PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Bevredigend einde besprekingen over gasschade aan gladiolengewassen Eeuwfeest van de Rijksdienst voor het Stoomwezen Wereldnieuws Vergadering bloembollencultuur Binnenkort beton- storten op Zuidpier Nieuw arbeidsveld door het op komst zijnde Drukhouderbesluit Zoolt ió het zo r~ MOKUM MAANDAG 18 APRIL 1955 Kerkelijk Nieuws De radio geeft Dinsdag Hengelaars mogen blijven - voetgangers niet NATU bestaat 15 jaar Verheugende ontwikkeling in al haar activiteiten Ophokplicht postduiven in Noordholland Tanker van 18000 ton te water gelaten Surinaams kabinet geïnstalleerd K.N.V.V.L. onderscheidde helicopter-bemanning Studentenorkest schenkt f 125.000 aan Larens sanatorium Plannen voor tournée door Amerika Arti-médaille voor J. J. Royaards Prins Bernhard en de prinsessen in Klosters Doof dat zunrbranden op Uw maag met 'n paar Bennies. In zijn openingsrede op de algemene vergadering van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, die vandaag in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem is gehouden, heeft de voorzitter dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, aandacht besteed aan de i^sschade aan de gladiolengewassen te Beverwijk en om geving. Het hoofdbestuur mocht er in slagen om dank zij de hooggewaardeerde me dewerking van de industrie en met name van het Hoogovenbedrijf, de besprekingen over de gasschade tot een bevredigend einde te brengen, waarbij ook de hand gereikt werd aan niet bij de vereniging aangesloten bedrijfsger.oten en zelfs aan enkelen, bij hoge uitzondering, die slechts in een aanverwante bedrijfstak werkzaam, de hulp verzochten. Zeer veel steun ontving het hoofdbestuur van de plaatselijke afdeling en met name van de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de heer C. Broeze. Sprekende over andere activiteiten her innerde jhr. Van Nispen aan de nieuwe wet op de omzetbelasting; deze veroor zaakte onverhoeds vele moeilijkheden voor de gang van zaken in het bloembollenbe- drijf en de belastingcommissie der vereni ging, voortreffelijk gesteund door haar deskundige leden en haar belastingdes kundige, mocht, in samenwerking met de andere betrokken organisaties en vooral ook met het bedrijfschap voor sierteelt producten, er in slagen een zodanige rege ling voor het vraagstuk te verkrijgen, dat daarvan met voldoening door alle betrok kenen kan worden kennis genomen. Na langdurige moeilijkheden en ver wikkelingen is thans eveneens bereikt, dat de vakgenoten, slachtoffers van de waters noodramp 1353, via het bedrijfschap sier teeltproducten een aanvullende uitkering zal het door hen ontvangen schadebedrag zal worden toegekend. Spreker zeide, dat met leedwezen moet worden geconstateerd, dat bijna op het laatste ogenblik het werk van maanden ongedaan dreigde te worden ge maakt door de houding van enkele slacht offers, die de pogingen veleer afbreuk heb ben gedaan door, ofwel te veel te verlan gen of door onjuiste opmerkingen ontstem ming te veroorzaken. „Wij kunnen en willen ons slechts inzet ten voor die zaken", aldus de voorzitter, „waarvan wy zelf overtuigd zijn, dat zy aan rechtvaardigheid, bescheidenheid pa ren en onze leden zullen de eersten moeten zijn om dit streven te ondersteunen". Spreker vervolgde, dat het te betreuren ls, dat de goede samenwerking tussen de diverse organisaties in het landbouwschap, die voor alle vakgenoten van zo groot be lang zou zijn geweest, thans ernstig be dreigd wordt. De zo hoog gestelde idealen van de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. waar de samenwerking en de solidari teit tussen alle bedrijfsgenoten zou kunnen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gieterveen J. J. v. Embden, vic. te Terneuzen. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel G. Boer te Gouda. Geref. Kerken Beroepen te Schoonhoven A. C. Mooij te Gorinchem. Aangenomen naar Oppenhuizen D. Kro- nemeijer, cand. te Kollum. Gerei. Kerken art 31 K.O. Beroepen te Smithville (Ontario-Cana da) J. Verkade te Voorburg. Chr. Geref. Gemeenten Beroepen te Drachten H. Groen, cand. te Bussum. Ds. J. D. SPEELMAN 75 JAAR Vrijdag 22 April wordt ds. J. D. Speel man te Nieuwkoop, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken in Neder land, 75 jaar. Hij werd in 1908 door de classis Haarlem beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland en op 23 Februari 1908 door wijlen ds. C. B. Schoenmakers, toen predikant te Alphen aan de Rijn, te Velsen in' het' ambt bevestigd. Daarna diende hij nog de kerken van Stoobos, Sellingen en Nieuwveen, waar hem op 23 Februari 1948 na 40 volbrachte dienst jaren emeritaat werd verleend. