Het leven speelt zich kleurloos af Vacantie aan de Cóte d'Azur Lillepnnsen FEITEN EN CIJFERS Houtwater en staal In Saint-Cloud Gymnastiek voor huisvrouwen KARAKTERISTIEK BEELD VAN EEN HOUTHAVEN FRANSE PARAGRAAF IN ZWEDEN is het allemaal wel goed. Men rijdt links, zoals bekend mag wor den verondersteld, maar niemand zou ernstig bezwaar maken om rechts te rijden. Er is een scherpe distributie van gedestilleerd, maar slechts met moeite zal men ergens zoveel dronken mensen aantreffen. De Zweden hebben het erg goed en ze zijn er vriendelijke mensen bij gebleven, maar er erg vervelend bij geworden. Hoe het er nu is weet ik niet, maar in 1950 kon een vader van vier kinderen aardig rondkomen van zijn kinderbijslag. Dat rondkomen is trouwens ook een ander begrip: namelijk een caféronde maken.Men kan in elk café maar één flesje bier krijgen. Dat bier heeft het lauwste alcoholpercentage dat een Nederlander zich maar kan indenken. Na een kroegentocht van vijftien a twintig café's weet een Zweed er echter toch wel wat mee te bereiken. Maar wat het Nederlandse begrip „rondkomen" betreft: de Zweden hebben het goed. Er is bijna geen werkloosheid en elk seizoen komen er honderdduizend Finnen de grens over om snel en terdege veel geld te verdienen. VOOR EEN NEDERLANDER is het DE ZWEDEN hebben allemaal erg koel. Hij zal de ontstellende veel geld en ze maken het hartelijkheid en gastvrijheid van het volk op ook. Onlangs nog is een slechts kunnen ontdekken bij de enkeling, <£e hij goed leert kennen. Bomen in de rivier, tekening door Poppe Damave. voorstel gedaan om het volk sparen te leren door Natuurlijk zijn de Zweedse meisjes zeer een gedwongen spaarplich! mooi. De Amerikaan Hutchings zei: op te leggen, door alle aan slagen van de inkomsten belasting te verhogen met een spaartoeslag van tien percent. Daar is uiteraard veel verzet tegen gekomen, maar het feit, dat een wets voorstel overwogen wordt, bewijst wel de ruige marge, „beauty-faces plastered on a piece of soap": knappe gezichtjes op een stuk zeep geplakt. En zeep is nogal „kloelbloedig. De mannen zijn ook „mooi" in die zin, dat die het Zweedse loon open- ze voortreffelijk gekleed zijn en bijzonder laat voor amusement en veel zorg aan hun uiterlijk besteden. Er zit niet veel leven in de Zweed: als men hem vergelijkt met zijn arme buurjongens, tertiaire of welke rangorde de Fin en de Noor, die geen van beiden dan ooik. De Zweedse rege- graag met hem spelen, is hij het ventje met ring wilde op deze wijze de luxe en bevrediging van behoeften van secundaire, dreigende inflatie bestrijden, maar nu is besloten (enkele dagen geleden) een extra belasting te heffen op onde rnem ingsw in - sten met het doel de investeringen te be perken en te komen tot een vermindering van nationale bestedingen De sociale voorzieningen zijn uiteraard perfect. De wijze, waarop bijvoorbeeld kunstenaars zich in staatszorg koesteren, zou een Nederlandse kunstenaar verbijs teren. In Bromma, vlak bij Stockholm, is een wijk gebouwd voor artisten die door de regering uitverkoren zijn. Zij leven in het mooie speelgoed, dat hem niet meer tot bezigheid kan verleiden. De grote welstand heeft de Zweed een beetje murw gemaakt. Ook de arbeiders wonen in comfortabele flats of houten bungalows, al heerst in de grote steden een woningtekort. Bij de Zweden ziet men niet alleen de buitenkant van materialisme, maar ook de binnen kant: een langzame, bijna apathische men taliteit benen die de weelde kunnen dragen en daarom niet meer willen lopen. In dit verband wordt de spreekwoorde lijke eerlijkheid van het volk ook be- giijpelijker, of meer specifiek: het gebrek aan dieven. Het overkwam mij in Sunds- vall, dat ik dacht dat een fiets, die ik ge huurd had, gestolen was. Ik ging naar de politie en moest het geheel haarfijn uit leggen voor drie agenten, die tenslotte luxueuze flats, hebben