Dit jaar kan de huisvrouw zelf wassen aan de IJmuidense Snelliusstraat Havenberichten Drinkwatervoorziening aan binnenvaart een probleem Manege-plannen in volgende raad „W.F. Visser"-huisgeen „politiek-complex", maar verzorgingshuis Aanleiding tot meer contact in de IJmond" „Alphons Frans" te IJmuiden in bedrijf Centrale Bond stelt eisen Old Clothes New Ruim 100 gegadigden voor vervangende grond WOENSDAG 20 APRIL 1955 8 Aanwinst voor Ballast Over garantieloon en maandelijkse afrekening IJMUIDENS „SCHUTTEVAER" BIJEEN „We kunnen beter melk gaan drinken" DRY CLEANING ONLY ILTV kon er maar tien helpen Benoemd tot R.K. Kerkmeester Viering van de Vijfde Mei in Heemskerk VELSENS RAAD heeft zich gisteravond langdurig bezig ge houden met een agenda, die een grote verscheidenheid van voorstellen bevatte. Met de fracties der VVD en AR in de contramine is de stichting van een gemeentelijke zelf-was- inricliting aangenomen en wanneer Gedeputeerde Staten spoed betrachten met hun fiat, kan tegen het einde van dit jaar de IJmuidense huisvrouw tegen een schappelijke prijs haar was „de deur uit doen", waarbij het bezwaar overwonnen Is, dat het wasgoed geheel uit handen wordt gegeven. Voorts werd f 12.000 gevoteerd, die Velsens aandeel in het sociale en maatschappe lijke onderzoek van de IJmond door de Stichting Noord Holland voor Maatschappelijk Werk vergt men is evenwel nauw lettend om de achtergronden van het IJmond-probleem heen- gezeild. De vorming van een nieuwe gemeentelijke dienst voor de exploitatie en het beheer van het „W. F. Visserhuis", het complex voor bejaarden aan de Rijnstraat, leverde wijdlopige commentaren op over de keuze van de voorzitter (een lid van het college) voor de adviescommissie, waarbij zelfs de politiek in het geding kwam en verder heeft ook de verhuur van het koets- en het woonhuis van het buiten „Kennemergaarde" voor de vestiging van een manege ook nogal wat spraakwater doen vloeien: de socialistische en communistische stemmen kon dit voorstel niet op zich verenigen. Meer wethouders-inkomen kon de communistische fractie evenmin waarderen, zolang er elders in overheidsdienst nog nood heerst, zodat er deze Dinsdagavond vrij wat is tegengestemd. Wat niet wegnam, dat alle voorstellen geaccepteerd werden, zelfs de nieuwe waterzinker, die voor f 230.000.bij de sluizen gelegd moet worden om Velsen-Noord uit de „watersnood" te helpen. De Arbeid-fractie toonde zich buitenge meen gelukkig, aldus de heer v. O s v. d. A b e e 1 e n met de aanpak van het sociaal maatschappelijk werk in de IJmond, en hij haakte aan het voorstel tot votering van 12.000 voor medewerking aan 't opbouw- orgaan een beschouwing vast over de hui dige constellatie: Velsen is nu eenmaal de grootste gemeente in het gebied en heeft als zodanig verantwoordelijkheden te aan vaarden. Voorts hoopte hij op cantacten en dus begrip met en tussen andere gemeentebe sturen wellicht ligt in dit onderzoek een aanleiding en meende, dat de volgorde van het onderzoek niet gebonden is en pleitte voor een grote soepelheid in deze volgorde. Beverwijk volgde M r. M. M. Kwint zeide namens het College deze inzichten ten volle te delen Velsen is overigens niet de enige gemeente die deze opdracht verstrekt, Beverwijk is bereids gevolgd. De heer Kruisman (CPN) kreeg het over de gedeeltelijke verhuur van het landgoed Kennemergaarde als manége, waar hij tegen was: het leek hem beter eerst eens een uitspraak over de definitieve bestemming van het landgoed te doen en in dit verband leek hem een jeugdherberg of een openluchtschool wel zo fraai. De heer Verbeek (Arbeid) kon daar in met zijn communistische voorganger meegaan, maar bezag de kwestie ook nog anders: hier komt een buitenstaander, die •woonruimte kan krijgen, terwijl honderden Velsenaren al enige jaren op een woning wachten. „Zou ze niet geschikt zijn voor iemand, die ons nader aan het hart ligt?" Zijn bezwaar