Yïlij,ri(i&tk ReAnacLvtte Boodschap aan Eisenhower Gelijk een schelp Drie boeken KERKELIJK LEVEN Elke Zaterdag acht pagina''s bij alle edities van Haarlems DagbladOprechte Haarlemsche Courant W etenschapsman en verzamelaar Gezicht van Zweden KONING GUSTAAF VI ADOLF rondliep om te kijken of de mensen niets anders deden dan werken, zo hup pelt nu Lucas heen en weer om te zien of er genoeg tijd over blijft om naar mooie dingen te kijken en te lachen. MIES BOUHUYS Iedere week staat op deze bladzijde „Voor Jullie" weer een nieuw verhaal van Mies Bouhuys, diie ook de gedicht jes schrijft. Hermineren jullie je „Het suiker-lammetje" nog of anders „De Koning vam Morsemaarlamd" en die ge schiedenis van de muizen, die voor de verandering op een schip gingen wonen? Een heleboel van die verhalen en ook nog een paar andere, vijfentwintig in totaal, zijn door de ui/tgever C. P. J. van der Peet te Amsterdam tot een mooi boek verenigd. Noni Lichtveld tekende er bijzonder leuke plaatjes en een fris omslag bij. Is dat nu geen prachtig cadeau om voor je verjaardag te vragen of voor Je overgang of zo maar, omdat je zo graag leest? Wie de film „Heidi" hebben gezien en het boek gelezen, zullen wel heel be nieuwd zijn naar het vervolg. Dat is nu als zesde deel van de Wielewaal - reeks (bij PLoegsma in Amsterdam) verschenen. Het heet „Heidi en Peter" en werd naar de oorspronkelijke tekst van Johanna Spyri door Annie Winkler- Vonk prettig leesbaar voor Nederlandse kinderen gemaakt. Er staan acht foto's in naar de kleurenfilm, die binnenkort in de bioscopen komt. En als je het eerste deel niet kent: het verhaal staat geheel op zichzelf, al komen er dezelfde personen in voor. Bij de uitgeverij Van Breda in Huls horst is nu al de derde druk van „De wind in de wilgen" van Kenneth Gra- harne verschenen, weer met de vele plaatjes van Ernest Shepard erbij. Geen wonder, want zo'n geestig en meesle pend kinderboek vindt men niet vaak. Trouwens, het is een heerlijk wedk om thuis te laten voorlezen, want vader en moeder genieten er nog net zo van als jullie! De Nationale Raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten heeft een bood schap gezonden aan president Eisenhower, waarin gevraagd wordt weerstand te bie den aan hen, die een politiek voorstaan, die kan leiden tot een derde wereldoorlog. „De Nationale Raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten, doet een beroep Op u om alle stappen te nemen, die in uw vermogen liggen om een vreedzame oplossing te vinden voor de crisis in Azië, waarvan her probleem Formosa deel uit> maakt. Wij verwachten van u, dat gij weerstand zult bieden aan de druk van hen, die, al gebeurt dit onbewust, een po litiek lijken voor te staan die kan leiden tot een derde wereldoorlog. Het is onze vurige wens. dat gij in dit uur van nationaal gevaar een beroep wilt doen op het Amerikaanse volk om geduld en zelfbeheersing te oefenen, dat gij wilt waarschuwen tegen de gevaren van een zijdig optreden, dat gij tot het uiterste ge bruik wilt maken van de mogelijkheden tot onderhandeling, die geboden worden door de Verenigde Naties of door anderen. Het Chinese communistische bewind is een realiteit, al erkennen wij het niet en onderhandelen wij er niet mee. Op het ogenblik bestaat er tussen dat bewind en onze regering een dreigende stilte. De vei ligheid van ons land, onze traditie van verantwoordelijkheid in wereldproblemen, eisen dat iedere mogelijke poging wordt gedaan dit probleem op te lossen. Wij ver werpen