Agenda voor Haarlem Black Pirates basketballkampioen Mysterie: Laatste Avondmaal (1941) geschilderd op Hondius, die in 1943 nog op zolder stond Groeiend politiek bewustzijn R.K.-volksdeel" bij Rede en oproep van Prins Dernhard voor laatste inzameling voor 1940-'45 De paedagogiek van Rudolf Steiner Nederlandse dansfilm Partij-raadsvergadering KVP Twee exposities bij Leffelaar Athene verzoekt hulp voor getroffen Volos De Nederlandse arrestanten in Indonesië West-Duitsland wordt op 5 Mei souverein Toelating tot de NAVO op 9 Mei Typhoons met34-30 verslagen in goede wedstrijd met uiterst spannend slot ZATERDAG 23 APRIL 1955 9 De zaak Krijnen-Van Beuningen Nota's in horecabedrijven KLM 5 percent dividend LIKDOORNS Syrische militaire leider te Damascus vermoord „Op de spitsen Rode Kruis stelt onderzoek in Heringa Wuthrich Bandung is het nog niet eens over kolonialisme De tweede dag: van het getuigenverhoor in de civiele zaak van de Utrechtse kunst handelaars de gebroeders P. en L. Krijnen tegen de reder-kunstbezitter D. G. van Beuningen te Vierhouten begon vandaag met het verhoor door de rechter-commis- saris van de heer R. ten Ham te Hilversum, een 53-jarige schrijnwerker. Deze heeft in de oorlog voor Han van Meegeren lijsten gemaakt. Later was hü de heer L. Krijnen behulpzaam bij diens naspeuringen naar de echtheid van de in het geding zijnde schil derijen. Ook assisteerde hij bij het zoeken naar ondergedoken schilderijen van Van Meegeren te Lent. Er kwam een notariële acte ter sprake, opgemaakt van een verklaring van de heer Ten Ham, over een jachttafereel van Hon dius, dat eigendom was van Ilan van Mee geren. De heer Ten Ham verklaarde hierin dat hij in 1942 dit schilderij in het huis van Han van Meegeren van de muur heeft ge haald. Het werd in een bovenkamer gezet, waar het zeker een jaar heeft gestaan. De ondergrond van „Het Laatste Avond maal" wordt gevormd door een jachttafe reel van Hondius, dat naar de heer Ten Ham verklaart, een grote geliikenis ver toont met het genoemde schilderij van Hondius. dat in bezit was van Han van Meegeren. De heer Van Beuningen kocht „Het Laatste Avondmaal" echter reeds in het jaar 1941. De heer Ten Ham heeft nimmer ten huize van de schilder Van Meegeren iets gezien, dat er op duidde dat deze „Vermeers" aan het schilderen was. Achteraf bedacht hij echter dat Van Meegeren hem eens heeft gevraagd waar hij in de Bijbel het verhaal over de overspelige vrouw kon vinden. Dit zou volgens de heer Ten Ham er op kunnen duiden dat Van Meegeren toen met dit schilderij bezig was. Hierna verhoorde de reehter-commissa- ris de 69-jarige mevrouw J. Th. van Mee- geren-Oerlemans, de tweede echtgenote van wijlen Han van Meegeren. Na de dood van de schilder was de heer Krijnen, ver gezeld door de heer C. J. Snoeijenbosch, restaurateur en tekenleraar te Amersfoort, bij haar gekomen. Beide heren zeiden dat Han van Meegeren niet de schilder was geweest van „De Emmaüsgangers" en „Het Laatste Avondmaal". Zij verklaarden op dracht te hebben uit te zoeken, waar deze twee schilderijen dan wel vandaan kwa men. De heren verklaarden, dat zij daar mee een bedrag van 175.000 konden ver dienen. Mevrouw Van Meegeren zei des- De Federatie van Ondernemersorganisa ties in het Horecabedrijf deelt mede, dat aan de Horeca-ondernemers met het oog op de nieuwe wet op de Omzetbelasting is geadviseerd zoveel mogelijk door het be dienend personeel te laten afrekenen met behulp van nota's. Op deze nota dient dan het bedieningsgeld afzonderlijk te zijn ver meld. Wordt geen nota verstrekt, dan dient het bedienende personeel het bedienings geld eveneens afzonderlijk in rekening te brengen. De raad van bestuur van de K.L.M. zal in de op 10 Mei te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders voor scellen een dividend uit te keren over 1954 van 5 percent op de gewone en prioriteits aandelen (vorig jaar 4 pet.) en van 4 >/2 percent op de cumulatief preferente aande len (vorig jaar 4 pet.). Dit nadat er 50 mil- lioen gulden in totaal is afgeschreven