Chefarine 4 Luxe auto verhuur bedrijf STOFZUIGERS PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Kilometers Beter iiliï» Wereldnieuws Minister De Brnyn: Opbouw van PBO geschiedt veel trager dan verwacht Ticee goedgevulde handen De radio geeft Donderdag Ontslag aan 63 stakers in Amsterdam Waarborgfonds voor de middenstand J Woonwagenbewoners vluchten voor spoken Nederlander Wolfe na 14 maanden in vrijheid TocU ió het zo J WOENSDAG 20 APRIL 1955 De PBO in de industriële sector Herdenkingsprogramma's van de B.B.C. Boeren weigerden de inenting van vee Faillissementen J Badhoevedorp. g Haarlemmermeer, Akerdijk 94. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. S. Wolff de Beer te Amsterdam. Belangrijke vooruitgang bij pijnen en griep! V.V.V.-Ede kreeg met moeite subsidie voor Heideweek PETER DE GROOT's Kerkelijk Nieuws ür. mr. Van Staaij wet houder, mr. dr. Van Praag gemeente-secretaris van Den Haag Staatssecretaris installeerde het bestuur H. J. M A ERTENS N. V Critiek op ministerie van Sovjet-Staatsboerderijen Denemarken ratificeert de accoorden van Parijs 0Al ARM BARGOENS Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen betreffende de verwezen lijking van de publiekrechtelijke bedrijfs- oiganisatie in de industriële sector, heeft de minister van Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie schriftelijk het volgende geantwoord. De minister brengt allereerst in herinne ring. dat hij zich ter zake van de stand der voorbereiding van bedrijfschappen in de industriële sector bij schrijven van 13 Oc tober 1954 tot de Sociaal-Economische Raad heeft gericht. Aanleiding hiertoe was onder meer, dat de gang van zaken ook de miniser met enige zorg vervulde. De orga nisatie-commissie van de raad heeft op dit schrijven bij brief van 23 Maart 1955 namens de raad geantwoord. De minister wil niet verhelen, dat hij de mededelingen over de gang van zaken, door de organisa tie-commissie gedaan, enigermate teleur stellend acht. Weliswaar blijkt uit deze inlichtingen, dat in een groot aantal, waaronder zeer belangrijke, sectoren van de industrie over de voorbereiding van bedrijfschappen overleg wordt gepleegd. Met voldoening kan voorts worden ge concludeerd, dat dit overleg in een aantal bedrijfstakken ook reeds tot de indiening van voorstellen bij de Sociaal-Economische Raad heeft geleid." Het overleg/is in enkele andere bedrijfstakken ver gevorderd. Voorts moet men natuurlijk begrip heb ben voor de zakelijke en psychologische moeilijkheden, die bij het overleg over een bedrijfschap moeten worden overwonnen. Toch wordt door deze factoren niet geheel verklaard, waarom ter zake niet meer vor deringen zijn gemaakt ten opzichte van de eerste twee jaren van zijn ambtsperiode, toen de minister zich persoonlijk over de stand van zaken in de voornaamste sec toren van de industrie door vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers op de hoogte heeft doen stellen. Op grond van de toen verstrekte mededelingen had de minister een snellere voortgang van de uit bouw van de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie in de industrie verwacht. De verklaring, die voor de stagnatie in de textielindustrie, de bouwnijverheid en het grafische bedrijf wordt gegeven, doet de minister vrezen, dat zonder inschake ling van de organisatie-commissie bij het overleg niet op redelijke termijn een op lossing zal worden gevonden. De aange geven moeilijkheden vormen in deze sec toren reeds geruime tijd een struikelblok. De bedrijfstakken kunnen op zich zelf ook naar het oordeel van de minister rijp wor den geacht voor het tot stand komen van bedrijfschappen. De minister is van oordeel, dat op grond van de in de vraag aangeduide overwegin gen de spoedige totstandkoming van be drijfschappen voor de hogergenoemde delen van het bedrijfleven zeer wen i lijk is. Hij is dan ook voornemens zich tot de Sociaal-Economische Raad te wenden ter zake van de verwezenlijking