Paketvaart was aanvankelijk niet minder dan „rampvaart" Thalia- Broodslijters vierden hun vierde lustrum Veren igi ngsvaria Agenda voor Veisen Visserij-varia Vier Mei: Velsen herdenkt de doden Kennemer ntaarn 7 „Ophir" was met een hrmer in te deuken... uit de IJmond LANGS SLUIZEN EN HAVENS Ds. Zuurdeeg sprak over zijn werk in Parijs KMC houdt voorjaars toertocht ,Kennemerland" in feeststemming bijeen in „Flora' Groentehandelaren willen coöperatief inkopen Vrouwengilde naar de Keukenhof „De Klavierschippers" spelen weer Slotbijeenkomst van V.v.d.A.-vrouwen Kampschool nog dicht „Slingermuurherrijst Plak voor anderen de zomer op uw post! WOENSDAG 20 APRIL 1955 ../St- VORIGE WEEK hebben wij gezien, wat eraan vooraf is gegaan eer de paketdienst onder leiding van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij op 1 Januari 1891 kon worden geopend dank zij de energieke arbeid van Jhr. L. P. D. op ten Noort. De maatschappij begon toen reeds met 19 diensten waarvoor men 29 schepen ter beschik king had, waarvan er 16 waren overgenomen van de Nederlands Indische Scheep vaart Maatschappij. H<t totale bruto-registertonnage bedroeg nog geen 30.000 ton. De eerste schepen kozen stipt op tijd zee, maar daarna kwam men voor bijna onover- komenlijke moeilijkheden te staan. In de eerste plaats viel de toestand van ver scheidene overgenomen schepen zeer tegen. Toen de „Ophir", overigens een bruik baar. schip, in het dok was, bleek de scheepswand zo dun, dat men in staat was met een hamer deuken en zelfs gaten er in te slaan. Y Aan dit kleine schip van 306 brt. moest ruim 60.000 gulden besteed worden om het bruikbaar te maken. Veel zorg gaven ook de slechte haventoestanden en vooral de geringe kennis der te bevaren zeeën. Tal loze keren liepen de schepen vast. Een ware ramp was het, toen de gloednieuwe ,.Reynst" op zijn eerste reis na vertrek van Makassar bij het eilandje Kabaëna op een rif liep en afbrengen onmogelijk bleek. De ..Bawean" zat vijf dagen op de bank bij Eandjermasin, de „Amboina" sloeg het record en liep op één reis tweemaal vast; „zoovoortgaande zou de vloot weldra zijn opgedoekt", verzuchtte de hoofdagent op 20 Maart 1892 mismoedig. Nieuw leven. Er werden dan ook vele nieuwe schepen besteld. De in Amsterdam gelegen Neder landse Scheepsbouw Maatschappij had in het begin van deze eeuw druk werk met de bouw van Paketboten. We noemden al de „Van Outshoom", die in 1904 de sluizen van I.Tmuiden passeerde naar het toenmalige Nederlands Oost Indië Dit schip had als bouwnummer 4 op de helling gestaan. Gedurende de periode van vijf jaar leverde de N.S.M. 18 nieuwe schepen af aan de K.P.M., waarvan de „Rumphius" in 1908 de laatste was, althans voorlopig, want later kreeg de Amsterdamse werf meerdere opdrachten. Snelverkeer De „Rumphius" was een schip van 2537 reg. ton bruto en 1249 netto bij een lengte van 91,31 m. breedte van 12.80 m en een holte van 7.01 m. De foto is genomen toen het schip IJmuiden passeerde. Het was een passagiersschip, dat slechts weinig lading kon vervoeren en speciaal gebouwd voor het snelverkeer tussen Java, Singa pore en Deli betekende de „Rumphius" een belangrijke verbetering in het vervoer van Javaanse koelies naar Deli. Tot dusver waren deze als dekpassagiers vervoerd, wat allerlei bezwaren meebracht. Toen de „Rumphius" in Deli aankwam en ter be zichtiging werd gesteld, was er onder de bezoekers slechts één roep over de smaak volle inrichting der gedeelten, voor de kajuitpassagiers bestemd, maèr tevens