, onder aanvoering van kanselier Raab, met geestdrift en bloemen en vlaggen ontvangen. De vrijheid kondigt zich eindelijk aan, nadat Oostenrijk zeven jaar gebukt is gegaan onder de gedwongen Anschlusz bij Hitler's Duitsland en daarna tien jaar lang bezetting heeft ervaren.... bezetting ten dele door de Russen. „Er zullen geen geallieerde commandanten meer zijn die het parlement, de wetgeven de macht, de wet kunnen voorschrijven. De rechterlijke macht zal volgens Oosten rijks recht uitspraak kunnen doen zonder tussenkomst van buiten en de politie zal zelf de orde kunnen handhaven, zonder machteloos te zijn tegenover buitenlandse uniformen. Dan is het ook uit met de macht van communistische inspecteurs van politie en van communistische burge meesters in de Russische sector, die daar als tyrannen te werk zijn gegaan. Het zal niet meer mogelijk zijn dat communis tische propagandisten met steun van de Russen over de grens komen, maar Oosten rijk zal zijn grenzen weer zelf kunnen controleren." Dat schrijft onze Weense correspondent. Hij voegt eraan toe: „De Sovjet-Unie heeft ontegenzeggelijk de verdienste dat zij het initiatief heeft genomen en vooral, dat zij grote economische concessies heeft gedaan. Dat weet men in Oostenrijk, maar men weet ook dat zij het staatsverdrag al drie maal heeft getorpedeerd en daarom zal de vreugde pas volkomen zijn, als de laatste vreemde soldaat het land heeft verlaten". Men hoopt dat dit op zijn laatst op 31 December van dit jaar bereikt zal zijn. Er moet nog wel veel aan voorafgaan. Er is, in officiëel-diplomatieke zin, nu pas een voorlopige overeenkomst: een memo randum, te Moskou ondertekend door Rus sen en Oostenrijkers. Nodig is de ratifi catie van het verdrag door alle Grote Vier de bezettende mogendheden Sovjet- Rusland, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk die naar verwacht wordt eerst te Weenen met de Oosten rijkers bijeen zouden komen. De laatsten hebben zich bij het te Moskou getekende memorandum verplicht tot neutraliteit. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat zij hun traditionele vriendschapsbetrekkingen met het Westen niet ten volle zullen kunnen hervatten dat zullen zij zeker doen maar het wil wel zeggen dat zij met geen enkel land militaire verdragen zullen kufl- nen sluiten, dus in geen Westers bondge nootschap treden. Hun positie, als zij een maal volledig zelfbestuur hebben herwon nen, zal dus vergelijkbaar zijn met die van Zwitserland, dat vrijwillig deze neutrali- teits-positie inneemt. En tegenover die genen die sceptisch zullen opmerken, dat de Russen daar op ieder ogenblik weer in breuk op zouden kunnen maken, kan met een aangevoerd worden: neen, dat scep ticisme is onjuist, want de Westelijken zijn er even dicht bij en zullen staan op de handhaving van het eenmaal geratificeer de verdrag. De economische clausules, in het memo randum van Moskou opgenomen, ver plichten de Oostenrijkers nog tot betaling van een hoog bedrag voor het Duitse eigendom, maar die betaling is vergemak kelijkt door.de mogelijkheid te openen dat zij in natura geschiedt. De Russen hebben hun profijt-trekken van de Oostenrijkse olieproductie van zestig tot zes jaar ver minderd en ook voor de scheepvaartmaat schappijen op de Donau zijn de betalingen aanzienlijk verminderd. Het resultaat komt overeen met datgene, waartoe kanselier Raab en de zijnen bereid waren. Men is overal verrast. Ook het Westen is verrast. Het Londense ministerie van Buitenlandse Zaken, de gebruikelijke re serves makend ten opzichte van kennis neming van de volledige tekst der over eenkomst van Moskou, heeft gezegd dat het de wens is van het