erkende hij zelf weliswaar als voortkomend uit de gevoelssfeer, maar hij achtte het toch reëel genoeg, om er nog eens over te denken. Huren en stallen Meer direct op het manègeplan afgaand vroeg de heer Markerink (A.R.) of het mogelijk wordt op Kennemergaarde straks paarden te huren en te stallen? Vooral het stallings probleem is voor vele Santpoortse paardenvrienden hevig. Geen herberg geen school Wethouder De Boer vatte de sprekers in zijn antwoord samen: het koetshuis en het woonhuis worden alleen verhuurd en het landgoed niet. De jeugdherberg-idee van de heer Kruisman is weinig vrucht baar: de jeugdherbergcentrale acht een dergelijke instelling in Velsen overbodig en een openluchtschool zou hier nog mis staan, tenzij het hoofdgebouw er voor wordt afgebroken. Maar zo'n openlucht school moet eigenlijk veel meer naar de duinkant gezocht worden, meende de wet houder; als verzorgingshuis voor chroni sche zieken is Kennemergaarde nog in onderzoek, maar het heeft ook als zodanig weinig kans: zulk een inrichting zou veel dichter bij de bebouwde kom moeten komen. Het woord manége lijkt wat groots, voer de heer De Boer voort: zes paarden kunnen er straks hooguit een plaatsje vinden. Verhuur en stalling zullen inderdaad mogelijk zijn, vertelde hij verder. Een open manége (aan de Driehuizer- kerkweg) is bovendien in staat van voor bereiding: al in de volgende raad zullen de voorstellen afkomen. Uit een oogpunt van de sport bekeken heeft de paarden sport zeker rechten en als de open manége er een keer is, zal Kennemergaarde" een welkome aanvulling bieden. Men beschouwe deze aanvraag om woonruimte als geldend voor een bedrijfje, waarbij twee vliegen in één klap geslagen werden: het huis kreeg een bestemming en er kwam een nieuwe vestiging het is altijd de gewoonte de betrokken uitoefe naar van zulk een nieuw bedrijf huisves tingsvergunning te verlenen, zo hoorde de heer N u y e n s even later, maar de heer Verbeek bleef het wat overdreven vinden, nu ineens een paar paarden-stal- houderij tot bedrijf te bombarderen en hield het been stijf; de heer Kruisman vond „Kennemergaarde" óók duin, dus heel geschikt voor openluchtschool; beide afgevaardigden beloofden dan ook hun stem aan het voorstel te zullen onthouden. Tenslotte motiveerde de heer De Groot (Arbeid) ook zijn weerstand en de voor dracht werd aanvaard met de 13 socialis tische en communistische stemmen tegen. Niet onder Sociale Zaken De nieuwe gemeentelijke dienst voor het „W. F. Visser-huis" kon de instemming van de heer Hartman (Arbeid) weg-, dragen hij voerde in dit verabnd echter het psychologisch argument aan, dat de dienst voor sociale zaken hier zeker niet in gekend moet worden, al was het alleen maar om de schijn van armlastigheid te vermijden. Het werd een knuppel in het hoenderhok, want hij stelde namens de functie voor de wethouder voor de volks huisvesting en niet die van socialè zaken als voorzitter van de adviescom missie te benoemen, waar andere richtin gen in de raad kennelijk even van schrok ken; de heer v. Leeuwen (Kath.) was het weliswaar eens met het voorstel, maar hij ging verder allerminst met de socialis ten in zee: de dienst voor sociale zaken heeft, zover hij wist, geen antipathieën in de gemeente gewekt, zoals de heer Hart man naar zijn oordeel suggereerde, en be paald niet na de oorlog, toen de geest in de dienst een radicale wijziging onderging. Wel Sociale Zaken Psychologische bezwaren tegen deze dienst kunnen en mogen dan ook niet be staan; als het bejaardencomplex louter een „huisvestingsprobleem" zou zijn, als de heer Hartman dus dacht, dan zou er voor hetzelfde geld veel meer woonruimte te creëren zijn geweest. Bovendien: dit W. F. Visser-huis is bepaald geen huisves tingsaangelegenheid alleen, maar in de aliereerste plaats een zaak van goede, men selijke verzorging. Dus een taak voor sociale zaken. De meningen dreigden verdeeld