PRODENT Z/e WAT U ROOKT VAN NELLE'S MAJESTIC Even attentie, Heren! Vijf Mei-optocht nadert zijn voltooiing Laatste actie voor vijf millioen gulden voor verzetsslachtoffers Costuums binnenkort naar Velsen Tien jaar Stichting 1940-'45 Onderscheidingen IJmuidense uitvinding voor Canadese televisie nette verkoopsters ijsverkoopsters 10 Twee aanrijdingen in het week-eind Ongeval bij Breedband Jongetje verdronken Heerlijk schuimend Voor jonge mensen geroutineerde steno-typiste Bekwaam Electromonteur Jongen Goudgele draden van de mooiste Virginia tabak. U ziet het zo: dat is Van Nelle's Majestic shag! Ruim 40 sigaretten uit een pakje! VIRGINIA SHAG Swift-herenschoenen vanaf 19.90 tot 29.75 LAG 25 APRIL 1955 De organisatie van de historische optocht, die op 5 Mei door de straten van Velsen zal trekken, nadert zijn voltooiing: de prachtige praalwagens zijn büna alle ge reed. Honderden costuums worden al ter verzending in gereedheid gebracht en de honderden deelnemers repeteren trouw om vooral de optocht tot iets bijzonders te maken. Een grote staf van deskundigen, gehol pen door vrijwillige krachten, werken dag in dag uit om alles tot in de puntjes in orde te krijgen. Toch ontbreekt nog het een en ander, n.L: 20 flinke kerels, die als polderjongens in de stoet moeten meelopen, als gravers aan het Noordzeekanaal. 40 flinke kerels om als jukkendragers te fungeren, ordonnansen om behulpzaam te zijn bij het kleden en het weer in ontvangst nemen van de costuums. het bedienen van de consumpties aan de medewerkers en verschillende andere kleine werkzaam heden. We vieren toch de 10e herdenking van de bevrijdingsdag? Hebben we daar iets voor over om deze dag werkelijk tot een stijlvolle feestdag te maken? Welnu dan, burgers van Velsen. er wordt op u gerekend en gewacht. Waar blijven de leden van de sportorganisaties? Laten allen, die van goede wille zijn, zich nu direct melden bij de leiding van de historische optocht, Abelenstraat 1, telef. 6100. Ge zult er zeker geen spijt van heb ben, een bedrage te hebben geleverd om gezamenlijk feest te vieren. J. VAN OS VAN DEN ABEELEN, Voorzitter Velser Gemeenschap. „Het lijkt wel of we weer in de tijd van Napoleon zijn", zei een uit haar keuken naar buiten gesnelde mevrouw Zaterdagmiddag op de Velserduinweg tot een voorbij stappende man. De „IJmuider Harmonie" marcheerde toen voor de eerste maal in het nieuwe (kardinaals-rode) uniform door IJmuiden. Duizenden hebben het korps op de lange route zien langs trekken. In zijn begroetingswoord op de buitengewone hoofdbestuursvergadering der Stichting 1940-945 zei Zaterdag de voorzitter, de heer J. Smallenbroek tot Prins Bernhard: „Wij beschouwen Uw Koninklijke Hoogheid niet als een buiten staander, die min of meer belangstelling heeft voor ons werk, maar als een der onzen. Uw verbondenheid met net georganiseerde verzet uit de jaren '40-'45, uw arbeid tot coördinatie van een belangrijk onderdeel daarvan, namelijk het gewapend verzet (O.D., K.P. en R.V.V.), uw optreden als bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten illustreert de band tussen u en de verzetsbeweging, waaruit de'Stichting 1940-1945 is voortgekomen. En uw regelmatige belang stelling en steun voor de arbeid in het belang van de nabestaanden van ae slachtoffers van dat verzet en van hen die tengevolge van het verzet invalide of gewond zijn geworden of in moeilijkheden zijn geraakt heeft dit alles beves tigd en versterkt. Zeer hebben wij de algemene en daadwerkelijke belangstel ling, die de Stichting van het Koninklijk Huis mocht ondervinden, gewaar deerd", aldus spreker. Een speciaal woord van dank richtte de voorzitter ook