Westen, zo spoedig mogelijk een verdrag te sluiten dat Oos tenrijk herstel van volledige vrijheid en onafhankelijkheid zal brengen. De Franse premier Faure ziet in het accoord het be wijs, dat onderhandelingen met Rusland uitvoerbaar zijn. In Parijs is verder alleen iets gezegd omtrent vaagheid van de be palingen ter voorkoming van een nieuwe aansluiting bij Duitsland. In Bonn heeft kanselier Adenauer opgemerkt dat het ac coord niets veranderd heeft ten aanzien van de politiek van de Westduitse Bonds republiek en dat de problemen van Duits land en Oostenrijk geheel verschillend zijn. Hij heeft gewaarschuwd tegen neutralisatie van Duitsland. Washington is voorzichtig-optimistisch. De Verenigde Staten zijn geen voorstan ders van Oostenrijkse neutraliteit en dus uitte men zich „behoedzaam" over de Oos tenrijkse toezegging, geen militaire bond genootschappen te zullen sluiten en geen militaire basis van andere mogendheden op Oostenrijks gebied te zullen toelaten. Die behoedzaamheid wil nog niet zeggen dat de Amerikanen niet tot de ratificatie zouden willen medewerken. Terecht merkt de Manchester Guardian op, dat het mili taire accoord enerzijds niet veel verschil voor Rusland zal maken, omdat het (onder nieuw verenigd commando) toch troepen en bases in Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland heeft, en anderzijds ook niet veel verschil voor het Westen, be halve dan in de vorm van een luchtige Noordelijke flank voor de Italiaanse de fensie. Men kan moeilijk aannemen dat de strategen van het Westen hun beleid hier door ondergraven zullen achten. De Russische onwil om op enig con creet punt tot overeenstemming te komen is ettelijke malen, het scherpst wel van Amerikaanse zijde, in het licht gesteld. Het feit doet zich nu voor en dat is ver rassend niet alleen voor Oostenrijk, maar voor de wereld dat de Russen zich zeer duidelijk bereid hebben getoond om op een concreet punt wèl tot overeenstem ming te komen. Wat betekent het? De meest hoopvolle commentaar is: kans op een nieuwe ontwikkeling in de verhou ding tussen Oost en West. Maar anderzijds wordt achterdochtig de vraag gesteld: Wat zit er achter? „Zit er misschien een sub tiele truc in?" vraagt ook de Manchester Guardian, die de truc evenwel niet ver der omschrijven kan en weifelend besluit met: „Moskou heeft een prettige verras sing bereid; hetgeen volgt zal met waak- BANDOENG (Reuter/A.F.P.) Duizenden juichende Indonesiërs, samengepakt in de straten en op de daken in Bandoeng, begroetten president Soekarno en de voornaamste afgevaardigden bij hun aankomst aan cfe „Merdeka-hall". Velen hadden sedert de dageraad gewacht en het applaus barstte los, toen Soekarno, geëscorteerd door gemotoriseerde politie, aankwam om de Aziatisch-Afrikaanse conferentie te openen, de eerste van deze aard, die ooit gehouden is. Soekarno werd binnen begeleid door de premiers van de vijf Colombo-landen. Zij namen plaats op een podium, waar de vlaggen van de 29 deelnemende landen waren opgesteld. De openingsrede van Soekarno, die in het Engels werd uitgesproken, ontlokte een ooverdovend applaus. Soekarno kondigde de komst van een nieuw tijdperk voor de volken van Afrika en Azië aan. Na het kolonialisme in al zijn vormen veroordeeld te hebben, leverde Soekarno critiek op de politiek van blok vorming, veroordeelde hij de atoomwapens en deed hij op de 700 afgevaardigden een klemmend beroep tot vrede, vrijheid en „eenheid in de verscheidenheid". Soekarno zei, dat de landen, die gelegen zijn aan „de slagader van het imperia lisme" geen slachtoffers meer zijn van het kolonialisme, ofschoon dit niet overal uit geroeid is. „Onweerstaanbare