Americano de beste cigaret met het beste filter Agenda voor Haarlem Badings' radiophonische opera „Orestes" voor B.B.C. opgenomen Haarlemmer gewond bij poging hem aan politie uit te leveren Parijs en Washington bezorgd over de toestand in Vietnam Geluidstechniek als artistiek middel Mgr. Witlox overleden Matroos ging met gestolen auto toeren Gedenksteen onthuld in Noordwijkse duinen Krachtige druk op Bao Dai om zijn plicht als keizer te vervullen Rooms-Katholiek België pleegt lijdelijk verzet HHIJC Westelijk hockey-kampioen Goede prestaties van Nederlanders Mary Kok verbeterde opnieuw wereldrecord MAANDAG 18 APRIL 1955 Franse versie wordt overwogen Geluidsartisten Ambtenarencentrum besprak mislukking salarisoverleg Elf „voedseldroppings" Amsterdamse politie stelt stakingsleiders na verhoor weer in vrijheid Prins geboren in Luxemburg Reddingboten voor Schouwen-Duiveland Een kwart eeuw zweefvliegen Rustige betoging in Antwerpen Jungschlaegers verdedigers boycotten rechtszitting Schaken Nederland won opnieuw Clare Benedict-tournooi Brand in renstal Wereldkampioenschappen Zaterdag is de laatste hand gelegd aan de opnamen van de Engelsé versie van de radiophonische opera ..Orestes" van Henk Badings (muziek) en Jan Starink (tekst), waarmee de Nederlandse Radio Unie het vorig jaar de Prix Italia won. De Prix Italia wordt toegekend voor een kunstwerk, dat niet alleen voor radio- uitvoering in aanmerking komt, maar waarin de huidige mogelijkheden der radio techniek zo worden gebruikt, dat zij een wezenlijk deel van het werk vormen,, zonder dat het effect wordt nagejaagd terwille van het effect zelf. Volgens het oordeel der jury was tot 1954 in nog geen enkel voor de Prix Italia ingezonden werk aan deze eis zo volledig voldaan als in „Orestes". De B.B.C. deed in Februari van dit jaar aan de Nederlandse Radio Unie het verzoek voor haar rekening een Engelse versie van deze radiophonische opera te maken, die voor de Prix Italia in het Nederlands was ingezonden. De oorspronkelijke uit voering werd reeds enige keren uitgezonden, namelijk twee keren door Nederlandse omroepen, dcor Brussel, door Frankrijk, door Radio-Monte Carlo en door de Italiaanse omroep. Naar wij vernemen overweegt de Franse omroep het werk met eigen krachten uit te voeren in een Franse vertaling. De bezetting voor het muzikale element was voor de Engelse uitvoering vrijwel gelijk aan de Nederlandse. Slechts was het te druk bezette Radio Philharmonisch Orkest vervangen door het Omroeporkest, een formatie van vrijwel gelijke sterkte, namelijk ongeveer tachtig man. De rol van Pylades, de verteller, die in het Nederlands door Johan Schmitz werd gezegd, was thans toevertrouwd aan een medewerker van de B.B.C., de heer M. Flanders, die met assistentie van een lid van de Nederlandse afdeling van de Engelse omroep ook de vertaling had gemaakt. De regisseur was deze keer Ary van Nierop. De supervisie, inzonderheid wat betreft het doorkomen van de Engelse tekst, had een regisseur van de B.B.C., Douglas Clevecdon. Van de zestien door de componist toege paste electro-acoustische effecten is op het eerste gehoor de verandering van de toon hoogte door middel van versnelling of ver langzaming van de toonband het opval lendst. Daarmee zijn instrumenten en stem men soms buiten hun eigenlijke omvang gebracht. De componist gebruikte dit mid del onder meer om bij het Erinyenkoor (de wraak- en sargeesten) een duidelijk verschil te maken met menselijke stem men. Een mannenkoor krijgt dan de klank kleur en toonhoogte van een vrouwenkoor, terwijl de tekst verstaanbaar blijkt. Theo retisch kan men dit middel ook bij vrou wenkoor toepassen, de tekst wordt dan echter onverstaanbaar. Nu vormt het combineren van de vooraf op de magenetofoonband opgenomen koorr fragmenten met de orkestpartij een van de grote problemen van de uitvoering van „Orestes". Wanneer orkest en band op ver schillende momenten inzetten is dit een betrekkelijk geringe moeilijkheid, het is echter geen sinecure het inzetten van het