op de luchtvloot en voor belastingen en derge lijke. ADVERTENTIE VERWIJDERD MEI WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in fiO seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) ZATERDAG 23 ".PRIL Stadsschouwburg: „Twee flierefluiters in het Paradijs", toneelgroep Theater, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopen stelling; verlichting met kaarsen; elke avond van 20—22.30 u. Vleeshal: Bienveni- do; Los Companeros, 8.30 uur. Terrein Wa genweg: Circus Jos Mullens, 3 en 8 uur. Roxy: „2x2 2", alle leeft., 2.30 uur; „Kin deren der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 -uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misstap van een moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Spook te koop", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Van meisje tot vrouw", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Magnificent obsession", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur „Verboden ont moeting", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: ..Magni ficent obsession", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Sabrina", toneelgroep „Theater', 8 uur. Terrein Wagenweg: Circus Jos Mullens, 3 en 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling: verlichting met kaarsen, 2022.30 uur. Vleeshal: Bien- venido; Los Companeros, 8.30 uur. Roxy: „2x2 2", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Kinde ren der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dieren strijden voor hun bestaan", alle leeft.,'11 uur; „De misstap van een moeder", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Spook te koop", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Van meis je tot vrouw", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „La Bohème", 14 jaar, 11 uur; „Magnificent obsession", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Magni ficent obsession", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MAANDAG 25 APRIL Concertgebouw: Zwitserland-avond van de Ned. Christel. Reisvereniging, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling; verlichting met kaarsen, 2022.30 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misswm van een moeder", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.1o uur. Minerva: „Zwijgen is goud", 14 jaar. 8.15 uur. Frans Hals: „Van meisje tot vrouw", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Magnificent obsession", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Magnificent obsession 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. tijds hevig verontwaardigd te zijn geweest, dat beide heren er aan twijfelden, dat haar man de twee schilderijen had gemaakt. Mr. A. Wijman te Heerlen, raadsman van de gebroeders Krijnen, maakte ernstig be zwaar tegen de ondervraging van mevrouw Van Meegeren over het tweede „Laatste Avondmaal". Naar zijn mening behoort deze kwestie geheel thuis in de zaak tus sen Van Beuningen en prof. Coremans. Het getuigenverhoor werd hierop geschorst en op 21 Juni zal deze zaak worden voortge zet; er zijn thans van de 21 getuigen zes verhoord. DAMASCUS (Reuter/AFP) De paats- vervangende stafchef van het Syrische le ger, kolonel Adnan Malki, is tijdens een voetbalwedstrijd vermoord. Malki had veertien maanden geleden een belangrijk aandeel in de opstand van een groep le gerleiders waarbij president Sjisjakli, „de sterke man" van Syrië, werd verdreven. Enige dagen geleden is een neef van Sjisjakli, een voormalig parlementslid doodgeschoten. De politie van Damascus heeft het ge bouw van de Syrische Volkspartij verze geld. Dit schijnt, aldus AFP, er op te wij zen, dat de moordenaar van kolonel Maliki tot deze partij behoorde. De drukkerij van het blad „Albinaa", het orgaan van de volkspartij, is door onbekenden in brand gestoken. Prins Bernhard heeft hedenmiddag het woord gevoerd in een bijeenkomst te Am sterdam, georganiseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting 19401945. De Prins zeide het volgende: „Op deze dag bied ik u mijn