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.20 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Vood de vrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pianovoordracht. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Interna tionale Lichte muziekweek. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Missie- arbeid in de overzeese rijksdelen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. W. G. N. v. d. Sleen Veertigduizend kilo meter met auto en kampeerwagen door Zuid- Afrika. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Internationale Lichte muziekweek. 20.40 Reportage. 20.55 De gewone man. 21.00 Jeanne en de rechters, hoorspel met muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Con certgebouworkest. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huis vrouw. 11.30 Sopraan, en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenadeorkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Piano recital. 15.30 Voor de vrouw. 18.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 .Amateurprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerde muziek. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Accor deon en viool. 22.55 Ik geloof, datcause rie. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioen schappen tafeltennis. 23.25 New York calling. 23.3024.00 Filmprogramma. TELEVISIE 'K.R.O.) 20 15 Actualiteiten en weerbericht en jour naal. 20.35--22.30 Het lege graf. T.V.-spel, BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omrceo-orkest. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal trio. 17.35 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Caauserie. 20 00 Platen. 21.15 Amusements muziek 21.45 Platei 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers, (Op 224 en 75 m.). worden verwezenlijkt, dreigen te worden gestoord' door de „mammon" van het ..geld", dat reeds zovele idealen en zoveel vertrouwen in deze wereld heeft vernie tigd. Het jaarverslag van de algemeen secre taris de heer H. J. Voors, en dat van de secretaris-penningmeester de heer H. A. G. de la Mar werden goedgekeurd. De re kening sloot met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 226.261; er is een saldo van f 19.297. Tenslotte kwamen enkele wijzigingen in de statuten aan de orde. die betrekking hadden op de bevoegdheid van het Scheidsgerecht. Over ongeveer twee weken de juiste datum is nog niet bekend zal Rijks waterstaat te IJmuiden weer beginnen met het storten van beton op de IJmuidense Zuidpier. Op de dagen dat beton wordt ge stort en de vrachtauto's met een snelheid van ongeveer 50 km over de rijweg op de pier moeten rijden zal deze voor voetgan gers worden afgesloten. Deze maatregel geldt echter niet voor de hengelaars. Op verzoek van de Haarlemse Henge- iaarsbond heeft Rijkswaterstaat er namelijk in toegestemd dat de hengelaars gebruik blijven maken van het bordes het ver hoogde deel aan de Zuidzijde van de pier en van de betonblokken. Op deze rand en de blokken mag worden gevist. De hen gelaars mogen niet op de rijweg komen. Wanneer blijkt dat de hengelaars zich niet aan deze voorschriften houden, dan zal de Zuidpier ook voor hen door Rijks waterstaat voor gesloten worden verklaard. De Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU) heeft een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Op verschillende wijzen heeft zij haar activiteiten kunnen verhogen, zo dat kan worden vastgesteld dat zij thans in de rij der culturele organisaties een be langrijke plaats inneemt. Verheugend is het te kunnen vaststellen dat meer en meer wordt ingezien dat het amateurtoneel een waardevolle bijdrage vormt tot de volks ontwikkeling en de volkscultuur en dat men daarbij uitgaat van de erkenning dat de NATU de belangrijkste exponent van dit amateurtoneel is. Dit zei mr. H. J. Zeevalking, algemeen secretaris van de NATU tijdens een Vrij