Natuurkundige, wijsgeer en voorvechter van de vrijheid evenwicht Golden Fiction Agenda voor Haarlem Prijzen van courantenpapier liggen op normaal peil Vijftig jaar geleden EINSTEIN IS DE WERELD ONTVALLEN Zijn genialiteit als geleerde ging gepaard met zijn grootheid als mens De heer N. F. Allan nam na 67 jaar afscheid van de N. V. ^.Hoe is het ontstaan?^ Promotie-kwestie bij de Utrechtse politie 3 Herdetiking Vier Britse kinderen omgekomen hij hotelbrand in Tours Hongarije volgt voorbeeld van de Sovjet-Unie Op het komt het aan Directie Van Gelder Zonen: Mr. Stoffels: Rechtspleging in Indonesië is correct Provinciale Staten kiezen leden Eerste Kamer Dit woord: SOP J Burgemeester in het gelijk gesteld Truman bepleit krachtige steun voor de UNO Aspirin Uit Haarlems Dagblad van 19 April 1905 Van een speciale medewerker) Einstein is in twee opzichten groot geweest: als natuurkundige en wijsgerig geleerde enerzijds, als mens anderzijds. Een grootheid, die zijn dood tot een verlies voor de gehele mensheid maakt. De moderne natuurkunde, astronomie en techniek dragen zün stempel en zouden in hun huidige vorm niet mogelijk zijn zonder" de geniale gedachten, welke Einstein formuleerde en welke hem een onvoorstelbare plaats in de wereld der wetenschap bezorgden. Het is de tragiek van het leven van Einstein geweest, dat aanvankelijk te weinigen in staat waren hem in zijn wetenschappelijke gcdachtengang te volgen, en dat later mede door die gedachten de natuurkundige en technische wetenschappen de mensheid vernietigingswapenen in handen gaven, die hij als pacifist, als man van de vrede en verdraagzaamheid, verafschuwde. Na een weinig spectaculaire jeugd als zoon van een eenvoudige koopman in Ulm aan de Donau toen niets er op wees dat de wereld hem eens als een der grootste ge nieën der menselijke geschiedenis zou eren, kreeg hij tijdens eenvoudige ambten ge legenheid baanbrekend wetensbhappel ijk werk te verrichten. In 1905 verraste hij de wetenschappelijke wereld door de publi catie van zijn speciale relativiteitstheorie. In 1916, toen hem reeds verschillende pro fessoraten waren toegevallen, bouwde hij deze gedachten uit tot de algemene relati viteitstheorie, welke een omwenteling be tekende in het natuurkundig denken dat aan het einde van de vorige eeuw tot vol tooiing scheen te zijn gebracht. De relativiteitstheorie is een deductieve theorie, wier uiteindelijke doel is de mate riële en verschijnselen-wereld te verkla- Albert Einstein ren in enkele wiskundig logische formules. Zij betekent een geheel nieuwe zienswijze op de verhouding tussen en het wezen van materie, energie, ruimte, tijd en causaliteit. De speciale relativiteitstheorie was de uit bouw van denkbeelden, welke door de grote Leidse natuurkundige Lorentz waren geformuleerd. Aanvankelijk wekten de opvattingen van Einstein grote weerstand in wetenschap pelijke kringen, omdat de consequenties van zijn theorieën absurd leken. Al spoedig echter werd de grondgedachte der theorie aanvaardbaar geacht, al ontstond in die tijd de legende dat slechts tien of twaalf natuurkundigen ter wereld in staat zouden zijn Einstein in zijn gedachtengang te vol gen. Thans worden de beginselen der theo rie zelfs in het schoolonderwijs opgenomen! Het is hier niet de plaats om in détail te treden ten aanzien van de inhoud en waar de van de relativiteitstheorie, doch wel moet worden geconstateerd dat zij thans reeds geruime tijd algemene erkenning heeft gevonden en de grondslag is gewor den voor de moderne ontwikkelnng der physica. In 1950 heeft prof. Einstein een nieuw hoofdstuk aan zijn wetenschappelijke fun damentele arbeid toegevoegd, door het formuleren van nieuwe gedachten omtrent wezen en aard van de zwaartekracht in verband met materie, energie, ruimte en tijd, waardoor hij meende een eenvoudig uiteindelijk beeld te verkrijgen omtrent de gehele stoffelijke wereld. Tot een vol tooiing van die arbeid is het niet gekomen, en de vraag is gerechtvaardigd, of er na tuurkundig-wijsgerige denkers zijn, die op zijn uitzonderlijke hoogte deze taak kun nen overnemen. DINSDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: „De Huzaren", Haagse Comedie. 