over de doelmatigheid en luchtigheid van de voor het koelie-vervoer ingerichte ver blijven. De „Rumphius", die ook voor het in deze jaren zich ontwikkelende toeristen verkeer goede diensten bewees, had als zusterschip voor de sneldienst de „Pahud", welk schip, door een ketelontploffing ge teisterd, ondanks zware beschadiging ge licht en na herstel als de „Van Noort" op nieuw in de vaart werd gebracht. Later, in 1913, toen de rubbercultuur en de petro leumindustrie steeds groter eisen aan het verkeer stelden, kreeg de „Rumphius" naast zich de „Melchior Treub", die niet alleen groter was en meer dan 1200 koelies kon vervoeren, maar ook in smaakvolle versiering zijn voorganger overtrof. De „Rumphius" heeft de K.P.M. 27 jaar gediend. Tegelijk met het s.s. „De Haan" werd het schip toen naar het buitenland verkocht. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER „Verkeerd sociaal klimaat" Voor de vereniging van Vrijzinnig Her vormden te Beverwijk heeft ds. J. Zuur deeg uit Parijs een causerie gehouden over zijn werk in Frankrijk. Hierin vertelde spreker van zijn rijke ervaringen die hij gedurende zijn zesjarig verblijf aldaar heeft opgedaan. Op onderhoudende wijze kregen de toehoorders een indruk van de gewoonten in dit land, dat zo veel van Nederland verschilt. Met de democratie is het in Frankrijk niet best gesteld vond de predikant, die dit weet aan een totaal foutief sociaal klimaat. Een kwart van de bevolking is hierdoor communist geworden. Op ver schillende gebieden heersen hier slechte toestanden en hoewel er nu wel enige verbetenn' is te bespeuren, zal het nog geruime t I duren, voor men kan zeggen dat er gee.i achterstand meer is in ver gelijking met andere Westerse landen. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur wegens de nog steeds vele verzoeken nog éénmaal in speciale vertoning SILVANA MANGANO in ANNA De tweestrijd van een vrouw tussen liefde en zonde De film. waarvoor de belangstelling overal nog steeds enorm is. Toegang 18 jaar. Voorverkoop Donderdagmorgen 11-12 u. De eerste clubwedstrijd van de Kenne- mer-Motorclub, welke oorspronkelijk op Zondag 24 April gesteld was, is verscho ven naar Zondag 22 Mei. Dit omdat de toe stemming door de betreffende autoriteiten geweigerd werd in verband met het feit, dat er die dag een wielerronde verreden zal worden door Noordholland. In plaats van de wedstrijd is, er nu voor de 24ste April een voorjaarstocht ingelast, welke gedeeltelijk door de eigen provincie zal voeren. Het vertrek zal om 10 uur plaats vinden vanaf „Parkzicht". WOENSDAG 20 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het zwaard der Sara- cenen". IJmuider Harmonie, 20 uur, Rcx, concert. „Looft den Heer", 1623.30 uur, Gebouw Chr. Belangen, Tonica-bazar. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend v. 9.3012 en 1416.30 u. „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, expositie van werken van mevr. Jo Bauer-Stumpff. DONDERDAG 21 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Anna". „Looft den Heer", 1523.30 uur, als gis teren. Pieter Vermeulenmuseum, als gisteren. „Felison", 1921 uur, als gisteren. VELSEN Raadhui», 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. De „Rumphius", op doorreis in IJmuiden. In alle mogelijke toonaarden werd gister avond in „Flora" de voorzitter van de af deling „Kennemerland" van de Ned. Bond van Broodslijters „Ons Belang", de heer J. Smit, bejubeld. Zün twintigjarig jubi leum, tevens het jubileum van de afdeling, was