machten hebben de twee continenten meegevoerd. Het politiek en geestelijk gezicht der ganse wereld is gewijzigd en de evolutie is nog niet geëindigd". Soekarno legde er de nadruk op, dat de „politieke kennis van de mens voorbij gestreefd is door de technische en weten schappelijke kennis. De bezorgdheid richt zich niet in de allereerste plaats op het welzijn van de mens. Er zijn talloze lei ders, die eerder denken aan het houden van toezicht op de wereld". „Atoomwapens zijn conventionele wa pens geworden en de militaire opvattingen zijn het resultaat van dit nieuwe uitgangs punt. De volken van Azië en Afrika heb ben een beperkte macht en hun econo mische mogelijkheden zijn verspreid en onvoldoende. Wij beoefenen niet de diplo matie van de vuistslag." Anderhalf mil liard mensen van deze volken willen ech ter „de morele krachten der landen mobili seren ten gunste van de vrede". Soekarno zei dat de Colombo-landen een niet te verwaarlozen rol hadden gespeeld bij het oplossen van het conflict inzake Indo-China, zonder daartoe de toevlucht tot de wapens te nemen. „De volken van Azië hebben hun stem verheven en de wereld heeft geluisterd." in deze geest van vreedzaam optreden zal de Aziatisch-Afri kaanse wereld overwinnen. De laatste resten van het kolonialisme moeten nog verwijderd worden. Sommige landen lijden nog onder de zweep. Het kolonialisme is nog niet geheel dood en ofschoon het in zijn oude vorm verdwenen is, manifesteert het zich soms in de vorm van economisch en intellectueel toezicht, uitgeoefend door een vreemde minderheid. Soekarno onderstreepte, dat de 29 ver tegenwoordigende mogendheden zeer uit eenlopen op het gebied van taal, gods dienst, ras en wat de politiek betreft, van communisme tot conservatisme. „Wij zijn geen exclusieve club. Wij zijn geen blok, dat zich tegenover een ander blok pro beert te stellen." Wij zijn verdraagzaam en religieuzer dan de rest der wereld, be zorgder ook om te waken over de vrede. Deze conferentie moet slagen onder het dubbele teken „van levensvrijheid voor allen" en „eenheid in de verscheidenheid". „Ik hoop, dat zij het bewijs zal leveren, dat een nieuw Azië en een nieuw Afrika zijn geboren", aldus besloot Soekarno. De Indonesische minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo, die met algemene stemmen tot voorzitter van de conferentie is gekozen, zei in zijn rede, dat de voor naamste reden tot het bijeenroepen van WENEN (Reuter) Oostenrijk zal zo spoedig mogelijk de vier bezettende mogendheden uitnodigen voor een confe rentie te Wenen ten einde een Oostenrijks staatsverdrag te sluiten, zo heeft kanselier Raab Zondag onder gejuich op een bijeen komst van zijn Volkspartij te St. Poelten (Neder-Oostenrijk) meegedeeld. De Oost-Duitse vice-premier Otto Nusch ke heeft Zondag met nadruk verklaard, dat op de conferentie van de „Grote Vier" met Oostenrijk alleen over de kwestie van het staatsverdrag zal worden gesproken. West- Duitsland, zo schreef Nuschke in het orgaan van zijn Christen-Democratische partij, zal géén onderwerp van bespreking zijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft na een onder houd met president Eisenhower verklaard, dat de Sovjet-Unie, naar het schijnt „haar bezettingstroepen uit Oostenrijk eindelijk wil terugtrekken." Een conferentie van de „Grote Vier" is naar zijn mening wen selijker geworden. Tentoonstelling In Moskou is een tentoonstelling ge opend, gewijd aan „de maand van de Oos tenrijks-Russische vriendschap." Het ten toongestelde omvat artikelen over het ver blijf van de Oostenrijkse delegatie in Mos kou, over de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de twee landen en