VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEE1 Het Velserbad kreeg Zondagse beurt Visserij -varia De Kennemers speelde verdiend lssenJcommissie terug gelijk tegen t Gooi: nul-nul van Scandinavische reis VYB weerstond Zaandijk „Het witte schaap" bij Concordia Felison" opende nieuwe expositie Castricum W:atervliet' '-voor jaar s- kermis werd een drukbeklante zaak Rooswijk-honkballers zetten seizoen goed in lerrasvoge1s Kennemers DEM J eisen Samenwerking met Noorwegen inniger? Wijk aan Zee Beverwijk Kinheim VVB IEV A mateurtoneel Werk van mevr. J. Bauer-Stumpff aan de Heidestraat CSV Vitesse Waterloo Met de nieuwe „onderwaterstofzuiger" die „proef zoog" Rika Hopper speelde in Anastasia Opbrengst collecte father Beentjes Castricums raad bijeen voor hogere wethouders-wedden Kennemers-speler brak kuitbeen TYBB vriendschappelijk verslagen Begrafenis Petrus Vermeij MAANDAG 18 APRIL 1955 't Gooi heeft ondervonden, dat met De Kennemers niet te spotten valt: Wederom konden de Hilversummers het niet verder brengen dan een gelijkspel. Een kranige prestatie van de roodzwarten, van welke De Spartaan, dat zelf niet speelde, met ge noegen zal hebben kennis genomen. De Amsterdammers staan nu in puntenaantal gelijk met 't Gooi. Ook Beverwijk behaalde een gelijkspel tegen Helder, hetgeen een beter resultaat is dan de viernul nederlaag, welke de roodwitten destijds op eigen terrein tegen deze club leden. OWO drukte door een drienul zege AFC nog wat vaster op de onderste plaats. In 3A memoreren we allereerst het kra nige gelijke spel van VVB tegen Zaandijk. Dat zal deze club na de grote zege, des tijds op VVB in de eerste ontmoeting be haald, niet gedacht hebben. Kinheim kreeg van ZVV een zware ne derlaag te slikken. Het werd vijféén. Gelukkig echter voor de Velsenaren moes- i binnenspeiers van Kinheim het tempo niet konden volgen op het harde veld en na een kwartier schoot de ZVV-rechtsbuiten hard in (4—1). Er kwam nog een doelpunt toen v. Hes- selingen de bal bij een afstandschot van richting veranderd^ en deze, voor Keirs- gieter kon ingrijpen in het Kinheim-doel verdween (51). De Térrasvogels kwamen tegen WFC niet met hun sterkste elftal in het veld, hetgeen vooral in de verdediging tot uiting kwam, want hoe goed Disselköter en Van der Ley zich ook weerden, toch vielen er opvallende openingen in de blauwwitte defensie te bespeuren. Dat WFC het tot slechts één doelpunt bracht, strekt zijn aanvallers niet tot eer. Trouwens het gehele Zaanse elftal bleef ver beneden de vorm, die het in Wormer- veer tegen de Vogels demonstreerde. Ook de Terrasvogels-voorhoede toonde zich weinig schotvaardig. De nieuwe links buiten Gnodde was langzaam en Röbken en Van Vuuren hadden het tegen de stevig ten ook de Terrasvogels beide punten aan spelende Zaanse spil niet gemakkelijk WFC afstaan, zodat zij nog steeds de on derste plaats met de Santpoorters delen. Kranig Kranig werk leverde naast WB ook Vitesse door in de uitwedstrijd tegen het sterke WSV de punten te delen (twee twee). Met 16 punten uit evenveel wed strijden slaan de Castricummers geen slecht figuur. In 3B ondervond DEM, dat het met hek kensluiters kwaad kersen eten is: De Be- verwijkers kropen door het oog van de itaald (tweedrie). Schoten tegen QSC en CSV tegen Alcmaria Victrix wonnen echter ook, zodat de onderlinge verhouding ge handhaafd bleef. Met nog 5 wedstrijden voor de boeg en 5 punten voorsprong op Schoten (dat echter één wedstrijd minder gespeeld heeft) staan de kansen der DEM-ers er wel erg goed voor. Normaal ADO verloor zowaar van RKAFC (twee één) en dit betekende, dat KW nu al leen de onderste plaats de zijne mag noe men. Dat Wijk aan Zee in Oostzaan tegen OSV met tweeéén het loodje moest leg gen, verwondert ons niets en ook de kleine nederlaag van Velsen tegen Alkm. Boys (tweeéén) mag normaal genoemd wor den. In de vierde klas E deed Waterloo, wat van de IJmuidenaren verwacht mocht worden: Zij stuurden HEDW met een twee nul nederlaag huiswaarts. EHS ver speelde wederom een puntje en wel tegen DJK (éénéén), maar gelukkig voor de Haarlemmers deed De Germaan het nog slechter: Het verloor met tweenul van Nautilus, welke club zeker nog een rol van betekenis kan vervullen. Bloemendaals zesdrie overwinning op OFC mag zeker als verdienstelijk worden aangemerkt. Dat DCO van WMS verloor, wie zal zich daar over verwonderen? De standen luiden: 3A Zaandijk 16-27 ZVV 16-15 WFC 16-22 GVO 14-14 WSV 14-20 Zilverm. 