van de be drijfsorganisatie in deze sectoren, alsmede in enige andere industriële sectoren, waar het overleg over een bedrijfschap, na reeds vrij ver gevorderd te zijn, op moeilijkheden is gestuit. De minister blijft voorshands de hoop koesteren, dat in de betrokken bedrijfs takken de verwezenlijking van de bedrijfs organisatie op basis van overeenstemming met de bedrijfsgenoten mogelijk zal blijken. Hij geeft er dan ook de voorkeur aan een definitief standpunt met betrekking tot de te volgen gedragslijn eerst te bepalen, wanneer hij van de resultaten van het in gevolge zijn bovenvermeld verzoek door de Sociaal-Economische Raad te openen over leg en het ter zake van de instelling van bedrijfslichamen in deze sectoren door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte advies zal hebben kunnen kennis nemen. In de programma's, die van 2 tot en met 8 Mei door de British Broadcasting Com pany worden uitgezonden ter herdenking van de tiende verjaardag van het einde van de oorlog in Europa, wordt ook aandacht besteed aan Nederland. Zo zal Henri Riddel op 2 Mei in het pro gramma „They rose from the ashes" onder andere spreken over Rotterdam en op 3 Mei in „Our daily bread" vertellen over een recent bezoek aan een Nederlandse boerderij, die tien jaar geleden onder water stond. Op 5 Mei zal generaal Alfred Gruenther, opperbevelhebber der NAVO in Europa vier jonge militairen uit Enge land. Amerika. Frankrijk en Nederland per radio oproepen om vervolgens vragen te beantwoorden over de taak, waarvoor zij onder dienst geroepen zijn. In de uitzendingen in het Nederlands zal de BBC van 2 tot 7 Mei gelijksoortige pro gramma's geven. ADVERTENTIE heeft dese kleine „geluk-zoeker". BravoAls je twee goede dingen kunt krijgen, moet je niet met één genoegen O 2490 nemen. Een gulden stel regel, die ook... voor het huishouden geldt. Neem de was. Als U die met OMO doet krijgt U ook dubbel wat U wilt. Het goed wordt intens wit en bovendien is er van de vlekken geen spoortje ach tergebleven. Twee voor delen tegelijk! Met een ander wasmiddel moet U vaak met één van de twee genoegen nemen. Hoe raak is het gezegde èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's OMO schoon. Alléén het moderne OMO bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén OMO geeft een resultaat, dat U met recht doet zeggen: OMO geeft me de schoonste was van mijn leven! Veestapels in beslas Henomen Te Staphorst zijn Maandagmiddag de veestapels van drie veehouders in beslag genomen, omdat deze veehouders op grond van gewetensbezwaren hadden geweigerd hun veestapels aan reactieproeven op tu berculose te onderwerpen. Deze kwestie heeft reeds een lange voorgeschiedenis ge had en heeft ook reeds voor de Zwolse rechtbank gediend, nadat de bezwaarden tevoren hun standpunt bij de minister van Landbouw hadden uiteengezet. Zij verkla ren dat de minister hun ontheffing van de verplichting heeft verleend, wat van over heidswege echter wordt tegengesproken. Bij de behandeling voor de rechtbank werd een boete opgelegd, wat echter niet tot ge volg heeft gehad dat de betrokkenen hun dieren voor controle lieten inenten. Dezer dagen is bij de drie veehou ders tot inbeslagneming van de gehele rundveestapel overgegaan, hetgeen leidde tot grote verontwaardiging onder de be trokkenen, die overigens passief toezagen toen hun dieren onder toezicht van ambte naren en rijkspolitie werden weggevoerd De betrokken boeren blijven volharden bij hun eenmaal ingenomen standpunt, dat hier sprake is van dwang, welke indruist tegen hun geloofsovertuiging. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 19 April in staat \ten fail lissement verklaard: W. Paardenkoper. exploitant van een aan nemersbedrijf te Beverwijk, Hoflanderweg 41 a. Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curatoi: mr. H. Colenbrander te Beverwijk. Wegens gebrek aan baten zijn op 19 April opgeheven de faillissementen van: \f. G. V. Voortjes te gem. A. F. Kok. aannemer van metselwerken te Haarlem, Thorbeckestraat 51. Rechter-com missaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. G. H. Veenhoven te Haarlem. ADVERTENTIE Door belangrijke ontdekkingen is bet mogelijk geworden een tablet ie maken, dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen (alen. Geleerden hebben ontdekt, dat een be paalde combinatie van geneesmiddelen beter werkt dan elk middel afzonderlijk! TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 e». HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33—12.40 Wij van het landi. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vo caal ensemble, strijkkwartet en solist. 15.35 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello concert. 16.55 Platen. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Pla ten. 18.05 Kamerkoor. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Niews. 8.15 Platen. 9.30 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Ant woordman. 11.15 Lichte muziek. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 De bruid van Lammermoor, hoorspel. 14.30 Platen. 11.45 .Cello en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Verwerking van stadsvuil in Neder land. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazzmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte mu ziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroep orkest. 21.05 Cabaret. 21.45 Mannenkoor. 22.00 Lichte muziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.2524.00 Filmmuziek. TELEVISIE (NCRV) .20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Film programma. 20.45 Volkliedjes. 20.55 Teken film. 21.00 Programma over honden en hon denvrienden. 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 1445 Platen. 15.00 Muzikale causerie. 16.02 Platen. 16.40 Kinderzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieek tribune. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld 2040 Platen. 20.45 Pianorecital. 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Tenor en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 71 m.). Totaal 63 leden van hot personeel uit de Amsterdamse gemeentediensten en -bedrij ven, waarin is gestaakt, hebben definitief ontslag gekregen uit de gemeentedienst. De geschorste stratenmakers van de Dienst der Publieke Werken, die vorige week opnieuw het werk hadden neergelegd als protest tegen de rancune-maatregelen van B. en W. hebben van het college be richt gekregen, dat zij vandaag weer aan het werk kunnen gaan. Met 16 tegen 12 stemmen heeft de ge meenteraad van Ede in een speciale zitting besloten aan V.V.V. Ede voor de organisa tie van de Heideweek 1955 een maximale subsidie van f 10.000 te verlenen onder voorwaarde, dat in het bestuur van V.V.V. een gedelegeerde van het college B. en W. wordt opgenomen en vóór 1 December van dit jaar een volledig overzicht wordt verstrekt van de wijze, waarop de gemeen telijke bijdrage is besteed. In drie achtereenvolgende raadsvergade ringen was reeds over de opzet van de feestweek en de financiële steun der ge meente gesproken. In eerste instantie ver wierp de raad unaniem het overgelegde conceptprogramma, waarop het verzoek om subsidie was gebaseerd. Dat programma vermeldde onder meer reünies van gealli eerde bevrijders, van evacués uit alle oor den des lands, van Indonesische gcrepatri- eerden en van Belgische vluchtelingen uit de eerste wereldoorlog. Toen dit plan was afgekeurd door de raad diende V.V.V. een nieuw programma in. waarin de bevrrjdingsreünies waren ge schrapt. Doch ondanks de aangebrachte bezuinigingen waren andere posten ver hoogd. Er werd opnieuw een subsidie van f 10.000 gevraagd. Dit wekte bevreemding bij de raad en de beslissing werd aangehou den. In de vergadering van Maandag is de knoop doorgehakt, zij het ook nadat pas door een nieuwe toelichting van V.V.V. een meerderheid van de raad voor het nieuwe plan gewonnen bleek te zijn. Er werd ech ter zeer scherpe critiek geuit op het in 1954 door de organisatoren van de Heide week gevoerde financiële beleid. De fracties van de A.R.