Organisatorische dwang in Landbouwschap nadelig voor de Algemene Vereniging Problemen s a ut M s m s u Hf m H 11 u J! 81 B B SP Si Kort en bondig Stemmen uit het bloembollenvak: I Sinds 1945 werden 12.000 vluchtelingen toegelaten Heemskerk Zweeds Koninklijk Paar vertrekt Zondagavond op de honderd velden J Maand ontzegging voor de schipper DONDERDAG 21 APRIL 1955 11 Nieuwe poging Bezoek aan Nederland Enige voorbeelden Zoveelste aanval Ambonezen worden niet als vluchtelingen beschouwd Zondag dames-voetbalwed strijd op Schoonenberg Openbare les Technische School „De Rattenval'' (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) HP Im p ii 8P Hf §g m, m m m m m m up m m E i| Stranding „Marijtje" (Van onze correspondent in de bollenstreek) Voordat de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie werd behandeld kon men reeds vernemen, dat deze gehele organisatie zou ontaarden in een machtsstrijd. Zij, die dit beweerden, begrepen hun tijd niet, zeiden anderen. Er is nu een tak van het Nederlandse bedrijfsleven publiekrechtelijk georganiseerd en het lijkt toch wel of de pessimisten van enkele jaren geleden gelijk krijgen. In het Landbouwschap klopt het nog nergens, het bereiken van machtsposities schijnt belangrijker dan het bereiken van werkelijke eendracht en samenwerking tussen de vakgenoten en zelfs schijnt het de strijd aangebonden te hebben met de Sociaal Economische Raad door een waar schuwing hiervan in de wind te slaan en toch de discriminerende aftrekregeling aan te nemen. Houdt de SER het been niet stijf, dan worden zij, die niet bij de stands organisaties zijn aangesloten, financieel de dupe. Dit leidt tot organisatorische dwang ten voordele van bepaalde organisaties en ten nadele van de gespecialiseerde vak technische organisaties, waaronder ook de Koninklijke Algemene Vereniging voor In wezen is de opzet van het Land bouwschap onjuist, maar in een idealisti sche bui heeft men dat over het hoofd ge zien. Land- en tuinbouw kan alleen in één adem genoemd worden als men bedoelt, dat ze allebei met de bodem te maken hebben. Verder niet. De voorbereiders van het Landbouwschap hebben dat over het hoofd gezien. Ze zijn organisatorisch op geheel andere leest geschoeid en dit is niet alleen historisch zo gegroeid, maar door de noodzaak te verklaren. De landbouwers kunnen het zich veroorloven in standsor ganisaties verdeeld te zijn. Er zijn hon derdduizenden boeren, die zich al naar levensbeschouwing hebben georganiseerd in een Rooms-Katholieke, een Christelij ke en een Neutrale Boeren- en Tuinders Bond. Er zijn echter maar achtduizend bloembollenkwekers, waarvan nog maar slechts een kwart kan worden gerekend tot de zuivere kwekers, die dus geen ge mengd bedrijf hebben of een oppervlakte betelen waarvan men behoorlijk kan le ven. Zij kunnen zich voor de krachtige be hartiging van hun bedrijfsbelangen, die over de gehele wereld liggen, de weelde van een splitsing op levensbeschouwelijke basis niet veroorloven. Hun belangen wor den behartigd door een zgn. technische or ganisatie, i.e. de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. In de fruitteelt en de bloemisterij is de si tuatie ongeveer hetzelfde. Er mag gerust worden gezegd, dat deze organisaties deze takken van bedrijf hebben gemaakt tot wat zij nu zijn. Hun bestaansrecht is dus bewezen. De standsorganisaties hebben zich nooit iets aan de tuinbouw gelegen laten liggen, of deze slechts als een bij zonder klein onderdeel beschouwd. Tot aan de oprichting van het Landbouwschap, waarin de tuinbouw tegen haar zin ge sleept is. Achteraf