hartelijke gelukwensen aan met het 10-jarig bestaan van dc Stichting 19401945. Er bestaan in Nederland vele stichtingen, die door ver standig beheer een goede plaats in onze samenleving verwierven. Maar de Stich ting 19401945 is geen gewone stichting. Zij bestaat nog slechts kort, maar nam reeds op het ogenblik van haar ontstaan een zeer bijzondere plaats in. Het is waar. schijnlijk niet nodig, dit hier nader te illu streren. Een volk kent men ten slotte aan zijn levensbeschouwing, die levensbeschou wing was oorzaak van het verzet. En alle verzetsorganisaties kwamen gezamenlijk tot de overtuiging, dat één stichting de na bestaanden van verzetsslachtoffers en in validen zou moeten verzorgen. Daarover er is reeds op gewezen was men het volstrekt eens. En dit ont staan uit zo grote eendracht is wel vol doende bewijs voor de heel aparte plaats, die de stichting inneemt. Mijn vreugde over dit 10-jarig bestaan is te groter om dat de stiohting er tot nu tot in geslaagd is de moeilijke opdracht van de illegaliteit met waardigheid en deskundigheid te vol voeren. Zij heeft de eenheid weten te be waren en het in haar gestelde vertrouwen niet beschaamd. In 1945 hoopten wij allen misschien wel onbewust op een toekomst zonder veel problemen of zorgen. De oor log was immers voorbij. De realiteit der na-oorlogse jaren moest wel veel teleurstellingen brengen. Maar de stichting heeft niet teleurgesteld. Zij heeft de invalide verzetsman, de nabestaanden Professor dr. Hermann von Baravalle, verbonden aan het Adelphi College te New York, heeft Donderdagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof in Haarlem een interessante voordracht gehouden over het onderwerp „De paedagogiek van Rudolf Steiner en het wiskundig onderwijs". De spreker begon zijn voordracht met er op te wijzen, dat thans in vele landen Rudolf Steiner-scholen te vinden zijn en dat men bijvoorbeeld in Amerika de vrije school-paedagogiek van deze Oostenrijkse wijsgeer, die in 1925 stierf, aan de univer siteit kan bestuderen. Op deze scholen tracht men volgens de leer van Steiner het leven in het onder wijs te brengen; het is niet alleen de be doeling, dat de leerlingen zich de stof eigen maken om door het examen te ko men, maar deze stof moet voor hen in houdsvoller worden, zij moeten er inner lijk door verrijkt worden. Men probeert hen meer vreugde in het leren en het leven bij te brengen, zodat zij later met grotere dankbaarheid op hun schooltijd zullen te rugzien. Volgens de methode van Steiner begint men bij het wiskunde-onderwijs niet met een met bewijzen, dus met het denken, maar met het „doen"; de leerlingen trek ken bijvoorbeeld, volgens bepaalde sche ma's, divese cirkels door elkaar, waarna men door een eenvoudige zwart-wit-ver- deling van de ontstane vakken figuren krijgt, die een ruimtelijke indruk geven. Zo ontstaan als het ware droombeelden, die een aesthetische vreugde teweeg brengen. Steeds doet men uit eenzelfde figuur door telkens andere zwart-wit-verdeling nieuwe figuren ontstaan, tot ook de zwak ke leerling een duidelijk inzicht in deze stof krijgt. Door een simpel lijnenspel komt men in aanraking met allerlei wiskundige figuren; voor men er erg in heeft, is men bij de hogere wiskunde beland. Het systeem tfan Rudolf Steiner is hier op gebaseerd, dat eerst de bewegingen worden geleerd en dat daarna de begrip pen worden ontwikkeld. De lezing werd met lichtbeelden en de monstratie verduidelijkt. naar beste kracht en getrouw aan haar op dracht geholpen. Het tralievenster met het gebroken prikkeldraad is in Nederland een begrip geworden. Een GOED begrip, even als met dè stiohting alleen maar de Stich ting 19401945 kan worden bedoeld. Als ere-lid van het hoofdbestuur mag ik dat hier op dit ogenblik wel eens uit spreken. Ik herhaal „op dit ogenblik", want het is een belangrijk moment voor de stichting. Deze bijeenkomst staat in de volle be langstelling van ons hele volk. van de pers, radio en televisie. Nu immers wordt inge luid de periode van de grootste en laatste inzameling