over Oosten rijks geschiedenis, economie, litteratuur en kunst. de conferentie de „beangstigende span ning" in de wereld was. De 700 afgevaar digden van 29 landen applaudisseerden luid, toen hij verklaarde, dat de volken van Azië en Afrika niet beheerst wensen te worden door enige ideologie, „van welke zijde dit ook mocht komen". De eerste minister zei „Ik hoop dat zich spoedig een gelegenheid zal voordoen tot het bijeen roepen van de vertegenwoordigers van on afhankelijkheidsbewegingen in alle gebie den, die nog strijden tegen koloniale over heersing. De onafhankelijke landen van Azië en Afrika, moeten hun uiterste best doen hen te steunen met iedere vrede lievende poging die hun vrijheid kan be werkstelligen". Een cordon bewapende politie bewaakt de residentie van premier Tsjou En Lai van communistisch China. Hij verblijft in een luxueus iandhuis van een rijke Chi nese arts aan de rand van Bandoeng. De conferentie zal drie commissies heb ben: een politieke, een economische en een culturele. Zij zal alleen 's middags bijeen komen, teneinde de staatslieden gelegen heid te geven 's ochtends onderling parti culiere besprekingen te voeren. Ter wille van de tijd zullen de voornaamste afge vaardigden bij de opening geen politieke redevoeringen houden. De afgevaardigden mogen een openingsrede van een kwar tier uitspreken. De agenda zal de volgende onderwerpen bevatten: economische sa menwerking, culturele samenwerking, rechten van de mens en zelfbeschikking, wereldvrede en het vraagstuk der afhan kelijke volken. Radio-Moskou heeft bekend ge maakt, dat president maarschalk Vo- rosjilof, aan de delegaties te Bandoeng een groet heeft gericht, waarin de „wensen zijn vervat voor de vervul ling der nobele taak, waartoe de con ferentie geroepen is". (Van onze correspondent in Londen) De kans bestaat dat de verkiezingscam pagne in Groot-Brittannië niet alleen zon der landelijke dagbladen moet worden ge voerd, maar ook zonder treinen. Er is een nieuwe aanslag in voorbereiding op het functioneren van het openbare leven. De vakbond van machinisten en stokers heeft een proteststaking aangekondigd, te begin nen 1 Mei. Het scheidsgerecht voor spoor wegpersoneel heeft een looneis van vier gulden per week afgewezen. De bond ver tegenwoordigt behalve machinisten en sto kers ook bestuurders van electrische trei nen en remisepersoneel. Van de 85.000 machinisten en treinbestuurders zijn er 60.000 bij de bond aangesloten. Indien de nationale Unie van spoorwegpersoneel, waartoe de overigen behoren, zich niet bij zame belangstelling moeten worden waar genomen". Jawel. Maar mogen wij ook eens even verheugd zijn? R. P. BOEDAPEST (United Press) Imre Nagy, premier van Hongarije sedert 1953, is van zijn functie ontheven en uit de com munistische partij gestoten. Ook de vroe gere minister van Defensie Mihaly Farkas, een van de vijf partij-secretarissen, is uit gestoten. Volgens een bekendmaking van het cen trale comtié van de partij „vertegenwoor digde Imre Nagy denkbeelden die schade lijk waren voor de belangen van de volks democratie. Door deze activiteiten werd de partij, de volksdemocratie, en het maat schappelijk bestel grote schade toege bracht". Nagy is verwijderd uit het politie ke comité van de partij, uit het centrale comité en uit elke vertrouwensfunctie in de partij. Mutaties in Polen (Reuter) Volgens radio-Warschau is de minister van staatscontröle, Jozwiak- Witold, ontslagen. Zambrowski is in zijn plaats benoemd. Jozwiak-Witold kreeg de functie van negende plaatsvervangende premier. Poolse kringen te Wenen brengen Joz- wiak-Witolds ontslag in verband met de vrijlating van Gomulka in