hiertoe aanleiding en daar zijn aller hande zoetigheden aan te pas gekomen. Het jongste bestuurslid, de heer J. Nies ten, dankte de jubilaris voor zijn bijstand, juist in moeilijke tijden en bood hem een vulpen aan. De eveneens jubilerende be stuursleden P. Lieshout, G. Smit en G. Kuilman ontvingen met hun dames elk een groot bouquet bloemen, waarna de diverse afdelingen aan het woord kwamen. Namens het hoofdbestuur sprak de heer W. Harreman, die de afdeling feliciteerde met het jubileum, maar vooral met het bezitten van een voorzitter, zoals de heer J. Smit was. Hij roemde hem als voorvech ter voor de broodvrijheid en hoopte bij het zilveren jubileum te kunnen zeggen dat „het pleit gewonnen" was. Minister van de Slijt Een mannetje uit ,,'t kouwe Noorden" was de Groninger S. de Bruine, die over de overeenkomst tussen beide plaatsen sprak, voor wat betreft de korting die de broodslijters van de bakkerspatroons ont vingen, hetgeen een unicum in Nederland was. Hij wilde de strijdvaardige heer Smi* benoemen tot „minister van de slijt" en om de erkentelijkheid van de Groningers uit te drukken, bood hij het echtpaar Smit een tinnen Groningse koffieketel aan als sym bool voor de goede inhoud en de gezellig heid, die van beiden uitgingen. Ook de Haagse afdeling was vertegen woordigd en de heer G. J. de Boer betitelde de jubilaris als een pionier, zonder welke figuren een organisatie ondenkbaar is. Hij noemde IJmuiden een voorbeeld voor grotere steden en bracht een driewerf „hoera" uit. Vrijwel alle IJmuidense broodslijters waren georganiseerd zei de Amsterdamse afgevaardigde, de heer Th. Baars en hij prees de jubilerende voorzitter, die tevens secretaris van de Landelijke Bond is, voor zijn vele werk, maar vooral als vriend. Een kistje sigaren voor meneer en een prachtige bos seringen met anjers voor mevrouw Smit, begeleidden zijn woorden. Ook van de zijde der bakkerspatroons werden hartelijke woorden gesnroken en wel door de heer L. Winkel uit Velsen, die beweerde jaloers te zijn op de slijters-orga nisatie. Hij haalde enkele oude herinnerin gen op en hooote dat de samenwerking met de «-cede verstandhouding zullen behouden bliiven. Tot slot sorak het oudste lid van de or ganisatie „One Piet uit Leiden" de heer Smit toe. Hij hoopte, dat door zijn werk de broodslijters moreel en financieel hoger zouden komen te staan en met zichtbare ontroering dankte de oude baas ..Job" voor zijn onnoemelijk vele en goede werk. Ongewenste binding Uitgaande van het standpunt, dat iemand die vrijwillig een taak opneemt, die ook naar behoren moet volbrengen, dankte de jubilaris zijn afdeling en alle sprekers. Hij had rehoont op deze hooetiidae bij zonder goed nieuws te kunnen brengen, maar was daar s'echts ten dele in reslaagd. door mee te delen dat op een kortelings eehouden audiëntie minister Mansho't heeft beloofd persoonlijk stannen te zullen on dernemen. wanneer de bu'^'ge verordening die de sliiters aan de bakkers bindt, zou blijven gehandhaafd, want deze binding moest verdwijnen. Een dankbaar applaus was het gevolg van deze mededeling, waarop de heer Smit uiteenzette, dat de Nederlandse Bakkerij Stichting zich met hand en tand tegen de opheffing van deze sanering zal verzetten, omdat zij dan geen reden van bestaan meer zou hebben. De slijters zijn niet van plan, aldus spreker, om van de pr-e bakker naar de andere te verhuizen nok al 's dit vroe ger wel eens gebeurd. De schuld lag dan echter bij de patroons, die langs wegen van hogere