van de Stichting 19401945. Aan iedere Nederlander, hier en in den vreemde, vraagt de Stichting een bijdrage, opdat de sluitsteen van vijf millioen gul den worde verkregen. Aan mijn geluk wens verbind ik dan ook de wens, dat deze actie een resultaat moge opleveren, even redig aan de betekenis en de waarde van de door de stichting verrichte arbeid". Voor de talrijke genodigden is Donder dagmiddag in het theater Alhambra te Amsterdam de twintig minuten durende film „Op de spitsen" vertoond, in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door Rudi Hornecker met medewerking van het Nederlands Bal let onder leiding van Sonia Gaskell ver vaardigd, die een onderdeel van de Neder landse inzending naar het internationale filmfestival te Cannes zal uitmaken. Dank zij het over het algemeen voor treffelijke camerawerk van Prosper de Keukeleire zijn er enkele bijzonder goede dansscènes tot stand gekomen, die maken dat men dit overigens allerminst geslaagde product toch nog boven de Engelse film „Steps to the ballet" moet plaatsen. Veel wordt echter door de onhandige en onge voelige montage bedorven, zoals de ab rupte overgang van het moderne „Alles om een mantel" naar „Les Sylphides" aan het slot of die van een beeldhouwwerk naar het repetitielokaal, slechts één der voorbeelden van voor de hand liggend, doch onzuiver uitgevoerd rijm. Aanvankelijk wordt de indruk gewekt, dat men een soort reportage krijgt van een dag uit het leven van een danseres, gezien het tafreel der ochtendgymnastiek en de daarbij aansluitende fietstocht naar de studio. Maar deze opzet, zo ooit aanwezig geweest, wordt al heel gauw losgelaten. Daardoor doen de Amsterdamse verkeers- flitsen en de beelden van het reizen per autobus nogal zinloos aan. Tenslotte krijgt men dan een bloemlezing uit een voor stelling in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te zien, afgewisseld met flitsen uit een kleedkamer, van een brand weerman of van het publiek. Er zijn onbegrijpelijke vergissingen gemaakt. Een prachtig theatereffect als de gesilhouetteerde inzet van „Dessins pour les six" van John Taras mist op het witte doek iedere uitwerking. Aan speciale film choreografie is men helaas niet toegeko men. Het werken was zó voor de dansers al inspannend genoeg en de gevolgen daar van hebben geruime tijd de kwaliteit van de gegeven voorstellingen aangetast Ondanks de enorme snelheid werden met delen uit „Les Sjiphides" de mooiste resul taten bryeikt, zowel van het optreden der solisten als van de ensembles, mede dank zij het gebruik van een volgcamera. Ook de close-ups van de voetbewegingen verdienen over het algemeen waardering. Uitmuntend is het titelblad met Joan Chadzow, die ook aan de Pas de Quatre van Dolin meewerkt, jammer genoeg in het minst interessante gedeelte. Linda Manez ontpopte zich als een niet alleen voortvarende danseres maar tevens als een fotogenieke actrice en Jaap Flier paart ook hier kracht aan lichtheid. Verder treedt Maria Huisman in deze film voordelig op de voorgrond. De muziek wordt uitgevoerd onder leiding van Hugo de Groot, in de studiotafrelen zit Peter Rester aan de vleugel. De film zal in de loop van de volgende maand in de voorprogramma's van enkele bioscopen verschijnen. D. K. Studenten ruimen puin in het Griekse plaatsje Volos in Thessalie, dat door een aardbeving geteisterd is. Ongeveer 9000 mensen werden dakloos. De voorzitter van de Katholieke Volks partij, mr. H. W. van Doorn uit Rotterdam, heeft vanochtend te Utrecht de partijraads vergadering der K.V.P. geopend. De voor zitter herinnerde er aan, dat dit de eerste vergadering is van de partijraad-in-nicuwe- stiji. Het zijn thans alleen de zuiver poli tieke vraagstukken die deze raad zullen bezighouden. Nadat mr. Van Doorn zijn voldoening had uitgesproken over de op merkelijke groei van het politiek bewust zijn van het R.K. volksdeel hij weet dit aan onder andere de critiek op het Bis schoppelijk mandement en nadat hij hulde had gebracht aan K.V.P. Eerste en Tweede Kamer-leden, verklaarde hij