TRAFFIC Panda en de Meester-Klokkenmaker Andrews Dat tref ik! Wereldnieuws Voedsel- en sigaretten-droppings op 5 Mei Oude tijden herleven enoude veten De radio geeft Zaterdag Geen straf bij aangifte van verzwegen belasting Koningin opent E 55 Touwtrekken om eerste West-Duitse atoomzuil DAAR ZIJN ER NIET VEEL VAN Wilde vechtersbaas met moeite overmeesterd Melk-pakken in Mei ook in Nederland Sneek „bundelt" natio naal „koninginnen"-bezit ZocU ió het zo J 2 Actie voor Rode Kruis en Stichting 40-'45 Eendagsridders op Borgharen 's Nachts nemen uw maag en ingewanden de nodige rust Autoriteiten uit de West onderscheiden Mr. Van Staay weigert de benoeming als wethouder van 's-Gravenhage München, Karlsruhe of Göttingen Bloesem in Zuid-Limburg; Betuwe is „week verlaat" Presidente oorlogsgraven stichting onderscheiden Agent schoot driemaal raak Koninginnen bij de vleet Russen gaven Einstein zijn woning niet terug West-üuitsland volgde het Amerikaanse voorbeeld r~ Blad van Möbius VRIJDAG 22 APRIL 1955 tg van as ge- 5 Mei, de tiende verjaarda de bevrijding, zullen zoals reeds ge meld in het middaguur tussen 2 en 4 uur boven Nederland een twaalftal vliegtuigen van de Rijksluchtvaart school verschijnen, die op elf plaatsen, welke geheim worden gehouden, voed selpakketten zullen uitwerpen, evenals telkens honderd pakjes sigaretten. Bo ven dertien andere plaatsen zullen als extra-tractatie eveneens telkens honderd sigarettenpakjes worden uit geworpen. Deze actie gaat uit van de Nederlandse Radio Unie, de Rijks luchtvaartschool en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Voor de gegadigden voor vacantie-trip, voedselpakket of sigaretten is het overi gens van belang te weten, dat de para chutes, waaraan de prijzen bezorgende pakketten en vrijheidswimpels hangen, wit zijn, terwijl de sigaretten aan oranje parachutes zullen bengelen. Er zal door de rijksluchtvaartschool ge vlogen worden in drie formaties van ieder vier toestellen iedere formatie boven een ander deel van het land terwijl tot slot „ergens" in de lucht de 12 toestellen tezamen zullen komen om gezamenlijk verder te vliegen. Ook dan zullen nog siga retten uitgeworpen worden. Kasteel Borgharen is Zondag 24 April weer even een echt slot uit vroeger tijden. Over de Nederlandse radio-zenders zal het geheel der voedsel-„droppings" wor den uitgezonden in een bijzondere attrac tieve vorm. Er is namelijk een wedstrijd aan verbonden. Degene, die een voedsel pakket benevens het daarbij behorende vrijheidswimpeltje weet te veroveren en dit het eerste weet in te leveren bij de ra- diopost, ontvangt als eerste prijs een 14- daagse reis (voor één persoon) naar Joe goslavië of Zuid-Frankrijk. In de uitzen ding wordt uiteraard op het laatste nippertje bekend gemaakt boven wel ke plaats in Nederland uitgeworpen zal worden en waar zich de radiopost-op-de- begane grond, tevens inleveringspost, be vindt. Omdat er boven de elf uitverkoren plaatsen die ver verspreid liggen telkenmale drie pakketten worden uitge worpen, heeft men ook kans een tweede of derde prijs te winnen, bestaande res pectievelijk uit een luxe-voedselpakket van een waarde van 27 gulden plus een tochtje in een zweefvliegtuig en een voed selpakket van een 17 gulden, zonder meer. De Stichting 1940-'45 en het Rode Kruis zullen bij de actie baat vinden, om dat, gedurende de 2 uur durende uitzen ding geregeld de luisteraars opgewekt zul len worden om op 6 en 7 Mei een vlag getje bij het brood te kopen, ten bate van deze instellingen en vervolgens doordat in ieder pakje sigaretten een oproep zit de twee dagen na 5 Mei de broodtafel te ver sieren met die vlaggetjes. In de voedselpakketten, die uitgeworpen worden, bevindt zich: Een Zweeds witte broodje (115 gram), een rol vleeswaren in blik, koekjes, cocktail-balletjes, koffie, thee, cacao, soep, kaas, repen