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest met Cor de Groot, piano, 8 u. Minerva Theater: Caplet-herdenking, Heem- steedse Kunstkring, 8.15 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Spruitenbos- straat 9: Gemeente van Christus. 8 u. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling: verlichting met kaarsen, 20-22.30 u. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoe ken zeven meisjes", alle leeft., 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Het wonderlijke» leven van Willem Parel", alle leeft., 8 uur. Palace: „New-York op stelten", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadie Thompson", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Ontsnapt van Duivelseiland", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 20 APRIL Minerva Theater: „Van licht en donker", cabaret Cruys Voorbergh, t. b. v. Ned. Rode Kruis. 8.15 u. Cultura: Hahnemann-herden- king 8.15 u. Cultura: Ned. Ver. v. Spir. „Har- monia", 8 uur Parklaan 21: Evangelisatie samenkomst, Ev. E. Jonker, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling: verlichting met kaarsen, 20-22.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoe ken zeven meisjes", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „New-York op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadie Thompson", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Ontsnapt van Dui velseiland", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Zijn grootheid als geleerde heeft Einetein nimmer belet, ook als mens groot te zijn. Het is een van de verontrustende ver schijnselen van onze tijd, dat de exacte wetenschappen een vlucht nemen, die niet gevolgd wordt door de geesteswetenschap pen, waardoor een discrepantie ontstaat tussen het menselijk kunnen en de mense lijke zelfbeheersing. Er zijn voorbeelden te over van deze on evenwichtigheid. De dreiging van een atoomoorlog, de geestelijke onevenwichtig heid bij vele groten op natuurkundig we tenschappelijk terrein, zoals Fuchs en Pon- tecorvo, de misdadige greep van politici naar de techniek.... Verschijnselen die alle te verklaren zijn uit een over-ontwik- keling van de mensheid op exact weten schappelijk gebied. In Einstein daarentegen paarde zich een bijzondere grootheid als mens in de beste zin des woords aan wetenschappelijke genialiteit. Hij bleef bescheiden onder het eerbetoon dat hem ten deel viel toen zijn theorieën erkenning vonden. De profes soraten die hem werden aangeboden, voel de hij als taken, niet als eerbewijzen. Als overtuigd pacifist en Zionist verafschuwde hij de machts- en geweldmethoden en op vattingen van het natiorvaal-socialisme. Toen Hitler in Duitsland aan de macht kwam, week hij uit naar Amerika, waar hem een hoogleraarschap in Princeton werd verleend. Princeton werd sindsdien genoemd „de plaats waar Einstein denkt". Kern-energie Voor een door en door „goed" mens als Emstem is het een tragische gedachte ge weest, dat hij door zijn fundamentele ar beid heeft medegeholpen de mensheid de zelfmoordwapenen in handen te geven waarmede op het ogenblik zo gevaarlijk wordt gejongleerd. Het is Einstein geweest, die in 1939, nog voor de tweede wereldoorlog, president Roosevelt opmerkzaam heeft gemaakt op de mogelijkheden die de kernenergie bood als oorlogswapen. Het moge een inconse- qunentie lijken, dat deze vrede-lievende geleerde het initiatief nam tot ontwikke