Dulles is bereid tot overleg met Tsjoe zonder Tsjang Weerbericht Hoog Bezoek Bondgenoten en democraten zijn aangenaam verrast Haarlems Dagblad Zweedse koningspaar te gast in stralende Keukenhof Venezuela wijst Ad Vermeulen uit na rede in oliecommissie Washington maakt ernst met kwestie-Formosa Beschuldiging: inmenging in interne politiek Het woord is aan „Willem Barendsz" uit roer gelopen Morgen wellicht wat regen 69e JAARGANG No 245 WOENSDAG 27 APRIL 19 55 EDITIE VOOR VELSEN.IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 92 Bakkers vertolkten de dank van ons volk voor Zzvedens hulp in de hongerwinter Zweedse onderscheidingen Via Pakistan Poging tot oplossing conflict diamantindustrie Aanvaring met Velser spoorbrug KLM-Supersconstellation op terugweg naar Schiphol Weer rapport ii it |5 U li 11 zfi Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 3437, na 5 uur voor klach.e: bezorging 6450. Telef. Redactie 5380, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ÏJmuider Courant OPRECHTE HAARLEiMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONS LAND HEEFT thans opnieuw j hoog bezoek ontvangen: koning Gustaaf VI i Adolf van Zweden en koningin Louise zijn aangekomen voor een driedaags verblijf als gasten van koningin Juliana en prins Bernhard. Het is ruim 6 y7 jaar geleden, in 1948, dat onze koningin de troon be steeg. Het is nog korter geleden dat Gu staaf VI Adolf koning van Zweden werd, namelijk in 1950 toen zijn vader, de oudste aller koningen, een vorst die de wereld verbaasd had door zijn wonderlijke vitali teit, op 92-jarige leeftijd was heengegaan. Zo werd zijn zoon eerst op 67-jarige leef tijd zijn opvolger: hij is nu al 72, maar de opgewekte, duurzame levenskracht die velen uit het Huis Bernadotte heeft ge kenmerkt schijnt ook hem ten deel te zijn gevallen. Dit Zweedse koningshuis vond zijn oorsprong in den jare 1810, dus pas 145 jaar geleden, toen de aangewezen troonopvolger van een kinderloze koning plotseling gestorven was. Men vond in Parijs, tijdens het bewind des groten Na poleons, een nieuwe erfgenaam van de Zweedse troon voor wie men grote be wondering had. Het was Jean-Baptiste Bernadotte, maarschalk van Frankrijk, door de Franse keizer wegens zijn wapen feiten begiftigd met de titel prins van Pontecorvo. De Zweden, als Noorderlingen niet tot avontuurlijkheid geneigd, kozen deze zoon van een eenvoudige advocaat uit een Zuid-Frans stadje evenwel niet omdat hij een brillante „soldat de fortune" was, maar omdat hij blijk had gegeven van bijzondere qualiteiten in landsbestuur. Hij werd kroonprins, later koning Karei XIV Johan. Zijn dynastie werd, merk waardigerwijze, de enige blijvende die uit de „Napoléonide" was ontstaan. En de Zweden die in 1810 de koene keuze deden, bleken niet te hebben misgetast. Na de eerste Bernadotte, die de eerbied en dank baarheid van het ganse volk verwierf ble ken ook zijn opvolgers hun taak ten volle waardig te zijn. Zweden kon zich in de negentiende en twintigste eeuw rustig ontwikkelen en deed dat, gesteund door de talenten en de arbeid van veel begaaf de mensen, in een trant en een stijl die in het buitenland toenemende aandacht trokken en ontzag wekten. Door zijn lig ging en zijn grimmig winters klimaat was men in vroeger tijden wel geneigd het land als „een uithoek van Europa" te be schouwen. Die aanduiding wordt er allang niet meer op toegepast, omdat de Zweden in hun cultuur en in hun technische en ipdustriële ontwikkeling een vooruitstre vende kracht hebben getoond, die menig ander volk zich ten voorbeeld kan stellen. Harde klimaten hebben ook hun voor delen; zij verwennen niet en sporen tot energie aan. Er is zoveel in de Zweedse historie en in de Zweedse volksaard dat de Neder lander aantrekt en zijn bewondering wekt, er zfjn zoveel goede en warme herinne ringen aan de sympathie en daadwerke lijke hulp, ons in zware dagen van Zweed se zijde betoond, dat de ontvangst van het koningspaar in ons land niet anders dan bijzonder hartelijk kan zijn. Koning Gu staaf VI Adolf en koningin Louise zijn in Nederland ten zeerste welkom. Velen onder ons hebben hun land bezocht en daar onvergetelijke indrukken van behou den: van zijn schone natuur en ook van zijn steden, in de eerste plaats wel van zijn prachtige hoofdstad Stockholm. Men kan er niet vertoefd hebben zonder het verlangen, er opnieuw heen te gaan. En men heeft een bij uitstek gastvrij volk leren kennen, dat een kenmerkende eigen schap der kleine volken, belangstelling voor anderen, in ruime mate toont. Boven dien ervaart de bezoeker van Zweden dat er veel interessants niet alleen te zien maar ook te horen valt: als hij goed luiste raar is kan hij in gesprekken met be kwame mensen ruimschoots zijn voordeel doen. Dat zal iedere journalist getuigen, die eens of meer dan eens de Sont is over gestoken en enige tijd in dit boeiende land heeft verbleven. Koninklijke bezoeken plegen tengevolge te hebben dat niet alleen de betrekkingen tussen de hoogsten in beide landen maar ook die tussen de volken nauwer worden. Sinds de tweede wereldoorlog is het we derzijdse bezoek van Zweden en Neder landers al sterk toegenomen; ongetwijfeld zal die toeneming zich blijven ontwikke len. Wij zullen ons daarin verheugen. R. P. Dinsdagmiddag brachten Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun vorstelijke Zweedse gasten een bezoek aan de „Oranje" waar een receptie werd gehouden. Men ziet hier Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise tijdens een wandeling over het promenadedek. Rechts kapitein Lasche van de „Oranje". Neêrlands lentetuin, De Keukenhof, spreidde vanmorgen al zijn sier en schoonheid aan ae voeten van de koninklijke paren, die om kwart over tien uit Amsterdam in Lisse aankwamen. Dicht waren de hagen van juichende belangstellenden langs de arkaden van vlaggen, die langs de toegangsweg bij De Keukenhof waren opgesteld. Mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, begroette aan de ingang van het park de vorsten en hun gevolgen, die in zeven hofauto's uit Amsterdam waren ge komen. Twee kleuters van vier jaar, Geertruide de Ruyter en Keesje Guldemond, boden de vorstinnen bloemen aan. Burgemeester De Graaf stelde de voorzitter en de vice-voorzitter van de stichting De Keukenhof, de heren T. M. H. van Waveren en Th. de Vroomen, alsmede de heren M. Veldhuyzen van Zanten, A. Belle, O. Guldemond en Th. Zwetsloot aan de hoge gasten voor. Drie kwartier lang wandelden de Zweedse en Nederlandse koningsparen door de hof van Jacoba van Beieren rond de stille vijvers om te genieten van de bloemenweelde onder het eeuwenoude geboomte. En terwijl de leden van zijn gevolg zich vermeiden in de aanblik van deze kleurenpracht stelde de Koning van de Zweden, die als ervaren amateur-bioloog een diepgaande studie gemaakt heeft van de plantkunde en de bloemencultuur, aan de heer De Vroomen allerlei vragen over de techniek van de bollenteelt. Hartstochtelijk botanicus als de koning tentoongesteld zijn, werden de vorsten is, stelde hij zich met grote belangstelling op de hoogte van de verschillende tulpen variaties. Soms pakte hij zijn notitieboekje om enkele bijzondere soorten te noteren. Vooral in de kassen, die zoveel schoons op het gebied der bolgewassen hebben te pre senteren, bleek de grote kennis in het kweken en verzorgen van bloemen van de monarch. Grote lof had hij voor aanleg en opzet van het fraaie park dat hij als uniek in Europa beschouwde. Zeer werd het door de hoge gasten op prijs gesteld dat voor het bezoek aan deze bloemenlusthof zoveel tijd was uitgetrokken. Die tijd werd even wel nog overschreden wegens de grote in teresse van het gezelschap voor de tentoon stelling. In de grote, pilaarloze kas van de Keu kenhof, waar duizenden bizondere tulpen De koning van Zweden heeft ter ge legenheid van zijn bezoek aan Neder land, de onderscheidingen verleend aan onder andere de volgende autoriteiten: Grootkruis in de orde van Vasa: dr. W. Drees, minister-president. Grootkruis in de Orde van de Pool ster: mr. J. W. Beyen, minister van Buitenlandse Zaken; mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille; mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal; mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal; ir. H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting; mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat; mr. J. Visser, harer