te raken; de heer Kruisman vroeg om wat meer duidelijkheid aangaande het voorzitter schap van de adviescommissie, dat hij zeker niet in handen van een sociale zaken man wenste: beter bij de Partij van de Arbeid-wethouder Visser, dan bij de Katholieke wethouder Maas, poneerde hij. De raad jouwde zachtjes wegens dit vreemdsoortig in stelling brengen van politiek geschut bij dit onderwerp. Zoals de heer v. Dongen (C.H.) zei: „We moeten geen politiek tehuis in de ge meente." De heer Nuyens stelde het scherper, maar met dezelfde bedoeling; mevrouw II e ij k o o p (Vrijheid) wilde de politiek er ook verre van houden, zoals de heer v. Leusen (Arbeid) onder wat meer woorden bracht, zeggende, dat er evenveel voor te zeggen zou zijn het „W. F. Visser-huis" bij sociale zaken als bij volkshuisvesting onder te brengen. De eensgezindheid in het College staat duidelijk borg voor een wijze oplossing, in gegeven door de liefde voor de medemens en het humane gevoel. Aanval en verweer Wethouder Visser nam de heer Hart man diens „aanval op sociale zaken" nog al kwalijk: deze organisatie is een der beste uit de omtrek ook voor de oorlog deed zij uitstekend werk en pakte voorts de zaak zelf bij de kop, daarbij de heer v. Leusen groot gelijk gevend: zelfs al wordt de wethouder van sociale zaken voorzitter, dan is het nog geen „aange legenheid van de dienst voor sociale zaken." omdat daar dan dit kreeg de heer Hartman toegegeven een bepaald stempel op het tehuis uit voort zou kunnen komen. Het werkte allemaal nogal kalmerend, de heer Verbeek waagde nog een poging om de heer v. Leeuwen tot zijn zienswijze over te halen: een gemeentelijke wasserij heeft bijvoorbeeld vele sociale tendenzen, maar zou tóch echt niet onder de dienst van sociale zaken kunnen res sorteren. Naar zijn mening prevaleert de huisves tingsgedachte en is het slechts deze zake lijke overweging, die voorop moet staan. De heer v. Leeuwen had naar zijn zeggen de dienst niet aan de wethouder voor sociale zaken willen koppelen; de aanstoker van dit alles, de heer Hart man meende geen aanval te hebben in gezet op de dienst voor Sociale Zaken door te betogen, dat deze dienst in bepaalde groepen der bevolking niet die sympathie wegdraagt, welke hij verdient. De heer Kruisman praatte door op zijn politieke „vondst" in deze: doordat wethouder Visser het voorstel had ver dedigd zou de dienst dan wel bij Volks huisvesting horen. Dus was hij echt wel tevreden, naar hij zei. Wethouder Visser kwam met een luchtig argumentje aandragen: doordat hij door zijn vrouw verzorgd wordt, ressor teert hij toch niet onder sociale zaken Het geval ging als een nachtkaars uit en de voordracht kwam er na al dit babbelen zonder stemming door. Wethoüders-wedden Over de verhoging der wethouders-wed den begon de heer Nuyens met het in deze hoek meer gehoorde gezegde, dat de salariëring van wethouders gescheiden moeten worden gehouden van loonronden en zo. De heer V a n O s was alleen maar blij, dat de raad voortaan af zal zijn van de vaststelling der salarissen, nu G.S. dit in de vorm van voorstellen gaan doen. Lachers en mensen Bedroefd merkte de heer Den Hol lander (CPN) op, dat er nu alweer meer geld aan de wethouders besteed moet wor den, terwijl zovele anderen - onder meer het gemeentepersoneel - het met veel min der moeten doen. Al leek het de heer Van Leusen moeilijk hiertegen te debatteren, omdat iedereen wel weet, dat vele takken van overheidsdienst te laag worden geho noreerd, de communistische methode om algemene noden te koppelen aan bijzondere kwesties, kwam hem wel erg notoir voor, temeer omdat van de kant van de CPN nooit aan het herstel wordt gewerkt, zo lang deze CPN nog iets heeft om over te kankeren. „Als de situatie komt, zoals u haar schet ste (de heer Kruisman liet even tevoren de waarschuwing vallen, dat wie het laatst lacht, het best lacht) dan is er geen mens meer die lacht, en