Malaise Onderhandse besprekingen over kwestie-Formosa in Bandung Albert Einstein overleden Weerbericht Haarlems Dagblad Irak noemt communisme een nieuw soort kolonialisme Londense dagbladeigenaars en stakers onderhandelen weer Vrees voor anti-Westerse manifestatie ongegrond Drukkersbonden nemen initiatief over Bouwbedrijfsbond bereid om over te werken Het woord is aan Grondlegger der moderne physica Gratie voor gevangenen op bevrijdingsdag 69e JAARGANG No 238 DINSDAG 19 APRIL 1955 EDITIE VOOR VELSEN.IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 85 NieuW'Guinea Sovjet-nota aan Westen over Oostenrijk Britse verkiezingsbegroting wordt vandaag bekend Pionier in wetenschappelijk niemandsland Gezochte matroos gearresteerd Franse ambtenaren staken in Tunesië tegen accoord Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. TeL Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman MISSCHIEN BELEVEN WIJ een tijd waaruit iets groots zal voortkomen. De ge schiedenis heeft perioden gekend waarin grote veranderingen, grote staatkundige hervormingen, zich in enkele tientallen jaren voltrokken. Dat wil dus zeggen, dat in korte spanne tijds de denkwijze cn opvattingen der mensen zich wijzigden. Want ingrijpende vernieuwingen kunnen niet tot stand gebracht worden op het ge duldige papier, waarop wetten en ver dragen worden geformuleerd. De geest moet er rijp voor zijn. Als de grote ver andering kwam, had zij dan ook reeds jaren „geleefd onder de oppervlakte", zo als men dat pleegt uit te drukken. En zo lang zij uitbleef wekte dat geestelijke malaise. Zulke malaise kenmerkt, geloof ik, deze jaren. Zij wordt niet beïnvloed door de economische hoogconjunctuur die in ons land en in sommige andere landen, grote en kleine, aan de orde is. Men voelt zeer wel dat de grote vragen van de tijd niet worden beantwoord, de grote problemen niet opgelost. Sommigen zullen daar de schouders over ophalen, omdat het mate rieel toch goed gaat. De gewoonte van materialistisch denken overheerst. Zij leidt tot middelmatigheid. Misschien is dat een te zachte term. Zij brengt mee dat het natuurlijk wordt geacht, de grote oplos singen uit de weg te gaan zodra is vast gesteld dat die materiële risico's mee brengen. Men doet slimmer met zich maar aan te passen en er zich niet in te ver diepen. Maar slimmer is iets anders dan wijzer. Dat besef is er dan ook wel. Want tegelijk zijn velen er zich van bewust dat stilstand is ingetreden waar beweging be hoorde te zijn. Het blijkt uit velerlei uitingen van onbevredigdheid. Het blijkt ook uit de overschilligheid der menigte ten aanzien van de politiek. Nieuwe be wijzen daarvan hebben zich pas in twee grote landen voorgedaan: bij de Engelse provinciale verkiezingen was de opkomst der kiezers ongeveer dertig procent, bij de Franse kantonnale verkiezingen niet meer dan vijftig procent gemiddeld in som mige gevallen niet meer dan vijfentwintig. Ik moet erbij zeggen dat in geen van beide landen stemplicht bestaat. In het Engelse geval is aangevoerd dat de politieke dag bladen in Londen tengevolge van een staking die op zichzelf een beeld van geestelijke malaise biedt niet verschij nen. Een zwak argument, ten eerste omdat de gewestelijke bladen wèl verschijnen, ten tweede omdat normale belangstelling der kiezers niet afhangt van aansporingen in de dagbladen om te gaan stemmen. Maar waar zijn de talrijke, drukbezochte politieke meetings uit het verleden, die aan verkiezingen vooraf plachten te gaan? Waar is dat gebruik gebleven? in Enge land, in Frankrijk, ook in Nederland? Omtrent de Franse kantonnale verkie zingen is opgemerkt, dat zij niet van groot politiek belang zijn omdat de belangstel ling slechts locale aangelegenheden pleegt te gelden. Zelfs daarvoor is de aandacht dus sterk verminderd. Malaise, gebrek aan interesse in de openbare zaak. On langs schreef een lezer mij knorrig: als de staatslieden de grote kwesties niet kunnen oplossen, laten zij dan tenminste niet zo gewichtig en belangrijk doen en liever ronduit erkennen dat zij er niet uit kun nen komen. Hij zal deze wens niet ver vuld zien, maar zijn