provisies me"r slijters trachtten te trekken. Na totstandkoming van de belofte van minister Mansholt zullen „de slijters geen loonslaven van de bakkerspatroons" meer zijn, maar zelfstandige ondernemers. Een langdurig applaus bewees, dat de zaal het hier mee eens was. „The luycky boys", een accordeon-band, zorgde voor de nodige ontspannings- en dansmuziek, terwijl ook een humorist trachtte er de stemming in te brengen, het geen echter niet nodig was. In de Dinsdagavond gehouden leden vergadering der Beverwijkse Kooplieden vereniging „Handelsbelangen" heeft men zich ernstig beraden over een gezamen lijke Coperatieve Inkoopvereniging. Een dergelijke inkoopcombinatie biedt vele voordelen, de plannen hiervoor zullen nader uitgewerkt worden. In een gecombineerde vergadering met de veilingen heeft men een uniform in- houdsgewicht samengesteld voor alle soor ten groenten. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester getuigden van een bloeiend verenigingsleven. De aftredende bestuursleden de heren C. Kuys en H. A. Maks werden herkozen. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2,90—2.60: gr. tong 2,442.16; grm. tong 1,961,92; kim. tong 2.40—2,14; kl. tong I 2.90—2,75; kl. tong II 2,44—2,30; tarbot I 2.50—2,20, per kg. Tar bot II 146; tarbot IV 44; grm. schol 45—44; kim. schol 5956; kl. schol I 46—40; kl. schol II 35—10; schar 15—9; v. haring 13—11,20; makreel 22—13; grm. schelvis 33; kim. schel vis 36: kl. schelvis I 37—34; kl. schelvis II 33—32; wijtin 21—15; gr. gul 40; mdd. gul 38; kl gul CO; ham 94; kl. koolvis zw. 1712; kl. koolvis wit 2928, per 50 kg. Gr. kabel jauw 220—96; gr. koolvis zw. 48—39; gr. koolvis wit 71; gr. leng 68; gr. wolf 92, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 150 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 130 kisten schol, 20 kisten schar, 270 kisten haring, 1590 kisten makreel, 36 kisten schelvis, 84 kisten wijting, 32 kisten kabeljauw en gul, 6 kisten leng, 1 kist ham. 5 kisten wolf, 215 kisten koolvis, 19 kisten diversen. Totaal 2560 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 85 Klaas Wijker f 17.660; SCH 117 20.900; IJM 210 f6670; IJM 204 f2620; HD 125 f2880. IJselmeervlssery. Vorige week is een begin gemaatk met de kuilvisserij op het Zuidelijk gedeelte van het IJselmeer. Door ongeveer twintig vaartuigen werd aan deze visserij deelgenomen. De vangsten op kuil- paling waren nog gering en varieerden van 10 tot 30 pond in twee etmalen. De prijs der paling was voor het begin goed te noemen en haalde van f 1.25f 1.26 per pond. Door deze categorie vissers werden nestvangsten geboekt van 6 tot 20 bakken nest van 371,2 kg. De besommingen van twee etmalen wa ren van f 20 tot f 70 per vaartuig. De lijn- of beugaalvissers hebben de lijnaal-beug slechts een of twee etmalen in zee kunnen brengen tengevolge van het ruwe weer. Per etmaal varieerden de vangsten van 23 tot 96 pond per beugvisser. De prijs liep van f 1.32 tot f 1.41 per pond naar gelang de dikte van de paling. Per beuger waren de weekbesommingen van f 30 tot f 120. Wan neer het weer warmer wordt en de wind richting Zuid-West wordt is er hoop dat de ze vangsten zullen toenemen. De visserij met de fuiken was vorige week goed te noemen. Per etmaal werd ongeveer 150 pond fuikaal gevangen. De prijs van de fuikaal was f 1.10 tot f 1.17 per pond. Het fuiknest werd verkocht voor f 2.01 per bak van 37>/2 kg. De verdiensten varieerden van f400 tot f800 per fuikvisser. De vorige week (11 tot en met 16 