zonrijke, volmaakt categorisch mededeelden, dat het onmoge- geoutilleerde ateliers. Er zijn schilders, lijk was, maar dat ze me wel even wilden beeldhouwers, pottenbakkers enzovoorts, rondrijden, om te zoeken. Er was geen Men zou geneigd zijn als mening uit te spoor van triomf toen we de fiets op een spreken, dat hun zelfs geen ruimte voor. logische plaats aantreffen, eerder verbazing inspiratie gelaten is. over mijn vreemde mentaliteit, want een fiets stelenMAAR HET LAND is prachtig. Het is Het is geen verdienste dat de Zweden eerlijk zijn. Het is ook geen slechte karaktereigenschap uiter aard. Maar het gehele leven speelt zich af in kleurloosheid. Het kwade is er niet om het goede zin te geven, het goede niet om het kwade verfoeilijk te maken. Zoals de grootste heiligen het best gedijen in streken, waar het ergste kwaad de hoogste goed te voorschijn roept,- waar in uitersten het eigen leven geleid wordt, zo zou Zwe den een aspirant-heilige weinig kans bieden. De schrikbarende morele ver houdingen, het legaliseren van toestanden, die hier met de allerzwaarste straf fen beboet zouden worden (abortis bijvoorbeeld) be staan allemaal in een sfeer van kleurloosheid, die de De een van de grote rivieren in het Zweedse toestanden als zodanig niet bosgebied, dient als afvoerweg van de gevelde bomen op minder verwerpelijk ma- hun weg naar verdere bewerking. In bijgaand artikel vindt ken, maar wel on-interes- men een beschrijving van de wijze waarop dit drijvende sant. Althans omdat men niet de eis kan stellen dat ze wèl interessant zouden zijn missen ze karakter, of het nu een goed of een slecht is. In dit verband is de kraakhelderheid der straten, het feit dat geen Zweed het in zijn hoofd zou halen een papiertje ergens anders neer te gooien dan in de overal in bus en trein, op straten en in publieke gelegen heden staande, daartoe bestemde bakken, ook geen verdienste van de Zweden. Wie over Zweden spreekt, zegt gymnastiek. Ook de huisvrouwen voelen de be hoefte zich lichamelijk „fit" te houden en hebben zich alom in turnclubs verenigd. transport plaats heeft. CAGNES-SUR-MER, April. De natio naliteiten, die we hier aan de Cóte d'Azur het meeste zien, zijn de Britse, de Duitse en de Hollandse. Er zijn ook vrijwat Bel gen en Italianen. En soms ontmoeten wij zelfs een Fransman, maar dat begint op een uitzondering te lijken. Gisteren bij voorbeeld waren wij in Saint Paul, een dorpje dat tussen Cagnes en Vence ligt. Het is iedere dag, zo zegt men, op dezelfde manier tot de nok gevuld met toeristen. Op elke drie huizen is er één, dat in blijk baar pittoresk geachte lettertjes aankon digt een typisch product van de streek te verkopen, meestal handgeweven textiel, die niet eens in zo slechte smaak is. Het tweede van elk van die drie huizen is een café, dat zich ook toelegt op de verkoop van prentbriefkaarten. En van het derde huis zijn alle blinden gesloten: ik vermoed, dat daarachter de oorspronkelijke Saint Paulisten zich nukkig liggen te ergeren aan al die vreemdelingen. Het zij hun vol komen vergeven. Wij hadden al die mede-vacantie-gan- gers al eens eerder gezien: dat was eergis- licht gewelfd, alleen in het hoge Noorden kan men van bergen spreken. Grote ruwe brokken steen bepalen het aanzicht, ideale grond om op te bouwen. Het is uitgestrekt en vrij monotoon, maar een monotonie van indrukwekkende schoonheid. De bossen met de hoge naaldbomen zijn paradijselijk. Daar doen de houthakkers hun zware werk. Des winters met vet in neus en oren wegens de zware vorst, die zo droog is, dat men eerder aan de vreemde kleur van een lichaamsdeel ontdekt, dat men voor bevrie zing moet oppassen, dan aan het gevoel. De bomen gaan de rivier in, waarin een lange keten van bomen, aan ekaar beves tigd met kettingen 'n drijfbaan „afpalen." Zo stroomt het hout langs een natuurlijke drijvende afbakening