Vetwormpjes Minister Beyen heeft nieuw plan Europese integratie De blauwe Gomboom Agenda voor Haarlem Zie Boven Spreek met oordeellijm met YELP0N Tegen hoofdonderwijzer één maand geëist wegens mishandeling DE BRAM INE Zo fotografeert men meteoren ..Clowntje Rick Televisie op 30 April Mr. Bouman ook niet bij nieuw proces aanwezig VRIJDAG 22 APRIL 1955 7 Wat zou ii zeggen als de politie dat deed? Groot défilé te Eindhoven op Koninginnedag Marechaussée veroordeeld wegens verduistering Voorlichting adspirant- studenten Technische Hogeschool FEUILLETON Door Dorothy Quentin Geen prijsverhoging voor broodbloem Kerkelijk Nieuws Tieleman en Dros failliet Eindhovense opperman - verdacht van moord - opnieuw in arrest Voor de kinderen *r De officier van Justitie bij de rechtbank in Hertogenbosch heeft Donderdag tegen de 40-jarige hoofdonderwijzer J. P. M. uit Odiiiapeel gemeente Uden, wegens mis handeling van een 14-jarige scholier een gevangenisstraf van een maand geëist en ontzegging van het recht bij het onderwijs werkzaam te zijn voor de tijd van twee jaar en een maand. Op 10 Maart 1955 constateerde een onderwijzer, dat een jongen in zijn klas de volledige naam van de onderwijzer met een mes in de bank had ge kerfd. Op de vraag wie dit gedaan had kwam geen antwoord, zodat de hoofdonder wijzer erbij werd gehaald. De hoofdonderwijzer wenste uit te vinden wie de schuldige was en dreigde de hele klas te zullen laten nablijven. Na schifting uit de 25 jongens van de klas bleven er drie over, die door de hoofdonderwijzer ertoe in staat werden geacht de vernieling te hebben gepleegd. Wanneer er geen vrijwillige bekentenis zou volgen, dan zou de stok worden gebruikt. Ondanks dit dreigement bleven de jongens zwijgen. Zij moesten toen gebukt gaan staan met de handen voor zich op een tafel, terwijl de hoofdonderwijzer de jongens stokslagen toediende. Een van de knapen hield daar rode striemen op zitvlak en schouder van over, met als gevolg dat de ouders de dokter lieten komen. De president vroeg verdachte, wat hij ervan zeggen zou, wanneer de justitie en politie dergelijke methoden zouden gebrui ken om een bekentenis af te dwingen bij een verdachte. De hoofdonderwijzer zou dit, naar hij zei, een schandaal vinden. Hij had geslagen om de orde te handhaven, om vervolgens de bekentenis af te dwingen en toen de jongen uiteindelijk had bekend, kreeg hij nog een portie stokslagen als straf voor de gepleegde vernieling. „U bent wel een zeer slecht psycholoog", was het commentaar van de president, die de hoofdonderwijzer vroeg, of hij een derge lijke afstraffing bij voorkomende gele genheden nog zou herhalen. Verdachte zou dat niet meer doen, om dat er voor hem dan zulke nare gevolgen zouden zijn. Van de juistheid van een der gelijke tuchtiging bleef hij echter over tuigd. „U hebt klaarblijkelijk nog niet de mentaliteit, die ik zo graag bij een onder wijzer zou zien", aldus de president. De officier vroeg bewezenverklaring van de mishandeling met voorbedachten rade. Verdachte heeft geslagen met een stok, die een striemende werking heeft. De officier constateerde een zeker sadisme bij verdachte. Verdachte heeft er geen blijk van gegeven, dat hij na het gebeurde tot andere gedachten is gekomen. De offi cier vond dit teleurstellend. Verdachte was blijkbaar nog niet op het peil van bescha ving, dat een onderwijzer behoort te be zitten. De ouders van de jongen hebben, toen eenmaal een klacht was ingediend, geprobeerd, de zaken ongedaan te maken. Zij hebben dit naar de mening van de of ficier willen doen, omdat zij een zekere vrees koesteren om zich te verzetten tegen eenmaal gegroeide machtsverhoudingen in het dorp. „Mensen als verdachte", aldus de officier, „denken dat zij zich volkomen op