en sigaret- Er komen dan meer dan honderd „edelen en „jonkvrouwen" samen ter ere van de 12e eeuwse ridder Omar van Haeren, slot heer van Borgharen. Voor de heren van Smeermaas, Itteren, Beek, Wylre, Maastricht, Meerssen en an dere Zuid-Limburgse heerlijkheden richt de heer van Borgharen nu op zijn histori sche burcht een groot feest aan. Omstreeks zes uur arriveren de hoge gasten op het slotplein, waarna over de terreinen binnen en buiten de slotmuren van het kasteel een grote ridderstoet zal trekken. De „horigen" uit Borgharen kun nen dan genieten van een nooit gezien schouwspel van riddergewaden, rococo-ja- ponnen, veel keurige uniformen en blin kende kronen. Tevens zullen „vijandige" edelen van over de grens de burcht Borg haren belegeren. Een vreedzaam beleg ove rigens, daar de belegeraars uiteindelijk met de belegerden gaan feesten rond de open haarden in de Rose zaal, de Louis XVI-zaal en de wapenkamer. ADVERTENTIE Geen wonder dat zij 's morgens niet direct uw tempo kunnen volgen. Help ze een handje met Andrews bruisend Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water, direct bij het opstaan - nog vóór u zich wast. Andrews bevat - in smakelijke en prettige de geneeskrachtige stoffen die u nodii vorm g hebt orrUstoringen in de spijsvertering op te hef fen. U zult geen last meer hebben van een opgeblazen gevoel, nare smaak, beslagen tong en oprispingen die er op wijzen dat on verteerde voedselresten zich ophopen in maag en ingewanden. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. i j* HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8 20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouvmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Ronde van Nederland. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Ronde van Nederland. 13.40 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.10 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Ronde van Nederland. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Gemengd koor. 17.30 Voor de jeugd. 18.10 Platen. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht 18.40 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Internationale Lichte muziekweek. 20.30 Platen. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Ge varieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken, causerie. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Internationale lichte muziekweek. 15.10 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.25 Kamer muziek. 15.45 Van de wieg tot het graf, cau serie. 16.00 Kamerorkest en solist. 16.45 Ac tualiteiten. 17.15 Dansmuziek. 17.40 Nieuws en commentaar. 18.00 Internationale lichte muziekweek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek, oauserie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Internatio nale lichte muiziekweek. 23.00 De Odeon- moorden. hoorspel. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE (V A R A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 De zingende Stift. 20.35 Zo zijn onze manie ren, T.V.-spel. 21.00 Film. 21.20 Pauze. 21.30 Een avond in Saint Germain des Prés. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 en 15.00 Platen. 15.45 Accordeonduo. 16.00 Nieuws. 16.15 Accor- ■ieonduo. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 'laten. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgel. 17.50 Koorconcert. 18.10 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerde muziek. 21.30 Operettemu ziek. 22.15 Nieuws. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.35—24.00 Platen. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. (Op 224 en 75 m.). De herdenking van de tiende verjaardag van de bevrijding van ons land is voor de regering aanleiding de belastingplichtigen die, om welke reden dan ook, na de bevrij ding aangiften voor de belastingen onjuist hebben gedaan, tot en met 31 Mei 1955 in de gelegenheid te stellen hun fiscale positie alsnog vrijwillig te zuiveren. Indien een belastingplichtige uiterlijk op genoemde datum aan de inspecteur der belastingen schriftelijk of mondeling mede deling doet van de feiten waardoor te wei nig belasting is betaald, zal geen strafver volging worden ingesteld. Volstaan zal worden de te weinig betaal de belasting na te vorderen voor die jaren, waarvoor de navorderingstermijn nog niet is verstreken, dus voor de inkomstenbelas ting over de jaren van 1950 af en voor de vermogensbelasting van 1951 af. Bij de na vordering of naheffing zal geen verhoging of boete worden opgelegd. Deze regeling geldt voor alle belastingen, met dien verstande dat de feiten, waarvan de belastingplichtige thans mededeling doet, niet zullen worden gebruikt voor _de navordering van de heffingen ineens. Van de aan deze regeling verbonden gun sten kan geen gebruik worden gemaakt: indien het de belastingplichtige bekend is dat tegen hem een strafrechtelijk onder zoek wegens fiscale onregelmatigheden gaande is en evenmin indien het de belas tingplichtige bekend is, dat de belasting administratie reeds het voornemen heeft tot navordering of naheffing over te gaan. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd mr. dr. R. H. Pos, gewezen voorzitter van de Surinaamse delegatie en mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, gewezen voorzitter der Antillaanse dele gatie der Ronde Tafel-conferentie met West-Indië, en de heer W. R. Plantz, ge wezen lid van de regeringsraad der Neder landse Antillen. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd twee gewezen leden van de regeringsraad der Nederlandse Antil len, de heren F. J. Eman en F. H. M. Karner. De opening van de Nationale Energie Manifestatie „E 55" op 18 Mei zal worden verricht door de Koningin tegenwoordig heid van Prins Bernhard. Mr. J. A. M. van Staay, die Maandag door de gemeenteraad van 's-Gravenhage tot wethouder is gekozen, heeft meege deeld, dat hij deze benoeming niet aan vaardt. De gemeenteraad moet nu op kor te termijn opnieuw bijeenkomen voor een nieuwe verkiezing. BONN (ANP) München en Karlsruhe voeren een vinnige strijd om het bezit van de eerste West-Duitse atoomzuil, die zal worden gebouwd zodra de bondsrepubliek haar souvereiniteit heeft verkregen. Aan vankelijk gold het als zeker, dat professor Heisenberg uit Göttingen, die met de bouw van de reactor is belast, München zou kiezen. De regering van het land Würtem- berg heeft professor Heisenberg evenwel zeven millioen mark aangeboden, wanneer hy zijn befaamde Max Planck-instituut van Göttingen naar Karlsruhe zou over brengen en daar de reactor bouwen. Aan deze bouw zou de regering van Würtem- berg nog eens drie millioen bijdragen. De Beierse regering heeft besloten alle middelen aan te wenden om te voorkomen, dat de reactor Beieren zou ontgaan. Zij heeft een nieuw onderzoek gelast naar de kosten van professor Heisenbergs instituut en wil kennelijk het aanbod van Würtem- berg overtroeven. In Göttingen heeft men de landelijke regering, in dit geval van Neder-Saksen, in het geweer geroepen om door middel van grotere subsidies het Max Planck- instituut voor natuurkunde voor deze oude universiteitsstad te behouden. De kosten van de bouw van de reactor worden op zeventien millioen mark geschat. Van Zaterdag 23 April af zullen in Zuid- Limburg gedurende ongeveer veertien da gen kersen-, peren-, pruimen- en perziken bomen in bloei staan. De volle bloei wordt omstreeks 1 Mei verwacht. Daarna volgt nog de bloei van de appelbomen. De bloei van de vruchtbomen in de Be tuwe is dit jaar een week verlaat. In ver band daarmede is de jaarlijkse Betuwse Ruiten-bloesemtocht een week uitgesteld, tot 30 April. Koningin Elizabeth II van Engeland heeft mevrouw H. G. v. Anrooy-De Kempenaer, presidente van de Oorlogsgraven-Stichting, benoemd tot ere-commandeur in de orde van het Britse Rijk, civiele afdeling, als blyk van erkentelijkheid voor haar uit nemende diensten bewezen aan de Brits- Nederlandse betrekkingen en in het bijzon der voor de bevordering van het werk van de „Imperial War Grave Commission" in Nederland. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dat U misschien nog wel 's een keer dezelfde regenmantel kunt aantreffen, willen we niet tegenspreken. Maar dat U iedereen overal met „Uw regen mantel" ziet, treft U niet met een regenmantel van anno 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM In de nacht van Woensdag op Donder dag heeft de politie in Amsterdam een zeer vechtlustig man met wapengeweld in bedwang moeten houden. Omstreeks half- twee ontstond tussen een man en een vrouw op de Rozengracht ruzie. Toen de woorden wisseling in heftigheid afnam, verzocht de vrouw voor alle veiligheid aan een agent of deze haar wilde vergezellen daar zij „nog meer moeilijheden met de man vrees de". Hy had reeds getracht haar met een shawl te wurgen en toen dit niet lukte haar door een ruit pogen te drukken. De be- sl uurder van een passerende auto zag kans daarbij het slachtoffer te ontzetten, maar niet nadat hij zelf daarbij een klap op zijn rechteroor had opgelopen. De vechtersbaas, die met de vrouw en de agent mee opliep naar 't bureau, gaf, btf de Marnixstraat gekomen, de agent plotseling een klap in het gezicht. Gevolgen: een bloedneus, een bloeduitstorting aan de on derlip en een gebroken bovengebit bij de politieman. Toen moest de vrouw het weer ontgelden. Gelukkig kwam een tweede agent te hulp en deze zag zich genood zaakt,toen de man ook hem te lijf wilde gaan, gebruik te maken van zijn pistool. Eerst na het lossen van drie schoten, waar bij twee kogels in het rechterbovenbeen en een kogel in het linkerbovenbeen van de man terecht kwamen, gaf deze zich gewon nen. Hij is ter verpleging in het Wilhelmi- nagasthuis opgenomen. VUf jaar, nadat de Nederlandse zuivel industrie begon met het leveren van in spe. ciaal papier verpakte drinkmelk aan Ame rikaanse troepen in Europa, zal deze ver pakking ook in het land zelf worden ge bruikt. Twee oorzaken hebben het invoe ren van „pakmelk" in Nederland ver traagd, namelijk het moeilijk verkrijgbaar zijn van de noodzakelijke machines en de kostprijs van de verpakking, die voorheen te zwaar op de prüs van de drinkmelk zou drukken. De situatie is thans echter zo, dat op de lange duur deze wijze van verpak ken nauwelijks of niet duurder zal zijn dan verpakking in flessen. In Mei zullen melkverbruikers te Rot terdam en Dordrecht met „pakmelk" ken nis kunnen maken. Twee fabrieken zullen de primeur leveren. Na gebruik wordt het pak weggegooid. Het gewicht is zeer licht, hetgeen aanzien lijke voordelen bij transport oplevert. De gehele romslomp van statiegeld kan ver vallen, hetgeen ook administratieve voor delen naast het gemak voor de gebruikers oplevert. Bovendien vervalt het omvang rijke en kostbare spoelen der flessen in de melkfabrieken. Op de laatste dag der „May F air"-ten toonstelling in Sneek (9 t/rn 14 Mei a.s.) zullen niet minder dan zeven gelegenheids koninginnen getuige zijn van de intocht der nationale zeilkoningin in Frieslands tweede veste. Deze zeilkoningin, de 20-jarige Sne- ker onderwijzeres mej. Ida Weisenbach, zal gedurende haar inhuldigingstocht, wel ke in luxe motorboten door de stadsgrach ten wordt gehouden, worden begeleid door de heidekoningin uit Ede, de textielko- ningin uit Enschedé, de druivenkoningin uit het Westland, de lentekoningin uit Leeuwarden.de heamielkeninginne uitBols- ward. de bloemenkoningin, wier rol