zou men kunnen vra gen of de standsorganisaties hierin een kans hebben gezien om hun invloed hierin te versterken, of dat zij, voor deze gespe cialiseerde takken van tuinbouw zich tot een wereldbedrijf hebben opgewerkt, zich er van bewust zijn geworden, dat hier geld te halen valt om het voor de land bouw misschien nuttige, maar voor de tuinbouw in het geheel niet nodige land bouwschap mee te helpen betalen. Vast staat in ieder geval wel, dat zij zich met hand en tand hebben verzet te gen medezeggenschap van deze technische organisaties in de organisatie van het Landbouwschap. Hun verzet is vergeefs geweest, de technische organisaties zijn er in gekomen. Na het mislukken van het verzet is er weer een andere poging gedaan, nu via de portemonnaie van de kwekers. In een on bewaakt ogenblik is er een gaatje in de wet geslopen, dat aftrekregeling heet. Hierin hebben de standsorganisaties zich vastgebeten. Zij hebben de grootste macht in het Landbouwschap in handen en hier door hebben zij kans gezien eer regeling te ontwerpen, die wel bijzonder voordelig is voor hen zelf. In een verordening is een aantal organisaties met name genoemd, waarvan de leden 90 percent van hun con tributie mogen aftrekken van de heffing die het Landbouwschap oplegt, onder die voorwaarde, dat dit percentage niet meer bedraagt dan 42 percent van de heffing. De technische organisaties werden daarbij niet genoemd! Hieraan zitten bijzondere consequenties vast, want er wordt uitgerekend dat het Landbouwschap nu eenmaal een bepaald aantal millioenen nodig heeft. Alle bedrijfsgenoten, immers allen ver plicht-aangeslotenen, krijgen aus een aan slag per hectare van het Landbouwschap. Is men nu lid van een standsorganisatie dan mag men van die aanslag een bepaald be drag aftrekken, welk bedrag in de practijk ongeveer daarop neerkomt, dat men 60 70 percent van zijn contributie voor de standsorganisaties af mag houden van de heffingsaanslag van het Landbouwschap. Dit betekent dus dat 60 a 70 percent van de totale contributiebedragen der stands organisaties aan het Landbouwschap worden onthouden, wat niettemin het bo vengenoemde bepaalde aantal millioenen moet binnen krijgen, om.lat het dit voor zijn werkzaamheden nodig heeft. Om nu de gelden, die de leden van de standsorga nisaties inhouden, toch te ontvangen zal het Landbouwschap in totaal voor een ho ger bedrag dan het zelf rechtstreeks no dig heeft heffingsaanslagen moeten opleg gen. Hetgeen de standsorganisaties aan contributies heffen wordt dus voor 60 a 70 percent via hun leden weer op het Landbouwschap, d.w.z. alle bedrijfsgeno ten, afgewenteld, die daarom dus een ho gere heffing moeten betalen dan voor het Landbouwschap zelf noodzakelijk rnu zijn geweest." Met enige eenvoudige voorbeelden is dit duidelijk te maken. Als het Landbouw schap 60 millioen nodig heeft en de aftrek, die de gezamenlijke leden van de stands organisaties inhouden, zou 20 millioen be dragen, dan zou het Landbouwschap in to taal, voor 80 millioen moeten heffen om de 60 millioen binnen krijgen die het zelf rechtstreeks nodig heeft. Dit betekent ech ter ook, dat de heffing per ha hoger wordt dan nodig is, omdat een aandeel in 80 mil lioen nu eenmaal een kwart hoger is dan in 60 millioen. Zou dus zonder aftrekregeling de aanslag per ha bijv. 12 kunnen zijn, dan zal deze'met en door de aftrekregeling in ons voorbeeld een kwart hoger moeten worden, dus 15 per ha. De ongeorganiseerden betalen in dit voorbeeld dus een kwart méér dan nodig is, welk kwart ten goede komt aan de standsorganisaties. De standsorganisaties wentelen