het inzicht, dat onderhandelingen slechts het verlenen van concessies bete kenen. Men doet concessies wanneer men zijn principes opgeeft. Weliswaar heeft de ervaring met het communisme ons geleerd, dat wat voor on derhandelingen doorgaat, al te vaak een camouflage is voor bedrog. Toch kan dit alles, wanneer men diplomatiek te werk gaat, gemaakt worden tot een middel om de wereldopinie voor te lichten over de valstrikken op de weg naar do vrede. Wij zijn niet bevoegd voor te stellen, wat de meest effectieve methoden voor onderhan delingen zijn. Wij zijn echter overtuigd, dat er, als er geen onderhandelingen worden gevoerd, geen ander middel over blijft dan geweld, hetgeen veel grotere problemen schept dan ooit kunnen wor den opgelost". Critiek op radio en T.V. Voor de Commissie voor radio en fiLm van de Raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten sprak onlangs de deken van de theologische faculteit van Yale, dr. Liston Pope, over de tekst: „Indien gij met uw tong geen verstaanbare volzin spreekt, hoe zou men het gesprokene be grijpen. Gij zoudt immers in de lucht spreken! (I Corinthe 14 vers 9). Dr Pope betoogde, dat de vraag naar godsdienstige radio-uitzendingen en tele visie-programma's ten onrechte gezien wordt als een teken van religieuze opwek king. Hij gaf toe, dat godsdienstoefenin gen en kerkmuziek, die op deze wijze ge bracht worden, een bepaalde uitwerking kunnen hebben. „Doch het mag in twijfel worden getrokken of de zogenaamde reli gieuze muziek enig nut heeft. Dr. Pope richtte zich vervolgens tegen een tweede soort van zogenaamde reli gieuze radio-uitzendingen, die thans ook ingang vindt op de televisie: de toneelstuk ken, die „de gezande familie" uitbeelden. Deze dramatische schetsen zijn ten dele van een kwaliteit, dat zij „het beste argu ment sedert de middeleeuwen zijn voor de ongehuwde staat". Deze propaganda voor gezond gezinsleven, zoals het heet, is on danks haar godsdienstig tintje „nog kleve riger dan de bekende radio-opera's van Amerikaanse zeepconcerns". De moeilijke kunst van het Christelijk gezinsleven wordt gereduceerd tot een moralisme van klein formaat en tot onschuldige grappen. Voorts protesteerde de spreker tegen die radio- en televisie-uitzendingen, die op lossingen van persoonlijke en sociale pro blemen geven door gebruik te maken van, zo genaamd, de godsdienst. „In de naam van het Christendom wordt de broeder schap aanbevolen als middel om Amerika sterk te maken. Uitgesproken in de naam van God betekent dit een prostitutie van het Christelijk geloof, ja zelfs een nieuwe kruisiging van Christus Zijn uiteenzettingen werden aldus be sloten: Zijn de religieuze programma's vaak smakeloos, de andere programma's (98 van alle uitzendingen) zijn vaak zwak. Men zegt wel, dat de nieuwe mid delen, radio en televisie uitgevonden zijn op een ogenblik, waarop niemand iets te zeggen had. Maar de kerken hebben wel iets te zeggen, en zij zijn er verantwoor delijk voor te maken, dat men leert, hoe het gezegd moet worden. 