eigen terrein bevinden in dit soort aan gelegenheden, waarmee de politie en jus titie niets van doen hebben". „Men praat in onderwijzerskringen vaak over tuchtigingsrecht", zo vervolgde de officier, „maar nergens staat dat een dergelijke tuchtigingsmethode geoorloofd is. In de handboeken staat dit tuchtigings recht nogal vaag omschreven, en het biedt in feite weinig houvast. In ieder geval zijn dergelijke methodes in elk beschaafd land reeds lang afgeschaft". De officier meende een moreel defect te constateren bij ver dachte en verder geen spoor van inkeer. Daarom kwam hij tot zijn zware eis. De raadsman bestreed de beweringen van de officier. Hij zeide met grote stellig heid de mishandeling met het oogmerk pijn te doen te moeten ontkennen. De orde moet gehandhaafd blijven op school, daar anders de leerlingen de baas gaan spelen. „Wanneer de rechtbank het beter wil we ten, dan moet de rechtbank de officier maar volgen in zijn eis en daarbij bindend opleggen, dat het vonnis wordt gepubli ceerd, dan kunnen alle schoolkinderen dit ADVERTENTIE - Niet uitdrukken. Ze verdwijnen j spoedig en spoorloos wanneer |pF U ze een paar maal bet met -- het bekende huidgeneesmiddel Op Koninginnedag 30 April zal 's mor gens in een televisieuitzending een recht streekse reportage worden gegeven van het bloemendéfilé in de paleistuin te Soestdijk. Deze uitzending zal om kwart voor elf aan vangen met een inleidend woord van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. J. Cals. 's Avonds zal een directe uitzending worden gegeven van de openluchtfeesten in Naarden, gevolgd door een half uur filmreportages en van de feestelijkheden in het land, waarna weer een directe reportage van het vuurwerk op de wallen van Naarden. lezen, waarmee ze dan tegenover het on derwijzend personeel een machtig wapen in handen hebben gekregen". Tegen de wijze waarop procesverbaal is gemaakt en tegen de scherpe toon, die er bij de open bare behandeling te beluisteren viel, pro testeerde de raadsman. „Er is inderdaad geslagen", zei hij, „en wanneer dit gestraft moet worden, dan is hier slechts een ge ringe straf op zijn plaats". De rechtbank zal over acht dagen uitspraak doen. 4000 man, S2 vliegtuigen, 200 voertuigen Te Eindhoven zal op Koninginnedag 30 April een groot défilé worden gehouden van land-, zee- en luchtmacht. Behalve de verjaardag van de Koningin heeft het défilé ten doel de bevolking ten doel de bevolking een indruk te geven van het po tentieel van de genoemde strijdmachten. Er wordt geen inspectie gehouden, zodat cr geen sprake is van een parade. Het défilé zal uit drie delen bestaan: een marcherend gedeelte, een vliegend gedeelte en een gemotoriseerd en gemechaniseerd gedeelte. Het marcherend gedeelte bestaat uit een compagnie Adelborsten en twee compag nieën matrozen, een bataljon infanterie en een bataljon stoottroepen en zes squadrons van de luchtmacht. Dit marcherend gedeel te wordt voorafgegaan door het tamboers- corps van de pontonniers en door het trom pet terscorps van de cavallerie. welk laat ste corps zich op de défileerplaats bij het stadhuis zal voegen bij de luchtmachtkapel uit Nilmeeen, welke tegenover het podium der autoriteiten een plaats vindt. Het tweede gedeelte bestaat uit een aan tal marinevliegtuigen en 60 toestellen van de luchtmacht,waarvan 24 Gloster Meteors, 24 Thunderjets en 12 Pipercups, al dezp toestellen zullen van verschillende vlieg velden opstijgen. Het gemotoriseerde en gemechaniseerde gedeelte omvat een groep artillerie met verschillende soorten kanonnen en lucht doelgeschut, een détachement pontonniers met zwaar materieel als bulldozers, boten en een kraan, en een groep cavallerie met licht materieel, alsmede een eskadron huzaren met zware tanks. In