wie er dan nog lacht, is geen mens meer De voorzitter was de raad in het algemeen dankbaar voor de instemming met de voorgestelde verhoging der wed den: er is zo langzamerhand wel gebleken, welk een zware last dit college torst en daarvoor bestaat in brede kring waarde ring en bewondering. Met de communisten tegen werd het voorstel geaccepteerd. Wassen aan de Snelliusstraat De stichting van een gemeentelijke was serij aan de Snelliusstraat, aansluitend op de bouw van een badhuis, oogstte de vol ledige waardering van de meeste raadsle den: de heer P1 e y 1 e r (Vrijh.) echter nam de begroting van de nieuwe inrichting op de korrel en meende, dat de kostprijs veel hoger komt - tweemaal zeker van de aan gehouden 0.36 de kilo - zodat particuliere bedrijven beslist goedkoper kunnen wer ken. Hij was tegen. Mevrouw Van Wielink (Arbeid) zag het anders: met de aangeschafte machines is de was schoon en droog te krijgen bin nen het uur; de huisvrouw doet het niet temin helemaal zelf en hier ligt, wat de gemiddelde huisvrouw als bezwaab voelt tegen „de was de deur uit": ze is de greep er op kwijt. Bovendien - zo pleitte de huis vrouw Van Wielink: dat wasje wordt zó hagelwit en de dekens blijven er mooi van, dat dit niet anders dan een succes kan worden. De heer Verbeek had het gevoel, dat de begroting wat te flatteus is opgesteld - als het later duurder blijkt te zijn doet zulks de nieuwe instelling zeker geen goed, wanneer eenmaal de voorlopig aangenomen 0.36 per kilo verwachtingen heeft gewekt. Met het principe van een zelfwasserij op overheidsbasis was de heer Lips (Arbeid) het daarentegen nog steeds niet eens: hem was het particulier initiatief liever en de begroting zinde ook hem niet - de heer Nuyens vond de lage prijs, die nu een maal genoemd is ook nogal gevaarlijk, maar de heer Van Leusen was dwars tegen de heer Lips in vast overtuigd - en hij stoelde die overtuiging op zijn artsen praktijk - dat duizenden gezinnen de was wel de deur uit willen doen, ware het par ticuliere initiatief slechts in staat deze nood op te vangen. Dat was voor de heer Maas, wethouder van sociale zaken koren op de molen en aanleiding om mevrouw Van Wielink dank te brengen voor haar stevige propa ganda, de heer Lips in het ongelijk te stellen en de wasinrichting dus warm voor te spreken. De begroting is zeer reëel opgezet, merk te de heer Maas aan de hand van de cij fers op: bij 75 gebruik der capaciteit zelfs wordt deze raming door deskundigen als uitermate voorzichtig gekenmerkt, al zal de aanlooptijd wellicht even duurder w orden en al zullen er schommelingen ko men. Het werd een heel wasdebat de heer Lips bleek met het particuliere initiatief de particuliere zelfwasserijen te hebben be doeld en tenslotte merkte de heer Maas nog op, dat de middenstand de kans heeft gehad, een wasserij in te richten, en dat ze in zulk een geval de overheid achter zich gevonden had. Met de A.R. en de V.V.D.-fracties als te genstemmers werd de wasserij aanvaard. Tussen de zandzuigers en baggermolens, die voor de Amsterdamse Ballast Maat schappij en in opdracht van Rijkswater staat in de IJmuidense havenmond dage lijks het aanslibsel verwijderen, is deze weck een forse nieuwe hopper-slibzand- zuiger aan de slag gegaan: de eenenzeven tig meter lange „Alphons Frans", die Vrij dag officieel in dienst is gesteld en met zijn laadruimte van 900 kubieke meter een grote aanwinst voor de Ballast Maatschap pij is. De „Alphons Frans", die een waterver plaatsing van liefst 2600 ton heeft, is de grootste zandzuiger, die ooit op de werf „De Liesbosch" te Jutphaas is gebouwd. Bij een lengte over alles van 71.20 meter, heeft het schip een lengte tussen de loodlij nen van 65.54 meter, een breedte van 11.25 meter en een holte van 5.10 meter. De ma chine-installatie van de „Alphons Frans" bestaat uit vier MWM-motcren van elk 500 pk. In de haringvisserij Zinkerzang De nieuwe zinker