-partij en van de Staatkundig Gereformeerde Partij en twee leden van de C.H.U. stemden tegen het verlenen van subsidie. ADVERTENTIE Nieuw Guineastraat 2 - Haarlem - Tel. 25132 4- en 6-PERS. WAGENS ADVERTENTIE HET EULAN ETIKET DE GARANTIE VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID EUIAN voor mofechfe behandeling van wol en ondere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers.prestatie von «ayi») tientallen joren op zijn deugdelijkheid beproefd. Ned. Herv. Kerk Tweetal te OosterlandDen Oever: C. J. Pak, cand. te Ouderkerk a. d. Amstel en P. C. Schoonenboom. cand. te Zutphen, waarvan eerstgen. beroepen is. Aangenomen naar Utrecht (als stud, pred.) (toez.) E. J. Beker te Workum. Geref. Kerken Beroepen te Wons H. Boswijk, cand. Ie Ermelo. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Monte Allegro (Brazilië) E. Koop te Zaandam. Benoemingen moeten nog worden aanvaard: De eerste stemming voor de benoeming van een wethouder van wederopbouw van de gemeente 's-Gravenhage leverde voor de heer Van Staaij (KVP) tien stemmen op. De andere leden op wie stemmen werden uitgebracht waren N. F. A. Vugts (KVP) tien stemmen, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel (KNP) acht stemmen en dr. B. van den Tempel, die vroeger reeds wethouder is geweest, zestien stemmen. Na deze eerste stemming verzocht dr. mr. Van Staaij de raad op andere can- didaten te stemmen omdat hij de func tie van wethouder wegens drukke werk zaamheden niet kon aanvaarden. Dit verzoek had echter een averechtse uitwer king. want bij de tweede vrije stemming verwierf hjj elf stemmen. De uitslag van de derde stemming was: dr. mr. Van Staaij zeventien, dr. Van den Tempel vjjftien en de heer Vugts negen stemmen. De vierde en laatste stemming ging: tus sen de heren Van Staaij en Van den Tem pel. Het KVP-raadslid verwierf zeven en twintig, het P.v.d.A.-lid vijftien stemmen. Dr. mr. Van Staaij zal nu binnen drie da gen moeten beslissen of hij deze benoeming tol wethouder aanvaardt. Na twee stemmingen is vervolgens mr. dr. A. van Praag gekozen tot secreta ris van de gemeente 's-Gravenhage. De heer Van Praag is hoofd van de afdeling bevolking, verkiezingen en burgerlijke stand bij de gemeentesecretarie van 's-Gra venhage. Hij volgt de heer W. F. Wijthoff op, aan wie eervol ontslag op verzoek werd verleend, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan de gemeente bewezen. Mr. Van Praag stond als tweede op de voordracht van B. en W. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp heeft in Amsterdam het bestuur van de stichting Algemeen Waarborgfonds voor de Midden stand geïnstalleerd. Wederom is een belangrijke loot aan de boom van het credietsysteem toegevoegd uniek in West-Europa en ook daarbui ten een loot tot welker groei intensief gearbeid moest worden in nauwe samen werking tussen overheid en bedrijfsleven, aldus de staatssecretaris. In het algemeen ontmoet de midden stand bij het opnemen van credieten voor de financiering van kortstondige vermogensbehoeften weinig of geen moei lijkheden. Geheel anders is het gesteld met de voorziening in de toegenomen behoefte aan langerlopend crediet. In al deze ge vallen wijst de practijk uit, dat de mid denstand in deze vermogensbehoefte moeilijk kan voorzien. De overheid heeft het zich tot haar taak gerekend in deze leemte in de credietvoorziening aan de middenstand te voorzien en de helpende hand te bieden door een aantal credietre- gelingen in het leven te roepen onder over- heidsgarantie. Met de vorming van het algemene waar borgfonds en de bijzondere waarborg fondsen is men er niet. Het is voor de middenstander niet slechts nodig, dat hij crediet ontvangt, ook is no dig, dat hij een goede vestigingsplaats krijgt en dat hij in een juist type bedrijfs pand