dag gehouden informatieve bespreking met de pers ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de organisatie. De NATU werd opgericht in de zomer van 1940. In die oprichting hadden de he ren Jongsma en De Blieck een groot aan deel. Ze was een gevolg van het feit, dat de bezettende macht de Bond van Arbei derstoneelvereniging en de Algemene Ne derlandse Dilettanten Toneelbond verbood, die elkaar toen hervonden in de NATU. Maar ook aan haar optreden maakte de bezetter spoedig een einde, zodat pas na de bevrijding weer aan het werk kon wor den gegaan. Van dat moment af werd alles erop ge zet, het amateurtoneel op een hoger pxan te brengen met als doel de bevolking door het amateurtoneel dichter bij het beroeps toneel te brengen. Alles wordt gedaan om het spelpeil op te voeren, gelet wordt op de stukkenkeus en het scholingswerk werd serieus ter hand genomen. Dat scholingswerk heeft een grote vlucht genomen door de inwerkingtreding van drie vormingscentra voor het amateurto neel te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en de aanstelling van de eerste vier provinciale toneeladviseurs, nadat de heer Arend Hauer reeds eerder tot landelijk adviseur was benoemd. Provinciale advi seurs kwamen er in Noordholland (Teunke Hauer), Zuid-Holland (Froukje de Waard), Drente (Willemien SiIIevis) en Gelderland (Herman Sternheim). Een en ander werd mogelijk door een bijzondere rijkssubsidie, provinciale en gemeentelijke subsides en door bijdragen van de provinciale Anjer fondsen in Noord- en Zuid-Holland. Ter viering van het derde lustrum zal op (Hemelvaartsdag) 19 Mei in de Stads schouwburg te Utrecht een landdag ge houden worden. Te Noordwijk roerden Zaterdag de bronzen médailles van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor de Luchtvaart uitgereikt aan de bemanning van de helicopter der „Karei Doorman", wegens betoonde moed bij de redding van schipbreukelingen van het Noorse s.s. „Gatt", dat op 13 Januari in de Nieuwe Waterweg strandde. Foto: bemanning en voorzitter der vereniging in bewondering voor de médailles. 99 ADVERTENTIE ADVERTENTIE WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. Tussen de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noordholland en de georganiseerde postduivenhouders heeft wederom overleg plaats gevonden over het ophokken van de postduiven. Dit overleg heeft ertoe geleid, dat in Noordholland in de periode van 24 April25 Mei de post duiven dagelijks tot des namiddags 17.30 uur zullen worden opgehokt. Duiven, welke zich tijdens bovengenoem de periode voor het aangegeven uur op het veld bevinden, lopen gevaar ten offer te vallen aan de maatregelen, welke ter be strijding van de wilde duiven zullen worden genomen. Het is van belang dat zowel de postdui venhouders als de landbouwers zich aan bovengenoemde afspraak houden, hetgeen voor de landbouwers betekent dat na 17.30 uur geen bestrijding van postduiven mag plaats vinden. Zaterdagmiddag is te Amsterdam het in aanbouw zijnde 18.000 ton metende turbine tankschip „Kermia" bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te wa ter gelaten. Het schip wordt gebouwd voor de n.v. Petroleummaatsehappij „La Coro na" te 's Gravenhage. De ladingtanks van de 170 meter lange „Kermia" zullen 17.600 ton vloeibare lading kunnen bergen. De voortschuwing van het schip geschiedt door een turbine-installatie. De gouverneur van Suriname heeft Za terdag de leden van het nieuwe kabinet geïnstalleerd. Dr. Johan Ferrier is premier en minis ter van Binnenlandse Zaken. Minister van Justitie is Asjroef Karamat Ali, minister van Volksgezondheid dr. Anton Favery, minister van Landbouw Max Lobato, mi nister van Openbare Werken Johan Kui- perbak, minister van Sociale Zaken Paul Kolader. Twee andere kabinetsleden vertoeven in Nederland, dr. L. Rends, minister van On derwijs en W. Smit,minister van Finan ciën. In de portefeuille van Economische Zaken is nog niet voorzien. In de jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart is aan drie leden van de Marine- Luchtvaartdienst, luitenant ter zee vlie ger-waarnemer tweede klasse P. M. van der Wel, sergeant-majoar-vlieger B. Gott- schalk en korporaal-vliegtuigmaker A. Krauwel, die op 13 Januari onder zeer moeilijke omstandigheden erin slaagden 16 leden