Herinnering aan Albert Einstein Uitgaan in Haarlem Vijftig jaar geleden Lustrum Leidse Universiteit wordt feest voor iedereen O Onthulling van gedenksteen voor Piet Paaltjens; „Griekse markt" Deense politiemacht naar Faroer-eilanden Pr°ef be»ijst de k w*liteit Hoe is het ontstaan? 3 Brits spoorwegpersoneel blijft bij stakingsbesluit „PBO bedreigt ons bèstaan" Fiscus verlangt zijn deel van gratis vacantie Billy Graham op 30 Juni in Rotterdam Bevolking rebelleert tegen de overplaatsing van een dokter fceter blijft 'n klasse beter! Dit woord: PEPERMUNT Aardverschuiving op Java eiste 405 mensenlevens Bevrijdingsrallye naar Wageningen Uit Haarlems Dagblad van 22 April 1905 VRIJDAG 22 APRIL 1955 De Lustrum Commissie voor de voorbe reiding van het 76ste Lustrum der Leidse llniversiteit heeft na een jaar activiteit in stilte op een persconferentie in tegenwoor digheid van de rector-magnificus, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, haar pro gramma bekend gemaakt. Het is van een indrukwekkende omvang en veelzijdigheid en zal ongetwijfeld niet alleen in Leiden maar in heel het land sterk de aandacht trekken. Er spraken ook duidelijk enige tendenties uit, die de belangstelling ver dienen. Ten eerste de Civitas-gedachte, het streven naar een ware gemeenschap van professoren, wetenschappelijke staf en stu denten, of deze corpsleden zijn of niet. Dat blijkt ook uit de organisatie van dit lus trum, die weliswaar door het corps is op gedragen aan een commissie, bestaande uit corpsleden, maar in haar veelzijdigheid de hele academische samenleving beroert. Nog duidelijker dan ooit tevoren wordt dit lus trum een feest voor iedereen. Altijd heeft er een sterke band bestaan tussen de universiteit en de burgerij van Leiden en kwam dit in de feestelijkheden tot uiting, maar nog nimmer heeft men zich zozeer toegelegd op de verschillende geledingen van de burgerij, zoals blijkt uit een kinderfeest, een hengelwedstrijd, waar voor zich al 500 600 man gemeld hebben, een klaverjastournooi met ongeveer dui zend inschrijvingen, een debating-concours voor de middelbare scholen, en vooral ook uit de oprichting van een Griekse markt, tot een bezoek waartoe iedereen, tot de ouden van dagen toe, wordt uitgenodigd. Een derde volkomen nieuw aspect van het programma is voorts het primair stellen van de universiteit zelf. Veelal heeft het er op geleken alsof de lustrumviering een zui vere corpsaangelegenheid was inplaats van een feest van de universiteit. Thans gaan aan de festiviteiten twee universiteitsdagen vooraf. De inleiding tot de feestelijkheden vor men de lustrumwedstrijden van Njord, ge combineerd met Hollandia te Alphen aan de Rijn. Dan komen de beide universiteits dagen: een plechtige opening van het lus trum in de Pieterskerk, een reeks weten schappelijke voordrachten, onder meer van prof. dr. B. A. van Groningen over „Kunst en Wetenschap" en van prof. Polanyi uit Manchester over „Vrijheid en Wetenschap", de opening van een tentoonstelling van Belgische modernen „Van Ensor tot heden" in de Lakenhal, de onthulling van een ge denksteen voor Piet Paaltjens in de Hoge Woerd te Leiden en een galaconcert van Lyra Academica onder leiding van de di rigent van de Nederlandse Opera Alexan der Krannhals met Klqas Boon en Theo Olof als solisten. Deze universiteitsdagen vallen op 6 en 7 Juni. Dinsdagavond 6 Juni beginnen de fes tiviteiten voor de burgerij met voetbalwed strijden voor het gemeentepersoneel en hetzelfde concert van Lyra Academica voor de burgers. De daaropvolgende Woensdag wordt ingeluid met een militaire parade en een défilé door de Breestraat; daarop volgen schietwedstrijden in Katwijk, een kinderfeest, dat mej. Carla Flink driedui zend kinderen zal bereiden, een grote sport- optocht. Diezelfde avond wordt behalve de gebruikelijke kermis ook de Griekse markt geopend, een geheel door de studenten op gebouwde en ingerichte reeks attracties op het plein van het voormalige St. Janskerk hof, die men een zo klassiek mogelijk ka rakter gaat geven. De