ergernis is begrijpe lijk en ik geloof dat tallozen haar delen, in ons land en in andere landen. Nieuw is het verschijnsel niet. Al tien jaar vóór de oorlog analyseerde de Spaan se cultuur-philosoof Ortega y Gasset het ten aanzien van Europa met scherp in zicht. Hij constateerde dat in wezen het leven van de Europeaan te groot was ge worden voor de nauwe grenzen, waar binnen het zich moest en nog moet afspelen. Hij zag geen grote gebreken in de parlementen, die niet minder van ge halte waren geworden, maar zei dat de Europeaan niet meer wist waarvoor hij ze gebruiken moest, omdat de oplossing der grote vraagstukken buiten hun bereik was geraakt, omdat zij de werkelijkheid niet meer beheersen konden. En hij waar schuwde, dat het eerder in de geschiede nis is voorgekomen dat een grote bescha ving ten onder ging omdat zij niet bij machte bleek te zijn, haar opvatting van de staat te veranderen. Dat werd geschreven vóór de tweede wereldoorlog. Na die oorlog is bovendien andere, verder grijpende ontwikkeling de mens voor grote problemen gaan stellen, groeiend tot een climax in de vraag, of hij de vindingen van zijn eigen techniek zal leren beheersen, met het besef dat geen volgende grote oorlog meer gevoerd kan worden dan op straffe van totale ondergang. En zelfs bij deze dreiging, ter wijl het tussen de in atoombewapening wedijverende grote machten ligt, heeft Europa nog niet de kracht en de moed ge vonden zich te verenigen en daarmee de sterke brug te vormen, waarover men tot elkaar zou kunnen komen in een beleid, dat niet in ideologieën die dateren uit de negentiende eeuw is vastgelegd. Het is geen wonder dat in Europese landen, waar geen stemdwang de kiezer ter stembus zendt, zelfs deze gang ver waarloosd wordt. Hij is sceptisch gestemd. In een ordelijk land met stabiele bewinds- vorm als Engeland neemt hij deel aan stakingen, waarin balorigheid veel meer dan materiële eisen zich doet gelden. Er is geen geestdrift, slechts ergernis. Er is een geestelijke malaise, een afkeer van de middelmatigheid, een afgrijzen van de eeuwige bewapening en de eeuwige drei gingen, nu erger opgedist dan ooit tevoren, zonder remedie. Omdat hoop immer leeft kan men slechts zeggen dat wellicht juist de malaise het teken van een komend ontwaken biedt. En men kan met Toyn- bee instemmen als hij zijn hoop vestigt niet op de staatslieden, maar op een gods dienstige herleving „die nederig staat tegenover het mysterie achter de tastbare wereld". Het mysterie achter economische hoogconjunctuur, atoomdreiging en geeste lijke malaise. R. P. BANDUNG (AFP - PIA - Reuter) In gewoonlijk betrouwbare kringen te Ban dung verluidt dat Ceylon een uitnodiging heeft gericht tot communistisch China, de Philippijnen en Thailand om met de vijf „Colombo" landen de kwestie For mosa Donderdag te bespreken. De „Colombo-landen" zijn Birma, Ceylon, India, Indonesië en Pakistan. Men neemt aan dat de premiers van communistisch China en India, Tsjoe-En-Lai en Nehroe, de kwestie-Formosa gedurende het weekeinde reeds hebben besproken. In gewoonlijk betrouwbare kringen ver wacht men dat premier Nehroe's politieke adviseur, Krisjna Menon, de kwestie- Formosa vandaag of morgen met Tsjoe-En-Lai zal bespreken. Premier Mohammed Ali van Pakistan heeft de Aziatisch-Afrikaanse conferentie zeven beginselen voorgelegd waarvan hij aanvaarding noodzakelijk acht voor hand having van de vrede: Eerbied voor de sou- vereiniteit en territoriale onschendbaarheid van alle landen; erkenning van de gelijk heid van ieder onafhankelijk en souverein land; onthouding van inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van een land door een andere natie; non-aggressie tegen de territoriale onschendbaarheid of poli tieke onafhankelijkheid van enig land; het recht van zelfverdediging, alleen of collec tief uitgeoefend; het recht van zelfbeschik king van alle volken en afkeer van kolo niale exploitatie in elke vorm; het regelen van alle internationale geschillen door vreedzame middelen, te weten: onderhan delingen, bemiddeling of arbitrage. (Communistisch China en India bereik ten reeds overeenstemming