orkest te laten samenvallen met het tijdig afdraaien van de band, vooral omdat de laatste op het juiste toerental moet komen. Men zal begrijpen, dat- de combinatie van orkest (met solisten) en band (koor) weer wordt opgenomen op de definitieve band. Zelfs is dit nog een simplistische voorstel ling van zaken, omdat de componist ook voorschreef twee of meer opnamen met elkaar te combineren, hetgeen onder meer het geval was met alle Erinyenkoorfrag- menten, zelfs tot een combinatie van drie opnamen toe. Verder werd gebruik ge maakt van speciale microfooneffecten om bijvoorbeeld de nagalm te versterken, om te keren tot voorgalm om er vervolgens weer een nagalm aan toe te voegen. De ge luidsbanden werden ook wel in omgekeer de richting afgedraaid, waardoor omge keerde bekken- of tam-tamslagen werden verkregen. Een uit luisterspelen reeds zeer bekend effect, namelijk het monteren van herinneringsbeelden door herhaling van een fragment van een reeds opgenomen episode werd toegepast in de waanzin scènes van Orestes, soms zelfs in een schizophrene verdubbeling. Deze beelden worden gedeformeerd door geleidelijke verandering van de draai snelheid. Verder worden geluiden toege voegd uit het luisterspelarsenaal als voet stappen, vogelgefluit en stormgeloei, ter wijl tevens ruis-effecten worden gebruikt. Henk Badings merkte in zijn overzicht van de toegepaste middelen nog op, dat door combinatie van drie geluidsbanden rhyth- mische structuren zijn gevormd, waartoe geen menselijke - zeker geen Europese - slagwerker in staat zou zijn. Voor de uitvoering van Orestes zijn dus niet alleen de muzikale medewerkenden en de declamotor, maar ook de geluidstechnici tot de artisten te rekenen: A. Brandon, H. J. Gras, L. Ludolph en Th. van Woerkom. Daarnaast worden aan de vocalisten, het orkest en natuurlijk aan de dirigent zeer hoge eisen gesteld, omdat hun aandacht enerzijds zo op de techniek is gericht, dat zij moeite hebben om tegelijkertijd gecon centreerd te blijven op wat van hen ten aanzien van de interpretatie verlangd wordt. Ook de omstandigheid, dat de op namen van een dergelijk werk in gedeel ten geschieden, welke pas later aan elkaar gelast worden, werkt uiteraard belemme rend op de visie van de kunstenaar op de samenhang van het geheel. Dat desondanks de uitvoerenden onder de waarlijk bezielende leiding van Henk Spruit zich met overtuiging aan hun taak bleven geven, kan ongetwijfeld op rekening worden geschreven van de boeiende parti tuur en de schone tekst van componist en auteur. De vertaling is trouwens ook van hoge kwaliteit en werd door de heer Flan ders, in een rolstoel voor de microfoon ge zeten, met een uitzonderlijke stembeheer- sing gesproken. De tevredenheid van de supervisor van de B.B.C., die het werk voor het derde programma heeft bestemd, uitte zich na de verplichte vijf tellen stilte na het einde van de opname van het indruk- wekende en ontroerende slotkoor dan ook in een nuchter, maar welgemeend O.K. J. H. B. In de nacht van Zondag op Maandag om streeks 2 uur is in de ouderdom van 69 jaar in het Liduinaziekenhuis te Schijndel over leden mgr. dr. J. H. J. M. Witlox, oud hoofdredacteur van „De Maasbode" te Rot terdam. Joannes Henricus Josephus Maria Witlox werd op 26 Februari 1886 in Waalwijk ge boren. Hij studeerde op het pensionaat „St. Louis", destijds te Roermond, thans in Amersfoort. Hij werd vervolgens leerling van het klein seminarium te St. Michiels gestel en daarna van het groot seminarium te Haaren. In 1911 werd hij tot priester gewijd, waarna hij aan de universiteit te Amsterdam Nederlandse letteren ging stu deren. Op 10 April 1919 promoveerde hij tot doctor in de letteren op een dissertatie, getiteld „De Katholieke Staatspartij in haar oorsprong en ontwikkeling geschetst". In 1919 werd hij benoemd tot leraar aan het R.K. lyceum te 's Hertogenbosch, op 1 Januari 1921 tot professor aan het semina rium te St. Michielsgestel. Op 8 Februari 1929 volgde zijn benoeming tot hoofd redacteur van „De Maasbode" te Rotter