Woensdag wordt be sloten met een taptoe van de in gala-tenue gestoken kapels van het regiment „Jan Willem Friso" en de Genietroepen. Zo'n eerste avond met de burgerij heeft altyd sterk het karakter van een verbroederings feest met de hospita's. Het programma van 9 Juni vermeldt be halve de genoemde hengel-, voetbal- en klaverjaswedstrijden onder meer nog een modeshow op de Griekse markt, een taart bak-wedstrijd van de' Leidse huishoudscho len, de huisvrouwen en de Kokschool. Die avond begint tevens de opvoering van een musical comedy, een bewerking van het boek van Dumas „La Tulipe Noire", onder regie van mr. P. Cleveringa. Op Vrijdag 10 Juni komt het Pan Provinciaal Congres in actie, een verzameling van alle boeren gezelschappen van het Leids Studenten Corps, die folkloristische demonstraties ge ven uit het hele land. Die zelfde dag vol gen er nog verscheidene sportwedstrijden, wielryden, waterpolo, zwemmen, schaken en dammen. Zaterdag 11 Juni komt de gebruikelijke, lusterrijke intocht van oud oud-alumni bin nen de stad Leiden, waarin, naar zich thans ïeeds laat aanzien, een olifant en verschei dene sikken (meegevoerd door het gezel schap Sic) zullen meestappen. Het programma vermeldt voor Zondag een concours hippique onder beschermheer schap van Prins Berphard op het hoofdter rein van de Leidse Hout te Leiden en een galavoorstelling van het lustrumstuk „He racles" (de tragedie van Euripides) in het Gebouw van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Het werk is vertaald door mr. E. Straat te Amsterdam met medewerking van Victor van Vriesland en het wordt op gevoerd onder regie van Ben Groenier met muziek van Marius Flothuis. Maandag is er onder meer één grote cocktailparty in de Lakenhal, die de vele tijdrovende ontvangsten van weleer ver vangt. Dinsdag voltrekt zich een autoral- lye, die start in de Burggravenlaan in Lei den, zich vervolgens door het polderland slingert en ten slotte uitkomt op het Zand- voorts circuit, waar de klasementsproeven worden gehouden. Daarop volgt een thé- da.nsant in hótel Bouwes. Op de laatste dag van het lustrum is er een siesta in het park van Oud Poelgeest met attracties, onder meer parachutesprin gen door de vorig jaar in Frankrijk ge schoolde Parachute Club van het Leids Studenten Corps uit een Dakota, die daar toe door de chef van de luchtmachtstaf is afgestaan. Dinsdagavond wordt het slotbal gehouden in de Bloemlusthallen te Lisse. Twee van de drie hallen worden daarbij ge bruikt, waarvan een in een grote tuin zal worden herschapen. In het totaal spelen er vier orkesten bij. Er wordt ook een cinema- dy-nuit ingericht, waarin alle voorgaande festiviteiten op deze laatste avond zich nog eens op het witte doek zullen herhalen. LONDEN (Reuter) De leiders van het rijdende personeel van de Britse spoor wegen hebben een tweede beroep van de spoorwegen om terug te komen van hun stakingsparool verworpen. De leiders van het rijdende personeel, van de bond van machinisten, hebben 70.000 leden van de bond gelast op 1 Mei in staking te gaan uit protest tegen verwerping van looneisen door een scheidsgerecht. Na een bespreking met de minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, hebben zij nogmaals verklaard dat hun plan voor een nationale staking ongewijzigd is. De premier van communistisch China Tsjoe En Lai deelt het lot van filmsterren en voetballers: hij wordt bestormd om handtekeningen in de pauzes van de conferentie te Bandoeng. Hier deelt hij er weer een uit. Bond van kleine zelfstandigen De Nederlandse Bond van Kleine Zelf standigen NBKZ heeft zich tot de mi nister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie gewend met een schrijven, waarin de aandacht wordt gevestigd „op het be dreigde bestaan van de kleine zelfstandi gen" en waarin wordt gezegd, dat „de klei ne zelfstandigen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in haar huidige vorm on voorwaardelijk afwijzen, want zij wensen vrij te zijn en door gerichte druk op hen uit te oefenen, maakt de PBO nu een