naar de fabrieken. De bomen drijven een kom in en worden met pikhaken op een lopende band ge trokken en de fabriek in gebracht, waar het gezaagd wordt, verpulverd en tot cel- lulosepap vermalen onder invloed van zuren. Dan kan men papier gaan maken. De pap, van wisselende samenstelling naargelang het papier dat gemaakt moet worden, wordt bij hoge temperatuur en onder de tonnendruk van tientallen hete „mangels" tot papier. Wie er behoefte aan heeft om met een pikhaak op een vlot in de rivier te gaan drijven, bomen „aan-te- slaan" en op het vlot te trekken, moet er rekening mee houden dat de eerste dag die pikhaak los aan de stok bevestigd zal zit ten. Men leunt voorover, slaat de boom aan, hangt met zijn hele gewicht achter over, trekkend aan die boomstam en dan schiet de haak los van de stok, en men tuimelt achterover in het water. Geen nood, daar is op gerekend. Men wordt onmiddel lijk „gered" door een aantal mannen met meewarige gezichten, die vol verbazing naar het mankement aan de pikhaak kijken. Zweden is een móói landEn binnen kort wordt de alcoholdistributie opge heven. TON NEELISSEN. teren, toen wij met zijn vijfhonderden voor het paleis van Prins Rainier van Mo naco een half uur lang geduldig hebben staan wachten omdat iemand had gehoord, dat de Prins altijd om vier uur 's middags een autoritje maakt en dus gezien kan worden. Men mag aannemen, dat Prins Rainier van achter de vitrages ons allemaal heeft zien staan en in arren moede besloot, dan maar niet uit te gaan. Het enige be zwaar tegen de redenering is, dat er waar schijnlijk iedere dag vijfhonderd mensen voor zijn paleis staan te wachten en dat hij dus zelden of nooit uit zou kunnen. Mis schien heeft het paleis een achteruitgang. Voor leveranciers, of zo. Een heel andere categorie toeristen heb ben wij ontdekt in Villefranche, dat tussen Nice en Monaco ligt. Ook aan zee. Zoals voor bijna iedere haven hier liggen er een stuk of wat Amerikaanse oorlogsschepen van de Midellandse-Zee-vloot in de baai van dit stadje. En hoewel de verlofmaken- de matrozen in de andere kustplaatsen niet bijzonder opvallen, is Villefranche hun eigendom geworden. De havenkant is één lange slinger van kroegjes en restaurants met duidelijk Franse namen als Mom's Place, Stateside, Le New Yorker en derge lijke. Daar vlak achter ligt een klein, smal straatje dat tot in alle détails (behalve het weer) is te vergelijken met een kruising van de Zeedijk en de Warmoesstraat in Amsterdam. Dezelfde neon-reclames, de zelfde juke-boxes, geheel identieke meis jes, in niets verschillende portiers, mis schien iets hogere prijzen en dezelfde Ame rikanen, die licht verbaasd lijken over dit eerbetoon aan de dollar. Tussen dit alles door lopen grote, schijnbaar achteloze ma trozen met een band om hun arm „S. P." en een kort houten knuppeltje. Dat „S. P." betekent „Shore Police" en wie niet op tijd voor zijn wacht aan boord in de sloep wil stappen, wordt ongemeen hard met dat knuppeltje op het hoofd geslagen. Het Amerikaans marinepersoneel moet harde hoofden hebben. En op dit alles schijnt de zon. Elke dag weer. Gisteren heeft het tien minuten gere gend, maar toen heeft het weer zich toch met een schok bedacht, dat het hier de Cóte d'Azur is en dat zulke dingen hier niet gepast zijn. Daarop ging de zon dus weer schijnen en vandaag is het warmer dan ooit. Het is een goed leven hier. Alleen wat jammer, dat „iedereen", over wie ik u vorige week schreef, er niet meer is. Van „Tout Paris" en de internationale society is een groot deel na de Paasweek naar Deauville vertrokken daar is het leven ook zo interessant. De grote Parijse Paas- menigte heeft het Casino nu ontruimd om weer aan het werk te gaan. De boeiende kolommen in de plaatselijke kranten van Nice over de bewegingen van „iedereen" zijn korter geworden. Als ik het goed be grijp, heeft zelfs de heer