16-14 VVB 16-19 HSV 18-11 Purmersteyn 15-18 Terrasvogels 16- 7 Vitesse 16-16 Kinheim 16- 7 3B DEM 17-25 ADO 16-15 Schoten 16-20 Alcm. Victrix 18-15 CSV 16-19 OSV 15-14 Alkm. Boys 16-17 QSC 16-14 Wijk a. Zee 17-17 RKAFC 17-14 Velsen 17-16 KW 17-12 4E EHS 17-24 NAS 16-15 De Germaan 15-22 Waterloo 16-15 Nautilus 14-18 Gold Star 16-14 DJK 15-17 HEDW 15-12 Bl'daal 16-17 OFC 13-11 WMS 16-17 DCO 15- 2 De Kennemers heeft voor de tweede maal 't Gooi één punt ontnomen. Met een beetje meer geluk en schotvaardigheid waren beide punten in Beverwijk ge bleven. Voor rust was de thuisclub veel ster ker en kwamen de gasten zelden in de aanval. In de eerste minuten schoot Han Janssen hard op het doel, maar keeper Mosterd stompte de bal nog net uit de boven hoek. Een drietal corners werden voor rust zonder resultaat genomen. In de tweede helft nam eerst 't Gooi het spel in handen, maar de zwakke voor hoede, inclusief Schaap, zag ook geen kans het Kennemers-doel te vinden. Schaap was nog onfortuinlijk toen hij een vrije trap recht op de doelman afvuurde. Veel werk kreeg de WFC-doelman dan ook niet. Speciaal in de tv/eede helft, toen WFC de toon aangaf, kon hij vrijwel wer keloos toezien. Het doelpunt dat WFC de twee punten bezorgde, werd in de eerste helft na een half uur spelen gescoord. Het zag er bij de rust niet naar uit, dat DEM bij KW zou zegevieren. In de eerste helft had KW het beste van het spel ge had en kon met twee doelpunten een ruime voorsprong nemen. Het wilde bij de Wijkenaren niet vlotten en enkele goede kansen werden hopeloos om zeep gebracht. In de tweede helft ging het evenwel be ter. De voorhoede vooral kreeg de smaak te pakken en na ongeveer tien minuten scoorde middenvoor De Boer het eerste tegenpunt. Hiermede bleek het hek van de dam. DEM kwam er steeds beter in en voor men weer tien minuten verder was. had De Boer de gelijkmaker gescoord (2-2). Een spannende strijd om de overwinning volg de. DEM was nu heer en meester, maar toch bleven de aanvallen van de thuisclub de grootste aandacht vragen. DEM greep de overwinning toen De Boer ongeveer tien minuten voor het einde op nieuw scoorde. Wat KW daarna ook pro beerde, DEM liet de drie-twee voorsprong niet meer glippen waardoor de kampioens kans weer werd vergroot. Velsen heeft het in de kaasstad niet ge troffen, want de Boys waren fel op de overwinning gebrand en gaven Velsen der mate partij, dat de overwinning van de joys niet onverdiend genoemd mag wor- en. Er werd in de Velser voorhoede te veel getreuzeld en vooral Van der Heyden wilde het te mooi doen. Hoewel de Velsenaren door Donker de leiding konden .nemen* brak de rust met gelijke stand (één-één) aan, toen een der Alkmaarse voorwaartsen de Velser defen sie te slim af was. In de tweede helft was Velsen niet ge lukkig. Tromp moest zich laten vervangen door Smit hetgeen een lichte verzwakking betekende, maar toch had Velsen dikwijls het beste van het spel. Maar ook nu hield men het spel te kort en Van der Heyden faalde enkele malen op het critieke ogen blik. Kort voor het einde viel de beslissing ten gunste van de thuisclub, toen bij een der aanvallen de Velser doelman het na kijken kreeg. Velsen verloor dus met 2-1. Een commissie van vijf visserijdeskun digen is teruggekeerd van een veertien daagse studiereis door de Scandinavische landen, zulks in opdracht van de ministe ries van O., K. en W. en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De commissie bestond uit de heren W. Polderman, de inspecteur voor het Nijver heidsonderwijs, De Veen Jr. van de afde ling Visserijen van het ministerie, H. S. Drost van de Visserij-inspectie, districts hoofd van het eerste district, P. Verwayen, de directeur van de IJmuidense Visserij- school en de heer J. Varkevisser uit Kat wijk aan Zee. Zij bezochten niet alleen Oslo, maar ook Bergen