„Duinwijk" - een drie-eenheid aan de westrand van Nieuw IJmuiden Vrees voor massale werkloosheid ongegrond Tunesisch-Frans accoord haakt nog op één punt Stijgende productiviteit zal prijsstijgingen in toomhouden Ruimte voor 1900 gezinnen met mogelijkheden voor 6 étages R.K. centrum met grote kerk, Protestantse kerk en scholenbouw OEES over Nederlands economische situatie Minister Suurhoff in Eerste Kamer Vorig jaar zverdeti 98.000 mensen boven 40 jaar aan werk geholpen Wilde staking in touw- fabriek te Oude Pekela Brand te Vlaardingen in visconservenfabriek Concert „Vox Humana" in Santpoort Frankrijk verlangt militaire steunpunten in de Zuidelijke kuststrook WOENSDAG 20 APRIL 1955 Ruiterpad Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Helicopterlijn Brussel- Eindhoven geopend SCHAAF- EN SNIJWONDEN Agenda voor Haarlem De plannen voor nieuw-IJmuidens laatste grote uitbouw, die „Duinwijk" zal heten, zijn gereed; de aanbesteding is reeds een feit. In dit wooncomplex voor 1900 gezinnen met zijn hoogbouw tot zelfs 6 woonlagen, dat geprojecteerd is binnen de omsluiting van de (verlengde) Dokweg in het Zuiden, de recreatieweg naar het nieuwe IJmuidense strand (meegaand met het natuurlijke duinprofiel) en de reeds bestaande huizen langs de Linneausstraat aan de N.O.-kant zal op ruim 55 hectare een compleet stadsdeel verrijzen, dat zich weliswaar aanpast bij de bestaande bebouwing van nieuw-IJmuiden, maar door een grotere afwisseling levendiger wordt van aanblik. EEN GROOT R.K. COMPLEX met een omvangrijke kerk als centraal punt is ge dacht tussen de Mars-, de Venus- en de Dolfijnstraat, iets onder het hart van de nieuwe „Duinwijk"; een sportcomplex van drie ruime velden (5 hectare in totaal) Is in het Zuiden van het plan geprojecteerd en daartussen door zijn winkels en ver zorgende bedrijven gedacht: winkelwijkjes, die aan de Dolfijnstraat, het Canopus- plein en de Voermanstraat komen. Voor de Openbare Gebouwen is er verder ruimte gelaten: een R.K. school met kleu terschool, een Protestantse kerk en een interkerkelijk huis voor bejaarden. Aan de toelichting op diit vandaag ter visie gelegde plan Duinwijk ontlenen wij het volgende: Dit plan grenst aan de Zuddlzijde aan het duingebied, dat volgens het plam-in-hoofd zaak bestemd blijft voor passieve recrea tie. Aan de Westzijde grenst het plan aan het duin, dat gedeeltelijk blijft bestemd voor passieve recreatie, doch meer Noord waarts is bestemd voor gemeentelijk in dustrieterrein en industrieterrein van het Staatsvisserhavenbedrijf. De Noordelijke begrenzing wordt gevormd door het We der opbouwplan Nieuw-IJmuiden en ook aan de Oostkant wordt het plan deels be grensd door ditwederopbouwplan en overigens door het uitbreid'ingsplan-in- onderdelen Nieuw-IJmuiden. Bouw begonnen Het uitbreidingsplan „Duinwijk", waar van de realisering inmiddels reeds is aan gevangen ten Westen van de hoogbouw aan de Radarstraat en waarvan ongeveer reeds een derde deel van de grond is ge reserveerd voor binnenkort aan te vangen woningwetbouw door drie woningbouw verenigingen. premiebouw en herbouw door verschillende particulieren en voor scho len- en kerkbouw, voorziet in een drin gende behoefte, daar de mogelijkheden voor woningbouw in het uitbreidingsplan en het wederopbouwplan Nieuw-IJmuiden vrijwel zijn uitgeput. Het gebied van het Staatsvissershaven- bedrijf is ontzien en niet in het plan opge nomen; haven- en industriegebied zijn door een groenstrook vah de bebouwing geschei den. Deze groenstrook is wat meer Oost waarts geprojecteerd dan in het plan-in- hoofdzaak en ter compensatie van het