Somerset Maugham gisteren alleen moeten lunchen. En dat is niet alleen een goede graad meter voor het society-levon het is ook een lelijk ding voor de heer Maugham. A. S. H. de éne haven ver beeld, de houtha ven, die slechts wei nig schakering toe- oocoooooooooooocc IN STUREGATAN houdt een auto' stil. Voordat de chauffeur nog gelegen- heid heeft gekregen uit te stappen is een tengere jongen al uit de wagen ge- wipt. Met een kleine tas onder de arm H rent hij weg. Op de hoek van de straat wacht hij met enkele andere jongens en ij meisjes het ogenblik af, dat twee ver- l keersbrigadiertjes hun witte schijf, waarop het woord „Polis" is aange bracht, hebben opgeheven, ten teken, dat de kinderen veilig kunnen overste ken. De blond gelokte jongen met de klep- pet op en de lange broek aan, is de eer ste, die de overzijde van de straat heeft bereikt. Daar wachten hem een paar kornuiten van gelijke leeftijd. Je bent vanochtend weer laat Carlzegt er een tot de nog hijgende knaap. Carl is rap met z'n antwoord: „lk had nog wat vergeten!" Die jangen nu is Carl Gustaf, de Zweedse kroon prins. Maar als er niet die auto was geweest met het koninklijk wapen, dan zou geen vreemdeling in dit joch de toekomstige troonopvolger van Zweden herkennen. TOEN ER iemand was natuurlijk een vreemdeling die de Prins voor de school wLMe fotograferen, waren de Zweden verbaasd en verontwaardigd. „Een kind van koninklijke bloede is als ieder ander kind", zo redeneert men terecht. „Het gaat niet aan een prins of een prinses, wanneer zij onder hun ka meraadjes zijn, met fototoesilellen lastig te vallen." Mevrouw Brom, die als een bekwame paedagoge bekend staat, mag zich in nerlijk vereerd gevoelen, dat Prinses Sibylle haar particuliere school, die recht tegenover Humlegarden, één van Stockholms prachtigste parken, is ge legen, voor haar zoontje Carl heeft uit gekozen, bemerken laat zij dit zeker niet. En zeker wordt hij noch door zijn onderwijzers, noch door zijn klasge nootjes met bijzondere égards behan deld. „Een jongen, die voorbestemd is om later de scepter over zijn land te voeren, zal in de toekomst nog genoeg met de conventionele kanten van het leven te maken krijgen, om hem nu niet te doen genieten van een ongedwongen jeugd," aldus de opvatting van mevrouw Brom, een mening overigens die door alle Zweden gedeeld wordt. PRINS CARL zit in de tweede klas. Wie kennis neemt van het lesrooster ziet, dat het leerplan niet veel verschilt van dat, hetgeen op Nederlandse scholen in tweede klassen wordt onderwezen. Alleen zou kunnen worden gezegd, dat de jongens en meisjes bij ons van acht tot negen jaar iets verder met hun stu die zijn. Maar het Zweedse kind gaat dan ook pas op zijn zevende jaar naar 9chool. Het is moeilijk om bij een jon gen van negen jaar te kunnen consta teren in welke richting zijn bijzondere belangstelling gaat. Zij, die wij er naar vroegen konden niet zeggen, voor welk vak de kleine, levenslustige Carl zich r»u bijzonder interesseert. „Misschien geschiedenis en archeologie, net als zijn grootvader", zegt een van zijn onder wijzers. „Het is verbazingwekkend hoe goed hij jaartallen kan onthouden". coc«xo(x)c)ociocoociooooriooe(xxxxx)000occwoc)ocioc*xxioococxxi ZWEDEN IS HET grootste, het rijkste en het machtigste der drie Scandinavische koninkrijken, die wel eens socialistische monarchieën genoemd worden, omdat zo wel Noorwegen, Denemarken als Zweden een socialistische minister-president heb ben. Sverige, zoals de Zweden zelf zeggen, strekt zich uit over veertien breedte graden, dat is hemelsbreed gemeten over De Oostkust van Zweden bezit tien tallen van deze ha vens. Welke haven heeft de schilder PARIJS, April Ten Zuid-Westen Poppe Damave hier van Parijs, aan de andere kant van het verbeeld? Hij heeft aansluitende dorpje Boulogne, steekt een brede brug met stalen balustrades en op iedere