en konden daar onder meer be langrijke ervaringen opdoen over het vis- serijonderwijs, dat enige dagen van nabij gevoligd werd. Bovendien bracht de commissie een be zoek aan de ijsfabricage en aan een vis- meelfabriek en een laboratorium. In Kopenhagen werd een onderhoud ge arrangeerd met de Noorse landbouw-atta- ché over een mogelijke samenwerking tus sen Noorwegen en Nederland op visserij- gebied. Daar de commissie nog rapport moet uit brengen aan de beide denartementen en de heer Verwayen bovendien rapport uit brengt aan Velsens college van Burge meester en Wethouders over zijn ervarin gen aaneaande het Scandinavische visserij- onderwijs, achtte zij zich niet gerechtigd nadere mededelingen te doen. In de nieuwe opstelling voldeed het Beverwijk-elftal heel goed. Vooral de achterhoede vormde nu weer een hecht verdedigingsblok. De thuisclub had voor de rust de wind in de rug en er werd van beide kanten aardig gespeeld, zonder re sultaat evenwel. De tweede helft was 15 minuten oud toen Van der Meulen bij een Helder-aan- val over doelman Raap heenkopte (10). Lang duurde deze voorsprong niet, want Joop Ketting schoot al gauw de gelijk maker langs Boekei (11). In de laatste 20 minuten was Beverwijk sterk in de aanval waarbij Springer hard langs de doelman op het doel schoot. Maar één der backs trapte de bal nog weg. Het zit Kinhelm in deze competitie niet mee, want het bezoek aan ZVV moest ge beuren met drie invallers, aan wie later wegens het uitvallen van H. Prinssen nog één werd toegevoegd. Bovendien was Kin heim erg ongelukkig met de kansen, die, was er geluk bij geweest, tot doelpunten hadden geleid. Nu werd met 50 verlo ren. Na 20 minuten ontstond bij een ge vaarlijke ZW-aanval hands. De vrije trap kwam goed voor de Kinheim-doelmond. Keirsgieter verkeek zich op de bal en de rechtsbinnen tikte de bal over de uitge lopen doelman onder de lat (10). Een combinatie tussen v. d. Wateren en v. d. Wal bracht de bal bij v. Domselaar, die ineens inschoot (11). Even later werd de ZVV-linksbinnen niet aangevallen toen hij de bal kreeg uit de uittrap (21) en nog wat later liet Keirsgieter de bal uit een effectvol schot door de handen glippen (31). Na de hervatting bleek, dat de invaller- Wijk aan Zee bleek tégen het wel wat harde spel van OSV niet opgewassen te zijn en kwam daardoor niet in zijn normale vorm. Wel zette de voorhoede diverse goede aanvallen op, maar zij bleek niet bij machte de sterk en tamelijk fors spelende Zaanse defensie tot capituleren te dwin gen. Aan de andere kant ging het beter, want bij een Zaanse aanval kreeg doelman De Blok het nakijken (één-nul). Na de pauze konden de bezoekers enige goede aanvallen opzetten maar de gebroe ders Van der Mey zagen geen kans wijzi ging in de score te brengen. De Zaanse veste bleek onneembaar en wat Wijk aan Zee ook probeerde, alle pogingen liepen op niets uit. OSV was in de aanval heel wat gevaar lijker, zodat doelman De Blok al zijn talen ten moest tonen om doelpunten te voor komen. Dit lukte hem maar ten dele, want ook nu zag de Zaanse voorhoede kans hem een maal te passeren en met een twee-nul score brak tenslotte het einde aan van deze vrij slechte wedstrijd. De grote wedstrijd voor Zaandijk, die de bezoekers van WB op „Watervliet" speel den, had kennelijk te lijden van nervositeit bij de Zaandijkers, die blijkbaar niet had den gerekend op zeer felle tegenstand en nog minder op een achterstand. Nadat Zaandijk tegen de straffe 'wind in de eer ste aanvallen had ondernomen en de WB- midvoor uit een pass van de rechtsbuiten een open kans had gemist in de periode, dat de partijen tegen elkaar opwogen was het in de achtste minuut Luntz, die uit een schermutseling uit een vrije trap voor het Zaandijk-doel Kat met een kopbal pas seerde (10). Na de heryatting kreeg de WB-verde- diging het zwaar te verduren en behalve vele zeer goede ingrepen van Nieuwen- huys kwam Zaandijk met schieten ook niet verder dan naast of over het doel. Na tien minuten kwam VVB er opnieuw be ter in, zodat de thuisclub evenzeer kan sen kreeg, maar wegens zwaar verdedi gen niet kon gebruiken. Het laatste kwar tier werd er zeer