van het bij Hoek van Holland op de pier gelopen Noorse schip „Gatt" in veilig heid te brengen, de medaille in brons van, de KNVVL uitgereikt. Op 1 April bestond de Rijksdienst voor het Stoomwezen honderd jaar. Zaterdag waren uit alle delen van het land ambte naren van deze dienst naar Den Haag ge komen, waar in het voormalig paleis aan de Kneuterdijk dit eeuwfeest werd gevierd. Daarbij waren ook aanwezig minister Suurhoff, staatssecretaris Van Rhijn en secretaris-generaal Klatte, alsmede het 81-jarige oudhoofd van de dienst ir. A. C. van de Stadt. Minister Suurhoff zei in een toespraak dat de Dienst voor het Stoomwezen, bui ten de kring van de industrie, weinig be kendheid geniet. Hij zag hierin een bewijs, dat de dienst zijn taak goed vervult. Im mers, als dit niet het geval was en de keu ringen van alsmede het toezicht op de me talen, die een geweldige druk moeten kunnen weerstaan, niet zo nauwgezet ge schiedden, zou men veel meer horen van ongelukken tengevolge van ontploffingen en dan zou critiek op de dienst niet uit blijven. Hoewel ogenschijnlijk het stoomverbruik afneemt nemen- de bemoeienissen van de dienst toe. Niet alleen door het toenemen van het stoomverbruik door uitbreiding van de electrische centrales, maar ook door het in voorbereiding zijde „drukhou derbesluit". Minister Suurhoff zei hiervan: Gezien de taak van de dienst om toezicht uit te oefenen op alle houders die om het eens populair uit te drukken door „druk van binnen" uit elkaar kunnen springen, zal hier voor de dienst eenruim arbeidsveld komen te liggen. Aan het slot van zijn rede deelde de minister mede, dat de Koningin een drietal leder* van het personeel had onderscheiden. Ir. W. Asscherman, hoofdingenieur dis trictshoofd voor het stoomwezen te Arn hem, werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, de heer Y. Moerdijk, technisch hoofdambtenaar voor het stoom wezen bij het district Dordrecht werd be noemd tot ridder in die orde. Aan de heer H. C. Matzer, administratief ambtenaar bij het district Arnhem, werd de zilveren médaille, verbonden aan die orde, toege kend. Ir. J. J. P. Cattel, hoofdingenieur-direc- Zaterdag heeft het Nederlands Studen tenorkest aan het bestuur van het Neder lands Studentensanatorium in Laren het resultaat aangeboden van de gehouden tournée. Het werd ontvangen door de voor zitter van het bestuur, prof. dr. G. C. He ringa, die bewondering uitte voor hetgeen er onder de Nederlandse studenten leeft aan geestkracht, begaafdheid en toewij ding. Hij onthulde voorts dat het orkest van plan is een tournée te maken door Amerika. De heer J. Kooimans, vorzitter van het Nederlands Studentenorkest, bood prof. Heringa tenslotte de opbrengst van de tournée, f125.000, aan. teur van de Dienst voor het Stoomwezen, beantwoordde de toespraak van de mi nister. Mede namens de gedecoreerden dankte hij voor de onderscheidingen, waar in hij tevens waardering zag voor het werk van de gehele dienst. Des middags heeft ir. J. J. P. Cattel een receptie gehouden. Vele gelukwensen, die dikwijls vergezeld gingen van waarderende woorden, werden aangeboden door verte genwoordigers van zeer vele bedijven en instanties, waarmede de jubilerende rijks dienst relaties onderhoudt. De gezamenlijke machinefabrieken bo den een ontwerp van een gedenkraam voor het hoofdbureau aan, vervaardigd door de heer W. L. Wagemans in Den Haag. Ook werd een oorkonde aangeboden. Hier in brengen de fabrikanten aan de dienst hun waardering voor de wijze, waarop hij zijn taak in de afgelopen periode heeft vervuld. Nadat het personeel een bezoek aan „De Keukenhof" had gebracht, verenigde het zich in de Dierentuin in Den Haag aan een feestmaaltijd. Bij de opening van de voorjaarstentoon stelling der Maatschappij „Arti et Amici- tiae" te Amsterdam is bekend gemaakt, dat door de daartoe aangewezen commis sie de Arti-médaille voor het jaar 1955 is toegekend aan de heer J. J. Royaards voor het door hem ingezonden schilderij „Portret mevrouw J. Royaards-Sandberg". Prins Bernhard en.de prinsessen Beatrix en Irene zijn Zaterdag in Klosters gearri veerd in een gesloten auto en slaagden er iu niet te worden opgemerkt door de onge- \eer 50 journalisten, fotografen en came- ralieden voor filmjournaals, die voor hun aankomst gedurende 24 uur bij het station de wacht hadden betrokken. Het gezelschap ging naar het hotel „Chesa Grlschuna", «aar koningin Juliana en prinses Margriet hen opwachtten. 