dus een belangrijk deel van hun contributies af op de ongeorganiseerden en op de leden van de gespecialiseerde vaktechnische organi saties, voor welke laatste dit dubbel schrij nend, is, omdat zij immers, naast de hef fing van het Landbouwschap, ook nog de volledige contributies voor hun vaktechni sche organisaties moeten betalen. In Wezen is de zaak nog vreemder, want zij krijgen dus .eigenlijk de contribu tie te betalen van de leden van de stands organisaties, wel via het Landbouwschap, maar dat doet aan de zaak niets af. Op deze wijze trachten de standsorganisaties dus de leden van de technische weg te trekken. Nóg voor dat de technische organisaties tegen deze ter visie liggende ontwerp verordening konden protesteren had de ontwerper van deze publiekrechtelijke be drijfsorganisaties, de staatssecretaris prof. v. d. Grinten, thans hoogleraar aan de R. K. Economische Hogeschool te Tilburg en lid van de SER bij de SER hiertegen ge protesteerd. Een commissie nam de zaak in onderzoek en deed uitspraak. Deze uit spraak was een waarschuwing aan het Landbouwschap om deze verordening niet aan te nemen. Zij is, zoals boven beschre ven, wel aangenomen. Het Landbouwschap heeft dus de waarschuwing ter zijde ge legd. Er zijn waarnemers, die hierin een poli tieke strijd zien, of een strijd om beginse len, maar dat is nog lang niet bewezen, want de werknemersorganisaties, ook standsorganisaties, hebben het onredelijke van deze aftrekregeling gezien en tegen gestemd. Trouwens ook het optreden van Prof. v. d. Grinten duidt in die richting. In het orgaan van de K. N. B. T. B. „Boer en Tuinder" is in een hoofdarti kel de zoveelste aanval op de technische organisaties gedaan. Hierin wordt namelijk beweerd, dat deze zich op het terrein van de standsorganisaties gaan bewegen! Insi ders hebben hiervan nog niets kunnen be merken, zelfs wordt er geklaagd, dat de vereniging zich daar niet mee bemoeit en dus ook niet stimulerend werkt bij het treffen van sociale voorzieningen, waar door arbeiders aan het bedrijf of het vak in hun- geheel worden verbonden. De Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur bewandelt nu al honderd jaar de weg, dié door 8e oprichters is uitgestippeld, met het doel de bloembollencultuur en handel te leiden. Met de levensbeschouwingen van de leden en alles wat daaraan vastzit heeft zij zich nooit willen bemoeien. Zij heeft steeds volledig het recht van de standsorganisaties erkend om het als een morele plicht voor de vakgenoten te beschouwen, dat deze lid zouden worden van een standsorganisatie en heeft nooit de pretentie gehad deze te kunnen ver vangen of overbodig te maken. Dat zij ooit de leden daarvan zou hebben afgehouden of dit thans zou doen is voor alle insi ders een dwaze beschuldiging. Bovendien is het Landbouwschap beslist inconsequent, want het kan niet zonder de ervaring en de instituten van de techni sche organisaties. Zouden deze er het bijl tje bij neerleggen dan zouden de stands organisaties niet alleen met een volkomen versplinterde kracht komen te zitten, maar zij zouden ook de mensen missen om de taak van deze verenigingen over te ne men! Een bewijs hiervoor kan men al zien in een bericht van enkele weken geleden, waarin werd medegedeeld, dat Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van -Nispen tot Pannerden is aangezocht voorzitter van de afdeling Bloembollen te worden! Blijft dus te concluderen, dat men wel wil profiteren van het werk van de tech nische organisaties in het verleden en mis schien ook het heden, maar verder dienen zij overal buiten te