hier door ontstaan van verlies van bouwsrond is in afwiikkig van het plan-in-hoofdzaak de Zuidelijke (recreatie) weg in Westelijke richting recht gestrekt in plaats van Noord- westwaarts afgebogen op de hierdoor meer omsloten grond tussen de wegen is de compenserende woonbebouwing geprojec teerd. Nieuwe wegen Wat de wegen betreft, heeft, zoals al ge meld werd, de hoofdader de Planetenweg (als voortzetting van de Lange Nieuw- straat) met een totale breedte van 33 m (groenstroken en trottoirs inbegrepen) een duidelijk beloop verkregen: hij buigt zich op natuurlijke wijze om naar het Zuidwes ten, ten slotte aansluitend aan de Zuide lijke begrenzingsweg. de z.g. recreatieweg. Het knooppunt met de weg naar de Vis sershaven is zodanig opgelost, dat zeer duidelijk tot uitdrukking komt wat het hoofdtracé is. Nu het uitzicht op de Vissershaven aan waarde heeft verloren door de in dustriële bebouwimgsmogel ijkheden, welke volgens een Koninklijk Besluit aan het Staatsvissershavenbedriif moe ten worden toegelaten tussen de Vis sershaven en de scheidende groen strook, is het plan niet meer zo na drukkelijk op die haven gericht als oorspronkelijk in de bedoeling lag; niettemin blijft de weg daarheen (de Linnaeusstraat) belangrijk genoeg. Hoewel het knooppunt en de Linnaeus straat buiten de grenzen van dit plan (n.l. in het Wederopbouwplan) vallen, kon één en ander niet los van het uitbreidingsplan „Duinwijk" worden bezien. Grotere haringhav n De bij het uitzichtspu-nt over de Vissers haven aan de Linnaeusstraat aansluitende zijweg „de Orionweg" kan verder Zuid waarts een fraai uitzicht bieden over de Haringhaven, wanneer deze haven eens zal zijn uitgebreid zoals in het hoofdzakenplan is voorzien. Het plan „Duinwijk" spreekt zich verder als volgt uit over de gedachte bebouwing. Er zijn drie wijken, één ten Oosten en twee ten Westen van de Planetenweg, met in elke wijk een centrum van 'buurtwinikels (voor de grotere wijkwinkels blijft Nieuw- IJmuiden aangewezen,zoals het Markt plein met omgeving). ^OOOOOOOOOOOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC De nieuwe recreatieweg, die het plan Duinwijk „omarmt" en tegelijkertijd een prachtige directe verbinding met het Zuidelijke strand zal geven, krijgt on- derlangs een smal, onopvallend pad - een ruiterpad, waarmee de ontwerpers bewijzen willen, dat niet alleen de j strakke zakelijkheid van de groeiende stad hen bezig houdt, maar alle vormen van recreatie evenzeer. Daarom is die recreatieweg dan ook niet gedacht als een rechte lijn dwars door het duin, maar hij zal de glooiingen van het ter rein zoveel mogelijk volgen. De beide wijken in het Westen worden gescheiden door een ongeveer 50 m brede groenstrook, dtie de naam van Pleiaden- plantsoen zal dragen. Een soortgelijke strook is in het midden van de Oostelijke wijk geprojecteerd, doch deze strook zal grotendeels door scholeq worden bezet. De bebouwingsdichtheid is binnen rede lijke grenzen opgevoerd door op belangrijke plaatsen verdiepingwoningen in dirie lagen te ontwerpen. (Op een drietal plaatsen zal als bekend is, nog hoger kunnen worden gebouwd.) In de ruim 100 m brede groenstrook tus sen de recreatieweg en de sportvelden, als mede tussen deze wegen de bebouwing in het Zuidoosten van het plan, is in hoofd zaak passieve recreatie gedacht, doch en kele vormen van actieve recreatie zijn niet uitgesloten. Van de ruim 55 ha is bijna 14 ha bestemd voor woningbouw, winkels en verzorgende bedrijfjes. Ongeveer 16 ha kan worden be bouwd met bijzondere gebouwen, zoals scholen, kerken, verenigingsgebouwen e.d. Wegen en pleinen zullen ongeveer 16 ha in beslag nemen, plantsoenen met groen stroken ruim 16 ha en de sportvelden ruim 5 ha. Nieuw pompstation De afwatering van plantsoenen e.d. ge schiedt door bezinking in de bodem, dtie van wegen, pleinen en bebouwing kan ge schieden op de centrale riolering, welke het water zal afvoeren naar de rioolwaterzui veringsinrichting in Velsen-Zuid aan de Amsterdamseweg. Aan de Dokweg in de groenstrook is een pompstation geprojec teerd, dus in de N.W.