wordt vertolkt door een stewardess van de KLM, terwijl nog contact zal worden gezocht met de lichtkoningin uit Eindhoven. De ontscheping zal geschieden bij de be roemde Waterpoort, waarna een rijtoer zal worden gemaakt, met als slot een ont vangst ten stadhuize. Met de opbouw van de tentoonstellingsgebouwen op het Marti- niplein is reeds een aanvang genomen. Ruim honderd standhouders zullen 3000 m2 show- ruimte bezetten. De openng zal op 9 Mei waarschijnlijk door de Commisaris der Ko ningin in de provincie Friesland geschieden. Tijdens de tentoonstellingsdagen zullen rondvluchten per helicoptère worden ge houden. De tweede dag zal aan de landbouw en vooral aan de veeteelt zjjn gewijd. De vol gende dagen zullen demonstratiewedstrrj- den van B.B.-ploegen worden gehouden, ringryderijen onder de man en de sjezen en 'n waterfietskampioenschap van Friesland, waarvoor men enkele prominente wielren ners uit het land hoopt te animeren. 1. Met ferme pas stapte Panda door de bergen. Hij was vast besloten een baantje te vinden, ook al moest hij het hogerop zoeken. Met welbehagen snoof hij de zui vere, frisse berglucht op. „Heerlijk!", mom pelde hij. „Het is toch maar fijn, als je tussen de bergen kunt wonen. Ik wou, dat ik hier een baantje vond". Op een uitstekende rotspunt bleef hij staan en keek, of hij nergens een huisje of dorpje zag, waar hij de diensten van een kleine Panda kon aanbieden. Er was echter niets te zien; verlaten strekte het bergland zich rondom hem uit. Over de barre besneeuw de toppen in de verte kwam een donkere wolk opzetten. Panda keek er een beetje ongerust naar. „Oei", dacht hij, „ik hoop, dal er geen slecht weer op komst is". Maar er KWAM slecht weer... Een ijzige wind vlaag deed hem huiverend beseffen, dat berglucht niet altijd zo heerlijk is. Een hevige sneeuwbui volgde, die onze arme Punda bijna in een sneeuwpop veranderde. „Brrrhijgde hij klappertandend, „als ik nu maar nauv» en huidje vind! Ik be vries!' Monument in Oost-Duitsland BERLIJN (United Press) Het Oost- Berlijnse blad „Neue Zeit" bericht, dat een landhuis, dat de nazi's destijds aan wijlen Einstein hadden ontnomen tot een Einstein-monument zal worden gemaakt. Dit eerbewijs is in duidelijke tegenstelling tot de wens van Einstein, die voor zijn overlijden pogingen in het werk stelde om dit huis terug te krijgen. Het huis. dat in Caputh buiten Berlijn in de Sovjet-zone ligt zal volgens de „Neue Zeit" overgenomen worden door de Oost- Duitse monumentencommissie. Einstein beklaagde zich vorig jaar in een brief aan een in Berlijn woonachtige vriend: „Het huis werd mij ontnomen door de nazi's en daana heeft het heilige Rusland het ge ërfd. De Russen hebben eens een zwakke poging gedaan om mij het huis met een elegant compliment terug te geven, maar het heilige Rusland veranderde Van me ning en sindsdien hebben zij niets meer van zich laten horen". West-Berlijnse functionarissen hebben medegedeeld, dat Einstein in Februari de teruggave heeft verzocht van 6000 mark, die hij op de bank had staan, toen hij met zijn vrouw Elsa uit Duitsland moest vluchten. Ratificatie-oorkonden gedeponeerd BONN (A.N.P.) Niet alleen de Vere nigde Staten doch ook de West-Duitse bondsrepubliek hebben in de bondskanse- larij de ratificatie-oorkonden gedeponeerd van het verdrag, dat een einde moet ma ken aan de Amerikaanse bezetting in West- Duitsland. Tegelijk werden de oorkonden van het verdrag dat de status der Ameri kaanse troepen in de souvereine bondsre publiek regelt gedeponeerd. Even verrassend als de aankondiging, dat de Verenigde Staten zouden vasthou den aan het mogelijke plan, de oorkonden door alle betrokken regeringen gezamen lijk te doen deponeren, was het besluit van dr. Adenauer om de Amerikaanse stap te volgen en ook de West-Duitse oor konden te deponeren. Tot