de vergadering geopend. Mr. Teulin^s Hierna werd het woord gevoerd door mr. F. G. C. M. Teulings. „Ik meen", aldus de spreker, „dat er een stemmigheid bestaat over de stelling, dat de belastingdruk in ons land zeer zwaar is. Die zware druk dateert van uit de Duitse bezettingstijd. De hoop dat de bevrijding ons ook weer mildere fiscale tarieven zou brengen, kon niet in vervulling gaan." Bij de fiscale wetgeving is vanaf den be ginne door de K.V.P. een eigen beleidslijn getrokken en gevolgd. Spreker illustreerde dit met enkele aanhalingen uit een rede die hij in 1947 hield, en die volgens hem duidelijk aantonen, dat hier welbewust een eigen beleidslijn werd getrokken, die al werd toen aan dezelfde maatregelen medegewerkt, niet de socialistische, maar de eigen Rooms-Katholieke beleidslijn aan gaf. Niet de maatregel als doel in zich werd nagestreefd, maar het in dat tijdsbestel noodzakelijke middel werd aanvaard. Deze beleidslijn is doorgetrokken bij al de fis cale maatregelen, die in al de volgende jaren tot nu toe werden voorgesteld. Het spreekt vanzelf, zo ging de spreker verder, dat het verschil van uitgangspunt zich nu bij de gewijzigde situatie duidelijk demonstreert. Zonder het aspect van voort gezet speciaal-cultureel beleid uit het oog te verliezen, gaat het nu over de vraag, of een zo zware belastingdruk vooral in de persoonlijke sfeer uit het oogpunt van rechtvaardigheid in de huidige omstandig heden gehandhaafd mag worden. In deze gewijzigde situatie is het volkomen verant woord om de hoge progressie voor „beter gesitueerden" ook in de lastenverlichting te betrekken, al blijft de progressie ook bij andere landen vergeleken bij ons nog zeer hoog. Het ligt in dé lijn van ons eigen be leid in étappes opheffing van nog andere fiscale knelpunten na te streven. Het eigen postulaat van de K.V.P. in de finanieële en fiscale politiek kan nu sterker naar voren treden en men erkenne en herkenne de beleidslijn, die in deze sector verantwoord tot gelding gebracht kan worden. De heer A ndriessen De heer W. J. Andriessen. lid van de Tweede Kamer, besprak vervolgens de positie van het Overheidspersoneel en de woningbouw. Wat het eerste onderwerp betreft zei hij, dat de regering en de orga nisaties principieel andere meningen heb ben over het al of niet hoger zijn van sala rissen in het vrije bedrijf dan die, welke de overheid uitkeert. „Het parlement is nu eenmaal geen conferentiezaal waar rege ring en volksvertegenwoordigers loon- en salaris-onderhandelingen moeten voeren," zei de spreker. Hij hoopte dat het georga niseerd overleg zou kunnen komen tot een feitelijke oplossing in cijfers over het ge schil over de al dan niet hogere salarissen in bedrijfsleven en bij overheid. Eerst dan kan weer over salarisverhogingen met zin gesproken worden. De heer Andriessen kwam hierna tot zijn tweede onderwerp, de woningbouw. „Wij zijn zover, dat de woningnood als volks vijand no. 1 wordt aangemerkt en dus het In de zalen van kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem, hebben de schilder Kees Verwey en de beeldhouwer Mari Andriessen Vrijdagavond twee ten toonstellingen van jonge kunstenaressen geopend, respectievelijk aquarellen, teke ningen en ivoorsnijwerk door Anje Zijlstra, en beeldhouwwerken, tekeningen en kunst naaldwerk van Anneke Höfte. De heer Verwey vestigde in zijn toe spraak de aandacht op de „ietwat onge bruikelijke formulering van de uitnodi ging voor deze bijeenkomst, waarin niet de namen van de exposanten, maar die van Andriessen en mij voorop staan. Blijkbaar moeten wij ons optreden van vanavond dus zien als een verlengstuk van Teisterbants jaarlijkse spreekwedstrijd. waarbij overi gens toch steeds dezelfde prijswinnaars uit de bus komen", zo zei hij om er, onder grote vrolijkheid der aanwezigen aan toe te voegen, dat hij dan maar weer de hand schoen der rhetorica tegen zijn vriend Mari onnemen zou. In het werk van Anneke Höfte, mystiek-naturalistisch, ontdekte hij invloeden die aan Andriesens mooiste schepping, een beeld van