58. „Laten we weggaan", drong Panda aan. „Waarom blijft u hier nog langer ronddraaien? De schat is hier toch niet meer te vinden!" „Dat weet ik wel", ant woordde Enrico, „maar ik vind het zo heer lijk om weer eens op de planken te staan. Het wekt zoete herinneringen bij mij op aan de jaren, dat ik lauweren oogstte in de schouwburgen". Hij zuchtte en staarde weemoedig naar het publiek, dat hem ver baasd aangaapte. Op dat ogenblik kwam de directeur van de schouwburg opgewon den het toneel op rennen. Hij liet het gor dijn zakken en wendde zich driftig tot Enrico. „Wat betekent dat?!", schreeuwde hij, „jullie sturen de voorstelling in de war! Hoepel op! Verdwijn! Jullie horen hier niet!" „Wat?!", riep Enrico beledigd, „WIJ, de meesterzangers, horen niet op een toneel, zeg je?! Dat is een uitdaging! Voor uit, mannen!" Het publiek, dat ongeduldig voor het gesloten gordijn zat te wachten, hoorde enkele gesmoorde kreten achter het doek weerklinken. Even later trad Enrico in het voetlicht en maakte een diepe bui ging. „Dames en heren!", riep hij, „wij vragen uw aandacht voor een gloednieuwe opera!Doek op voor: DE PIRATEN VAN DE SWARTE HAAI!!" ADVERTENTIE 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Ren- nies zijn gesmolten op Uw tong. behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. 3 Herdenking. Verscheidene honderden ver tegenwoordigers van Joodse gemeenten uit alle delen van West-Duitsland heb ben Zondag te Bergen-Belsen deelgeno men aan een dienst ter nagedachtenis van de 30.000 Joden, die in dit con centratiekamp om het leven zijn geko men. Duizenden personen woonden een herdenkingsdienst bij op het terrein van het voormalige concentratiekamp Auschwitz in Öpper-Silezië, dat tien jaar geleden door de Russen werd be vrijd. In dit kamp verloren meer dan vier millioen mensen het leven, aldus radio Warschau. Termen. De West-Duitse justitie acht geen termen aanwezig voor een vervolging van oud-veldmaarschalk Ferdinand Sehörner die in Januari door de Russen is vrij gelaten en toen werd beschul digd door oudstrijders en andere groe pen van moord op zijn soldaten. Amerikaan. Dr. Werner von Braun, de man van de Duitse V-wapens uit de tweede wereldoorlog, is met 102 andere Duitse technici die samen met hem werken in het legerlaboratorium voor geleide projectielen te Huntsville in Alabama, Amerikaans staatsburger ge worden. Von Braun wijdt het grootste deel van zijn vrije tijd aan zijn hobby: ruimtevaart. Uitgesloten. Het tweede vier jaarlijkse congres van de meteorologische we reldorganisatie (WMO) heeft de ge loofsbrieven van nationalistisch China erkend en een resolutie aangenomen, volgens welke toelating van continen taal China op het congres niet in over weging genomen zal worden. Een en ander werd met grote meerderheid be sloten. Winter. Het auto- en spoorwegverkeer in. grote delen van Oostenrijk was Zondag verlamd door een onverwachte terug keer van koud winterweer met zware sneeuwval. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op verschillende plaatsen een sneeuwdek van 20 tot 70 centime ter dikte gevallen. Op vele bergwegen is gevaar voor lawines. Automobilis ten werd aanbevolen sneeuwkettingen om de wielen aan te brengen. De pro vincies Tirol, Opper- en Neder-Oosten- rijk ondervinden de meeste last. De treinen van Wenen naar Ipnsbruck lo pen met vertraging, soms van twee-en- een-half uur. Heilig. Ter gelegenheid van de heilig? Mohammedaanse maand Ramadan heeft de Franse resident-generaal in Tunesië, generaal Charles Boyer de Latour, besloten 77 Tunesische gevangenen, on der wie 67 politieke gevangenen, in vrijheid te stellen. Dwangarbeid. Twee Finse staatsburgers zijn door een rechtbank te Helsinki wegens spionnage voor een niet ge noemd land respectievelijk tot vier en twee-en-een-half jaar dwangarbeid veroordeeld. Diamant. Na jaren van onderzoekingen is een jonge technicus uit Wales er in ge slaagd gramofoonnaalden met diaman ten punten te vervaardigen. Op het ogenblik vervaardigt hij er 2000 per week met behulp van dertig man per soneel en precisie-instrumenten. Een derde van de productie wordt geëx porteerd