Engelen zonder vleugels Kort en bondig Reder uit Leidsendam met Letlandse en Finse ervaringen laat bouwen Bij Hillegom en Lisse zijn reeds fraaie plekjes te zien Tudderen zes jaar bij Nederland Frans-Tunesisch accoord over hoofdzaken van geschil Twee kotters in Spaarndam te water getakeld door „Jumbo Vanmorgen in de Vishal en op zee Bollentijd breekt aan Woningprobleem is er zeer nijpend Kramer en Booy bouwt Bovendien plannen voor trawler voor Franse rekening Tankschip „Camitia" te water gelaten Morgen wandeltocht van Politie Bloemendaal Tekort aan vaklui dreigt in de Europese industrie Examens Na acht maanden onderhandelen Neo-Destourleider Bourguiba ingeschakeld „Mercator" en „Flevo" worden door meer gevolgd Mogelijkheden in de verre visserij Georgette Hagedoorn op 28 April te Zandvoort Verkeersongeval bij Amsterdamsevaart Scheepvaart VRIJDAG 22 APRIL 1955 99 „Engelen zonder vleugels" het Franse blijspel van Albert Husson was het laatste stuk dat door de betreurde Cor Ruys werd vertaald en geregisseerd. Het voornemen hierin bovendien een der hoofdrollen te vervullen, kon door zijn plotselinge dood helaas niet meer ten uit voer worden gebracht. Dank zij de drie opvoeringen door de toneelclub „Tavido", een onderafdeling van de vereniging „De Gieteling" (waar van een in het Hervormd Jeugdhuis te Velsen en Woensdag en Donderdag twee in het Kennemer Theater te Beverwijk) wa ren wij na ruim twee jaar in de gelegen heid de kennismaking met deze drie ver- bannenen te hernieuwen, die op zulk een drastische en allesbehalve engelachtige wijze radicaal in het leven van de onprac- tische familie Ducotel komen ingrijpen. Zij het dan ook met behulp van het onzicht baar gebleven slangetje Adolphe, waar door deze interventie wellicht enigszins te radicaal moet worden genoemd. Men mag daarom de humor van dit stuk misschien als een weinig wrang veroordelen, dit kan toch nimmer een geringschatting inhouden voor de vondst van de auteur en de origi nele wijze, waarop hij deze in zijn blijspel heeft uitgewerkt. Vooral in de eerste be drijven wist hij enige bijzonder amusante situaties te bedenken, met als komisch hoogtepunt de geïmproviseerde rechtzit ting, waarbij de grimmige engelen tot enige nieuwe moorden besluiten. Het is dan ook zeker geen blijspel dat men op het réper toire van een amateur-toneelvereniging verwachten zou, maar „Tavido" (dat met „Een eigen huissleutel" en „De dood met vacantie" reeds op enige geslaagde voor stellingen in dit seizoen mag terugzien) heeft hiermee toch deze beide vorige op voeringen nog overtroffen. De toneelaankleding was voorbeeldig verzorgd de handeling speelt zich af in het Franse bagno Cayenne waardoor de spelers sfeerrijke achtergrond verkregen. Doch alleen een goede entourage kan een stuk niet redden, zodat een groot deel van het niet geringe succes aan de met enthou siasme werkende leden moet worden toe geschreven. Onder regie van de heer A. H. Holtslag was een aantal voortreffelijke typeringen ontstaan, waarvan de drie wei nig scrupuleuze dwangarbeiders uiteraard het meest op de voorgrond traden. Het wa ren de heren R. Velthuys, W. Gregouir en A. Holtslag, die deze sympathieke zware jongens met een genoeglijke animo de juiste proporties gaven. Zij vonden een amusant tegenwicht in de familie Ducotel, Bij C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJsel is het enkelschroef motortankschip „Camitia" te water gelaten, het laatste van een drietal zusterschepen, die binnen en kele maanden ter beschikking van de N.V. Petrolemmij. „La Corona" zullen komen. Het tweede schip van deze serie, de „Cra nia", dat begin Januari van dit jaar aan zijn element werd toevertrouwd, zal over een maand aan'de reders worden overge dragen. Het eerste schip, de „Cinulia", heeft reeds zijn technische proeftocht ge maakt. Een trawler Van de trawlervloot was vanmorgen als enige boot de Bergen (van Woensdag 13 waarbij C. Blauw aan Felix een vereiste dosis optimisme verleende en de dames N. Velthuys en T. Bruyns met elkaar wed ijverden in charme en een