tot de minister van Maatschappelijk werk, F. J. F. M. van Thiel, in wie hij aan de regering dank bracht voor de tot stand gebrachte wettelijke regelingen voor de slachtoffers van het verzet. Voorts begroette de heer Smallenbroek nog de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de Amsterdamse wethouder W. Stein- metz, er aan herinnerend, dat op 13 Octo ber 1541 in een der kantoorgebouwen aan de Keizersgracht, tussen Spiegel- en Vij zelstraat in de hoofdstad de Stichting werd opgericht. Tenslotte heette de voorzitter de particulier secretaresse van prinses Wil- helmina, mej. J. C. M. M. Geldens, de par ticulier secretaresse van de Koningin, me vrouw N. Smitt-Avis, en de voorzitter van het Nationaal Comité Viering Bevrijdings dag Mei 1955, de heer M. A. Reinalda, welkom. De heer Smallenbroek gaf vervolgens eer. kort overzicht van het ontstaan der Stichting, waarbij hij onder andere zei: „Gij herinnert u de gelofte, die in het uur van het gevaar werd afgelegd, dat als één viel, de anderen voor de zijnen zoud'en zorgen. Dit begrip, deze zorg voor „de zijnen", die in de loop van de geschiedenis der stichting zo een rijke betekenis zou krijgen, was en is de grondslag van de stichtingsarbeid". Met enkele ogenblikken stilte werden hierna allen die in de jaren '40-'45 hun leven gaven voor de vrijheid herdacht. De heer Smallenbroek deelde mede, dat van dc ruim 14.000 aanvragen om toeken ning van een buitengewoon pensioen, er ongeveer 7500 zullen leiden tot een posi tieve beslissing, waarbij rond 2000 invali den zijn. Nog steeds komen aanvragen binnen. In Maart 1955 nog 23: zo blijkt, dat tien jaar na de bevrijding nog invalidi teit tengevolge van het verzet optreedt. „Wij hopen, dat ons volk de laatste open bare inzameling, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der vrijheid, om vijf mil lioen bijeen te krijgen, zal doen gelukken- God geve, dat dit tien jaar geleden begon nen werk ook in de komende jaren, in vrede en vrijheid mag worden verricht", zo eindigde de heer Smallenbroek zijn rede. Na een rede door Prins Bernhard (Zater dag j.l. in dit blad gepubliceerd) sprak minister Van Thiel. Hij gewaagde in zijn korte rede, evenals minister-president dr. Drees schriftelijk had gedaan, van de dank en warme waardering van de regering aan hen, die tien jaar geleden de stichting op richtten en aan hen, die thans van hoog tot laag aan de stichting medewerken. Hij deelde mede, dat binnenkort een wetsont werp aanhangig zal worden gemaakt, dat beoogt de wet op de buitengewone pen sioenen nogmaals te verbeteren; een ver hoging der minimum-pensioen-grondsla gen. Daarna spraken nog mr. B. A. van Schaik, namens de qoud-hoofdbestuursleden, de heer S. Shcootstra namens de stichting „Friesland 1940-'45" en de „Stichting Sneek 1940-'45", mr. C. H. Aalders, voor zitter van de „Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen in de Bezettings tijd" en de heer A. C. Snels, namens de hoofdbestuursleden en de districtsbesturen. Naar wij vernemen heeft de „Canadian Broadcasting Corporation" contact opgeno men met de uitvinder van het vol-automa- tische lanceerapparaat voor vuurpijlen of lichtkogels, de heer G. Stada te IJmuiden- Oost. Het ligt in de bedoeling een film op te nemen van dit apparaat, waarmee onlangs op de reddingboot „Neeltje Jacoba" ge demonstreerd is en deze film te vertonen voor het televisienet van de CBC. Zaterdagmiddag verleende een bromfietser op de hoek VelserduinpleinLange Nieuw straat bij het oversteken van de weg geen voorrang aan een bestelauto, die op de Lange Nieuwstraat reed. De bromfietser de heer R. en zijn echtgenote, die duo-passagiere