majesteits buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Stockholm. Commandeur 1ste klasse in de Orde van het Zwaard: generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, chef van het mili taire huis van Hare Majesteit de Ko ningin. Commandeur 1ste klasse in de Orde van de Poolster: mr. L. A. Kesper, commissaris der koningin in de provin cie Zuid-Holland; dr. M. J. Prinsen, commissaris der koningin in de provin cie Noord-Holland. Officier in de Orde van Vasa: mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester der ge meente Lisse; J. Lassche. gezagvoerder m.s. „Oranje"; dr. A. J. Verhage, voor- zitter van de commissie buitenland van de Vereniging Nederlandse Bloemisterij, voorzitter en directeur van het bedrijf schap voor sierteeltproducten. (Van onze correspondent in Washington) Het doel, dat Washington zich stelt is allereerst een staking van de vijandelijk heden in het gebied van Formosa. Pas daarna kan een schikking worden getrof fen. In een definitieve regeling zou nationalistisch China moeten worden gekend, doch de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles sluit, volgens uitlatingen op een ongewoon lange persconferentie te Washington, de mogelijk heid niet uit dat een staking van de vijandelijkheden bereikt kan worden in besprekingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China. De manier waarop Dulles de situatie besprak, heeft een gunstige indruk gemaakt, zowel op vele bevriende buitenlandse waarnemers te Washington, als op de groeiende groep van voornamelijk democratische politici, die van oordeel is, dat recht streeks contact met communistisch China nuttig is. Het verschil tussen de verklaring die Dulles' departement Zaterdag overhaast heeft afgelegd en de zienswijze van de mi nister zélf, is opvallend. Hoewel Dulles de belangen van nationalistisch China uit drukkelijk eerbiedigt, acht hij het niet noodzakelijk dat een vertegenwoordiger van Tsjang Kai Tsjek's regering aanwezig is bü alle beraadslagingen tussen de Ver enigde Staten en communistisch China. Zulke besprekingen zouden hoofdzakelijk ten doel moeten hebben de communisten tot staking der vijandelijkheden te bewe gen. Dulles kon zich nog niet uitlaten over de uitslag van de missie van Radford en Robertson naar Formosa, doch uit zijn woorden bleek dat deze onder meer beoogt Tsjang te winnen voor een staakt-het- vuren. hoopvoller gestemd. In welingelichte krin gen te Londen is men van oordeel, dat rechtstreeks overleg tussen Peking en Washington thans tot de mogelijkheden behoort. Vooral de verzoenende toon van Dulles wordt zeer gewaardeerd. „De bevrijding van Taiwan (Formosa) van de aanwezigheid der Amerikaanse im perialisten" is het thema van de eerste 1- Mei-leuze voor de Chinese arbeiders, aldus meldt Radio-Peking. Andere leuzen spre ken zich uit voor herstel der diplomatieke en handelsbetrekkingen met Japan, het vestigen van goede betrekkingen met de Franse, Japanse en Amerikaanse volken. Premier Joei van nationalistisch China heeft het parlement te Taipeh de verzeke ring gegeven, dat de Verenigde Staten niet de evacuaitie van de eilanden Quemoy en Matsoe had geëist. Robertson heeft stellingen op het eiland Quemoy geïnspecteerd. De commandant van de Amerikaanse zevende vloot, vice- admiraal Priae, heeft de instelling bekend gemaakt van een Amerikaans-Chinees ver- bmdïngscentrum in Taipeh. Admiraal Pride zal zelf aan het hoofd staan van de afdeling „operaties" van deze nieuwe instelling, waarin verder vertegenwoordigers zullen worden opgenomen van de Amerikaanse luchtmacht, landmacht en marine. (Reuter) „Zeer geslaagd" en „zeer nuttig", aldus luidde het commentaar van Radford en Robertson, bij hun vertrek naar Washington. Een tweede bespreking met Tsjang Kai Tsjek is gevolgd op de pers conferentie van Dulles. Het schijnt, dat deze bespreking de atmosfeer heeft ver helderd. Toen Radford werd gevraagd of ook over Quemoy en Matsoe was gespro ken, antwoordde hij: „geen commentaar". Robertson zeide: „Ik zal terugkomen". Wat in de verklaring van het State De partment voorwaarden schenen te zijn voor onderhandelingen met communis tisch China, stelde