ling van het afschuwelijkste wapen der geschiedenis. Men moet dit initiatief ech ter in een ander licht zien. Einstein wist, dat het komen moest tot een treffen tussen de totalitaire dictatuur en de geest van vrijheid. Hij voorvoelde wat komen ging en was er slechts op uit, de vrijheid en de menselijkheid de sterkte te geven die nodig zou zijn om de terreur te overleven. De afkeer, die hem in de jaren voor de wereld oorlog vervulde tegen het nationaal-socia lisme, kende hij in later jaren tegen het communisme. Typerend voor de faam van Einstein was, dat slechts die ene brief aan Roosevelt, waarin hij de mogelijkheden van een atoombom schetste, voldoende was om een wetenschappelijk en technisch aDparaat in het leven te roepen, dat deze gedachte uit eindelijk verwezenlijkte. Kort na de bevrijding in 1945 spra ken wij de enige jaren geleden over leden Leidse theoretische natuurkun dige prof. Kramers, die over de toen malige atoombom en een reeds toen bestaande dreiging van een waterstof bom de verzuchting slaakte: „Het mose vreemd klinken, maar deze bom, die op aanwijzing van Einstein tot stand kwam, heeft wel een erg zware druk op zijn leven gelegd. Einstein meent echter dat het zijn taak als mens was dit te doen. Of het goed geweest is? Hij weet het zelf niet. Maar wat ik wel weet is dat Einstein een goed mens is, door en door goed. En dat hij niets zal nalaten om als mens te zorgen dat an- Over de ganse wereld is het overlijden van Einstein diep betreurd. Prof. dr. E. W. Beth, hoogleraar in de philosophie der exacte wetenschappen aan de ge meente-universiteit te Amsterdam, heeft Maandagavond voor de.Avro-microfoon een korte herdenkingsrede uitgesproken. Met de Nederlandse wetenschap heeft Einstein velerlei betrekkingen onder houden. Hij was buitenlands lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en bekleedde enige tijd een leerstoel aan de rijksuniversiteit te Leiden. Bij herhaling heeft hij in ons land colleges en voordrachten gehouden. Zijn wetenschappelijk werk knoopte aan bij dat van onze grote natuurkun- dlge Hendrik Anton Lorentz, en omge- - keerd heeft ook de Nederlandse weten- x schap op de door Einstein gelegde grondslagen kunnen voortbouwen. Wat zijn beroemde relativiteitstheorie be- treft heeft Albert Einstein eens met lankmoedige spot gezegd: „Als na mijn dood mijn theorie juist zal blijken te zijn, zullen de Duitsers zeggen dat ik Duitser, en de Fransen, dat ik Jood was. Als zij onjuist blijkt te zijn, zullen de Duitsers zeggen dat ik Jood, en de Fransen dat Ik Duitser was". x COCCODOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOQC deren zijn werk als natuurkundige slechts zullen gebruiken tot heil van de mensheid. Hij is groot genoeg om te mogen verwachten dat het juist was wat hij deed. Einstein heeft zelf over zijn leven gezegd, dat hij de gelukkigste tijd heeft gehad toen hij vóór zijn beroemdheid op een patent bureau werkte, en dat hij in wetenschap pelijk opzicht zeer veel te danken heeft gehad aan de samenwerking met drie Leidse natuurkundigen, Lorentz, De Haas en Ehrenfest. Steeds wimpelde hij eerbe toon zoveel mogelijk af met het gezegde dat hij slechts had geformuleerd wat an deren vóór hem hadden uitgedacht. Dat deze figuur thans aan de mensheid ontvallen is, betekent een verlies van zelfs nu nog niet te schatten omvang. Tot het laatst toe heeft hij, van zijn rustige stu deerkamer uit, gepleit voor vrijheid, rede lijkheid en verdraagzaamheid, tot het laatst toe is hem de vrije mens lief geble ven boven zijn wetenschappelijke arbeid. Tot het laatst toe heeft hij oog gehad voor het mysterie van de natuur en het leven, waarin hij zich wetenschappelijk zozeer had verdiept. De mensheid is aan hem verplicht te tonen, dat het wetenschappelijk vermogen een zegen kan en moet