was, vielen. Mevrouw is met wonden aan het hoofd per ziekenauto naar haar woning ver voerd. De tweede aanrijding geschiedde eveneens op de Lange Nieuwstraat. De bestuurder van een autobus, komende van de Zeeweg, nam de bocht te veel naar links, waardoor zijn bus tegen een van de Lange Nieuwstraat ko mende personenauto opbotste. Beide vervoer middelen liepen hierbij materiële schade op. De aankomend machinebankwerker van Breedband, B. C. uit Castricum, die Zaterdag morgen om ongeveer half twaalf iets onder zijn werkbank in de mechanische afdeling had opgeraapt, stootte bij het weer overeind komen zijn hoofd dermate tegen een hoek van een bankschroef, dat hij met een flinke hoofd wond in het Roode Kruisziekenhuis moest worden opgenomen. Tijdens het spelen op schuiten, liggende aan de Leidsekade te Leidschendam, is Zondag middag omstreeks 15.30 uur de vijfjarige G. Meeuwisse vlak voor de ouderlijke woning in de Vliet geraakt en verdronken. Kameraadjes kwamen vertellen, dat de jongen in het water lag. Toen hij op het droge gebracht was kon kunstmatig» ademhaling aw> Vraag nooit zomaar tandpastaeis voor parelwitte tanden! GROEN metChlorophyl zeer grote tube 80 ct flinke tube 50 ct WIT met Dispergon zeer grote tube 7 O ct flinke tube 44 ct 14£ Op versoek zenden wij U gratis onse uitgebreide meubelcatalogus 1955. heeft in enkele filialen te Haarlem plaats voor enige Ook is er plaats voor nette voor de dag-, avond- en Zondagsdienst Zij, die hiervoor in aanmerking willen komen, kun nen zich a.s. Dinsdag 26 April vervoegen in onder staande filialen te Haarlem. Kruisweg 45 Soendaplein 39 Gr. Houtstraat 73 Amsterdamstraat 2 Nw Groenmarkt 26 tussen 910 uur tussen 1112 uur tussen 1314 uur of 1920 uur tussen 1516 uur tussen 1718 uur met moderne inzichten op het gebied van woning inrichting heeft „Huis en Haard" zeer veel te bieden I Neem er eens de tijd voor en kom eens rustig bij ons kijken. Het verplicht U tot niets. Gaat U binnenkort trouwen? Dan is er een reden te meer om eens een bezoek aan onze showrooms te brengen I Onze deskundige binnenhuis-architect zal U gaarne vrijblijvend adviseren bij de inrichting van Uw nieuwe woning. U krijgt dan een harmonieus en ver antwoord geheel, dat in alle opzichten „af" isl WETERINGSCHANS 165 - AMSTERDAM - TEL. 31045 Technisch kantoor te Haarlem zoekt hoofdzakelijk voor Nederl. en Duitse correspondentie. Goede kennis van Engels strekt echter tot aanbeveling. Brieven met inlichtingen en opgaaf verlangd salaris onder no. 8776 aan het bureau van dit blad. Gevraagd v. uitbreiding van onze vaste kern van monteurs alsmede ter opleiding. Aanmelden na 6 uur: Karei van Manderstraat 109, Haarlem. Goed papier is het halve rverk. Gebruik Van Nelle's sigarettenpapier! Nieuw model met sportief karakter. Echt iets voor de jonge man. Dubbele leren zool. Super Swift Spijkerloos jf Gemiddeld zet U wel twee millioen stappen per jaar. De keus van Uw schoenen is daarom van enorm belang. Neem dan ook direct het beste. Neem Super-Swift Spijkerloos en U stapt voortaan opgewekt door het leven. Elke Swift-schoen heeft bovendien de nieuwe veiligheidshak met ronde hoek aan de binnenzijde, waardoor U niet meer blijft haken in de omslag van Uw broekspijp. Doe een keus uit de talrijke moderne modellen. In record-tijd bent U de tevreden eigenaar van zo'n paar prachtige Super-Swift Spijkerloos. Gemakkelijke schoen met effen voorblad, dus geen naden op Uw tenen. In mooi, zacht kalfsleer, zwart, bruin en rood-bruin. Super Swift Spijkerloos Moderne instapper. Nieuw Italiaans model. Super Swift Spijkerloos, fantastisch makkelijk

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 4