voor watertransport onder het Noordzeekanaal lokte eveneens commentaar uit: er is weinig tegen in te brengen, meende de heer Verbeek (Ar beid), maar de vraag rijst toch wel, waar om de nieuwe zinker in 1952 zo krap be meten werd: een jaar na het leggen was het al mis. Was de gemaakte berekening onjuist wat de heer Verbeek voorlopig aannam - of liep het watergebruik van Velsen-Noord zo enorm op? Hij zou het plezieriger vin den, als het college de ware oorzaak even had laten horen. Eenzelfde bevreemding had de heer Van Dongen bevangen; wethouder De Boer (bedrijven) wees een inmiddels opgekomen suggestie om nu direct maar vier buizen te leggen af: dat kunnen de „land"-leidingen niet verwerken het college hoeft overi gens het hoofd niet te buigen wegens een in 1952 gemaakte „fout", want het ging niet om de totale hoeveelheid water per dag maar om de topcapaciteit en de piek- afname. Deze werd in 1952 op 120 kubieke meter per uur geraamd, maar sindsdien zijn er zoveel bedrijven en werken bijgekomen, dat deze top aanzienlijk werd overschreden. Daar was toen nooit rekening mee te hou den, meende de wethouder het is te hard gegaan. De nieuwe buizen kunnen 300 ku bieke meter per uur doorlaten, maar daar komt men zeer waarschijnlijk nooit aan toe. Bovendien springt straks de leiding dooi de tunnel bij en komt de zinker in reserve. Als deze zinker prijsverhogend zou wer ken, de kosten zijn f230.000 kan de waterprijs nog eens aan de orde komen, al bied till e reserve van het waterleidingbedrijf voldoende opvangmogelijkheden. Gemeente moet bloeden Het zou, aldus de heer Verbeek in tweede instantie, wel eens niet helemaal verantwoord kunnen zijn de industrieën en de tunnelbouw die op een goed moment de De Vereniging van reders voor de Ne derlandse Haringvisserij heeft van de zijde van de Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf de volgende wensen ontvangen over verbeteringen in de belo ningen der opvarenden: een hoger garan tieloon, dan de huidige f 55 per week, „op dat er een redelijk bestaan gegarandeerd kan worden, vooral in de maanden Augus tus en in het najaar" en een maandelijkse afrekening, waarvan de wenselijkheid aan de zijde der werknemers reeds geruime tijd wordt gevoeld. De Centrale Bond tekent hier volgens H.V.V. bij aan, dat met alleen de lange werktijden van de haringvisser een ver hoging van het garantieloon billijken maar ook net feit. dat hij niet heeft ge profiteerd van de jongste loonronden. (Bij de laatste loonronde betaalden de reders 2 percent aan hun werknemers). De re dersvereniging in Scheveningen wenste hedenmorgen in dit stadium geen commen taar te verstrekken. Dinsdag 19 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eemstroom van Duinker ken. Ardennia van Gothenburg. Jupiter van Rotterdam. Zaanstroom v. Liverpool. Vecht stroom van Manchester. Nero van La Palice. Midas van Odense. Waria van Geffle. Bloemfontein van Antwerpen. Babitonga v. Bremen. Esperance van Karlskrona. Herm. v. Udevalla. Maasland van Las Palmas. Catha- rina Dorothea Fritzen van Kirkenaes. Dido van Gdynia. Baltic van Swansea. Maywood van Swansea. Uratas van Port Talbot. Vertrokken zijn: Waal naar Le Havre. Thisbe naar iRga. Sigvard naar Rotterdam. Gnisei naar Gothenburg. Hestia naar Ham burg. Margriet L naar Londen. Falcon naar Londen. Byla naar Duinkerken. Thor naar Londen. King Alexander naar Bremen. Eem stroom naar Leith. Siareu naar Rouaan. IN DE JAARLIJKSE LEDENVERGADERING van de afdeling IJmuiden van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer", die Dinsdagavond in café Aneta in Velsen-Dorp is gehouden, zijn de leden fel van leer getrokken tegen de drinkwater voorziening van de binnenvaartschepen in IJmuiden. Dagelijks liggen in de IJmui dense havens voor en achter de sluizen gemiddeld 100 tot 200 en thans zelfs ongeveer 300 binnenvaartschepen, die allen het drinkwater moeten betrekken van een particu liere drinkwaterdienst. Deze dienst is echter gebonden aan een minimumtarief, dat door de schippers en ook door de eigenaar van de drinkwaterdienst te hoog wordt geacht. Wil het bedrijfje evenwel rendabel blijven en willen de schippers niet verstoken raken van drinkwater, dan zal het bedrag van f 1.50 per kubieke meter voldaan moeten worden. Ook al neemt men slechts 300 of 600 liter af. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De eigenaar van de drinkwaterdienst de leden van Schuttevaer nemen hem ove rigens niets kwalijk was gisteravond zelf ter vergadering aanwezig en heeft zijn kaarten op tafel gelegd: het is onmogelijk om goedkoper water te leveren. Op de le vering van drinkwater aan binnenvaart schepen wordt door hem geld toegelegd. De levering aan zeeschepen bij Hoogovens, Van Gelder of aan bijleggers moet het goed maken. Erkentelijk De leden hebben er tegenover de eige naar van de drinkwaterdienst hun erkente lijkheid over uitgesproken, dat hij het be drijfje ondanks de slechte uitkomsten voor deze tak van de dienst gaande blijft hou den. Drie maal in de week verschijnt de waterboot in de havens, waar de binnen vaartschepen ligplaats hebben. Algemeen was men het er tenslotte over eens, dat de gemeente Velsen voor deze drinkwatervoorziening een subsidie dient te geven of zelf een schip in de vaart moet brengen. In Amsterdam werkt bijvoor beeld de waterdienst van de firma Dekker met drie boten. De gemeente Amsterdam subsidieert dit bedrijf met een bedrag van 3400.'s jaars. Het water wordt gratis aan de waterdienst geleverd. Eindstation IJmuiden is als een eindstation voor de binnenvaartschepen te beschouwen en vol gens „Schuttevaer" dient de gemeente, die toch zeker grote belangen heeft bij deze tak van scheepvaart, iets te doen aan de nijpende kwestie. Geen enkele particuliere waterboot heeft het tot nu toe in welke Nederlandse havenstad dan ook volgehou den. Dat het bedrijfje van de IJmuidense drinkwaterdienst nog steeds de binnen vaartschepen van dienst is, mag als een grote service worden beschouwd. Van de zijde van het rijk behoeft men geen drinkwatervoorziening te IJmuiden te verwachten. Er wordt geen havengeld geheven en dan is het ook niet mogelijk om, zoals in Rotterdam geschiedt, een kwart op het geld meer te heffen en drink- waterboten van de gemeente in bedrijf te stellen. De IJmuidense afdeling van „Schuttevaer" heeft als een contact met de gemeente Velsen opgenomen over een sub sidie aan de IJmuidense Drinkwaterdienst of goedkopere leverantie van water door de gemeente. „De gemeente wilde zich er evenwel niet mee bemoeien", aldus merkte de afdelingsvoorzitter op. Dan melk Als het drinkwater in IJmuiden zo duur blijft, kunnen we beter melk drinken, was tenslotte het standpunt van de vergadering. Waarop werd besloten met het probleem naar het hoofdbestuur van „Schuttevaer" op de landelijke jaarvergadering te stappen en daar met het voorstel te komen, om bh de gemeente Velsen door de Kon. Schip persvereniging opnieuw een poging te doen aanwenden voor een goedkopere drink watervoorziening in het IJmuidense haven gebied. Verkiezing In genoeglijke stemming is de vergade ring na de pauze voortgezet en heeft de heer Riedijk van Amsterdam gewezen op het grote belang van het onderwijs voor de kinderen van schippers. Ten aanzien van de verzoeken, die vorig jaar zijn gedaan en waarvoor verschillende instanties zijn aangeschreven, kon het bestuur meedelen, dat de stroombreker bij de afvoerbuizen van de PEN-centrale opnieuw in studie is: thans bij het Waterloopkundig Laborato rium. Op een verzoek aan Rijkswaterstaat om modernisering van de Kleine Sluis te IJmuiden, kreeg men als antwoord, dat proeven zullen worden genomen met elec- trische beweging van de deuren. In het bestuur van de afdeling IJmuiden van Schuttevaer werden herkozen de heren A. Zeijlmans, T. van Beelen en