Dulles voor als ver langens. Indien de Amerikaanse re gering de door Dulles aangewezen koers blijft volgen, mag men rekenen op de steun van dë overgrote meerderheid der demo craten. Slechts de rechtervleugel der repu blikeinse partij zal rechtstreekse bespre kingen met communistisch China als „sus sen" beschouwen. (Reuter) Te Washington wordt ver wacht, dat Dulles van de goede diensten van de Pakistaanse regering gebruik zal maken om een spoedig en gunstig antwoord te geven op het voorstel van zijn commu- nistisch-Chinese collega. Tsjoe En-Lai, tot onderhandelingen over Formosa. (AFP) Dulles' verklaring wordt te Parijs beschouwd als een daad van grote politieke wijsheid. Men had de eerste Ame rikaanse reacties betreurd, doch nu Dulles als officiële woordvoerder het Amerikaanse standpunt heeft uiteengezet, is men weer Vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de Amster damse Diamantindustrie, waar sedert 14 Maart wordt gestaakt, zijn op instigatie van de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars in een eerste vertrouwe lijke samenkomst bijeen geweest om te pogen tot een oplossing van het conflict te geraken. Nog deze week zal een tweede bijeenkomst worden gehouden. Ad Vermeulen, die Nederland vertegen woordigt in de Maandag te Caracas be gonnen vergadering van de oliecommis sie van de Internationale Arbeids Orga nisatie (ILO) is uitgewezen omdat hij critiek heeft uitgeoefend op de arbeids toestanden daar te lande. Dit is vandaag bevestigd door de Venezolaanse veilig heidspolitie. Vermeulen plaatste zijn critische op merkingen tijdens de openingsvergade ring van de oliecommissie, zei Pedro Astrada, de chef van de Veiligheids politie. Astrada deelde mede, dat men Vermeulen in verband daarmee had verzocht het land per eerste gelegen heid te verlaten omdat hij zich nad be moeid met binnenlandse politieke aan gelegenheden. Vermeulen vertrok Maandagavond per vliegtuig naar Curasao. Het te Caracas verschijnende ochtend blad „La Calle" plaatste het bericht over de uitwijzing: van Vermeulen onder de vele kolommen bestrijkende titel: „Afge vaardigde van het Hoofdbestuur van de ILO uitgewezen wegens besmeuring van nationale waardigheid". Het blad merkte op: „Venezuela komt in de eerste plaats en het zijn alleen Venezolanen, die de binnen landse kwesties van hun land zullen rege len. Buitenlanders hebben zich niet te be moeien met onze binnenlandse politiek". Het hoofdbureau van de Internationale Arbeids Organisatie (ILO) te New York heeft medegedeeld dat de Nederlander Ad Vermeulen een pleidooi tot de regering van het genoemde land had gericht om Ve nezolaanse vakverenigingsleiders, die zich in gevangenschap bevinden, vrij te laten. Vermeulen, die de arbeidersgroep in het bestuur van de ILO vertegenwoordigt, had het woord gevoerd op de openingszitting van de oliecommissie der ILO in Caracas. Hij sprak nadat dr. Carlos Tinico Rodil, minister van Arbeid van Venezuela, de ge delegeerden verwelkomd had met de ver klaring dat de prestaties van de regering „een ontkenning vormen van de bewerin gen van diegenen op internationaal gebied die pogen mijn regering in discrediet te brengen". Op de critiek van Vermeulen volgde on middellijk de „uitnodiging" het land te verlaten wegens „inmenging in de interne politiek van Venezuela". Vermeulen heeft tot de Venezolaanse regering de volgende verzoeken gericht: 1. Vrijlating van alle vakverenigings functionarissen, die niet van criminele ac tiviteit worden beschuldigd, en hun toe te staan het land te verlaten. 2. Een wettig onderzoek naar de geval len van die vakverenigingsleiders die van criminele daden worden verdacht. 