totaal zullen 4000 man, 82 vliegtuigen en 200 voertuigen aan het défilé deelnemen. Voor de krijgsraad te Arnhem heeft zich te verantwoorden gehad de 43-jarige voor malig adjudant-marechaussée en comman dant van de groep 's-Heerenberg, wegens verduistering van kolen. De verdachte, die reeds krijgstuchtelijk gestraft was met de gradatie tot de laagste rang en zelf daarop ontslag heeft aangevraagd uit de dienst, had gedurende enkele jaren 's winters ko len, die voor de dienst bestemd waren voor zichzelf gebruikt. Ten aanzien van de strafmaat wilde de auditeur-militair rekening houden met het feit, dat de verdachte reeds zeer zwaar ge straft is. Hij eiste een maand gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst. De krijgsraad legde de verdachte een ge vangenisstraf van drie maanden op, waar van twee maanden voorwaardelijk. De commissie tot voorlichting van ad- spirant-studenten van deTechnische Hoge school te Delft organiseert dit jaar we derom de jaarlijkse „voorlichtingsmiddag" op 23 April in een achttiental gemeenten. Op deze middag, waar eindexaminandi, die overwegen in Delft te gaan studeren, met hun ouders verwacht worden, zullen een hoogleraar en een student een korte in leiding houden, waarna er ruime gelegen heid zal zijn tot het stellen van vragen. 22) Ik hoop dat ik hem niet te veel heb opgewonden, zei ze. We hebben echter erg gezellig gepraat. Luke keek haar met zijn grijze ogen onderzoekend aan voordat hij de wagen liet draaien en stopte voor het huis van de Barrs. Dat is op zichzelf al een raadsel, be kende hij. Meestal vindt Barry 't stom vervelend met een bezoeker te moeten praten. Dat is jamer, dacht Sally, want hier door sluit hij zich nog meer in zichzelf op! Ik ben blij dat u gekomen bent en dat u enige tijd met hem hebt gesproken. Hij heeft hierdoor even aan iets anders kun nen denken dan aan zichzelf. Maar u moet zich niet beledigd voelen als hij u plotse ling afsnauwt. De arme jongen is nogal humeurig. Ik begrijp het. Dank u wel dat u me dit gezegd hebt. Ik heb een heerlijke dag gehadl Nog wel bedankt! HOOFDSTUK XI Don bood Sally zijn excuses aan omdat ze een vergeefse wandeling naar „Te Ara- ma" had gemaakt. Ik had je na 't ontbijt even willen ko men vertellen dat de bougies opgestuurd zouden worden, maar we werden in de boomgaard opgehouden en toen ik einde lijk thuis kwam was je al verdwenen. Het spijt me, hoor! Lachend antwoordde Sally: Die wan deling is niet voor niets geweest, ik heb een heerlijke dag gehad! Het verbaast me overigens niet dat mijnheer Daniels zich zo weinig met z'n buren bemoeit.... als ik een farm als „Te Arama" had, zou ik waarschijnlijk precies hetzelfde doen. Don trok een berustend gezicht. Ik vraag me af of je, na die lofzang, een wandeling door mijn boomgaard nog wel interessant zult vinden. Er is hier niets, dat ook maar enigszins te vergelij ken valt met Daniels' farm. Ik geloof dat Sally voor alles be langstelling heeft, de omgeving is toch volkomen nieuw voor haar, zei Fiona vriendelijk terwijl ze met een geweldige theepot binnenkwam. Sally knikte. Die citroen-boom voor m'n slaap kamerraam ruikt heerlijk. Ik had er geen notie van hoe citroenen groeien, totdat ik vanmorgen uit het raam keek om te ont dekken waar die heerlijke geur vandaan kwam. Don grinnikte en deed drie scheppen suiker in zijn thee. Citroenen doen 't hier best. Heb je Sedert 17 Januari hebben de maalbe- drijven de prijzen van tarwebloem ver laagd. Hierdoor werden de bakkers in staat gesteld de prijs van het wittebrood met één cent per brood van 800 gram te ver minderen. De verlaging van de prijs van de tarwebloem werd mogelijk gemaakt doordat voor tarwe-afvallen (veevoeder) hoge prijzen konden worden verkregen. De situatie is