Januari. Laatst genoemde was secretaris-generaal van de Poolse communistische partij. In 1950 werd hii ontslagen. In 1951 werd hij in hechtenis genomen en veroordeeld wegens Titoïsme. In Januari van dit jaar werd gemeld, dat Gomulka vrijgelaten Is en een lage rege ringsfunctie heeft gekregen. Als opvolger van Nagy is tot premier benoemd Andras Hegedues, oud-minister van Landbouw en eerste plaatsvervangend premier. Nagy lijdt sedert het begin van het jaar aan slagader-thrombose. DJAKARTA (P.I.A.) De datum voor de verkiezing van de leden van de Indone sische volksvertegenwoordiging is vastge steld op Donderdag 29 September en voor de verkiezingen van leden van de grondwet gevende vergadering op Donderdag 15 De cember, aldus heeft de voorzitter van de centrale verkiezingscommissie, Hadiku- somo, te Djakarta medegedeeld. Hadikusomo zeide voorts, dat van de 77.987.879 staatsburgers-ingezetenen, meer dan 42 millioen als kiezers zijn gere gistreerd, ruim zestig percent. Er zijn voor de verkiezing van de volksvertegenwoor diging door honderd partijen en organisa ties, en individuelen candidaten gesteld. Voor de constituante bedraagt dit aantal 82. Over 86 nieuwe aanvragen is nog geen beslissing genomen. de staking zal aansluiten, kan een gering aantal treinen blijven rijden. De Britse Transportcommissie, die aan het hoofd staat van het genationaliseerde spoorwegbedrijf, heeft een aanbod tot loonsverhoging gedaan, dat veel lager ligt dan het bedrag dat het personeel verlangt. Onlangs heeft de Unie van spoorweg- personel het voor zijn leden geldende ge lijke aanbod van de Transportcommissie - nadat omstreeks Kerstmis eveneens met staking was gedreigd - aanvaard, omdat dit tegemoet kwam aan het verlangen dat sinds Juli 1953 kenbaar was gemaakt toi een loonsverhoging van vijftien percent. De machinisten en stokers maken nu echter aanspraak op handhaving van het traditionele verschil in loonschaal tussen de geschoolden en ongeschoolden, dat een vorig scheidsgerecht uitdrukkelijk heeft erkend. Het stakingsbesluit is, zo wordt beweerd, genomen voordat de verkiezings datum bekend was. Gedurende het weekeinde is er geen verandering gekomen in de dagbladsta king. De voorzitter van het Britse ver bond van vakverenigingen (T U C) zal vandaag een bespreking houden met de besturen van de twee stakende bonden en de drukkersbonden, die niet staken, maar wier leden door de uitsluiting ernstiger worden getroffen dan de stakers. Er zijn bijna 20.000 drukkers buiten hun schuld op straat gekomen. Het aantal stakers be draagt slechts 700. Men verwacht dat de drukkersorganisaties zullen trachten de bond van machinepersoneel en de electri- ciens unie te bewegen tot een vergelijk met de dagbladeigenaren te komen. De staking heeft de dagbladbedrijven tot nu toe reeds twintig millioen gulden gekost. De stakers besloten Zaterdag op een mas sa-vergadering tot voortzetting van de staking. Chantage Alle grote stakingen, waaronder Groot-Brittannië sinds de oorlog zo wel onder Labour als onder het con servatieve bewind heeft geleden, ken merken zich door een uitgesproken element van chantage. Zij zijn bijna steeds uitgegaan van bedrijven, die van onmisbaar belang zijn voor de gemeenschap. In het jongtse verle den zijn de havens, het busvervoer en de voedselvoorziening herhaaldelijk getroffen. De arbeiders - hoe gerecht vaardigd sommige van him ver langens ook zijn - trachten, al of niet onder duistere invloeden, steeds weer inwilliging van hun eisen af te dwin gen door het publiek en daarmede het land het mes op de keel te zetten. Moskou overweegt beroep op UNO MOSKOU (United Press) De Sovjet- Unie overweegt de kwestie