zijn in plaats van een vloek. Een zegen zoals Einstein die heeft willen zoeken TOURS (Reuter) Bij een brand in een hotel in Tours (Midden-Frankrijk) zijn in de afgelopen nacht vier Britse school jongens om het leven gekomen. Drie jon gens en twee brandweerlieden liepen ver wondingen op. WENEN (Reuter) Andreas Hegedues, de nieuwe premier van Hongarije, heeft in een rede in de nationale vergadering, die is uitgezonden door radio-Boedapest, als de drie voornaamste doelen van zijn regering genoemd verhoging van de le vensstandaard van het volk, ontwikkeling van de zware industrie en versterking van het leger. Dit program is „geheel ge baseerd op het program van onze commu nistische partij". Hongarije is „gaarne be reid" het militaire bondgenootschap met de Sovjet-Unie en andere volksdemocra tieën te tekenen, dat voorziet in een ver enigd militair opperbevel om het hoofd te kunnen\)ieden aan het „aggressieve blok van het Noord-Atlantische verdrag". Hij zei te zullen streven naar een vreedzame verhouding en vriendschappelijke en eco nomische betrekkingen met alle landen, ook Oostenrijk en Joegoslavië. Hegedues verklaarde, dat de Hongaarse landbouw ontwikkeld moet worden. Tekorten op landbouwgebied, vooral wat betreft vlees en graan, bemoeilijken de voedselvoorzie ning, zo zei hij. ADVERTENTIE Soort A bepaalt de kleur, soort B de gelijkmatige brand, soort C is voor de geur, D brengt smaak aan.... Enzovoort. We zouden een alfabet van 28 letters nodig hebben. Want 28 soorten Virginiatabak vormen teza men de Golden Fiction. En aan de evenwichtige samen stelling dier tabakken dankt Golden Fiction haar voor treffelijke kwaliteit! Een gulden genieting voor 80 cent In de te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders der papierfabrie ken Van Gelder Zonen N.V. heeft de direc tie medegedeeld dat het papierverbruik in Nederland per hoofd der bevolking betrek kelijk laag is. In 1953 werd verbruikt per hoofd 40,9 kg, in België 43,1 kg. in Enge land 65,3 kg, in Zweden 90,7 kg en in Ame rika 177,8 kg. Voor courantenpapier waren deze cijfers 8,2, 9, 14,4, 18,4 en 33,8 kg. De prijzen van courantenpapier liggen vogens de directie op een normaal peil. Ne derland gaat mee met de wereldprijzen. De papierindustrieën in de landen die zelf de grondstof hout ter beschikking hebben, kun nen uiteraard goedkoper produceren, maar de invoerrechten maken de prijs van het buitenlandse papier hier hoger. De Neder landse industrie moet de grondstoffen uit het buitenland aanvoeren en deze omstan- dighend compenseert in zekere zin de kwes tie van de invoerrechten. De directie ver zekerde, dat de Nederlandse regering scherp op de papierprijs toeziet. Plastic is een concurrent voor papier. Niet alle artikelen lenen zich er echter voor om in plastic verpakt te worden. In toene mende mate wordt overgeschakeld van houten kisten op cartonnen dozen. Papier gaat dus het hout concurrentie aandoen. Dit spaart weer hout als grondstof, dat dan weer de papierindustrie ten goede komt. De papierindustrie betrekt haar grond stoffen uit Canada, Noord-Rusland en Fin land. In het Zuiden van de Verenigde Sta ten is een grote papierindustrie ontstaan, die de Southern Pine, een speciale boom soort, als grondstof gebruikt. Deze boom soort wil men nu ook in Suriname gaan kweken. Omtrent de synthetische papier- Temidden van de emigranten, die met de 500ste emigrantenvlucht van de K.L.M. dezer dagen naar Rhodesia vertrokken, poseert de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, voor het toestel, dat deze bijzondere vlucht maakte. vezel zijn nog weinig bijzonderheden be kend. Deze vezel is nog zeer duur. De balans en de verlies- en winstreke ning over 1954 werden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 12 percent op de gewone aandelen, 