komt, hetwelk zowel aan de techni sche als aan de sociale structuur van het middenstandsbedrijf recht doet. Hiervoor is, wederom in nauwe samenwerking met het bedrijfsleven, een afzonderlijk lichaam een bedrijfspandeninstituut in het leven geroepen en ondergebracht bij het Econo misch Instituut voor de Middenstand. Hiermede zal het algemeen waarborgfonds nauw moeten samenwerken. Gezamenlijk zal, ook in overleg met de middenstands voorlichtingsdienst ook veel voorlich tend werk moeten geschieden, aldus dr. Veldkamp. ADVERTFNT1E Nassaustraat 5 Haarlem Tel 15220 60. Nauwelijks waren de laatste tonen van de gezangen verstorven, of een gewel dig applaus brak los. Het groeide aan tot een ovatie, die de schouwburg op zijn grondvesten deed schudden. Met roodge huilde ogen namen Enrico en zijn meester zangers de hulde in ontvangst. „Ziezo", zei Enrico, toen het gordijn was neergelaten, „nu hebben we die eigenwijze schouwburg directeur wel bewezen, dat we op het to neel thuishoren. We zullen hem nu maar bevrijden". Samen met Panda begaf hij zich naar de zijkant van het toneel, waar de directeur gebonden op de grond zat. „Het spijt me, dat we u dit moesten aan doen, directeur", zei hij, terwijl Panda de boeien doorsneed, maar het was de enige manier om u te beletten, onze voorstelling te storen". „Ik vind het helemaal niet erg, hoor!", riep de directeur, zodra hij weer kon spreken. „Jullie waren een succes, een geweldig succes. Ik neem u aan, u en uw meesterzangers!" „Dan kan tk wel afscheid nemen", dacht Panda... „Ik ben geen meesterzanger In een gezamenlijke angst hebben alle bewoners van het woonwagenkamp te Helden, gehuisvest in negen wagens, dit terrein verlaten. Men beweerde dat 's nachts geregeld onverklaarbare klop- tekens op de wanden en daken der wagens te horen waren. Bij velen was de schrik zo diep ingeslagen, dat zij 's nachts hun wa gen niet meer durfden te verlaten en som migen durfden zelfs in hun eigen wagen niet meer te slapen. De overspannen fan tasie deed geruchten over nog meer vreem de zaken ontstaan. Het woonwagenkamp Helden ligt eenzaam tussen de bossen aan de weg van Helden naar Kessel. Sommige woonwagenbewoners hadden hier al jaren hun standplaats. De politie heeft een on derzoek ingesteld of de geluiden een toe vallige oorzaak hebben gehad dan wel op zettelijk door iemand in of buiten het kamp zijn veroorzaakt. De Nederlander L. Wolfe, die in Februari 1954 werd aangehouden, verdacht van subversieve activiteiten, is Dinsdag op vrije voeten gesteld. De heer Wolfe is nog wel een meldingsplicht opgelegd. Vóór zijn ar restatie was hij hoofd van de pakhuizen van de firma Harmsen, Verwey en Dunlop in Djakarta. (P.I.A.) Fouten van vorig jaar herhaald PARIJS (AFP) Het officiële orgaan van de Sovjet-regering de „Izvestia" heeft ernstige critiek op het ministerie voor de Sowchozen (staatsboerderijen) doen horen onder de kop „Gevaarlijke verwarring". Het blad zegt onder meer, dat de nieuwe Sowchozen in Kazakstan, een gebrek aan outillage hebben. De leiders dezer Sow chozen zijn bijna in onafgebroken telefo nisch contact met het ministerie, waar men echter doet alsof men er aan werkt. Door dat de leiders van de ministeries zich af zijdig houden, worden vele zaken met aan zienlijke vertraging afgehandeld. De fou ten van het vorige jaar worden herhaald, aldus de „Izvestia". AFP tekent hierbij aan, dat de minister voor de Sowchozen, Ivan Benediktov, in Maart benoemd werd wegens „incompeten tie" van zijn voorganger, Alexis Kozlov. Daarvoor was Benediktov minister voor iandbo u wpol i t iek KOPENHAGEN/BONN (AFP/ANP) Het Deense parlement heeft in derde en laatste lezing zjjn goedkeuring aan de ac coorden van Parijs gehecht door met 145 tegen 24 stemmen de accoorden, volgens welke Wcst-Duitsland tot de NAVO zal worden toegelaten, goed te keuren. Koning Frederik IX zal de accoorden nog voor zijn vertrek naar Parijs ondertekenen. Het Fol- keting (parlement) keurde