-hoek van het plan. Het aantal gezinnen, dat binnen dit plan kan worden gevestigd, bedraagt als voLgt, verdeeld naar de soorten woningen: in meer dan 3 woonlagen 68: 3 woon lagen 910; ééngezinswoonhuizen 790; één- gezinswoonhuizen met op de begane grond winkelruimte 24; meergezinswoonhuizen 3 hoog met op de begane grond winkelruimte 57; woningen met verzorgende bedrijfjes 6; woningen voor ouden van dagen 37; ver zorgingshuis voor ouden van dagen p.m., in totaal dus bijna 1900 gezinnen. Wanneer de sportvelden en plantsoen- stroken in het totale oppervlak worden meegerekend bedraagt de woniugendicht- heid ongeveer 35 woningen per h.a. In het tweede deel van het rapport der organisatie voor Europese Economische Samenwerking, getiteld „Van herstel naar Economische Kracht" wordt de aan dacht gevestigd op de economische uitwerking van de jongste loonronde en de voorgenomen belastingverlaging in Nederland. Vóór de jongste loonronde en vóórdat tot belastingverlaging werd besloten, verwachtte de Nederlandse re gering, dat de toeneming van het bruto-nationaal product, die in 1954 ongeveer 4percent heeft bedragen in 1955 slechts ongeveer 1V2 percent groot zou zijn. De verwachting was, dat het persoonlijk verbruik, zowel als de staatsuit gaven en de uitvoer, in 1955 veel minder snel zou stijgen dan in 1954 hét geval was, en dat in aanmerkelijk minder sterke mate gebruik zou worden gemaakt van de gezamenlijke welvaartsbronnen dan op het ogenblik geschiedt. Voorts werd verwacht, dat het overschot op de lopende rekening van de betalings balans in 1955 ongeveer het equivalent van 180 millioen dollar zou bedragen, vergeleken met ongeveer 250 millioen dollar in 1954. De loonronde en de belastingverlagin gen zullen echter waarschijnlijk tengevol ge hebben, dat de vraag in 1955 aanmer kelijk groter zal zijn dan oorspronkelijk werd verwacht. Er is dus een veel gro- Wij leven in een tijd van top-bedrijvigheid met gebrek aan arbeidskrachten, zodat de gewestelijke arbeidsbureaux in 1954 zelfs 98.000 mensen boven de 40 jaar aan werk konden helpen, van wie 51.000 boven de 50 jaar. Dat is 35 percent van de 275.000, die totaal via de arbeidsbureaux werden geplaatst. Maar bij velen leeft de vrees dat bij een omslag van de conjunctuur de bedrijvigheid ineenstort en weer een massale werkloosheid optreedt als in de jaren tussen 1930 en 1940 als gevolg van de economische wereldcrisis, die in October 1929 uitbrak. Minister Suurhoff zei gisteren in de Eerste Kamer dat hij niet wilde beweren dat de huidige top-bedrijvigheid duurzaam is. Maar als er een omslag komt, dan verwacht hij geen plotselinge ineen storting met massale werkloosheid, omdat alom de overtuiging veld wint, dat een dergelijke ineenstorting vermeden kan worden. Nu de schaarste aan goederen over wonnen is, staat minister Suurhoff op het standpunt dat de regering zich niet met de prijzen moet bemoeien, maar wel de concurrentie moet herstellen. De prijs ontwikkeling wordt beïnvloed door de loon-ontwikkeling. Als het bedrijfsleven èen nieuwe loonronde verwacht, dan be gint men al zoveel mogelijk kosten in de prijzen door te berekenen. De