dam. Deze functie heeft hij bekleed tot 1 November 1948. Het Ambtenarencentrum heeft Zaterdag in Amsterdam een vergadering gehouden, waar gesproken is over de mislukking van het salarisoverleg. Het Ambtenarencen trum is een overkoepeling van een negen tal algemene organisaties van overheids personeel, is niet aangesloten bij een vak centrale en telt 27.500 leden. Tijdens deze vergadering, die door onge veer 1000 leden werd bezocht, gaven de beide vertegenwoordigers van deze centrale in het salarisoverleg een overzicht van het verloop der salarisbesprekingen en memo reerden zij de gronden, waarop de rege ringsvoorstellen voor het ambtenarencen trum onaanvaardbaar waren. Als voor naamste oorzaken van het mislukken van het overleg werden genoemd het niet ge zamenlijk optreden der organisaties ener zijds en het gemis aan sociale bewogen heid bij de regering anderzijds. Instemming werd betuigd met een op 4 April op een in Den Haag gehouden ver gadering van het Ambtenarencentrum aan genomen motie, waarin ontstemming over het mislukken van het overleg werd uit gesproken en het bestuur werd verzocht de actie tot salarisverbetering voort te zetten. De politie zoekt naar een jongeman, die op 13 April in Den Haag een personenauto van de Amerikaanse militaire attaché heeft gesto len en daarmede is gaan toeren. In de nacht van 14 op 15 April bevond h(j zich met deze wagen in de omgeving van Sassenheim, toen de benzine opraakte. Ter plaatse stond evenwel een defect geraakte auto langs de kant van de weg. Door middel van een benzineblik en enkele slangen, die zich in de gestolen auto bevonden, begon hij benzine van de defecte wagen over te heve len in de gestolen auto. Op dat ogenblik kwamen evenwel de eigenaar van de defect geraakte auto, de heer W. G. uit Haarlem en een monteur ter plaatse om de wagen op te halen. De beide mannen grepen in cn hebben de jongeman, die in de gestolen auto was ge vlucht, uit deze wagen getrokken. Bij de worsteling, die hiermede gepaard ging, bleek, dat de jongeman onder zijn donkere regenjas een uniform van mtroos van de koninklijke marine droeg. Toen de matroos was overmand, verklaarde hij dat het niet in zijn bedoeling had gelegen de benzine te stelen. Hij wilde ze zelfs wel betalen. Voorts deed hij een beroep op de beide mannen hem geen moeilijkheden te be zorgen. omdat hij over enkele maanden de dienst zou verlaten, hetgeen waarschijnlijk onmogelijk was, wanneer hij in aanraking met de politie zou komen. De beide mannen gingen hierop echter niet in en terwijl de monteur zich op weg begaf om de politie te waarschuwen, bleef de heer G. bij de matroos. Deze laatste zag evenwel plotseling kans in de door hem gestolen auto te springen en de portieren te sluiten. De heer G. klom toen op de autokap om de matroos alle uitzicht te ontnemen. Deze reed de wagen evenwel eerst enige meters achteruit en nadat hij enkele snelle zwenkingen, eerst naar links en daarna naar rechts in voorwaartse richting had ge maakt. reed hij vol gas weg, de heer G., die van de wagen was gevallen en door het linker achterwiel van de gestolen auto was gewond, aan zijn lot overlatende. ADVEl:TENTIE Een vöndsl: CYCLOÏDE! Bij „gewone" lagers trapt U veel zwaarder dan bij het Cycloïde-systeem, dat de wrijving 70 reduceert. Alléén bij SIMPLEX1 MAANDAG 18 APRIL Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Frans Hals museum: Bijzondere avondopenstelling: ver lichting met kaarsen, 20—22.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: New-York op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadie Thompson", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Mi nerva: „Russisch ballet", alle leeft., 8.15 uur. R.oxy: „Ontsnapt van Duivelseiland", 14 jaar, 8 uur. DINSDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: „De Huzaren", Haagse Comedie. 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest met Cor de Groot, piano, 8 uur. Minerva Theater: Caplet-herdenking, Heem- steedse Kunstkring, 8.15 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Frans Hals museum: Bijzondere avondopenstelling: ver lichting met kaarsen, 20—22.