Emile Erens, her inneren. terwijl Anje Zijlstra's gevoelige, scherp-geobserveerde dierenstudies „remi niscenties wekken aan het alziend oog van Van Devssel. zoals die geschilderd is op het portret dat ve'en voor mijn sterkste werk houden". „Anje Ziilstra", zo besloot Verwey, „tekent en schildert haar objecten met zoveel liefdevolle aandacht, dat men onder de structuur van het materiaal het leven ziet kloppen". Mari Andriessen, die hierna in de boven zaal de expositie van Anneke Höfte in leidde. begon met de verzekering, dat hij gaarne de handsrhoen der welsprekend heid, hem door Verwey toegeworpen, op nam al wist hij zichzelf in dit voorden- steekstel bij voorbaat kansloos. „Ik troost mij dus maar met de gedachte dat men beter als slecht spreker een goede ten toonstelling kan openen dan omgekeerd en daarom sta ik nu voor u. hoewel ik eigen lijk een vreselijke hekel heb aan tentoon stellingen en aan mensen die ze openen. Anneke Höfte had echter zo'n expositie nodig om haar beeldhouwwerk en tekenin gen eens uit een andere gezichtshoek te leren zien en daardoor met het eigen kun nen geconfronteerd te worden in een „vreemde" omgeving. Ik ken haar werk reeds lang en houd er veel van. omdat het zo volstrekt ongeraffineerd is. Raffinement is een bewijs van zwakheid en valse inten ties. Anneke Höfte's werk is eerlijk, puur en komt recht uit het hart het werk van een vrouw die zichzelf durft te zijn. centrale punt in het regeringsbeleid moet vormen en helaas niet van deze regering alleen, maar ook nog van komende kabi netten," zei hij. Het door de centrale-directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting op 1 Januari 1953 berekende tekort bedroeg 275.000 woningen. Men acht het echter verantwoord daarvan 50.000 blijvende samenwoningen af te trekken, waardoor het tekort op genoemde datum dus 225.000 zou zijn. Volgens schatting zal het woning tekort in 1963 of 1964 zijn opgeheven. Van enige woningreserve is dan echter nog geen sprake. Deze reserve is uitermate belang rijk, omdat daardoor pas de voorwaarde aanwezig is om juiste wanverhoudingen te creëren. Het zal 1965 of 1966 zijn voor we deze reserve hebben bereikt. Bovendien hebben wij er nog rekening mede te hou den, dat in de jaren 196570 de woning behoefte belangrijk zal toenemen, vanwege de hoge geboorte-overschotten van de na oorlogse jaren. Wanneer we zien, aldus de spreker, dat sedert de bevrijding 384.861 nieuwe wo ningen zijn gebouwd, waarvan 16.571 als duplexwoningen, dan is er voor 401.432 gezinnen woonruimte beschikbaar ge komen. Dit is een cijfer, dat op zichzelf genomen wel enig respect afdwingt. En toch krijgen wij telkens weer vanuit tal van plaatsen cijfers, waaruit blijkt dat het tekort niet afneemt maar toeneemt. Hier uit blijkt, aldus de spreker, dat een nieuwe woningtelling dringend nodig is, een nood zaak waarvan ook de minister overtuigd is. Hoe eerder deze telling gehouden wordt, hoe beter. Overste Fens Als derde spreker voerde het Tweede Kamerlid luitenant-kolonel J. Fens het woord over „De Internationale Militaire Ontwikkeling". Hij beschouwde hierbij de situatie, waarin de Westerse verdediging zal komen te verkeren onder de invloed van twee gebeurtenissen die sinds het najaar 1954 zijn geschied, namelijk de ondertekening van de Parijse accoorden op 23 October 1954 en vervolgens de verklaring van de Noord-Atlantische Raad van 18 December 1954, waarbij in wezen de nucleaire wa pens als behorend tot de conventionele wapens worden geclasseerd. Wanneer ook de Nederlandse Eerste Kamer naar de spreker hoopt de volgende week de Pa rijse accoorden zal hebben aanvaard, be tekent dit dat een nieuwe periode zal zijn aangevangen van nauwe intergouverne mentele samenwerking tussen Nederland, Engeland, Frankrijk, Belgie, Luxemburg, Italië en Duitsland ter noodzakelijke ver sterking van de verdediging van West- Europa binnen het verband van een nieuwe West-Europese Unie en van het Noord- Atlantisch Verdrag. VOLOS (Reuter) De Griekse regering zal bij regeringen van andere