regering streeft daarom naar stabilisatie en zo mo gelijk verlaging van de prijzen door her stel Van de concurrentie. Als er na de sterke loonstijging in 1954 niet een tijd van rust komt in de lonen en prijzen, dan is het gevaar niet denkbeeldig dat loons verhogingen geen werkelijke vermeerde ring van welvaart meer opleveren. Sedert het begin van dit jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet meer gestegen. Over een eventuele vrijere loonvorming zei de minister dat wanneer de gebeurte nissen van de laatste tijd (de staking in Amsterdam) meer dan incidentele beteke nis zouden hebben, dat niet veel goeds voorspelt voor de mogelijkheid van een vrijere loonvorming. Hij was bezorgd om dat de tegenstellingen in de vakbeweging ook een rol hebben gespeeld. De regering volgt de ontwikkeling nauwgezet. Overigens constateerde minister Suurhoff met voldoening dat bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken een grote mate van eenstemmigheid bestond over de grote lijnen van het sociale beleid. De politieke verschillen liggen op ander ter rein. Emigratie moet doorgaan Vorige week was ook algemeen instem ming betuigd met het emigratiebeleid, maar Dinsdagmiddag bleken de heren Brandenburg (CPN) en Regout (KVP) mensen de kennis missen om alle ziekte- Minister Suurhoff denkt niet over so ciale zekerheid van de wieg tot het graf. Indien alle plannen, die thans op stapel staan, tot uitvoering komen, blijven er toch nog een aantal ongedekte risico's over. Staatssecretaris Van Rhijn merkte op dat blijkens de cijfers van de levensverzeke ringsmaatschappijen de persoonlijke ver zekeringen nog aanzienlijk zijn toege nomen. De persoonlijke verantwoordelijk heid daalt dus niet door het sociale beleid. In antwoord op het verzoek van de heer Vixseboxse (CH), een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd in studie te nemen, merkte minister Suurhoff op, dat inderdaad de gemiddelde leeftijd wel steeds hoger wordt, maar dat het twijfelachtig is of ook het prestatie-vermogen boven 65 jaar is gestegen. De minister voelt principieel niets voor een arbeidsdienstplicht voor meisjes-stu denten. „Als de meisjes zouden worden ge dwongen in een huishouden te werken, zou het gevolg zijn dat alle melk zou over koken en alle potten en pannen zouden breken", meende hij. Volksgezondheid Over de nieuwe Gezondheidswet, waar op de Tweede Kamer een voor de minister onaanvaardbaar amendement heeft aan genomen, hetgeen leidde tot schorsing van de beraadslagingen, beraadt de minister zich nog. De regering is niet bevoegd iets te doen voor coördinatie van de zieken- huisbouw. De verschillende richtingen zul len moeten inzien dat in economisch op zicht samenwerking noodzakelijk is. Aan para-normaal begaafden kan geen medische bevoegdheid worden verleend omdat niemand kan uitmaken wie wel of niet para-normaal begaafd is en deze tere toeneming van de economische be drijvigheid te verwachten, terwijl het be talingsbalansoverschot waarschijnlijk iets kleiner zal zijn dan aanvankelijk werd ge raamd. Voorts is het mogelijk, dat de re cente stijging der prijzen nog enigszins zal aanhouden. Naar het oordeel der OEES moet het echter mogelijk zijn de prijsstij gingen binnen vrij bescheiden perken te houden, daar ook de productiviteit waar schijnlijk zal blijven stijgen, terwijl bo vendien het huidige peil der winsten ge acht mag worden een voldoende marge te bieden om de hogere kosten te absorberen. Nederland is een der ianden, die als re sultaat van de vooruitgang der laatste ja ren in een positie zijn gekomen, die hen in staat stélt deel