fel gespeeld, waarbij de scheidsrechter een fluitconcert ten beste moest geven. Nadat Zaandijk een vrije trap had gemist door naast te schieten was het midvoor Groot, die vier minuten voor het einde uit een hoekschop langs Nieuwenhuys kopte. In de thuiswedstrijd tegen DSS heeft IEV voor een belangrijk gedeelte de beste papieren gehad, die echter vlak voor het einde aan de bezoekers moesten worden afgestaan. Voortdurend viel TEV aan, doch het speL in de voorh 'c- 'zet te kort en de bal werd met de lIs vr'.:zl te hoog ge- „Het witte schaap van de familie", de geestige Engelse comedie door L. du Garde Peach en Ian Hay, mag zich rog steeds in een onverflauwde belangstelling verheu gen. Ook Zaterdag was het in deze omge ving de toneelvereniging „Concordia" die in het gelijknamige gebouw haar leden met dit stuk een avond van amusement bereidde. Het steeds geprolongeerde suc ces is vooral te verklaren uit het feit, dat de beide auteurs de normale maatschappe lijke begrippen en verhoudingen met veel gevoei voor humor zo radicaal op de kop hebben gezet. Zij voeren de uiterst „resDectabele" inbrekers- en vervalsers- familie Winter ten tonele, die de lang- vingerige tradities van hun voorouders met een beminnelijke vanzelfsprekendheid blijft voortzetten. Geen wonder dat dit ge zin ongeveer in paniek raakt als de oudste zoon het in hun ogen immorele besluit neemt, voortaan als een eerlijk'man door het leven te gaan, omdat hij verliefd is op de dochter van een commissaris van Scotland Yard! Doch dit meiske is door de loopbaan van haar vader reeds sinds haar prille jeugd met allerlei vernuftige inbrekerswerktuigen vertrouwd geraakt, zodat zij zich tot grenzeloze verbazing van de familie als een niet minder talentvol „kraakster" ontpopt, waarna z'j met grote vreugde het gezin wordt binnengehaald. - Voor een vereniging als „Concordia", die reeds on talloze goede opvoeringen mag terugzien, was dit blijspel een dank bare taak, die deze geroutineerde spelers geen enkele kans tot struikelen bieden kon. Onder regie van Ad van Gessel werd het een hoogst amusante voorstelling, waarvan Jacques Davidson als de meestnr-inbre- ker James Winter het bijna dartele mid delpunt werd. Hij speelde deze rol met een weldadige zekerheid, laconiek en een ele gante zwier, waarin geen enkele mede speler hem kon benaderen. Zelfs Diny Da vidson niet, die de behendige Pat Winter wel vlot uit de mouw schudde, maar in dit pretentieloze rolletje toch geen .gelegen heid kreeg, zoals gewoonlijk te excelleren. Bep Visser-Bakker en Jan van Rumpt vonden als Alice en Peter Winter even eens de juiste blïjspeltoon. In Jannie Wegman als Engela Preston vond men een charmante aanwinst voor het vrolijke mis- dadigersgezin. Alleen zou zij haar ver- Hij heette in het bijzonder welkom de waring in het derde bedrijf tijdens de hiiHor^c vsr, A» rinpkpn wPlkP we-k dialoog met James Winter, iets meer uit- 99- De opening van de nieuwe schilderüen- i tentoonstelling, welke de Vereniging ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Velsen „Felison" in haar zaal aan de Heidestraat heeft georganiseerd, is Za- ferda°-mid'tag onder vrij grote belangstel ling ''oor de voorzitter, de heer L. J. Probst verricht. schilderes van de doeken welke deze week te bewonderen zijn, mevrouw J. Bauer- Stumpff en zeide dat het bijzonder interes sant en leerzaam was met haar kennis te maken en over haar schilderijen te spre ken. „Zelden heb ik met zo'n tintelende geest kennis mogen maken" vervolgde de heer Probst. Hoewel de „Amsterdamse Joffers" van dezelfde generatie zijn. vallen er veel verschillende karakters in de doe ken te ontdekken. Schoonheid, menselijk heid en ruime belangstelling drukken een duidelijk stempel op de schilderijen van mevrouw Bauer meende hij en hij zei blij te zijn in IJmuiden een dergelijke expositie te kunnen houden. De voorzitter kwam hierna op een kwes tie, die hem kennelijk zwaar op het hart ligt. „Met enige verbijstering heb ik ver nomen van het plan om een zaal in de voormalige school, welke uitstekend ge schikt zou zijn als expositie-ruimte, in te richten voor uitleen-bibliotheek". Hij