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barreveots", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoe ken zeven meisjes", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Palace: „New-York op stelten", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Mis Sadle Thompson", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Ontsnapt van Dui velseiland", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Op Donderdag 5 Mei a.s. zullen vlieg tuigen van de Rijksluchtvaartschool een rondvlucht maken boven Nederland en boven elke provincie een aantal parachutes met voedselpakketten uitwerpen. Deze elf „droppings" komen tot stand door samen werking van de Nederlandse Radio Unie, de Rijksluchtvaartdienst en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zij zijn be doeld als een- herinnering aan het afwer pen van voedsel door de geallieerden in 1945. De Ned. Radio Unie zal op die dag van 14 tot 16 uur een radiouitzending van deze rondvlucht geven. Aan deze uitzending is een propaganda-actie voor de Stichting 19401945 verbonden. - De vier arbeiders, die Zaterdag in ver band met de staking door de politie wer den gearresteerd en later na verhoor zijn losgelaten, zijn: de heer G. de V., voorzit ter van het stakingscomité van het tram personeel; de heer J. M., lid van het sta kingscomité van Publieke Werken en de heren F. J. en N. J. P., respectievelijk leden van het stakingscomité van de Stadsreini ging en van havens- en handelsinrichtin gen. De laatste drie zijn vakgroepbestuurder van de Bond van Nederlands overheids personeel (E.V.C.). Alle vier behoren tot de 57 arbeiders, die uit de gemeentedienst zijn ontslagen. Later heeft de matroos in zijn gestolen auto ln Sassenheim nog een paal omvergereden, waardoor de auto schade heeft opgelopen. Bij de paal vond men namelijk een wieldop en een auto-antenne. De gestolen auto, die inder daad aanzienlijke schade bleek opgelopen te hebben, is enige uren daarna achter een schuur bij Sassenheim gevonden. De jonge man was evenwel verdwenen. De politie neemt aan. dat hij op de Rijksweg nr. 4 een lift in Noordelijke richting heeft gekregen. In verband met deze gebeurtenissen is de volgende oproep niet van belang ont bloot: De groepscommandant van de Rijks politie te Sassenheim verzoekt de auto bestuurder, die in de vroege morgen van Vrijdag 15 April te Sassenheim of omge ving een lifter heeft opgenomen, zich tele fonisch met hem in verbinding te willen stellen (K 2532-7166). Bedoeld wordt een lifter van ongeveer 1 meter 73 lang, slank postuur, blond-ros sig haar, iets gespleten ogen, ingevallen onder de ogen, beschaafde spraak met een enigszins Haags accent, gekleed in een donkerkleurige regenjas met riem, waar onder een marine-uniform. LUXEMBURG (Belga). Prins Henri van Luxemburg, de Zaterdag geboren zoon van erfgroothertog Jan en prinses Josephine- Charlotte. zal morgenochtend door de hulp bisschop van Luxemburg, mgr. Léon Lommei, worden gedoopt. Hij zal dan de namen Henri, Albert. Gabriel. Felix, Marie, Guillaume ont vangen. Als peter zal prins Albert van Luik, een broer van koning Boudewijn van België, optreden. Prinses Gabriella, een zuster van erfprins Jan en gehuwd met de graaf van Holstein-Ledreborg. zal meter zijn. Henri is het tweede kind van het erfgroot- hertogelijk gezin. Het eerste is Marie Astrid. die op 17 Februari 1954 werd geboren. Het hu welijk van erfgroothertog Jan en de zuster van koning Boudewijn werd 9 April 1953 ge sloten. De organisatie Bescherming Bevolking heeft het plan opgevat voor het eiland Schouwen-Duiveland een aantal redding boten met buitenboordmotor aan te schaf fen. Verscheidene burgemeesters op het eiland hebben reeds hun instemming be tuigd met dit plan, welks uitvoering in totaal 50.000 zal kosten. Het ligt in de bedoeling om voor elke gemeente een boot te kopen. In de duinen van de boswachterij Noord- wijk is Zaterdagmiddag een