vrij, zelfstandig bestaan voor de kleine zelf standige allengs meer onmogelijk". „Zij komen steeds meer in de verdruk king tengevolge va,n het huidige systeem, waarin hun welbewust en stelselmatig de rechtmatige plaats wordt onthouden, die hen toekomt uit hoofde van ondernemers- moed, arbeidszin en maatschappelijke functie", zo wordt in de brief gezegd. In de SER is aan de vertegenwoordigers van de kleine zelfstandigen geen plaats inge ruimd, hun stem wordt er niet gehoord, zij worden echter wel gedwongen lid te zijn van bedrijfschappen, die er toe dienen de maatregelen voor te bereiden welke aan de zelfstandigheid een einde zullen ma ken", aldus de brief. Sommige werkgevers stellen hun werk nemers in de gelegenheid hun vacantie door te brengen in een door de werkge ver gefinancierd vacantie-oord. In een aan schrijving aan de belastingdienst deelt de staatssecretaris van Financiën mede, dat het voordeel, dat de werknemers daardoor genieten in beginsel tot het loon behoort. De geldswaarde van dit voordeel dient niet te worden gesteld op de kostprijs van het genotene, doch op het bedrag, dat de werknemer op grond van zijn levensom standigheden zou hebben kunnen besteden voor het verblijf in het vacantie-oord. In dien de werkgever voor het verblijf in het door hem geëxploiteerde vacantie-oord een bijdrage vordert, zou het verschil tussen de geldswaarde van het genotene en de bijdrage tot het loon moeten worden gere kend. Op grond van practische overwegin gen heeft de staatssecretaris echter goed gekeurd, dat, indien de bijdrage van de werknemers zodanig is, dat niet gezegd kan worden dat zij nagenoeg kosteloos in het vacantie-oord verblijven, de geldswaarde van het genotene wordt gelijk gesteld met de bijdrage, zodat niets bij het loon be hoeft te worden gesteld. Deze beslissing is ook van toepassing in andere gevallen, waarin een werkgever zijn werknemers in de gelegenheid stelt hun vacantie op goedkope - maar niet na genoeg kosteloze - wijze door te brengen. GLASGOW (United Press) De Ame rikaanse evangelist Billy Graham heeft medegedeeld dat hij op 30 Juni in het Feyenoord-stadion in Rotterdam een massabijeenkomst zal leiden. Hij begint zijn reis langs West-Europese steden in Parijs op 5 Juni. Hij blijft daar tot 9 Juni. Daarna gaat hij naar Zürich, Genève, Frankfurt, Mannheim, Stuttgart, Neurenberg en Dortmund. Van West- Duitsland gaat hij naar Rotterdam en van daar naar Oslo. In Göteborg besluit hij zijn West-Europese tournée op 5 Juli. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense regering heeft met een gecharterd schip 130 man politieversterking gezonden naar de stad Klaksvik op de Faroer-eilanden (tus sen de Hebriden en IJsland) De plaatselij ke autoriteiten hebben om politieverster king verzocht na ongeregeldheden in Klaksvik op het eiland Bordie. Een groot deel van de bevolking verzet zich tegen de overplaatsing van dr. Halvorsen, hoofd van het plaatselijk ziekenhuis. Hij wordt er van beschuldigd tijdens de oorlog steun te heb ben verleend aan de Duitse bezetting in Denemarken en over deze kwestie is ge schil gerezen tussen hem en het Deense me dische genootschap. De Deense autoriteiten hadden daarom besloten dr. Halvorsen over te plaatsen. Toen plaatselijke autoriteiten met twee dokters per schip te Klaksvik aankwamen, verhinderde de bevolkng dat zij het ziekenhuis betraden. Bij de betoging voor dr. Halvorsen werd het hoofd van de politie van de Faroer gewond. De betogers sneden de meertouwen van het schip door, waarmee de autoriteiten gekomen waren. Deze keerden daarop naar Thorshavn, de hoofdstad van de Faroer, terug. In een van de jaren, dat professor Albert Einstein colleges gaf aan de Leidse Universiteit, heb ik het voorrecht gehad, de deze week overleden beroemde geleerde te ontmoeten. Het juiste jaartal ben ik vergeten, maar wij gingen op een zonnige voor jaarsmiddag op uitnodiging van professor Ehrenfest naar Lei den om in zijn familiekring met Einstein kennis te maken en gezamenlijk te middagmalen. Het milieu van de