van een Ame rikaanse en Britse „druk" in het Nabije en Midden-Oosten voor de UNO te brengen, gezien het Turks-Pakistaanse pact van 1954 en het pact 1955 waarbij Turkije en Irak elkaar bijstand beloven. Op een persconferentie op het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken werd gezegd dat de kwestie voor de UNO zal worden gebracht indien de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië niet ophouden druk uit te oefenen. De Russische houding wordt volgens de verklaring ingegeven door het verlangen „de belangen van de vrede" in het Nabije en Midden-Oosten te verdedigen. De Sovjet-Unie is voor onafhankelijkheid en niet-inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden in het Nabije en Midden- Oosten. AUGUSTA (Reuter) President Eisen hower heeft Zondag in zijn vacantiever- blijft te Augusta in Georgia met zijn minister van Buitenlandse Zaken van ge dachten gewisseld over „de ernstige toe stand, die een uitgebreide opbouw van offensieve luchtstrijdkrachten op het Chi nese vasteland tegenover Formosa schept." Minister Dulles gebruikte deze bewoordin gen in een officiële verklaring na afloop van het onderhoud, waarvoor hij per vlieg tuig uit Washington was overgekomen. Dulles zei in antwoord op een vraag, dat men pas sinds enige dagen, dank zij een doeltreffender en snellere berichtgeving, had bemerkt, dat de opbouw van de Chi nese luchtmacht tegenover Formosa „aan zienlijk intensiever en aanzienlijk breder van opzet was dan men tot voor kort had gedacht." De nieuwe gegevens duidden op een „groter aanvalsvermogen" van de zijde der communisten dan men had vermoed. Verenigd hoofdkwartier Van gewoonlijk betrouwbare nationalis tische zijde op Formosa wordt medegedeeld dat hoge militaire leiders van de Verenigde Staten en nationalistisch China deze week te Taipeh de laatste hand leggen aan een plan tot instelling van een „verenigd hoofdkwartier." Tevens zal worden beslist DIT NUMMER BESTAAT UIT Tl EN PAGINA'S Ebner-Eschenbach: Niemand weet genoeg, maar me nigeen te veel. over de hulp die Washington zal verlenen als de communisten de kusteilanden Que- moy en Matsoe aanvallen. Er zal ook ge sproken worden over maatregelen met het oog op de gemelde versterking van de communistische luchtmacht aan de kust tegenover Formosa. ADEN (Reuter/UP). Twee broers van de Iman (koning) van Jemen, de prinsen Ab- doellah en Abbas, zijn Woensdag in Hadjdja onthoofd. Hun lijken bleven een dag lang voor een ieder te zien, voordat zij in boeien gesla gen werden begraven. Abdoellah en Abbas leidden kort geleden een staatsgreep tegen koning Ahmed. Van de twee broers was Abdoellah, de oud-minister van buitenlandse zaken, de rijkste. Hij was weduwnaar en had geen kinderen. Zijn ver mogen. geschat op negen millioen dollar in Amerikaanse banken en in aandelen van de Libanese spoorwegen plus 1,5 millioen pond sterling in contanten, heeft hij vermaakt aan zijn moeder en zuster in Sanad en aan zijn broer Ismail in Cairo. Te Amsterdam is Zaterdag op een van de hellingen van de werf Oost der Neder landse Dok- en Scheepsbouwmij het tankschip „Kermia" te water gelaten. Het is in aanbouw voor de N.V. Petroleum Maatschappij „La Corona" in Den Haag. De foto gééft een „doorkijkje" op de tewaterlating. Van onze correspondent in Parijs) Onder een bedroevend geringe belang stelling is gisteren in heel Frankrijk, met uitzondering van Parijs en het departement van Seine, de eerste ronde van de kanton nale verkiezingen gehouden. Van de circa 10.000.000 stemgerechtigden is ongeveer de helft niet op het appèl verschenen. Van de kleine 1600 zetels, die te vergeven waren, kon er nu al ongeveer een