met 156 tegen negen stemmen en drie onthoudingen de Deens-Duitse overeenkomst betreffende de Duitse minderheden goed. VS. gaan voot De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland zal vandaag met enige plechtig heid de Amerikaanse ratificatie-oorkonden van het verdrag dat de West-Duitsers hun souvereiniteit terug schenkt, in de bonds- kanselarij van dr. Adenauer deponeren. Daarmee zal de Amerikaanse regering voor gaan bij de opheffing van het bezettings regiem in de bondsrepubliek. De Franse re gering heeft tot dusverre vastgehouden aan een gelijktijdige deponering van de oorkon den van alle verdragen van Parijs De bondsregering deelt dat standpunt voorzo ver bekend is. ADVERTENTIE N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Verstandhouding. Premier Strijdom van Zuid-Afrika heeft in de Volksraad te Kaapstad verklaard, dat het de bedoe ling van premier Nehroe van India is, alle blanken uit Azie en Afrika te ver drijven. Nehroe beschouwt Afrika als een gebied waar India zijn overbevol king kwijt kan raken. Zuid-Afrika al leen zou de blanke beschaving in Afrika niet kunnen handhaven. „De verstandhouding en de samenwerking tussen de verschillende blanke groepen in het Zuiden van Afrika moet zo groot mogelijk zijn, aldus de Zuid-Afrikaanse premier. Regionen. Een woordvoerder van de Amerikaanse atoomcommissie heeft verklaard, dat de Geigerapparaten, die in Denver onlangs geheel onjuiste aan wijzingen hadden gegeven, reageerden op radio-actieve deeltjes, die door zeer krachtige winden in de hoge regionen waren aangevoerd. Vrees. In geheel Chili zijn aardschokken waargenomen. In Coquimbo en La Serena werden krachtige schokken ge registreerd en hebben vloedgolven een gevaarlijke toestand doen ontstaan. De verbindingen met de stad Ovalle zijn verbroken. Men vreest dat in dit gebied ernstige schade is aangericht. Aardschok. Twee personen zijn omge komen en zestig gewond tengevolge van een aardbeving in Thessalië (Grieken land). In de havenstad Volos is het ge meentelijke ziekenhuis zo ernstig be schadigd, dat het moest worden ont ruimd. De burgemeester schat, dat ten minste 700 huizen beschadigd zijn. De Griekse regering heeft tenten gezonden en genietroepen. Overvloed. De Oost-Duitse autoriteiten hebben verboden, dat de West-Duitse bevolking pakketten levensmiddelen naar politieke gevangenen in de Oost- Duitse kampen Bautzen, Torgau, Wald- heim en Brandenburg zendt. Sedert 1950 mochten de gevangenen elke maand een dergelijk pakket van drie kilogram in ontvangst nemen. De Oost- Duitse autoriteiten verklaarden ter motivering van dit nieuwe besluit, dat de verzorging in de kampen goed is. Zonde. De bisschop van La Rioja (Argen tinië), mgr. Froilan Ferréira Reinafe, heeft de directeur en het personeel van het regeringsblad „La Gaceta Riojana" geëxcommuniceerd. In een herderlijk schrijven van enige tijd geleden had de prelaat verklaard, dat het lezen van het blad voor alle Rooms-Katholieken een zonde is. Uitbreiding. Dr. Seebohm, de West-Duit se minister van Verkeer, heeft ver klaard, dat de Duitse koopvaardijvloot nog dit jaar van 2.4 tot drie millioen brt. zal worden uitgebreid. Dit jaar zal de federale kas meer dan 150 millioen mark voor de scheepsbouw beschikbaar stellen in de vorm van leningen of borgstellingen. Hoogconjunctuur. De hoogconjunctuur in de West-Duitse staalindustrie heeft er toe geleid, dat voor de tweede maal sedert het einde van de oorlog aanzien lijke hoeveelheden Amerikaanse kolen ingevoerd moeten worden. De staalfa brieken hebben ondanks de hoge vrachtkosten tot deze import besloten, aangezien zij de sterk gestegen staal- niet op peil te kunnen productie houden. Sneeuw. In heeft het Wenen en Neder-Saksen langdurig gesneeuwd. In de Oostenrijkse hoofdstad lag Dinsdag ochtend tien centimeter sneeuw. Vijand. De politie heeft zes Mexicaanse boeren aangehouden, die er van worden beschuldigd nabij Tehucan, in de Mexicaanse