hoek een enorme lantaren over de Seine heen. Het is wel een geschikte brug voor dromers, met het uitzicht op de heu vels aan de Zuidkant en op het Bois de laat, omdat zij steeds Boulogne tegenover een landelijke kade is het natuurlijk naar het Noorden of het zou er een zijn, einde van de na- als het verkeer er niet zo druk was, op de tuurlijk stromende weg die aan de overkant met een koene weg, waarlangs het zwaai links omhoog loopt en dan verdwijnt hout uit de bossen in de tunnel onder de heuvels door. Dat is naar zijn bestem- het begin van de Autoroute de l'Ouest, die ming drijft. En die vlak buiten de tunnel indrukwekkend natuur biedt steeds breed in twee delen is, zodat men zich m Duitsland kan wanen, maar die al voorbij Versailles tot een bescheidener maat krimpt. Rechts van de brug gaat het kalmer toe: daar ligt het dorpje Saint-Cloud tegen de heuvel. De naam daarvan wekt de ver schap met de gladde wachting van lanen en tuinen: misschien rotsen en erin ge- door de klank of door de associatie met wortelde naaldhout; het park, dat er onder ressorteert Men de bomen in het denkt aan een villadorp van de Engels- water, de grillig ge- Hollandse soort, waar de ramen openstaan rangschikte huizen, als de zon schijnt, effen geschoren gazons- het nevelige zeever- grenzen aan bloemenbedden pikzwart van teelaarde en scholieren met clubsjaals hockey spelen op het garagepad. Ten on- rpchte. En iedereen had ook beter kunnen weten, want zulke villadorpen zijn er in Frankrijk niet. Stedelingen wonen hier in de stad drie, vier of vijf hoog, met het uitzicht op een straat of een binnenhof. Hun behoefte aan buitenleven beantwoorden zij als het maar half mogelijk is al met een huisje op het land. De tweeslachtige vorm van het huis met zo'n aardige tuin, dat toch overal vlak bij is, komt bijna niet voor. Zoals in vele opzichten worden ook hier de zaken door de Franse levenswijze scherper gesteld. Het geldt niet alleen voor hetzelfde beeld, ook in de havens. Da mave heeft getekend het onveranderlijk zacht glooiende land- schiet tenslotte. een afstand van meer dan 1500 kilometer. Men vindt er uitgestrekte bossen, talrijke rivieren en talloze meren en meertjes, die acht percent van de totale oppervlakte innemen. Het land telt minder inwoners dan Nederland op een gebied dat dertien maal zo groot is. Het bergland van Noor wegen zendt zijn uitlopers over de grens Zweden binnen en op de hoogvlakte in het Westen van het land ontspringen de rivieren, die al of niet via meren door de laagvlakte in het Oosten uitstromen in de Bothnische Golf of in de Oostzee. De bosrijkdopi maakt Zweden tot het voornaamste houtuitvoerend land van West-Europa. Meer dan de helft van de vreemde valuta die het land verdient, komt voor rekening van de houtindustrie. De waterrijkdom levert geweldige hoe veelheden goedkope electrisëhe stroom en gemakkelijke transportwegen voor het hout dat in het Oosten gekapt wordt. De meeste rivieren zijn onbevaarbaar, maar de houtvlotten vinden hun weg wel naar zee. Slechts een derde van het water, dat bruikbaar is voor het opwekken van elec- triciteit, wordt gebruikt. Deze mogelijkhe den vindt men echter voornamelijk in het Noorden dat te dunbevolkt is om grote werken lonend te maken. Zweden is ook rijk aan delfstoffen, waarvan ijzererts de voornaamste is. Het Zweedse staal is zeer gezocht in het bui tenland en heeft een eigen wapenindustrie doen ontstaan, die ook voor de export werkt. Bij geen der grote oorlogen van deze eeuw is Zweden betrokken geweest. De neutraliteit, die het angstvallig be- Parijs, waar het zelfs minder duidelijk is waart, heeft de nationale rijkdom zeer dan in sommige kleinere steden, die ge- doen toenemen. Het land heeft zich anders heel zonder dorpse uitlopers zijn. Hier is dan Noorwegen en Denemarken buiten de altijd nog de banlieue, maar dat is geens zins het