gedenksteen onthuld ter herinnering aan het feit, dat op 6 April 1930, vijf en twintig jaar gele den dus, de eerste zweefvlucht in ons land werd gemaakt. De onthulling geschiedde door de heer J. E. van Tijen, die destijds deze vlucht maakte met een toestelletje dat kolonel ir. C. W. A. Oyens, voorzitter van de af deling zweefvliegen van de KNVVL, in een korte toespraak karakteriseerde als „een uit zijn krachten gegroeide vogelkooi". Het was de eerste stap tot de ontwikkeling van de zweefvliegsport in Nederland. De voor uitgang in 25 jaar werd gedemonstreerd door de heren Koch en Retfsma, die tij dens de plechtigheid met een Grunau Baby over de gedenksteen zweefden. On het ogenblik zijn er 30 zweefvlieg- groepen in Nederland, die tezamen 100 zweefvliegtuigen bezitten. Het vorig jaar werden daarmee 31.700 vluchten gemaakt. M FILTRA g ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) De pre-revolutionnaire spanningen, die in Zuid-Vietnam heersen, vormen voor Pa rijs en Washington een bron van grote on gerustheid. Toen vorige zomer in Genève werd besloten Vietnam in twee delen te splitsen, waarvan het Noordelijke gebied onder het gezag van Ho Tsji Minh kwam, was wel te voorzien dat de Amerikanen, die in feite de eerste plaats van de Fran sen hadden overgenomen, hun handen niet zonder meer van het Zuiden zouden kunnen aftrekken, waar de regering door Ngo Dinh Diem, in naam van keizer Bao Dai, zou worden geleid. In Genève werd immers eveneens bepaald, dat in 1956 in het hele land verkiezingen zouden worden gehouden. Mocht Ho Tsji Minh daarbij een over winning boeken, waarop alle tekenen tot dusver wijzen, dan zou geheel Indo-China dus in communistische handen vallen, ter wijl de Amerikanen het land tot hun veiligheidszone rekenen. Washington heeft er onmiddellijk belang bij dat in het Zuiden een bewind gevestigd is, dat een redelijke kans loopt de popu lariteit van de voormalige rebellenleider te kunnen trotseren. Daarvan is voorlopig nog geen sprake. Het Zuiden wordt voort durend door felle politieke tegenstellingen geschokt, waarbij regering, leger en de di verse secten elkaar openlijk de macht be twisten. Het is moeilijk vast te stellen, in hoeverre de regering.-Diem door een poli tieke meerderheid wordt gesteund, omdat in Zuid-Vietnam evenmin als in Indonesië, nog nooit verkiezingen zijn gehouden. Franse belangen Een tweede moeilijkheid is dat Wash ington Parijs verwijt op twee borden tege lijk te willen spelen. Frankrijk is zowel in het Zuiden door generaal Êly als in het Noorden door de zaakgelastigde Sainteny vertegen woordigd. De Amerikanen zouden echter liever zien dat Parijs het restant van zijn auto riteit in de weegschaal wierp uitsluitend ten gunste van de regering-Diem. Frank rijk bezit echter nog tè veel economische belangen in het Noorden, om dit gebied reeds nu vrijwillig af te schrijven. Bovendien koestert Parijs waarschijn lijk de heimelijke hoop met Ho Tsji Minh een soort gentlemen's agreement te kun nen sluiten in de geest van de politiek, die premier Nehroe van India voorstaat. Een heilloze gedachtengang in Amerikaanse ogen. In het centrum van de moeilijkheden staat echter keizer Bao Dai. De Fransen hesen hem indertijd op de troon en hoe falikant die keuze achteraf gebleken is, niettemin zou het een psychologische blun der zijn, de keizer nu de bons te geven. In naam is hij met absolute macht bekleed en de regering-Diem ontleent haar „auto riteit" uitsluitend aan zijn vertrouwen. Ondanks alle gevaren, waardoor zijn land wordt bedreigd, heeft Bao Dai het echter nog altijd niet nodig geacht zijn residentie aan de Franse Rivièra in Cannes voor zijn vaderland prijs te geven. Misschien voelt hij zich niet al te zeker dat „zijn volk" hem een hartelijke ontvangst zal bereiden. Het is inderdaad niet uitgesloten dat bij zijn eerste stap op Vietnamese bodem alle illusies aangaande zijn werkelijke macht in rook zouden vervliegen. Bao Dai's spel zou dan voorgoed zijn uitgespeeld. Amerikaans wantrouwen De Amerikanen