vlotte speel- trant. C. Weyers gaf de bullebak Juste Trochard misschien iets te veel beweging, ofschoon hij de fielt in dit karakter naar behoren heeft uitgespeeld. Van de kleinere rollen trok mevrouw P. EbbingeWubben nog de aandacht voor haar overrompelende madame Parole, welke uitbeelding haar bijna een open doekje had opgeleverd. Maar aan het slot heeft het publiek dit verzuim ruimschoots ingehaald: met geestdriftig applaus werd de waardering voor deze amusante voorstelling tot uitdrukking ge bracht. JAN VAN DAM Voor de wandeltocht die Zaterdag wordt gehouden door de Politie in Bloemendaal is zeer veel animo. Reeds hebben zich 600 wan delaars laten inschrijven. Zoals bekend is de start vanaf hotel „Vreeburg", Kerkplein 16 Bloemendaal tussen 2 en 3 uur. Voor de wandeltocht van 10 km staat deel name open vanaf 10 jaar. voor die van 25 km vanaf 14 jaar. Na beëindiging van de tocht ontvangen alle deelnemers een fraaie her innering, bestaande uit een gebruiksvoor werp. Het parcours van de 10.km ls als volgt: Donkere laan, Brederodelaan, Bergweg, Ken- nemerduinen, Hoge Duin en Daalseweg, Zo- merzorgerlaan, Brederodelaan, Sterreboslaan, Bos en Duinplein, Bos en Duinlaan, Rusten- burgerweg, Kerkplein. De oudste inwoonster van Amsterdam vierde Donderdag haar verjaardag. Een buurtcomité bezorgde haar de feesttaart compleet met kaarsjes. Het waren er niet zo'n klein beetje:103! De Bilt blijft maar koude en hoge druk- gebieden melden, waarin de bloembollen kwekers maar één voordeel kunnen zien: het onkruid groeit niet en dat scheelt een heleboel werk. Daardoor blijven de be roemde bollenvelden ook op bijzonder langzame wijze in bloei komen. De narcis sen beginnen wel tot volle bloei te komen; wel worden er reeds van de velden ver wijderd, maar vermoedelijk zal men Zon dag nog zeer vele narcissenvelden kunnen zien. Gaat men naar de bollenstreek, verzuim dan niet om langs de Stichting Vogelen zang in Bennebroek te lopen. Daar ziet men aan de Oostzijde van de Rijksstraat weg een veld hyacinten, dat Zondag be hoorlijk in bloei kan zijn. Vlak bij Lisse ligt een hoekje hyacinten, dat de moeite van een bezoek waard is. Aan de Westzijde van dé Herenweg ten Noorden van Lisse doet men het beste even op de brug te stoppen. Van deze brug af heeft men in Noordelijke richting een uitzicht op een werkelijk ouderwets veld, compleet met huizen en rietschelven. Deze schelven ziet April) aan de afslag met 1020 kisten vis, men niet heel veel, omdat de bloembollen- waarvan 750 makreel, 175 schelvis, 40 gul en leng. 30 wijting, 20 haring, 5 diversen, 100 kleine kisten haring en 200 stuks stij ve kabeljauwen. Vier loggers en wat klei ne vaart brachten 45.000 kg tongen en 600 kisten schol* Tong goedkoper Van de tong en schol, die voor export waren bestemd, zakte de tong in prijs. Grote tong maakte f 2,grootmiddel 1.55 tot 1.65, kleinmiddel 1.60 tot 1.70, tong I begon met 2.26 en zakte tot 1.90, tong 2 zette in met 2.44 en zak te naar 1.80. De grote schol haalde 40, middel 45, zetschol 55 en schol 1/40 tot 42. Goede markt Over het algemeen behielden alle vis soorten een hoge prijs: grote gul 40, mid del 38, torgul 29, kisten kabeljauw 100 en regels kabeljauw 85 tot 75. Wijting haalde 27, braad 34 tot 36, pennen 60 en kleinmiddel schelvis 60. Zwarte koolvis maakte 75, schol 2 22 tot 29 en schol 3/22 tot 16. De haring ging van de hand voor 15 en de makreel voor 18 tot 20. Voor Zaterdag Voor de Zaterdagmarkt komt zeer waar schijnlijk de „Batavia" (van 13 April) met 850 kisten vis, ook de KW 159 (van 12 April) komt, met 500 kisten vis, waarvan 275 makreel, 120 schelvis en piepers, 20 platvis, 20 wijting, 20 wolf, 25 diversen. Oudste boten Oudste trawlers zijn de „Vios" (van 12 April); de „Herman" (van 13. April); de „Claesje" (van 14 April); de „Thorina" (van 15 April). Binnengekomen IJM 16 Bergen, 241, 5; KW 162 Vier Ge zusters, 59 Floris, 114 Avontuur, 41 Aafje I Jacoba, 68, 35; HD 14, 49; TX 11, 39, 37; EH 8; VD 9; Z 455 (Belg). Vertrokken IJM 85 Klaas Wijker, 210 Wiron I, 241; KW 161 Katwijk 