te nemen aan een algemene beweging in de richting van convertibili teit. In zeer grote mate is de discriminatie ten opzichte van de invoer uit het dollar- gebied reeds opgeheven en uit de vooruit gang van de uitvoer valt op te maken, dat de Nederlandse goederen en diensten zeer concurrerend zijn met die van andere lan den, zowel in als buiten het dollargebied. De OEES heeft de indruk, dat gedu rende het gehele afgelopen jaar een vol ledig gebruik werd gemaakt van de wel vaartsbronnen. Vermoedelijk zullen de nieuwe loonsverhogingen en de belasting verlagingen, aangekondigd in September 1954, van voldoende omvang blijken te zijn om te waarborgen, dat ook in 1955 de welvaartsbronnen volledig worden ge bruikt. Gezien de zelfbeperking, die Nederland zich de laatste jaren heeft opgelegd, lijkt het de OEES gerechtvaardigd, dat een toe nemend gedeelte van de welvaartsbronnen wordt gebruikt voor een groter verbruik, daar het huidige peil der investeringen bevredigend mag worden geacht. Het prikkelen van het binnenlandse verbruik op zichzelf zal waarschijnlijk reeds de nij verheid en de landbouw aanmoedigen tot nog grotere investeringsprogramma en tot verdere verhogingen van de productivi teit, waarvan toekomstige consumptie- uitbreidingen voor een groot gedeelte af hankelijk zullen zijn. ADVERTENTIE HAARLEM 6 Op deze kaart van de nieuwe Vel- 2 sense Duinwijkzijn de 4-6 hoge bouwlagen met een kruisarcering 3 aangeduid. Ze zijn te vinden op de hoek van de Eenhoornstraataan de Steenbokstraat en de Dolfijnstraat. Het rioolwaterpompstation komt in de N.W.-hoek tegen de verlengde Dokweg aan, en de sportvelden (op een ondergrond van huisvuil) worden voorzien van twee ruime parkeerter- reinen. XJOOOCOOOOOCOOOOOCOOOOOOOOOOCOCOOOCïOOOOOCOOCOOOOOCCOOOCXX Een wilde staking is uitgebroken bij de touwfabriek „De Volharding" te Oude Pekela, waaraan ongeveer 120 personen deelnemen. De productie staat geheel stil. De erkende vakbonden staan niet achter de staking. Een deputatie uit de stakers- heeft Dinsdag zonder resultaat met de di rectie onderhandelingen gevoerd en heden werd er door de stakers gepost, daar men vreest dat werkwilligen van elders zullen komen om een belangrijke spoedorder bindertwine voor Amerika toch nog tijdig uit te kunnen voeren. Incidenten hebben zich tot dusver nog niet voorgedaan. Dinsdagavond, omstreeks half acht is brand uitgebroken op de bovenverdieping van de visconservenfabriek „Flamingo gelegen aan de Koningin Wilhelminaha- ven in Vlaardingen. Op het moment dat de brand, die op de eerste étage moet zijn ontstaan, werd ont dekt, waren nog acht man in de fabriek aanwezig, zodat onmiddellijk alarm kon worden gemaakt en enkele kostbare ma chines, onder andere twee etiketteerma chines en een spijkermachine, de radio-in stallatie met pick-up en een aantal kisten gevuld met blikken visconserven, welke voor export gereed stonden, naar buiten konden worden gebracht. De brandweer was spoedig met drie motorspuiten en een ladderwagen aanwe zig, zodat de vlammen, die inmiddels uit het dak sloegen, met zestien stralen kon den worden aangepakt. Men kon echter niet verhinderen, dat de bovenverdieping van de expeditieafdeling, waarop zich veel brandbaar materiaal bevond, zoals kisten, kartonnen dozen en balen met ledige blikken, totaal uitbrandde. De schade is vrij aanzienlijk. Pand en inventaris zijn verzekerd, terwijl men ook tegen bedrijfsschade verzekerd is. Dinsdag heeft de Sabena haar helicopter lijn Brussel-Eindhoven geopend. Even voor 10 uur landde de door chef-piloot Gerard Trémérie bestuurde helicopter op de heliport