blijven. Het is zeer de vraag of de samenwerking op vrijwillige basis gezien deze ontwikkelingen ooit zal kunnen worden bereikt, alle goede bedoe lingen van de ontwerpers ten spijt. Televisie komt er bij De regering heeft geantwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag van Genève van 1951 inzake de status van vluchtelingen. Zij verklaart dat het haar niet bekend is, dat ons land een aantal clandestien hier verblijvende vluch- tenlingen herbergt. Van Mei 1945 tot begin 1953 zijn onge veer 12.000 vluchtelingen in Nederland toegelaten. Circa 2500 van deze vluchtelin gen hebben inmiddels ons land weer vrij willig verlaten, bijvoorbeeld door emigra tie. Van 1 Januari 1953 tot 1 November 1954 werd door of ten behoeve van 377 vreem delingen - waaronder 55 illegaal binnen gekomen - asyl in Nederland gevraagd. Aan 290 dezer vluchtelingen werd asyl ver leend; 80 aanvragers konden niet voor het verlenen van asyl in aanmerking worden gebracht. Hieronder bevonden zich 15 ille gaal in Nederland gekomen vreemdelin gen. die daarop uit ons land zijn verwij derd. Verwijdering naar het land, waar tegen zij politieke bezwaren opperden, is in geen enkel geval geschied. Evenmin zijn sedert September 1953 vluchtelingen clan destien uit Nederland verwijderd. Indien illegaal in Nederland vertoevende vluchtelingen een verzoek om asyl moch ten doen, dan bestaat tegen de legalisatie van hun verblijf geen bezwaar, mits blijkt, dat het bona fide vluchtelingen betreft, die voor asyl in aanmerking komen. Het feit, dat zij kortere of langere tijd illegaal in Nederland mochten hebben verbleven zal bij de behandeling van dergelijke verzoe ken buiten beschouwing worden gelaten. Inzake de onzekerheid, welke is gerezen omtrent de nationaliteit van de hier te lande verblijvende Indische Nederlanders en Ambonezen, merkten de ministers op. dat mede ten gevolge van enkele rechter lijke uitspraken aan de onzekerheid, voort vloeiende uit verschil van inzicht over de interpretatie van de overeenkomst inzake toescheiding van staatsburgers, in het al gemeen een einde is gekomen. De ministers menen, dat de Ambonezen, die naar Nederland werden overgebracht, niet kunnen worden beschouwd als vluch telingen. Alleen reeds vergelijking van de omstandigheden en voorwaarden, waaron der deze overbrenging plaats vond. en het geen bij de opstelling van het verdrag voor ogen heeft gestaan, heeft de ministers tot deze conclusie geleid. Voor zover betreft de veel kleinere groep van personen van ge mengde afstamming, die de Indonesische nationaliteit bezitten, ligt het in de lijn der verwachting, dat zij bij blijvende ves tiging hier te lande wel naturalisatie-aan vragen zullen indienen. Zij zijn echter thans niet rechteloos. De regering is bereid de naturalisatie tot Nederlander van de daarvoor in aanmer king komende Indonesische staatsburgers te bevorderen. Als voorwedstrijd van VSV-BW op het gem. sportpark „Schoonenberg" wordt Zondag een wedstrijd tussen twee Velsense dames-voetbal-elftallen gespeeld. „Full Speed" uit Velsen-Noord zal dan „De Zeemeeuwen" uit IJmuiden ontmoeten. De wedstrijd begint cm een uur. Van de wed strijd zullen door de Ned. Televisie Stich ting opnamen worden gemaakt. Wat de reis van de dames-voetbalclub „De Zeemeeuwen" naar Engeland betreft, is thans bekend, dat veertien dames 11 speelsters en drie reserve's de reis zul len meemaken. De openbare les aan de Technische School te Velsen zal worden gehouden op Zaterdag 23 April 1955 van 1416 uur. STOCKHOLM (United Press) De Ko ning en Koningin van Zweden treffen voorbereidingen voor