23 APRIL 195b DE DYNASTIE, die over Zweden regeert, is nog jong: ze stamt af van een van Napoleons generaals. Toch is het Zweedse hof wellicht het meest protoco- laire ter wereld. Dit is overigens heel goed te ver klaren. Ten eerste is het Zweedse volk van nature veel vormeiijker dan de rest van Scandinavië, boven dien bracht de eerste Bernadotte de pompeuze praal van Napoleons keizertijd naar het Noorden mee. Nog altijd is „Empire" de typische stijl voor de vele, vele staatsievertrekken in het grote gebouw, dat het Slot van Stockholm is, waarin de leden van de konkink- lijke familie leven en leefden, elk in hun eigen wo ning, zonder iets van elkander te merken als ze dat niet wilden. De wat koele pracht van het Empire past voortreffelijk bij de ernst van de niet gemakkelijk te benaderen aard van het Zweedse land. Van de hof houding wordt vóór alles staatsie gevraagd. Vandaar ook het ingewikkelde protocol, de met ordetekenen en ketenen overladen konkinklijke uniformen, het im ponerende dat op elke bezoeker van het Slot indruk maakt. Maar tegelijkertijd bracht Bernadotte zijn eigen, Franse aard mee en die verloochent zich niet in zijn nakomelingen, die door huwelijken thans verbonden zijn met de voornaamste vorstenhuizen van ons werelddeel. Daar is allereerst een niet te onderschat ten artistieke begaafdheid, vooral op beeldend terrein. Aan het gezonde verstand en het heldere denken van de Latijn paart zich gemak in het optreden, een zwier als van acteurs, die zich met hun rol vereenzelvigd heb ben. Maar daarnaast treft dan weer de eigenschap om de betrekkelijkheid van alle uiterlijk vertoon te kun nen zien. De wellicht meest in het oog val lende erfenis van de Franse voorzaten, is een sterk gevoel voor huiselijkheid en fa milieleven. Tegen deze achtergrond moet men onze hoge gast van deze dagen zien: Koning Gustaaf VI Adofl is óók en tege lijkertijd mijnheer Bernadotte. Zuiver is het type van de fors gebouw de, donkere, rondschedelige grondlegger der dynastie in zijn afstammelingen be waard gebleven. TOT 1947 ZAG HET er naar uit, dat zijn heimelijke wens vervuld zou worden en hij de troon niet zou behoeven te be stijgen. Zijn gezondheid is nooit sterk ge weest en zijn geaardheid veel meer die van de teruggetrokken levende weten schapsmens en verzamelaar dan die van een voornamelijk in het openbaar levende vorst. Van zijn vijf kinderen trouwden er slechts twee in overeenstemming met hun hoge stand: zijn enige dochter, prinses In- grid, is thans koningin van Denemarken, zijn oudste zoon en naamgenoot, die spre kend op hem leek, ging een huwelijk met prinses Sibylla van Saxen-Coburg-Gotha aan. Het leven van deze erfprins, klein zoon van de bejaarde koning Gustaaf V, zoon van de kroonprins, is vol tragiek ge weest en het tekende zijn gezicht, zoals zijn plotselinge dood ook de vader en grootvader tekende. Na een particulier be zoek aan Nederland verongelukte het KLM-toestel bij het opstijgen na de tus senlanding op vliegveld Kastrup bij Ko penhagen op de terugreis. Gezagvoerder Geyssendorfer en de zangeres Grace Moore hoorden eveneens tot de slachtoffers. Erf prins Gustaaf Adolf had vier dochters en sinds kort één zoontje, het prinsje Karl Gustaaf, door het volk „Lille-prinsen" de kleine prins genoemd. Thans is dit de kroonprins. Altijd werd er in Zweden als zeker aan genomen, dat de tegenwoordige koning bij het overlijden van zijn vader de troon zou overlaten aan zijn oudste zoon en zelf nooit regerend vorst zou zijn. Dat vlieg tuigongeluk maakte aan deze. speculaties een einde. Lilleprinsen werd erfprins en na de dood van zijn overgrootvader kroon prins. Zijn grootvader is als Gustaaf VI Adolf de huidige koning. Van de andere zoons van de tegenwoordige koning is prins Bertil indertijd vaak genoemd als mogelijke echtgenoot voor prinses Juliana ongetrouwd gebleven. Hij is de spor tieve prins, vroeger een actief motorren ner en coureur. De twee andere zoons trouwden naar eigen keus, niet