over „vijf be ginselen", toen zij in Tibet bijeenkwamen. De eerste vier daarvan zijn dezelfde als die van Ali, doch het vijfde houdt „vreedzaam naast elkaar bestaan in"). De openingsrede van president Sukarno is algemeen geroenfd. Het hartstochtelijke beroep van Sukarno op Aziatisch-Afri kaanse eenheid heeft indruk gemaakt. Het is echter juist de verdeeldheid over de wereldbeschouwelijke problemen, die al thans op de eerste dag het aanschijn van de conferentie heeft bepaald. Indien men kan spreken van een zaak, waarover eensgezindheid bestaat, dan is dit over de hartelijke ontvangst, die Bandung zijn honderden buitenlandse gasten heeft bereid en ten aanzien van de waardering, die men heeft voor de organisatoren, die zulk een soepel lopend conferentie-raderwerk hebben ontworpen. Er zijn geen protocolai- re incidenten, geen tijdrovende misverstan den en geen redelijke klachten over ac commodatie en faciliteiten. De sfeer in Bandung kan worden omschreven als een van zakelijke welwillendheid en van ver wachting. Het is te vroeg voorspellingen te doen over de eventuele resultaten van de con ferentie. Wel kan worden gezegd, dat de initiatiefnemers tot de conferentie de in de Westelijke hoofdsteden geuite vrees, dat de samenkomst een anti-Westerse manifesta tie zou worden, terecht ongegrond hebben genoemd, zo seint de speciale verslaggever van P.I.A. Vandaag komt Tsjoe En Lai aan het woord. Het is tekenend voor de onbevan genheid, waarmede de Bandungse burgerij haar gasten tegemoet treedt, dat de pro- Amerikaanse Philippijn Romulo evenveel bekijks en populariteit ondervindt als Tsjoe En Lai. Syrië steunde de Indonesische eisen op het Westelijk deel van Nieuw Guinea, dat thans nog deel uitmaakt van het Konink rijk der Nederlanden. De Syrische afge vaardigde hield een rede waarin hij Nieuw- Guinea een integraal deel van Indonesië noemde. Hij was de eerste redenaar die deze kwestie aan de orde stelde. De leider van de delegatie van Irak, Ja- mali, kreeg de tot dusverre grootste ovatie toen hij het kolonialisme veroordeelde. Hij deed een aanval op de Franse politiek in Noord-Afrika en de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika en het Zionisme. Het commu nisme stelde de wereld naar zijn mening tegenover „een nieuwe vorm van kolonalis- me, nog dodelijker dan de oude vorm". Slechts door de UNO sterk te maken kan vrede worden bereikt, betoogde hij. De conferentie zal de onderwerpen atoomwapens en het aanwenden van atoomkracht voor de vrede aanvanke lijk gedacht als afzonderlijke agendapun ten behandelen onder de vijf algemene hoofdstukken. Verscheidene Arabische landen verzochten bespreking van het Pa lestijnse vraagstuk en behandeling van Tunis en Marokko bij het ter sprake ko men van rechten van de mens en zelfbe schikkingsrecht. Volgens AFP hebben de afgevaardigden van de Colombo-landen zich uitgesproken voor het verlenen van een vetorecht aan alle 29 delegaties, die de conferentie bij wonen. Hierdoor zou het bijna onmogelijk worden, dat de conferentie tot besluiten zou komen over nauwkeurig omschreven punten. DPA meldt uit Berlijn, dat de Oost- Duitse regering een telegram heeft gezon den, waarin zij de verwachting uitspreekt, dat de conferentie een belangrijke bijdrage zal leveren tot het verminderen van de spanningen en tot het bereiken van vrede in Azië en Afrika. Dr Nikijulow de algemene vertegen woordiger van de RMS in Nederland heeft een telegram gezonden, waarin wordt ge zegd, dat de strijd van de Zuid-Molukse beweging een strijd is tegen koloniale on derdrukking en dat de proclamatie van de RMS is gebaseerd op het zelfbeschikkings recht, dat werd verkregen op de interna tionaal erkende RTC te Den Haag in 1949. (Van onze correspondent in Londen) Er is voor het eerst een lichtpunt te be speuren in het krantenconflict. Het initia tief is overgegaan naar de niet-stakende federatie van drukkersbonden wier 15.000, in het dagbladbedrijf werkende leden, als gevolg van de staking door ontslag zijn getroffen. Onder leiding van de voorzit ter van het Britse verbond van vakvereni gingen T.U.C. hebben de besturen van