echter zodanig veranderd, dat in de komende maand voor tarweafvallen sterk verlaagde prijzen worden verwacht, die een prijsverhogende werking hebben op het prijspeil van tarwebloem. Met de maalbedrijven is, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee, voor de periode van 1 tot en met 27 Mei een regeling ge troffen, waarbij zij bereid zijn gevonden de prijs van tarwebloem, bestemd voor de broodberelding, die gold in de tweede helft van Januari 1955, niet te verhogen. Voor tarwebloem, bestemd voor verwer king tot banket, koekjes en biscuits, geldt de regeling niet volledig. Voor deze bloem behoort een matige prijsverhoging tot de mogelijkheden. Voor ongebuild meel daar entegen mag op een prijsverlaging worden gerekend. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westmaas (toez.) C. D. Kousemaker, cand. te Overveen. Bedankt voor Bunschoten P. Westland te Waarder. VRIJDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: „Het lieve leven". Char lotte Kohier. 8 uur. Terrein Wagenweg: Circs Jos Mullens, 8 uur. Wilhelminasf«-aat 22: Vereniging van Soir. „Het Lieht". Psv- rhometrie. 8.15 uur. Gedemnte Oude Gracht *'1: Bii^ellezing. 8 uur. F»^ns Ha'smusmm: Bijzondere avondooe-nftelling; verlichting mot kaarsen: elke avond van 20—22.30 uur. Vleeshal: Bie""erudo, Los Cornnanems, 8.30 uur. Rnxv: „Kinderen der liefde". 18 jaar. 7 en 9.15 uur I uxor: ,.Oe baas in huis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Femhrandt: „De mis- staD van een moeder". 18 iaar. 7 en 9.15 uur Minc"-a: „S^ook ie kooD". alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Van meisie tot vrouw", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Pa'ace: „Paniek in het circus", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: ..Magni ficent obs-xsion". 14 iaar. 7 en 9.15 uur Studio; „Magnificent obsession", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 APRIL Stadsschouwburg: „Twee flierefluiters in h«t Paradijs", toneelTheater. 8 uur. Fra"s Halsnvceum: Biizondc-e avondopen stelling: vc-iichfinv met kaarsen; elke avord van 2022.20 u. ^'leesha't Bi°nv"M- do: Los Comoaneros. 8 20 uur. Terrein Wa genweg: Circus Jos Mul'ons. 3 en 8 uur. **oxv: ..Kindc-on der liefde", 18 iaar. 2.30. 7 en 9 15 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..De mis<d->o van «"*n rrmedec", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en q.15 >"'r. Mln»m: „Snok te koon", alle leeft.. 2 20. 7 en 9.15 uur. Firt-s Hals: „Van meisje tot vrouw" 18 iaar. 2.30. 7 en 915 uur Palace: {„Papiek in bet circus". 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Mdo; „Magnificent obses sion", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „Verbo den on'moeting", 18 jaar, 23.30 uur. St"dio: .Magnificent obsession", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Deze week zijn er weer vallende sterren te ver wachten. Elk jaar tussen 18 en 24 April passeert onze aarde de baan van een zwerm meteorieten waarvan de intensiteit een maximum bereikt omstreeks de 21ste; dan kan men er dus de mees te verwachten. Zij komen 's avonds uit Noord-Oostelijke richting, waar laag bo ven de horizon het ster renbeeld Lier (Lyra) aan de hemel staat en zij he ten dus daarnaar; Lyri- den. Het zijn waar schijnlijk de afvalresten van een komeet die in 1861 voor het eerst is waargenomen en die 400 jaar nodig heeft voor één omloop om de zon. De komeet zelf zien wij dus bijna nooit, maar de lange sliert stof ach ter haar is zodanig over haar baan verspreid dat wij er elk jaar weer op stuiten, nu al meer dan 25 eeuwen lang, want de eerste waarneming er van uit China da teert uit het jaar 687 vóór Christus! Er zijn in ons land di verse mensen die zich uit liefhebberij bezig houden met het „van