3, 35, 73 Maria Jacoba; RO 53 Dirkje, 15 Antje; HD 135; TX 21, 49; UK 35, 93, 264, 90; SCH 65; Z 455 (Belg). BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Bergen 24.600, KW 41 6200, KW 114 5060, KW 162 6800, KW 59 4800, KW 68 890, IJM 5 5070. Van onze correspondent in Parijs) Het Internationale Arbeidsbureau te Genève (ILO), waarvan de Franse ex- premier Paul Ramadier de leiding voert, heeft alarm geslagen wegens het gebrek aan gespecialiseerde arbeiders in Europa. Vooral aan goede machine-bankwerkers en andere technisch onderlegde fabrieks arbeiders heerst een verontrustend tekort. Volgens het bureau moeten veel meer jonge mannen worden opgewekt een tech nisch beroep te verkiezen boven een kan toorcarrière. Er kan een tijd komen, dat een deel van het machinepark op non- actief moet worden gesteld bij gebrek aan handwerkslieden, die voldoende zijn ge schoold om ze te bedienen. kwekers er over het algemeen niet veel meer mee op hebben. Als windbrekers zijn ze echter nog steeds uitstekend. Ten Noorden van Hillegom hebben wij de eerste grote velden van de tuinen „Ma dame Lefeber" in bloei gezien. Ook verder op in de streek zullen er Zondag heel wat bloeien. Helaas worden de tulipa's niet in zovele kleuren gekweekt, dat men ze in grote uit gestrektheden ziet. Het eigenaardige is, dat deze wonderlijke tulpen het mooist zijn. als die in de tuin staan. Op het veld trek ken ze niet zo veel aandach.t Bezoekt men de Keukenhof, let er dan maar eens oo want met deze tulpen kan men ook vele hyacinten zien en eindelijk ook de geuren opsnuiven. Treft men een wat warmere dag dan zal men deze geur meer merken, want de hyacinten geuren weinig op een koude dag. Het is jammer, dat in de buurt van Voor hout de Loosterweg vernieuwd wordt, om dat juist daar prachtige velden te zien zijn. Men zal er echter niet kunnen komen. Schermer-dansers Zaterdagmiddag is er weer een bijzon dere gebeurtenis op Keukenhof. De be kende Schermer-dansgroep uit Oterleek zal weer optreden. De klederdracht ver hoogt de charme van de dansers, zodat men, als het weer een beetje meewerkt, kan genieten van de sfeer in lang vervlo gen tijden. Het kindercorso van Lisse, dat oorspron kelijk op 23 April zou worden gehouden, is bij gebrek aan bloemen uitgesteld tot 7 Mei. Het grote bloemencorso zal in tegenstel ling tot de geruchten aan het begin van deze week wel op Zaterdag 30 April rijden. Op Vrijdag 29 Aoril worden de ver sierde wagens in de H.B.G.-hallen te Lisse tentoongesteld. Hoewel deze beslissing nog enigszins gewaagd te noemen is, heeft men toch maar de knooD doorgehakt, want men is nog steeds niet helemaal zeker van een voldoende hoeveelheid bloemen. Tijdens de corsodagen zullen ook de mozaieken in de verscheidene bloembollendorpen worden gelegd, zodat het er wel naar uitziet, dat de bollentijd eindelijk is aangebroken, al is het ook een maand te laat. Amsterdam. Vrije Universiteit: candidaats- examen economie P. H. Kooymans, Heem stede, W .A. Bootsma, Zandvoort, G. J. Leibbrandt en L. Schut, beiden Amsterdam. Amsterdam. (Gem. universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie A. van Haeringen, Heemstede. Voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde M. van Praag en A. G. W. Nijs, Amsterdam. BINNENLAND 120 leden van de Horticulture Educatio nal Organisation vieren, met veertig hunner dames, het vijftigjarig bestaan van deze vak organisatie in Nederland. Zij verblijven hier een week en bezoeken in die tijd tuinbouw bedrijven, veilingen, scholen, instituten en natuurlijk ook de bollenvelden. De leden van de organisatie zijn hoofdzakelijk tuin- bouwconsulent of tuinbouwleraar van beroep. De gemeenteraad van Rotterdam is accoord gegaan met een voorstel van B. en W. het bestuur van de Rotterdamse dier gaarde een garantie te v"Tienen voor een met het Pensioenfonds voor de Grafische Be drijven te sluiten veertigjarige lening, groot f 1.100 000, tegen een rente van 3 3/8 procent per jaar. Het bestuur is van plan de op brengst van de lening te besteden voor de bouw van een aquarium in Blijdorp. Donderdag om vijf uur is op de Hille- d(jk te Rotterdam de 47-jarige havenarbeider K. de Vos op zijn bromfiets tegen een uit tegenstelde richting komende bestelauto gereden en met het hoofd tegen de voorruit geslagen. De man is, toen hij naar het Zui derziekenhuis werd vervoerd, onderweg overleden. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak was hij met zijn bromfiets plotseling naar links gezwenkt. De bestuurder van de bestelauto treft geen schuld. HAARLEM EN OMGEVING In samenwerking met de diocesane K.A.B. organiseert de Heemsteedse afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging een bedevaart naar Heilo, welke is vastgesteld op Zondag 22 Mei. De reis zal met autobus sen worden gemaakt. De toneelgroep „Ardaleon" zal op Maan dag 25 en Woensdag 27 April de comedie „Spel met een droom" van Hans Nesna opvoeren. Verdacht van diefstal van twee fietsen zijn Donderdag aangehouden de negentien jarige bankwerker N. J. en de negentien jarige boekbinder J. van W., beiden uit Haarlem. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: stieren 10. melkkoeien 250. vette koeien 325, varekoeien 455, vette kalveren 20. nuchtere kalveren 398, vette schapen 80. weideschapen 161. vette lammeren 90. weide- lammeren 160, varkens (zeugen) 148. schram men 167. biggen 348. geiten 21. Totaal 2539. Notering: stieren (fok) f300--f450. melk koeien f800f1010, vette koeien (school f2 f2,801 varekoeien f470f760, vaarzen f560—f800. pinken f300—f530. vette kalve ren (levend) f240—f300. nuchtere kalveren (slacht) f28f40, nuchtere kalveren (le vend) f95f105. vette schanen f 100f130. vette lammeren f 100f 140. scha oen met lam f145f170, schamen met 9. lammeren f190 f225, zeugen (drachtig) f260fdis. schram men f 65—f 110, biggen f40f55, geiten f 15—f40. Op 23 April is het zes jaar geleden dat de Zelfkant, het tegenwoordige drostambt Tudderen, bij Nederland werd gevoegd. Dit geannexeerd gebied, dat een opper vlakte heetf van ongeveer 41.050 hectare, telde op het moment van de grenscorrectie 5660 inwoners. Het grootste gedeelte van de bevolking heeft de huidige situatie aan vaard, zei landdrost Dassen in een onder houd met een verslaggever. De personen die tegen het Nederlands bestuur zijn, zijn op de vingers te tellen, zo zei de heer Das sen. Het woningprobleem is in de Zelfkant nog nijpender dan elders. De woningvoor raad was op het moment van overneming van dit gebied zeer oud en de huizen had den veel oorlogsschade opgelopen. Van de 1632 gezinnen verbleven op 31 December 1954 nog 1050 gezinnen in woningen met maximaal drie kamers. Aan oorlogsschade moet op het ogenblik nog voor een bedrag van. bijna vier millioen gulSen hersteld worden. De schade werd in 1949 geschat op ongeveer zes millioen gulden. Van 23 April 1949 af zijn totaal 131 nieuwe woningen gebouwd. Onder dit aantal behoren 101 woningen die tijdens de oorlog geheel wer den verwoest. Sinds de grenscorrectie is de bevolking toegenomen met ongeveer 200 zielen. Ook de wegen zijn aanzienlijk ver beterd. Dit jaar zal ook begonnen worden met de bouw van een viertal scholen voor lager onderwijs in de plaatsen Wehr, Millen, Hil- lensberg en in het gehucht Isenbruch. Ook zal in 1955 een begin worden gemaakt met de bouw van drie kleuterscholen in de Dlaatsen Tavert, Susterseel en Tudderen. Van het aantal schoolgaarlde kinderen be zoeken er 168 Nederlnadse scholen en een vijftal een middelbare of hogere school. Naar scholen in Duitsland gaan 55 kinde ren en een twaalftal volgt daar middel baar- of hoger onderwijs. Het economisch leven is volgens de land drost niet ongunstig. Grote industrieën komen op twee na in dit gebied niet voor. Er zijn een steen- en een dakpannen- fabriek. De laatste is na de grenscorrectie sterk vergroot. Het aantal middenstands- bedrijven is in de afgelopen zes jaar toe genomen van 119 tot 219. Kleine credieten ter financiering van deze bedrijven wor den vrij geregeld verstrekt door de Mid- denstand'bank te Sittard. Het landbouwbedrijf staat er eveneens gunstig voor. De veestapel is kwantitatief en kwalitatief sterk vooruitgegaan. Het vee in dit gebied was eerder t.b.c.