kort voor de plechtigheid hadden officiële West-Duitse woordvoerders verklaard, dat het een een zijdige Amerikaanse handeling zou blijven en dat de bondsregering de termijn der deponering nog met Groot-Brittannië en Frankrijk wilde afspreken. Dr. Conant, de Amerikaanse Hoge Com missaris, zeide te verwachten, dat deze daad zijn laatste ambtshandeling als Hoge Commissaris zou zijn. De verdragen zullen pas in werking treden, wanneer de beide andere regeringen eveneens hun oorkon den hebben gedeponeerd. Dan worden de drie hoge commissarissen ambassadeurs. Wilhelmshaven. Bondskanselier Adenauer heeft bij een bezoek aan de voormalige Duitse vlootbasis Wilhelmshaven ver klaard, dat de stad binnenkort, weer oorlogsschepen in haar haven zal zien. Hij deelde mede, dat de plannen voor de bewapening voorzien in het station neren van drie flottieljes en 5000 man in Wilhelmshaven. Onafhankelijkheid. Het nationale congres van Oeganda poogt een bedrag van 25.000 gulden bijeen te brengen om een delegatie naar Londen af te vaardigen, die de minister van Koloniën, Lermox- Boyd, onafhankelijkheid voor Oeganda zal vragen. De secretaris van het con gres deelde mee, dat hij nog geen ant woord had ontvangen op een telegram, waarin hij de minister had gevraagd de delegatie te ontvangen. Generaals. De zestigjarige Belgische ex- generaal Camille Grimart, heeft voor een rechtbank te Brussel toegegeven steekpenningen te hebben aangenomen van een firma die aan de aanleg van een NAVO-buisleiding door België heeft .gewerkt. Grimart werkte na zijn pen sionnering bij het ministerie van Defen sie. Onder het personeel van het mi nisterie dat zich in deze zaak ook moet verantwoorden, zijn nog twee gewezen generaals. Bewegingen. De politie van Irak heeft on langs bij een inval in het hoofdkwartier van de communisten in Bagdad achttien „actieve communisten" gearresteerd en een grote hoeveelheid belangrijke docu menten in beslag genomen. Uit de pa pieren was gebleken, dat de arrestanten in verbinding stonden met communis tische bewegingen in naburige landen Het hoofd van de Iraakse politie is naar Beiroet gegaan voor een bespreking met de politiehoofden van Jordanië en de Libanon over maatregelen tegen revo- lutionnaire activiteit. Verlopen. De Verenigde Staten hebben Polen en de Sovjet-Unie inlichtingen verzocht over zestien leiders van de Poolse onderggpndse, die door de Rus sen zijn gearresteerd en in Juni 1945 berecht. In de nota's wordt opgemerkt dat geen der Polen tot meer dan tien jaar is veroordeeld. „Aangezien deze periode op 28 Maart is verlopen, nemen wij aan dat geen van de zestien perso nen zich nog in een Russische gevange nis bevindt," aldus de nota's. Leven. De Amerikaanse atoomgeleerde en Nobelprijswinnaar Harold C. Urey heeft gezegd, dat er reden is om aan te nemen dat er leven is op andere planeten. De kansen, dat er leven is op sommige van de tien millioen hemellichamen, die deel uitmaken van hetzelfde Melkwegstelsel als de aarde, is naar zyn mening één op duizend. Actie. Het Afrikaanse nationale congres, de leidende politieke organisatie van de naturellen in Zuid-Afrika, heeft al zijn afdelingen bevolen de actie tegen de nieuwe wet op het onderwijs van Ban toes uit te breiden. Het congres dringt er bij alle Bantoe-ouders op aan, dat zij op 25 April hun kinderen niet naar school laten gaan. De regering heeft ge dreigd de scholen te sluiten als de kin deren op die datum niet weer op school zijn gekomen. In de negerstad Germi- ston nabij Johannesburg hebben .300 Bantoes zich, gewapend met bijlen, messen en stokken, tegen de politie ver zet. Vijftien betogers moesten naar het ziekenhuis en er werden verscheidene arrestaties verricht. Ook in andere plaatsen in de omgeving van Johannes burg zijn demonstraties gehouden.Twee- maal is gepoogd een school in brand te steken. Vermomd. Sir Winston Churchill zal Dinsdag zijn vacantie op Sicilië beëin digen en naar Groot-Brittannië terug vliegen. Fotografen hebben zich als P.T.T.