aan de Genneperweg te Eind hoven. Behalve directeur A. Vernieuwe bevonden zich in het toestel nog enkele Belgische journalisten. Nadat burgemees ter mr. H. A. M. T. Kolfschoten de Belgen had begroet, maakten de genodigden in groepjes van zeven personen een rond vlucht van tien minuten boven de stad. Twee koren lieten zich gisteravond in de goed bezette Nederlands Hervormde kapel te Santpoort horen. In de eerste plaats „Vox Humana" onder leiding van Anton de Beer. Dit gemengde koor bracht ruim veertig vocalisten op het podium. Dertien heren, waarvan slechts vijf bassen. Er wa ren twee zieken onder de bassen, naar wij vernamen. Nu vormen bij dit soort koren de heren steeds het zwakke punt. Het zijn bijna altijd heren op leeftijd, jonge mannen krijgt men slechts met grote moeite. Meest al zijn de heren ook niet de trouwste be zoekers van de repetities. Bij de uitvoering staan ze dan ook met hun neus in de pa pieren. Dat komt de correcte samenzang niet ten goede. Zo ook hier. Anton de Beer is een ras-muzikant en hij laat zijn koor echt zingen. Het klinkt nooit droog. De voordracht is steeds soepel, nooit houterig. Maar een duidelijker, scherpere maatslag zou heel wat ongelijke inzetten kunnen voorkomen. De werken van Orlando di Lasso, Schicht, Brahms en Loots leden hieronder. De zuiverheid was over het algemeen bevredigend en een mij onbekend werkje van Schicht kon ik zon der programma woordelijk verstaan (in de Duitse taal!) Het koor gaf een eerste uitvoering van de Missa in C van Tom de Vries, een Haar lemse toonkunstenaar. Het werk stamt uit 1936. Tom de Vries verstaat het handwerk. De mis is uitstekend voor de stemmen ge schreven. Zelfs de vervanging van de jon gens door vrouwenstemmen kon daar geen kwaad aan doen. Deze polyphone a-capel- la-mis, waarin het c-d-f-e-thema cy clisch toegepast is, kreeg aan het eind van de avond nog een tweede uitvoering .on der leiding van dé componist zelf. Anton de Beer zong toen bij de bassen mee en het was frappant om te horen hoe deze partij hier van opknapte. Jammer dat de muzi kale taal van deze mis zo vreemd aan die van onze tijd is. Maar in later werk schijnt de componist zich op modernere paden be geven te hebben. Misschien krijgen we dat ook nog eens te horen. Het Santpoorts Christelijk Vrouwenkoor leverde een goede bijdrage. De dirigente, Jo de Koeijer, leidt haar ensemble met vaste hand. Zelden is bij dit koor een inzet ongelijk. Er zit mooi stemmenmateriaal bij de tweede alten. De sopranen zijn in de hogere ligging niet altijd fraai. De werkjes van Mendelssohn, Kools, Van der Bijl kre gen een-vlotte vertolking. Psalm 23 van Schubert (met Anton de Beer aan de vleu gel) was bepaald mooi en rijk van klank. Anton de Beer liet zich ook nog met werk van Mozart, Schumann en Albeniz als piano-solist horen. Voor de componist Tom de Vries en voor de beide dirigenten waren bloemen en ap plaus een verdiende hulde. PAUL CHR. VAN WESTERING ADVERTENTIE bezwaren te hebben. Laatstgenoemde wil de de subsidie-verlening tijdelijk stop zet ten voor bepaalde groepen, maar minister Suurhoff merkte op, dat degenen die enig geld hebben bijeengespaard, toch emi greren, zodat de besten verdwijnen. Er zit ook een onrechtvaardigheid in als men bepaalde groepen geen subsidie zou ver lenen. Op langere termijn gezien is trou wens emigratie dwingende noodzaak, want ons land is overvol. Daarom moet een emigratiebeleid worden gevoerd, dat gericht is op de toekomst en niet wordt onderbroken door de moeilijkheden van het heden. gevallen te behandelen. Een werkweek van vijf dagen noemde staatssecretaris Van Rhijn