met prin sessen, daardoor hun titel en rechten op de troon verliezend. Aangezien Zweden al leen in mannelijke linie troonopvolging kent, heeft het er tot aan de geboorte van het prinsje bedenkelijk uitgezien voor de dynastie. Wellicht had prins Bertil zijn vrijgezellenleven moeten prijsgeven! Er leven en leefden veel prinsen in het Slot, broers en neven van de tegenwoor dige koning. Prins Eugen was de schilder prins, prins Wilhelm is ontdekkingsreizi ger en verwoed jager met de camera. Zijn kleurenfilms, vooral van het Afrikaanse en Amerikaanse oerwoudleven, zijn in het Noorden heel bekend. De vier Haga-prin- sessen (zo genoemd naar het vorstelijk zomerverblijf Haga) de dochters dus van prinses Sibylla en de zusters van de kroonprins hebben er haar speelkamers en haar school, de jongste nóg. En sinds mensenheugenis bewoont de tegenwoor dige koning, ver van de koude pracht der officiële staatsievertrekken, zijn eigen wo ning, waar zijn kinderen zijn opgegroeid en zijn kleinkinderen hem bezoeken. De meest artistieke van koning Gustaafs kinderen zijn zeker koningin Ingrid van Denemarken, die niet alleen een feilloze smaak heeft op het gebied van woning inrichting, maar ook een kunstverzame laarster is met kennis van zaken en geen belangrijke tentoonstelling of veiling zal overslaan, benevens haar eveneens in Ko penhagen wonende broer Sigvard Berna dotte, getrouwd met een Deense reders dochter. Sigvard is binnenhuisarchitect, ontwerper voor de bekende zilverfabrieken van Georg Jensen (zijn ontwerpen heten „Bernadottezilver") en verdienstelijk te kenaar. Ook is hij wat minder bekend is prozaschrijver. Typerend voor de familiezin is het, dat alle familieleden, koninklijk of niet langer koninklijk, met elkander omgaan. KONING GUSTAAF heeft zelf zeer veel artistiek gevoel. Oude Oosterse kunst, vooral Chinese vroege ceramiek, is zijn specialiteit. Hij bezit een kostbare ver zameling. Daarnaast is hij wetenschappe lijk geïnteresseerd, vooral in sterren kunde. De lange jaren, dat hij als kroon prins in het land op de tweede plaats kwam, hebben hem tijd gelaten zich aan zijn studies te wijden. De dood van zijn oudste zoon, waar hij zeer veel van hield, maakte een einde aan zijn plannen zich terug te trekken als troonopvolger. Accu raat en stipt heeft hij sinds het sterven van zijn vader alles gedaan, wat het pro tocol van hem als vorst eist, al mag hij het diep in zijn hart nu niet zo héél erg belangrijk vinden. Hij houdt er zich aan, omdat het van hem verwacht wordt. Maar in eigen woning leidt hij, tussen boeken en kunstschatten en in het gezelschap van kinderen, kleinkinderen, andere familie leden en kunstvrienden, het leven van een verzamelaar met grote wetenschappelijke interessen. JONG VOORAAN in de twintig trouwde hij een Engelse prinses, de doch ter van de hertog van Connaught, die na een gelukkig huwelijk van vijftien jaar overleed en hem met vijf kinderen achter liet. In 1920 hertrouwde de kroonprins met Lady Louise Mountbatten en zij is het, die voor zijn kinderen een moeder was, aan het Zweedse hof de gracieuze gastvrouw, in het leven van kroonprins Gustaaf Adolf, thans koning van Zweden, de blijmoedige, evenwichtige, van humor sprankelende echtgenote. Zij is een zuster van Lord Louis Mountbatten, verwant aan het Engelse koninklijke huis. Hoewel zij min der op de voorgrond is getreden dan haar broer, die na een fabelachtige carrière bij de marine Engelands onderkoning werd in Brits-Indië, daarna de eerste gouverneur