hadden aanvankelijk een plan uitgebroed, waarbij de regering- Diem door een soort Hoge Raad zou wor den overkoepeld. Daarin zouden, naast de voornaamste sectenvertegenwoordigers van de keizer en van de huidige premier (Van onze correspondent in Brussel) Het Belgische rooms-katholieke comité voor vrijheid en democratie heeft de schoolstrijd-campagne hervat. Te Brussel woonden Zaterdag 7000 rooms-katholieke militanten de tweede kaderdag bij waarop de nieuwe wachtwoorden van de tweede fase van de schoolstrijd werden medege deeld. Er zal een actie van burgerlijke on gehoorzaamheid komen door het organise ren van een stijgend verzet van de gemeen telijke en provinciale autoriteiten. Aan koning Boudewijn zal een nationaal peti tionnement worden gericht om hem te vra gen het wetsontwerp niet te tekenen. Over het gehele land zullen ^betogingen der ouders worden georganiseerd. De rooms- katholieken zullen de 125 jaren Belgische onafhankelijkheid, die de regering-Van Acker tegelijk met de wereldtentoonstel ling van 1958 wil herdenken, dit jaar vie ren. Zondag hebben te Antwerpen vijftig tof zestigduizend rooms-katholieke demon stranten, voorafgegaan door muziekcorp sen en een groep van vijftig Jonge bóeren- ruiters, een optocht gehouden die bijna drie uren in beslag nam. Enkele commu nistische groepen organiseerden een fnren- betoging. De politie van Antwerpen be heerste de toestand volkomen Geen enkel incident werd gemeld Deze manifestatie werd besloten met een grote volksvergadering. In de tweede fase van de protestactie werden geheime wachtwoorden gegeven Er is een economische hoycot begonnen van bedrijven die door bekende liberalen wor den bestuurd. De nieuwe staatslening waarvoor heden de inschrijving wordt opengesteld, zal door de rooms-katholieken worden gesaboteerd. Sommige Vlaamse kranten hebben gewei gerd de regeringsadvertentie voor de nieu we staatslening van vier procent te plaat sen. Een conservatieve rooms-katholieke krant heeft medegedeeld, dat zij de op brengst van de annonce in het rooms- katholiek fonds voor de schoolstrijd zal storten. J plaats moeten nemen. Van dat voornemen is, op verzoek van Parijs, weer afgezien. De Amerikanen steken hun wantrou wen over de „keizer der nachtclubs" niet onder stoelen of banken. Behalve tegen zijn persoon, richten hun bezwaren zich eveneens tot zijn relaties met de Binh- Xuyen-secte en de corrupte generaal Van Vien, met wie ze niets te maken willen hebben. De Fransen en de Amerikanen schijnen het er echter wel over eens te zijn dat ze op het ogenblik zonder Bao Dai geen enkele invloed ten goede kunnen uit oefenen. De laatste dagen is de druk op de keizer sterk verhoogd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay, heeft in het geheim zelfs een reis naar de Rivièra ondernomen in de hoop Bao Dai tot rede lijker inzichten te brengen. Men wil in de eerste plaats dat hij ieder contact met de verdachte elementen in Zuid-Vietnam verbreekt. In hoeverre Pinay in die be doelingen is geslaagd, valt bezwaarlijk te beoordelen. Het is echter opgevallen dat Bao Dai de laatste dagen meer activiteit ontwikkelt in de vorm van telegrammen en proclamaties, waarin tot rust wordt op gewekt. Veel is dat niet en van een sou- verein mag men actievere bemoeiingen verwachten. Zolang Bao Dai geen gezon dere inzichten over zijn keizerlijke taak kunnen worden bijgebracht, moet men he laas wel vrezen dat Zuid-Vietnam het volgende jaar een geringe kans maakt bij de algemene verkiezingen het krachtige regime van Ho Tsji Minh te weerstaan. Behandeling wordt toch voortgezet DJAKARTA (PIA) De landrechter te Djakarta heeft de behandeling van de zaak tegen de Nederlander Jungschlaeger die wordt beschuldigd van activiteiten tegen de staat Indonesië Maandag voortgezet buiten aanwezigheid van de verdedigers. De zitting, die tenslotte ver daagd werd tot Maandag over een week. was gewijd aan het verhoor van getuige Amirudin, die mr. Bouman ervan heeft beschuldigd, dat ook hij betrokken is ge weest bij een subversieve