April) werd aan gevoerd: 232 pond kuilaal voor f290.37; 521 pond lijnaal voor f706.64; 678 pond fuikaal voor f 817.03; 15.263 pond nest voor f452.60; 100 pond spiering voor f20.20 en 7 pond zeelt voor f 0.70. De totale omzet aan de Gem. Visafslag bedroeg f2287.54. Het programma voor de komende dodenherdenking in Velsen vermeldt, zoals het door de commissie bevrijdingsdag onder auspiciën der Velser Gemeenschap ls samengesteld, de volgende momenten van inkeer en bezinning: WOENSDAG 4 MEI Jeugdherdenking op Plein 1945. Muziek „Wilhelmina". 16.15 uur: Opstellen bij monument. Koraalmuziek. 16.30 uur: Zang kinderkoor. Toespraak. Kinderkoor. Wilhelmus en krans- legging. STILLE TOCHT NAAR WESTERVELD Vertrek: IJmuiden en IJmuiden-Oost: 18.45 uur Tiberiusplein, Driehuis sluit om 19.10 uur aan, Velsen en Velsen-Noord om 18.45 uur op het Zuidelijk Pontplein. Santpoort station vertrek: 18.30 uur Stationsplein; Santpoort-dorp 18.45 uur van de Frans Netscherlaan. Op „Westerveld" laat het corps „St. Caecilia" zich horen en de koren „Da Pacem", de Goede Herderkerk, de Wijkerkerk en het mannenkoor „IJmuiden" zingen stemmige liederen. 19.4019.58 uur: Koraalmuziek. Hoornsignaal. 20 uur precies: „Wilt heden nu treden". Vrij nummer van de koren, daarna Wilhelmus. Défilé tijdens koraalmuziek. DONDERDAG 5 MEI Herdenking op Plein 1945 door deputaties uit overheid en verenigingen. Muziek: IJmuider Harmonie en zang: mannenkoor „IJmuiden". 8.45 uur: Opstellen bij het monument. 9.00 uur: Mannenkoor. Spreker. Koor. Bloemlegging en tot slot het Wil helmus. Vanavond vindt in café „De Groenten- beurs" een bijeenkomst plaats van het Katholiek Vrouwengilde te Beverwijk. Een fabriek van gebruiksvoorwerpen houdt hier een demonstratie. Een uitstapje naar de Keukenhof staat voor Dinsdag 10 Mei op het programma. liet a.b.c. van vacantieplannen Mevrouw N. de BockLuiting uit Bever wijk spreekt op Donderdag 21 April in het NCRV-programma „Tussen de bedrijven door" over het onderwerp: „Het a.b.c. van vacantieplannen". Het Beverwijkse show-accordeon-orkest zal op Donderdag 28 April in het Luxor- theater een uitvoering met een geheel nieuw programma geven. Non-stop en vol afwisseling zal er voor elk wat wils ge boden worden. De uitslagen bij St. Thomas Van de onderlinge competitie van de Castricumse damclub St. Thomas zijn er Maandag in hotel Sport-Duinzicht slechts enkele partijen gespeeld. De uitslagen zijn als volgt: Afdeling 1: C. OryP. Ruiter 11. Afdeling 3: J. GraasP. Zonneveld 20; P. ZwartJ. Graas 02; J. GraasP. Zwart 11. Bridgeclub „De Oranjeboom" In café „De Oranjeboom" heeft de Heemskerkse bridgeclub van deze naam een drive gehouden, die in de volgende uitslag eindigde: Groep A: 1. Muyenv. d. Wel 37 pnt; 2. de heer en mevrouw v. d. Lee 34'/2 pnt; 3. SpijkerFlentge 34 pnt; 4. Koopman de Jong 31'/* pnt, 5. dames SpijkerFlent ge 31 pnt. Groep B: 1. Gebr. Koopman 44 pnt; 2. de heer en mevrouw Henneman 34 pnt; 3. da mes TabakKoopman 31 '/2 PnU 4. de heer en mevrouw v. d. Jagt 31 pnt; 5. dames Modoov. d. Wel 30>/2 pnt. De afdeling Beverwijk van de vrouwen groep van de Partij van de Arbeid hield Dinsdagavond in de Zeewijkschooi een feestelijke slotbijeenkomst. Wegens ontstentenis van de presidente, mevrouw Schmoll, heette mevrouw Hutte de aanwezige dames van harte welkom. Hierna gaf zij een overzicht van de po litieke gebeurtenissen van de laatste maan den, waarbij zij o.a. het aftreden van En- gelands premier. Winston Churchill, de reis van bondskanselier Raab