-vrij dan elders. Grote activiteit heerst er op het ge bied van de landbouwvoorlichting. (Van onze correspondent in Parijs) De Frans-Tunesische conferentie over de binnenlandse autonomie, die in Parjjs acht maanden heeft geduurd, is vannacht beslo ten met de ondertekening van een voorlo pig accoord, waarin de principes van de sa menwerking tussen de beide landen werden vastgelegd. Tot een officiële en definitieve overeenkomst over de ganse Unie zjjn de delegaties, trots alle zittingen, die de laat ste dagen aan de lopende band gehouden orden, echter niet kunnen komen. 19 Vanmorgen heeft op de werf van Stapel in de kom van Spaarndam de luchtfluit twee keer geloeid: twee kotters zijn daar in het aarzelende voorjaarslicht te water getild door de bok „Jumbo", die dit karwei al eens eerder bij de tros heeft gehad. De door Kramer en Booy op haar Spaarndam- se werfje gebouw-de compositiekotter (nieu we huid over bestaande Duitse spanten) voor Zwart en Klinkenberg uit IJmuiden (de rederij „Mercator") en een compositie- kotter voor de Wieringse combinatie-De Graaf, die de naam „Flevo" zal dragen, gingen deze ochtend achter elkaar het wa ter van het Spaarne in. Wel zo vlot, dat tijdens de tewaterlating nog gauw een Naar wij vernemen heeft de oud-reder-vishandelaar II. Gomes uit Leidschendam Kramer en Booy te IJmuiden, die het schip in samenwerking met het Amster- opdracht gegeven tot de bouw van een trawler van 36 meter lengte aan de firma damse bureau „Eureka" dit schip ontwierp. De kiel zal over een paar weken gelegd worden op de Spaarndamse werf van Stapel, waar de firma Kramer en Booy al haar nieuwbouw laat uitvoeren en waarschijnlijk zal de trawler nog voor het Pinde van dit jaar gereed komen. De heer Gomes deelde ons vanmorgen mede, dat dit nieuwe schip zo mogelijk door een tweede gevolgd zal worden. Hij wil het schip ook geschikt maken voor de verre-visserij, daarby mede afgaand op de ervaringen, die hij vele jaren opdeed als reder in Pernau (Estland) en later in Fin land. Het nieuwe schip zal uit IJmuiden ge- rederd worden, maar daar de burgemeester van Leidsendam grote belangstelling voor het project koestert, is het niet onmogelijk, dat doze trawler de merken LD op de boeg zal dragen, waarmee een volkomen nieuw element in de haven zal verschijnen. Voorts heeft de firma Kramer en Booy, die op haar Spaarndamse werf in 11 jaar tljds reeds 10 nieuwe en verbouwde sche pen afleverde, een trawler van 50.45 meter lengte geprojecteerd, die uitgerust wordt met een 940 pk motor en een snelheid van 12.5 myl kan bereiken. Deze trawler, die 4200 kisten vis kan bergen, is naar wij mogen aannemen, be doeld voor een rederij op New Found'.and, een bedrijf, dat uit Fécamp in Frankrijk wordt gedreven. Deze trawler meet bij een lengte van 50.45 meter 43.50 tussen de loodlijnen, is 8.35 meter breed en 4.50 hol en zal worden uitgerust met radar. Van het schip, dat de rederij Gomes be steld heeft, zijn de maten: 36 m-'T over alles, 30 tussen de loodlijnen, 7.30 meter breed, 3.80 hol, 500 pk MWM-aandrij'ving met 375 toeren en reductie 2:1; aandrij ving van de winch door een 165 pk MWM- agregaat. stukje huid van de Wieringer geteerd moest worden. De kotter voor „Mercator" was verder klaar, dan die voor de Wie ringers en kan direct door naar IJmuiden, om bij Zwart's machinefabriek te worden afgebouwd tot een. kloek en mooi-gelijnd-schip. Direct hierna is men in Spaarndam be gonnen met de afbouw van de „Inter Nos", eveneens een compositiekotter voor een Wieringse combinatie en daarna zal de on geveer identieke „Stella Maris" aan de beurt komen. De „Inter Nos" moet al met een week of 3-4 waterklaar zijn. Voorts komt een compositiekotter op sta pel in opdracht van de firma Zwart, welk schip reeds door een IJmuidense rederij is gekocht, vervolgens komt de nieuwbouw- trawler voor de rederii-Gomes aan bod, waarover wij elders in deze edifie berich ten en tenslotte zal hoo?stwaarschiinliik nog