hoopte dat de vroede vaderen zich over deze kwestie nog zouden beraden. Hij ver klaarde hierna de tentoonstelling voor ge opend. speeld, zodat de DSS-achterhoede steeds kon ingrijpen. Toen Metten na een half uur wegens een blessure moest worden vervangen door L. Harsveld, redde deze laatste met een kop bal een zeker DSS-doelpunt omdat Alke made was uitgelopen. Ondanks de felle aanvallen van IEV bleef het 00. Na de hervatting had de thuisclub het beste van het spel, maar ook nu bleef de aanval te kort. Vijf minuten voor het einde verzuimde de IEV-achterhoede tijdig de bal weg te werken en kon de DSS-rechtbuiten San- berg scoren (01). Het Castricumse CSV heeft Zondag in de thuiswedstrijd tegen Alcmaria Victrix een verdiende twee-nul zege behaald. Hoewel het spel van de gasten viel te loven, was de thuisclub aanvankelijk veel gevaarlijker. Midvoor A. Kossen kreeg evenwel weinig kans om te schieten daar hij door drie Alkmaarders werd bewaakt. Maar toen hij in de 22ste minuut even werd vrijgelaten en het leer te pakken kreeg gaf hij E. Riethorst een scorings kans, die deze speler voortreffelijk af werkte. Hoewel Alcmaria Victrix haar ant woord klaar had in de vorm van gevaar lijke tegenaanvallen, kon zij niet ver hinderen dat de CSV-midvoor A. Kossen tien minuten voor het einde de zege vei lig stelde. Even later maakte dezelfde speler nog een doelpunt doch dat werd wegens buitenspel afgekeurd. Vitesse '22 uit Castricum ging Zondag op bezoek bij WSV in de Wormer. Met een twee-twee gelijk spel keerden de Castri cummers terug. Zij konden terugzien op een spannende ontmoeting, waarvan Vi tesse in de eerste helft voortdurend de toon aangaf. De thuisclub maakte echter een minuut voor de rust het eerste doel punt en toen de tweede helft tien minuten oud was werd het zelfs twee-nul door de uitstekende linksbuiten van de gastheren. Vitesse bleef moedig volhouden en rechtsbinnen Zonneveld slaagde er zowaar in in de twintigste minuut de achterstand te verkleinen. Het spel van de bezoekers werd steeds beter. Een kwartier voor het einde maakte linksbinnen H. Borst gelijk. Voor de rust waren beide elftallen om beurten in de aanval. De IJmuider voor hoede kreeg door vlotter combineren be tere kansen, doch miste schotvaardigheid. De Waterloo-verdedigers met J. Schaap en J. Buding aan het hoofd, kregen het ook zwaar te verduren. Tesamen met doelman Kok hielden zij zich prima, en wisten doelpunten te voorkomen. Met 0-0 ging de rust in. Na de hervatting nam Waterloo het spel in handen, en nam na 15 min. de leiding toen Sikkelerus vanaf de 16 meterlijn hard inschoot. Vijf minuten voor het einde pas stelde Sikkelerus de overwin ning veilig. gespeeld kunnen hebben. Ab Wegman ver tolkte de dankbare rol van de dominéé met geheugenzwakte: Henk van Lint een autoritaire politie-ccmmissaris; Jaap Jon- gejans was de onversaagde heler en Gré Vellekoop het schalkse dienstmeisje. JAN VAN DAM Viertal vandaag Vier trawlers, de „Haarlem" (van 4 April); de „Tzonne" (van 5 April); de „Postboy" (van 5 April) en de SCH 153 (van 7 April) waren vanmorgen ter markt. De „Haarlem" voerde aan 1220 kisten vis, waarvan 380 schelvis en piepers, 90 wij ting, 280 koolvis, 270 makreel, 20 kleine makreel, 80 haring, 55 gul, 15 tarbot en heilbot, 150 kleine kisten haring en 145 stuks stijve kabeljauwen; de „Tzonne" was er met 1510 kisten, waarvan 730 haring, 620 makreel, 80 wijting, 40 koolvis, 20 blanke koolvis, 20 kleine kisten haring en 40 stuks stijve kabeljauwen; de „Postboy" met 945 kisten vis, waarvan 190 haring, 250 makreel, 190 kleine makreel, 130 wij ting. 60 schelvis, 25 radio, 80 koolvis, 20 stokkebit en 45 stuks stijve kabeljauwen en de SCH 153 „Onderneming 4" met 600 kisten vis, waarvan 240 makreel, 210 ha ring, 30 wijting, 40 gul, 85 koolvis, 3 tong. 180 stuks ijs- en 25 stuks stijve kabeljau wen. Eenentwintig loggers en vijfentwintig kotters voerden aan 40.000 kg. tongen, 35 tarbot, 750 kisten schol, 500 stuks stijve kabeljauwen, 200 stuks ijskabeljauwen, 70 kisten schar en wijting en 300 diversen. Totaalaanvoer De totale aanvoer van de trawler-, log ger- en kottervloot bestond uit 500 kisten schelvis, 125 gul en kabeljauw, 375 wijting, 1650 makreel, 1200 haring, 425 koolvis. 