landen en hulporganisaties een verzoek indienen om tenten en dekens voor de personen die dak loos zijn geworden door de aardbevingen in bet gebied van Volos. Amerikaanse en Brit se autoriteiten in het Middellandse Zeege bied hebben reeds hulp aangeboden en het internationale Rode Kruis te Genève laat een onderzoek instellen naar de behoeften van d° streek. Naar schatting zijn nog on geveer 40.000 van de 65.000 inwoners dak loos. Hei aantal doden is gestegen tot vijf tien. De gehele dag zijn Vrijdag aardschok- ken gevoeld in het gebied. Verscheidene huizen, die overeind waren blijven staan na de aardbevingen van Dinsdag en Donder dag, zijn ingestort. Koning Paul en koningin Frederika en de veertienjarige kroonprins Constantine be zoeken de geteisterde havenstad De bevolking is in paniekstemming gro tendeels naar de heuvels in de omgeving gevlucht. Een aantal inwoners smeekte be manningen van.de schepen in de haven hen aan boord te nemen .en het „gevloekte land" te verlaten. Veel dorpen in de omge ving van de stad zijn eveneens- verwoest. De burgemeester van Volos schat de scha de op 50 millioen gulden. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De minister zonder portefeuille en de minister van Buitenlandse Zaken hebben de Eerste Kamer doen toekomen hun nota naar aanleiding van het eindverslag over de ontwerp-begroting 1955 van Buiten landse Zaken. Hieraan is het volgende ont leend. De ministers erkennen, dat hetgeen met betrekking tot de Nederlandse arrestanten in Indonesië geschiedt een flagrante schen ding der mensenrechten moet worden ge noemd. Zij kunnen echter niet inzien, hoe in dezen met enigerlei kans op succes een beroep op de universele verklaring van de rechten van de mens kan worden gedaan. De verklaring heeft geen juridische ver plichtingen in strikte zin geschapen en er bestaat dus geen procedure krachtens wel ke een schending van die verklaring bij een competent internationaal rechtspre kend orgaan kan worden aanhangig ge maakt. De ministers hebben, zoals vermeld in de Memorie van Antwoord, aan de Indonesi sche regering medegedeeld, dat de Neder landse regering zich voorbehoudt een beroep te doen op de wereldopinie. Zij ge ven er in dit stadium de voorkeur aan ter zake niet in bijzonderheden te treden, om dat het nemen van nadere beslissingen op dit punt van allerlei omstandigheden af hangt. (Van onze correspondent in Bonn) Bonn verheugt zich dat West-Duitsland op 5 Mei zijn souvereiniteit zal herkrijgen. Op die dag zullen Groot-Brittannië en Frankrijk beide de oorkonden van de rati ficatie van de Pariise accoorden deponeren. Op 9 Mei zal de West-Duitse bondsrepu bliek te Parijs officieel in de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie worden opgeno men. Bondskanselier Adenauer zal op een vergadering van de raad van ministers van rie NAVO de plechtige verzekering geven dat zijn land bereid is lid van deze organisatie te worden en alle daarmede samenhangende rechten en plichten te aan vaarden. De voorzitter van de West-Duitse Bonds dag, dr. Gerstenmaier verzet zich tegen een plan om een officiële plechtigheid in de grote vergaderzaal van de Bondsdag te houden. De Rooms-Katholieke en Evange lische kerken zijn niet ingegaan op de wens van de regering op de ochtend van 9 Mei de kerkklokken in de bondsrepubliek te luiden. Het is ook nog de vraag of ean massale samenkomst op de avond van 9 Mei voor de vermaarde Dom in Keulen, gevolgd door een fakkeloptocht zal doorgaan. Men had op die meeting bondskanselier Ade nauer het woord willen laten voeren, doch hij vertoeft dan in Parijs. De onderhandelingen tussen Frankrijk en 't Saargebied over economische samen werking tussen beide landen staan naar uit goede bron wordt vernomen op het punt te worden beëindigd. De onderteke ning door minister Pinay voor Frankrijk en door minister-president Hoffmann voor het Saargebied, zal in de loop van de vol gende week te Parijs geschieden. BANDUNG (Un. Press) De Aziatisch- Afrikaanse conferentie te Bandung hield zich vandaag met