van Oostenrijk naar Moskou en de stakingen te Amster dam besprak. Tot slot verzocht zij de ver gadering het Europa-lied te zingen. Mevrouw Visser kreeg hierna gelegen heid om enkele passages voor te lezen uit het verslag van de bondsvergadering van de Vrouwenbeweging van de Partij van de Arbeid op 30 Maart en 1 April te Arnhem gehouden. De voornaamste punten op dit congres besproken betroffen de leerplicht van meisjes tot 16 jaar, de schoolmelkvoor- ziening en de ouderdomsvoorziening. Mevrouw Hutte dankte spreekster voor het voorlezen van dit zeer uitvoerig ver slag. Na de pauze werden enkele spelletjes ge daan, waaraan vele prijzen waren verbon den. Nieuws van De Pion De uitslagen van de onderlinge wedstrij den van de schaakclub De Pion te Castri- cum zijn als volgt. Afdeling A: P. Holtes Werner Uhl 10; P. MolenbroekTh. de Smalen 10; C. BennesWalter Uhl afge broken; J. de LiefdeW. Rozing, remise. Afdeling B: J. BosS. van Weeren 01; J. v. d. BeyA. Kortekaas 01. Afdeling C: M. MittendorfJ. Beentjes, remise; G. NijssenP. Menke 01. Vele kampeerders welke nu reeds op het terrein van het PWN aan de Zeeweg te Castricum verblijven waren van mening dat de kampschool, ondergebracht in het clubhuis van de sportvereniging CSV dat eveneens aan de Zeeweg staat, Dinsdag voor de kampjeugd opengesteld zou wor den. Dit is echter nog niet het geval en naar wij vernemen zal de school Maandag 25 April haar poorten openen. De school staat onder leiding van mevrouw Bertram en van de school wordt hoofdzakelijk door die kinderen gebruik gemaakt die op dok ters advies geruime tijd buiten moeten verblijven. XX3000000001 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betrald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Ferme jongens Het moeten wel oprecht fer me jongens zün, die van tijd tot tüd hun vernielwoede bot vieren op het armelüke wo ninkje op de hoek van de Ver Loren van Tliemaatlaan en de Driehuizerkerkweg, waar in het struweel de padvindster- tjes van de „Wiawaha"-groep een primitief onderkomen hebben gevonden. Want het is toch maar erg flink, om enige keren achter een in een onbewaakt club huisje in te breken, daar het één en ander te roven en dan, als de toegang versperd is omdat de padvindsters een raampje hebben laten dicht- metselen, tóch nog weer door te zetten. Daar komt moed bij kijken. Met Pasen dan liefst, v/ant op zulke dagen eet ook de Akela eieren zodat dier gelijke branies zich ongestoord meester kunnen maken van Paasstukjes, die de meisjes hun kabouters hadden laten maken en waar ze uit zuinige portemonnaietjes gele kui kentjes op hadden gekocht. Dat is rónd, jongens en ver schrikkelijk kóen van jullie. Er is ook een vulpen weg en zo kan ik nog wel een poosje doorgaan, maar een mens krijgt er zo'n laffe smaak van op de tong. Nu gaan de Wiawahaatjes op den duur daar wel vandaan ze hebben een oogje op een rhooi directiekeetje en er is al eens een aanvraag bij de ge meente ingediend om een lap je grond hier of daar. Dat daar nog geen antwoord op is, komt vanwege het feit, dat deze aanvraag nog niet in be handeling komt. Mijn steun hebben ze overigens en de raad om er een stevig hang slot aan te maken ook. Het is overigens wel vreemd, dat dat deel der jeugd, dat met zoveel graagte vernielt en bezeert, zich bij voorkeur on ledig houdt met het onderste boven halen van jeugdhonken zie de Kanaalstraat, waar de Katholieke „sluis" ont- glèasd werd. Scheids- en grensrechters Ik moet een knieval plegen voor de