actie tegen de xepubliek Indonesië. De griffier las een brief van mr. Bou man aan de rechter voor, waarin de ver dediger mededeelt helaas nog geen ant woord te hebben ontvangen van de minis ter van Justitie op zijn brief (waarin hij vroeg gevrijwaard te-worden van beschul digingen van getuigen) en derhalve ander maal uitstel van de zitting vroeg. Daarna werd een brief voorgelezen van mevr. mr. Nany Razak, waarin zij mededeelt niet te kunnen verschijnen en eveneens uitstel verzoekt. Zij verklaart in een gespannen en troebele sfeer haar taak als verdedig ster niet naar behoren te kunnen vervul len. De officier van Justitie Sunarjo ont kende dat hij opzettelijk de verdediging belemmerd zou hebben. Zij heeft volledige vrijheid haar werk uit te voeren. Hij maak te bezwaar tegen een nieuw uitstel van de zaak, omdat er anders geen einde aan zou komen. De verdediging en de verdachte zouden van voortzetting der behandeling geen schade ondervinden, aangezien alles in een proces-verbaal wordt vastgelegd. Ondanks herhaalde protesten van ver dachte Jungschlaeger besliste de rechter, dat de behandeling zou worden voortgezet, ten eerste omdat aan de verdediging de vorige keer was medegedeeld, dat zij dien de te verschijnen, en ten tweede omdat de rechter ook meende, dat verdachte en de verdediging door een verdere behandeling niet geschaad zouden worden. H. H. IJ. C. 13 10 1 2 21 28-9 B. M. H. C. 12 5 5 2 15 21-13 Laren 13 6 2 5 14 16-17 Amsterdam 11 4 4 3 12 13-11 Hilversum 12 4 4 4 12 21-25 T. O. G. O. 11 3 5 3 11 16-18 Groen Geel 13 2 4 7 8 15-29 Be Fair 13 1 3 9 5 7-20 De kans op het kampioenschap van de Westelijke eerste klasse heren is voor BMHC definitief verkeken. Ook dit jaar is HHIJC de gelukkige, nadat Zondag met twee-nul van het Hilversumse Be Fair werd gewonnen. Voor Be Fair is deze uitslag minder aan genaam. De ploeg heeft weliswaar nog een wedstrijd te spelen, maar ook bij volle winst kan het Groen Geel niet meer in puntental inhalen. Dit betekent, dat de hockeyers uit Hilversum automatisch naar de Overgangsklasse zijn gedegradeerd. De stand in de Westelijke eerste klasse is na Zondag: B.D.H.C. won van E.M.H.C. BDHC heeft Zondagmorgen in Bloemen, daal de eerste van de drie kampioenswed strijden gespeeld. Het bezoekende EMHC uit Eindhoven werd met een nederlaag van twee-nul naar huis gestuurd. Een beslis sing, die pas na de rust viel. De twee doel punten werden door de dames Cl. Dekker en H. Graper gemaakt. Competitiewedstrijden In de overgangsklasse B was de ontmoe ting tussen BMHC II en Amersfoort vast gesteld, die door de thuisclub met één-nul onverdiend werd gewonnen. De gasten uit Amersfoort speelden een veel betere partij, maar hun scoringskansen werden door de Bloemendaalse doelverdediger N. Allan te niet gedaan. In de tweede helft had D. Hoedemaker succes toen hij het eerste en enige doelpunt in deze ontmoeting maakte. Bij de dames werd een volledige promo tieklasse-competitie gespeeld. Alliance won in het Heemsteedse sportpark met drie-nul van BDHC II. De dames H. Olthoff en I. van der Schoot zorgden voor de doelpun ten in een wedstrijd, waarin Alliance zich volkomen de meerdere toonde van de Bloe mendaalse gasten. In de afdeling B van de promotieklasse zegevierde BDHC III in en over Hilversum II met twee-nul door doelpunten van mej. Moolenburgh en jkvr. H. van Riemsdijk. Strawberries ging in Amstelveen op bezoek bij Pinoké. dat door een zege van één-nul beide punten in eigen hand hield. Nederland heeft voor de tweede maal het Clare Benedict-tournooi in het Zwitserse plaatsje Mon Pelerin gewonnen. Aan deze schaakwedstrijd werd deelgenomen door zes landen. Nederland ^reikte 15% punt uit vijf wed strijden. Op de tweede plaats eindigde Zwit serland met 11% punt, vierde Italië met 9 punten, vijfde Engeland met 8 punten en zesde België met 54 punt. Nederland won de Clare Benedict-beker in 1953 voor het eerst en heeft nu voorge steld het tournooi elk jaar in plaats van om het jaar te houden. Indien men het voorstel aanvaardt