40.000 kg tongen, 35 tarbot, 750 schol, 320 diversen, 70 schar en wijting, 800 stuks stijve kabeljauwen en 350 kleine kisten haring. Voor de export Kabeljauw, grote schelvis, schol, witte koolvis en tongen waren vandaag voor de export bestemd. Regels kabeljauw haalden 85 tot 70, kisten kabeljauw 95 tot 70, grote schelvis 27. De grote schol haalde 30, middel 35, zetschol 50 tot 55 en schol 1/40 tot 45. De witte kool vis haalde 80 tot 72. De tongprijzen zakten vandaag iets: grote tong 2.15 tot 2.20, grootmiddel tong 2.10 tot 2.20, kleinmiddel tong 2.45 tot 2.60, tong I 2.75 tot 2.95 en tong 2 2.45 tot 2.65. Het binnenland in Waren schol en kabeljauw over het al gemeen duurder dan Zaterdag, ook de an dere soorten lagen hoger in prijs. Groot middel schelvis deed 30 tot 31, kiein- middel schelvis 30 tot 28. De goede makreel deed 16 tot 25 en kleipe ma kreel 12 tot 10. Haring ging weg voor 12 tot 10. Zwarte koolvis ging van de hand voor 50 tot 45, grote gul voor 37, middel 35 tot 37 en torgullen 28. Wij ting maakte 15 tot 20, schol 2 25 tot 35 en schol 3 15 tot 20. Over de bodem van de kuip van het „Velserbad" schoof gisteren een wonder lijk instrument: een wagentje, van de kant af bestuurd via een lange stang, toegerust met een kronkelende rubber-slang en voor zien van twee recht in het water opstaan de zakken, die fijne luchtbelletjes loslieten. In het groene water van het bad Dins dag wordt aan die kleur door een water- deskundige vermoedelijk wat gedaan, want directeur C. W. van Schreeven staat op helder water in zijn bad leek het ding wel wat op een reusachtig konijn met op gezette oren, maar het was de langver wachte onderwaterstofzuiger, die daar „proefzoog". Velsen had daarmee de tweede „Schlamm- lift", zoals de Duitse constructeurs het ding noemen, van Nederland in gebruik gekre gen en zelfs de eerste, die dienst doet in een overdekte qn derhalve stonden er ver scheidene nieuwsgierigen rond de directeur om te kijken, of dat wonderlijke apparaat werkte. Het werkte. Heel voortreffelijk zelfs, want de cement- Het toneelspel in drie bedrijven Anasta sia, door Marcelle Maurette, in de vertaling van Jan Teulings, is het afgelopen week end in de aula van de St. Willibrordus- stichting te Heiloo opgevoerd door de To neelgroep Theater voor de leden van de Castricumse kunstkring „Elckerlyc" en die van de Katholieke Kring Heiloo. Met dit stuk neemt de bekende toneelspeelster Ri ka Hopper afscheid van de toneelwereld. Zij speelt er de rol van Maria Fjodorovna, Keizerin-weduwe van Rusland, in op een wijze die haar buitengewone toneelcapa citeiten recht doet wedervaren en van haar spel hebben de vele aanwezigen dan ook hogelijk genoten. De voorzitter van „Elckerlyc", de heer Th. J. Balink, heeft de actrice na afloop in hartelijke bewoordingen gehuldigd en haar een grote sier-flacon eau de cologne overhandigd, waarvoor de actrice op de haar eigen wijze dankte. Katholiek Castricum heeft Zondag on der alle diensten met gulle hand geofferd voor father Beentjes, die Maandag 25 April naar de missie vertrekt. De opbrengst be droeg niet minder dan 1844. Nieuwe ULO aan de orde Enige tijd geleden gaf Castricums ge meenteraad zijn fiat aan het voorstel van B. en W. de jaarwedden van de beide wethouders vast te stellen op 1000 per jaar. In verhouding tot het aantal inwo ners 10.500 zijn deze jaarwedden niet hoog. In de openbare vergadering van Dinsdag 26 April zal de raad een voorstel van Gedeputeerde Staten behandelen, in houdende een herziening van de regeling tot vaststelling van deze jaarwedden. Een ander voorstel dat de leden heeft bereikt is het voorstel tot goedkeuring van de bouw van een 7-klassigè, inplaats van een 5-klassige school voor uitgebreid lager onderwijs. korrels, die na het dichtsmeren van het bassin nog op de bodem zijn achtergebleven kwamen mèt een trouwring, een elastiekje van een badmuts, een glazen stuiter en een cent in de gebolde zakken terecht en later mee naar boven, toen er eens even geoogst werd. Pomp aan de rand Het principe van deze