gen" van meteorieten; dat zijn de zg. werkende amateurs. Zij doen daar mee een werk waarvoor de vak-astronomen geen tijd hebben en dat toch belangrijk is. Het „vangen" gebeurt fotografisch: men richt de camera op de hemel streek waar de vallende sterren te verwachten zijn en zet de lens maar een poos open, b.v. een uur. Is er dan in de be trokken hemelstreek een meteoor verschenen, dan heeft deze zijn spoor achtergelaten in het toe stel: een streep. Door een bijzonder eenvoudig en tegelijker afbeelding dus van het spoor van de meteoor) telkens even wordt on derbroken; er ontstaat een aaneenschakeling van korte streepjes. Kent men nu de omwente lingssnelheid van zijn propelller, dan kan men Aan deze telescoop van een amateur is 'n meteoren- camera bevestigd; voor de lens daarvan draait een witte, tweebladige vin rond om het beeld van het lichtspoor telkens even te onderbreken. tijd vernuftig foefje kan de amateur-sterrenfoto graaf nu aan die streep zien, hoe snel deze val lende ster door ons lucht ruim is geschoten. Hij bevestigt namelijk aan zijn camera een soort propeller (aan het draai en te brengen door een stekker in 'n stopcontact te steken) en wel zo, dat de bladen van deze „vin" telkens voor de lens langs draaien, dus het. beeld verduisteren. Het resultaat is dat de streep op de plaat (de later op de foto nameten in hoeveel tijd de mete oor zijn baan heeft door lopen. Twee dergelijke waarnemers op enige tientallen kilometers van elkaar kunnen op die manier ook de plaats en de snelheid van de me- 'teoor nauwkeurig bepa len. Die snelheid is groter dan alles wat wij op aar de tot nu toe hebben be reikt: de Lyriden b.v. ja gen voort met een snel heid van 51 km. per se conde. C. v. W. (Van onze correspondent in Djakarta) Voor het 1 andgerecht te Djakarta is een begin gemaakt met de behandeling van een nieuwe zaak tegen Nederlanders, die ver dacht worden van subversieve activiteiten. Evenals ih de zitting van Maandag in het proces-Jungschlaeger, was mr. Bouman, die ook in deze zaak als verdediger zou op treden, niet verschenen, omdat hij nog geen antwoord van de minister van Justi tie had ontvangen, op zijn verzoek om ge vrijwaard te blijven van beschuldigingen van de zijde van getuigen. De verdachte E. Versteegh werd in een rolstoel de rechtszaal binnengereden, om dat hem het lopen onmogelijk is geworden door een tijdens de hechtenis opgelopen stoornis in de bloedsomloop der benen. Wel aanwezig was mr. Nay RaZhk, de raads vrouwe van de Indoneciër Caton, Neder lander van geboorte. De rechter besloot het verhoor der dertien getuigen uit te stellen totdat de verdedigers aanwezig zijn. Geen der getuigen was aanwezig met het oog op de Mohammedaanse vasten. De zit ting beperkte zich tot het verhoor van de verdachten, die ten stelligste het hun ten laste gelegde ontkennen. Mr. Boegheim heeft schriftelijk verzocht de heer Versteegh thuis door zijn echtge note te laten verplegen. De officier van Justitie maakte hiertegen bezwaar omdat daardoor een precedent werd geschapen. De behandeling in de ziekenhuizen, zei hij, is goed. De heer Versteegh bevestigde dit doch zei, dat de behandeling thuis gemakkelij ker kan geschieden. De zitting zal op 26 Mei worden voortgezet. Na de vastenmaand zal de rechter een beslissing nemen over het verzoek van de heer Versteegh. Op verzoek van de bewindvoerders in de surséance van betaling van Tieleman en Dros te Leiden heeft de Haagse rechtbank Donderdagmorgen de surséance ingetrok ken. De rechtbank heeft voorts de com manditaire vennootschap Tieleman en Dros en haar beherend vennoot de heer C. Tiele man in staat van faillissement verklaard. Tot rechter-commissaris werd benoemd mr. W. Th. D. A. van Eek, rechter bij de rechtbank te 's-Gravenhage, tot curator werd benoemd mr. N. G. Geelkerken, ad vocaat te Leiden. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 32-jarige opperman M. V, uit Eindhoven, die beschuldigd werd van moord subsidiair doodslag op zijn 32-jarige echtgenote. De rechtbank heeft een nieuw onder zoek gelast en de zaak daartoe wederom in handen van de rechtercommissaris ge steld. Tegen V. had de officier wegens moord levenslange gevangenisstraf geëist. Op verzoek van de verdediging werd V. door de rechtbank enige \deken geleden uit zijn voorlopige detentie ontslagen. Bij de beslissing van de rechtbank werd V. opnieuw gearresteerd. Toen ze elkaar goedendag gezwaaid hadden, liep Pilon terug naar het Kaboüterdorp. Het was lekker warm in zijn kamer, toen hij terug in huis was. „Brrr't wordt al aardig koud!", dacht Pilon, en h\j ging maar gauw bij het vuur zitten. Buiten begon het al donker te worden. Pilon at zijn avondboterham, en daarna ging hij op zijn gemak nog zijn Kabouter krant lezen. Hij zette wat koffie en maakte het zich gemakkelijk. Ja, hij had het best naar zijn zin hier, in Speelgoedstadveel prettiger dan vroeger in het land van de mensen. Hier hoefde je nooit bang te zijn, dat iemand je ontdekte; de mensen van Speelgoedstad waren ook klein, net als de Kabouters Het klokje sloeg al tien uur; Pilon keek op en vond, dat hij maar naar bed moest gaan. Hij deed de kachel dicht, keek nog even of alles in orde was, en toen kroop hij lek ker diep onder de dekens... Minister Beyen heeft Donderdag-samenwerking, die op het gebied der eco- avond te Leiden een rede gehouden voor de Nederlandse Raad van de Euro pese Beweging, waarin hij aankondig de, binnenkort aan zijn buitenlandse collega's concretere voorstellen te zul len doen voor een algemene economi sche integratie van Europa in supra nationaal verband. De heer Beyen was zijn toespraak begonnen met te wijzen op de diepe ontmoediging, die de afwij zing door het Franse parlement van de Europese Defensie Gemeenschap in de kringen van hen, die de Europese inte gratie nastreven had veroorzaakt. Maar hij meende dat aan deze ontmoediging een einde begint te komen. Het moment was daarom gekomen, om zich op de be tekenis der Europese integratie op nieuw te bezinnen. Het kernvraagstuk bU alle Internationale samenwerking is de coördinatie der poli tieke en economische verantwoordelijk heden, die de landen, naar binnen en naar buiten, dragen. In de ontwikkeling van de organisatievormen van internationale sa menwerking noemde minister Beyen de supra-nationale gemeenschap de hoogste tot nu toe bereikte trap. Het kenmerkende van de supra-nationale organisatie is, dat aan die organisatie door de deelnemende landen zekere verantwoordelijkheden wor den overgedragen en in verband daarmede zekere beleidsbevoegdheden worden ge geven. De minister noemde twee uiterst belang rijke gebieden van regeringsbeleid, de de fensie en de economie, waar een conse quente gezamenlijke politiek nauwere bin dingen nodig maakt, en waar in verband daarmede behoefte werd gevoeld aan een ^gemeenschapsorgaan, waaraan zekere ver antwoordelijkheid kan worden overgedra gen. Op het gebied der defensie heeft Europa de samenwerking in supra-natio- naal verband tenslotte niet aanvaard. De minister achtte het echter onjuist te menen, dat dit bepalend zou zijn voor de vorm van ADVERTENTIE Traag de juist) «oort nomie moet worden gekozen. Nu de E.D.G. is weggevallen rijst in zuiverder vorm de vraag of men de saamhorigheid .van Epropa moet bevorderen van de pölitieke zijde dan wel van de functionele zijde. De minister zeide, dat zijn standpunt altijd is geweest, dat een politieke structuur zonder welom schreven beleidstaak niet voldoende saam horigheid kan brengen. Aan de