van de jonge staat en thans Eerste Lord Vele van de in dit aan Zweden ge wijde nunlmer van „Erbij" zijn (even als de hier en daar voorkomende pro vinciewapens) uit de vierde druk van „The Face of Sweden" overgenomen. Dit platenalbum met een bijzonder in structieve tekst en een voorwoord van I'rins Bertil is door Ab Lindqvist tc Stockholm uitgegeven. I.ennart Sund- ström is de samensteller. De artikelen over het paleis Drott- ningholm, de mijnwerkersstad Kiruna en over de huidige kroonprins zijn ge schreven door een verslaggever, die te zamen met vier collega's op uitnodi ging van de Zweedse regering een grote oriëntatiereis naar het land van Ko ning Gustaaf VI Adolf heeft gemaakt. DOOR KARIN DOYE Zo worden wij steeds voortgejaagd, een ander kampvuur nacht aan nacht wij weten niets van 't naaste doel cn niets van 't einddoel, dat ons wacht. Slechts, dat de nacht vergaat in dag, zonsopgang in zonsondergang, dat ons de reis soms kort toeschijnt, en soms zo onbarmhartig lang. Ja toch, we weten meer: een nacht luistren we naar ons diepste zelf in heimlijke angst: het is als ruist een beek in onderaards gewelf, als waren wij gelijk een schelp, waar toch de zee in bruist en deint, cn bevend vragen wij niet meer naar weg of doel, naar duur of eind. Zo worden wij steeds voortgejaagd een ander kampvuur nacht aan nacht wij weten niets van 't naaste doel en niets van 't einddoel, dat ons wacht, maar voelen, dat ons hart ons trekt, niet te weerstaan, naar 't eindlijk thuis: een verre zee, die heel de schelp vervult met orgeldiep gebruis. der Admiraliteit toch bezit de tengere, beheeëste koningin Louise evenveel wils kracht en evenveel verkwikkende zin voor humor. In de eerste oorlog werkte zij als ver pleegster en nog altijd hebben ziekenhui zen en woningcomplexen haar bijzondere en deskundige belangstelling. Voor haar positie als koningin der Zweden is zij ge knipt; haar zin voor traditie, haar jaren lange training als gastvrouw tijdens de regering van haar schoonvader, garan deren dat in het Slot en elders bij officiële gelegenheden alles zo gaat, als het gaan moet. Mensen die het koninklijk paar van nabij kennen, weten te vertellen dat ko ningin Louise door alle wederwaardighe den heen de grote steun was en is van koning Gustaaf en dat ook zij nooit heeft verleerd achter de officiële huldeblijken de werkelijke genegenheid en in de offi ciële persoonlijkheden de mensen te zien. ZWEDEN HEBBEN wij in tijden van hoge nood opnieuw leren kennen als een ver, maar bevriend en democratisch land. Wie het Zweedse wittebrood vergeten is, of de Zweedse margarine uit die aller laatste en moeilijke oorlogsdagen, herin nert zich de Zweedse hulp bij onze waters nood wel! Dit bezoek wordt een officieel bezoek. Koning Gustaaf VI Adolf is in gala-uniform een verschijning, waar men niet op uitgekeken raakt. De tengere ko ningin Louise lijkt bij officiële gelegen heden wel een half hoofd te groeien. Maar vergeet nooit, dat er misschien geen enkele vorst is, die zó vaak in burger verschijnt als de Zweedse kojüng. L. S. Södermanland „Ware hij niet onze koning, dan hebben wij hem zeker tot president gekozenl" zeggen de Zweden van Gustaaf VI Adolf, die de volgende week een staatsie- bezoek aan ons land brengt. En over Koningin Louise: „Als zij geen echt genote van een regerend vorst was geworden, dan had zij zich beslist als arts verdienstelijk gemaakt". Dit nummer is grotendeels aan Zweden gewijd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13