onderwaterstof zuiger is niet zo heel ingewikkeld. Aan de rand van het bassin is een sterke pomp opgehangen, (het ding wordt met water gesmeerd, maar hoe dat precies gebeurt weet alleen de uitvinder) en die stuwt bassinwater met een druk van vijf atmos feer via de rubberslang naar de stofzuiger. Doordat het water langs twee kanalen in de zakken wordt gejaagd, ontstaat er vlak bij de zuigmond een vacuum en daar is geen vuiltje, zelfs geen groot vuil tegen bestand. Mocht het aan de bodem vast zitten, dan zorgt een messing-borstel er wel voor, dat het wordt losgekrabd en toch. naar de zakken wordt gezogen. Het touw tje, het handje zand en verscheidene andere onreinheden, die de kijkers kwistig te wa ter lieten, leverden dan ook geen enkel probleem voor het onderwaterkonijn op. Daar men in het Velserbad, vooral in deze eerste tijd, de haarfilters in de machi nekamer, waarmee het water bijna per manent wordt gezuiverd, twee keer per week moest loshalen (en dan kwamen er de meest wonderlijke zaken uit) levert deze onderwaterstofzuiger een enorm voordeel op: het ding heetf zich zelf in vrij korte tijd betaald. Behalve plukken wol van badpakken en ander klein vuil, ving het filter elke keer zoveel verloren badmutsen, oorbellen, ringen, muntjes en de meest uit eenlopende andere voorwerpen op, dat er elke week een doos vol „gevonden voor werpen" naar het politiebureau verhuisde. Dat zal wel zo blijven, maar de filters hoeven er niet telkens voor los. Inmiddels is het als verloren opgegeven stukje gebit nog niet terecht, maar als de „Schlammlift" even zijn best doet, komt dit ook nog wel. De „proefvaart" van het apparaat is ge slaagd het komt deze week in normaal gebruik al is het dan niet tijdens het zwemmen, want het is echt wat benauwd in één van die beide zakken. Tijdens de wedstrijd De Kennemers 't Gooi heeft De Kennemers-speler Henk Janssen zijn kuitbeen gebroken. De onfortuinlijke speler is naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht. Pryzen van Zaterdag. Heilbot 2,75 2,20; gr. tong 2,502,26; grm. tong 2,40—2,16; kim. tong 2,70—2,42; kL tong I 3,15—2,80; kl. tong II 2,602.34; tarbot I 2,60—2,25; zalm 5. per kg. Tarbot 132; tongschar 75; kim. schol 66—54; kL schol I 42—31; kl. schol II 23—8; schar 14—8; v. haring 10,50—10; makreel 2212; gr. schelvis 30—22; grm. schelvis 2720; kim. schelvis 3018; kl. schelvis I 30—14; kl. schelvis II 20—8; wijting 15—8: gr. gul 27—22; midd. gul 22—17; kl. gul 21—14; kl. wolf 38; poontjes 98; kl. koolvis zw. 1511,50; kL koolvis wit 2318, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15058; gr. koolvis zw. 45—37; gr. koolvis wit 6564; gr. leng 5643; gr. wolf 69, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 425 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 13 kisten tong schar en schartong, 590 kisten schol, 100 kisten schar, 490 kisten haring. 310 kisten makreel, 460 kisten schelvis, 300 kisten wij ting, 510 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten De vergadering begint om 19.30 uur. De ieng. 8 kisten wolf. 10 kisten poon. 315 kisten agenda bestaat uit 15 punten. koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 3430 kisten. Vier voor Woensdag Vier trawlers komen voor de Woensdag- markt: de „Vios I" (van Dinsdag 12 April); de „Antje" (van Dinderdag 7 April); de „Dirkje" (van Dinsdag 5 April) en de „Elie" (van Donderdag 7 April). Van de ..Elie" was de vangst vanmorgen al be kend: 640 kisten vis, waarvan 330 schelvis en piepers, 30 radio, 35 makreel, 80 gestrip te wijting, 30 dichte wijting, 100 koolvis en gul, 10 platvis, 25 wolf, 15 kleine kisten haring en 130 stuks stijve kabeljauwen. Twee voor Dinsdag Twee trawlers waren thuisstomend voor de Dinsdagmarkt. De trawler „Klaas Wij- ker" (van Woensdag 6 April) komt met 980 kisten vis. waarvan 370 makreel, 110 kleine makreel. 230 haring, 30 schelvis en piepers. 60 blanke koolvis. 180 zwarte kool vis, 100 kleine kistjes makreel, 30 stuks stijve kabeljauwen en de trawler SCH 117 „Onderneming 3" (van Dinsdag 12 April) voert aan 1070 kisten vis, waarvan 100 kis ten makreel, 30 haring, 30 koolvis en 25 stuks stijve kabeljauwen. Nieuweling naar zee De nieuwe trawler IJM 79 .