andere kant kan van samenwerking voor een functionele taak geen werkelijke^ bevorde ring der Europese saamhorigheid worden verwacht, tenzij die taak een algemeen karakter heeft. Integratie per productie sector mist dit algemeen karakter. De be nadering van algemeen economische zijde achtte de minister in het huidig tijdsge wricht de enig mogelijke weg ter bevor dering van de politieke saamhorigheid. Want economische kracht Is de noodzake lijke onderbouw voor de handhaving der Europese politieke eenheid. Vaststellende, dat langs de weg der inter gouvernementele samenwerking, met name in OEES, uiterst belangrijke resultaten waren bereikt, zei minister Beyen, dat er een grens is aan wat men langs die weg bereiken kan, juist omdat het vraagstuk dor verantwoordeliikheid voor de gevolgen van een gezamenlijke economische politiek in intergouvernementeel verband niet wordt opgelost. Hij meende daarom, dat de regeringen hel vraagstuk van de algemene economische integratie van Europa in supra-nationaal verband opnieuw in studie moeten nemen. Minister Beven zei te hopen binnenkort de gelegenheid te hebben meer geconcre tiseerde voorstellen aan zijn buitenlandse collega's te doen. Hij vertrouwde, dat voor die voorstellen de steun der Beneluxpart- ners verworven zou kunnen worden. Die voorstellen zullen geen economische of politieke afsluiting naar buiten inhouden. Deelneming van zoveel mogelijk West- Furopese landen is gewenst. Met die West- Europese landen, die niet tot deelneming bereid of in staat blijken te zijn, moet van de aanvang af, naar nauwe associatje wor den gestreefd. De minister zei tot besluit zich ervan be wust te zijn, dat het tijd en geduld zal vragen om het uiteindelijke doel te berei ken. Maar hij waarschuwde, dat de erva ring der twintiger en dertiger jaren ge leerd had, dat met halfslachtige pogingen, ook al gaan zij in de goede richting, geen resultaat kan worden bereikt. gezien, Sally, dat er aan die boom rijpe en onrijpe vruchten hangen en dat ze óók in bloei staat? Die boom draagt bijna het hele jaar door! Susan onderbrak plotseling de woorden van haar vader. Ze vertelde opgetogen dat Kapitein Cook ontdekt had dat zijn ma trozen op lange zeereizen geen scheurbuik kregen wanneer er voldoende verse groen ten en vlees was, of als ze citroenen aten. Ze had 't juist 's morgens op school ge leerd. Mike zei hierop wat onvriendelijks en vond dat Susan niet zo te koop moest lopen met haar kennis en Fiona moest tus senbeide komen om te verhinderen dat Mike en Susan elkaar in de haren zouden vliegen. Sally vertelde de kinderen daarop dat ze op Pedro's rug een tochtje had ge maakt en dat ze in den beginne écht een beetje bang was geweest, waarop iedereen in lachen was uitgebarsten omdat ze niet kon rijden. We zullen je paardrijden moeten le ren, zei Don. Op de pony van Mike. Jammer genoeg kan ik je alleen maar tij dens de weekends helpen; 't is hier des avonds nooit lang licht, zelfs in de zomer niet. De vorige avond was het Sally al opge vallen dat het zo gauw donker werd; de zon was nauwelijks onder, of de duisternis spreidde zich snel over het land, precies zoals in de tropen. Heeft u Barry's werkkamer gezien? Stond u er niet paf van?, vroeg Mike. Sally schudde haar hoofd. Het is een grote kamer naast zijn slaapkamer, aan de achterkant van het huis, zei Mike, en hij heeft een werk bank en nog een heleboel dingen meer. Hij kan prachtig houtsnijden. Ze duwen hem dan tot vlak bij die werkbank. Zijn handen kan hij goed gebruiken, hoor! Sally had plezier in het enthousiasme van de sproeterige, lachende jongen, maar toen Fiona haar later op de avond vroeg hoe ze het op „Te Arama" had gevonden, sprak ze weinig over Luke en Barry. Ze herinnerde zich Luke's woorden