het officiële bezoek dat zij volgende week aan Nederland zul len brengen. Zondag 24 April zullen zij 's avonds om tien over negen per trein vertrekken van het centraal station van Stockholm, uit geleide gedaan door Zweedse autoriteiten en door de eerste gezantschapsraad van Nederland, baron M. H. W. Collot d'Escury. De Nederlandse gezant in Zweden, mr. J. Visser, zal dan reeds in Nederland zijn. Hij reist Zaterdag per vliegtuig vooruit naar Amsterdam, waar hij Dinsdagoch tend de Zweedse koninklijke gasten mede in het Amsterdamse centraal station zal verwelkomen. De Koning en de Koningin zullen reizen In de speciale koninklijke wagon, die be staat uit één compartiment voor de Ko ning en de Koningin en één voor hun ge volg. Het in Zweden gebouwde spoorrijtuig is niet luxueus, doch comfortabel en prac- tisch ingericht. Het koninklijke rijtuig zal worden aan gehaakt aan de gewone Scandinavië- express. Aan de Nederlandse grens zal de wagon gekoppeld worden aan een speciale Nederlandse trein. De reis zal worden medegemaakt door de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Unden, luitenant-generaal H. Cerdershjoeld, chef van de generale staf, de heer Wetter, hofmaarschalk, de heer A. Raab, adjudant van de Koning en twee hofdames. Met „De Rattenval" hebben Kees Spie- rings en Ed. J. M. Terlingen onze ama teurs ongetwijfeld een uiterst dankbaar speelstuk in handen gegeven. De titel is ontleend aan een uitlating van Aart Rom- ke, een der hoofdrollen in dit toneelspel, die zijn troosteloos bestaan op een gegeven moment met een rattenval vergelijkt, waaruit bijna geen ontkomen meer moge lijk is. Niet geheel zonder reden overigens, want veel geluk heeft het leven voor dit gezin nu bepaald niet gereserveerd. Ge deeltelijk door eigen schuld en a'.s gevolg van de drank en de omgang met allerlei ongure individuën, waardoor Aart zelfs nog tot een moordaanslag wordt gedreven. Dank zij de onverwachte overkomst van Frans Romke, een stoere zeeman met een gouden hart, wordt verdere averij voor dit beproefde gezin gelukkig voorkomen en krijgt de toekomst zelfs een vriendelijker aanzien. Als verdiende beloning voor deze goede diensten verwerft Frans ten slotte de hand van een struise weduwe, die hij reeds jaren in stilte beminde. Niet bepaald een intrige dus van verbijsterende origina liteit, ze is geheel op het uiterlijk effect be rekend. Daarbij zijn de auteurs niet karig geweest in het uitdenken van emotionele taferelen, die in de gebruikelijke zwart- wit-verhoudingen worden neergeschreven; een methode, welke spelers en publiek nog altijd in hoge mate bekoort. Dit was ook weer het geval bij de R.K. Toneelvereniging „Vriendenkring" te Heemskerk, die van dit stuk Zondag en Woensdag in zaal Dam twee bijzonder succesvolle opvoeringen gegeven heeft. En deze bijval was volkomen verdiend, want onder regie van Jac. Neele verkreeg „De Rattenval" precies het karakter dat een dergelijk milieu vereist. Voornamelijk om dat men de verschillende rollen over het algemeen zeer behoorlijk heeft kunnen be zetten. Zo verkreeg het gezin van Aart Romke het noodzakelijk onderling con trast, doordat J. Koppen zijn emotionele Aart scherp tegenover de gevoelig gespeel de moeder van mevrouw J. BeentjesKlos plaatste. Ook de rondborstige zeeman ver kreeg van J. Schous de juiste sympathieke maat, om als een waarlijk verfrissende wind dit naargeestige gezin te kunnen binnenwaaien. Vandaar dat niemand in de zaal hem de kwieke Brigitte zal hebben misgund, welke rol door mevrouw Bruins Peekei vlot voor het voetlicht werd ge bracht. De simpele Hanna is eigenlijk niet geschikt door een jong meisje te worden gespeeld, maar toch verdient Hannie Schous een compliment voor de wijze, waarop zij deze enigszins sinistere meta morfose durfde te ondergaan. Tussen de kleinere rollen viel wel eens een minder sterke typering op te merken, maar in verhouding tot het geheel betekenden d'ze zwakke plekjes slechts een geringe schade post. J. v. D. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In Oenemarken is tengevolge van het conflict in de landbouw in de steden nagetl geen melk verkrijgbaar. Alleen voor ziekenhuizen en babies wordt met grote moe de voorziening nog gaande gehouden. Op het platteland is de situatie heel and' aaar moet de melk öf weggegooid worden, óf, zoals hier, aan de koeien worden gevoerd.... Het eindspel is het moeilijkste gedeelte van het damspel. De uitwijkmogelijkheden kunnen dan veel groter zijn dan met een bord vol stukken, maar zelfs voor kundige spelers is het moeilijk alle mogelijkheden onder controle te krijgen. Een belangrijke factor is de toegestane tijd, om zo nodig alles te berekenen. De einspelkenner speelt zelfverzekerd de zetten. Een belangrijk hulpmiddel in het eindspel is het de standaardwinst en de remiseposi- ties te onderkennen en ze te onthouden. Vóór de oorlog hebben de einspel-redac- teuren van het officieel orgaan van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond in „Het Damspel" goed werk verricht door een overzicht te geven van de steeds terugke rende vaste standaard-winst en van de remise-posities. Jammer dat dit werk na de oorlog niet is voortgezet. De dammers, weten maar al te best hoe met vier dammen een vangstelling moet worden opgebouwd, teneinde de ene d„m van de tegenpartij te vangen en tot over gave te dwingen. De minderheidspartij met één dam weet meestal gauw genoeg in het eindspel op welke veilige vluchtvelden deze dam moet staan om zijn tegenstander met drie dammen tot remise te dwingen. Maa« veelal weet men niet, dat nog urenlang wordt voortgeschoven als het spel in een vaste remise-stelling is gekomen. Een eenvoudig voorbeeld hiervan is het volgende: Zwart drie stukken op 13, 25, 35, dam op 44; wit dam op 16 en een stuk op 29. Wit aan zet is als minderheidspartij er als de kippen bij om met 16-27 te antwoorden, waarop 13-19 wel moet volgen en 29-24 19-30 om met 27-18 de stand remise te ma ken. Als zwart de damlijn probeert te ver overen. zet wit zijn dam op een der velden naast de zwarte dam. Dus als zwart naar 6 zet, gaat wit naar 1, als zwart naar 50 gaat, rpeelt wit naar 45. In een partij voor de eregroep van D.C.IJ. kregen wij met A. W. K. Beukema een zeer intéressant eindspel, waarin tal van hoogte punten kwamen, leerzame momenten voor het eindspel in het algemeen. A. W. K. BEUKEMA m m m m m m 'ft mm m m m m m Een autobus met dertig pessaglers is Woensdagavond om kwart over zeven aan de Hofstraat te Honselersdijk in botsing ge komen met een tram van de WSM. De auto bus werd dertig tot vijfendertig meter mee gesleurd, en kwam vlak bij het water to stilstand. Behoudens enkele schaafwonden deden zich geen persoolijke ongelukken voor. Wit 1 stuk op 31. Zwart 1 stuk op 33. Wit aan zet maakt remise; zwart aan zet zou winnen. Dergelijke kneepjes in het eindspel te ont bonden vergemakkelijkt het berekenen van tempo in deze terugkerende spelgangen. Het is een overbekende standaardwinst en remisestand. Nemen wij nu het partijverloop in de eerste diagramstand. 4) 28-22 35-40? 'Een merkwaardig offer, maar sterker nog is het offer 25-30 en 19-23, waarna het spel direct remi5>e is. Stand wit 22 33 34 39 en 44: zwart 12 19 24 25 en 40. Bij analyse blijkt dat 44x35 19-22 22-18 snelle winst oplevert. 