Ehrenfests was eenvoudig, zelfs sober, maar de gesprekken van Ehrenfest en zijn vrouw, een Russische die aan de universiteit van Moskou wiskunde had gedoceerd, waren behalve interessant ook spits, origineel en vol verrassende wendingen. Mijn tragere geest dreigde verstrikt te raken in de paradoxen en hyperbolen, die als raketten over tafel werden afgeschoten. Ehrenfest fluisterde mij dan ook in: „Ziet u, wij hebben hier in huis de kunst van het poiyphone spreken ingevoerd". Een juiste opmerking, want ook zijn kinderen deden levendig mee. Er werd echter in het geheel niet gewichtig of interessant gedaan, ook niet toen wij met Einstein kennis maakten, een kennismaking, die met de eerste de beste „gewone" man niet eenvoudiger zou zijn ver lopen. Einstein was toen al enigszins grijzend: een hoog voorhoofd een donkere snor, een krans van haar om het merkwaardige gezicht. Hij was Duitser, maar ook Jood, geen triomphator maar een man in wiens sprekende ogen de glans van een be wust of onbewust heimwee lag. Toch heeft hij bewezen eer zeer strijdbaar mens te zijn geweest. Maar zijn strijdbaarheid had niet macht of geweld ten doel, doch vrede en menselijkheid. Toen wij op die rustige Zondagmiddag de uitzpnderlijke geleer de ontmoetten, was echter van strijdvaardigheid geen sprake. Hij was vriendelijk en eenvoudig. Vergeleken bij de onver moeide en bewegelijke Ehrenfest sprak hij weinig. Ik herinner mij nog goed, dat een van Ehrenfests dochters hel gesprek aan tafel op de relativiteitstheorie bracht. Hoe hoopte ik, dat een discussie daarover niet zou doorgaan, want elke deelneming aan het gesprek zou dan voor een oningewijde als ik volkomen onmogelijk zijn geworden. Het onderwerp werd echter dadelijk losgelaten. En Ehrenfest zei hartelijk lachend: ,,^eet u, deze man heeft een theorie uitgevonden. Maar hij laat het aan zijn nakomelingen over die te verklaren". Einstein lachte geamuseerd mee en hield zich of hij het er volkomen mee eens was. Na de maaltijd vertrouwde Ehrenfest mij toe, dat Einstein er zich op verheugen zou wat muziek te maken. Men weet, dat hij goed viool speelde. Ik vroeg hem, wat hij met mij spelen wilde, oude of nieuwere composities. Neen die laatsten niet. „Het liefst zou ik een sonate van Mozart spelen". Het muzikale con tact was niet moeilijk te leggen. Wij speelden die avond meer dan één sonate, maar slechts van één componist: Mozart. Einstein was geen virtuoos violist. Zijn spel was zuiver, maar met een wat bedeesde gelijkmatigheid. Het miste felle, harts tochtelijke accenten en stellig zag hij Mozart als een zuivere, klare geest, een onvertroebelde bron van schoonheid, meer dan als de grote dramaticus, die hij ook kon zijn. Maar ik heb Einstein nooit eerder en nooit later gehoord, dus ik ga op de indrukken van die ene avond af. Dat de formidabele denker, die hij was, de man die klaarheid bracht in wetenschappelijke duisternissen zoals misschien nie mand vóór hem, zich tot de pure sereniteit en de evenwichtige harmonie van Mozarts kunst voelde aangetrokken zal wellicht neer psychologisch dan alleen muzikaal te verklaren zijn. Hier vond hij ongetwijfeld de ontraadseling van veel geheimen in louter schoonheid, zonder de beredenering door het woord, doch door innerlijke ontroering. En Einstein was een zo fijnvoelend man, dat hij de opgang naar het licht, dat hij in Mozarts werk hoorde, stellig als schone analogie ervoer met de opgang naar het licht, waarmee hij zelf de wetenschap heeft verrijkt. Misschien is dit echter maar een persoonlijke mijmering over de geheimzinnige banden, die grote figuren tot eikaars ver wanten binden. De avond waarop ik met Einstein musiceerde heb ik nooit vergeten. Ik was met een der grootste mensen van onze tijd samen geweest. WILLEM ANDRIESSEN ADVERTENTIE Een Wiegtuig is PSS 90ed de '«"P'loo. Iiin ©mdal millioenen onvoorwaardelijk fi„ keef, ult,„prol(.n. De kwaliteit van King's Cross Virginia is bewezen, testpiloten" het al jarenlang ondervinden: Het woord munt in de betekenis: kruid vinden wij alleen