staat Puebla, de 29-jarige toerist John Keilty te hebben vermoord omdat zij in hem een „vijand van de Rooms-Katholieke godsdienst" meenden te zien. Opium. De internationale handel in opium is vorig jaar aanzienlijk toegenomen. In vergelijking met 1953 werd ongeveer tweeëneenhalf maal zoveel opium in beslag genomen, aldus een rapport van de internationale politiecommissie aan de UNO-commissie van verdovende middelen. Film. De Turkse regering beschuldigt de Russen er van, dat zij in de film „Hel den van Sjipka," die te Moskou wordt vertoond, de geschiedenis hebben ver valst. De Turken behandelen in de film de Bulgaren tijdens de opstand van 1875 op wrede wijze en Gazi Osman, een Turkse held, wordt in een ongunstig daglicht gesteld. Op de Willemsparkweg in Amsterdam is 's nachts een auto tegen een daar gepar keerde auto gebotst. De bestuurder kon geen rijbewijs aan de politie tonen en bij onder zoek bleek dat hij de auto in Den Haag had gestolen. WEINIGEN ZULLEN er zich rekenschap van geven dat de term „tegen de lamp lopen" ontleend is aan het bargoens, in welke groepstaal een agent van politie o.a. als „lamp" te boek stond. Ieder van ons kent nog wel wat andere namen voor deze ordebewaarders, want vele synoniemen uit de onderwereld zijn tot de straattaal door gedrongen, al hebben slechts enkele ter men zich in de normale spreektaal metter woon kunnen vestigen. Nu is het ondoenlijk op te geven welk aantal synoniemen in het bargoens voor allerlei woorden bestaan, om de een voudige reden dat de „luide stem van het volk" - zoals A. M. de Jong het noemde - steeds nieuwe vormen schept, terwijl alles wat geen levenskracht heeft in het vergeetboekje raakt en weer verdwijnt. J. G. M. Moormann, die bar- goense woordenlijsten heeft samengesteld, geeft alleen al voor politie-agent 46 termen, maar het aantal woorden waarmee „ste len" kan worden uitgedrukt, is nog veel uitgebreider, n.l. méér dan 60! Trouwens, onze eigen kennis is op dit gebied óók aanzienlijk groter dan we ge woonlijk willen doen voorkomen. Ik zal op deze plaats niemand de vraag voorleg gen, op hoeveel manieren „hou je mond" kan worden gezegd, want het aantal syno niemen dat we hiervoor kunnen gebruiken is bepaald indrukwekkend. Het teleurstel lende is daarbij, dat na het vervangen van het woord „mond" door de „nette" termen snavel, snater, hoofd, waffel, wafel, klep (menageklep uit de diensttijd), enz., we direct vervallen in grove termen van een verbazingwekkend beeldend vermogen, maar hoogst onwelluidend van klank. Op soortgelijke wijze kunnen ook „han den" in de straattaal op zeer vele en sterk uiteenlopende manieren worden aange duid, evenals de kennisgeving dat men met iemand hardhandig wil afrekenen, waarvoor een vaste formule bestaat (op z'n slaan) die door invullen van de stip peltjes tot in het oneindige kan worden gevarieerd. Zo op het eerste gezicht schijnt het bar goens door zijn talrijke synoniemen dus een sappige en rijke taal. Beeldend en karakteristiek zijn de uitdrukkingsvormen zeker, maar het grote aan tal synoniemen mag ons niet verleiden tot de uitspraak dat hier een rijke woorden schat voorhanden is. Want die rijkdom bepaalt zich uit sluitend tot een zeer beperkt terrein. Moormann, die zich een uitgebreide studie op dit gebied veroorloofd heeft, verzekert dan ook, dat hij bij geen enkele spreker van het bargoens méér dan ruim 300 spe ciale woorden heeft aangetroffen. Wan neer hier dan nog de nodige synoniemen voor agent, stelen, buit, enz. in voorkomen (geen bargoens spreker gebruikt deze sy noniemen allemaal) kunnen we ons onmo gelijk voorstellen dat alle andere terrei nen van het leven door de bargoense woordenschat in ruime mate gedekt zijn. En weet u dat wij, ook al spreken we naar onze opvatting onberispelijk, deson danks woorden en uitdrukkingen gebrui ken die enkele eeuwen geleden als hoogst ongepast werden aangemerkt? Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2