de drukkersbonden vergaderd met de leiders van de stakende organisaties: de bond van machinepersoneel en de electriciens unie. De drukkersbonden willen zo spoedig mo gelijk een eind aan het conflict gemaakt zien en stellen voor op informele wijze contact te zoeken met de vereniging van dagblad-eigenaren. De stakingsleiders bleken bereid hun leden te adviseren de arbeid te hervatten zodra de onderhandelingen met de dag blad-eigenaren zouden worden heropend. Blijkbaar hebben de stakende bonden hun standpunt laten varen dat zij pas bespre kingen wilden voeren als de directies be reid waren een hoger bedrag aan te bieden dan tot nu toe het geval was. Ook de drukkersorganisaties zijn ontevreden over het door de eigenaren aangeboden bedrag al hebben een aantal bij de drukkersfede ratie aangesloten bonden dit aanvankelijk aanvaard. De vereniging van dagblad eigenaren was bereid vandaag een infor mele bespreking te houden. Of daaruit MOSKOU (A.F.P.) De Sovjet-minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft heden aan de diplomatieke vertegenwoor digers der Westelijke Grote Drie te Moskou een nota over de Oostenrijkse kwestie overhandigd. nieuwe loononderhandelingen zullen voort vloeien, dient te worden afgewacht. Tot dusver waren de dagbladen immers niet genegen verder te gaan dan vijf gulden per week, terwijl de stakers 29 gulden vroegen. Indien de directies bereid zijn meer aan te bieden dan is er alle kans dat de staking spoedig wordt opgeheven. De Britse Transportcommissie heeft in middels de vakbonden van stokers, machi nisten en treinbestuurders in het belang van de spoorwegen en in het nationale be lang verzocht het besluit om op 1 Mei tot staking over te gaan, te herroepen. LONDEN (Reuter) Financiële des kundigen voorspellen dat de Britse minis ter van Financiën Richard Butler zal stre ven naar een vermindering van de kosten van levensonderhoud in de „verkiezings"- begroting, welke hij vandaag bij het La gerhuis zal indienen. Bij de algemene ver kiezingen op 26 Mei zullen de stijgende prijzen een belangrijk punt zijn. De begotingsplannen worden altijd streng geheim gehouden. Belastingveranderingen worden aan het eind van de begrotings rede bekendgemaakt als de effectenbeur zen gesloten zijn en speculanten zich niet meer kunnen bevoordelen. Financiële kringen, die van mening zijn, dat Butler door verhoging van het disconto en het nemen van andere snelle maatrege len, er reeds voor een groot deel in is ge slaagd de economische moeilijkheden te voorkomen, die een maand geleden dreig den, verwachten belastingverlagingen. Op timisten zijn dit jaar in de meerderheid. De mogelijkheid bestaat echter, dat Butler, in verband met de komende verkiezingen, een begroting zal indienen, die weinig aan leiding tot geschillen geeft. De vroegere Nederlandse minister van Financiën, mr. P. Lieftinck, is thans hoofd van een missie van de Wereldbank in Has- jemietisch-Jordanië, die daar ongeveer twee maanden zal blijven, zo deelden functiona rissen van de bank mede. Op een Maandag te Utrecht gehouden bondsraadvergadering van de Algemene Nederlandsche Bouwbedrijfsbond, heeft het bondsbestuur een toelichting gegeven op de besprekingen, die onlangs met de werkgevers zijn gevoerd, om van begin April tot 1 October drie uur per week over te werken en daardoor te trachten de ach terstand bij de woningbouw enigszins in te lopen. Namens het bondsbestuur werd meege deeld, dat men voorgesteld had drie uur over te werken en dat men niet kon ingaan op het voorstel van werkgeverszijde om dit aantal uren tot vijf op te voeren. Overleg over deze toezegging met de bondsraad kon, gezien de spoed die moest worden betracht, niet meer gepleegd wor den. Uit de bondsraad kwamen thans en kele bezwaren naar voren over het niet betrekken van de leden in dit overleg. Over het algemeen hechtte men goedkeuring aan het door het bondsbestuur in deze gevoerde DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Fred. Endrikat: De beste mensen hier op aarde Dat zijn de honden en de paarden. beleid, maar drong erop aan op zijn hoede te zijp voor een pogen van