12 percent op de preferente aandelen en 5 percent op de prioriteitsaandelen. Aan de heer C. F. D. Beuker werd op zijn verzoek wegens zijn leeftijd en zijn ge zondheidstoestand, per 1 Mei eervol ont slag verleend als directeur. De heer Beuker werd opgenomen in de raad van commis sarissen. Tot zijn opvolger als directeur werd benoemd ir. T. F. Hubrecht, tot dus ver bedrijfsleider in Renkum. Mr. H. F. van Leeuwen, die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. De nestor in de raad van commissarissen, de 84-jarige heer N. F. Allan, wenste zich niet herkiesbaar te stellen. Namens de raad van commissarissen werd hij toegesproken door de voorzitter, de heer H. Smidt van Gelder, en namens de directie door mr. H. F. A. de Gaaff, die beiden memoreerden hoe de heer Allan, die van jongste bedien de tot directeur in het bedrijf is opgeklom men, niet minder dan 60 jaar aan Van Gel der Zonen verbonden is geweest, waarna hij de vennootschap nog zeven jaar als commissaris van advies heeft gediend. Meegedeeld werd dat Van Gelder geen contact heeft en gehad heeft met papier fabrieken in Indonesië. Wel is eens het plan geopperd om in Indonesië te begin nen, maar door de oorlog is het bij plannen gebleven. Mr. P. Stoffels uit Amsterdam heeft over het proces tegen de R.M.S.-leiders in Djoc- ja, waarin hij als verdediger van enkele be klaagden optreedt, verklaard, dat hij vol doende medewerking krijgt* De gang van zaken is in feite net als in Nederland, mis schien iets trager. De medewerking van de autoriteiten is correct. Er is veel belang stelling voor het proces. In de rechtszaal is plaats voor ongeveer vijftig man. Iedereen spreekt voor een microfoon, zodat iedereen buiten de zaal via grote luidsprekers kan mee luisteren. De behandeling van de be klaagden is net als in Nederland. Het ver blijf is behoorlijk, al blijft het een gevan genis. Er is geregeld bezoek en er is een bibliotheek. Mr. Stoffels zeide tijdelijk naar Neder land te zijn teruggegaan, omdat de zaak is uitgesteld en hij zijn tijd in Nederland goed kan gebruiken. Op 1 Mei gaat hij weer te rug naar Indonesië. De krijgsraad is niet bereid getuigen uit Nederland over te laten komen. Indien be paalde getuigen op eigen gelegenheid naar Indonesië gaan, of door de verdediging worden meegenomen dan zullen ze zeker gehoord worden. De leden van de Provinciale Staten van Noordholland zijn uitgenodigd verga deringen bij te wonen op Dinsdag 12 Juli en Woensdag 3 Augustus. Op laatstge noemde dag zal de stemming worden ge houden voor de verkiezing van twaalf le den van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal en vervolgens zullen de stukken, die op 12 Juli aan de orde zijn gesteld, in openbare beraadslaging komen. De candidaatstelling voor de verkiezing is bepaald op Dinsdag 12 Juli, op de Pro vinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem. Wij plegen half-vloeibare of met veel nat opgediende spijzen: soep te noemen. Dat het woord soep verwant ia met het werkwoord zuipen, behoeft geen betoog. In vroeger tijd noemde men wat wij soep noemen: sop. Die vorm is alleen nog bewaard gebleven in enkele zegs wijzen. Dat is heel begrijpelijk. In een bepaalde staande uitdrukking hand haven oude woordvormen zich natuur lijk langer dan in het vrije gebruik. Zegswijzen met het woord „sop" zijn: zij zijn met één sop overgoten zij hebben dezelfde slechte eigenschappen, iemand in z'n eigen sop laten gaarkoken iemand aan z'n lot overlaten, zich niet meer met hem bemoeien en ten slotte: het sop is de kool niet waard de zaak is niet waard, dat men er om slag of drukte om maakt of er over twist. In deze zin is de kool het onder werp en men moet de uitdrukking dus opvatten als: dit sop zou verspild zijn aan een kool. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak, door de burgemeester van Utrecht ingesteld tegen een beslissing van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage inzake een promotie kwestie bij het Utrechtse politiecorps. Veertien agenten van dit corps voelden zich onlangs bij een promotie in het onge lijk gesteld omdat collega's met minder dienstjaren tot hoofdagent waren benoemd. De burgemeester had als hoofd der politie niet uitsluitend met het aantal dienstjaren rekening gehouden, zoals tot dusver ge bruikelijk was, maar ook gelet op be kwaamheid en geschiktheid. De agenten kwamen tegen deze methode in verzet by het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage en eisten het ongedaan maken van de benoe mingen der gepromoveerden met minder dienstjaren en promotie van de gepasseer- den met het grootste aantal dienstjaren. Het ambtenarengerecht wees deze laat ste vordering toe, maar wees de terugstel ling van de gepromoveerden af. Van deze beslissing ging de burgemeester van Utrecht in beroep bij de Centrale Raad te Utrecht. Deze heeft thans het beroep van de veertien agenten als ongegrond verwor pen. Daarmede is uitgemaakt, dat het door de burgemeester van Utrecht ingenomen standpunt dat behalve het aantal dienst jaren ook andere factoren als geschiktheid en bekwaamheid bij promoties tot uitdruk king kunnen worden gebracht, als juist kan worden beschouwd. Internationale toestand WASHINGTON (Reuter) Oud-presi dent Truman meent, dat de huidige inter nationale toestand in vele opzichten ern stiger en gevaarlijker is dan de omstan digheden die tot de eerste en de tweede wereldoorlog hebben geleid. Als de UNO niet had bestaan, zouden de gebeurtenissen van de afgelopen tien jaar de wereld op nieuw in een internationale oorlog hebben gestort, zo heeft hij verklaard voor de subcommissie van buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse Senaat, die de kwestie van herziening van het UNO- handvest bestudeert. De UNO heeft nog een machtige invloed. Wat haar zwakheden er. moeilijkheden ook mogen zijn. zij is een macht waarmee men rekening moet hou den en geen aggressor kan zich veroorloven haar te negeren. Truman noemde als een van de redenen voor de huidige wereldcrisis de reusachtige sociale en economische omwenteling in de minder ontwikkelde delen van de wereld. Wij dienen te beseffen, dat geen macht ter wereld het oude patroon in Azië en Afrika kan herstellen. Wij kunnen de rijzende vloed van menselijke verlangens niet terugdringen in de oude kanalen. Wij moeten de bevolking van die gebieden hel pen bij het bereiken van haar doelen. Truman sprak zich krachtig uit tegen terugtrekking van de Verenigde Staten uit de UNO. Ook voelt hij niets voor een even tuele schorsing van de Sovjet-Unie als lid van de UNO. ADVERTENTIE (j4& Uad\ uIIvuq vodh- oudoMka iiCf utooitk UK&L els U nergens zin >n hebt, om- dar U een verkoudheid voelt op komen. is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen. Bij verkoudheid, hoofdpijn, griep en reumatiek helpt ASPIRIN snel en betrouwbaar. HAARLEM - De nieuwe St. Bavo- kerk aan de Leidse Vaart, een mo numentaal gebouw en een prachtstuk van moderne bouwkunst, nadert thans haar voltooiing. Het was destijds het eerste gebouw, dat op de weilanden aan de Leidsche Vaart gesticht werd. Daarom kon men toen geen rekening houden met de onvoorziene omstandig heid, dat later de Emmabrug voor de tram gebouwd zou worden en men bouwde de kerk op gelijke hoogte als de Leidsche Veartweg. Bij de bouw van de brug is de weg belangrijk opgehoogd en ditzelfde is later ook gebeurd b(j het graven van het kanaal naar het goede renstation. Daardoor staat de kerk thant in een kuil, wat zeker haar fraaiheid niet bevordert en dan ook zeer te be treuren valt.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5