een tweede kotter voor de vermelde IJmuidense opdrachtgever van 'ie machine fabriek Zwart worden gebouwd. Marcator-maten De „Mercator", die hedenmorgen voor het eerst water voelde, krijgt een 300 pk Bolnes-motor met reductie, Lister hulp- agregaten en hydraulische stuurinrichting van Vickers Armstrong een echolood; de „Flevo" is iets kleiner met zijn 26.50 meter lengte en zal op de werf zelf afgebouwd worden. Inmiddels stond het geraamte van de „Inter Nos" reeds op de helling: een dicht spantenweefsel (afkomstig van de vroegere Altmark uit Kiel), dat uitermate goed bruikbaar is a's onderbouw voor een ste vige kotter, die eind JuH in de vaart kan. Zoals wij al eerder hebban bericht, za! de werf met het oog op de toekomstige bouw van diverse vissersvaartuigen aan zienlijk worden uitgebreid. Het optreden van Georgette Hagedoorn op Donderdagavond 28 April in theater „Monopole" besluit de serie van tien voor stellingen, welke de stichting culturele kring ,,'t Helm'' voor het seizoen 1954 1955 organiseerde. Georgette Hagedoorn, begeleid door haar pianist Pierre Verdonck, brengt dit keer een programma van moderne caba ret-liederen, alsmede volks- en cabaret liederen uit vroeger tijden. In het accoord worden verscheidene pun ten, die de hoofdzaken echter niet raken, genoemd, welke einde Mei door de experts nog moeten worden uitgewerkt. De overenkomst moet natuurlijk even eens nog door de Bey van Tunis worden be krachtigd en aan de andere kant willen zo wel de regering als het parlement er nog hun mening over te zeggen krijgen. Het is aan de persoonlijke inspanningen van premier Edgar Faure te danken ge weest, dat een breuk kon worden voorko men, een breuk, waarmede de conferentie de laatste dagen herhaaldelijk werd bedreigd. Hoe ernstig de toestand niet alleen voor de betrekkingen met Tunesië, maar indirect met geheel Frans Noord-Afrika geworden was, blykt wel uit het feit dat Faure giste ren de Tunesische neo-Destourleider Habib Bourguiba officieel in het beraad heeft in geschakeld. Bourguiba werd een jaar gele den in Parijs officieel nog zo ongeveer als staatsvijand no. 1 beschouwd en zelfs Men- dès-France, die hem zijn vrijheid van bewe ging in Frankrijk hergaf, had de Tunesi sche leider toch nooit officieel in zyn ambts woning durven ontvangen. Faure heeft gisteren ingezien, zoals hij president Coty persoonlijk ging verklaren, nat alleen door het gewicht van Bourguiba de laatste bezwaren van de Tunesische mi nisters konden worden overwonnen. Dat heeft de premier op een speciale persconfe rentie ook nog eens voor de journalisten nerhaald. Bourguiba, die, naar men verwacht, nu ook spoedig weer zal worden toeegstaan naar zijn vaderland terug te keren, heeft in de laatste fase van de onderhandelingen de. roi van bemiddelaar gespeeld en daaruit hlykt wel duidelijk dat Faure hem zijn ver trouwen waardig achtte. Vandaag veriaten de Tunesische minis ters Parijs om hun land bjj het begin van de Ramadan-feesten het accoord over het binnenlands zelfbestuur te presenteren. In Franse politieke kringen is men nu vooral benieuwd, doch ook wel enigszins bevreesd, voor de reacties der rechtse par tijen. Faure heeft persoonlyk een zware verantwoordelijkheid op zich genomen. Vrij wel zonder ruggespraak met zijn regering en zelfs buiten zijn minister voor Noord- Afrikaanse aangelegenheden July, die mo menteel in Marokko vertoeft, heeft hij con cessies moeten doen, waarvan de draag wijdte nog niet precies bekend is. Doch wat hem vermoedelijk zwaar zal worden aangerekend, dat is het feit dat hij Bour guiba, die geen enkele openbare functie be kleedt, doch wiens beslissende invloed op zyn landgenoten algemeen bekend was, of ficieel als gesprekspartner accepteerde. De ervaring heeft nu geleerd dat Frank rijk op de weg, die Mendès-France heeft ingeslagen, niet meer terug zal kunnen. Het is de enige weg, die voeren kan naar betere verhoudingen met de Noord-Afri kaanse landen. Die landen begeren een rui mere mate van vrijheid, maar wensen de relaties met Frankrijk niet te verbreken. Omstreeks