woongebied der bevoorrechten. Saint-Cloud is in zijn oudste deel, 't dichtst bij de brug gelegen, een oud nauw dorp je met keibestrating. Niet zeer oud, want het ia in 1871 tijdens het beleg van Parijs weggevaagd, maar wel zeer nauw en groe zelig. Iets hoger op wordt het ruimer. Daar liggen wat benarde villaatjes langs de straten, hier en daar onderbroken door hoge oude flatblokken, van het type dat de omgeving van Parijs karakteriseert: met ter weerszijden blinde en onafgewerkte muren, hoewel er geen enkel plan bestaat om er andere blokken op te doen aanslui ten, die trouwens, als het er toch van mocht komen, waarschijnlijk zullen blijken van niet bijpassende afmetingen te zijn en bij voorkeur ook iets verder terug van de straat gebouwd. Halverwege tegen de heuvel ligt het station, van de lijn naar Gare St-Lazare: half-overdekte perrons in de vorm van langgerekte ovalen tussen de rails, tegen een décor van groene helling en onder een voetbrug vanwaar in het Oosten Parijs te zien is door een bijna blauwe nevel. Maar verder op de helling worden de flauwge- kleurde straten vervolgd, met bleke dichte huisjes achter tuinen zonder groei. Nu en dan ziet men, vlak aan het trottoir, een melkwinkel of een wasserij. In de zij straten zijn sommige huizen wat ambi tieuzer gebouwd, naar de smaak van 1900: korrelig gepleisterd, met hoge ramen en stoeptreden naar een voordeur, die beschut wordt door schelpvormig glas op ijzeren ribben. Een straf tuinpad leidt erheen van het hoge hek. waar in verscheidene gevallen op gewaarschuwd wordt voor de „chien méchant." Een van die honden is te zien op 'n voor- deurstoep, glanzend in de zon en met de voorpoten beminnelijk bungelend maar al kwam men een millioen bezorgen, men zou uiteengerafeld worden aangetroffen. Noord-Atlantische Verdragsorganisatie ge houden, maar niet het voorbeeld van Zwit serland gevolgd, dat zelfs buiten de UNO en de Raad van Europa blijft staan. Het nationale vermogen van Zweden is sinds de tweede wereldoorlog verdubbeld. De Zweedse arbeider is een van de best be taalde in Europa. Per hoofd van de bevol- de bebloede chèque nog in een hand ge klemd. Van het station af lóópt een andere weg schuin omlaag, waar nog niet veel aan ge bouwd is. Kinderen spelen een druk, on- king, die 7.2 millioen zielen telt, staat het herkenbaar spel in een boomgaard. Bij de land bovenaan in de industriële productie van Europa. De scheepsbouw is de derde tak van in dustrie, die vermelding verdient. In 1954 zijn 67 schepen (550.000 bruto ton) van stapel gelopen en aan het begin van dit jaar hadden de 150 scheepswerven 200 vaartuigen (1.436.000 bruto ton) in be stelling. Het toerisme concentreert zich voorna melijk op de steden in het Zuiden, dat het dichtstbevolkt is. Ondernemende reizigers wagen zich wel eens in het gebied van Lappen en rendieren, maar de meeste schrikken terug voor de geweldige afstan den. De scheepvaart en de watersport trekken beide zij het om geheel ver schillende redenen profijt van de on telbare eilandjes die»voor de kust liggen De archipel van de hoofdstad Stockholm is overweg van een tweede spoorlijn staat een breedgebouwde meid met een omslagdoek en een boodschappenmand dom en doeze lig als een koe op het passeren van de trein te wachten. Op het vlakke land naast de rivier is juist aan de toekomst van Saint-Cloud gebouwd: ook hier een wit complex van flatgebouwen, overigens on gewoon vrolijk geschilderd, geel, groen en rood. Verder op de helling zijn al oudere te zien. Over enige tientallen jaren zal het hier ook stad zijn, zoals het hoort. begroeid en bebouwd met zomerverblijven. Die van de grote haven Gothenburg be staat uit kale rode en gele rotsen. In het binnenland is het landschap eentonig, maar het heeft een eigen bekoring, die sommige mensen bijzonder treft.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 16