werkgeverszijde om deze overuren te beschouwen als een geleidelijke uitbreiding van de werktijd van 48 op 51 uur per week. Het bondsbestuur deelde mede, dat het effect van dit overwerken valt en staat met de bereidheid van de werknemers ook werkelijk een half uur per dag extra te werken. Waar die bereidheid niet zou zijn, doet men volgens het bondsbestuur beter, in het geheel niet over te werken. Het bondsbestuur van de A.N.B. noemde het een plicht van de leden aan deze op roep gehoor te geven om daardoor leniging te brengen in de heersende woningnood. De bailey-brug over IJmuidens Zuidersluis wordt op het ogenblik van een stevig houten wegdek voorzien. Binnen enkele weken kan het autoverkeer (in theorie) tot op het eerste Sluiseiland komen. PRINCETOWN, New Jersey (United Press) Professor dr. Albert Einstein, een van de grootste geleerden die de we reld ooit gekend heeft, is Maandagochtend vroeg onverwacht in het ziekenhuis van Princeton op 76-jarige leeftijd aan een breuk in de hartslagader overleden. Eer der was bericht, dat de grote geleerde aan een galblaasontsteking zou zijn overleden. Hij werd echter Vrijdag voor een ontste king aan de galblaas in het ziekenhuis op genomen en in eerste instantie werd abu sievelijk gemeld, dat deze kwaal ook de dood van dr. Einstein veroorzaakt zou hebben. Met Einstein is de grondlegger der mo derne physica heengegaan. Kort na half vijf Maandagmiddag maak te zijn dokter bekend dat het stoffelijk overschot gecremeerd was, nadat alle vi- Bij de crematie waren een 15-tal per sonen aanwezig. Zijn leven Albert Einstein werd in Ulm (Beieren) geboren op 14 Maart 1879. Tijdens zijn jeugd, die hij in München doorbracht, beschouwde men de kleine Al- bert als de slechtst lerende in het gezin en zijn onderwijzers vonden hem uitermate traag in het opnemen van de leerstof. Hij leerde zo laat spreken, dat zijn ouders on gerust waren over zijn geestelijke vermo gens. Op 12-jarige leeftijd toonde hij voor het eerst duidelijk, op welk gebied zijn be stemming lag. Hij kreeg een leerboek over geometrie, dat hem dadelijk fascineerde. Bij de wiskundelessen maakte hij uitste kende vorderingen, maar in de meeste overige vakken bleef hij maar zeer matig. De eerste denkbeelden van wat later zijn relativiteitstheorie zou worden, kwam in feite bij hem op toen Einstein 16 jaar was. Einstein, die lange tijd een vurig Zionist was geweest, was in Februari 1933 ge dwongen de wijk te nemen uit nazi-Duits- land. Hij begaf zich eerst naar België, toen naar Engeland en tenslotte naar de Ver enigde Staten, waar hij in 1940 het Ameri kaanse staatsburgerschap kreeg. Einstein werd in 1933 benoemd tot lid voor het leven van het „Institute for Ad vanced Study" te Princeton en hij zette zijn arbeid hier voort tot aan zijn dood. De geleerde, die in 1917 hertrouwde met zjjn nicht Elsa Einstein (die in 1936 over leed) ontving in 1922 de Nobelprijs. Hij had eredoctoraten aan tal van universitei ten zoals die van Genève, Oxford, Cam bridge, Manchester, Princeton, Parijs, Ma drid, Rostock, Buenos Aires, Zürich, Har vard, Londen en Brussel. Toen zijn vriend president Chaim Weiz- mann van Israel overleed, werd aan Ein stein het presidentschap van de jonge Jood se staat aangeboden. Einstein wees dit ech ter af, zeggende dat hij meer vertrouwd was met wetenschappelijke problemen dan met problemen betreffende het bestieren van „menselijke wezens". Na de tweede wereldoorlog trad de grote De minister van Justitie heeft zich Maandag in een schrijven gewend tot de directeuren van gevangenissen over gratie van een aantal groepen van gevangenen ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding. De gratie zou in be perkte mate kunnen worden verleend, doch een definitief besluit is nog niet ge nomen. Desgevraagd verklaarde men op het de partement van Justitie dat op dit ogenblik hierop nog geen commentaar kan worden gegeven. Ook is dus niet met zekerheid bekend of het hier groepen van politieke gevangenen betreft. Autodiefstal en geweldpleging Naar wij vernemen is Maandag een ma troos van de Koninklijke Marine in Den Helder gearresteerd, die