twee belangrijke punten bezig: het communisme en het verbod van kernwapens. Onder de gedelegeerden heerst verdeeldheid over de vraag of com munisme beschouwd moest worden als een nieuwe vorm van kolonialisme. Zowel premier Tsjoe En-Lai van communistisch China, premier Nehroe van India als pre mier Sir John Kotelawala van Ceylon heb ben zich uitgesproken voor het verbod van kernwapens, beëindiging van experimentele atoom-explosies en uitbreiding van het Aziatisch-Afrikaanse ledental van de UNO en haar organen. Een speciale subcommissie kon in eerste instantie niet tot overeenstemming komen over een resolutie tegen het kolonialisme. Het is mogelijk, dat de gedelegeerden nu nog een dag nodig hebben om hun werk »e voltooien en het is niet onwaarschijnlijk, dat de conferentie Maandag, in plaats van Zondag, beëindigd zal worden. Een min derheid, onder aanvoering van commu nistisch China en India, wenst een resohi- tie tegen kolonialisme, waarin niet gerefe reerd werd aan subversie en infiltratie. (Reuter) Diplomatieke waarnemers in Bandung zeiden, dat de pro-Westerse landen en de landen uit het Midden-Oos ten in „het offensief" zijn in hun strijJ tegen het communisme. zi~h ste11e,nd tW" elke stap tegen de UNO of hun Westelijke bondgenoten. Black Pirates, de nieuweling in de com petitie van de Nederlandse Basketball Bond, district Haarlem, heeft dit jaar een visitekaartje gepresenteerd, dat de overige verenigingen nog lang in herinnering zal blijven. Nadat gisteravond het tweede herenteam van deze vereniging reeds kans had gezien in de derde klasse A beslag te leggen op de kampioenstitel, slaagde ook het eerste team van Black Pirates er in de belangrijke wedstrijd tegen Typhoons (kampioen 1954) te winnen en daardoor eveneens het kampioenschap in de hoogste herenklasse te behalen. Het team dat dit kampioenschap behaalde bestond uit: J. Meenhorst (aanv.), M. Jole. II. van Elk, R. van Elk, A. Kaart, R. Bakker en H. Muüë. Het was zeker geen grootse wedstrijd die het publiek voorgeschoteld kreeg, het geen overigens geheel volgens verwachting was, doch dit werd ongetwijfeld ruim schoots goed gemaakt door de grote span ning in deze kamp tussen beide rivalen. Nadat de Piraten met nog vier minuten te spelen een grote achterstand (1725) hadden weggewerkt en zelfs door Jole een kleine 3028 hadden genomen werd de wedstrijd sensationeel. Aanvoerder Meen horst kreeg twee strafworpen toegewezen en schoot die onder doodse stilte feilloos in, waarmede hij zijn ploeg op 3228 bracht. Doch ook topscorer Hooyveld (Typhoons) zat niet stil en bracht de achterstand weer terug tot 3230, waarna met nog slechts één minuut te spelen eerst Meenhorst twee strafworpen ongebruikt liet, welk voor beeld direct hierop door Rinus Dinkelberg werd gevolgd. Ondanks het feit dat ook Hooyveld nog enige strafworpen mocht nemen en hier door verandering in de stand kon brengen maakte hij hiervan geen gebruik, zoda". Kaart (Pirates) aan alle onzekerheid eer: einde kon maken, door feilloos van afstan in te schieten (3430), waarmede hij zijn team met nog dertig seconden te spelen in veilige haven bracht. Ongetwijfeld was oud-kampioen Typhoons speltechnisch de betere ploeg, doch dc nieuwe kampioenen hebben door het goede moreel en het uitbuiten van de kleine in zinkingen de zege toch zeker wel verdienc Ruud van Elk (Pirates) was zonder twijfe de beste man van het veld. Voor Hooyvelf (Typhoons) was het jammer dat zijn vele doelpunten niet meer effect hebben gesor teerd. Door deze overwinning zal het team van Black Pirates, tezamen met de HOC- dames, thans op Zaterdag 7 en Zondag 8 Mei a.s. in de Apollohal in Amsterdam het Haarlemse basketballdistrict bij de Neder landse kampioenschappen vertegenwoor digen. De uitslagen waren: Dames: HOC 3Tramvogels I 1613. Heren: Black PiratesTyphoons 3430 S. C. Haarlem 3White Stars 2 63 HOC 3—PSVH 2 13—IQ. Junioren (meisjes): HOC bRCH 23 Junioren (jongens): TyphconsAnt pen 1351; ExercitiaBlack Pirates 16 55.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9