in woorden als kruizemunt, watermunt en pepermunt. Het is ontleend aan het Latijnse men- tha, dat een internationaal woord is ge worden. Het is waarschijnlijk dat tege lijk met de ontlening van het woord keuken (laat-Latijn: coauina) ook aller lei keukentermen overgenomen zijn, zoals kok, koken, kervel, kool en ook munt. Dat verklaart de algemene ver spreiding. Pepermunt is in het Latijn: mentha piperita, dus eigenlijk: gepeperde munt, speciaal kruizemunt, de plant welks naam Cremers Overbetuwse novelle nog altijd in herinnering houdt. Maar ook piper is geen oorspronkelijk woord. Met de specerij zelve is de naam uit het Oud-Indisch overgenomen en via het ^Grieks in het Latijn terecht gekomen. DJAKARTA (PIA) Tot dusver zijn 405 slachtoffers te betreuren bij de aard verschuiving, die de desa Paksairan op midden-Java heeft getroffen. Zesenveertig huizen werden bedolven onder een laag van ongeveer vijf meter aarde, afkomstig van de heuvels aan de voet van de berg Dieng, die 300 tot 400 meter hoog zijn. Enkele woningen werden meer dan 200 meter van hun plaats weggesleurd. Een der heuvels, de Boekit Pengamoen-Amoen, vertoonde reeds in Februari na een wind hoos neiging tot verschuiving. De bevolking aan de voet en op de helling van de heu vels gaf echter geen gehoor aan de waar schuwing, dat zij naar veiliger oorden moest vertrekken. Er wordt geld bijeenge bracht om de slachtoffers te helpen. TONEEL EN DANS Dagelijks, zolder Frans Halsmuseum: Voor stellingen door de samenwerkende mario nettentheaters van Don en Ly Vermeire en Feike Boschma. Avondvoorstellingen om 20 en 21.30 uur. Kindervoorstellingen op Woensdag en Zondag om 14 en 15.30 uur. Vrijdag 22 April, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het lieve leven" van H. E. Bates, ver taald door A. Viruly, door de populaire voordrachtkunstenares Charlotte Kohier. Zaterdag 23 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Mieke Verstraete speelt de toneelgroep „Theater„Twee Fliere fluiters in het Paradijs" van Gaston Mar tens. Met Mieke Verstraete, Anny de Lange, Kees Brusse, Johan Walhain, Rob de Vries en anderen. Zondag 24 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" voert onder regie van Ko Arnoldi op „Sabrina" van Samuel Taylor, in de vertaling van Nel BergmansWithaar. Met Mieke Verstrate, Hetty Beck, Kees Brusse. Ko Arnoldi, Joh. Walhain. Lies Franken en anderen. Décor: Friso Wiegersma. (Des middags om twee uur besloten voorstelling voor de vereni ging „Geloof en Wetenschap"). MUZIEK Vrijdag 22 April, Grote Kerk, 20.15 en 21.15 uur: Orgelconcert door de organist Klaas Bolt, die zes bewerkingen van „Liebster Jesu, wir sind hier", en preludium en fuga in Es van Bach uitvoert. Vrijdag 22 April, Kruisweg, 20.15 uur: ter gelegenheid van de opening van de actie „Pak Aan" concerteren de muziekkorpsen Crescendo en Tramfanfare en de Tiroler Alpenkapel op het concertpodium boven de Kruisweg. Zaterdag 23 April, Grote Markt, 21.15 uur: TaDtoe van de Koninklijke Harmonie 's Hertogenbosch, die tevoren een rond gang door de binnenstad maakt. Zaterdag 23 April, aula Stedelijk Gymna sium, Prinsenhof, 20 uur: Liederenavond door Nel de Boer. alt en Berthe Davelaar, piano. Uitgevoerd worden liederen van Wolf, Richard Straus, Debussy, Duparc, Brahms en eniee oud-Italiaanse aria's. Maandag 25 April, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Pe ters, stadsbeiaardier, die men ook kan be luisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Dinsdag 26 April. Minerva Theater, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest met solistische medewer king van de violiste Annie Jodry. Uit gevoerd worden de outerture ..Russian en Ludmilla" van Glinka, het Vioolconcert van Katsjatoerian, „Une nuit sur le mont chauve" van Moussorgsky en de Zesde Symphonie (Pathétique) van Tsjaikofsky. Donderdag 28 April, Grote Kerk, 15 uur: Orgelconcert door de stadsorganist George Robert, die werken uitvoert van Purcell, Handel, Wesley, Stanford, Verschaegen, Peeters en Andriessen. DIVERSEN