3. Bevordering van de ontwikkeling van wezenlijke vrijheid van vereniging door middel van wettelijke bepalingen, zoals aanbevolen door de conventie van de ILO. Toen Vermeulen zijn rede had beëin digd, stond de gedelegeerde van de Vene zolaanse regering bij de commissie, dr. Victor Alvarez, onmiddellijk op om te ant woorden. Hij verklaarde dat de rede van de Nederlander inmenging in de interne aangelegenheden van Venezuela betekende. Na de uitwijzing van de heer Vermeulen heeft de heer Evans, leider van de Britse delegatie. Dinsdag een onderhoud gehad met de Venezolaanse ministers van Bui tenlandse Zaken en van Arbeid. Voorlopig rondgeleid door de bestuursleden van Keu kenhof, de heren A. Warnaar en D. W. Lefeber. Nadien begaf het gezelschap zich naar het nieuwe restaurant, waar koffie werd gedronken. Voordat de vorstelijke gasten de Keu kenhof verlieten, doopte de heer Van Wa veren een prachtige oranje-roodkleurige amaryllis naar Koning Gustaaf VI Adolf. Ook werd de koning een zilveren bierpul met het Keukenhofmotief er in gegraveerd en een tulpmotief op het deksel als ge schenk voor zijn negenjarige kleinzoon Kroonprins Karei Gustaaf overhandigd. Na een hartelijk afscheid vertrok het gezelschap om half twaalf in auto's naar Den Haag. Bakkers betuigen hun dank De tweede dag van het Zweedse staatsie- bezoek was vanochtend begonnen met een gebeurtenis die in de Troonzaal van het koninklijk paleis de echo opriep van de vreugde, welke Zweden ons tien jaar ge leden bereidde door het geschenk van twee scheepsladingen meel aan hongerend Ne derland. Voor dat edelmoedige gebaar werd thans de dank van ons volk vertolkt door het Nationaal Bakkerscomité welks voorzitter, de heer C. J. Ulrich, zich met de volgende woorden tot de koning der Zwe den richtte: Majesteit, Ongeveer tien jaar geleden arriveerden in Delfzijl enkele Zweedse schepen met Rode Kruis meel. Wat deze gave van uw land voor ons volk betekende, laat zich niet be schrijven. Wij, bakkers, die deze bloem mochten verwerken tot een vooroorlogsbrood, aan welks bestaan bijna niemand meer kon ge loven, beseffen wellicht beter dan wie ook de werkelijke waarde van deze gave. De Nederlandse bakkerij acht het dan ook een voorrecht uiting te mogen geven aan de diepe gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid van ons volk voor deze menslievende hulp en aan de verbonden heid tussen uw volk en het onze, die reeds zo innig, hierdoor nog versterkt is ge worden. Twee veertienjarige bakkersknechtjes boden tenslotte de Zweedse koning als bewijs van erkentelijkheid van het Nederlandse volk een kunstvoorwerp van helder kristal aan, ontworpen door A. D. Copier, met als inscriptie zilveren letters op coromandel „Geef ons heden ons dagelijks brood". Zichtbaar getroffen nam het Zweedse vorstenpaar dit schone geschenk in ont vangst. Na de overhandiging van dit huldeblijk boden in dezelfde zaal drie vertegenwoor digsters van de „Expogé", die in het con centratiekamp Ravensbrück gevangenen van de Duitsers zijn geweest, een bloem stuk aan als dank voor de hulp van Zwe den. De colonne-Bernadotte heeft destijds de vrouwen van Ravensbrück afgevoerd en een aantal zieken in Zweden doen ver plegen. Tegen het middaguur bereikte de ko ninklijke stoet Clingendaal op de grens van Wassenaar en Den Haag. Hier stapte het gezelschap over in twee koninklijke rijtui gen en drie volgrijtuigen, die voorafgegaan door politieruiters op voskleurige paarden, in draf naar het centrum der vlaggende residentie reed. Langs Wassenaarseweg. het nationale monument aan het Plein 1813, Voorhout, Tournooiveld en Binnenhof, reed men naar het pittoreske oude stadhuisje aan de Groenmarkt, waar burgemeester mr. F. M. A. Schokking de vorstelijke gas ten begroette op de historische stoep voor de vierschaar. Twee leerlingen van mid delbare scholen, boden de vorstinnen bloemruikers aan. In de vierschaar met zijn prachtige schrijnwerk en geschildere allegoriën wachtten mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin en mevrouw Kesper, alsmede de gouverneur van de residentie, luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden en mevrouw Buurman van Vreeden, mevrouw Dahlman, echtgenote van de Zweedse ge zant en mevrouw Schokking-Metelerkamp op de aankomst van de vorstelijke gasten. In de burgemeesterskamer sprak mr. Schokking vervolgens een adres van hulde, waarna het gezelschap in de trouwzaal, het noenmaal gebruikte. Precies om twee uur vertrokken Konin gin Juliana, Koning Gustaaf en Prins Bernhard per koninklijke auto naar het Waterloopkundig Laboratorium in Delft, waar prof. ir. J. T. Thijsse hun een uiteen zetting zal geven over het hier verrichte vorsingswerk ten bate van onze