kwart worden bezet. In 574 gevallen zal volgende week worden overgestemd, waarbij dan niet de absolute meerderheid van de helft plus een, maar de betrekkelijke meerderheid vol doende zal zijn. Over het algemeen hebben de candidaten en de partijen hun posities gehandhaafd, zo kon om even over middernacht de minister van Binnenlandse Zaken, Bourges- Maunoury, constateren. Het is inderdaad opmerkelijk dat slechts bij een kleine minderheid van 21 gevallen een vroegere titularis door een minder be kende concurrent verslagen werd. Daaruit blijkt duidelijk dat men, zoals gebruikelijk, bij deze verkiezingen wel weer hoofdzake lijk op notabelen en niet de programma's heeft gestemd. Een tweede feit, dat de minister met vol doening onderstrepen kon, was dat de be weging der belasting-stakers van Pierre Poujade nergens zichtbare invloed op de stemming heeft uitgeoefend. Geringe belangstelling is gisteren niet alieen numeriek, maar ook duidelijk in het politieke klimaat tot uitdrukking gekomen. Men heeft zich blijkbaar nergens opge wonden over de vraag of een socialist, een conservatief of een communist een der zetels zou bezetten, want voor de belang stellende kiezers draaide de zaak kennelijk wel meer orri locale belangen dan om vra gen van zuiver politieke aard. Kwesties of een autobuslijn al of niet moet worden om gelegd langs dit of dat dorp, en of de wa tervoorziening tot een bepaald district zal worden doorgetrokken, hebben ontegen zeggelijk zwaarder gewogen dan problemen als groot of klein Europa, de Duitse her bewapening of de moeilijkheden met Tunesië of Indochina. In 574 kantons moet dus volgende week worden gestemd en dan zal, zoals gezegd, een betrekkelijke meerderheid voldoende zijn. Daarvoor worden dan eerst de ver schillende lijsten verbonden en aan die operaties kan een zeker politiek belang worden gehecht. Pierre Poujade, de leider van de Franse middenstanders, die zelf maar een enkele candidaat had gesteld, heeft nog getracht in het kiesdistrict van de minister-presi dent, Faure, in de Jura, wat leven in de brouwerij te brengen. Dat is hem in zo verre wel gelukt, dat hij door volgelingen van Faure Zaterdagmiddag met zijn ge trouwen buiten het departement werd ge dreven, nadat hem eerst het spreken on mogelijk was gemaakt. Het is vrijwel het enige incident ge weest, waarvan over het gehele land mel ding valt te maken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •óf Sf 12 C c a •.9 2a zs Helsinki onbewolkt N ïi -2 0 Stockholm onbewolkt NNO 8 -3 0 Oslo zwaar bew. NNO 2 -2 0 Kopenhagen onbewolkt N 8 0 0 Aberdeen onbewolkt windstil -2 0 Dublin onbewolkt ONO 1 4 - Londen zwaar bew. NNO 3 4 0 Amsterdam geheel bew. N 5 3 0 Brussel zwaar bew. NNW 1 3 0 Parijs zwaar bew. NNW 1 4 0 Bordeaux onbewolkt NO 2 3 0 Grenoble onbewolkt windstil 0 0 Nice onbewolkt NW 5 9 0 Berlijn zwaar bew. N 3 0 0 Frankfurt licht bew. NNO 3 2 0 München geheel bew. WZW 2 1 0 Ziiricb zwaar bew. ZZW 2 -2 0 Genève onbewolkt windstil -1 0 Locarno half bew. ozo 1 -1 0 Wenen onbewolkt N 6 1 1 Innsbruck geheel bew. windstil 0 0 Rome licht bew. NO 4 7 0 Neerslag laatste OCCOOCCO-o-rrV or»xx>>000«*x*«l 14 uur. onooorooor xm WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met overdag op vele plaatsen zonnige perioden. Dezelfde of iets lagere temperaturen als vandaag. Matige, af en toe krach tige, wind tussen Noord en Noord-Oost. 19 April Zon op 5.39 uur, onder 19.45 uur. Maan op 3.57 uur, onder 16.08 uur. Maanstanden 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 19 April Hoog water: 1.16 en 13.37 uur. Laag water: 8.53 en 21.36 uur. b

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1