vijf uur Donderdag is op de Am sterdamsevaart te Haarlem bij de Prins Bern- hardlaan een personenauto in botsing geko men met een scooter. De automobilist ver zuimde aan de scooter voorrang te verlenen. De bestuurder hiervan is, na door de Onge- vallendienst verbonden te zijn, in het zieken huis St. Joannes de Deo opgenomen. Zijn voertuig werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. De auto kreeg schade aan de achterzijde. De politie verzoekt getuigen van dit onge val zich met haar in verbinding te stellen. De anti-Nederlandse agitatie van Duitse zijde vooral in de Duitse pers langs het grensgebied, is niet meer zo hevig als een tijd geleden. De berichtgeving in de Duitse bladen is nog wel eens tendentieus, aldus de landdróst. Aagtedijk, 21 te Antwerpen. Akkrumdijk, 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Amstelveen. 20 te Tela Honduras. Axelöijk, 20 te Rio de Janeiro. Aldabi. 21 240 m. N. Las Palmas. Altair, 20 v. Rotterdam n. Bremen. Alioth, 20 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Ampenan, pass. 20 Gibraltar n. Halifax. Arkeldljk, 21 Hoek v. Holland verw. n. R'dam Arnedijk, 19 Galveston. Alhena, 21 150 m. N. Lissabon n. Antw. Alphard, 22 te Pto Alegre. Aiwaki. 21 dwars Kp. Finisterre n. Rotterdam. Antonia, 21 v. Pladju n. Soerabaja. Arkeldijk, 21 /te Rotterdam. Armilla, 21 v. Pladju n. Soera/baja. Bacchus, 21 te Amsterdam. Breda, pass. 20 Vlissingen n. Hamburg. Caitex Leiden, 21 Sidon. Caltex Nederland pass. 21 Varberg n. R'dam. Caitex Pernis, pass. 21 Malta n. Sidon. Corilla. 25 Curasao verw. Congostroom. pass. 21 Las Palmas n. Dakar. Daphnis. pass. 21 Flnres n. Londen. Drente. 21 te Antwerpen. Duivendrecht. 21 v. Port Arthur n. New Orleans. Ec.a, 21 v. Rotterdam op Thames. Enggano. 20 v. Hamburg n. IJmuiden. Erinna, 22 te Saigon. Esso Amsterdam, pass. 21 Kreta n. Sidcn. Etrema, 23 v. Stanlow te Rotterdam verw. Friesland (SSM). pass. 21 Kp. Finisterre naar Rotterdam. Guineekust, pass. 20 Las Palmas n. Le Havre. Gordlas, 2 Genua. Gioote Beer, 20 Quebec. Haarlem, 20 v. Manta n. Cristobal.. Haulerwijk, pass. 21 Ouessant n. Baltimore. Hector, 21 te Rotterdam. Hermes, 22 te Aantwerpen. Hilversum, 21 te Malmö Ilos, 20 v. Limasol n. Kiuluk. Ivoorkust, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Java. 21 te Newport News. Jupiter, 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Jagersfontein, 21 v. Amsterdam n. Bremen. Joh. v. Oldenbarnevelf, 21 500 m. O. ten Z. Timor Kalydon, 21 te Curasao. Koratia, 21 te Montevideo. Kota Baroe, 21 vlot bij Maassluis en reis ver volgd naar Liverpool. Katelysia. 23 Rotterdam verwacht. Kota Agoeng, 22 te Colombo. Laagkerk. 20 te Madras. La ren berg, 21 te Rotterdam. Leopoldskerk, verm. 22 v. Damman n. Rastanura Lmge, 22 te Dakar. Loppersum, pass. 21 Gibraltar n. Port Talbot. Meerkerk, 21 Tanga. Muiderkerk, 21 v. Singaopre n. Bangkok. Mentor, 21 Amsterdam. Modjokerto, pass. 19 Perim n. Port Said. Myoma, 21 A bad an. Maureen, pass. 20 Kp. Finisterre n. Kaapstad. Meliskerk. 20 te Port Elizabeth. Macoma, tot ca. 10 Mei te Rotterdam. Manoeran, 21 60 m. W. Anderhalfgraadskan. Marken, 21 te Barry. Nieuw Amsterdam, 21 te Casablanca. Notos, 21 te Rotterdam. Noordam, 21 600 m. ZO. Kp. Race. Oberon, 20 v. Curacao n. La Guaira. Ondlna, 21 te Abadan. Oranje, 21 te Amsterdam. Oranjestad, 20 460 m. NO. Barbados. Orestes, 21 te Amsterdam. Ouwerkerk. pass. 21 Ouessant n. Genua. Ootmarsum, 21 v. Savanna n. Jacksonville. Peperkust. 21 te Pointe Noire. Prins Alexander, 20 v. Port Alfred n. R'dam. Prins Willem George Fred., pass. 20 Vlissingen naar Hamburg. Prins Fred. Willem. 20 te Toronto. Prins Philips Willem. 20 te Rotterdam. Prins Willem IV. 17 te Montreal. Phrontis. 21 v. Aden n. Belawan. Poelau Laut. 20 v. Port Said n. Napels. Prins Fred. Hendrik, pass. 21 Lands End n. Mon treal. Prins Willem v. Oranje, 21 v. Rotterdam naar Montreal. Ridderkerk, pass. 20 Ouessant n. Antwerpen. Ruys. 20 v. Mauritius n. Belawan. Rijnland. 20 v. Las Palmas n. Amsterdam. Rotula, 30 Geelong verwacht. Rijndam. 