51 34x45 19-23. Aardig is het dat wit niet kan vervolgen met 44-40 of 45-40. omdat 25-30 22-18 30-34 door de meerslag van „drie" dadelijk re mise geeft. 622-18 12-17; 7) 18x20 25x14. Een bizonder leuke stand is nu ontstaan; zwart 14 en 17. wit 33 39 44 en 45. iWt vervolgde toen met: 8) 33-28 14-19. Hier «tond wit voor het beslissende mo ment. Wit koos de normale doorbraak naar dam cn de stukken 34. 39 en 45 als vangstel- 'in«* Maar bij analyse bleek, dat de winst f^ch wel kan worden verkregen met 39-33 '7-21 33-29 21-27 29-23 19-24 23-18 27-31 18-12 31-37 12-7 37-41 7-1. al moesten dan door wit nog moeilijkheden worden overwonnen om tot een tweede dam te komen. Het is juist de kracht van een zeer sterke speler om alles vooruit te berekenen. Wit vertrouwde op de techniek en de vangstel ling en het spel liep op zeer merkwaardige wijze remise. 9. 44-40 17-21; 101 28-22 19-23; 111 40-34 21-26: 121 22-17 23-28; 13) 17-12 28-32; 14) 12-8 32-37; 15) 8-3 37-41. Stand na de 15de zet van zwart luidt: Wit: dam op 3, stukken od 34 39 45; zwart: twee stukken op 26 en 41. Wit aan zet maakt remise, bijvoorbeeld door 39-33 26-31. Wie toont de winst aa:i? Wij loven voor de eer ste inzender f 2,50 uit. Tweede standaard-remisestelling Wit speelde in de laatste cijferstand 3-9 tl-46. waarna tot remise werd besloten. Wit. >ekend met de standaardremise, kon nog vel 20 zetten spelen, maar bij goed spel is 'sn geen winst aanwezig. De volgende op bouw is wel mogelijk: Wit moet de stukken plaatsen op 15 20 24 IHi op 23. Als wit nu via "27-49 26-31 49-36 de dam speelt met 28-39, kan wit met 15-10 en 31-37 ook een tweede dam halen met vaste re mise. De winst wordt echter wel verkregen en de grens tussen remise en winst komt als het zwarte stuk op 16 staat. Dus een stan daard-winst-positie. Zwart stuk op 16, dam op 23: wit dam op 17 en drie stukken 15 20 24. Wit wint Het was om doelloos spelen te voorkomen, dat wit met de cijferstand na de 15e zet remise aanbood. Een leerzaam geval. C. A. CREMER vz/ZZy. B. DUKEL Zwart 6 stukken op 18 17 19 20 25 35. Wit 6 stukken cp 27 28 34 38 39 44. Wit was aan zet en het spel in de partij verliep als volgt: 1) 27-22 20-24 2) 22xlJ 16x7; 3) 38-33 7-12. De ruil 28-23 maakt remise na de zetten 19x28 en 33x22. Zwart offert met 25 30 24 en 29. Nu kan uit deze drie om vier stand de volgende standaardstelling naar voren ko men. Eerst even de cijferstand: zwart 12 29 35; wit 22 25 39 en 44. Wit. aan zet, kan spelen: 25-20 29-34 39x30 35x15. Nu verliest wit met 44-40, maar met 44-39 komt de vol gende standaard-remise en winststelling van „één tegen één stuk": 44-39 15-20 39-33 20-24 33-28 24-29 22-17 12x21 28-22 21-27 22x31 29-33. Als vierde vraagstuk voor de oploswed strijd een eindspel van de eindspelpionier C. A. Cremer. Het gaat er om de winst (zonder stukken te verplaatsen) te vinden; maar heel weinig spelers zullen hierin slagen. Voor de kenner van de winstgang levert dit eindspel geen moeilijkheden op. De stand in cijfers: wit drie stukken op 7 11 17; zwart twee stukken op 60 en 40. Wit speelt en wint. Oplossing nummer twee De oplossing van vraagstuk nummer twee, auteur C. Kramer, is als volgt: Zwart 15 stukken op 2 11 13 14 15 17 18 19 21 22 23 25 26 27 30; Wit 14 stukken op 24 28 32 tot en met 40 42 45 en 48. Wit soeelt en wint door de zetten 24-20 15x24 37-31 28x37 32x41 23x43 42-38 43x32 36-31 27x47 43-43 47x29 34x12 17x8 43-38 32x34 40x7 2x11 35x2. Goede oplossingen kregen wij van J. J. Wesselius 2 pnt.: C. Kramer 2 pnt.; A Koper 2 prat.; A. de Niet 1 pnt.; J. Wijker 1 pnt. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. De Raad voor de Scheepvaart heeft van daag uitsnraak gedaan over de stranding van de motorkotter „Mariitje" UK 64 nabij Petten. Op 17 December 1954 strandde deze kotter op de reis van de visgronden be noorden Terschelling naar IJmuiden, tij dens mist nabij Petten op een pierhoofd. De raad is van oordeel, dat de schipper n>et vrijuit gaat. doch medeschuldig is aan de stranding. Mitsdien heeft de raad schip, oer W. de V. te Urk gestraft door hem de bevoegdheid om als schipper op vissers vaartuigen te varen te ontnemen voor de tijd van één maand. De raad ocht het te betreuren, dat de schipper niet in staat is geweest afdoende inlichtingen te geven over wat zich op de wacht van een van de matrozen heeft af gespeeld. als gevolg waarvan diens even tuele invloed op de navigatie niet kan wor den vastgesteld. Wel wordt opgemerkt, dat het zeer bezwaarlijk is aan te nemen, dat de bijzonder grote N.O.-waartse verzet ting (van IJmuiden tot Petten is een af stand van 18 '4 mijl) door deze invloed kan worden verklaard; dat is hoogst onwaar schijnlijk. In ieder geval heeft de schipper, terwijl hij van 0.30 uur hondenwacht af, de navigatie leidde en uit het diep teverloop opmaakte, dat het schip dichter onder de kust stond dan hij verwaditte, niet alle omzichtigheid betracht, welke in de heersende omstandigheden geboden was. Hij heeft ten onrechte te veed vastge houden aan het denkbeeld ter hoogte van IJmuiden te staan, hetwelk berustte op een onzeker gegist bestek, zonder steun van betrouwbare andere nautische gege vens. Voorts heeft hij onder de kust niet langzaam genoeg gevaren en nagelaten het lood voortdurend gaande te houden, waar door het mogelijk is geweest, dat hij op een strekdam vastliep. BINNENLAND Op initiatief van burgemeester P. Alberts zal een film worden vervaardigd over de gemeente Rucphen. De schrijver Jan Naaijkens heeft het scenario vervaardigd onder het devies „God schenkt iedere vogel zijn voedsel, maar brengt het niet in het nest". Polygoon-Profilti zal het scenario ver filmen. In Mei wil men met de opnamen een aanvang maken. Op de algemene vergadering van de Stichting Grafisch Exportcentrum, van Woensdag gehouden in het Apollo-pavilioen te Amsterdam heeft de heer D. Meijer Gzn. afscheid genomen als voorzitter. Hij heeft deze functie zeven jaar bekleed en wil nu gaarne zijn taak de heer Meijer is 63 jaar overdragen aan een ander, die in de eerst volgende bestuurvergadering van het ex portcentrum zal worden gekozen. De Oostenrijkse president. Theodor Koerner. heeft de Nederlandse gezant in Wenen. mr. E. Star Busmann, de grote gou den médaille met de sjerp verleend. De eerste handelssecretaris, drs. A. J. M. van der Maade. en de eerste gezantschaps-secre- taris, G. W. baron Bentinck. ontvingen de grote eremédaille Eerste Klasse. Woensdagmiddag is de 35-jarige gehuw de arbeider J. van der B. uit Arnhem, die deel uitmaakte van een Arnhemse werkploeg van de Spoorwegen, onder een rijdende goe derentrein geraakt on het emplacement te Varsseveld. Het slachtoffer werd in zwaar gewonde toestand opgenomen en naar een ziekenhuis overgebracht. Van der B is ge huwd een heeft een kind. De minister-president, dr. \V. Drees, zal op Dinsdag 26 April 's avends om zeven uur een radiotoespraak houden in het nro'rammt van de K.R.O. over Hilversum I. De titel van deze toespraak is: „Terwille van hen, die wij niet vergeten".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13