naar Canada en de Verenigde Staten. Zes en vijftig Rooms-Katholieken, die in 1900 tijdens de Boxer-opstand in Chi na werden gedood, zijn Zondag in de Sint Pieter te Vaticaanstad zalig ver klaard. De plechtigheid werd geleid door een Nederlandse kanunnik van de Sint Pieter, Bisschop J. Smit. Zij had den geweigerd hun geloof af te zweren tijdens de campagne van de boxers, die de „vreemde duivels" uit China wilden verdrijven. De martelaren waren met duizend andere personen in de kerk van Tsjoe Kia Ho gevlucht, waar velen door de opstandelingen werden neer geschoten en anderen omkwamen door dat de kerk in brand werd gestoken. Paus Pius XII verscheen voor de eerste maal sinds zijn ernstige ziekte in De cember in zijn Vaticaanse basiliek. Vingerafdrukken. De groep Russische leer ling-redacteuren die een studiereis naar de Verenigde Staten zou maken heeft hiervan afgezien omdat Washing ton er op stond dat er vingerafdrukken van hen zouden worden genomen. Voorts had het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken mede gedeeld dat de adspirant-toeristen Amerika „op eigen risico" zouden be zoeken, aldus een woordvoerder van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Za ken. ELKE LIEDJESZANGER die een béétje bij het Amsterdamse publiek in 't gevlei wil komen, moet de indruk wekken dat hij een aardig woordje bargoens spreekt. Waaróm dit nodig is, ontgaat de rest van Nederland ten enen male. maar dat doet natuurlijk niet ter zake; het is de liedjes zanger uitsluitend om een goedkoop suc cesje te doen. en wanneer dit kan worden Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Leiden, Haarlem en Groningen, maar ook Tiel dat ten opzichte van Wadenooyen en Stads kanaal dat tegenover Jipsingboertange een grote plaats, dus Groot-Mokum, kan wor den genoemd. Amsterdam - en dat weten de bargoens keuvelende liedjeszangers niet - wordt ook wel Mokum Olf genoemd naar de eerste bereikt door met lange uithalen te galmen letter van het Hebreeuwse alfabet (aleph). over jatten en jajum en Mo kum, is er voor hem geen enkele reden dit na te laten. Amsterdam schijnt overigens wel bijzonder gesteld te zijn op de naam Mokem of Mokum, dat van Jiddische oorsprong is, en werd afgeleid van Moqaum, dat „plaats" betekent. Het woord geeft dus niet eens aan, dat er een „slad" mee wordt bedoeld, want het kan zelfs voor „dorp" worden gebruikt, zoals prof. Gerlach Royen in het Westelijk deel van Overijsel en in Zuid-Limburg heeft vastgesteld. Amsterdam heeft dus geen enkel recht op de naam Mokum, hetgeen bij enkelen reeds schijnt te zijn doorge drongen, vandaar dat onze hoofdstad hier en daar reeds als Groot-Mokum wordt be titeld, dat alleen nog maar „grote plaats" betekent, méér niet. Voor deze naam ko men allerhande grote plaatsen in aanmer king, en de surrogaat-bargoens zingende liedjeszangers zal het daarom wel verdrie ten te horen dat de onderwereld in ver schillende streken van ons land de naam Groot-Mokum al aan andere plaatsen heeft gegeven, bijvoorbeeld aan Tilburg. Maastricht, Almelo, Enschedé, enz. Omdat „groot" een betrekkelijk begrip is, komen immers alle „grote" plaatsen voor de naam Groot-Mokum in aanmerking, niet alleen dus in de betekenis van „de plaats die met een a begint". Berlijn werd op dezelfde wijze Mokum Beisj (beth). Den Haag Mokum Hei, als hoedanig natuurlijk ook Haar lem kan worden aangeduid, omdat de namen van beide steden met een h begin nen. De bargoense naam voor Rotterdam is Mokum Reisj, maar werd vervormd tot Mokum Rijst en zelfs tot Brijst, zodat we dank zij deze verbasteringen, bij de groot ste havenstad van het land eindelijk van een eigennaam kunnen gaan spreken. Bij Amsterdam (Mokum Olf) is van een eigen naam natuurlijk nog geen sprake, want deze combinatie kan ook voor Assen of Ammerzoden worden gebruikt. Aangezien Amsterdam doet of zij de enige stad in het land is, zodat minister Beel zich ge noodzaakt zag haar de titel „hoofdstad" te ontnemen, leek het ons niet ondienstig ook de term Mokum, die zij zich eigen machtig had toegeëigend weer onder het gewone volk te brengen. Voornamelijk omdat die liedjeszangers daar zo vervelend mee doen. Over het werkelijke bargoens, of argot moeten we echter nog wel wat zeggen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2