„Surabaya", die midden vorige week in de IJmuidense haven binnenkwam, is Zaterdagmiddag ter visserij naar zee vertrokken. Binnengekomen IJM 1 Tzonne, 35 Postboy, 53 Heemstede, 204 Verwachting, 14 Annie, 75 Gorredijk, 11, 31, 53, 272, 240, 8, 22, 23; RO 2 Dolfijn, 29; WR 34, 33; O 200 (Belg); AM 13, 16. 26, 17 SCH 153 Onderneming 4, 117 Onder neming 3, 399 Guus, 5 Jgn van der Toorn; KW 166 De Gebroeders, 107 Jacoba, 104 De Vrouw Dirkje, 64 Elisabeth, 26 Con cordia. 169 Aleida, 108 Gebroeders, 126 Agatha Arie, 65 Willy Alida, 155 Arie, 17 Arie Nico, 125 Petronella, 57 Dina Marie, 10 Adrianus, 74 Hette Margaretha, 16 Wil lem Cornelis, 51 Prinses Margriet. 44 Rijn mond 3, 62, 36, 98, 27, 21, 68, 34, 77, 53, 133. Vertrokken IJM 71 Bloemendaal, 34 Allan Water, 116 Eveline, 21 Gelria, 62 Sumatra, 79 Su rabaya; HD 79 Drie Gebroeders; SCH 135 Cornelia Maria, 399 Guus, 5 Jan v. d. Toorn; KW 76 Excelsior 3; UK 126, 86, 176, 126. 46, 234, 41, 202, 81, 53, 15, 79, 244, 243, 5, 14; TX 37, 11, 36, 39, 49, 32, 17, 33. Het driedaagse voorjaarsfestival van de bij „Kennemerstaten" aangesloten jeugd- en sportverenigingen, dat onder de alge mene leiding van de heer H. van Wijnen, Vrijdagavond werd geopend en Zondag avond iaat is gesloten, is een groot succes geworden. Ondanks de vaak gure wind over het open veld van het „Watervliet"-sportpark bij het jeugdhonk hebben de diverse hou ders van kramen en vermaaktentjes Zater dagmiddag- en avond en ook gisteren de handen vol gehad. Vooral Zondagmiddag was er heel wat publiek op het terrein, speciaal het rad van avontuur, de zweef- en kinderautomolen hebben geprofiteerd. Tegen Zondagavond waren de beschikbare prijzen ten naastebij uitgeput en moesten zelfs enige kramen gesloten worden om de meest in trek zijnde tenten, waaronder schiettent, ballengooien, hengelsport en rad van avontuur nog te kunnen laten doordraaien. De kinderautomolen had echter Zondag avond om acht uur weinig klandizie meer, maar daarentegen kreeg de zweefmolen het weer drukker. Van deze drukte in de afgelopen dagen profiteerde mede de werktentoonstelling van het Kennemerstaten-jeugdhonk, die veel bezoek trok. Tenslotte was de grote zaal van het jeugdhonk als danszaal in gericht in de avonduren een ware trek pleister, waar de groten warm bleven. Er is tijdens dit festival een flinke omzet ge weest. Het eerste heren-negental van de honk balclub „Rooswijk" heeft Zaterdagmiddag op „Watervliet" ten aanschouwe van een vrij groot publiek het honkbalseizoen 1955 geopend met een vriendschappelijke wed strijd tegen de Haarlemse eerste klasser TYBB; een wedstrijd, die voor de over- gangsklasser Rooswijk een spannend duel werd met aan het slot een overwinning. TYBB opende de score in de eerste in ning nadat derde honkman De Bie, gehin derd door de zon, een aangooi liet gaan. De gasten voerden in de tweede inning de score op tot 20, maar Rooswijk kwam terug toen debutant Visser met een fraaie honkslag De Bie over de plaat sloeg. In de zesde inning kwam Rooswijk pas goed los, Honkslagen van Wedemeyer en Honing, een driehonkslag van Heinen, éénmaal vierwijd brachten vier lopers over de plaat. TYBB behaalde in de zevende inning drie runs en nam in de volgende slagbeur ten de leiding. Rooswijk beschikte echter over de langste adem, want honkslagen van Visser en Gaartman en twee fouten van de TYBB-vangers lieten de thuisclub met 87 de overwinning. Het score verloop was: Rooswijk: 010004003 8 TYBB: 110000311=7 Werpersresultaten Rooswijk: 8x3 slag, 4x4 wijd, 7 honkslagen. TYBB: 14 x 3 slag, 4x4 wijd, 5 honk slagen. Vanmorgen is het slachtoffertje de tienjarige Petrus Vermey van het ver drinkingsongeval in het Velserbad, begra ven achter de R.K. kerk van St. Joseph aan de Wij kerstraat weg. Een deputatie uit personeelsleden van het Velserbad is met de directeur de heer C. W. v. Schreeven, de baar gevolgd. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zaterdagmorgen aangekomen het Neder landse m.s. ..Marianne" met 'n lading van 300 ton houts'.of uit C->.hcni;urg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3