dan zal Amsterdam het tournooi het volgend jaar organiseren. De uitslagen waren: Zwitserland—België 3%—%; Italië—Engeland 24— 1% Engeland België 24-1%; Nederland-Oostenrijk 34-4 'EuweDückstein 10; PrinsKinzl 10; KramerPlatt 4BouwmeesterKovacs 1—0). Zwitserland—Italië 3—1. Nederland—Zwitserland 40 (Euwe Johner 1—0, Prins—Blau 1—0. Kramer— Christoffel 10. BouwmeesterBrend 10); Oostenrijk—Italië 24—1%. Bij een brand in en stal, gelegen bij de renbaan van Lincoln Downs (V.S.), zijn meer d 20 renpaarden omgekomen. Achttien stierven in de vlammen en drie. die aan het vuur ontsnapt waren, werden door auto's en vrachtwagens on de wegen in de omtrek doodgereden. Waarschijnlijk zullen nog enkele andere paarden moeten worden af gemaakt. ADVERTENTIE Na twee zware wedstrijddagen is er teke ning in de strijd om de wereldkampioen schappen tafeltennis gekomen. Zowel bij de dames als de heren in de teamwedstrij den stonden de favorieten onbedreigd aan het hoofd van de ranglijsten. In de damesteamwedstrijd om de Marcel Corbillon Cup blonken Hongarije en Roe menië uit (groep I). Verder stond Japan in groep 2 onbedreigd aan het hoofd met vijf gewonnen ontmoetingen en een maxi mum score van 15-0 en in groep 3 gaven Engeland en Oostenrijk de toon aan. De Nederlandse dames hebben zich uit stekend geweerd in het sterke milieu van groep 2, waarbij slechts nederlagen tegen Tsjechoslowakije en Japan werden geboekt. Bij de heren gaven in groep 1 voor de Swaythling Cup Tsjechoslowakije en Frankrijk elkaar niets in kracht toe. Beide landen leden nog geen nederlaag. In deze groep speelde ook Nederland mee. Na vier overwinningen achter elkaar te hebben behaald, boekten Cor du Buy en zijn man nen Zondagavond de eerste nederlaag tegen Brazilië. En deze nederlaag was raak, want alleen Onnes slaagde erin een partij te winnen. Bij de Japanners viel Tanaka veel meer op dan de wereldkampioen Ogimura. Trou wens, men mag aannemen, dat hij in de individuele wedstrijden pas zijn ware kracht zal tonen. Op het ogenblik is het in ieder geval zo. dat Tanaka. kampioen van Japan, het beste speelt. VAN DER ZANDE WINNAAR IN OISTER- WIJK. Van der Zande uit Halsteren heeft de in Oisterwijk gehouden nationale 15 km. loop in 48 min. 52 sec. gewonnen. Mary Kok heeft Zaterdagavond in het overdekte zwembad in Alkmaar het wereld record op de 100 meter vlinderslag, dat op naam stond van Shelly Man (Y.S.) met 1 min. 14 sec. verbeterd en gebracht op 1.13.8. At/ Voorbij maakte een tijd van 1.15.5. De tussen tijden van Mary Kok waren 25 meter in 15,2 sec., 50 meter in 33,4 sec., 75 meter in 52,6 see. De Rotterdamse Dames Zwemclub (RDZ) heeft voorts het Nederlandse record 4 x 100 meter vrije slag estafette (dames), dat sinds 1939 op haar na:m stond met een tijd van 4 min. 36,4 sec. verbeterd en gebracht op 4 min. 34,1 sec. T ;jden waren: Els Steehou wer 1 min. 10 sec., Leny Heniger 1 min. 8.6 sec., Joke de Korte 1 min. 9 sec. en Jopie van Alphen 1 min. 6.5 sec. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter vrije slag dames: 1. J. van Al phen (RDZ) 1 min. 7,8 sec.; 2. Geertje Wie- iema (HZC) 1 min. 7,9 sec. 100 meter, vrije slag heren: 1. De Vreng (AZ 1870) 59 sec.; 2. Boxem (DAW) 59,1 sec.; 3. Geurtsen (HPC) 59,4 sec. (beste persoon lijke prestatie). 100 meter vlinderslag dames: 1. Mary Kok (De Robbeni 1 min. 13.8 sec. (nieuw wereld record); 2. Aty Voorbij (De Robben) 1 min. 15,5 sec.; 3. Anth. Haack (DAW) 1 min. 29,4 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1. RDZ 4 min. 34,1 sec. (nieuw Nederlands re cord); 2. Robben 4 min. 36,8 sec.; 3. HPZ 4 min. 49.6 sec. Voor de tijd van Mary Kok op de 100 me ter vlinderslag, die een nieuw wereldrecord en uiteraard ook een nieuw Europees record betekende, werd docr alle drie tijdwaarne- mers, dezelfde tijd opgenomen, namelijk 1 min. 13,8 sec. Voor de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames werden opgenomen 4 min. 34,6 sec., 4 min. 34,1 sec. en 4 min. 34,1 sec.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9