een uitermate moeilijk onderwerp. Het zou een dubbele verzwaring van de productiekosten be tekenen en de algemene kosten zouden drukken op een geringer aantal uren. Het probleem vormt reeds een onderwerp van discussie in de Stichting van de Arbeid. De Sociaal Economische Raad wil de staatssecretaris er daarom voorlopig bui ten laten. De begroting van Sociale Zaken werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. PARIJS (United Press). De Franse premier Edgar Faure en de Tunesische premier Tahar ben Ammar hebben Dins dagavond alleen besprekingen gevoerd zonder dat andere Franse of Tunesische onderbandelaars aanwezig waren, om zo snel mogelijk te komen tot een overeen komst inzake autonomie voor dit, Franse protectoraat in Noord-Afrika. Een vergadering van beide delegaties, die oorspronkelijk was vastgesteld, werd afgelast en de beide premiers hadden in plaats daarvan een onderhoud van 40 mi nuten in de officiële ambtswoning van Faure. Overeengekomen werd, dat de on derhandelaars vandaag voor een „defini tieve" vergadering bijeen zouden komen. Slechts op één punt moet nog overeen stemming bereikt worden, namelijk de Franse eis om de controle te mogen be houden over de militaire „grensgebieden" in Zuid-Tunesië. Tahar Ben Ammar toonde zich na af loop van het onderhoud met Faure opti mistisch over de uitkomst van de bespre kingen. Er is een moeilijkheid over het statuut van de Zuidelijke kuststrook, omdat daar vanouds altijd veel roerige elementen heb ben gehuisd en de Fransen daar nu mili taire garnizoenen gevestigd willen hou den. De Tunesiërs zijn bevreesd dat die garnizoenen in de toekomst ook een po litieke rol zouden kunnen gaan spelen. Hoofdzakelijk zouden de moeilijkheden op het ogenblik achter wel draaien om een nauwkeurige vaststelling van de de marcatielijn. In Franse kringen blijft men intussen eveneens optimistisch en gelooft men dat de overeenkomst vandaag, of uiterlijk morgen, wel beklonken zal kunnen wor den. Dat ook hier de laatste loodjes het zwaarst wegen is wel zeker, maar nog al tijd hebben beide partijen belang bij een spoedig resultaat. WOENSDAG 20 APRIL Minerva Theater: „Van licht en donker", cabaret Cruys Voorbergh, t. b. v. Ned. Rode Kruis, 8.15 u. Cultura: Hahnemann-herden- king 8.15 u. Cultura: Ned. Ver. v. Spir. „Har- monia", 8 uur. Parklaan 21: Evangelisatie samenkomst, Ev. E. Jonker, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling: verlichting met kaarsen, 20—22.30 uür. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: New-York op stelten', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadde Thompson", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Ontsnapt van Duivelseiland", 14 j., 8 uur. DONDERDAG 21 APRIL Aula Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof: Lezing prof. dr. Hermann von Baravalle, 8.15 uur. Zuiderkapel: J. A. Bruyn, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopen stelling: verlichting met kaarsen, 20—22.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 uur. „La Poison", Haarl. Kunstge meenschap, 9.15 uur. Frans Hals: „Het won derlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „New-York op 9telten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadie Thompson", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes" alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Ont snapt van Duivelseiland", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Dreefzieht: Buurtvereniging „Garenko- kerskwartier", „De zaak A-D" door d» toneelvereniging „De Naamlozen", 8 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5