scheidsrechters, die Zaterdag in een nabeschou- winkje dezerzijds over het Paas-schoolvoetbaltoumooi pluimen op de wapperende haren ontvingen, want, af gaande op hetgeen mij uit de boezem der voorbereiders ge werd, heb ik hen schromelijk tekort gedaan blijkens een vriendelijke vingertik van één hunner. Met verstarde blik heeft deze nijveraar namelijk ge lezen, dat de mannen Tromp, van Opbergen en Hillebrink tot grensrechters gediskwali ficeerd werden, terwijl zij eer lijk en oprecht scheidsrechtten. Vergeving, vrinden, ik jokte. Nu nog even watdeze vrindelijke schrijver oppert 'n plan om de onderwijzers, die volgende keer al of niet met enthousiasme hun pupillen vergezellen, in het grensrech- terscorps op te nemen, want daar schijnt gebrek aan te zijn in dit goede tournooi. Daarmee zou voorkomen kunnen wor den, zegt hij, dat scheidsrech ters buiten hun normale ogen ook zulke organen op de rug moeten laten monteren om alle overtredingen gewis uit te roeien. En het is echt mooi van hem de onderwijzers zou den in één moeite van hun koude voeten af zijn. Ik herinner me nog de zonnige middag in de zomer van '53, dat Braam, de oude bewoner van de boerderij Slingermuur, door het dak van de schuur naar de blauwe lucht tuurde en zei: „As daar nie gauw wat aan gedaan wordt, wordt het dondere". Er is toen gauw wat aan gedaan: met grote bruine zeilen over het oude, in elkaar gestormde cavalje en sindsdien hebben Velsens vroede voogden alsmaar meer gedaan: zij besloten deze wrakke woonsteê, één van de weinige overgebleven Noord hollandse duinboerderijen van de verre omtrek, grondig onder handen te nemen en die zeilen niet tot aan het einde der tijden over het krakend gebint te laten liggen. De zomerzegel is zo langzamerhand een bekende gast op de buitenkant van de Nederlandse correspondentie geworden en het bedrag, dat daar elk jaar uitkomt voor het maatschappe lijk gebied op velerlei gebied groeit gelukkig met het jaar. Naarmate de zomers dus slechter worden, dénkt de Nederlander er meer aan, maar nu er met nadruk een mooie zomer is be- besteld voor 1955 wil dus niet zeggen, dat er geen zomerzegels besteld hoeven te worden. Een legertje van mede werksters en medewerkers in het gehele land zorgt er elk seizoen weer voor, dat de kleurige series verkocht wor den dit jaar is de activiteit groter dan ooit en de plak- kertjes zijn dan ook in Velsen op 'n aantal plaatsen te koop. Een serie (zegels van 2, 5. 7, 10 en 25 cent) kost pak weg 73 centjes en als we allemaal tenminste één serie aanschaffen bij mevrouw C. P. J. Anten-Butzelaar (De Ge- nestetlaan 11 in Driehuis) dan is dat alvast een mooi begin. Wist u, dat de toeslag (over de gehele serie 24 cent) ten goede komt aan rheuma-. tbc- en vervelingsbestrijding voor zieken, aan gebrekkigen- zorg, steun aan schrijvers en schilders, oud verpleegsters en nog véél meer? Wist u, meneer de directeur, dat u er ook niet onderuit mag met de mededeling, dat er op uw bedrijf een frankeerma chine staat, die geen zomer- postzegels drukt? Als ge nu over twee maanden even laat nagaan voor hoeveel er ge frankeerd wordt, en ge sturt voor elke 49 cent postzegels (afronden op 50 mag voor deze keer) 'n kwartje aan het comité zomerzegels (giro 250505 in Den Haag), dan hebt u ook uw plicht gedaan. Er komen ook weer prent briefkaarten. Van heel kleine kunstenaartjes, ditkeer, want de echte artiesten moesten nu maar eens wijken voor de kleurpotlood- en penseelrid- ders van enkele turven hoog, die ongelooflijk grappige, want