Iedere avond, Vleeshal, 20.30 uur: Bienveni- do; optreden van het Zuid-Amerikaanse orkest „Los Companeros" met zang van Sanny Vally. Vrijdag 22 April, terrein Wagenweg, 20 uur: Voorstelling van het drie-manége-circus van Jos Mullens. Zaterdag 23 April, 15 en 20 uur: Voorstel lingen van het drie-manége-circus van Jos Mullens. Zaterdag 23 April, terrein hoek Wagenweg- Johan van Oldenbarneveldlaan, 23 uur: vuurwerk ter gelegenheid van de bollen- tijd. Zaterdag 23 Anril. Frans Halsmuseum, in gang Groot Heiligland, 14 uur: Systema tische gang langs de kunstschatten van het museum, voor leden van de Volksuniver siteit. Zaterdag 23 April, verzamelpunt: Stads- bliotheek, Prinsenhof, 14 uur: Onder lei ding van dr. C. Spoelder wandeling door oud-Haarlem met bezoek aan de mooiste hofjes, voor leden van de Volksuniver siteit. Zaterdagavond 23 April, Lidotheater, 23 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Ver boden ontmoeting". Zondag 24 April, Lidotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de film „La Bohème" met Martha Eggerth en Jan Kiepura. Zondag 24 April, Studiotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de film „Onder moeders vleugels" met June Ally son en Peter Lawford. Zondag 24 April, Rembrandttheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de Hongaarse documentaire film „Dieren strijden voor hun bestaan". "ondag 24 April, gebouw Domi, Overveen, 14 en 19 uur: De kinderoperetteclub van „Buurtvereniging Ramplaankwartier" geeft een uitvoering van „De schat in de Heksengrot", tekst van P. W. Franse, mu ziek van Jac. Zwaan. Zondag 24 April, terrein Wagenweg, 15 en 20 uur: Voorstellingen van het drie- manège-circus van Jos Mullens. Maandag 25 April, Concertgebouw, 20 uur: Zwitserland-avond van de Ned. Christe lijke Reisvereniging (Tuinzaal). Dinsdag 26 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Ludamus" speelt onder regie van Lészló Bubenik „Engelen zonder vleugels" van Albert Husson. Dinsdag 26 April, Concertgebouw, 19.30 uur: Opening van de bazar, georganiseerd door de afdeling Haarlem van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning, ten bate van de ontheemden in het kamp Spittal in Oostenrijk. Ook geopend op Woensdag en Donderdag van 1017.30 en van 1923 uur. Met onder meer poppen kast en kleurenfilm. Dinsdag 26 April, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De vereniging „Musicorda" onder lei- ling van Ab Douwes verzorgt het pro gramma van de ontspanningsavond van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Herhaling op Woensdagavond 27 April. Dinsdag 26 April, hótel „Rusthoek", Bloe- mendaal, 20 uur: Voor de afdeling Bloe- mendaal van de Kon. Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt de heer Adr. Cassee een lezing met lichtbeelden over oud-Bloemendaal. Dinsdag 26 April, Florastraat 12, 20 uur: Psychologisch Instituut; psychologische leergangen. Woensdag 27 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De R.K. Rederijkerskamer Alber- dingk Thijm speelt onder regie van Frans Hesmerg „Bonaventura" van Charlotte Hastings. Donderdag 28 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „Bonaventura" van Charlotte Hastings door de R.K. Rederij kerskamer Alberdingk Thijm, onder regie van Frans Hesmerg. Donderdag 28 April. Minerva Theater, 20 uur: De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" speelt „De mooiste ogen van de wereld" van Jean Sarment. Donderdag 28 April, gebouw Domi, Over veen, 20 uur: De kinderzangklas van Truus Smit voert op „Lia", kinderoperette van C. Bos. Aan de piano: Willy Doornebos; er wordt een dansje uitgevoerd onder lei ding van Anneke Verwaal. Vrijdag 29 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Ter gelegenheid van Koninginnedag speelt de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" onder auspiciën van het centrum-comité „Koninginnedag" „Sara Burgerhart" van regisseur Henk Bakker, naar de roman van Betje Wolf en Aagje Deken. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Het interieur en de stijl kamers zijn met kaarsen verlicht van 20—22.30 uur. Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Cultuur historische diorama's. Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris. Het mu seum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317; tevens des avonds van 2022.30 uur. Stadhuis: Het historische stadhuis is te be zichtigen van 9—17 uur, des Zaterdags van 912 uur. Bovendien elke Vrijdag- en Zaterdagavond van 20—22 uur (Feeërieke kaarsen verlichting Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van Herman Kruyder. Geopend op werk dagen van 1012.30 en van 13.30—17 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur. Op Zondagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain. Tentoonstelling (tot 15 Mei) van grafisch werk van Lucas van Leyden. Fossielen en mineralen, historische natuurkunde instrumenten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 11—17 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen. paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. des Zondags van 13—16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingen Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Van 22 April af tentoonstelling van aquarel len. tekeningen en ivoor-snijwerk van Anje Zijlstra en tentoonstelling van beeld houwwerken en tekeningen van Anneke Ilöfte. Huis met de Kogel. Spekstraat 12. Tentoon stelling van schilderden door W. A. van der Colk. Te' en met 25 April geopend van 10—18 uur, behalve 's Zondags. s'udio Lohr. Zandvoortselaan 69, Heem stede: Tentoonstelling van foto's van land en volk van Sardinië. Tot en met 27 April dagelijks geopend van 13.3018 uur en van 1921 uur. IJsbaanterrein, Kleverlaan: Van 23 tot en met 25 April tentenshow: uitgebreide col lectie tenten, luchtbedden,, slaapzakken enz. Zaterdag geopend van 12—18 uur, Zondag van 1318 uur en Maandag van 10—17 uur. Clubgebouw speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier", Bernhardt Zweersstraat: Tentoonstelling van het winterclubwerk, opening op Vrijdagavond 22 April om 8 u. De Franse violiste Annie Jodry, eerste prijswinnares op het internationaal con cours van Genève 1954, is soliste op het concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest van Dinsdagavond 26 April in het Minerva Theater in Heemstede. Op Zaterdag 7 Mei zal een bevrijdings- rallye worden gehouden naar Wageningen, de plaats waar de Duitse legers capitu leerden. Deze rit wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen. Alle baten worden geheel af gestaan aan de Stichting 194045. De inschrijving staat open voor. auto's, motoren, scooters en bromfietsen. Prins Bernhard en de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland stelden ere prijzen beschikbaar; tal van gemeentebe sturen en organisaties schonken prijzen. Aan deze rallye is een loterij verbonden. De hoofdprijzen zijn reizen naar Joego slavië en naar de Rivièra, gebruiksvoor werpen en huishoudelijke artikelen. Iedere deelnemer ontvangt een speciaal voor dit doel ontworpen gedenkplaat van de kunstenaar H. Pieck. De heer J. Steutel, Johan de Wittlaan 234 Arnhem, verstrekt inschrijvingsfor mulieren. ADVERTENTIE Wij brengen de gehele originele „D E S S O" collectie MACH. SMYRNA jtq Cfl TAFELKLEED 140 x 170 °''3Ü TAFELLOPERS ZQ Cfl 90 x 140 OÖ.3U DRESSOIRLOPERS 1 7 Cfl 40 x 140 I' KLOOSTERTAFEL- 1 Z flfl KLEEDJES, 50 x 90 I O.UU KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM TELEFOON 11491 MAASTRICHT. In de gemeente Val kenburg is eenige consternatie gewekt door een bezwaarschrift tegen de kiezers lijst, waarin de reclamant met stelligheid beweert te weten, dat een der op de lijst voorkomende -aadsleden niet de Neder- landsche. doch de Belgische nationaliteit bezit. Aangezien dit raadslid ook ambte naar van den Burgerlijken Stand is en eenige honderden huwelijken heeft ge sloten, zouden die huwelijken onwettig, de daaruit geboren kinderen eveneens en meer verdrietelijkheden het gevolg zijn.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5