maar al te goed, en ze voelde er weinig voor betrok ken te raken in kletspraatjes over het leven op Daniels' farm. Als ze Barry zou kunnen helpen, zou ze 't helemaal alleen moeten doen en niet als een afgezant van Ian of zijn zuster. Ze zou trouwens nooit naar „Te Arama" zijn gegaan, als het niet om de Barrs - en indirect om Ian - ge gaan was. Ze had, als volkomen vreemde, toch niet op de poorten van „Te Arama" kunnen kloppen om te zeggen: Ik ben ver pleegster met veel ervaring op het gebied van kinderverlamming Ik heb bij een be roemde specialist gewerkt en ik zou graag eens het geval bij u bekijken. Sally was belang gaan stellen in Barry en niet uitsluitend omdat hij een interes sant geval was; ze voelde dat ze door hém te helpen iets terug zou doen voor de ge negenheid, die dokter Jim immers voor haar gekoesterd had, en het vertrouwen, dat hij altijd in haar gesteld had. Met Fiona praatte ze over de professor, niet over Luke of Barry. Ik keek wel even verrast op toen ik hem zagHij lijkt op een of ander be jaarde Shakespeare-speler, vind je ook niet? Hij heeft zo'n bos zilverachtig haar en hij begroet je met zulk een ouderwetse beleefdheid! Fiona lachte. Shakespeare-achtige overdrevenheid! Hij is een acteur, hoor! Don mengde zich ook in het gesprek: Toch beweer ik dat Luke zich met hem gelukkig mag prijzen. Martin is op zijn eigen gebied werkelijk briljant! Zolang hij tenminste niet aan de drank is, voegde hij er even later aan toe, terwijl hij de krant openvouwde, die Mi ke in de stad voor hem had gekocht. Ik vraag me af of Luke het verve lend zou vinden als we hem vroegen of de professor Mike wat bijlessen kan geven nu hij zo vlak voor zijn examen zit, merkte Fiona op. Ze keek mistroostig naar de stapel verstelgoed voor haar en greep toen resoluut naar de naaimand. Ik begrijp niet hoe je zoons zó vlug hun kousen kapot krijgen, Don, dit is nu al Mike's derde paar, dat ik deze week verstel. 't Is verspillen van tijd en geld als we dat uilskuiken bijlessen geven, zei Mike's vader, die jongen w i 1 nu een maal niet dat examen halen. Hij wil vol gend jaar op de farm komen en ik kan hem bést gebruiken. Hij zal je meer kunnen helpen als hij de landbouwschool doorlopen heeft, ant woordde Fiona nadrukkelijk. Er werd verder niet meer over gespro ken. Maar Sally had al begrepen dat Mi ke's toekomst bij de Barrs nu niet bepaald een punt was, waar men het over eens was. Mike zélf maakte zich nergens druk over, maar hij was er wat trots op dat hij in het voetbal-elftal van de plaatselijke club steeds minder gemist kon worden. De dagen gingen voor Sally op Barrs' farm zó genoegelijk en prettig voorbij, dat ze nauwelijks tijd had om zich bezorgd te maken over haar erfenis of de vervelende publiciteit, die zij in de kranten gekregen had. Zelfs de droefenis in haar hart voor dokter Jim werd iedere dag iets minder groot. Er was steeds zóveel te doen; ze hielp Fiona met het huishouden, ze liep met Don door de boomgaard te dwalen en 's avonds speelde ze met de kinderen. Langzamerhand vergat Sally alles wat in Auckland gebeurd was en dacht ze nog slechts aan het heden; het verleden was voorbij! Diep in haar hart was Sally enigszins teleurgesteld omdat Luke niet opbelde om haar te vragen nog eens op „Te Arama" te komen, maar ze hield zichzelf voor dat ze niet ongeduldig moest worden. Ze wil de niet de kans lopen onvriendelijk ont vangen te worden door een tweede keer onseïnviteera aan te komen lopen. Het was November; iedere dag werd het warmer. De rijk geurende bloesem begon de fruitbomen in volle p acht te zetten. Ze was al ongeveer drie weken bij de Barrs, toen plotseling Ian ten tonele verscheen. Wordt vervolgd). I

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3