W. L. Dis- ma. GESLAAGD Voor het kantoordiploma machineschrij- ven slaagde de heer H. J. Porck te IJmui den, die werd opgeleid door het Instituut van Otterlo te IJmuiden. Onder voorzitterschap van de burge meester van Heemskerk de heer H. Nielen is het Intercommunaal Lichaam Vervan ging Tuinbouwgronden bijeen gekomen om grond toe te wijzen aan boeren en tuinders wier grond is onteigend. Het algemeen bestuur moest hiervoor een keus maken uit meer dan honderd aanvragen. Besloten werd aan tien Bever- wijkse en Heemskerkse tuinders percelen weiland aan de Oudendijk en de Duinweg te Heemskerk ter beschikking te stellen. Als opvolger van de heer C. J. A. de Ruyter werd benoemd de heer H. N. v. d. Kolk, wethouder van Heemskerk. Tot R.K. kerkmeester in de parochie te Wijk aan Zee zijn door de bisschop van Haarlem benoemd de heren W. Durge en J. de Vries. Overzicht van de herdenking die in het voormalige kamp „Bergen Belsen" ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding is gehouden. Links de Joegoslavische Leger-Rabbijn, dr. Asarja, naast hem de Israëlische Leger-Rabbijn Mosje Kraus. waterhuishouding der gemeente gaan ver storen, geheel buiten schot te laten: ten slotte heeft het Provinciaal Waterleiding bedrijf verstek laten gaan toen er om hulp in de „watersnood" werd gevraagd en het ware onjuist, de gemeente Velsen op te la ten draaien voor een plotselinge piekafna- mc- door „buitenstaanders". Nee, meende de wethouder: de gemeente heeft haar waterbedrijf, waar de provincie buiten blijft en de gemeente moet dus de consequenties van de waterleverantie aan vaarden Als er een noodsituatie zou ont staan, zou het P.W.N. wel degelijk willen bijspringen, zolang andere verplichtingen van de provincie daarmee niet in de knoei raken. De heer Van Leusen kon het niet ge heel rijmen: waarom moet de gemeente ho ge kosten maken voor een openbaar nuts- werk, dat van nationaal belang is, zoals de tunnel, en waarom wordt daar dan niet op zijn minst over onderhandeld. Daar dacht de wethouder anders over: zolang de gemeente kan zal zij moe ten leveren de gemeente legde in 1952 een te kleine zinker en zal daar nu voor moeten bloeden en de „waterklanten" mo gen daar niet onder lijden. Er kwam geen stemming van en de zinker werd dus ge accepteerd. Sport in Noord in nood De beer Wil jouw (Arbeid) was iet wat verwonderd over het feit, dat de sport terreinen op „Rooswijk" vijf jaar geleden al als zodanig op uitvoering lagen te wach ten, terwijl ze nu pas gerealiseerd worden. Dat heeft vermoedelijk een paar losse centen gekost. Inderdaad gaf de wethouder toe: de herhaalde wijzigingen in de plannen daar hebben telkens weer roet in het eten ge strooid. Nu de zaak tot rust is gekomen, wordt de situatie weer wat helderder. De nieuwe openbare uitleenbibliotheek aan de Hcidestraat heeft de bestuurders van „Felison" nogal verontrust: er gebeurt echter niets anders, zei de heer De Boer, dan dat het Nut opgaat in de nieuwe lees zaal, maar voor „Felison" zitten er geen consequenties in. Enige benoemingen sloten de agenda af, waarna de raad in comité ging. Het bevrijdingsfeest in Heemskerk zal op waarige wijze worden gevierd, 's Mor gens om acht uur zijn er diensten in de Ned. Herv. en de R.K. kerk. Om kwart voor negen is er carillon-muziek vanaf de gemeentetoren en hierna volgt, een op tocht van schoolkinderen en alle vereni gingen. Na afloop hiervan worden de kin deren getracteerd en krijgen zij een beker met het opschrift 1945—1955. 's Middags zijn er in het Marquette-theater bioscoop voorstellingen en vindt een voetbalwed strijd plaats tussen ADO en GVO uit Krommenie, die om half drie aanvangt. Hierna is er een handbalwedstrijd. Tevens wordt hier nog een gymnasliek- demonstratie gehouden. 's Avonds geeft het R.K. fanfarecorps „St. Caecilia" een concert voor het St. Jo seph rusthuis aan da Kerklaan.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10