ervan verdacht wordt geweld te hebben gepleegd tegen de houder van een Haarlemse autorijschool, de heer W. Groot, toen deze in de nacht van Donderdag o Vrijdag bij Sassenheim de matroos, die tevoren in Den Haag een auto had gestolen, wilde verhinderen ben zine te stelen. Dank zij de oproepen in de pers is men erin geslaagd een van deze, in ons blad van Maandag gemelde, misdrijven ver dachte matroos aan te houden toen hij al weer bij zijn onderdeel in Den Helder was teruggekeerd. De jongeman is in verze kerde bewaring gesteld en zou reeds be kend hebben. geleerde vaker op de voorgrond in zijn tweede rol, namelijk die van de grote men senvriend. De man die reeds in 1905 de ontwikkeling van de atoombom had aange kondigd en in 1939 president Roosevelt had gewaarschuwd, dat de nazi's aan de bom werkten, nam op zich zgn medemensen te doordringen van het gevaar van het atoom tijdperk, nadat de eerste atoombom boven Hirosjima was ontploft. Einstein, die altijd een vijand van tiran nie in elke vorm was, heeft ook in de na oorlogse jaren gewezen op alle politieke en sociale toestanden die hij onrechtvaardig vond. Zo keurde hij niet alleen de afschaf fing van de academische vrijheid en de an dore democratische rechten door de Russen af, maar gispte hij .ook dat wat hij onrecht vaardig en ondemocratisch vond in het land dat hem opnam. In Leiden Einstein is jarenlang bijzonder hoog leraar geweest aan de rijksuniversiteit te Leiden vanwege het Leids Universiteits fonds. Hij werd bij K.B. van 24 Juni 1929 (Staatsblad 315) benoemd om onderwijs te geven in de faculteit der wis- en natuur kunde. Op 27 October 1920 aanvaardde hij zijn ambt. Van tijd tot tijd kwam hij uit Berlijn naar Leiden over om colleges te ge ven. In 1934 vertrok hij naar de Verenigde Staten. Officieel' ontslag als hoogleraar te Leiden heeft Einstein nooit gekregen. Wel werd aangenomen, dat het ontslag bij de bevrijding in 1945 is ingegaan. Het kostte in Leiden vrg veel moeite, de ze gegeven* te verzamelen. Uit de kartho- teek van hoogleraren is de kaart van Ein stein tijdens de oorlog verwijderd, omdat hg Jood was. TUNIS (Reuter) Ongeveer 4000 van de 5500 Franse ambtenaren in Tunesië zul len vandaag voor 24 uur het werk neerleg gen teneinde salariseisen kracht bij te zet ten en te protesteren tegen dat deel van de voorgestelde accoorden tussen Frankrijk en het protectoraat inzake binnenlandse autonomie van Tunesië dat hen betreft. De overeenkomsten bevatten de bepaling, dat bij benoemingen de voorkeur aan Tunesiërs boven Fransen zal worden gegeven. De huidige Franse ambtenaren zullen evenwel hun functie behouden tot de pensioenge rechtigde leeftijd. Hiertegen hebben de Fransen geen bezwaar, mits zij ontslag kunnen nemen om een zelfde post in het moederland te bekleden, hetgeen echter volgens de voorgestelde regeling niet is ge oorloofd. (van hedenmorgen 7 uur) "Wl 3- I •O- -O toestand .Sn .5 ï'E onbewolkt N 5 Helsinki Stockholm half bew. Oslo licht bew. Kopenhagen half bew. Aberdeen mist windstil windstil t *c d S £5 5 a 2 s -3 0 1 0 NNW NNO Dublin onbewolkt NNO Londen zwaar bew. NO Amsterdam onbewolkt N 5 0 2 4 2 Brussel onbewolkt windstil Parijs onbewolkt NNO 6 Bordeaux licht bew. NO 4 Grenoble onbewolkt windstil Nice onbewolkt WNW 4 Berlijn onbewolkt N 5 Frankfurt onbewolkt NNO 4 München half bew. WNW0 Zürich onbewolkt windstil Genève onbewolkt NO 6 Locarno licht bew. W 2 Wenen sneeuw NW 4 Innsbruck licht bew. windstil Rome licht bew. windstil Neerslag laatste 24 uur. 1 4 -2 5 4 1 0 3 7 2 8 1 1 -1 0 -1 0 5 7 -1 0 7 MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht zwakke wind, hier en daar mist en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag droog weer met meer bewolking en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. 20 April Zon op 5.37 uur. onder 19.46 uur. Maan op 4.16 uur, onder 17.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 April Hoog water: 1.16 en 13.37 uur. Laag water: 8.53 en 21.36 uur. Woensdag 20 April Hoog water: 2.02 en 14.20 uur. Laag water: 9.48 en 22.40 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1