waterhuis houding en ter bescherming van ons land tegen overstromingsgevaren. heeft de commissie haar werkzaamheden gestaakt. De conferentie zal Woensdag te 16.00 uur plaatselijke tijd bijeenkomen in een voltallige vergadering, waarop overleg zal worden gepleegd over het communiqué van de Venezolaanse regering en om een beslissing te nemen over de houding welke de conferentie naar aanleiding van het voorgevallene zal aannemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Oscar Wilde: Een cynicus is een man die de prijs van alles kent en de waarde van niets. tin: Lady Windermere's Fan) Vanmiddag te 12 uur 40 is de walvis vaarder Willem Barendsz, terugkomend van zijn laatste reis naar de Zuidelijke wa teren, in de doorvaart van de Velser spoor brug te IJmuiden uit het roer gelopen, waardoor het schip de brug aanvoer. De Westelijke püler van de brug, waar op het gevaarte rust als het is openge draaid. werd door de aanvaring ontzet. De Willem Barensz is doorgestoomd naar Amsterdam. Al eerder in de morgen heeft de Willem Barendsz voor de pieren van IJmuiden vertraging ondervonden als gevolg van een dichte mist. Uitgevallen motor hoven Atlantische Oceaan Een superconstellation van de KLM, die boven de Atlantische Oceaan vloog met 19 passagiers aan boord, is op terugweg naar Amsterdam, aldus blijkt uit een te Shannon ontvangen radiobericht van de gezagvoerder. Het toestel, op weg van Amsterdam naar New York, was al acht uur boven de Atlantische Oceaan toen een motor uitviel. Eerst kwam de radio- melding dcor dat de gezagvoerder wilde landen op het vliegveld Shannon, maar toen de superconstellation vlak bij het vliegveld was gekomen, seinde hij dat hij had besloten door te vliegen naar Schip hol. Het is Flight 633. Het KNMI deelt mede: Pas gisteren werd de koude lucht die dagen achtereen nachtvorst en overdag on aangenaam kil weer bracht, verdreven door warmere en vochtige Oceaanlucht. Bovendien draaide de wind uit de Noord- hoek weg. Thans hebben Zuid-Westelijke winden de overhand. Gisteren passeerde een front ons land, waarvan het zich liet aanzien, dat het met enige regen van be tekenis zou passeren, maar de activiteit van het front verminderde boven de Noordzee zo snel, dat slechts in de Noor delijke provincies plaatselijk wat regen viel. Na de frontpassage klaarde de lucht op en ontstond in de afgelopen nacht door de sterke afkoeling op vele plaatsen mist. In tussen nadert bij Ierland een Oceaan sto ring die met regen en motregen naar de Britse eilanden opdringt. Het ziet er naar uit dat de warme en zeer vochtige lucht, die aan de Zuidflank van deze storing over Engeland naar de Noordzee wordt gestuurd ons morgen veel bewolking zal brengen en misschien nog wat lichte regen of motregen, maar de neerslag hoeveelheden zullen gering zijn. In de temperatuurverdeling komt weinig verandering. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand o 2 g U S. Helsinki sneeuw N 2 0 3 Stockholm licht bew. WNW 2 1 1 Oslo nevel windstil 1 0 Kopenhagen zwaar bew. Z 4 5 0 Aberdeen regen z 4 7 0,6 Dublin regen zzw 8 12 4 Londen geheel bew. z 4 9 0 Amsterdam mist z 4 7 0,2 Brussel licht bew. zw 2 7 0 Parijs nevel w 2 10 0 Bordeaux mist NW 1 7 0 Grenoble licht bew. windstil 8 0 Nice onbewolkt WNW 4 10 0 Berlijn regen OZO 2 3 0,1 Frankfurt zwaar bew. windstil 6 0 München geheel bew. ZW 2 8 0 Zürich zwaar bew. windstil 10 0 Genève zwaar bew. Z 1 8 0 Locarno licht bew. OZO 1 5 0 Wenen nevel windstil 6 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 9 0 Rome mist windstil 9 0 Neerslag laatste 24 uur. ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Veel bewolking met aanvankelijk voor al in het Noorden van het land enige lichte regen of motregen. Morgen ver spreide opklaringen en overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. 28 April Zon op 5.20 uur. onder 20.00 uur. Maan op 10.38 uur. onder 1.43 uur. Maanstanden 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmniden Woensdag 27 April Hoog water: 7.00 en 19.31 uur. Laag water: 2.36 en 15.03 uur. Donderdag 28 April Hoog water: 7.54 en 20.34 uur. Laag water: 3.27 en 15.56 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1