21 v. Le Havre n. Southamoton. Schiedijk. 20 v. Liverpool n. Londen. Stad Maassluis, 20 v. Narvik n. Newport Mon. Straat Bali. 21 te Port Swettenham. Singkep. 21 v. Genua n. Port Said. Stad Alkmaar, 21 Mombasa. Stad Haarlem, 21 te Cardiff. Straat Banka. 22 te Port Swettenham. Tabian, 20 v. New York n. Beyrouth. Tata. 20 v. Santos n. Rio de Janeiro. Telamon, 21 te Curacao. Teucer, 21 te Amsterdam. Tiba, 16 v. Santos n. Montevideo. Titus, 0 e Amserdam. Triton, 21 v. Houston te New Orleans. Ttro, verm. 21 v. Pto Acevedo n. Bahla Blanca. Tlba, verm. 21 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tarla, 20 te Holtenau daarna Amsterdam. Teiresias, 21 v. Port Said n. Liverpool. Tomini, 22 te Sorong. Van Linschoten. 20 v. Amsterdam n. Dakar. Waal, 21 v. Le Havre n. Ordan. Waterman, pass. 21 Lizard n. Southampton. Willem Ruys, pass. 21 Minikoy n. Colombo. Willemstad. 21 520 m. W.NW. Madeira. Wonosan, 22 te Calcutta. IJsel, 21 te Beyrouth. Zaan, 21 te Stugsund. Zee'and (SSM). 20 v. Aalborg n. d. Tyne. Zuiderkruis, 20 v. Amsterdam n. Melbourne. Zijpenberg, pass. 20 Ouessar.t n. Cardiff. Zeeland (KRL), 21 te Abadan. KLEINE VAART Astra, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Alcetas, 21 te Rotterdam n. Piree. Appingedam. verm. 21 v. Antwerpen n. Belfast. Aco, 21 v. Rouen te Rotterdam. Ardeas, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Ary Scheffer, 21 v. Portland te Rotterdam. Atlantic, pass. 21 Kiel n. Stockholm. Audacia, verm. 22 v. Aala. Auriga. 21 v. Antwerpen n. Londen. Bernard John, verm. 21 v. Rotterdam n. Antw. Beekbergen. 21 te Terneuzen. Binnenhaven, pass. 21 Ouessant n. Hamburg. Capri, 21 v. Antw. te Vlissingen. Confiance, 21 v. Eilemereport te Rotterdam verwacht. Casana, 21 v. Halmstad te Rotterdam. Cinderella, verm. 21 v. Antwerpen n. Le Havre. Daje Bohmer, verm. 21 v. Burriana n. Londen. Dol lard, 21 Gothenburg verw. Duiveland, 21 v. Sunderland n. Amsterdam. Eibergen. 21 v. Bilbao te Rotterdam. Ellewoutsduk. 21 v. Cardiff n. Belfast. Hoogezand. pass. 21 Vlissingen n. Eitrheim. Harold. ?1 Kopenhagen verw. Henrica b, verm. 21 v. Newport Mon n. Birken- Hoc Vinces, verm. 2 v. Grimsby n. Rotterdam, head. Hontestroom, 21 v. Amsterdam n. Liverpool. Ida D. 21 v. Garston n. Glasgow. Kenitra, 21 v. Leixoes te Kingslynn. Lireco, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Leendert b, 21 te Dordt. Lijnbaansgracht, pass. 31 Holtenau n. Helsinki Larix. 1 9v. Gijon Mussel n. Bordeaux. Leuvehaven, 23 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Lydia (1), 21 v. Lor,den te Rotterdam. Lucas Bols I. 21 Glasgouw te Boulogne. Meuse, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Matthew, 21 v. Varberg te Stockholm verw. Muphrid N. pass. 21 Vlissingen n. Aarhus. Mutatie, 18 te Avonmouth. Mies, 21 v. Newport te Rotterdam. Mado II, 21 v. Great Yarmouth te Rotterdam. Myfem, 21 te Nykoping verw. Marietle Bohmer, verm. 21 v. Kaolak n. Dakar Mypuck, 21 v. Stockholm te Rouaan verw. Mynells. 21 te West Hartlepool. Noorderlicht, verm. 21 v. IJstad n. Rotterdam Poortvliet, verm. 21 v. Londen n. Rotterdam. Pavo. 19 v. Bavonne n. Garston. Patria, 21 te Rotterdam. Setas. 21 v. Hamburg n. Belfast. Silvretta. verm. 22 v. Rotterdam n. Malmö. Spoorhaven, 21 Marseille verw. Tromp. pass. 21 Vlissingen n. Avonmouth. Tilly. 20 te Nantes. Teun. 21 v. Swansea te Rotterdam. Unitas, 21 v. Armterdam n. Rotterdam. Vrede. 21 v. Gent n Ball r.a. VriiburE'h. pa=s. 21 Finist*vre n. Casablanca. Vindicat Afque Pol it 21 To-nav Chare.ite verw. Vaitoella. 21 v. Vllsstncen n. Cherbourg. Vivo. pass. 21 Vloreen n. Antw. Westkust, pass. ?1 Vlissfrgen p.. Dulbin. Wolanda. 21 v. Kold'ng te Vejle. Westpolder, 21 Lissabon verw. Wiekenburgh, pass. 21 Kp. St. Vincent n. Dui; kerken. Wiebold Bohmer. 22 Dakar verwacht. Zeehaan, pass. 21 Gibraltar n. Lenden. SLEEPVAART Goeree. pass, 20 Bizerta n. Rotterdam met 2 bakken. Poolzee, 20 v. Lissabon n. Spezia. Thames. 20 60 m. N. Oran. Zwarte Zee. 12 v. Ferol n. Waterweg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11