-beambten vermomd om een foto te maken van de oud-premier Churchill achter zijn schilders-ezel. Een agent van Scotland Yard hoorde het geluid van een sluiter en zette een achtervolging in. De camera viel in handen van de politie en de film werd verwijderd. Een paar dagen geleden liet Lady Churchill zich scherpe woorden ontvallen tegen over fotografen die haar lastig vielen toen zij een wandeling wilde maken. Tsjechen weken uit naar Westen Twee jonge Tsjechen hebben op een pers conferentie te Frankfort meegedeeld, dat zij in een gestolen sportvliegtuigje naar het Westen zijn uitgeweken, alhoewel geen van beiden ooit eerder een vliegtuig had bestuurd. Op 14 April zyn beide jongeman nen, die werkten in een vliegtuigfabriek, in Beieren geland. Een van hen had studie ge maakt van het besturen van vliegtuigen. Op een vliegveld by Kolin, ten Zuid-Oosten van Praag, hadden zij een schildwacht overmeesterd, gebonden en van zijn sleutels en revolver beroofd.Beiden willen graag worden opgeleid voor vlieger btf de Ameri kaanse luchtmacht. Hun werd politiek asyl verleend. VEEL MENSEN die op winter- of regen jas een ceintuur dragen, sukkelen er mee dat de riem tijdens de rondgang om het middel ergens een halve draai vertoont. Mensen die zich hieraan ergeren, dienen te bedenken dat door deze halve slag de band een van de merkwaardigste figuren laat zien, welke wij kennen. Zo lang de riem wordt ge dragen, is het uiterst moeilijk de merkwaardigheden daarvan waar te nemen, laat staan te doorgronden. mDaarom kunt u beter een langwerpig recht hoekige strook papier nemen en de smalle zijden daarvan aan elkaar plakken, nadat u hebt zorggedragen dat er te halve slag in gelegd is. Dan is een figuur verkregen die slechts één zijde heeft, wel ke merkwaardige eigenschap duidelijk aan het licht treedt, wanneer u een potlood op het papier drukt en de strook voortdurend onder het potlood doorschuift, zonder de stift op te lichten. De potloodstreep komt dan na verloop van tijd weer bij het uit gangspunt terecht. U zult bemerken dat de streep zich aan beide zijden van het papier bevindt, welk fenomeen heeft plaats gevonden zonder dat de potloodpunt het vlak van aanraking heeft losgelaten! Deze eigenschap van de gedraaide ceintuur wordt éénzijdigheid genoemd, want we hebben hier te maken met één vlak dat in zichzelf terugkeert. voren een Deze figuur, die als het blad van Möbius bekend staat, heeft echter nog verschillen de andere eigenaardigheden. U kunt de in zichzelf terugkerende papierstrook langs de lijn die u zojuist met het potlood heeft getrokken, doorknippen. Het Is een ring en u zoudt er bij het doorknippen welhaast zeker van zijn dat op die manier twee rin gen ontstaan. In deze ver wachting wordt u echter bitter teleurgesteld, want in plaats van twee ringen houdt u na het knippen één ring in de hand! Deze ring heeft een omtrek-die tweemaal zo groot is als de oorspronkelijke! En wat gebeurt er als u ook deze ring overlangs doorknipt? Welnu, bekijkt u het geval zelf eens, door eigen handig de proef te nemen. Betere onder vinding dan de praktijk is er welhaast niet! We zijn echter met deze figuur nog lang niet uitgepraat, want in deze figuur van één vlak blijkt oriëntatie niet mogelijk te zijn. Een denkbeeldig kompas, dat langs de zojuist getrokken potloodstreep wordt voortgeschoven, komt na afloop van tijd bijvoorbeeld op het punt van uitgang te recht. Het blijkt dan dat N. en Z. niet, maar O. en W. wél verwisseld zijn! Dit klinkt bijster ingewikkeld en onbegrijpe lijk, maar we zullen het aantonen. Dat geschiedt morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2