ongekftnstelde plaatjes maak ten in levendige kleuren. Alleen al als curiositeit moet u deze prentbriefkaarten aan schaffen. Het zijn de eerste ter wereld, die gecreëerd werden door 6, 9 en 10-jarige beel dende kunstenaars. Over een maand of vier, van nu af gerekend zal er dan ook aan de Zeeweg, waar het aan palende Süngerduin herin neringen bewaart aan de da gen dat er nog een Velser- oord was en er langs het weg je hier en daar een lantaarn- paaltje stond te gloeien in het grint (het haagjes erlangs, vrinden en donker dat het er kon zün), een verjongde boer derij prijken. Want aannemer Rolvink heeft er geen gras over laten groeien en hij toog aan de slag. De hele schuur ging te gen de wereld op een stukje van de achtermuren na en terwijl de oude Braam zo nu en dan eens kwam kijken naar dat groot afbraakgeweld aan zijn achterdeur, maar ondertussen rustig verder bleef wonen al was zijn achtermuur een achterzeil geworden is er op een goed moment aan de opbouw ook begonnen. Teil Er zullen waarschijnlijk wel een paar bomen omver moe ten over een poosje, want de hoge ruisers cm de steé zijn niet helemaal gezond meer. Dat komt misschien wel van de Duitse herinneringen, die ze mee moesten torsen. Een van de gestorven eiken om de nof kreeg namelijk op een kwaad moment van zo'n groenjas een teil tussen een takkenvork geplant en daar ging dan een dappere Ger maan met het geweer in de ïanslag zitten (in die teil) om goed over beemd en bos uit te tijken naar de naderende vij and. Dat werd echter zelfs de aezetter al te primitief, zodat men in het Slingerduin een paar hoge bomen uitzocht en daar een kraaienest instal leerde. Je kon nóóit weten of de Brit misschien onverhoeds zou proberen „Slingermuur" te veroveren. Die teil zit nog in een van de bomen. De boom zelf over leefde de schande niet, of zij heeft zich dood gelachen, maar Met mooie ronde kapspan- ten, zoals het voor een welge schapen boerenspul betaamt. Niet dat aannemer Rolvink ooit in de boerderijbouw ge studeerd heeft, maar ze zeg gen wel eens van hem, dat hij veel, zo niet alles kan en in derdaad: het houtsketet van de te vernieuwen schuur kwam piekfijn in elkaar. Het wordt wel helemaal nieuw, maar onze nazaten zullen ons in dankbaarheid moeten toegeven, dat we de sfeer van de bejaarde „plaats" zo zuiver mogelijk hebben we len te bewaren. in elk geval heeft zij er met de uitkijkpost de langste tijd gestaan. Over de herkomst van de naam „Slingermuur" heb ik eens wat zitten mijmeren en ik voor mij geloof, dat daar destijds een „slingermuur" bij gehoord heeft zo'n oer sterke bakstenen borstwering, die de oude warmoezerijen bij verschillende buitens kenden en waar elk teer gewas een okseltje vond om zich in de zon en uit de wind te koeste ren. Ze staan er nog wel op ver doken plekjes in dit Kenne merland, ondanks de indusrti- alisatie. Ze konden tegen een stootje, want de storm kreeg ze niet om-slopershanden zullen deze tenslotte wel hebben wegge haald. De naam leeft echter voort in het boerderijtje, dat zo'n mooi stukje Velsen ople vert als moeder Braam des zomers de zinnia's en de zon nebloemen begiet in haar tuintje. Waar mettertijd nog nut van komen kan ook, want als de boerderij in oude luister onder de handen van de bou wers vandaan komt, zal het Rode Kruis er een prachtige oefenplaats aan krijgen. Er zitten nog wel meer mogelijk heden in, dacht ik zo denk maar eens aan een museum pje of een conferentieoord. LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9